Géén „staal en buizen*' voor Leids Rembrandtmonument Bestuur heeft nog niet beslist over opdracht 22444 DINSDAG 5 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Gelden door Loterij „Het bestuur der stichting Rem brandherdenking 19,56 heeft nog geen beslissing genomen of het aan een beeldhouwer een opdracht zal geven voor het maken van een nationaal Rembrandtmonument dat aldus de plannen te zijner tijd in Leiden geplaatst zal worden". Zo heeft de vice-voorzltter van het bestuur, de heer T. M. H. van Waveren gister middag op een persconferentie me degedeeld. Waarschijnlijk zal er wel toe worden overgegaan een vaste opdracht te verstrekken. Of dit aan een Nederlander dan wel aan een buitenlander zal zijn, daaromtrent is evenmin een besluit gevallen. De verwezenlijking van het plan voor een nationaal monument in de geboortestad van de schilder, is af hankelijk van de gelden die het Ne derlandse volk hiervoor ter beschik king zal stellen. Om deze financiën bijeen te brengen, houdt de stichting een loterij (100.000 loten van 1. Het lot is uitgevoerd in een acht pagina's tellend boekje dat een korte biografie en reproducties van vijf et sen en tekeningen van Rembrandt bevat. Op elke tweeduizend ver kochte boekjes wordt een prijs ver loot, bestaande uit een reis voor twee personen ter waarde van circa 400 naar een museum in Europa, waar Rembrandts hangen. Ondenkbaar. „Het is ondenkbaar dat het natio naal Rembrandtmonument een mo derne abstractie in staal, buizen of plastic zal worden", aldus formuleer de de heer van Waveren de gedach te, die de voorzitter, mr. L. G. Kor- tenhorst en hij zelf er over hebben. „Dit is niet nodig noch gewenst". Alvorens tot het verstrekken van een opdracht zal worden overgegaan zal contact worden gezocht met de kring van 'beeldhouwers. „Alleen het allerbeste is goed genoeg om Rem brandt te eren", voegde de heer Van Waveren er aan toe. De vice-voorzitter 'hoopt dat als op 12 juli in de Pieterskerk te Leiden de (herdenking wordt gehouden, al zoveel geld door het Nederlandse volk bijeen zal"zijn gebracht, dat be sloten kan worden tot de oprichting van een aan de stad Leiden aan te bieden monument. Als deze verwach ting inderdaad vervuld wordt, kan kort daarop een beslissing tegemoet worden gezien over het verstrekken van een opdracht. De heer Van Waveren deelde voorts mee, dat ook omtrent de plaats waar het monument in Lei den zal worden opgericht, nog geen beslissing is gevallen. Het aanvanke lijke plan van het bestuurleen prijs vraag, waaraan drie Nederlandse en drie buitenlandse beeldhouwers zou den kunnen deelnemen, heeft men la ten schieten, omdat dit volgens de des kundigen tot een mislukking zou lei den. Verzoek. De stichtig hééft zich om do nodige gelden te verwerven, tevens tot alle provinciale- en gemeentebesturen ge wend, met het verzoek om een bij drage, gebaseerd op een bepaald be drag per inwoner (nog minder dan één cent) beschikbaar te stellen. Een zelfde verzoek werd gedaan tot alle ondernemingen en verenigingen. Er werd gevraagd maximaal een bedrag van 100. Zij die dit 'bedrag schen ken ontvangen een exemplaar van hit boek „Rembrandt", geschreven door mevrouw Henriëtte L. T. de Beau fort. In de Pieterskerk te Leiden zal donderdag 12 juli een herdenkings bijeenkomst gehouden worden, waar enkele Leidse hoogleraren en kunst historici zullen spreken en waar de Rembrandtcantate van Herman Stra tegier zal worden uitgevoerd. Scheepsberichten ALBLASSERDIJK 3 te R dam: AL- CHIBA 4 te R dam; AMPENAN 5 te Bc- lawan; ARENDSKÉRK 5 te Port Said; ARIADNE 4 te R'dam; BUSSUM (t) 5 te Suez (verb.); CALTEX NEDERLAND it) p 4 Wight n. Curacao; CELEBES 5 Singapore; CINULIA ft) p 4 Flores az n. Stanlow: ELIZABETH b ft) 4 te Suez; KIELDRECHT 4 te Marseille; KINDER DIJK 4 te Rdam; KOTA