QzQeidóc&yiVtcMt Het Luxemburgse vorstenpaar vond 'n zondoordrenkt Amsterdam Amerika doet Russisch boekje open over Stalin Mollet lichtte Adenauer in over zijn bezoek aan Moskou Meer zonneschijn en hogere temperaturen Koning van België bezocht watersnoodgebied Trieste cijfers over Algerië DINSDAG 5 JUNI 1956 47ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct. p.m.m. Telefoontjes 1.50 Te Tokio is officieel bekend ge maakt, dat het 5.000 ton metende Japanse vrachtschip „Mizuiio Maru" maandag „in hoge mate radio-actief" uit Nicuw-Caledonië, in de Stille Zuidzee, in Japan is teruggekeerd. Door deze mededeling zijn de ge ruchten over een „geheime" Ameri kaanse atoomontploffing in de Stille Oceaan weer versterkt Soekarno in Canada Accoord over Saarkwestie Premier Guy Mollet van Frank rijk en bondskanselier Konrad Ade nauer van West-Duitsland zijn het er over eens geworden, dat het westen het nieuwe vredesoffensief van de Sowjet-Unie „met voorzichtigheid en wantrouwen" tegemoet dient te tre den. Een Duitse woordvoerder deelde mee, dat de twee regeringsleiders, President Soekarno is maandag- J die een dag in Luxemburg bijeen zijn avond per vliegtuig in Ottowa aange- geweest om o.m. over de toekomst komen, 's Avonds bood de gouver- j Van het Saargebied te spreken, een neur-generaal van Canada, Vincent k0rt, maar diepgaand gesprek over Massey in zijn residentie een staats- internationale aangelegenheden heb- diner aan ter ere van Soekarno. Dit j ben gevoerd. diner werd gevolgd door een ont- i Tijdens dit gesprek heeft Mollet Ade- vangst, waabij 200 gasten aanwezig nauer onder meer op de hoogte ge- waren. steld van de besprekingen, die hij en I Heden zal Soekarno een gezamen- i minister Pineau in Moskou hebben lijke zitting van de senaat en het La- gevoerd. Mollet zei, dat Boelganin en gerhuis toespreken. Daarna zal dechroestsjev geenszins bereid ble- j president een krans leggen bij het j-en onder de huidige omstandighe- nationale oorlogsgedenkteken. Ver- I den de hereniging van Duitsland toe volgens zal hem door de minister- te Staan en thans onderhandelingen Prins Bernhard vjas door ziekte afwezig ^TA EEN SOMBERE DAG vol regen en donkere wolken, vond een fees- telijk gestemd Amsterdam vanmorgen een stralende zon, die aan een heldergewassen hemel zijn gouden stralen over de hoofdstad uitgoot. En de Amsterdammers togen al vrdèg in de morgen aan het werk om de zon te assisteren bij haar feestomlijsting door een onvoorstelbaar aantal vlaggen uit te hangen en hun zondagse pak aan te trekken om het eerste vorsten paar, dat dit jaar een statiebezoek aan ons land brengt, Amsterdam-op zijn-best te laten zien. Hedenmorgen om kwart voor tien arriveerden koningin Juliana en de van examen-zorgen bevrijde kroonprinses Beatrix op Schiphol, waar reeds een groot aantal autoriteiten aanwezig waren om de komst van het vlieg tuig uit Luxemburg af te wachten. Prins Bernhard moest op medisch advies vanwege, een keelontsteking het bed houden en kon de ontvangst dus niet meemaken. Geëscorteerd door 12 Nederlandse straaljagers, die de Luxemburgse Dakota bij de Limburgse grens opgewacht hadden, verscheen het vorsten- vliegtuig om 2 minuten voor tien boven de Nederlandse luchthaven en enkele minuten later zetten Hare Koninklijke Hoogheid Charlotte Alde- gonde Elise Maria Wilhelmina, Hertogin van Nassau, prinses van Eourbon- Parma, Groothertogin van Luxemburg en haar gemaal Zijne Koninklijke Hoogheid prins Felix voet op Nederlandse bodem, waar zij hartelijk welkom geheten werden door de Nederlandse koningin en kroonprinses. Eerste buitenlands staatshoofd bij Monument Nadat in een der wachtkamers van Schiphol de aanwezige autoriteiten, onder wie zich verscheidene minis ters bevonden, aan de vorstelijke gas ten waren voorgesteld, vertrok men in auto's naar het Stadion, waar een aanzienlijk aantal landauers