Voor 'n revolver doodde gistermiddag 14-jarige jongen Haagse hoofdagent Tito en Boelganin wedijveren in het maken van complimentjes Bijlslag maakte einde aan leven van vader van 5 minderjarige kinderen Chroestsjef wil Oostduitsers liever „in handen" hebben Verzet tegen Amerikaanse steun voor Zuil Mollet kreeg het vertrouwen van de Nationale Vergadering Montgomery veroordeeld Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. WOENSDAG 6 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13822 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 ONTSTELLEND DRAMA IN HET ZUIDERPARK EEN AFSCHUWELIJK drama, zoals men dit alleen op films en in goed kope romannetjes pleegt aan te treffen, heeft zich gistermiddag tussen twee en drie uur op het politieposthuis in het Haagse Zuiderpark voltrok ken, waar een 14-jarige scholier de 54-jarige niets vermoedende hoofdagent A. J. Ax met een bijl van het leven heeft beroofd. Terwijl de hoofdagent de naam van de jongen in het register van ge vonden voorwerpen schreef, haalde de jongen uit zijn schooltas een bijl te voorschijn en met één slag maakt hij een einde aan het leven van een vader, wiens jongste kind vijf jaar is en die de zorg had over een gezin met vijf minderjarige kinderen. Het enige motief, dat de jongen tot zijn afschuwelijke daad dreef was het bezit van de dienstrevolver, die naast de agent aan een kapstok hing. BEELDROMANS. De veertienjarige jongen, die in Den Haag amibachtsschoolonderwijs volgde, kwam in 1950 met zijn moe der en zijn zusje uit Indonesië naar Nederland terug; zijn vader is in In donesië gestorven. Volgens zijn moeder is de jongen een leugenaar en een fantast, die on telbare beeldromannetjes verslindt en wiens kamer gevuld is met speel goedrevolver tj es en ander destructief De jongen zelf, die zijn daad zorg vuldig voorbereid heeft, schijnt het afschuwelijke van zijn daad in het geheel niet te beseffen; hij voelt zich het interessant middelpunt van een „spannend verhaal" en vertelde tijdens het eerste verhoor met laco nieke stem, dat hij het pistool nodig had om naar Nieuw Guinea te gaan.... zonder pistool kwam hij de grens niet over! Dagenlang heeft de jongen met het plan rondgelopen. Reeds maandag nam hij de bijl in zijn schooltas mee naar school en ging langs de afgele gen politiepost in het Zuiderpark om een door hem gevonden voorwerp aan te geven. DE DERDE MAAL. Daar er toen echter nog iemand anders buiten de dienstdoende agent op het bureau aanwezig was, zag hij van zijn plan af, maar gisteren kwam hij terug, wederom om een gevonden voorwerp aan te geven. De situatie leek hem nu meer geschikt en hij keerde in de middaguren terug. Hij legde een vulpen voor de hoofd agent Ax neer en deze nam het re gister van gevonden voorwerpen om de naam van de jongen in te schrij ven. Toen de jongen zijn naam wilde noemen, zei de agent: „Ik weet je adres wel!" en dit zijn de laatste woorden van de hoofdagent geweest, want op dit moment nam de knaap zoals hij tijdens zijn verhoog zon der een zweem van berouw vertelde de bijl uit zijn tas en bracht met dichte ogen de rampzalige slag toe. DE STAD IN. Met de pistool, die aan een kop pel hing. rende hij naar buiten en wierp daar de bijl tussen de struiken van het Zuiderpark. Vervolgens girig hij de stad in en kwam eerst na schooltijd opgeruimd thuis, zodat niemand zou ontdek ken, dat hij gespijbeld had. Inmiddels was om drie uur de af lossing op het politiebureau gearri veerd en de ontzetting bij het vin den van de vermoorde hoofdagent, laat zich raden. Onmiddellijk werden hulptroepen gealarmeerdhet juist repeterende politie-muziekgezelschap bood zijn diensten aan en het Zuiderpark werd hermetisch afgesloten. Toen de knaap dan ook enige tijd later, voordat