AGOENG p 4 kp. Vincent n. Bona; PHRONTIS 4'V. Aden n. Suez; PRINS WILLEM II p. 4 Lizard n. Montreal; RIDDERKERK p 4 Finisterre n. Antw.; RIOUW 5 te Bom bay; ROEBIAH 4 v. Lourmarques n. Beira; SLIEDRECHT ft) p 4 Gibraltar n. Antw.; VASUM p 4 Finisterre n. Lon don (t); WIELDRECHT (t) 4 kp. Bon n. Einswarden; ALPHEN AAN DEN RIJN OEFENING B B. KRING Z.H. 3. De burgemeesters J. J. Steenbak ker Morilyon Loijsen van Benthuizen en Moerkapelle, A. Hendrix van Ber- kel-Rodenrijs en K. van Diepeningen van Leiderdorp, hebben hun aandeel geleverd in de grote algemene oefe ning van de B.B.-kring Z.H.-3 die maandagavond voor het eerst in zo'n groot verband, met veel enthousias me van alle deelnemende diensten werd gehouden. Uitgaande van de realiteit, dat bij een werkelijke aanval uit de lucht wel eens een van de uiterste hoeken van de kring het eerst getroffen zou kunnen worden, in welk geval dus de bescherming vahuit die punten in actie zou moeten komen in de gehe le kring, hebben deze drie heren hun oefen-programma aldus opgesteld en zo moest het zijn, dat zelfs de kring commando's van het plan volkomen onkundig was gealten. De oefening die dus de gehele kring gold, ving om 19 uur aan en reeds een half uur later kwam in de Alphense commandopost de eerste melding uit Zoetermeer binnen, gevolgd door alarmeringij uit Bleis wij k, Nieuwkoop, Boskoop, Benthui zen, Leiderdorp, Ter Aar en Alphen a. d. Rijn zelf. De veronderstelde vijandelijke aanvallen waren van verschillende aard. Het ene kon wor den opgevangen door de plaatselijke bescherming, in het andere geval verlangde men bijstand van een na burige gemeente, in sommige geval len moest zelf hulp vanuit de kring gemeente Alphen a. d. Rijn naar plaats des onheils worden gediri geerd. Er vonden branden plaats, huizen storten in, schermutselingen grepen plaats tussen het eigen leger en parachutisten van een vijandelijk leger en zo-vielen er bijna overal slachtoffers onder de bevolking. Het een en ander moest zo ver scheiden van opzet zijn omdat het de bedoeling was om alle diensten van de gehele kring bij de hulpver lening in te schakelen En dat liet niet lang op zich wachten. Weldra was de kringcommandopost bezet en draaiden de berichten- en verbin dingsdiensten spoedig op volle toe ren Mobilofoons werden ingezet, de onderscheiden diensten rukten uit naar de plaatsen waar hun hulp was gewenst; de reserves kwamen in ac tie en hielden zich gereed voor assis tentie. Het was een en al activiteit in en rondom de commandopost, waaruit uiteraard nieuwe ervaringen werden opgedaan. Het was tevens een goede vuurproef voor de verschil lende kringhoofden die dit keer nu eens niet zelf de oefening hebben ge organiseerd maar zelf voorlopig on kundig zijnde van de gehele opzet en vorm van het plan, in actie werden gebracht. In de commandopost werden de verrichtingen op de voet gevolgd door burgemeester Ed. C. Witschey, voorzitter van het dagelijksbestuur van de BB Z.-H. 3 en de bestuursle den burgemeester E. J. M. Kolfscho ten van Alkemade en burgemeester DE KWAKEL Muziekvereniging- wint 2 eerste prijzen. Zondagmorgen vertrok per extra bus van Maarse en Kroon de r.k. muziekvereniging T.A.V.E. N.U. voor deelname aan het grote concours, dat werd gehouden in „Treslong" te Hillegom. Niemand heeft durven hopen dat Tavenu tot zulke grote dingen in staat was, om 2 eerste prijzen in de wacht te sle pen, niet omdat hier. niet goed ge blazen en geroffeld wordt, maar om dat de voorbereiding eigenlijk veel te kort is geweest, want slechts 6 we ken is toch wel een beetje weinig, om aan zo'n groot concours deel te nemen. Doch onder energieke lei ding van de dirigent de heer Honijk en het ijverig studeren en medewer ken van al de leden, is men toch tot deze uitzonderlijke mooie prestatie gekomen. In