Nog meer historische onthullingen over de rede van Chroesjtsjef DUINSTREEK Publicatie van Amerikaans ministerie Woningen in „Tranendal" vallen veel duurder uit DINSDAG 5 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Eén opsomming van moord en doodslag Na de publicatie in de „New York Times" over de geheime toespraak van Chroestsjef op het partijcongres, dat de inleiding vormde op het slo pen van de Stalin-cultus, heeft het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren een document van 25.000 woorden het licht doen zien, waarin een „versie" wordt ge geven op de tegen Stalin gerichte rede. Het ministerie zegt niet te kun nen instaan voor de authenticiteit van' het stuk, dat het verkregen heeft uit „vertrouwelijke bron". Behalve de reeds gisteren door ons gepubliceerde plannen van Stalin, o.m. 'het uit de weg ruimen van Molo- tof en Mikojan, had Stalin het voor nemen, oim de oude leden van het Politieke Bureau uit de weg te rui men. Vaak verklaarde hij, dat de leden van het Politieke Bureau door nieuwe mensen moesten worden ver vangen „Wij kunnen aannemen, dat dit ook een aanwijzing was voor de toe komstige liquidering van de oude leden van het Politieke Bureau en op deze manier een dekmantel voor alle schandelijke daden van Stalin, daden waarover wij het nu hebben", zou Chroestsjef gezegd hebben. Buitengewoon ruw. Chroestsjef begon zijn aanval op Stalin met aanhalingen van Lenin. Deze had z.i. een volkomen juiste beschrijving van Stalin gegeven, toen hij hem „buitengewoon ruw" en gril lig noemde, een man die geen be hoorlijke houding tegenover zijn kameraden aannam en misbruik van zijn macht maakte. In dit verband maakte de huidige partijsecretaris de inhoud van brieven gekend, waarin Lenin Stalin onder handen nam we gens de ruwe behandeling van zijn vrouw. Volgens een aantekening bij het te Washington gepubliceerde stuk hadden deze onthullingen beroering onder de partij-afgevaardigden ge wekt. Chroestsjef deelde vervolgens mee, dat de term „vijand van het volk" een uitvinding van Stalin was, die deze voor het eerst in de strijd tegen de aanhangers van Trotzky in de jaren 193519Q8 gebruikte. „Deze term maakte de wreedste onderdruk king mogelijk, waarbij alle vormen van revolutionaire wettigheid wer den geschonden". O.p grond van deze beschuldiging had Stalin vele on schuldige mensen laten liquideren. Persoonsverheerlijking. Het thema, dat telkens in de rede terugkomt, betreft de kritiek op de „persoonsverheerlijking", waaraan Stalin zich in toenemende mate zou hebben schuldig gemaakt. Als rusul- taat hiervan had Stalin zich na de moord op S. M. Kirof naar aanleiding van het zeventiende partijcongres, schuldig gemaakt aan „vervolgingen op grote schaal en brute schendingen van de socialistische wetten". Toen alle „uitbuitende klassen" waren geliquideerd, had hij de partij en de N.K.V.D., de geheime politie, in dienst van een massale terreur gesteld. Vervolgens ging de partijsecretaris in op de „ernstige gevolgen", welke Stalins eemmansbewind in de tweede wereldoorlog had gehad. „Stalin had alles voorzien", aldus Chroestsjef, door diens strategie van „actieve ver dediging" konden de Duitsers tot Moskou en Leningrad doordringen. Artsencomplot. De later terechtgestelde politiechef Lawrenti Beria had handig gebruik gemaakt van Stalins „ongelofelijke achterdocht", die zich vooral tijdens de oorlog had ontwikkeld. Hierdoor waren duizenden communisten en loyale burgers vermoord. Chroestsjef beschuldigde Stalin er van, dat hij persoonlijk „het