S)e C^icbeSoii^mit Minderwaardigheidscomplex behoefde niet met een laagje verf verdoezeld te worden Herziening van Navo-strategie voor Noord-Afrika Hulp van de Ver. Staten aan Tito weer op de helling SOEKARNO VLIEGT Soekarno vliegt niet per K.L.M. Directeur: C. M. 7. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 7 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13823 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Gewetensplicht T\E Kath. Werkgemeenschap van de P.v.d.A. heeft vannacht of in de vroege morgen ons voor „gewetensvragen" gesteld, in ver band met de op handen zijnde ver kiezingen. Vroeger waren er in kerkboeken „biechtspiegels" opgenomen, waarin vreselijk ernstige vragen werden ge steld over zonden tegen dit en dat gebod en „hoeveel malen?" Maar de gewetensvragen, welke het foldertje of floddertje van de Werkgemeenschap stelt zijn niet zo zwaartillend. Zij zijn zeven in getal en luiden: Geeft u de voorkeur aan vage be loften? Kiest u voor luchtkastelen? Houdt u van de doofpot? Vindt u de verkiezingen een lo terij? Dent u voor een plichtmatig poli tiek eenheidsverband? Vaart u gaarne in de mist? Houdt u van koorddansen? Over deze vragen nadenken is vol gens de Werkgemeenschap „gewe tensplicht". Dus nagedacht over koorddansen, in de mist varen enz. Geen wonder, dat het grappige ke reltje, dat op de folder de katholieke staatsburger moet voorstellen, een verbijsterde indruk maakt! De vlammen slaan hem uit. De enige werkelijke gewetens- waag, welke aan een katholiek Ne derlander bij de verkiezingen wordt gesteld is deze: weet ik het beter dan de Nederlandse bisschoppen, die met kracht van argumenten ons op het hart drukken in dit verdeelde land de politieke eenheid te handhaven? Een verstandelijk goed gevormd geweten antwoordt op die vraag: Weet ik 't béter? zonder voorbehoud met: Neen! ERUIT-GEFLAPT GLAAT de Kath. Werkgemeen- sohap in de P.v.d.A. het denk vermogen van de katholieke burgerij niet erg hoog aan, de Protestantse Werkgemeenschap vat haar taak," de protestantse broeders in de P. v. ck A. te lokken, zwaarder op. Het protestantse en katholieke vlugschriftje werden „in coalitie" - te zamen in de bus geworpen. Een wonderlijke en zonderlinge manier van propaganda maken. Want aan de protestanten wordt ge schreven: Wie echter met ons van mening is dat het voor de staatkundige en geestelijke ontwikkeling in Nederland noodzakelijk is een dam op te werpen tegen de een zijdige dominerende politiek van de KVP, zal de P. v. d. A. moe ten stemmen. Bij de komende kabinetsformatie zal het niet gaan om de vraag of de KVP. meedoet, doch of zij de leiding krijgt. Terwijl de P. v. d. A. in alle toon aarden voorgeeft, dat alles wat er in Nederland aan goeds tot stand ge bracht is, en dat is heel veel uitsluitend en alleen te danken is aan de P. v. d. A., en dat de K.V.P. alleen maar tegengehouden heeft, maakt de Prot. Werkgemeenschap de flater eruit te flappen, dat de K.V.P. eenzijdig domineert! Deze flater beging zij in haar be geerte bij de protestantse landgeno ten in 't gevlij te komen. Als schrik aanjagen voor Roomse dominantie in die kringen niet helpt, kan men de moed wel opgeven. Eens zijn we het met de zinsnede in het pamflet van Prot. Werkge meenschap. Ons staan als christenen in de wereld vraagt een klaar en hel der antwoord over wat wij ge loven. Het vraagt ook een duide- Opluchting bij Nederlanders in Indonesië Luxemburgs vorstenpaar bezoekt Lelystad In Nederland heeft de kwestie rond het vliegtuig voor Soekarno niet zo erg veel stof doen opwaaien. Men las enige tijd geleden, dat Indonesië ge vraagd had of de K.L.M. een vliegtuig beschikbaar wilde stellen om de pre sident van Indonesië rond de wereid te vliegen om in ieder land te ver tellen, hoe blij hij en zijn volk zijn, dat de Nederlandse uitbuiterij tot liet verleden behoort en dat thans de ware welvaart van Indonesië op niet te stuiten wijze ongekende hoogten zoekt. Aan het vliegtuig werden door In donesië nogal merkwaardige eisen gesteld; niet alleen moest het ge schilderd worden in de kleuren van Indonesië, zodat iedereen zou den ken, dat het een Indonesisch vlieg tuig was, maar tevens moest de be manning zodanig vermond woMen, dat niemand zou bevroeden, dat zij Nederlanders waren. Nog?I kinderachtig Het geheel maakte nolil een merk waardige indruk, maar Nederland zo het al over da kwestie nadacht meende, dat als Soekarno die dingen nu leuk vond, niemand daar aanstoot aan moest nemenals de reke ning maar betaald werd! De vorige week kwam het bericht, dat Soekarnq^ niet