S)e £eicbe(Boti/fcci/tit Onderste-bouen houden Tito ging niet naar de hooiberg van' de vader der revolutie, LENIN Engeland neemt proef met waterstofbom Dienstmeisjes bij de Heilige Vader Perzen verdreven de Russen van voor spionage gebruikt olieveld KINDER- ONOERJURKJES 1.98 Koel weer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 8 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13824 ROMME antwoordt p.v.d.a.-scheldpartij Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 et.p. m.m. Telefoontjes 1-50 W1 men v' A.-pers gelo ven, dan is er in het heden tot in het verre verleden geen be- krompener wezen ooit ter wereld verschenen dan prof. mr. C. P. M. Romme. Mensen, mensen! pas toch op vermaant en praamt de rode pers bedenk toch wel: wie op lijst 1 stemt, stemt op Romme en als Romme mi nister-president wordt, wordt Ne derland een hel. Er is geen draad goeds aan de hele Romme te vinden. Hij is, politiek bezien, 'afschuw wekkend en verschrikkelijk, conser vatief en reactionnair. Aan persoonsverheerlijking hebben wij 't land maar de politieke ka rakterschets van Romme, zoals die door de Rode Pers is gemaakt, lijkt ons minder goed geslaagd! Deze schets is een modern kunst stukje, waarbij je de hele zaak op zijn kop moet zetten, onderste-boven moet keren, om te zien, wat de kun stenaars er eigenlijk mee bedoelen. Dan blijkt die dwaze, vertrokken tekening een complimentje voor Romme te zijn. Zij willen Romme niet, omdat de christelijke staatsgedachte, welke hij met zulk een vurige voortvarend heid uitdraagt een heel wat geluk kiger Nederlandse samenleving voor. bereidt, dan van het socialisme ooit te verwachten is. Tegen die gezonde, christelijke staatsgedachte van samenwerking in het bedrijfsleven, van bezitsspreiding en bezitsvorming voor iedereen daar kan het socialisme niet tegen op. Al dat kabaal tegen Romme en dë K.V.P. is een uiting van een politiek minderwaardigheidscomplex. Het is de erkenning, dat het eensgezinde katholieke volksdeel op sociaal ge bied aan Nederland een belangrijke en welkome boodschap te brengen heeft. Het is de in het negatieve uitgeschreeuwde erkenning, dat Romme een zeer bekwaam en goed-, ■\yillend man is. Een groot figuur in* onze samenleving van dit ogenblik. Moge prof. Romme al niet zó re- volutionnair zijn als zijn naamge noot, die op het einde van de Franse revolutie nóg niet tevreden was (en daarom zijn hoofd verloor) hij is wel echt revolutionnair. Hij wil, langs de weg der politieke geleide lijkheid: de revolutie, de omwente ling van de samenleving in de chris telijke geest van rechtvaardigheid en menselijkheid. Dat is de enige weg, die de toe komst veilig stelt. Onrust in Stalin's geboorteland De geheime politie van Tiflis, de hoofdstad van Stalins geboorteland Georgië, heeft ruim honderd arresta ties verricht, nadat overal in de stad op geheimzinnge wijze aanplakbiljet ten verschenen waren, waarop de „onhafhankelijke Georgische repu bliek" werd begroet. Dit werd don derdag in diulomatieke kringen te Wenen vernomen. Op 26 mei waren overal in Tiflis op fabrieken, en officiële gebouwen plakaten verschenen, waarop te le zen stond „Lang leve de onafhanke lijke Georgische republiek". Dat was op de 37e verjaardag van de onaf hankelijkheid van Georgië. Diezelfde dag werden ruim hon derd arrestaties verricht, de volgen de dag nog een onbekend aantal nieuwe arrestaties. De politie zocht naar een ondergrondse organisatie, die voor de demonstraties verant woordelijk was. Hij had hem al eens gezien Hoe groot de vrijheid in Rusland momenteel wel is, komt zelfs tot uit drukking tijdens statiebezoeken van bevriende staatshoofden, die zich niet eens meer aan het protocol en aan het programma behoeven te houden. En de Moskouse gezagsdragers ge nieten stilletjes mee; enkele dagen geleden was het Chroestsjev, die fijn een slippertje met vriend Tito mocht maken en gisteren viel Boelganin dit buitenkansje ten deel. Op het programma prijkte een be zoek aan het eerste hoofdkwartier van de vader der Russische revolutie, Lenin, een vroegere meisjesschool!, die thans als