de afdeling concert le afd. werd een eerste prijs behaald met niet minder dan 295 punten, ter wijl met de mars wedstrijd 108 pun ten werden behaald, hetgeen even eens een eerste prijs opleverde, met kans op de wisselbeker welke mo menteel in bezit is van Roelofarends. veen. Het succes was al gauw in het dorp bekend, en toen het gezelschap arriveerde steeg er een luid hoera cp, en werd er een woordje gespro ken door burgemeester Koot. Hier na bleef men bij Leenders nog een gezellig poosje bijeen, en werd er nog eens geklonken op de behaalde successen. De wedstrijden worden a.s. zondag op dezelfde plaats voort gezet. Handbal. Onze dames zagen zich voor de zware taak geplaatst, om het sterke RKAV (Aalsmeer) op eigen bodem te gaan bekampen. Ook om dat met 2 invalsters gespeeld moest worden, stond reeds bij voorbaat vast dat dit een te zware opgave zou zijn, hoewel onze dames gespeeld hebben voor wat ze waard zijn, en hun huid zo duur mogelijk hebben verkocht. De strijd ging op en neer en na enige aanvallen nam KDO de leiding (0—1). Aangemoedigd door dit succes volgden nog enige aan vallen, doch deze liepen op niets uit. Een tegenaanval van RKAV had meer succes, en bracht de stand ge lijk (11). Even later was het KDO die de leiding nam (12), doch wei nige minuten later was de balans weer in evenwicht (22). Voor de rust bracht RKAV de stand op 32. Na de thee hetzelfde gelijk op gaande spel. Na een snelle aanval maakte RKAV er 4—2 van Duidelijk was te zien, dat de achterhoede ver zwakt was, maar er werd verbeten gevochten. Ook KDO liet zich niet onbetuigd, en na een snelle aanval was het Tiny Vlasman, die de stand op 4—3 wist te brengen. Dit nam Aalsmeer niet; zij trokken ten aan val en schoten raak 53. In de laat ste minuten wist Thea Voorn er nog 5—4 van te maken. Onze dames had den eervol verloren, en kunnen op een goede wedstrijd terugzien. ZOETERMEER Gilde. De leden van het Gilde hebben hun jaarlijkse uitstapje ge maakt, dat dit jaar, ondanks de min der gunstige weersverwachtingen, uitzonderlijk geslaagd is. Met een tot de laatste plaats bezette bus, werd koers gezet naar Keukenhof, om nog een laatste glimp van de bloemen pracht op te vangen. Na de koffie was Linnaeushof middelpunt van be langstelling. Al is er rozentijd nog niet aangebroken, toch viel er veel schoons aan parkaanleg en exotische planten en bloemen te genieten. Hier na werd koers gezet naar Amsterdam, waar intens werd genoten van de be kende rondvaart door de grachten en ha'-ens van de hoofdstad. Na een kort oponthoud in Halfweg -"ed men naar Haarlem, waar het diner gebruikt werd Tijdens de maaltijd heeft de g. a., pastoor J. A. Voorham, het bestuur ■lük dank gebracht voor de keu rige verzorging- van de reis en de léden voor de prettige en opgewekte stemming die er de gehele dag ge heerst had. I J. C. van Wageningcn van Woubrug- ge en door de heer J. Roelofs, dis- tricts-inspecteur van de brandweren in Zuid- en Noordholland en Utrecht, standplaats Utrecht. Baldadigheid. Van de voor malige villa van notaris jhr. G. J. Stoop waarin binnenkort het kantoor van de Provinciale Waterstaat met al haar diensten zal worden geves tigd, hebben baldadige personen een aantal ruiten stuk gegooid. De schade is begroot op ruim 400.De poli tie zoekt naar de daders. Woningbouw. Voor het bouwen van een aantal woningen onder archi tectuur van de heer J. Visser wenst deze van de gemeente aan te kopen een perceel bouwgrond, gelegen aan de Potgieterstraat. De prijs hiervan bedraagt 12.92 per m2. B. en w. stellen de raad voor hiertoe te beslui ten. Vragen van raadslid De heer L. C. Slootjes, lid van de Alphense gemeenteraad is nog niet gerustge steld omtrent de werking van de rioolwaterzuiveringsinstallatie. Hij stelt aan B. en W. een tweetal vragen waarin