ËËSli^f iw: Vataietgke ftapetó ap de ueitingkanken van (ZaCómeet Na verkiezing worden de Limburgse incidenten onpartijdig onderzocht Ordescheppende burgemeester werd te Zwijndrecht uit een café gezet tPAamo-'d gade gebatikte at patfum Pharao zelf ook! ZATERDAG 9 JUNI 1956 DE LE1DSE CÜU. ;T DERDE BLAD - PAGINA 2 inGt fti©lfe srt&cr mans driekwart kan (Advertentie). PRINSESSEN BIJ BALLET UITVOERING. De prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteravond een opvoering bijgewoond van het Nederlands Bal let, dat in de Stadsschouwburg te Amsterdam in het kader van de Kunstmaand-Amsterdam, een voor stelling gaf. Poujade mag niet in ons land komen Aan de algemeen secretaris van de Nederlandse Oppositie Unie Ls na mens de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam in op dracht van de minister van Justitie medegedeeld, dat de heer Poujade geen verlof zal worden verleend te spreken op een „zeflstandigencon- gres", dat te Amsterdam zou worden gehouden. Niet alleen dat Poujade niet zou mogen spreken, ook de toegang tot het land zal hem worden geweigerd, terwijl aan te nemen is, dat oo^ de andere buitenlandse sprekers niet toegelaten zullen worden. Het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid heeft aan het hoofdbestuur van de Katholieke Volkspartij een schrijven gezonden, waarin een voor stel wordt gedaan tot instelling van een gezamenlijke, onpartijdige com missie van onderzoek naar de ver- kiezings incidenten, die zich onlangs tussen leden van de P.v.d.A. en de K.V.P. in Venlo, Roermond en Heer len hebben voorgedaan. iHet hoofdbestuur van de P.v.d.A. verwijst in dit verband naar een artikel in „De Nieuwe Limburger", waarin op zulk een onderzoek wordt aangedrongen. Verder zegt het hoofdbestuur in zijn schrijven dat er van de zijde van de P.v.d.A. geen bezwaar zal bestaan, wanneer de in te stellen commissie zich niet alleen 'bezig houdt met de gebeurtenissen in Venlo, Róermond en Heerlen, doöh ook met andere klachten over misdragingen in de verkiezingsstrijd. iHet schrijven is ondertekent door de voorzitter van de P.v.d.A., E. Ver meer, en de secretaris, de heer E. F. Albrecht. Seringenfeest op de „Linnaeushof" Gisteren is op de Linnaeushof te Bennebroek een seringenfeest gehou den om het einde van de bollentijd aan te geven en tevens het begin van het zomerbloemenseizoen in te luiden. Er was een omvangrijk program ma opgesteld dat nauw aan een tijd schema was gebonden en veel van zijn luister heeft verloren door een vertraging, die ten slotte vijf kwar tier bedroeg. Men begon met een modeshow in de bloemenkas van de hof en een kapdemonstratie, waarna de serin genkoningin „Syringa" van de Lin naeushof naar de Grote- Markt te Haarlem vertrok, waar zeven post koetsen uit Zandvoort en Amsterdam en estafettelopers uit alle windstre ken arriveerden om aan koningin „Syringa" seringen aan te bieden. Na een korte ontvangst in de „Ane- gang", een Haarlemse winkelstraat keerde de stoet weer naar de Lin naeushof terug, waar de manifestatie met een artistiek verantwoorde serin- genspel en het ontsteken van de ver lichting van de bospartijen werd be kroond. Het plan. Het plan om een seringenfeest te houden is ontslaan, naar aanleiding van de bloemen, die de Linnaeushof aan de verdedigster van wijlen de heer L. Jungschlager mevr. Bouman, liet aanbieden. Bij die gelegenheid zei mevrouw Bouman. dat zij in 22 jaar geen se ringen had gezien, waardoor de di recteur van de Linnaeushof op de gedachte kwam het zomerseizoen met een seringenfeest te beginnen. De tijdnood waarin de organisato ren van het feest kwamen te verke ren, werd onder meer veroorzaakt door het feit dat de firma'» die de mode-show en de kapdemonstratie zouden houden, het op het laatste mo ment hun toezeggingen introkken. Het sprookjesachtige" effect van de verlichting van gazons en boompar tijen. die de gehele zomer in gebruik zal zijn, heeft echter voor menigeen veel goed gemaakt. BROMFFIETSER GEDOOD Gistermorgen is te Heerlen de 51- jarige bromfietser G. v. Dommelen op zijn bromfiets door een vracht auto aangereden en gedood. De be stuurder van de vrachtauto moest om om een aanrijding met een vrouw, die plotseling de straat, overstak, te vermijden, 1e ver naar links uitwij ken, wa aidoor hij de bromfietser raakte, die onder de wielen van de vrachtauto terechtkwam en op slag werd gedood. Het slachtoffer was mijnwerker van beroep en laat een vrouw en een fed achter. K.V.P.