hij naar huis ging, bij het Zuiderpark arriveerde, om zo als hij tijdens het verhoor verklaar de de bijl op te halen, vond hij dit park door een grote politiemacht afgezet. Daarop is hij onbezorgd naar huis gegaan, waar hij de politie vond, die zijn naam als laatste in het register aangetroffen had. AFSCHUWELIJK VERMOEDEN. Op zijn kamertje werd de jongen even later door hoofdinspetceur Harskamp, die vergezeld was van inspecteur Van 't Eind en recher cheur J. Modderman, aan een ver hoor onderworpen. Terwijl de jongen op zijn bed zat, vroeg de hoofdinspecteur hem of hij soms iets gezien had, toen hij op het bureau was. De jongen gaf een gedetailleerde beschrijving van eenjnan, die op het bureau gekomen was met een tas, waaruit de steel van een bijl stak. Met ontzetting hoorde de hoofdin specteur dit verhaal aan, want nog niemand, behalve de politie en de moordenaar wist op dat moment, dat er een moord gebeurd was en dat REVOLVER KLEMDE. Zijn collega's bij de jongen achter latend, ging de hoofdinspecteur naar de moeder van de jongen om deze enkele inlichtingen over haar zoon te vragen, doch hij was nog maar even met de moeder in gesprek, toen hij uit het kamertje de noodkreet van zijn collega's hoorde: „Van Hars kamp, Van Harskamp, kom vlug hier!" De hoofdinspecteur rende terug naar het kamertje, smeet de deur open en zag de jongen met het re volver van de vermoorde agent zijn collega's bedreigen. Hij zag de jongen van achter en sprong onmiddellijk toe; inspecteur Van 't Eind ging tezelfder tijd van voren tot de aanval over en na een hevig gevecht slaagden de politie mannen er in de jongen te over meesteren en hem het pistool afhan dig te maken. Zoals de twee in het kamertje ach tergebleven politiemannen naderhand verklaarden, was de jongen plotseling opgesprongen, had een greep onder zijn kussen gedaan en had de revol ver, waarvan hij het magazijn met een vlugge beweging terugschoof, op de mannen voor hem gericht. Het gelukkige toeval, dat de jon gen het magazijn niet ver genoeg vooruitschoof, waardoor de kogel klem kwam te zitten, heeft de beide politiemannen wellicht het leven gered. Nadat zij hem het pistool hadden afgenomen, hebben de drie politie mannen de zich hevig verzettende jongen naar de buiten wachtende auto gebraciht en naar het politiebureau vervoerd, waar hij werd opgesloten. GROTE VERSLAGENHEID. De politiemannen, die het Zuider park afzochten, hadden inmiddels de besmeurde bijl gevonden en het eerste verhoor nam een aanvang. Het bleek, dat de jongen de draag wijdte van zijn daad in het geheel niet inzag en dat hij het onderzoek nogal interessant vond. In Haagse politiekringen zegt men voor een raadsel te staan met betrek king tot de geestelijke gesteldheid van de jongen, die niet voor de ge wone strafrechter gebracht kan wor den. De verslagenheid in het Haagse politiekorps, waar hoofdagent Ax een beminde en geziene figuur was, het geen onlangs no,g bij diens zilveren jubileum tot uiting is gekomen, is uitermate groot. Op zijn dinsdag te Bonn gehouden persconferentie heeft bondskanselier Adenauer medegedeeld, dat de Fran se en Westduitse delegaties te Luxem burg het er over eens waren, dat het onwaarschijnlijk is, dat de Sow jet- Unie werkelijk haar koers verandert. De indruk was. dat een nieuwe ont wikkeling op til zou zijn, „doch tot dusver bestaan geen concrete gron den voor deze veronderstelling". Adenauer zei, dat de Fransen had den verklaard, dat partijleider Chroesjtsjef bij het bezoek van de Franse premier, Mollet, aan Moskou, had gezegd, „liever zeventien miljoen (Oost-) Duitsers in handen te heb ben dan een verenigd, geneutrali seerd Duitsland te zien. Deze ver klaring van Ghroesjtspef, aldus Ade nauer, zou een les zijn voor Westduit se