met een neder- lands vliegtuig gaat vliegen, maar dat hij een Amerikaans vliegtuig ge huurd hééft. De Amerikanen blijken niet van plan het vliegtuig over te schilderen en ook hun bemannings leden gaan als real Americans" mee. „Een beetje kinderachtig en haat dragend", dachten de Nederlanders, die het berichtje lazen, „onze K.L.M. doet het meestal toch wel aardig in wereldluchtvaar'.." „Happy ending". De reacties rond deze kwestie zijn in Indonesië veel levendiger geweest. Toén bekend werd, dat Soekarno met een „vermomd" Nederlands vliegtuig zou reizen, trokken de Ne derlanders in Indonesië een zeer be kommerd gezicht: „Je kunt nooit we ten, wat er onderweg gebeurt; zelfs de K.L.M. kan niet met absolute zekerheid zeggen, dat zij zonder on gelukken vliegt". En daar de Nederlanders in Indo nesië de laatste jaren nu niet direct door het lot vertroeteld worden, voegde men er somlber aam toe: „Je zult zien, dat er iets gebeurt en als dan één gek hier begint te schreeuwen dan moge God ons genadig zijn!" Wonderlijk genoeg waren de Soe karno-gezinde bladen en personen in Indonesië gematigd enthousiast over het K.L.M.-vliegtuig. Natuurlijk bleef de K.L.M. een maatschappij, opge bouwd met wrede koloniale winsten, maar het was een veilige maat schappij en men vond, dat men niet kinderachtig moest zijn. Soekarno was echter wel „kinder achtig" en reist met een Amerikaans vliegtuig. Tot opluchting van dc Ne derlanders in Indonesië, die een bang voorgevoel van zich af kunnen zet ten. En de K.L.M. hoeft niet met verf te gaan knoeien om een staatshoofd met een nog steeds niet verdrongen minderwaardigheidscomplex tevreden te stellen. Zodat alle partijen gelukkig zijn! MAARSCHALK JUIN BEPLEIT De Franse maarschalk Alphonse Juin, Navo-opperbevelhebber in Mid den-Europa, beeft in een artikel in de .Revue des deux Mondes" gepleit voor herziening van de Navo-strate- gie ten aanzien van Noord-Afrika. De westelijke positie is sedert de oprichting van de Navo aanzienlijk gewijzigd, verklaarde hij. De Britse troepen hebben Egypte verlaten, Ly- „Niet te veel kritiek op neutraliteit" President Eisenhower heeft giste ren verklaard, dat de gehele kwestie of Amerika moet voortgaan hulp te verlenen aan communistisch Joego slavië opnieuw bestudeerd moet wor den in het licht van de nieuwe vrien delijkheid van Tito jegens Moskou. Eisenhower zei dit tijdens een persconferentie in Washington waar op hij verder aandrong op tenuit voerlegging van het regeringspro gramma voor de buitenlandse hulp ten bedrage van 4900 miljoen dollar. (De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden heeft besloten dit bedrag met 1109 miljoen dollar te verminderen.) lijke visie vanuit het geloof op de ontwikkeling van het maat schappelijk leven. Maar dat men daarvoor bij de P. v. d. A. in de leer zou moeten gaan is een gedachtenkronkeling, welke op een dwaalweg leidt. Sjeik Abdulla tien dagen in Engeland Sjeik Abdulla Mubarak van Koeweit brengt op het ogenblik een tiendaags bezoek aan Engeland. We zien de sjeik die een oom is van de heerser over het Britse olieprotectoraat in de Perzische Golf hier bij het verlaten van een duikboot op de basis te Portsmouth. Sjeik Abdulla is het hoofd van de publieke veiligheidsdienst in Koeweit. De president geloofde niet dat het geval-Tito als een volledig verlies moet worden beschouwd. Tito, die nu zo hartelijk in Moskou ontvangen wordt is erin geslaagd Moskou te weerstaan. Om hem terug te winnen, hebben de Russen grote tegemoetko mingen moeten doen. Als gevolg hiervan zullen zij ernstig gaan na denken over hun betrekkingen met andere satellietstaten. Eisenhower zei dat hij bereid is de Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoekow, naar de Ver. Staten uit te nodigen, indien de Sow- jet-Unie minister Wilson, de Ameri kaanse minister van Defensie uitno digt. De president verklaarde dit naar aanleiding van het komende bezoek van de stafchef der Amerikaanse luchtmacht, generaal Twining, aan Moskou. Als een bevelhebber van de Sow jetluchtmacht de Ver. Staten zou willen bezoeken, zei Eisenhower, zal hij daarvoor toestemming krijgen. Neutraliteit. Met enige uitvoerigheid besprak Eisenhower de kwestie van de neu traliteit. De president legde een ze kere goedkeuring aan de dag voor de „neutrale" politiek van sommige jonge landen, door erop te wijzen dat het niet gaat om neutraliteit tus sen goed en kwaad, maar tussen bondgenootschappen. Eisenhower herinnerde eraan, dat de Ver. Staten zelf, toen zij een jong land waren, neutraal geweest zijn. De neutrale 'houding