De K.A.B.-commissie stelt 6 begrenzingen voor bij het „koop-op-afbetaling-systeem" Monument voor 1.103 millitairen die vielen tussen de Seine en Rijn SPAREN BLIJFT VOORDELIGER Colportage-verbod en 25% contant Eendrachtige samenwerking gaf Z.-Holland tbc-vrije veestapel Onthulling te Grnesbeek Gouden paar in Rijpwetering Nieuwe fase in t bouwbedrijf De nieuwe wettelijke regelingen financiële steun aan de blinden Koningin Juliana opent stadhuis DINSDAG 5 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Het „Koop-op-afbetalings-systeem", dat thans door vele groepen bestu deerd wordt en dat naar verwach ting binnenkort door een wettelijke regeling begrensd zal worden, is aan leiding geworden tot een deskundi gen-onderzoek, opgedragen door de K.A.B., waarvan thans het rapport is verschenen. In het kort is dit rapport in en kele punten samen te vatten: 1. Bij aankoop moet minstens 25 pet. van de koopprijs betaald wor den. 2. Colportage met afbetalingsgoede ren moet bij de wet verboden worden. 3 Het verschil tussen de contant- prijs en de afbetalingsprijs mag niet méér bedragen dan de wer kelijke rente en de te maken on kosten van administratie en in ning. 4 Alleen met een speciale vergun ning mag een zaak op afbetaling verkopen. 5 Normale verbruiksgoederen moe ten van het systeem uitgesloten worden. 6. In reclames moet de contant- prijs vermeld worden, waartegen het aangeboden product geleverd kan worden. De K.A.B. com missie wijst de koop- op-afbetaling niet zonder meer af. Zij ziet er verscheidene mogelijkhe den in, want niet alleen komen vele Seringenfeest in „Linnaeushof' Op 8 juni zal in de „Linnaeushof" te Bennebroek een seringenfeest wor den gehouden ter inluiding van het zomerbloemenseizoen. Het program ma van die dag wordt geopend met een sterrit van met paarden bespan nen postkoetsen vanaf Amsterdam en Zandvoort naar de grote markt te Haarlem. Tevens zal op de grote markt te Haarlem de finish zijn van een ster loop vanuit de vier wind richtingen, waaraan door enkele at letiekverenigingen zal worden deel genomen. In de namiddag zal er m de bloe menkas op de „Linnaeushof" een modeshow en kapdemonstratie wor den gehouden. Hierna zal de serin genkoningin van de „Linnaeushof" naar de Grote Markt te Haarlem vertrekken, om vandaar met een stoet, samengesteld uit muziekkorp sen, sterlopers, postkoetsen, een jachtstoet met valkenier, versierde wagens met voorstellingen van de geschiedenis der sering etc., door Haarlem te trekken op weg naar de „Linnaeushof". Na aankomst zal een seringenspel worden uitgevoerd, dat de geschiedenis van de sering weer geeft. Tot slot van het spel wordt de avondverlichting ontstoken. gezinnen door de koop-op-afbetaling tot de aanschaf van goederen, die zij anders niet gekocht zouden heb ben omdat hun inkomen te veel aan snipper-uitgaven besteed zou zijn, maar tevens stelt het systeem de mensen in staat om van een product een betere kwaliteit te kopen. Over het algemeen adviseert de commissie echter het sparen aan, om dat dit goedkoper is en de koper vrij heid van handelen laat. Om het aangaan van onverantwoor delijke aanschaffingen tegen te gaan, stelt de commissie voor, dat tenminste 25 pet. van de totaal-prijs bij het aan gaan van de overeenkomst betaald moet worden. Fel keert de commissie zich tegen de colportage van afbetalingsgoede ren. waarbij vaak opdringerige lie den pressie uitoefenen op de minst- draagkrachtigen en hen tot onverant woorde overeenkomsten verleiden. De K.A.B.-commissie kan zich er voorts mee verenigen, dat de rege ring bevoegdheid krijgt om in te grijpen, wanneer dit nodig mocht biijken. De practijk. Tegen het niet naleven van de door wet te omschrijven voorwaarden, eist de commissie tuchtrechtelijke sancties. Met enkele voorbeelden toont het rapport aan, dat er onvoorstelbare toestanden heersen in gezinnen, waar men op onverantwoorde wijze tot koop-op-afbetaling overgaat. In een Haagse parochie kwamen in vier jaar tijds 12 pet. van de pa rochianen bij de parochiële instan ties om hulp aankloppen, omdat zij in afbetalingsmoeilijkheden geraakt waren. Tevens vermeldt het rapport ge vallen van gezinnen, die een inko men hebben van 65,per week en daarvan 25.tot 45,per week aan termijn-betaling besteden. Aan de Beukweg te Hengelo had J. K., huiseigenaar, een verkiezings pamflet voor zijn raam