artsen- complot" had georganiseerd, naar aanleiding van een brief van een vrouwelijke arts, Timasjoek, die on officieel medewerkster was van de staatsveiligheidsdienst. (Deze vrouw had Stalin geschreven, dat enige art sen vermoedelijk onjuiste behande lingsmethoden gebruikten. Stalin had hieruit onmiddellijk geconcludeerd, dat er een complot was en hij liet een aantal vooraanstaande specia*- listen arresteren. De voormalige mi nister voor de staatsveiligheid Igna- tief gaf hij opdracht, van alle dok toren bekentenissen lot te krijgen, als hij zijn hoofd niet kwijt wilde raken. Achterdocht. Als voorbeeld van Stalins achter docht vertelde de partijsecretaris, dat Worosjilof was aangezien voor een Britse agent, en dat in zijn woning een af luistér apparaat was aange bracht, om te horen wat daar werd gezegd. Ook was Worosjilof geweerd van de bijeenkomsten van het Poli tieke Bureau. Sommige partijleden hadden gevraagd waarom de leden van het Politieke Bureau zich niet tegen Stalin hadden verzet. Chroest sjef zei naar aanleiding hiervan, dat Stalin voor mindere kwesties al voor aanstaande partleden uit de weg had laten ruimen en dat hierdoor alle leden van het Politieke Bureau zich in een moeilijke situatie bevonden. Duur betaald. Voor Stalins uitspraak „als ik met mijn vinger knip, is er geen Titp meer" hebben wij duur betaald, aldus Chroesjtsjef, die in deze uitlating een bewijs voor Stalins grootheidswaanzin zag. Dat nu de normale betrekkingen met Zuid-Slavië werden hersteld, wilde niet zeggen dat de Zuid-Slavi sche leiders geen fouten hadden ge maakt en geen tekortkomingen had den. Deze waren evenwel door Stalin sterk overdreven. De partijleiding had veel weric met het herzien van wijd verspreidde ver keerde opvattingen op geschiedkun dig, economisch en cultureel gebied, die een gevolg waren van de per soonsverheerlijking. O.m. werd er ge werkt aan een nieuwe uitgave van de Sow jet-geschiedenis van de Ok- tober-revohitie tot en met de tweede wereldoorlog. Chroesjtsjef zou Stalin ook be schuldigd hebben van het „fabrice ren" van bewijsmateriaal in de ge ruchtmakende zuivering van het Oekrainse Politiebureau in 1938. Dit uit 13 leden bestaande leidende or gaan van de partij in de Oekraine werd „weggezuiverd". Op het hoogtepunt van de zuivering zond Stalin twee mannen met vol ledige volmacht naar de Oekraine. Een van hij was Chroesjtsjef zelf, die in januai'i 1938 tot eerste secretaris van de Oekrainse Communistische partij werd benoemd. Hij nam de leiding over van een „gereórgani- seerd" Politiebureau. Na de Duitse invasie leidde hij het verzet'in de Oekraine. No. 527. Horizontaal: 1. melding, 5. vis, 7. voorzetsel, 8. ijzeren oven krabber, 10. plaats voor dieren, 11. voorvoegsel, 12. pilaster, 13. oude lap, 14. bezitting, 15. koppelriem voor ja gershonden, 16. troefkaart, 17. li chaamsdeel, 18. rund, 19. maal, 21. gem. tussen Susteren en Sittard, 22. heden, 23. bijwoord, 24. stad in Duitsland. Verticaal: 1. kreet, 2. voegwoord, 3. steeds, 4. doelpunt (sportterm), 5. rijkstelefoon (afk.), 6. aan gene zijde, 9. oude lengtemaat, 10. bij elkaar be horende voorwerpen. 11. bijwoord, 12. soort taartje, 13. pluim van een vogel, 14. aard- of berggeest, 15. een weinig scheel, 17. gem. in Zeeland, 19. term bij het boksen (afk.), 20. niet dik, 21. afkorting van berylium, 22. deel van een ontkenning (Fr.