hij informeert of er voldoende waarborgen zijn gescha pen dat er geen gevaar voor de volks gezondheid is te duchten nu het ge zuiverde water afkomstig van ge noemde installatie naar de Rijn wordt afgevoerd en of het gezuiverde water periodiek gecontroleerd wordt en wie daarvoor verantwoordelijk is. Een ander punt dat de heer Sloot jes met zorgen vervult is de toekom stige bewoning van de laatste wo ningwetwoningen welke binnenkort gereedkomen langs de Prins Bern- hardlaan. Hij vraagt het college of er vergunningen tot ingebruikneming van bedoelde woningen zijn afgege ven, dan wel zullen worden afgege ven, aan personen die geen normaal gezin vormen en zo ja, is of wordt dat dan mede gedaan na overleg met de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet. Hengelwedstrijd. Evenals voor gaande jaren zal de Hengelaarsver eniging „Tijdverdrijf" te'Alphen a. d. Rijn op 30 juni n.m. 3 uur een hengelwedstrijd houden in 'het Aar kanaal ten bate van de Alphense vereniging „Ouderdomszorgen". BOSKOOP Boskoopse BB, brandweer oefende. Gisteravond werd door de Boskoop- se brandweer en BB.-brandweer deelgenomen aan een grote kring oefening voor de brandweer. Veron dersteld werd dat in Boskoop op het gebouwencomplex van de N.V. Mul der door een neergestort vliegtuig •een uitslaande brand was veroor zaakt. Het eerst alarm werd te tien minuten voor acht uur gegeven, .waarna terstond de Boskoopse vrij willige brandweer werd ingezet, spoedig 'bleek dat deze spuit niet vol doende was waarom assistentie werd verzocht. Hierop rukte de BB-spuit naar de plaats van de brand, welke spuit werd bemand met leden van de plaatselijke blokploegen. Ook nu nog ,was de 'brand niet te bedwingen, zo dat hulp aan het Kringcommando werd gevraagd. Door het kringcom mando werden de brandweren van Ter Aar en Alphen hiervoor aange wezen. De brandweer uit Ter Aar arriveerde in de kortst mogelijke tijd na het alarm, doch het bleek dat tus sen de aanvraag van Boskoop en het ontvangen in Ter Aar teveel tijds verschil zat. Dit moet waarschijnlijk worden geweten aan overbelasting van de berichtendienst van het kring commando. De brandspuit uit Alphen arriveer de in het geheel niet. Na afloop werd .door de H.Z.B. tc Boskoop, de heer mr. M. A. B. L. van Meetelen een nabeschouwing gegeven op het raad huis. waar de centrale post is inge richt. HAZERSW0UDE Vaste bruggen in Voorwegwete ring. Het bestuur van de Rietveld- sepolder overweegt inwilliging van een aantal verzoeken om vergun ning tot vervanging van beweegbare bruggen over de Voor weg wetering door vaste bruggen, onder meer on der voorwaarde, dat de doorvaart- hoogte ten opzichte van het schouw- peil van de polder 2.02 m-N.A.P. ten minste 0.80 m. zal bedragen. De zorg voor de scheepvaart in deze watering behoort tot de polder. Het bestuur kan dientengevolge eerst tot afgifte van vergunning overgaan wanneer deze zorg door wijziging aan het bij zonder reglement voor de polder Lot genoemde vaarhoogte zal zijn be perkt. Ten einde te kunnen beoorde len, of het belang van de scheepvaart bij verlaging van de doorvaarthoog- te van de bruggen over de Voorweg watering tot 0.80 m. niet in gedrang komt, heeft het polderbestuur door middel van een openbare kennisge ving aan een ieder gedurende dertig dagen gelegenheid geboden bezwaren tegen deze verlaging in te dienen. Met het polderbestuur zijn Ged. Staten van mening, dat de naar aan leiding daarvan door het bestuur ont vangen bezwaarschriften de instand houding van het scheepvaartverkeer op de bestaande voet niet rechtvaar digen. Ged. Staten stellen derhalve aan Prov. Staten voor, medewerking te verlenen aan de wijziging van het bijzonder reglement. KOUDEKERK Bejaardensociëteit. Reeds en kele malen moest de bijeenkomst der bejaarden in de Koorzaal wor