-antwoord. In de eerstvolgende vergadering van het dagelijks bestuur der K.V.P. zal het voorstel van het hoofdbestuur der P.v.d.A. aan de orde komen, zo heeft de secretaris van de K.V.P. aan de P.v.d.A. bericht. De secretaris der K.V.P. meent uit de brief van de P.v.d.A. te mogen opmaken, dat het niet in- haar 'bedoeling ligt het onder zoek nog voor de dertiende juni te doen houden, maar later, zoals dit door „De Nieuwe Limburger" is ge suggereerd. Dit is in overeenstem ming met onze opvatting, aldus de K.V.P.-secretaris, daar een onderzoek als voorgesteld niet in enkele dagen te verwezenlijken is. Psalmen of pastorie Moeilijke keuze Bij testament werden een halve eeuw geleden aan de hervormde ge- /neente van Nijkerkerveen een pas torie en een jaarlijkse toelage voor de predikant nagelaten, mits bij iede re kerkdienst Evangelische gezangen gezongen worden. Het vorig jaar ,ging de plaatselijke predikant met emeritaat en de kerkeraad, waarvan het merendeel der psalmen-zingende gereformeerde richting is toegedaan, ■benoemde een gereformeerde predi kant. Deze predikant heeft het beroep •nog niet aangenomen en de „Her vormde confessionele vereniging kerkopbouw" heeft zich thans met ,een deurwaardigsexploit tot de ker keraad gewend, waarin de stipte uit voering van het testament wordt ge- eist. Zou de gereformeerde dominee het .beroep aarwaarden, dan zou zowel de pastorie als de jaarlijkse toelage verloren gaan en deze legaten zouden dan aan de erfgenamen ten, goede komen. In dit verband komen de .belastingambtenaren op geregelde tij den nieuwsgierig informeren of er ■nog wel Evangelische gezangen in de ■kerk gezongen worden, daar zij an ders kunnen beginnen met het heffen van successierechten. BOETE VOOR SCHRIFTELIJKE BEDREIGING. Omdat hij aan de vader van een meisje had geschreven dat hij na zijn vrijlating het meisje het hart uit het lijf zou rukken veroordeelde het Haags Gerechtshof een Leidenaar tot 40 gulden boete. In eerste in stantie was veertien dagen gevange nisstraf opgelegd. In gezelschap van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, weer hersteld van de keelontsteking, welke hem verhinderde het begin van het Luxemburgse vorstelijke bezoek aan Nederland mee te maken, hebben H. K. H. Groothertogin Charlotte en Z. K. H. Prins Felix van Luxemburg vrijdag, op de laatste dag van hun vierdaags staatsiebezoek aan Neder land. Aalsmeer bezocht, waar een kijkje werd genomen in de centrale Aalsmeerse bloemenveiling. De foto toont de beide vorstinnen in de vei- lingsbank, op het moment, dat Groot hertoging Charlotte een boeket bloe men in ontvangst neemt, dat zij door een druk op de knop juist heeft „ge kocht". Nederlands echtpaar om 't leven gekomen Een Nederlandse automobilist, af komstig uit West-Indië, en zijn echt genote zijn gisteren bij een ernstig auto-ongeluk, nabij de beruchte brug bij Wiedbachtal op de autoweg Keu lenFrankfurt om het leven geko men. Een met grote snelheid in de richting Frankfurt rijdende Duitse auto raakte bij het remmen aan het slingeren, vloog over de groenstrook in het midden van de weg <?n 'trof op het linkerweggedeelte de, auto van de Nederlanders in de zijkant. De bestuurder van de Duitse auto werd zwaar gewond. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend. WEER DUIZEND GULDEN BOETE VOOR FOTOGRAAF. In hoger beroep arrest wijzend legde het Haags Gerechtshof1000 iboete op aan een Leidse fotograaf, die in eerste instantie eveneens 1000 boete had gekregen. Verd. had van een Duitser een pakket aandelen en 20.000 in bewaring w ■had, waarvan hij uitkeringen moest doen aan de vrouw van de Duitser. Hij' had na de oorlog de effecten niet laten registreren. Ook had hij on juiste aangiften gedaan voor de be lasting. De proc.