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 526. Horizontaal: 1. kalmpjes, 9. Leo, 10. ale, 11. om, 13. kei, 15. si, 16. nat, 18. tel, 20. drom, 22. rob, 24. keep, 26. sijs, 29. reep, 31. li, 32. ui, 34. leep, 36. sta, 37. stam. Verticaal: 2. al, 3. lek, 4. moet, 5. ja, 6. els, 7. sein, 8. bond, 12. Mark, 14. Ier, 17. toer, 19. los, 21. meel, 23. bijl, 25. pees, 27. sim, 26. bus, 30 pet, 33. it, 35 pa. HILLEGOM Wit-Gele Kruis. Het Wit-Gele Kruis heeft in het voorbije jaar weer veel nuttig werk verricht. De finan ciële toestand van deze vereniging is echter niet zo rooskleurig. De laat ste twee jaren werd reeds met ver lies gewerkt, resp. f 1046,59 en 1428,55. Dat deze tekorten niet nog groter waren is te danken aan de eerw. zusters. Door het gebrek aan kloosterroepingen werd op 1 januari j.l. een der zusters teruggeroepen naar het moederhuis te Breda, wat tot gevolg had dat er een lekenver- pleegster moest worden aangesteld, wat belangrijke verhoging der post salarissen tot gevolg had. Gezien het grote tekort dat dit jaar verwacht wordt, werd besloten de contributie belangrijk te' verhogen en wel van 2,50 op 5,—, van f 4,_ 0p f 7,50, van 6,tot 10, Afscheid opperwachtmeester C. Braas. Op de laatste meidag werd op bizonder hartelijke wijze afscheid genomen van de opperwachtmeester C. Braas, die na bijna 40 jaren po litiedienst, waarvan 29 jaren in Hil- legom, vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd genood zaakt was de dienst te verlaten. Dit afscheid had plaats in het gemeen tehuis, in de voor deze gelegenheid met bloemen versierde raadzaal, in tegenwoordigheid van de burgemees ter van Hillegom jhr. dr. C. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de dis- tricts-adjudant A. v. d. Grit, de com mandant van de groepsrijkspolitie te Hillegom J. van Burg, districts commandanten, oud-kollega's en bijna alle leden Van de groep Hille gom. Ook de echtgenote van de heer Braas, mevr. M. BraasMathot, woonde het afscheid bij. De burgemeester prees opper wachtmeester Braas om zijn ijver en toewijding, zijn wellevendheid. Hem wasl nooit iets te veel, correctheid en welwillendheid ten opzichte van zijns gelijken en degenen, die onder hém stonden waren een kenmerk van zijn gedrag als politieman en maakten hem tot een graag gezien medeburger. Hij bood als blijk van waardering een prachtig bloemstuk aan. Adjudant v. d. Grit begon met een verontschuldiging voor de- afwezig heid van de districtscommandant, die was opgeroepen .naar den Haag en daardoor verhinderd was. Hij had hem echter opgedragen hem dank te brengen voor de wijze waarop op perwachtmeester Braas zoveel jaren en vooral in zeer moeilijke omstan digheden zijn taak had verricht. Meerdere malen was aan de heer Braas aangeboden het ambt van groepscommandant, maar hij heeft het niet aanvaard, want hij had Hil legom te lief. De naaste chef, adjudant J. van Burg, commandant van de groeps rijkspolitie te Hillegom, dankte op: per Braas voor de wijze waarop hij •hem vier jaar geleden bij zijn be noeming tot groepscommandant was tegemoet getreden. Dit was boven alle lof verheven en hij zou hem daarvoor altijd dankbaar blijven. Dat hij nu de dienst moest verlaten zonder dat hem de knoop van adju dant sierde speet hem zeer, want hij had dit verdiend. Aan mevr. Braas bood hij een boeket bloemen aan. Kollega Huiskens had gedurende 26 jaar met de heer Braas gediend en nu na al die jaren kon hij vast stellen, dat de heer Braas alle res pect verdient. Zijn prettig humeur, zelfs onder de moeilijkste omstan digheden, de wijze van werken or de kalmte die van hem uitging maak te, dat allen overtuigd waren, dat zij bij hem steun konden' vinden, ook als het werk moeilijk