den uitgesteld. A.s. woensdag zal die weer worden gehouden in het gym nastieklokaal van de openbare school, daar de Koorzaal door drie klassen van de Herv. School tijdelijk ge bruikt wordt als schoollokaal. Als tijdelijk onder wij zeres is benoemd aan de Herv. School mej. M. M. de Gruijl, te Gouda. Ondertrouwd: Johannes Noort 61 j., weduwnaar van G. Zadel, en Maria de Ligny 53 j. LANGERAAR KAPELAAN KEESSEN SPRAK VOOR JONGEREN K.V.P. Voor de laatste maal in dit seizoen is de jongeren K.V.P. bijeengekomen. De voorzitter. Cor Leliveld, verwel komde alle leden en zeer bijzonder de spreker van de avond kapelaan Kees- sen uit Nieuwveen. De spreker had tot onderwerp ge- r kozen: „Heb ik soms iets van je aan", j Wedvlucht Corbëfi, afstand"427"km' Dit was geen politiek onderwerp, i De duiven werden gelost om 6.20 u., heer De Jong zeer tevreden en hij noemde de oefening als geheel uit muntend geslaagd. Moge het bij oefe ningen blijven. NIEUWVEEN Duivensport. De P.V. De Witpen hield een wedvlucht vanaf Corbeil over een afstand van 430 km. De dui ven werden te 6.20 uur gelost met z.w.-wind en buiig weer. Aankomst 1ste duif 12.41 uur. Snelheid 'eerste duif 1135 m. per min. Uitslag als volgt: J. Hoogervorst 1, 3, 4, 7, 13; J. de Groot 2, 12; C. van Leeuwen 5 9; C. van Bemmelen 6, 10, 11; Bijl- Spring in 't Veld 8. Uit raam gevallen. Het 4-jarig dochtertje van de fam. J. Rietveld is 's nachts uit het raam gestapt en on geveer 3 m. naar beneden gevallen. Het meisje werd daar hevig huilend aangetroffen. Dr. v. Dongen die spoe- I dig ter plaatse was constateerde een gebroken beentje en enkele bloed uitstortingen. Na in een der Leidse ziekenhuizen verbonden te zijn, kon het kind weer naar huis worden ver voerd. NOORDEN Postduiven. Postduivenvereni ging „De Vooruitgang" Nieuwkoop. Wel wist kapelaan Keessen zijn jeug' dige .gehoor te boeien en gaf menig lesje in levenswijsheid. Met grote aandacht en interesse is er geluisterd. Dat het in de smaak is gevallen bleek wel uit het spontaan applaus. Tijdens de pauze werd bij gezellige muziek een kopje koffie ge serveerd. Na de pauze werden diverse me- aankomst eerste duif om 12.59 uur. Hub. Kuyf 1, 9, 11; Gebr. Oosterman 2, 3, 10; G. Kas 4; A. v. Leeuwen 5, 13; A. v. Koert 6, 14; J. H. Woerde 8; A. Plaisier 12; Th. Baas 15. R0EL0FARENDSVEEN Gevonden voorwerpen: Een klein regenjasje; een handfietspomp; een dedelingen gedaan van verschillende j wieldop van Volkswagen; 2 bruine aard, o.a. ook over de verspreiding) kinderschoentjes (linkse) idem een van propagandafolders voor de ko- ra mende Kamerverkiezing. Tot slot van de avdnd was er'een gezellig dansuurtje, waarbij de mu ziek werd verzorgd door het muziek- gezelschapje van Koos v. d. Haven. Het was een mooi slot aan het einde van het eerste seizoen der jongeren k.v.p. waarin men al een goed begin heeft gemaakt. Ieder ging uiterst voldaan huiswaarts. LEIMUIDEN GemeenteraadDe raad dezer gemeente komt woensdag a.s. les na middags te 8 uur in vergadering bij een. Agenda: voorstel tot verkoop van een perceeltje water aan de heer A. Remmelts. NIEUWKOOP UITSTEKEND GESLAAGDE OEFENING VAN DE B B. We waren juist op het gemeente huis gisteravond, in oorlogstijd het centrale punt, van waaruit in geval van nood de hulpacties worden ge organiseerd, toen we opschrokken van daverende explosies, veroorzaakt door uit vijandelijke vliegtuigen neer geworpen bommen. Reeds loeide angstwekkend de sire ne, de telefoon begon te rinkelen en ademloos stormde een ordonnans van de plaatselijke B.B. naar binnen met de tijding, dat er brand- en brisant bommen waren gevallen op het pand Nieuwveenseweg 20, het voormalig stationsgebouw, thans bewoond door de familie Markman. Er was brand uitgebroken, een muur stond op in storten en er waren meerdere gewon den. Onmiddellijk kwamen het plaatse lijk hoofd van de Bescherming Be volking, de heer W. J. de Jong, met zijn staf eveneens „toevallig" op het gemeentehuis aanwezig, in actie. B.B.