Voetbal-Oranje besloot 't seizoen met 3-2 zege op Saarland En LUGDUNUM werd toch kampioen Vijf jaar bejaarden-sociëteit van de Hartebrug te Leiden r 4"IU* tv :-ar 1 v Ned. voorhoede benutte de kansen beter tegen technisch sterke ploeg Met 5-3 zege op Neptunus behaalden de Leidenaars de titel DONDERDAG 7 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 f--- - w Stemmen na afloop Na afloop van de wedstrijd Neder landSaarland was de stemming in de kleedkamer van de Oranjeshirt-dragers uitstekend, maar uitbundig enthousiasme was er toch niet te bespeuren. De meeste spelers waren nu toch wel blij, dat het interland-seizoen, dat naar verhouding even zwaar is geweest als de compe titie, er op zat. Spelers en officials gaven hun mening over de ontmoeting als volgt weer: Aanvoerder Klaassens: „Saarland was technisch beter, maar het schot ontbrak, j En omdat het schieten bij ons beter verzorgd was, vind ik. dat wij verdiend hebben gewonnen. En ik ben reuze blij, dat het is afgelopen...." Debutant Bak: „Voor mij was het nog wel een beetje vreemd. Ik vond de Saar- landers heel goed.' Wij kunnen nog veel van ze leren. Over me zelf? Ik ben niet ontevreden". Bondstrainer Max Merkel: „Over het seizoen ben ik zéér tevreden, over de wedstrijd niet zo erg. De meesten van onze jongens waren min of meer voet balmoe. Je kon ook merken, dat wij na de wedstrijd tegen Duitsland geen cen trale training meer hebben gehouden. H. P. Hoolboom, voorzitter van de keuze-commissie: „Ik ben voldaan over de uitslag, over de gehele succesvolle serie interlandwedstrijden van dit jaar en over de vooruitgang, welke wij met de nationale ploeg onmiskenbaar heb ben gemaakt". Ir. H. L. B. Denis, lid van de tech nische commissie: „Ik vond het een ma tige wedstrijd. De Saarlanders warei technisch iets bekwamer, maar zij werk ten de aanvallen niet af. Ze liepen te veel in de breedte en het duurde lang". Men kan over het huidige Nederlandse voetbal zeggen wat men wil, doch het internationaal seizoen van de Oranje- ploeg is lang niet slecht geweest. Het besluit van het seizoen vond gisteravond in het Amsterdamse stadion plaats, waar geen plaatsje onbezet was en het werd een alleszins verdiende 32 zege van het Nederlands elftal op Saarland, dat een technisch knap spelende ploeg heeft, dat evenwel weinig productief is. Met deze zege heeft de Oranjeploeg een seizoen van zeven landenwedstrij- den afgesloten met een wel zeer gunstige balans: vijf gewonnen ontmoetingen, te gen Noorwegen, Duitsland België (uit) en twee keer tegen Saarland werd ge wonnen, één wedstrijd 'tegen België thuis eindigde in een gelijk spel en de zevende ontmoeting, tegen Ierland te Rotterdam ging verloren. Met de „deel score 1410, welke overigens duidelijk aantoont, dat onze voorhoede weliswaar goals kan scoren, maar dat de defensie toch niet zo bijzonder sterk is, kunnen de spelers van het Nederlands elftal hun Oranjecrui voorlopig in de kast opber gen. De 32 overwinning is gemakkelijk te verklaren: de meer productieve voorhoe de met stormram Bram Appel aan het hoofd wist van enkele kansen tot scuren voortreffelijk te profiteren. Daarentegen wist Saarland, dat in vele perioden sterk in de aanval is geweest, in het straf schopgebied geen raad meer met de bal: de jongens van Helmuth Schön, de Saar landse trainer, voerden het samenspel, kort van opzet, zo ver door, dat er op het laatste ogenblik veelal een Neder lands been tussen kon komen om verder onheil te voorkomen. Het voetbal, dat de gasten lieten zien, stierf in schoonheid op de prachtige grasmat van het olympisch stadion. Daar kwam nog bij. dat de Saarlanders sterk gebrand waren op een revanche van de nederlaag te Saarbrücken en met meer geestdrift en doorzettingsvermogen speel den dan het Nederlands elftal, dat de za ken soms wat lauw aanpakte, enerzijds omdat men misschien te kampen had met voetbalmoeiheid, anderzijds, omdat enkele spelers last