was. Namens het korps bood hij hem een cadeau, vulpen met potlood in étui, aan. Het laatste woord was aan opper Braas. Hij dankte de sprekers voor hun goe. de woorden en wees ér op dat vooral de goede geest onder het korps en de wil tot samenwerking hem bij het vervullen van zijn taak vooral in de bezettingstijd tot steun waren geweest. Ook was de verhouding tussen hem en de burgemeester per fect en hij was hem daarvoor dank baar. KATWIJK AAN HEN RIJN Charitas. Binnen enkele dagen, n.l. op 11 juni a.s. hoopt men in onze parochie te kunnen komen tot de op richting van een vereniging voor Ge zinszorg. Daarvoor zal in het paro chiehuis een bijeenkomst worden ge houden waar mej. Poels uit Den Haa|_ over dit onderwerp zal komen spre ken; een en ander wordt dan toege licht met. een film. Ter opluistering zullen de gerepatrieerden een muzi kale omlijsting geven op Indische wijze. LISSE Benoeming stationschef. De sta tionschef 4e klasse J. P. N. Krassen- burg te Hillegom is eveneens per 1 juni benoemd tot stationschef 4e klasse te Lisse. N00RDWIJKERH0UT Auto duikelde van de weg. We derom is de brug in de 's-Graven- damseweg, nabij de Vlas'hoven, ge tuige geweest van een auto-ongeluk. Een auto, komende uit de richting Noordwijk, moest voor een tegenlig ger remmen. Hij deed dit te schielijk, botste tegen de voorruit, verloor even zijn bewustzijn en de wagen schoot on-bestuiurd tegen de brugleuning. Met beschadigde neus kaatste de wagen terug en kwam in 'het 1% meter lager gelegen weiland terecht. De bestuurder, een Duitse arts ver bond zich zelf en de wagen werd later door .een monteur weer op de begane grond gebracht. Botsing op het Westeinde. Zon dag werd een auto, bestuurd door de heer W. uit Rotterdam bij het inhalen van een aantal wielrijders teveel naar links uit en kwam daardoor in bot sing met de motorrijder van N. uit Lisse. De schade bleef beperkt tot het materiaal. STOMPWIJK R.K. Bibliotheek vraagt subsidie. Het bestuur van de r.k. openbare bibilotheek heeft als tegemoetko ming in de kosten van aanschaffing van een boekenkast en een hernieuw de uitgaaf van een catalogus aan het gemeentebestuur een subsidie ge vraagd groot 500 voor het jaar 1956. Bij de stukken door het bestuur van de bibliotheek ingezonden is geen op gave gevoegd waaruit blijkt dat de gevraagde subsidie gemotiveerd is en daarom menen b. en w. niet ten volle op het verzoek te kunnen ingaan. Wel zijn zij bereid een krediet ter beschikking te stellen dat gelijk is aan dat wat ook gegeven wordt aan de Leidschendamse r.k. bibliotheek en de Nutsbibliotheek n.l. 2H cent per uitgeleend boek. Daar voor 1956 rekening gehouden kan worden met ongeveer 3000 uitleningen stellen b. en w. voor aan de Stompwijkse bi bliotheek een subsidie toe te kennen van ƒ,75. VOORHOUT Raadsvergadering. De gemeen teraad komt a.s. vrijdag 's avonds 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat 20 punten. Uitslag vCrkeersexamen. Bij het verkeersexamen (waarvan reeds eer der melding gemaakt) zijn geslaagd: met zeer veel lof: Joke v. d. Maat, Piet van Schaik, Fia Warmerdam. Met lof: Kees van Nieuwkoop, Cor v. d. Plas, Piet Bakker, Nic. Vlasveld, Henk v. d. Geer. Hcnny van Velzen. Geslaagd: Jos Deutekom, Piet Die mei, Kees v. d. Klauw, Kees War merdam, Wim v. d. Ploeg, Adri Hoek, Frans Bakker, Harry Heerings, Hein Langeveld, Jan Angevare, Albert Peters, Gerard v. Dijk, Hans Koppe, P. Vlasveld, Hans v. d. Hulst, Tini v. d. Geer, Mieke Prins, Anke Pe ters, Joke Zonneveld, Ria Borst, Riet Angevare, Nelly Heerings, Fientje