-generaal had 1500 boete geëist. In mei trad wederom een belang rijke daling van de werkloosheid op. Het aantal werkloze mannen daal de van 21.568 tot 16.215, de bezetting van de aanvullende werken daalde van 13.579 tot 9759, zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve van 35.147 met 9173 afnam tot 25.974. De vermindering van de arbeids reserve deed zich in vrijwel alle be- drijfsklasse en beroepsgroepen voor, maar vooral in de landbouw, de bouwnijverheid en voor de groep losse arbeiders. Het aanhoudend per soneelstekort had tot gevolg, dat veel werkgevers hun eisen lager stelden, waardoor het aantal werkloze min- dergeschikten met 1200 daalde tot rond 9000. „Lelijk woordje!" Gisteren hebben voor de rechtbank te Dordrecht terechtgestaan de be zoekers van een café te Zwijnd"recht, die op Koinginnedag van het vorige jaar de burgemeester van Zwijn drecht. de heer C. Slobbe, toen deze de rust in dit café wilde herstellen, uit het café hebben gezet. Het was op 30 april 1955 in café Het Centrum" op de Ringdijk te Zwijndrecht zo'n herrie, dat de bur gemeester er eens poolshoogte ging nemen. Hij trof er onder meer een als vrouw verklede man aan. die hij, als hoofd van de politie, gelastte de dameskleren uit te trekken en maar liever gewoon te doen. Met de gummistok. Het optreden van de burgemees ter viel niet in de smaak van de feestvierenden en daarom zetten zij hem buiten de deur. Toen de burge meester daarna twee politieagenten opdracht had gegeven het café te ontruimen en deze aan deze opdracht gevolg wilden geven, werden zij zo gehinderd dat de gummistokken er aan te pas moesten komen. Aan de genen die bij dit incident betrokken zijn geweest, was opruiing en aari enkelen van hen tevens geweldple ging ten laste gelegd. Ieder één maand. Enkele verdachten verklaarden, dat de burgemeester een minder par lementair woord tegen hen had ge bezigd, waarop ze in woede ontsto ken waren. De burgemeester, als getuige ge hoord, verklaarde zich dit niet te kunnen herinneren. De officier van justitie achtte de tenlastelegging bewezen en eiste te gen een 39-jarige sjouwer, een 23- jarig schippersknecht, een 22-jarige fabrieksarbeider, een 46-jarige f a- brieksarbeider, een 23-jarige zakken- stopper en een 46-jarige dakbedek- ker, allen wonende te Zwijndrecht, 1 maand gevangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Wie denkt, dat de vele ge heimzinnige flesjes, doosjes en potjes, die iedere man tegen woordig op de toilettafel van zijn vrouw kan vinden, een uit vloeisel zijn van onze moderne tijd, heeft het niet helemaal bij het rechte einde. Bijna zolang er mensen op aarde zijn, hebben schoonheidsmiddelen en allerlei reukwerken een rol gespeeld. In de verborgen grafkamers van de reusachtige Egyptische pyramiden trof men prachtige albasten vazen aan, waaruit nu nog een zachte geur opsteeg. On getwijfeld hebben de Egypti sche farao's daarin dertig eeuwen geleden op hun dodenreis de geurige stoffen meegekregen, die ook hun leven hadden veraan genaamd. En al worden er nu soms hele bedragen besteed aan een klein flesje met welrieken de inhoud, deze vallen in het niet bij de fabelachtige sommen, die men daar in die oude tijden voor over 'had. Zó had koningin Cleo patra, alleen voor het zalven van haar handen, telkens voor een waarde van ongeveer 180, aan reukstoffen nodig! Ook in de Bijbel wordt mel ding gemaakt van het gebruik van reukstoffen. De zachte geu ren van reukoffers verspreidden zich op feestdagen door de tem pel en men vereerde de doden met kostbare zalven. Maar in de eerste plaats was het in warme landen een middel tot verfris sing en om onaangename geu ren te verdrijven. Toch leidde het gebruik ook daar soms tot misbruik, zodat een der profe ten er zelfs tegen moest waar schuwen. Niet voor boze geesten. Een magische kracht werd vaak aan de reukstoffen toege kend. In de middeleeuwen meen de men, dat iemand door be paalde geurtjes van „boze gees ten" bevrijd kon worden en nu nog geraken de medicijnman nen der inboorlingen er door in extase. Al lijkt het gebruik van par fums iets specifiek vrouwelijks, vroeger versmaadden de mannen ze evenmin! Het was zelfs no dig, dat Solon de verkoop ver bood aan de mannen in Grieken land, die het gebruik van de Egytenaren hadden overgeno men. Voor de vrouwen liet men dit „overbodige weelde-artikel" blijkbaar wel toe. In het oude Rome bleek het nog erger. Ernstige mannen lie ten herhaalde waarschuwingen horen. Keizer Nero zelf gaf ech ter een slecht voorbeeld. Op één enkel feest zou hij voor meer dan 600.000,aan reukstoffen heb ben verkwist. Dit fabelachtige bedrag bewijst, welk een onzin nige afmetingen het gebruik van reukstoffen, zalven en essences had aangenomen. Afleidingsmanoeuvre. Toen de bloeitijd van het ro- meinse rijk ten einde was, ver dwenen langzamerhand deze luxe gewoonten. Maar daarmede was het kwaad niet uitgeroeid; toen de kruisvaarders uit het verre oosten terugkeerden, brachten zij allerlei zwoele par fums mee naar het westen. De parfumeerkunst leefde weer op, vooral in Frankrijk. Jaarlijks moet Madame de Pompadour, om Lode wijk XV te behagen, voor ongeveer 240.000 aan parfums hebben gebruikt. Men beweerde zelfs, dat de vrou wen zich wel moesten parfume ren, omdat ze zich te weinig wasten! De „make up", een woord met zo moderne klank, is al even oud, al zal men daarvoor vroe ger wel een andere term ge bruikt hebben. Om de ogen gro ter te doen lijken, en het wit beter te doen uitkomen, blan- ketten de oosterse vrouwen haar gezicht, zij bestreken de wenk brauwen met een zwart poeder, in alcohol gemengd, waardoor ze in elkaar schenen te lopen en hetzelfde deden ze met de bin nenste randen van de oogleden. In de tijd van Salomo waren roodgeverfde nagels geen onbe kend verschijnsel. Soms verfden de vrouwen de gehele voeten rood met het geelrode aftreksel van de bladeren van de Alhen- naplant. Ook charmant op koude zomerfestijntjes U kunt niet alles weten? 0 Twee cocktailjaponnen, speciaal geschikt om op partijen op koude dagen te dragen. Zij werden ge toond tijdens een modeshow, welke dinsdag in Londen werd gehouden. Links een handgeweven wollen japon in zwart en wit. afgezet met zilverdraad, dat een vrolijk lijnenspel aan het geheel geeft. Rechts een japon van bleek blauwe stof. afgezet met een groot aantal strikjes. De schou- derbekleding is van Byzantijns brocaat met heel veel piep kleine briljantjes. Poeder van fijn gestampte eier- doppen is een goede mest voor potplanten. Een vuile spon9 wordt weer als nieuw als men deze 24 uur in een oplossing legt van 125 gram zout op 1 liter water. Een cacaovlek in wol behandelt men alleen met water. Dus Slaat tijdens het bakken de vlam in de pan, leg er dan onmid dellijk een deksel op de pan en het vuur zal doven. Citroen- en sinaasappelschillen zonder wit kan men ras pen en bewaren in een potje met suiker. Deze geconfijte schillen smaken heerlijk in vla, pudding enz. Laat uw schoorsteen in het na jaar schoonmaken, omdat ge durende de zomermaanden vo gels wel eens een nestje bou wen in deze schoosteen. Men voorkomt dan brand met het aanmaken van de kachel. Kleine gaatjes in gummislangen kan men dichtmaken door deze te bestrijken met dikke terpentijn. (Dit bepaald niet doen bij gasslangen; een gas slang moet altijd gaaf zijn). De heften van tafelmessen mo gen nimmer in aanraking ko men met het afwasuater, want dan laten ze los. Vaal geworden heften knapt men op met witte was. A.s. woensdag laten alle huis moeders hun arbeidsterrein een kwartiertje in de steek om in een van de vele verkie zingshokjes hun stem uit te brengen o No. 1 van Lijst 1 het hokje vóór de naam Romme moet ingevuld wor den, om de Nederlandse poli tiek de komende jaren op de basis van de hechte katholie ke maatschappij te laten rus ten. Oil Oil oil Oil Oil Oil Oil OII Oil Oil Oil Oil c 0 0 •I Q 0 1 3IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMOIIOIIOIIOIIO

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10