gereed stond voor de tocht naar het hart van Nederland, de Amsterdamse Dam. Onze vorstin was gekleed in een lavendelblauw moiree complet met bijpassende hoed; prinses Beatrix droeg een grijs mantelpakje met grij ze hoed en witte handschoenen en handtas. Groothertogin Charlotte ver scheen in een vrêmekleurig complet; prins Felix was gekleed in het gene raalsuniform van de Luxemburgse landmacht. Lan/gs alle wegen, die naar de Dam leidden, hadden de manschap pen van de landmacht handen vol werk om de juichende Amsterdam mers binnen de vastgestelde perken te houden en op de Dam was de me nigte weer duizendkoppig, zoal6 bij ieder statiebezoek. J „Nooit genoeg". „Daar kan ik nou nooit genoeg van krijgen!", vertelde een oud vrouw tje, aan haar buurvrouw, die wan hopige pogingen deed om tussen de stram opgestelde afzetting een ge schikt kijkgaatje te vinden en dit vertolkt ongeveer de stemming van de Amsterdammers; ieder statiebe zoek betekent voor hen weer een verrassing, die zij met kinderlijke op getogenheid genieten. Na de gebruikelijke ceremoniën op de Dam en de ovationele begroeting toen het Luxemburgse vorstenpaar, vergezeld van koningin Juliana en prinses Beatrix op het balkon ver scheen, vond een eveneens gebruike lijke plechtigheid plaats, die ditmaal een zeer bijzonder accent kreeg, want de Groothertogin van Luxemburg is het eerste buitenlandse staatshoofd, dat een krans legde bij het een maand geleden onthulde Nationale Monument. Nadat een minuut van absolute stilte betracht was en de Amster damse politiekapel een hymne ge speeld had, sloten de deuren zich achter de koninklijke gasten en hun gastvrienden en liep de Dam lang zaam leeg, terwijl de Amsterdam mers zich naar huis spoedden om op tijd met eten klaar te zijn voor de komende festiviteiten. De foto geeft een beeld van de ont vangst op Schiphol. Rechts begroet H. M. Koningin Juliana Z. K. H. Prins Felix, links verwelkomt Prinses Bea trix H. K. H. de groothertogin. Overdracht van het Saargebied Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en premier Mollet van Frankrijk zijn maandag in Luxemburg overeengekomen, dat het Saargebied op 1 januari 1957 bij Duitsland zal worden gevoegd, en dat de economische aansluiting van het gebied bij Duitsland tegen 1 jan. 1960 een feit zal zijn, zo meldt het Westduitse persbuerau DPA. Uit Duitse bron verluidt, dat Adenauer instemde met kanalisatie van de Moezel een project waar tegen de meeste Duitse industriële kringen zich hadden verzet en dat Frankrijk ermee heeft ingestemd de werkzaamheden aan het reeds ge deeltelijk voltooide Rijnkanaal in de Elzas stop te zetten. In West- Duitsland was men bang dat het peil van de Rijn door dit Rijnkanaal aan zienlijk verlaagd zou worden, wat schadelijk zou kunnen zijn voor landbouw en scheepvaart. BEVOLKINGSAANWAS IN BELGIë De aanwas der Belgische bevolking bedroeg verleden jaar 37.000 zielen, hetgeen iets meer is dan in 1954. Deze toeneming is voornamelijk te plaats op de eerste rij van de oude president van Canada, Louis St. Lau- rent.eqn lunch worden aangeboden. Soekarno zal dinsdagavond Ottowa verlaten en zich naar Quebec bege ven. Vervolgens gaat hij naar Mon treal, waar de McGill universiteit hem een eredoctoraat zal verlenen. Het bezoek van president Soekarno aan Canada duurt tot 9 juni. Peronistische sabotage in Argentinië Peronistische elementen hebben in de afgelopen 24 uur in geheel Ar gentinië sabotagedaden gepleegd, naar waarnemers menen in opdracht van ondergrondse organisaties die onrust willen veroorzaken. In de provincie Salta, in het noor den van Argentinië, ontspoorde een trein als gevolg van sabotage. Twee arbeiders werden ernstig gewond. Ook elders is sabotage aan spoorlij nen gepleegd. Op het vliegveld van Oran in de TJrovincie Salta werd een vliegtuig beschadigd. Een deel van de stad Pa rana was maandag