Warmerdam, Ans Warmerdam, Netty de Winter, Riet Floor, Ans v. d. Geer, Cecilia v. d. Berg, Ria Zoet, Willy Floor, Trees Kortekaas, Mieke Groot huis, Lien v. Werkhoven, Ans Turn hout, Anny v. d. Lans, Ria v. d. Berg, Martha de Ruiter, VOORSCHOTEN Burgerbescherming. Zaterdag middag vonden in het bos van huize Beresteyn kringwedstrijden plaats van de reddingsploegen van de B.B. uit verschillende plaatsen. Na afloop van de wedstrijd trok ken deelnemers en genodigden naar het Marine Opkomst Centrum, waar de heer Gerth v. Wijk de mannen toesprak en burgemeester C. J. v. d. Hoeven de uitslag bekend maakte. De wisselbeker was gewonnen door de kringploeg Wassenaar. De verdere prijzen in volgorde door Hillegom, Voorschoten, wijkploeg Wassenaar, Lisse en Leidsohendam. Het slot van de middag werd gevormd door een gezamenlijke maaltijd van alle aan wezigen in de M.O.C. K.V.P. Het bestuur van de KVP maakt bekend, dat stemgerechtigden, die niet op eigen gelegenheid naar het stemlokaal kunnen gaan en zich niet opgegeven hebben om te stem men bij volmacht, zich alsnog kun nen vervoegen bij de secretaris de heer L. J. J. van Galen, Pr. Beatrix- laan 11, telefoon 2204. Er zal dan voor vervoer worden gezorgd. WASSENAAR Ingebroken. In de nacht van za terdag 2 op zondag 3 juni werd inge broken in de op de Storm van 's Gra- vesandeweg staande consumptietent van T. wonende te Voorschoten. Ontvreemd werden rollen King- pepermunt en een dolkmes. Gestoord. Door middel van ver breking van een glas in loodraam heeft men, vermoedelijk in de nacht van zaterdag 2 op zondag 3 juni j.l., trachten binnen te dringen in de Kie- vitskerk alhier. Blijkbaar is men gestoord gewor den. Er wordt niets vermist. Gevallen. De 10-jarige Hans Stok, wonende aan de Rozensteinstr. alhier, kwam op een perceel bollen land aan de Oostdorperweg alhier, spelenderwijs van een hooischelf te vallen, waarbij hij zijn rechterpols brak. De jongen is per ambulance auto naar de Anna-kliniek te Leiden overgebracht. Tennistoernooi Op de banen achter kasteel Oud Wassenaar begint op maandag 18 juni a.s. een open tennistoernooi om het kampioen schap van Wassenaar. Het zal een A-, B- en C-toernooi zijn, waaraan iedere in Wassenaar wonende ten- nisspeler^ter) kan deelnemen. Het toernooi wordt georganiseerd door de La.wntennisclub Oud Wassenaar. Geslaagd. Drie leden van het Wassenaarse politiekorps, de heren H. B. Poesiat, L. van Veen en W. P. Boeck zijn te Delft geslaagd voor het examen primaire autotechniek. Plannen voor Prot. Kleuterschool in omgeving Den Deyl. Onlangs is opgericht 'n „vereniging voor kleu teronderwijs op oecumenische grond slag", die zich ten doel stelt in de omgeving van Deyleroord en de Deyl een protestantschristelijke kleuter school te stichten. Het voorlopig be stuur is als volgt samengesteld: mevr. E. J. W. van der Waagde Stoppe laar, voorzitster; D. Kraaij, secreta ris, P. A. Ie CongéKlein, penning meester; en leden: mevr. L. D. A. I van der Brugghenvan Hoogstra ten, mevr. M. Hazenbergde Jonge en de heren L. M. Serlie en C. de Wilde. Het bestuur hoopt de plannen voor het stichten van een kleuter school voor 1 september 1957 te kun nen verwezenlijken. Geboren: Harm. J. z. v. R. Rik sen en J. J. Boer. Thomas A. J. z van J. H. Buis en H. H. Kouwenho- ven. Hendrikus F. M. z. v. M. A. N van Rijn en C. G. M. Wieffering. Jo hannes L. G. M. z. v. J. J. Post en T. M. Hoekstra. Adriaan M. A. I. z. A. M. Hendriks en L. M. T. de Haas. Pati'icia M. d. v. J. Ohristiaanse en C. S. M. Everlingen. Robert J. B. z. van