een kostbaar heiligdom door de Riussen bewaard wordt en vervolgens zou men naar de weide op 32 kilometer afstand daarvan gaan waar tijdens de revolutie een hooi berg (gestaan heeft, die de eer heeft gehad, Lenin een maand als onder duiker te herbergen. Natuurlijk staat de hooiberg er niet meer, maar de plaats is precies te bepalen. Amerikaanse leger wordt ingekrompen Het Amerikaanse leger heeft be kend gemaakt dat als gevolg van een reorganisatie „stroomlijning" heet het in de officiële mededeling 457.000 reservisten ontslagen zullen worden. Een half miljoen manschap pen zal op een subsidiare reserve lijst worden geplaatst. De reorganisatie zal twaalf maan den vergen. Daarna zal de reserve nog slechts bestaan uit manschappen die in alle opzichten capabe zijn, een volledige opleiding hebben ontvan gen en in geval van een nationale ramp of bij het intreden van een noodtoestand voor onmiddellijke dienst beschikbaar zijn. Amerikaans Huis besnoeit hulp Het Amerikaanse Huis van Afge- vaardigenden heeft met grote meer derheid een laatste beroep van pre sident Eisenhower verworpen en het programma voor de buitenlandse hulp (4.9 miljard dollar) met 1.1 miljard dollar besnoeid. Een amendement van een demo craat om' weer 600 miljoen aan het door de commissie vastgestelde be drag toe te voegen, werd verworpen met 192 tegen 112 stemmen. Eerder was een ander democra tisch amendement om de gehele be snoeiing ongedaan te maken, met overweldigende meerderheid afge wezen. Een voorstel van een republikein om de militaire hulp nog eens met een half miljard te verminderen, werd verworpen met 117 tegen 69 stemmen. Prinses Margaret van Engeland zal maandag a.s. naar Stockholm vlie gen om zich bij koningin Elizabeth en de hertog van Edingburgh te voe gen, die vandaag voor een driedaags bezoek aan Zweden aankomen. De hertog en de hertogin van Gloucester zullen de prinses op haar reis vergezellen. Gezellige geestdrift. De bevolking had voor de nodige geestdrift gezorgd en stond rijen dik langs de straten, gewapend met bloemruikers, om deze in de auto's te werpen, wanneer de stoet van machtshebbers langs zou komen. In het oude hoofdkwartier en op de bevoorrechte weide stonden tien tallen kleine gezagsdragertjes, die zenuwachtig nog even le historische woorden repeteerden, die zij zouden uitspreken als de pas-hei-wonnen vriend aller Russen in de school en op-de weide zou verschijnen. Maar hoe men ook manhaftig poogde om het enthousiasme bran dend te houden en hoe verfrommeld de papiertjes met speechjes er ook uit kwamen te zien, het was alles vergeefs, want de uren verstreken en noch Tito, noch Boelganin versche nen te midden van de menigte, die gereed stond om in jubei tonen los te barsten. IJsjes-eten. Tito en Boelganin wandelden in tussen door de grote Champs Elysées van Leningrad, stapten in een taxi, aten onvoorstelbaar grote porties ijs in de Leningradse zomertuinen en deelden ijsjes uit aan passerende kin deren. Het uitstapje werd besloten met een copieus diner. Mevrouw Tito, die niet mee ge vraagd was, begon inmiddels in het paleis genoeg te krijgen van het wachten en verscheen ten slotte alleen in het hoofdkwartier en op het weitje. „Waarom zijt gij niet naar het hoofdkwartier en de hooiberg van de grote Lenin gekomen?", werd Tito voorzichtig gevraagd, toen hij weer in het paleis verscheen. „Oh, ik heb dat hoofdkwartier en dat weitje vroeger al eens gezien!"» antwoordde de Joegoslavische dicta tor. ARTS STIERF DOOR PROEF. Een Japanse dokter, die zichzelf als proefkonijn gebruikte by een studie over gevoeligheid voor peni cilline, stierf gisteren, nadat hij zich zelf een injectie had toegediend. Kort nadat dr Ogasawara zich ge ïnjecteerd had voelde hij zich zwak worden en riep een collega. Tot zijn dood, anderhalf uur later, gaf dr. Ogasawara zijn collega een volledig verslag van de symptomen, die hij bij zichzelf waarnam. N euw brief van Boe'ganin De Russische premier Boelganin heeft opnieuw een brief gezonden aan president Eisenhower. Ambassa deur Zaroebin leverde een grote ge le enveloppe persoonlijk af op