politici, die de regering aanspoor den om alleen te pogen de hereniging van Duitsland tot stand te brengen. „Wij moeten ons vertrouwen in de drie westelijke mogendheden stellen en de Sowjet-Unie voortdurend er toe aanzetten, haar verplichting om de hereniging van Duitsland in vrij heid te bewerken na te komen. Hij deelde mee bij zijn aanstaande bezoek aan de Verenigde Staten met deze moord met een bijl gepleegd was. noemde kringen. Verscheidene republikeinse leden van het Amerikaanse Congres heb ben dinsdag intrekking van de Ame rikaanse steun aan Zuid-Slavië ge- eist. De republikeinse afgevaardigde Paul Fino kondigde aan, een amen dement te zullen indienen, strekken de tot uitsluiting van Zuid-Slavië, Egypte en India van Amerikaanse hulp. Het amendement was een aanvul ling op een wetsvoorstel dat was in gediend door de republikeinse sena tor Mc Carthy, waarin alleen Zuid- Slavië van Amerikaanse hulp uitge sloten wordt. De regering had een bedrag van 30 miljoen dollar voor economische hulp aan Zuidslavië ge vraagd, doch dit bedrag was door de commissie van buitenlandse zaken gehalveerd. In het voorstel van Mc Carthy wordt niet slechts verhinderd dat nieuwe bedragen aan Zuid Slavië toegewezen worden, maar ook dat nog niet opgenomen gelden van vo rige toewijzingen uitbetaald worden. WIL JORDANIë WAPENS VAN RUSSISCHE MAKELIJ KOPEN? Volgens bevoegde kringen te Am man zou Jordanië voornemens zijn wapens van Russische makelij te ko pen. Dit plan zou deel uitmaken van het program voor modernisering en versterking van het Jordaanse-Ara- bische legioen. De levering der wa pens zou geschieden door een neu traal land, dat vroegër tot het Sow- jet-blok heeft behoord, aldus ge- president Eisenhower en diens minis ter van buitenlandse zaken te zullen spreken over de verklaring, die Chroesjtsjef zou hebben afgelegd. De sociaal-democraten en de vrije democraten, de twee belangrijkste oppositiepartijen in de Bondsrepu bliek hebben dinsdag de regering verzocht, er achter zien te komen op welke voorv/aarden de Sowjet-Unie instemt met Duitslands eenheid. WERD STALIN VERMOORD. De publicatie van de rede vang Chroesjtsjef heeft in de Verenigde Staten weer belangstelling gewekt voor de vraag: „Werd Stalin ver moord?" Men wijst er op, dat veel lieden in de topleiding van de Sowjet-Unie er om zelf het leven te behouden belang bij hadden om de dictator uit de weg te ruimen. De foto toont de koninklijke loge met de hoge gasten. Op de eerste rij hebben v.I.n.r. plaats genomen Z.E. A. C. de Bruijn, Z.E. mr. J. M. A. H. Luns. Z.E. dr. L. J. M. Beel, Z.E. dr. W. Drees en Z.E. mr. J. W. Beyen. In de koninklijke loge ziet men v.I.n.r. H.M. de Koningin, H.K.H. Groot-hertogin Charlotte van Luxemburg, Z.K.H. Prins Felix, H.K.H. Prinses Beatrix en de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Z. E. Beek 't „Donkere verleden" is voorbij President Tito van Zuid-Slavie en de Sowjet-leiders hebben dinsdag in het Kremlin bijna drie uur geconfe reerd. Onderwerpen van gesprek wa ren de ontwapening en Duitsland alsook de Russisch-Zuidslavische be trekkingen. Nadere bijzonderheden over deze eerste officiële besprekin gen zijn niet bekend gemaakt. Ver wacht wordt, dat de conferentie za terdag zal worden voortgezet als Ti to van een bezoek aan Leningrad te ruggekeerd zal zijn. Ook de dezer dagen afgetreden Sowjet-minister van buitenlandse za ken, Molotof, heeft aan de bespre kingen van dinsdag deelgenomen. Hij maakt deel uit van de Sowj et-dele gatie. Volgens een functionaris voor perszaken van het Sowjetministerie van buitenlandse zaken betreft het hier besprekingen tussen regering delegaties. Premier Boelganin was leider van de Sowj et-delegatie. De eerste secretaris van de Sowj et-com munistische