H. G. Hendriks en W. E. Pa ping; Bernard M. F. M., z. v. L. A. Zonneveld en E. W. Stuivenwold. Ondertrouwd: F. M. Ferritzen en I. van Schaardenburg. A. J. M. Fabius en M. M. B. D. van Berckel. M. Boen der en F. Bijlsma. Getrouwd: J. T. G. van Nimwegen en J. E. H. van der Klaauw. T. W. Stigter en J. L. van 't Sant. A. J. Remmerswaal en P. J. van Paridon. A. C. Nieuwenhuijs en W. G. Zembsch. C. Noordover en J. T. M. Baijer. Overleden: Th. J. F. Broekman 65 j.en J. L. C. J. Vlek 11 j. Th. van den Berg 44 j. Ph. van der Horst 44 j C. van den berg 75 j. J. J. Joppe 52 j. GEMEENTERAAD KATWIJK Gisteravond vergaderde de raad van Katwijk voor de eerste maal, behou dens de installatievergadering, onder burgemeester H. Duiker. Afwezig met kennisgeving wegens ziekte ,1e heer C. van Beelen. Tot ambtenaar van de burgelijke stand wordt in de vacature Woldringh van der Hoop benoemd burgemeester H. Duiker. Ook wordt op voordracht van de Stichting commissie Bergha- ven in de vacature Woldringh v. d, ftoop tot lid dezer commissie be noemd burg. H. Duiker. Na deze benoeming zegt de heer mr. van der Plas dat gezien de uit slag der stemming de raad verheugd is over deze benoeming. De commis sie moet niet op lange termijn wer ken doch deze aangelegenheid gere geld warm houden. Op het St. Andreasplein zijn 10 jaar geleden enige noodwoningen gebouwd, die thans in nogal verval len staat verkeren. Ze staan tevens aan de rand van het wederopbouw- gebied en dienen zo spoedig mogelijk, nu ze ontruimd zijn, te verdwijnen, Een aantal firma's hebben aanbie dingen gedaan om ze te slopen, vari ërende var» 710 tot f 1800. Daarna is nog een verzoek binnengekomen van de Ver. voor Christelijk Kleuter onderwijs te Katwijk a. d. Rijn om deze barakken te kopen. B. en W. stellen mitsdien voor aan dit verzoek te voldoen en aan deze Vereniging te verkopen voor 1850. De heren Haasnoot, Grlmsbergen, Mr. van der Plas en de heer Bloot voeren hier over het woord en allen zijn van mening dat deze noodwoningen zo dra mogelijk moeten verdwijnen. Het betreffende Ministerie heeft reeds goedkeuring hiervoor en nieuw bouwvolume gegeven. Met alg.st. wordt aldus besloten. De heer M. Prins, Randweg 14, heeft een patates-frites-kraam op wielen op het Emmaplein staan en wil thans een nieuwe bouwen op fun dering en naar de eisen des tijds waartegen B. en W. en ten slotte ook de raad geen bezwaar hebben, huurprijs van de grond, 25 m2, zal per jaar zijn 375. Door de commissie, belast met het nazien, der gemeen terek. 1954 heeft haar taak volbracht. De gewone dienst geeft een nadelig slot aan var» 105.143,35, de kapitaaldienst idem van 756.028,05. De commissie wordt dank gezegd voor haar werk en be stond uit de heren mr. van der Plas, D. van der Marei en N. van Duyven- bode. Centrale verwarming. De centrale verwarminsinstallatie in het gemeentehuis eist enige ver betering en reparatie, kosten 1700. v/aarvoor B. en W. eenzelfde crediet vragen wat de raad met alg.st. geeft. Het voorstel met betrekking tot de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester doet verscheidene le den het woord vragen. Enkele dezer leden betreuren het dat de woning van de vorige burgemeester niet tij dig is aangekocht, anderen zijn een tegenovergestelde mening toegedaan. De nieuwe woning zal komen staan ten Westen van het raadhuis en ten Zuiden van het oorlogsmonu ment aan de Willem de Zwijgerlaar» wat de heren O verdij kink en Haas noot de woorden doet ontlokken aan het adres van de heer Wassenaar, dat de woning dus in het gebied