van enkele jonge landen is geen nadeel voor de Ver. Staten, zei Eisenhower. Wanneer zulke landen worden aangevallen, dan zal de wereldopinie verontwaardigd zijn, verklaarde Eisenhower. Daarentegen: indien zij tot een of ander bondgenootschap be horen en het een of andere grensin cident wordt gevolgd door een aan val op zulk een land, dan heet het licht, dat die aanval door het bond genootschap was uitgelokt. Daarom moet men niet te veel kritiek heb ben op sommige neutrale landen, zei Eisenhower. Vier Cypriotische terroristen heb ben een Engelse leraar doodgescho ten, nadat deze op school was aange komen om zijn leerlingen eindexa men af te nemen. De leraar, Thomas Milrea, trok een revolver te voorschijn en schoot te rug, maar viel toen dodelijk gewond neer onder het oog van zijn leerlin gen. De rebellen ontsnapten 'in het volle daglicht. bië is onafhankelijk geworden, er zijn onlusten op Cyprus en in het bijzon der in Algerië, en het Balkanverdrag is minder hecht dan enige jaren ge leden. De militaire staven van Engeland en Amerika hebben de mogelijkheid van een geallieerd opperbevel in het gebied! van de Middellandse Zee be studeerd en meer in het algemeen de aandacht gewijd aan de verschuiving van het militaire zwaartepunt van Europa naar Afrika. Juin vraagt zictr af, of niet i?en nieuw opperbevel voor het Middel- landse-Zeegebied moet worden inge steld en toevertrouwd aan een Frans man. Het gebied van-de Navo strekt zich uit over Tunesië en Marokko, voegde de maarschalk hier aan toe. Met het oog op de Franse verplichtingen die nen Tunesië en Marokko te erken nen, dat 'de Franse strijdkrachten daar met de militaire uitrusting die zij hadden toen deze landen nog protectoraten waren, gehandhaafd moeten blijven, zegt Juin. Juin gelooft voorts dat de sterkte van de Franse troepen in Algerië nog steeds zeer onvoldoende is. De Fransen mogen zich volgens hem niet laten verleiden tot onderhande lingen over een bestand. „Dat zou op dit ogenblik uitgelegd worden als zwakheid". De foto toont Groothertogin Charlotte (links) en prins Felix (midden). Ir. J. F. R. van de Wall (rechts), biedt in het museumgebouwtje, ieder een bord van Delfts aardewerk aan, waarop Lelystad in vogelvlucht is afgebeeld. BUIEN Kort na het passeren van New Foumdland is een daar aanwezige depressie snel in diepte toegenomen. Als gevolg hiervan komt op de wes- j telyke oceaanhelft in de hogere delen 1 van de atmosfeer thans een krach tige warme luchtstroming tot oht- wikkeling, waardoor subtropische luchtmassa's in de richting van IJsland worden gevoerd. Hiermede in verband staat de vorming van een krachtige rug van hoge druk ten westen van de Britse eilanden en de snelle opvulling van een bij Noord- Ierland gelegen depressie. De afgelopen nacht trok het front van. deze depressie vrijwel zonder neerslag over het grootste deel van Nederland. Boven West Frankrijk en het Kanaal kwam een randstoring van de Ierse depressie tot ontwikke ling. Deze zal met enkele buien ons land passeren. Daarna gaat de wind naar zuidwest tot west ruimen en zal polaire lucht Nederland, binnenstro men. De Duitse matroos W. Ufer, uit Essen is bij de kop van Pannerden door onbekende oorzaak overboord geslagen en verdronken. Griekse koningspaar bezoekt de Lichtstad Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. ENKELE BUIEN Verandelijke bewolking met op de meeste plaatsen enkéle buien, hier en daar met onweer. Over- wegend matige wind, ruimend 2 naar west. Koel weer. Een beeld van het bezoek, dat het Griekse koninklijke gezin op het ogen blik aan Parijs brengt: op het station „Bois de Boulogne" werd deze charmante foto gemaakt van koningin Frederike, prinses Sophia, koning Paul en president Coty. 8 Juni zon op 4.23, onder 20.59; maan op 3.55, onder 20.41 22.29 Nieuwe maan. Hoogwaterstanden 8 Juni v.m. 2.30; n.m, 3. Het weer in Europa De weerrapporten van donderdag ochtend 7 uur, verzorgd door het K.M.N.I. luiden weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 21 C. OSLO zwaar bew. 17 KOPENHAGEN licht bew. 17 ABERDEEN zwaar bew. 14 LONDEN regenbui 18 AMSTERDAM geheel bew. 20 LUXEMBURG zwaar bew. 17 PARIJS geheel bew. 20 BORDEAUX geheel bew. 18 GRENOBLE nevel 17 NICE onbewolkt 24 BERLIJN licht bewolkt 17 FRANKFORT tegen 24 MüNCHEN half bewolkt 26 ZüRICH licht bewolkt 25 GENEVE nevel 23 LOCARNO zwaar bew. 25 WENEN licht bew. 28 INNSBRUCK nevel 29 ROME licht bew. 28 AJACCIO onbewolkt 26 Korreltje Ook een dwaas heeft zjjn eer: hij wil een grotere dwaas dienen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1