gehangen. Lijst twee. De inwoner, G. B. hing er het portret van Romme naast. De I huiseigenaar, die hiermede geen ge- r.oegen nam, wendde zich tot de po litie. Deze besliste, dat de huiseigenaar, die inwoners heeft, alle rechten be houdt, als het er om gaat een verkie- zingsaffice voor het raam op te han gen. Prof. Romfhe werd dus verwij derd. Zware taak in 5 jaren gereed Het heugelijke feit. dat de Zuid hollandse rundveestapel van tuber culose is vrijgemaakt is gistermid dag gevierd tijdens een bijeenkomst van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren van Zuid-Holland. Het Landbouwschap had zijn vreugde over de tuberculosevrijmaking van de gehele Nederlandse rundveestapel reeds geuit tijdens een vergadering op 9 mei j.I. in het Kurhaus te Sche- veningen. Maar Zuid-Holland, welks rundvee ongunstig lag wat de tuber culose betrof de burgemeester van Gouda sprak over een duistere scha duw. die over de provincie lag wilde de goede overwinning in deze strijd nog eens apart vieren. De grote zaal van „Kunstmin" in Gouda had te weinig zitplaatsen voor alle belangstellenden, zodat sommigen moesten staan, .toen de voorzitter van de provinciale ge zondheidsdienst, de heer A. Tukker uit- Bleskensgraaf de bijeenkomst opende. Ir. A. W. van de Plassche, direc teur-generaal voor de landbouw, de éerste van de vele sprekers, zei vreugdevolle woorden over het re sultaat, dat bereikt werd door de innige samenwerking van de weten schap, de overheid en het bedrijfsle ven. Hij hoopte, dat de andere ziek ten, die de rundveestapel bedreigen, met evenveel succes door deze sa menwerking zullen kunnen worden bestreden. Toekomst-voorbeeld. Het was welhaast niet doenlijk de zeer aangetaste veestapel van Zuid- Holland in vijf jaren tbc-vrij te krijgen, zo zei directeur Oscamp. Niet minder dan 38,15 van de Zuidhollandse rundveestapel was met tuberculose besmet en slechts 37.2 van alle bedrijven in Zuid-Holland kon als vrij van tuberculose worden aangemerkt. De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, die, zoals hij zeide, gisteren voor het eerst do gelegenheid had met zuidholland se veehouders in aanraking te ko men, bracht de gelukwensen over van het provinciaal bestuur. Hij con stateerde met genoegen, dat het geld, belegd in de organisatie van de pro vinciale gezondheidsdienst, er voor de provincie zeer goed is uitgeko men. Hij hoopte, dat behandeling van andere problemen in de toekomst een zelfde samenwerking zal kun nen worden bereikt als in deze strijd tegen de tuberculose is gebeurd. OUDSTE JOODSE INWOONSTER. De oudste Joodse- inwoonster van ons land en tevens de oudste in woonster van de gemeente Soest, is mevrouw KeinrichSpitzer. Mevrouw H.S. werd zondag jl. 103 jaiar. Met haar beide dochters kwam zij in 1938 als Oostenrijkse vluchtelinge naar ons land. In 1942 moest zij opnieuw vluchten. Zij dook onder in Soest, waar zij sindsdien is blijven wonen. De eerste die haar zondag zijn gelukwensen kwam over brengen, was dr. R. Gerstenfeld, be stuurslid van de Joodse Gemeente. Verder was aanwezig de opperrab bijn van Utrecht, de heer Berlinger, terwijl namens de sociale Joodse af deling de heer Polak uit Amsterdam de jarige een bezoek bracht. Tijdens een militaire plechtigheid op de Canadese oorlogsbegraafplaats te Groesbeek heeft de hertog van Gloucester zaterdagmiddag in het bij zijn van Prins Bemhard het daar op gerichte gedenkteken voor bij de op mars naar de Rijn gevallen soldaten van het Gemenebest onthuld. Ver tegenwoordigers der Anglikaanse. Protestantse en R. K. kerken hebben daarna het monument ingezegend. Ruim vierhonderd familieleden van de 1103 gevallenen, wier namen op het gedenkteken staan vermeld, wa ren uit Engeland en Canada naar Ne derland gekomen om de plechtigheid bij te wonen. Zij legden met de offi ciële genodigden een tapijt van kran sen bdj het gedenkteken, dat van de heuvels langs de Duitse grens af uit ziet over een gebied, dat ruim elf jaren geleden het toneel van heftige -evechten om het bezit Van de Rijn oevers geweest is. In twee zuilengalerijen, waartus- VOORSCHOTEN Wcth. Van Oosten burgemeester van Klundert Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 juli 1956 benoemd tot burgemeester oer gemeente Klundert de heer C. D. van Oosten, hoofdcom mies bij het departement van bin nenlandse zaken, wonende te Voor