verscheidene uren van elektriciteit verstoken als gevolg van sabotage aan een kabel In Mendoza aan de voet van de Andes is een Chileense vlieger ge arresteerd, die met eén particulier vliegtuig Peronistisch propaganda materiaal naar Argentinië over bracht. Ook aan de grens van Para guay is Peronistisch propagandama teriaal in beslag genomen Tito naar het ballet Maarschalk Tito van Zuid-Slavië heeft maandagavond een opvoering van het ballet „Lorenzio" met de be roemde Russische prima ballerina Maya Plesetzikaya in het Bolsjoi- theater bijgewoond. Op het Swerdlof- plein voor het theater had zich een •menigte van verscheidene duizenden mensen verzameld, die de Zuid-Slavi sche gasten bij hun aankomst met groot enthousiasme toejuichten. Ook in het theater viel Tito een grote ovatie ten deel. President Tito en president Woro- sjilof namen met hun echtgenoten danken aan d<e Vlaamse provincies (79.493 geboorten en 47.111 sterfge vallen) aangezien het bevolkings overschot van Wallonië (42.896 ge boorten en 41.773 sterfgevallen) slechts 1.123 zielen bedroeg. der tsaren, versierd met de Sowjetrussische en Zuid-Slavische vlaggen. Ohroestsjef, Boelganin, Mi- kojan, Sjepilof en de andere Sowjet- leiders zaten op de tweede rij in de loge. hierover zonder enige zin achtten, Adenauer bleek kennelijk geschokt te zijn door wat Mollet hem ver telde. Bijna 200 doden bij scheepsramp Tijdens hevig noodweer is bij Oost-Pakistan een stoomboot gezon ken. Men vreest dat bijna alle 172 passagiers en dertig bemanningsleden zijn verdronken. Het schip, de Badora, was op weg van Chittagong (Oost-Pakistan) naar het nabijgelegen eiland Sandwip. Een aantal overlevenden heeft Hatia en Chattagong bereikt. Een van hen had 20 km gezwommen. Vliegtuigen en schepen zoeken naar andere overle venden. Het wrak van het schip is waargenomen ten zuiden van het eiland Sandwip. In de bovenlucht is over de gehele breedte van de oceaan een krachtige westelijke luchtstroming ontstaan, waarin windsnelheden tot ongeveer 130 km. per uur voorkomen. Nabij de Noorse kust wijzigt deze stroming zich in een zuidwestelijke. Het ge volg van deze situatie is, dat oceaan depressies tot aar» de Noordzee door dringen en vervolgens hun koers naar het Noordoosten verleggen. Vanochtend vroeg lag een derge lijke depressie boven Schotland. Haa; koufront was toen Nederland gepas seerd, waarna onstabiele lucht be gon binnen te stromen. De buiigheid was echter niet groot, hetgeen sa men hing eendeels met een krachtige wind, anderdeels met het feit, dat de depressie snel ging opvullen. Een volgende depressie, die van Groenlands zuidpunt was gekomen, bevond zich vanochtend op ongeveer 1100 km ten Westen van Ierland. Deze depressie beweegt zich naar het Oosten, maar kan morgen nog geen invloed op het weer in ons land uit oefenen. Ze zal hoogstwaarschijnlijk worden voorafgegaan door een in be tekenis toenemende rug van hoge druk, die morgen zonnige perioden en hogere temperaturen zal brengen. Mollet verzekerde de bondskanse lier evenwel, dat Frankrijk naar de hereniging van Duitsland zou blijven streven. „Frankrijk en West-Duitsland heb ben volledige overeenstemming be reikt over alle hangende vraagstuk ken", verklaarde Adenauer na de besprekingen over de Saarkwestie. Adenauer naar Amerika Bondskanselier Adenauer zal van 9 tot 15 juni een bezoek aan de Ver enigde Staten brengen. Het hoofddoel van dit bezoek is het in ontvangst nemen van twee eredoctoraten, nl. van de Yale-universiteit cn de Mar- quette-universiteit in Milwaukee. HU zal echter ook gedurende drie dagen in Washington niet officieële besprekingen met president Eisen hower en minister Foster Dulles voe ren. Adenauer zal op zijn reis verge zeld worden door de Westduitse on derminister van buitenlandse zaken, Walter Hallstein. Nieuwe incidenten op Cyprus In Famagusta op Cyprus zijn maan dagavond