partij, Chroesjtsef, woon de de besprekingen bij in zijn hoeda nigheid van lid van het Presidium van de Opperste Sowjet. .De Sowjet-funtionaris weigerde te zeggen of ook de betrekkingen tus sen de communistische partijen van de beide landen onderwerp van ge sprek zullen zijn. Met grote meerderheid Premier Mollet van Frankrijk heeft dinsdagavond in een rede tot besluit van het debat in de Nationa le Vergadering over het beleid van de regering, de hoop uitgesproken, dat de meerderheid voor de regering zo groot mogelijk zou zijn, „zodat de wereld moge weten, dat ons be leid dat van de gehele natie is". De regering kreeg een grote meer derheid achter zich: 271 tegen 59 stemmen. Ongeveer 200 afgevaardig den onthielden zich van stemmen. De uitspraak gold de regeringspoli- tiek in het algemeen en Algerië in het bijzonder. Er is in totaal vier da gen gedebatteerd. Ongeveer 150 onthoudingen kwa men van de zijde van het commu nistische blok. De communisten be sloten eerder op de dag zich van KONING PAUL VAN GRIEKENLAND OVER CYPRUS Koning Paul van Griekenland, die op het ogenblik een officieel bezoek aan Frankrijk brengt, heeft dinsdag avond tijdens een diner dat ter ere van hem door president Coty werd gegeven, gezegd, dat hij optimistisch is ten aanzien van de kwestie-Cypres „ondanks de scherpe pijn die het huidige bloedvergieten mij bezorgt". .Koning Paul en de Britse ambassa deur, sir Gladwyn Jebb, hadden tij dens een door president Coty aange boden receptie gedurende drie mi nuten een geanimeerd gesprek met elkaar, maar de ambassadeur is niet uitgenodigd voor een galadiner, dat donderdag in de Griekse ambassade ter ere van koning Paül zal worden gegeven. stemming te onthouden. Premier Mollets overwinning werd hierdoor vrijwel zeker. De 271 stemmen die voor de rege ring werden uitgebracht waren af komstig van de socialisten, de mees ten der radicalen, de volksrepubli keinen en sommige conservatieven. Behalve 150 communisten onthiel de ongeveer 40 radicalen en onge veer 10 linkse radicalen (waaronder Mendes-France') zich van stemming. Tegen stemden ongeveer 40 Pouja- disten en enige conservatieven. Men gelooft dat de communistische ont houding te danken is aan de invloed van de leider van die partij, Jacques Duclos, die de tijd voor een openlij ke breuk met de socialisten nog niet gekomen acht. Ontwapening. President Tito heeft dinsdag aan een noenmaal ifi het Kremlin ver klaard, dat ontwapening een van .de vraagstukken is die een onmiddellij ke oplossing vereisen. In dit verband zei hij te menen, dat het vorige maand genomen besluit van de Sow jet-Unie tot vermindering van de strijdkrachten zou bijdragen tot ver sterking van het internationale ver trouwen en tevens een gelegenheid verschafte voor een oplossing van het vraagstuk van de algemene ont wapening in het bestek van de Ver enigde Naties. Premier Boelganin zei tot Tito en diens echtgenote: „Wij wensen, dat u zich hier voelt als on der goede vrienden. De dagen, die gij reeds bij ons hebt doorgebracht hebben reeds het bewijs gegeven van de grote liefde van het Russische volk voor het Zuidslavische, dat het als broeders en bondgenoten in de strijd voor het communisme, de ge lukkige toekomst van de mensheid, beschouwt." Boelganin wees op de vele inter nationale vraagstukken, waartegen over Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie eenzelfde standpunt innamen. Dit zou een verdere uitbreiding van de samepwerking tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië op internationaal ge bied zeker mogelijk maken, zo meen de Boelganin. Hij besloot met het uitspreken van de wens, dat de vriendschap tussen beide landen eeuwigdurend zou zijn, en bracht een heildronk uit op maarschalk Tito als „vriend, Leninnist