hadden van een „meerderheidscomplex" (Van der Hart om een voorbeeld te noemen), waardoor reeds enkele oorzaken zijn opgesomd, dat de Oranjeploeg slechts zelden een een heid vormde. Het rammelde soms ge ducht in het elftal, maar, en dat was verheugend, werd er een enkele maal fraai gecombineerd en Faas Wilkes en Abe Lenstra hebben dat uitnemend ge demonstreerd, dan dreigde er ook gevaar voor het doel van lBorcherding. Het was inderdaad maar zelden, dat het Nederlands elftal goed voetbal de monstreerde. Het klopte niet in de ach terhoede met Cor van der Hart, die soms volmaakt overbodig op doelman De Munck terugspeelde of staaltjes show voetbal ten beste gaf, die bij het publiek niet in de smaak vielen. Dan werd de Fortunaman op een fluitconcert onthaald. Het middenveld was gedurende 70 van de 90 minuten buit van het Saarlandse elftal, dat daardoor in staat gesteld werd de aanvallen van uit de diepte op te Deze foto geeft een beeld van het Duitse doel op het moment, dat Koopal het eerste Nederlandse doelpunt maakte. V.l.n.r.: Puff (S), Keek (S>, Koopal (N) en de doelverdediger Borcherdlng (S). bouwen. En in de voorhoede liep het slechts zelden gesmeerd, ondanks het feit, dat vijf „sterren" waren opgesteld, die zonder twijfel stuk voor stuk veel capaciteiten in „de benen" hebben, maar tezamen niet in staat waren de toeschou wers van dit feit te overtuigen. Sfeer heeft in deze landenwedstrijd volkomen ontbroken. Er was geen me deleven van het publiek, dat op welis waar geïnteresseerde wijze naar een voetbalwedstrijd zat te kijken, maar slechts voor enkele momenten in „vuur" kon komen. Daarvoor waren het aantal spannende situaties te zeldzaam. Enthou siaste jongens hebben geprobeerd met voetzoekers wat leven in het saaie sta dion te verwekken, maar het bleef bij wat knallen en gilletjes van geschrok ken dames. Na het zware en langdurige seizoen, dat nog niet eens is afgelopen, is een beoordeling over het spel van de elf Oranjehemden moeilijk. Honger naar de bal had niemand meer, fris initiatief ont brak volkomen en alleen als het lukte bij de combinaties keerde de ware voetbal geest terug. Welk een verschil van inzet in deze ontmoeting in vergelijking met die van Düsseldorf tegen Duitsland. Toen, na afloop een juichend Oranje team, diepe voldoening over het be haalde succes, dat van aller gezichten viel af te lezen, nu, een glimlach om het bereikte resultaat, een handje drukken voor het succes en tot slot nog een zucht van verlichting, dat dit zware sei zoen van zeven landenwedstrijden ach ter de rug is. Toen scheidsrechter Bussoo het laatste fluitsignaal liet klinken, stond het sco- ringsbord 53 in het voordeel van Lug- dunum. Dit betekende, dat de „Kikkers" in deze zware wedstrijd, de twee kost bare punten voor zich hadden opgeëist, wat tevens inhield, dat door deze uitslag do Leidenaars kampioen zijn geworden. Een menigte van Lugdunum-supporters stormde het veld op, om de kampioenen geluk te wensen met dit prachtige resul- De 53 overwinning, die Lugdunum op Neptunus behaald heeft, is volkomen verdiend. Zij speelden weer in dezelfde opstelling als j.l.' zaterdagavond tegen HBS en met hun doortastend optreden, waarin vooral Verhoeven als „de motor" en Krijgsman als schutter, groot aandeel hadden in de overwinning. Krijgsman En hier dan het kampioenselftal van de Leidse groenwitten. V.l.n.r. staande: H. v. Egmond (res.), D. Wolters, W. Planjer, Tj. Hoekstra, D. v. Pfjlen, W. Plugge, J. Teeuwen jr., knielend: P. Mi- zee, D. de Roo, J. Verhoeven, Fr. Phi- lippo, J.Krijgsman. scoorde n.l. drie doelpunten. Verhoeven en Mizee beiden een. De grote fout, die de achterhoede van Neptunus maakte was, dat zij teveel speculeerde op de buitenspelval en te ver in de aanval optrok met het gevolg, dat zij door de Lugdunum-aanvallen totaal uitr positie werden gespeeld en zich niet tijdig konden herstellen om die aanval len met succes af te slaan. Zoals