het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Hij wilde over de inhoud niets zeggen, maar dacht dat de inhoud ervan spoedig bekend zou worden gemaakt. De nieuwe brief vormt een onder deel van de particuliere correspon dentie die Eisenhower en de Russi sche premier reeds sinds vorige zo mer voeren. Zaroebin, die al eerder dergelijke brieven heeft bezorgd op het State Department, had een brede glimlach op zijn gezicht en was in een uitste kend humeur, al wilde hy niets los laten. Enorme zeeschilpad gesignaleerd Het Liberiaanse vrachtschip „Rhap sody" heeft gemeld in het noordelij ke gedeelte van de Atlantische Oceaan, ter Roogte van het zuide lijk gedeelte van Nieuw-Schotland, een reusachtige zeeschildpad van meer dan dertien meter lang, met een geheel wit schild, te hebben waargenomen. De Amerikaanse kust wacht heeft daarop een waarschu wing aan alle schepen in dit zeege bied gezonden. Hierin wordt gespro ken van een reptiel met vinnen van bijna vijf meter, dat meer dan 2 V« meter boven het water uit kan sprin gen. PREMIER EDEN KONDIGT AAN: Engeland zal in de eerste helft van het volgende jaar in een afgelegen deel van de Stille Oceaan voor het eerst een proefontploffing van een waterstofbom teweegbrengen. Dit heeft de Britse premier, Sir Anthony Eden, gisteren in het Lagerhuis te kennen gegeven. De explosies zullen ontketend worden ver van enig bewoond eiland en op grote hoogte, zodat geen zwa re radio-actieve „regen" zal ontstaan. De voornaamste basis van de vlieg tuigen van de R.A.F., die aan de proeven zullen deelnemen, zal -het Christmas-eiland zijn, ongeveer 2250 km ten zuiden van Hawaii. Eden herinnerde eraan, dat de V.S. en de Sowjet-Unie reeds dergelijke proeven hebben gedaan. Vorig jaar heeft de Britse regering haar voor nemen om waterstofwapens te ver vaardigen, reeds aangekondigd en in dit kader is het nemen van proeven van groot belang. Daarom heeft men besloten een beperkte serie proeven te nemen. De Britse regering blijft echter bereid tot deelneming aan een gedachtenwisseling over methoden ter regeling en beperking van proef explosies. Donderdagavond hebben de ministers Haarlem. De foto toont v.l.mr. minist H.M. de vorstelijke gasten een' diner aangeboden in het Frans Halsmuseum te r-president dr. W. Drees, H.K.H. Groothertogin Charlotte van Luxemburg, Juliana, Z.KJI. Prins Felix en Mevrouw Drees. De premier zei dat besloten is een beperkt aantal proefexplosies te ont ketenen in de megatonklasse. Een meg at,on komt met een miljoen ton T.N.T. overeen. Normaal worden atoomwapenh gemeten in kilotons (een kiloton is gelijk aan duizend ton T.N.T.) Dat Eden het begrip me gaton gebruikte, is een bewijs dat dat waterstofbomexplosies bedoeld werden. Eerst boete, nu een medaille De Franse geleerde, prof. Paul Ar- mand-Delille, die in januari jl. tot een boete van 5000 francs werd ver oordeeld, omdat hij de konijnen-ziek te myxomatose in Frankrijk had gebracht, zal thans voor hetzelfde feit een speciaal geslagen medaille ontvangen. Bernard Dufay, honorair directeur- generaal van het Franse departement voor rivieren en bossen, zal Armand- Delille de medaille aanbieden. Op de ene zijde staat de beeltenis van de geleerde, op de andere een afbeel ding van een dood konijn. Armand-Delille' had op zijn land goed een konijn gevangen en dat in gespoten met het virus van myxo matose, ten einde de konijnenplaag op zijn bezitting te bestrijden. De ziekte verspreidde zich echter door geheel Frankrijk en Europa. Men schat, dat de konijnen in Frankrijk er voor 99 percent door werden uit geroeid. Aardverschuiving bij Niagara Een machtige elektrische centrale, nog geen kilometer stroomafwaarts van de Niagara waterval, is donder dag grotendeels verwoest door een aardverschuiving. Er wordt een per soon vermist. Het grootste deel van de centrale, die op de Amerikaanse oever stond, is, in de kloof van de Niagara gestort. De schade bedraagt millioenen dol lars. Ou biina dezelfde nlaats werd in 1954 de bekende toeristische attractie „Prospect Point" verwoest door een lawine, die het profiel van de wa