schoten. De heer Van Oosten is 38 jaar oud; hij werd in 1917 te Aalten geboren. Na zijn middelbare opleiding was hij werkzaam op verschillende secreta rieën, laatstelijk te Rotterdam. Sinds 1941 is hij verbonden aan het depar tement v an binnenlandse zaken, eerst op de afd. financiën gemeente lijk beleid, vervolgens op de kabi netsafdeling. Sinds augustus 1945 is hij te Voorschoten woonachtig, waar hij tot wethouder van onderwijs en sociale zaken werd gekozen. Zijn wethouderschap is nog maar van korte datum. Na het aftreden van wethouder Dekker werd hij door de raad van Voorschoten benoemd tot wethouder. Wethouder van Oos ten heeft pas 2 vergaderingen als wethouder bijgewoond. In zijn woonplaats is de heer Van Oosten bestuurslid van de Prot. Wijkverpleging, bestuurslid van de Bijzondere Schoolvereniging, secre taris van de Christ. Bejaardenzorg. Hij is secretaris van de Anti-Rev. Statenkring Leiden en was voorheen voorzitter van de prov. afdeling van de Anti-Rev. Jongeren-organisaties en lid van het landelijk hoofdbe stuur. Op 19 juni hopen de heer Nicolaas Disseldorp geb. 12 sept. 1863 te Rijp wetering en mevrouw Cornelia Hil- degonda Disseldorp-van der Voort, geb. 26 aug. 1881 te Oud-Ade de dag te gedenken dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Dat was dus in 1906. Van hun eigen kinderen hebben zij er vijf overleefd, maar de andere acht hopen met de 22 klein kinderen deze feestdag luister bij te zetten. Dan zal onze oudste inwoner nog eens in zijn knollentuin kunnen zijn, want die houdt er van de hele schaar om zich verzameld te zien. En zijn ega zal dan voor een dagje de breipennen, waarmee ze altijd danig in de weer is om haar kleinkinderen te voorzien van stevig en warm tex tiel, met rust moeten laten. En ze zal die dag wel wat minder tijd hebben om de konijntjes te vertroetelen, waarvan zij er voor haar genoegen altijd wat in 't hok heeft. Katholieke aannemers De Nederlandse katholieke aanne mers- en patroonsbond zal van daag en morgen in Arnhem zijn 34ste jaarvergadering houden. Zoals is ge meld zal de voorzitter van de bond, de heer R. H. Terlingen in deze ver gadering heengaan als voorzitter; hij zal worden opgevolgd door de heer J. P. A. Nelissen, die bij enkele kan didaatstelling reeds is gekozen. In het jaarverslag, dat ter verga dering zal worden behandeld, wordt onder meer opgemerkt, dat het bouw bedrijf een nieuwe fase is ingegaan, die wordt vergezeld door nieuwe ge luiden, nieuwe opvattingen en een ontwakend bewustzijn van nieuwe mogelijkheden. Tegelijkertijd bevindt het bouwbe drijf zioh in een stadium van evo lutie, die de bedrijfstak binnen af zienbare tijd een geheel ander aan zien kan geven. In het verslag wordt voorts meegedeeld, dat de bond op 1 januari van dit jaar 146 afdelingen telde met in totaal 4013 leden; het geen 41 minder is dan een jaar tevo ren. Bij de voorstellen die ter vergade ring zullen worden behandeld is er een van het hoofdbestuur, waarin dit machtiging vraagt stappen te on dernemen, ten einde te bewerkstelli- sen de gedenksteen is opgesteld, zijn de namen van 1103 oficieren en man schappen gegrift, die tijdens de op mars van de geallieerde legers van de Seine tot in Duitsland gevalleji zijn, en die geen bekend graf heb ben. Een inscriptie op het monument herinnert met vijf riviernamen adn de dramatische gevechten, waarin deze mannen hun leven lieten r „Seine, Schelde, Maas, Rhine, EJbg'\ In Groesbeek liggen totaal "2w)0 Geallieerde militairen begraven. Basis-inkomen zeker-gesteld Op een zaterdagmiddag te Utrecht den vergadering van de „Stichting het Nederlandse Blindenwezen", zijn nadere mededelingen gedaan over de nieuwe regeling ter tegemoetko ming in de financiële moeilijkheden van blinden van 18 tot en met 64 jaar. Een vertegenwoordiger van het mi nisterie van sociale zaken zei in een toelichting op dc nieuwe regeling, dat deze uitsluitend van kracht wordt voor blinden, die niet in de gelegen heid zijn arbeid te verrichten. Naar zijn mening mag deze rege ling niet leiden tot het stopzetten van iniatieven om blinden te laten werken. Door deze regeling wordt aan de blinden, die niet in staat zijn door arbeid in hun levensonderhoud te voorzien, door de overheid een ba sis van bestaanszekerheid verschaft langs de weg van toekenning van normatieve uitkeringen voor levens onderhoud. De