-ers, brandweer, E.H.B.O. wer den gealarmeerd, verschenen al spoe dig op het centrale punt en werden van daar naar de plaats des onheils gedirigeerd. Eveneens werd 't Kring- hoofd van district Zuid-Holland te Alphen aan den Rijn op de hoogte gesteld en later toen men alleen de brand niet af kon, om assistentie verzocht. Terwijl de wakkere B.B.-ers onder leiding van vakbekwame lieden een stelling oprichtten om de gevaarlijke muur te schoren, waren behulpzame E.H.B.O.-handen reeds bezig beneden enige lichtgewonden te verbinden. Ook van de bovenverdieping drong het gekerm van gewonden door, maar helaas was door neergevallen puin de trap geblokkeerd. Geen nood, langs een ijlings aangesleepte ladder klom men helpers door de ramen naar bin nen en slaagden er in onder de be scherming van de inmiddels gearri veerde brandweer een vijftal zwaar gewonde patiënten in nood-verband, via een snel opgerichte stelling naar beneden te laten zakken, vanwaar zij verder vervoerd werden. Een ieder bleek goed voor zijn taak berekend en niemand trok zich ook maar iets aan van de opmerkingen, die er zoal vanuit de talrijke belangstellenden werden vernomen. De Aarlanderveense brandweer, vanuit Alphen aan den Rijn ter assis tentie gezonden, arriveerde een half uur daarna. Over een „ingestorte" brug waren zij langs de kortste weg naar Nieuwkoop gesneld, aangezien zij in de veronderstelling waren dat de reeds van verre zichtbare vuur gloed van met petroleum overgoten rietbossen en autobanden een heuse brand betrof. Ofschoon zij dus over een geblokkeerde weg waren gere den, kregen zij later, toen de zaak was opgehelderd, toch een pluimpje voor hun snelle en goedbedoelde hulp. In het „Sporthotel", waar alle me dewerkenden na afloop bijeengeko men waren, liet de heer De Jong de hele actie nog eens de revue passe ren. Deze had ten doel de paraatheid te toetsen, allereerst van het K.H. B.B. cn zijn staf te Alphen a. d. Rijn, alsmede die van de plaatselijke brandweer, mobiele reddingsploegen en mobiele geneeskundige teams. Voor wat Nieuwkoop betreft, was deze oefening een onderdeel van de grote actie, die gelijktijdig in nog diverse andere plaatsen in Z.H. III, met Alphen als middelpunt werd ge houden. Dokter Bremer besprak nog het beleid van de E.H.B.O. en div. voormannen de resultaten van hun eigen verantwoordelijke taak. Er ble ken fouten te zijn gemaakt. Daarvoor was het een oefening. Toch was de blauwgrijze; zwarte alpino muts; le derenmotórwant; 1 paar grijze ge breide kinderhandschoentjes; een rode gebreide want; 1 zwartlederen herenhandschoenen; portemonnaie met rozenkrans; herensjaal. Terug te bekomen op het politie bureau. Verkeersexamen. Ook in deze gemeente heeft de schooljeugd van alle scholen in 1956 verkeersexamen gedaan. In totaal namen 290 hieraan deel. Van dit aantal moesten er 80 v/orden afgewezen. Enkele leerlin gen slaagden met lof, omdat zij zo wel schriftelijk als practisch, geen enkele fout hadden gemaakt. De burgemeester reikte de behaalde i diploma's uit, waarbij hij de kindren erop wees, dat zij hetgeen ze nu ge leerd hadden ook in de praktijd moes ten toepassen. Nieuwe fabriek. Door de aan nemer B. Strijk van Rijp wetering, wordt voor de firma Gebr. Volwater aan de Langeweg een nieuwe fabriek gebouwd. In deze fabriek zullen augurken en zuurkool, verduurzaamd worden verwerkt. Mieke van Dommelen behaalde zaterdag j.l. te Rotterdam het diplo ma, „Spreekvaardigheid in de En gelse taal", welk diploma wordt uit gegeven door de Associatie van Prak- tij'kexaimens in vreemde talen te Am sterdam. TER AAR DIPLOMA-UITREIKING VAN VEILIG VERKEER. Maandagmiddag