incidenten uitgebroken, zodra bekend werd, dat een lid van de veiligheidsstrijdkrachten, dat eer der op de dag was gedood, 'n Turkse politieman was. Op verscheidene plaatsen in de stad staken Turken Griekse bezittin gen in brand. Zij vielen verder win kels en auto's van Grieken aan. In de haven van de stad lieten Griekse arbeiders hun werk in de steek, toen de incidenten begonnen. Vier Grieken van door Turken aan gevallen en gewond de orde werd later hersteld. Een Cyprische Griek, de 23-jarige Nicos Xenophontos, die verdacht wordt van terrorisme cn op wiens hoofd een beloning van 50.000 gulden staat, is door een infanteriepalrouille gevangen genomen. Hij is de vierde Cyprioot op wiens hoofd een belo ning van 50.000 gulden stond, die in dc afgelopen veertien dagen is go- vangen genomen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HOE wordt het weer? verwijld plaatselijke verkiezingen zullen worden gehouden in de „ge pacificeerde" strekén van Algerië. Maandag is gemeld, dat de opstande lingen vele dorpen hebben versterkt en de wegen naar deze dorpen heb ben versperd. In een dorp bij Titi-Ouzoe, ten oosten van Algiers, zijn zondagavond naar verluidt zes opstandelingen ge dood bij een gevecht met een Franse patrouille. In hetzelfde gebied wcr- den de lijken aangetroffen van twee burgelijke functionarissen, die aan1 bomen waren opgehangen. Volgens schattingen uit gewoon lijk welingelichte bronnen zijn in dc laatste weken van mei 2.500 Alge rijnse opstandelingen in de strijd te gen Franse troepen gesneuveld en 400 gevangen genomen. In de negentien maanden, die ver lopen zijn sedert het begin van r.e opstand, zouden 10.500 opstandelin gen gedood, 3.900 gevangen genomen en 770 gewond zijn. In dezelfde peri ode zijn naar schatting 1.085 man Franse troepen gesneuveld, 2.370 ge wond en ongeveer 600 vermist of ge deserteerd. Ongeveer 225 Europea nen en 1.760 Mohammedanen wer den gedood, 145 Europeanen en 1.200 Mohammedanen gewond en 74 Euro peanen en 590 Mohammedanen ver mist. Bij het huidige Franse offensief in de bergstreek van Bibans en Guer- gour, ten Zuid-Oosten van Algiei'S, zijn volgens onbevestigde berichten vierhonderd rebellen gesneuveld. De Franse zeggen een gebied van bijna tèchtig vierkanten mijl gezuivèrd te hebben. De Franse minister in Alge rië, Lacosta, heeft verklaard, dat on- Medegedeeld door het KNMI Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 2 11.15 uur. MINDER WIND. i 1 Droog en tamelijk zonnig i weer, vrij koude nacht, Hogere j middagtemperaturen. Overwe- i gend matige zuidwestelijke wind 6 Juni zon op 4.24, onder 20.57; maan op 2.32, onder 18.16. Hoogwaterstanden 6 Juni v.m. 0.50; n.m. 1.20. KONING PAUL VAN GRIEKENLAND IN FRANKRIJK i Koning Paul en Koningin Frederica van Griekenland, vergezeld van hun dochter Sophia, zijn maandag voor een officieel 'bezoek van drie dagen in I Frankrijk aangekomen. Ln de haven van Toulon werden zij met 21 kanon- schoten begroet. Zij hadden de réis [Tijdens het week-einde.heeft Z.M. koning Boudewijn van België een bezoek gebracht aan het gebied in de aan kruiser buurt van Verviers, dat door eon watersnood is geteisterd. De foto toont de koning met enige plaatselijke "neiu 1 autoriteiten in een bijzonder zwaar getroffen straat van het stadje Dison ten noorden van Verviers. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 18 C OSLO regen 15 KOPENHAGEN gehel bew. 14 ABERDEEN regenbui 11 AMSTERDAM onbewolkt 18 LUXEMBURG zwaar bew. 23 PARIJS regen 19 BORDEAUX motregen 25 GRENOBLE licht bew. 28 NICE zwaar bew. 22 BERLIJN zwaar bew. 25 FRANKFORT zwaar bew. 25 MUNCHEN half bew. 25 ZURICH zwaar bew. 26 GENEVE licht bew. 26 LOCARNO zwaar bew. 24 WENEN nevel 26 INNSBRUCK licht bew. 27 ROME mist 26 AJACCIO onbewolkt 22 Kor r e 11 j e Een schurftig kam. paard vreest de ros-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1