we reeds schreven, de overwin ning van Lugdunum is volkomen ver diend. De gehele wedstrijd hebben de „Kikkers" de toon aangegeven, al was het af en toe ook niet helemaal safe in de achterhoede, die zich in de tweede helft wat al te veel ging toeleggen op ver dedigen. Doch zij zagen dit bijtijds in en spoedig zag men weer dat open spel tus sen Verhoeven en de vleugelspelers, dat hun het succes heeft opgeleverd om tot deze prachtige overwinning te komen. De achterhoede van Neptunus vooral heeft haar aanhang danig teleurgesteld. Zij waren na de 2—0 voorsprong van Lugdunum totaal de kluts kwijt en er ontstonden rare situaties voor hun veste. De wedstrijd werd in een hoog tempo, doch wel fors gespeeld, maar scheids rechter Bussoo hield de touwtjes strak in handen. Het spel was nog geen 5 minuten oud of Verhoeven scoorde het eerste doelpunt, na prachtig aangeven door Krijgsman (01). Hierna golfde het spel wat heen en weer. De groen witten waren dikwijls sterk in de meer derheid, maar zagen hun vele aanvallen teniet gaan in de buitenspelval, die de Rotterdammers te veel opzetten. Uit een vrije trap maakte Mizee het tweede doel punt, doordat men dacht dat het buiten spel was, Mizee liep door en via de on derkant van de paal verdween de bal in het lege doel (02). Maar nog vond Lug dunum het niet genoeg. Mizee gaf een scherpe pass voor het doel, waar Krijgs man de bal op fraaie wijze inkopte (0-3). Even voor de rust gelukte het Nep tunus door een foutief terugspeelbal door Teeuwen, waardoor van Krimpen net iets eerder bij de bal was dan keeper Planjer er 13 van te maken, waar mee de rust inging met een o.i. veilige voorsprong voor de Leidenaars. Na de rust was Lugdunum die het sterkste in het veld was. En 5 minuten na de hervatting slaagde Krijgsman, die de bal geheel alleen vanuit het midden veld had opgebracht, erin ook keeper v. Noordwijk te passeren '14). Neptu nus ging nu de voorhoede versterken door de spil als middenvoor op te stel len, wat een gevaarlijke tegenstander werd voor Hoekstra. Maar deze wist zijn mannetje op uitstekende wijze te houden. In de 20ste minuut kreeg Neptunus een penalty wegens te hardhandig aan vallen van Hoekstra. Van Noordwijk maakte ook nu geen fout (24). Hierna weer een snelle aanval van Lugdunum dié Krijgsman afmaakte door in moei lijke positie tegen de onderkant van de lat te schieten (25). Neptunus vocht onvermoeid door en zette alles op alles en de gehele achterhoede stond ver op gedrongen, maar de groen-witten hiel den het hoofd koel. totdat zij één minuut voor het einde nog eenmaal moesten laten passeren, toen de linksbuiten C. v. Krimpen de score op 35 bracht, waar mee tevens ook het einde kwam. De eindstand oetitie is dus: Lugdunum Neptunus H.B.S. deze beslissingscom- 2 2 0 0 4 2 10 12 2 0 0 2 0 Zoals wij gisteren reeds hebben ge meld. speelt Lugdunum a.s. zondag in Leerdam de eerste promotiewedstrijd tegen Unitas. Daarnaast wordt Hollan- diaZeeburgia voor dezelfde promotie competitie gespeeld. Voor Krijgsman, die zulk een goede I wedstrijd speelde, had de wedstrijd nog j een minder aangename nasleep. Hij heeft I n.l. gisteravond zijn koffertje met voet balplunje en schoenen verloren van -de Beestenmarkt naar de Herengracht. De eerlijke vinder kan zich melden teléföon 30660. Hij houde er rekening mee, datjn dat koffertje de doelpunten voor a.s. zondag zitten. (Advertentie). H. A. Pellikaan, lid van de K.C.: „Ik ben erg gelukkig, dat we nu rust krijgen. Deze wedstrijd viel veel te laat in het seizoen. Gezien de kansen, die beide par tijen hadden, vind ik de uitslag ver diend". Scheidsrechter Zsolt (Hongarije): ,f.Het was een uiterst correct duel en ik heb het niet moeilijk gehad. Nederland was precies één doelpunt beter...." Aanvoerder Binkert van Saarland: „De wedstrijd is mij goed bevallen. Het ging veel prettiger toe dan destijds in Saar brücken. Enkele van onze jongens wa ren in het begin