Katwijk aan den Rijn komt te staan want het voorstel wordt met alg.st. aangenomen. vraagd. De Kaker v. Koophandel gaat accoord met de regeling voor slagers en meubelwinkels doch heeft bezwaren voor de winkeliersbedrij- ven en tegen de redactie van ont werpverordeningen. Maar vanwege het ministerie van Economische za ken is verklaard, dat met de redactie wordt ingestemd. De heren Borleffs Overdijkink blijken tegenstander te zijn. Hondenbelasting. Ook het voorstel van B. en W. om de verordening op de heffing van be lasting op honden te wijzigen in dien zin dat voor bedrijf- en waakhonden voortaan inplaats van 3,25 nu 7.50 moet worden betaald wordt door meerdere leden het woord gevoerd doch het voorstel wordt tenslotte met alg.st. aangenomen. Het voorstel tot het opnieuw vast stellen van de verordeningen betref fende de alg. begraafplaats „Duin- rust" wordt zonder discusies aange nomen. Anders ging het met het voor stel tot het verlenen van een bijdra ge in de kosten van de stichting van een aula op dezelfde begraafplaats waarover een zevental leden hst woord voerden. Maar vooral de he ren Haasnoot en Overdijkink waren het met het praeadvies niet eens <?n vroegen ten slotte stemming over 't voorstel dat toch met 13-5 stemmen werd aangenomen. 't Tranendal. Op voorstel van B. en W. worden de woningen Grotesteeg 4 en 4a. on bewoonbaar verklaard. De ontrui ming zal over zes maanden moeten plaats hebben. De werkelijke kosten voor de 126 woningen in „Het Tranendal" ble ken aanzienlijk hoger te zijn dan aan vankelijk was geraamd waarom de bouwoverschotten aan de bouwvere niging 'gewijzigd moeten worden. Deze blijken te zijn voor de grond 197,262,67 en voor bouwkosten 1.530.410,23. Wordt goedgekeurd. Dan nog het voorstel tot overdracht in eigendom van grond in het uit breidingsplan „Koestal" aan de wo- ningbouwver. „Brittenburg" ten be hoeve ,van de stichting van 78 wo ningen en 3 winkels. De oppervlakte zal 13260 m2 beslaan en de uitgifte prijs 8.25 per m2. Een twaalftal sprekers voerden 't woord over de vaststelling van een drietal verordeningen ex. art. 5 der Winkelsluitingswet 1951. Meerdere Middenstandsorganisaties en winke liersverenigingen hebben om vast Geboren: Bartje, dr. v. B. Bijster bosch en W. Noppe; Carolina A. C., dr. v. J. K. Mourits en R. Augustinus; Alida I., dr. v. L. van Delft en J. v. d. Bent; Jacobus, zn. v. J. van der Plas en M. Hoek; Floris, zn. v. A. van Duyn en K. van Duyn. Getrouwd; J. Meijvogel en P. van der Bent; C. Haasnoot en A. van Duyvenvoorde; P. de Jong en A. Ouwehand; W. van der Bent en P. Voorlander; C. de Jong en E. Augs burg; W. van der Plas en A. J. van der Plas. Overleden: G. Haasnoot echtgen. v.: A. van Staverden, 47 jr.; C. Monster weduwe van: B. Andeweg, 77 jr.; W. C. Jonker, 82 jr.; C. van Beelen wed. van: C. Kerkman, 81 jr. WARMOND Door auto gegrepen. Toen het zoontje van de heer V. met een bromfiets de oprijlaan van de wo ning kwam afgereden, werd hij bij het einde van de laan gegrepen door een bestelauto. Hij werd door de wa gen opgenomen, eerst op het spat bord geworpen en daarna door de voorruit van de auto. Wonder boven wonder bekwam hij geen lichamelijk letsel. De bromfiets werd geheel ver nield. Hengelwedstrijd. Niet minder dan 228 hengelaars hebben zaterdag deelgenomen aan de door de bengel- vereniging „De Leede" alhier georga niseerde wedstrijd, waarvan de op brengst bestemd was om aan de ouden van dagen uit deze gemeente een prettig uitgaansdagje te bezor gen. In totaal werden 191 vissen ge vangen. Zeventien