en strijdbare kameraad" Vermindering spanning. President Tito zei in een weder woord, dat de stappen die de Sowj et- regering de laatste jaren had onder nomen onbetwistbaar belangrijk had den bijgedragen tot een verminde ring van de spanning in de wereld. Deze maakten deel uit van „een steeds duidelijker neiging om de in ternationale betrekkingen op nieuwe grondslagen te vestigen" en het wantrouwen in de wereld te doen verdwijnen. Ook Tito wenste, dat de vriendschap tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië duurzaam zou zijn. Later verklaarde hij op een vergade ring van 20.000 arbeiders in 'n Mos- kouse autofabriek, dat wat er in het verleden tussen beide landen is ge weest, „thans achter ons ligt". Het was hem opgevallen, dat het volk van de Sowjet-Unie sinds zijn vorige bezoek van tien jaar geleden, „er beter uitziet." Tito werd toegejuicht toen hij zei, dat het volk van de Sowjet-Unie" zijn beste vrienden in de arbeiders van Zuid-Slavië heeft en omge keerd." Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een scheidsgerecht van drie fede rale rechters heeft dinsdag met twee tegen een stem besloten, dat de ras senscheiding in de stadsbussen van Montgomery in strijd is met de grondwet. Dus ook de wetten van de stad en de staat Alabama, die zulk een scheiding voorschrijven. Er is beroep tegen deze uitspraak moge lijk bij het hooggerechtshof te Was hington. In Atlanta (Georgia) verklaarde het congreslid Adam Clayton Powell, een predikant uit Harlem en demo cratisch politicus, dat negers zater dag a.s. tezamen met hun blanke vrienden te New York een conferen tie zullen beleggen, waarop zal wor den beslist, of er in het gehele land een campagne van passief verzet te gen de rassenscheiding moet worden gehouden. Opklaringen met lagere temperaturen De depressie, die gisteren Schot land passeerde, had vanochtend de kust van Noord Noorwegen bereikt. Haar koufront liep toen over Fin land, Polen en midden Duitsland naar Zuidoost Frankrijk. In dit front ontwikkelde zich de afgelopen nacht nabij Lyon een zwakke storing, die in noordoostelijke richting ging be wegen. Als gevolg hiervan kwamen vanochtend van het Zuiden uit wol kenvelden Nederland binnendrijven. In Zuid Limburg viel daaruit 0.2 mm regen. Bij Ierland was vanmorgen een nieuwe depressie aangekomen, die nog in diepte toenamen. Ze zal waar schijnlijk scherp naar het Noorden gaan afbuigen en ons land niet berei ken. Haar koufront verplaatst zich evenwel nog snel naar het Oosten en zal waarschijnlijk in de loop van de avond tot Nederland doordringen. Dit zal plaatselijk met een weinig re gen gepaard gaan. Achter het kou front wordt polaire lucht aangevoerd, waarin opklaringen zullen voorko men, maar waarin tevens de tempe ratuur iets lager blijft dan vandaag HOE wordt het weer? Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur). J IETS LAGERE MIDDAGTEMPERATUREN. 5 Veranderlijke bewolking met aanvankelijk hier en daar enige regen en matige zuidelijke wind. Later opklaringen en matige tij- delijk vrij krachtige zuidweste- lijke wind. Iets .lagere middag- temperaturen. 7 Juni zon op 4.24, onder 20.58; maan op 3.08, onder 19.32. Hoogwaterstanden 7 Juni v.m. 1.45; n.m. 2.10. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 17 C. OSLO nevel 12 KOPENHAGEN onbewolkt 18 ABERDEEN geheel bew. 17 LONDEN regen 19 AMSTERDAM licht bew. 17 LUXEMBURG regen 15 PARIJS nevel 16 BORDEAUX mist 20 GRENOBLE zwaar bew. 25 NICE onbew. 23 BERLIJN zwaar bew. 25 FRANKFORT regen 22 MUNCHEN half bew. 26 ZURICH nevel 25 GENèVE zwaar bew. 24 LOCARNO zwaar bew. 25 ROME onbewolkt 27 AJACCIO onbewolkt 24 Korreltje De beste oorlog die tr^n voel als men zijn lusten sr. it.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1