vond de uitreiking plaats van het diploma „Veilig Ver keer" in het Parochiehuis aan de schooljeugd van de Ned. Herv. en R.K. school, die hiervoor onlangs examen hebben gedaan. De diploma's en de speldjes werden door de bur gemeester van Ter Aar uitgereikt. De volgende leerlingen kwamen hier voor in aanmerking: Ned. Herv. school: zij die in aan merking kwamen voor het diploma: Magda Balvers, Rietje Heyboer, Tini van Haaften. Annie Kastermans, Gerrie eKsting, Tini van Vliet, Jopie Hogenes, Willy Schuurhof. Wim Kas termans, Tom Bogerd. Kees Boeken- steyn, Sjaak Spek, Henk van Hey- ningen, Bart Kroon, Karei Snijders, Piet van Abshoven, Klaas v. Harten. Voor een speldje kwamen in aan merking; Gerard den Hollander, Ge rard Kroon, Jan Griemink, Aart van Eyk, Herman Pijper, Carel v. d. Giessen, Adri van Ewijk, Piet den Braven, Janny Bogerd, Lijda Broer, Betsy van Eyk, Dicky Meeuwes, Ma rianne Evers, Rietje v. d. Starren, Jan Hogenes, Hans de Bleker en Annie Vcrzaal. R.K. school: zij die in aanmerking kwamen voor het diploma: Joanna Koeleman, Petronella Poelwijk, Eli sabeth Akerboom, Maria Akerboom, Gerarda v. d. Boogerd, Joanna Bouw meester, Antonia Helling, Henderica Hoogervorst, Louise Hoogervorst, Jo anna Hoogervorst, Catharina Hooger vorst, Adriana Keyzer, Wilhelmina Koeleman, Anna Kroft, Alida van Lammeren, Wilhelmina Lek, Lidwi- na Rekelhof, Martina Sassen, Hen- drina Slof, Wilhelmina van Lamme ren, Helena Theus, Joanna Ubink, Margaretha Valentijn, Henderica Va- lentijn, Maria Valentijn, Adriana Verlaan, Maria v. d. Vlugt, Marga retha Vork, Suzanna Zyerveld, Su- zanna Zyerveld, Maria Zwirs, Phi- lippus Keyzer, Hubertus Heemskerk, Adrianus Lek, Gijsbertus v. d. Ploeg, Jac. Turk, Simon Splinter, Gerardus Otto, Mattheus Lek, Paulus van Rijn, Franciscus Hoogervorst, Cornelis Keyzer, oJannes Touw, Alfonsus Ver haar, Jacobus Zevenhoven, Simon Zwirs, Joannes Hydra, Cornelis Ho- genboom, Cornelis Volgering, Coerin- tius v. d. Zwaan, oJannes Pietcrse en Theodorus Zwanenburg. Voor een speldje kwamen in aan merking: Wilhelmus Hoogervorst, Joannes van Kessel, Joannes van Wildenburg, Joannes Hoogervorst, Hermanus Ouwerkerk, Jacobus Va lentijn, Wilhelmus Verlaan, Joannes v. d. Jagt en Leonardus Ubink. Z0ETERW0UDE Oostvliet Polder. In de verga dering van stemgerechtigde ingelan den werd de rekening 1955 vastge steld aan inkomsten op f 2459.16, uitgaven 1286,96, batig saldo 1172.20. De bcgroMvg voor 1956 werd vastgesteld aan inkomsten en IELEF. uitgaven 0p f 2675,38. Dc omslag werd daarbij bepaald op f 10.— per h.a. Bij de bespreking omtrent de mogelijkheid tot verlaging van het winterpeil bleken de vroegere be zwaren van moeilijk varen niet meer zo groot te zijn omdat het trans port van de mest veelal per as ge schied. Het aftredende lid van het be stuur, de heer C. P. Lagerberg werd herkozen. De ondervonden overlast van wa ter door de uitvoering van de Rijks weg 4A werd weder besproken. De directie heeft thans op het verzoek om schadeloosstelling medegedeeld, dat deze kwestie aan de aannemer de fa. Hillen en Roosen ter afwikke ling is gegeven. De ingelanden waren van mening dat de directie deze zaak rechtstreeks met de polder moet afwerken. De partijen zijn hier de Rijkswaterstaat en de Polder zodat de afwikkeling niet met de aannemer moet geschie den. Marktberichten LEIDEN. 5 juni. Vette varkens. Aanvoer 433 vette varkens. Notering zware 160—163; zouters 169—172; sla gers varkens 168—171; zeugen 148- 152. Handel goede aanvoer, vlot af lopend, enkele één cent boven note ring. 4 Nuchtere kalveren. LEIDEN. juni. Groente. Aard appelen 7—24; postelein 4—11; ra barber 714; spinazie 1231; toma ten A 129—130; idem B 122; idem C 126; idem CC 91 per 100 kg.; bloem kool A 3046; idem 2234; idem C 1526; komkommers A 4753; idem B 43—46; idem C 33—41; sla A 250— 410 per 100 stuks; bospeen 4371; kroten 1821; peterselie 713; raap stelen 25; radijs 512; selderij 4 10 per 100 bos. BODEGRAVEN, 5 juni Kaas. Aanvoer 75 partijen. Prijs eerste soort 2.00—2.10, 2e soort 1.90—1.99. extra 2.15. Handel matig. ROTTERDAM. 