verenigingen don gen mede naar de mooie wisselbeker die in het bezit bleef van de hengel- vereniging „De Bliek" uit Leiden, zulks na loting met de vereniging „De Ruisvoorn" Leiden, welke ver enigingen met hun aangewezen 5-tal- len hetzelfde aantal vissen inlever den. Aan mevr. v. d. Meer werd een prachtige plant overhandigd, omdat zij de enige dame was, die vanaf het begin van de organisatie van deze jaarlijkse wedstrijd hieraan steeds had deelgenomen. Aan de hengel- vereniging „Zaalberg" werd een her inneringsmedaille aangeboden, om dat deze vereniging de eerste ver eniging was die in het bezit van de wisselbeker kwam. Aan de heer J. v. d. Kaai werd een door de burge meester dezer gemeente beschikbaar gestelde medaille toegekend voor de grootste gevangen vis. De uitslag was als volgt: 1. W. Vink met 7 st., 2. en 3. D. Boon en N. v. d. Linden met 5 stuks, 4. en 5. D. v. Egmond en P. va'n Leeuwen. Het is een bui tengewoon geslaagde dag geworden en het Comité van Ouden van Dagen vaart er wel bij want de netto op brengst bedroeg niet minder dan 400,—. Autotocht ouden van dagen. De autotocht voor de ouden van dagen zal dit jaar plaats vinden op 28 juni a.s. Zij, die aan deze tocht wensen deel te nemen, kunnen zich opgeven in Den Burcht op donderdag 7 juni a.s. van 7 tot 8 uur n,m. Benoemd. De heer J. W. Stol, onderwijzer aan de R.K. Parochiale school alhier is met ingang van 1 aug. a.s. benoemd aan de Nijverheids school „Don Bosco" te Leiden. De heer Stol, die meer dan 18 jaar als onderwijzer in deze gemeente werk zaam is geweest, nam ook een bijzon dere plaats in in het politieke, cul turele en sociale leven dezer ge meente en heeft zich gedurende die tijd vele vrienden verworven. Kindertoneel. Het Leids Kin dertoneel gaf zaterdagmiddag in hotel „De Zon" een opvoer,ing van een daverende klucht. De uit onze tijd veel gelezen avonturen van de berucht en beroemd geworden Bul letje en Boonestaak werden voor het voetlicht gebracht. Een groot aantal kinderen bezetten de zaal en hebben zich op kostelijke wijze kunnen amuseren. Retraitevereniging. Op dinsdag 5 juni a.s. wordt in huize „St. Li- duina" te Warmond de 2e recollectie avond gehouden voor de leden van de i-etraitevereniging „St. Agnes". Pater J. Eigerbuis zal op deze avond 'het onderwerp behandelen „moeders tegenover hun kinderen". Geb.: Gerardus Franciscus Maria, z. v. G. G .v. Tongeren en C. A. Groen in 't Woud; Gijsbertus Paulus Maria, z. v. G. M. Verwoerd en J. M. Hen- derik; Adriana Catharina, d. v. H. Borst en J. W. Kraan; Arie, z. v. K. Breedijk en L. de Hoog; Joannes Al- phonsus, z. v. J. v. Stijn en A. C. Hekker; Rosalinde Erica, d. v. G. Smits en R. J. Koeten; Wilhelmina Francina, d. v. A. van Es en C. A. de Geus; Jacobus Martinus Maria, z. v. J. J. v. d. Meij en C. v. d. Nouwland; Cornelis Adrianus Maria, z. v. L. Ch. de Haas en M. V. van Vuuren. Getr.: G. W. Vergeer, 27 j., en Ch. H. Warmerdam, 22 j.; J. C. Rewijk, 26 j., en J. J. van Egmond, 22 j.; C. H. van der Vlugt, 27 j„ en P. H. Ver geer, 24 j.; E. J. van Roijen, 43 j., en M. L. Menten, 26 j.; A. van der Welle, 28 j., en Ch. H. van Leeuwen, 27 j.; A. C. F. van Duijn, 28 j., en P. F. Kool, 24 j.; J. G. van der Veek, 23 j., en W. G. Wijsman, 23 j.; H. D. G. M. Sercu, 25 j., en J. M. de Greef, 26 j.; W. J. G. van Leeuwen, 23 j„ en J. M. Meskers, 23 j.; H. P. Marbus, 23 j., en L. S. Oosterom, 32 j. Overl.: Catharina Brom, 67 j., wed. stelling van een vakantieregeling ge- van P. G. C. Stuiver.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2