nerveus door de reus achtige menigte toeschouwers, dat zijn wij niet gewend. Ik had na de rust ge hoopt op een gelijk spel, maar ik ben nu ook tevreden, omdat het een eervolle nederlaag is geworden". George Fuchs, voorzitter van de Saar landse K.C.: „Er zat een gelijk spel in voor ons. Ik ben niet teleurgesteld. Wij hebben laten zien, dat we behoorlijk konden voetballen". ""Trainer Helmuth Schön: „Een gelijk spel zou de verhouding beter hebben weergegeven. De eerste twee Nederland se doelpunten kwamen voor Saarland wat ongelukkig aan, door fouten in onze verdediging". DE N.K.S. SPORTDAG TE NIJMEGEN. Volendam inplaats van Willem II Zoals wij gisteren reeds mededeelden kan de wedstrijd Willem IIFornuta, doordat de KNVB zijn toezegging niet waar maakte, geen doorgang vinden. Dit ondanks het feit, dat zowel Willem II als MW bereid waren de voor zondag vast gestelde competitie-wedstrijd op een an der tijdstip te spelen. Doch hiermede kon de KNVB zich niet verenigen. Als waardig plaatsvervanger van Willem II is nu R.K.S.V. „Volendam" uit Volen dam bereid gevonden met een sterk team naar Nijmegen te komen en zijn krachten te meten met de Oberliga-ploeg Fortuna uit Düsseldorf. NEDERLAND—OOSTENRIJK VOOR HET W K. Naar bekend is Nederland voor de voorronde van het wereldkampioenschap voetbal, waarvan het eindtoernooi in 1958 in Zweden wordt gespeeld, inge deeld in de groep met Oostenrijk en Luxemburg. De Koninklijke Neder landse Voetbalbond heeft, naar wij ver nemen, aan de Oostenrijkse Voetbalbond Op de foto ziet men de bal in het net gaan van het Duitse doel. hetgeen het tweede Nederlandse doelpunt betekende. V.l.n.r.: Philippi (S), de maker van het doelpunt Lenstra (N), Lauck (S) en Keek (S). Op de voorgrond ligt de Saar landse doelverdediger Borcherdlng. voorgesteld om de uitwedstrijd op 19 mei 1957 te Wenen te spelen en de return-ontmoeting op 22 september van dat jaar te Amsterdam. De Oostenrijkse voetbalbond zal zich nader over dit voorstel beraden. Tijdens het F.I.F.A.- congres te Lissabon, dat dezer dagen wordt gehouden, zullen voorts bespre kingen worden gevoerd over de data van de beide wedstrijden tussen Neder land en Luxemburg, eveneens geldend voor de voorronden van het wereldkam pioenschap. ZWEMMEN De 23-jarige zwemmer John Glover te New Haven, Connecticut, is plotseling overleden terwijl hij zich. met het oog op de olympische spelen, trainde in het bekende bad van de universiteit van Yale. De coach van Yale, Bob Kiphuth, zei dat Glover een inzinking kreeg toen hij ongeveer 20 minuten gezwommen ïrad. Hij stond recht overeind in het kleine bad. greep plotseling met beide handen naar zijn buik en zonk, voorover gebo gen, ineen. Nadat men vergeefs getracht had hem met een zuurstofapparaat bij te brengen werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, waar men slechts de dood kon constateren. Vermoed wordt, dat hij aan een hartaanval is bezweken. Het eerste lustrum van de bejaar den-sociëteit van de Hartebrug te Leiden is hedenmorgen feestelijk herdacht. De bejaarden verzamelden zich eerst in de Hartebrugkerk waar de moderator, pastoor G. J. M. Lohuis, een Stille H. Mis opdroeg. Vervolgens plaatsten de leden van de sociëteit, het damesbestuur en de moderator zich aan de stemmig ver sierde ontbijttafel waarna zij een smakelijk ontbijt verorberden. Pastoor Lohuis sprak de jubileren de leden toe. Hij memoreerde de stichting van de sociëteit, de activi teit van het bestuur en het feit, dat de Hartebrugparochie de eertse was, die de idee van ontspanning voor be jaarden te Leiden realiseerde. Hij bracht dank aan de leden voor hun spontane medewerking aan alle evenementen en aan het bestuur voor zijn ijver en toewijding. 's Middags was er voor de leden een gezellige middag, waarop evenals tijdens het ontbijt mevr. JansenLindenhoff voor een onder houdend piano-muziekje zorgde.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5