5 juni. Ver. Aan voer 3506. Weektotaal 5319. Vette koeien 375; gebruiksvee 768; vette kalveren 180; graskalveren 208; nuch tere kalveren 997; varkens 91; biggen 145; paarden 121; veulens 6; schapen of lammeren 134; weide lammeren 448; bokken of geiten 33. Notering: vette koeien le kwal. 3.30—3.70; 2e kwal. 2.90—3.20; 3c kwal. 2.802.90; vette kalveren le kwal. 2.70—2.80; 2e kwal. 2.50 —2.60; 3e kwal. 2.20—2.40 per kg. graskalveren 500, 400, 300; nuchtere kalveren 70, 60, 50; biggen 65, 55, 50 per stuk; slachtpaarden le kwal. f 250, 2e kwal. 2.30; 3e kwal. 2.10 per kg.; schapen 130. 115. 100; weide lammeren 90, 80. 60; kalfkoeien 1200, 980. 750; vare koeien 900, 750. 650; vaarzen 900, 750, 600; pinken 625, 500, *00 per stuk. Overzicht: vette koeien aanvoer matig, handel redelijk, prijzen als gisteren, enkele prima's boven note ring: vette ossen aanvoer als vorige week. handel willig, niet geheel prijs houdend; graskalveren aanvoer kor ter, handel lui, prijzen stabiel; nuch tere kalveren aanvoer minder, han del goed, prijzen hoger; biggen aan voer kleiner, handel kalm, prijzen constant; slachtpaarden aanvoer even minder, handel stug, prijzen iets hoger; schapen aanvoer als vo rige week, handel vlot, prijzen on veranderd; weide-zuiglammeren aan voer korter, handel goed, prijzen stabiel; kalfkoeien aanvoer redelijk, handel stil, prijshoudend; varekoeien aanvoer tamelijk, hande] vlot, goed prijshoudend; vaarzen aanvoer klei ner, handel flauw, prijzen onveran derd. ROELOFARENDSVEEN, 4 juni. Bloemen. Pyrethrum 39—78, Mar grieten 12—22; Colvillies 65—1.09; Bruidsanjers 717; Papavers 21—42; Esther Read 2349; Anemonen 10 17; Duizendschoon 4954; Lathyrus 1237 per bos; Am. Anjers 1115 per stuk. Groente. Aardbeien ingelegd 71 —89; idem 2 ons doos 911.20; idem afw. 63—99; kropsla 2.50—7.00; andij vie 17.00—19.00; bospeen 31.00—42.00; peulen I 120.00—145.00; idem II 105.00 115.00; kassnijbonen 215.00; idem stek 110.00—140.00 per 100. RIJNSBURG, 5 juni. Blqemen. Pioenen 9.00—13.00; Campanula 9.00 —14.00; Papaver 13.00—18.00; Mimi 1.001.40; Doronicum 1.00-1.40; Mar griet wit 801.60; Gladiolen: Sneeuw Prinses 22.00—24.00; Acca 23.00—24.00 Alla Pierson 20.00—22.00; Lilac 15.00 -18.00; gemengd 20.0022.00; Bruids anjers 1.10—1.40; Convilli P. de Blos- sem 10.00—12.00; The Bride 7.00— 9.00; Nymf 19.00—21.00 alles per 100; Lathyrus Wit 18—30; Lila 20—36; ge mengd 25—48; Rose 20—40; Ixcia 35 50 per bos; Lelie's wit 2023; Re gale 68 per kelk; Violieren blauw 9—10; wit 810; gemengd 711 per lak. TER AAR 4 inr>; r.r0ente. v s. snijbonen 1.75—2.15; idem stek 1.25 1.65; peulen 1 40--1.90; idem B 1 05 1.25; andijvie 0.13—0.22; icem B 0.07 0.12; rabarber 0.080.12; spinazie 0.190.29; idem B 0.090.10; poste lein 0.290.31; aardappelen 0.11 —0.18; tomaten A 1.20—1.40; iden* B 1.30; idem C 1.10; idem CC 0.60— 0.90; idem kriel 0.50 alles per kg.; sla 2.504.30 per 100 stuks; bloemkool A 0.31—0.59; idem B 0.22—0.30: idem C 0.100.21; komkommers A 0.36 0.44: idem B 0 24—0.35; idem C 0.15 0.24 alles per stuk; bospeen 0.35 0.66; bosprei 0.140.15; selderij 0.06 alles per bos; aardbeien 0.530.82 per doosje. VINKEVEEN. 4 juni. Groente. Andijvie 1226; kassnijbonen 212 'hen 214224; posto'ein 410; rabarber 7—13; spinazie 8J.-j—23 cent per kg; bloemkool 20—60; komkom mers 2054; sla 36 cent per stuk; bospeen 31—54: kroten 16; radijs 10 —11: peterselie 5—7; selderij 9 cent per bos; aardbeien 30—52 cent per doosje.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3