bedragen. Voor kostwinners, voor zover deze niet over andere inkomsten beschik ken, zal deze uitkering, afhankelijk van de gemeenteklasse, van 31.50 28.50 kunnen bedragen, eventueel vermeerderd met een kinderbijslag. Inkomsten van andere aard zullen geheel of ten dele op deze uitkering in mindering worden gebracht. Van een blir:l echtpaar zal de man een uitkering ontvangen om daar door hem als hoofd van het gezin die plaats in het gezin te geven, welke hem toekomt. Een gehuwde blinde vrouw met een ziende man ontvangt geen uitkering; een blinde man met een ziende vrouw kan wel aanspraak op de financiële regeling doen gel den. De regeling is niet van kracht voor blinden, die meer verdienen dan 42.in de hoogste en 38.in de laagste gemeenteklasse. Bijzondere uitkeringen. Een vertegenwoordiger van het ministerie deed mededelingen over de tweede mogelijkheid, die de nieu we financiële regeling inhoudt: het verstrekken van individuele uitke ringen aan de blinde ten behoeve van bepaalde doeleinden bij wijze van bijzondere maatschappelijke zorg, indien ten gevolge van zijn blind heid de financiële omstandigheden van hem en eventueel zijn gezin daartoe aanleiding geven. De gemeentebesturen zullen met de uitvoering van deze nieuwe re geling, waarvoor het rijksaandeel 900.000.bedraagt, worden belast. Een centrale commissie blinden- voorziening, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de ministe ries van sociale zaken en volksge zondheid en van maatschappelijk werk, de vereniging van Nederland se gemeenten en van de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen", zal de minister van maatschappelijk werk en de staatssecretaris van so ciale zaken adviseren omtrent alle vragen die met de toepassing van de ze nieuwe regeling samenhangen. gen, dat de tegenwoordige verschil - lep in de overheidssubsidies voor de particuliere- en de woningwetbouw worden opgeheven. Een gelijk bedrag a fonds perdu voor 'beide soorten van woningbouw zal de tegenwoordige ongelijke concurrentieverhoudingen op dit gebied weer in evenwicht brengen, zo meent het hoofdbestuur. Uitzondering voor Heusden H.M. de Koningin heeft zich in be ginsel bereid verklaard de officiële opening te verrichten van het nieuwe stadhuis van het Noordbrabantse Maasstadje Heusden. De plechtigheid zal in de eerste helft van september worden gehouden. Hoewel het geen gebruik is, dat de Koningin aanwezig is bij het inge- bruik nemen van nieuwe stadhuizen, heeft zij gemeend in dit geval een uitzondering te moeten maken om wille van de zeer tragische herinne ring, die aan het oude stadhuis van Heusden verbonden is. Dit uit 1588 daterende gebouw werd namelijk in de nacht van 4 op 5 no vember 1944 door de Duitse bezetting voor deze zich over de Maas terug trok, opgeblazen, ondanks het feit dat de historische kelders dienden als schuilplaats voor een groot deel van dc bevolking. Honderddrieëndertig burgers van het stadje, in de leeftijd variërende van 4 tot 85 jaren, zijn daarbij om het leven gekomen. Twee Underen aan voogdij onttrokken Voor de Maastrichtse rechtbank heeft de oflmier van justitie tegen een 35-jarige opperman uit Maas tricht bij verstek vier maanden waarvan twee maanden voorwaarde lijk met 'n proeftijd van twee jaar) geëist, wegens het onttrekken aan het toezicht van twee minderjarige kinderen, die in het voogdijgesticht huize Sint Joseph te Heer werden opgevoed. De kinderen, knaapjes van 6 en 9 jaar, waren in oktober van het vorig jaar aan de ouderlijke macht van verdachte en diens vrouw onttrok ken en onder voogdij gesteld. Kort nadat de jongens in het voogdijge sticht waren ondergebracht, heeft de vader het jongste kind meegenomen, terwijl het oudere broertje op eigen gelegenheid uit het gesticht ver dween. Beide kinderen heeft ver dachte een tijdlang in België aan de nasporingen der politie weten te ont trekken. De kinderen zijn inmiddels gevonden en opnieuw onder voogdij gesteld. Maandag 18 juni uitspraak. KLEUTER GESTIKT. Aan het Bossche Pal te Den Bosch is zaterdagmiddag een kleuter door verstikking om het leven gekomen. Het driejarige knaapje T. T., was in een zandhol gekropen, dat plotseling moet zijn ingestort. Dc politie, die de hele zaterdag ge zocht had, vond eerst tegen zondag morgen het lijkje van het vermist! kind.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5