terval geheel veranderde. In Southamton is vandaag een baby van 2K maand uit een onbeheerde kinderwagen gestolen. De politie zoekt een jonge zigeur- nerin die met het kind in een auto bus gezien zou zijn. Ongeveer 6000 dienstmeisjes zijn door Paus Pius XII in een massale audiëntie ontvangen. In de tot hen gerichte toespraak bepleitte de Paus verbetering in de arbeidsomstandigheden voor het huishoudelijk personeel; daarna begaf hij zich onder zijn gehoor. Russisch protest 200 Kilometer ten oosten van Tehe ran bevindt zich in Perzië een onaan zienlijke olie-installatie, die 30 jaren geleden door een royaal Perzisch bankdirecteur aan de Russen verkocht werd en die gisteren weer in handen van de Perzische regering is over gegaan, nadat de twee Russische em- ployé's gevankelijk naar Teheran waren gevoerd. De Perzische regering heeft de handelingen van de bankdirecteur, die de Russen concessie had gegeven om in dit gebied naar olie te boren nooit erkend, maar toen begin vorig jaar de laatste Russen de olie-instal laties van Perzië ontruimden bleef dit station in Russische hauden. Economisch was het geen belang rijk station, maar zoals de Perzen verklaren was het een hardwer- De Franse regering van de socia listische premier heeft vrijdagoch tend, voor de tweede maal in een week tijds, een ver trouwensstemming gewonnen. De nationale vergadering heeft vrijdagochtend in tweede lezing een wetsontwerp van de regering om de pensioenen te verhogen aangenomen. Mollet had aan aanvaarding van dit ontwerp de vertrouwenskwestie ver bonden. kend spionagecentrum, vanwaaruit berichten over Perzië naar Rusland gezonden werden. Een verzoek met een ultimatief ka rakter, dat de Perzen enkele weken geleden aan de Russen zonden om het oliestation te ontruimen, werd door de Russen naast zich neerge legd en dit bracht gisteren enkele Perzische eenheden naar de installa tie om de Russen en met hen de uit 15 man bestaande Perzische staf met geweld weg te voeren. Zodra de actie in Teheran bekend werd, vërscheen de Russische ambas sadeur met een protestnota by de Perzische regering. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal dinsdag 12 en woensdag 13 juni geen audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. WITTE KATOENEN Alle maten voorradig vanaf NATUURLIJK BIJ: HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-BONNEN voor onze cliënten (Advertentie) Het centrum van een uitgestrekt depressiegebied boven West-Europa verplaatste zich van donderdag op vrijdag van Ierland naar de Noord zee. Verschillende randstoringen veroorzaakten op de meeste plaatsen enkele buien, welke hier en daar met onweer gepaard gingen, koelere lucht welke rond het depressiege bied stroomden drong langs het Al pengebied snel naar het oosten op, gevolgd door een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk welke zich over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidt. Dit heeft tot gevolg dat boven het Noordzee gebied onze omgeving de wind tij delijk uit noordwest tot noord gaat waaien, zodat er aan de aanvoer van koele lucht nog geen einde komt. HOE wordt het weer? Geldig van vrijdagavond tot 5 zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. AANHOUDEND KOEL. Over het algemeen' veel be- wolking met enkele buien. Over- wegend matige wind draaiend naar noordelijke richtingen. Aan- houdend koel weer. 9 Juni zon op 4.23, onder 21.00; maan op 4.56, onder 21.39. Hoogwaterstanden 9 Juni v.m. 3.20; n.m. 3.45. Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM nevel 16 C. OSLO nevel 20 KOPENHAGEN zwaar hew. 18 ABERDEEN geheel bew. 14 LONDEN licht bew. 16 AMSTERDAM zwaar bew. 17 LUXEMBURG regenbui 15 PARIJS regenbui 15 BORDEAUX half bew. 15 GRENOBLE zwaar bew. 22 NICE zwaar bew. 23 BERLIJN zwaar bew. 28 FRANFORT nevel 22 MÜNCHEN regen 27 ZURICH zwaar bew. 26 GENèVE zwaar bew. 18 LOCARNO regen 24 WENEN licht bew. 27 INNSBRUCK regen 27 ROME nevel 29 AJACCIO geheel bew. 23 Korreltje Als men zo goed was als men zei' denkt, zou men zichzelf niet herken nen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1