Bij de amateurs werd Vlissingen de derde le klas-kampioen Overwinningen van Lugdunum en Lisse, nederlaag van Roodenburg De Belgische voetbalploeg verraste Hongarije met 5-4 zege na 1-3 stand Lisse begon promotie-competitie met een klinkende overwinning Ned. hockeyteam besloot seizoen met 3-0 zege op Duitsland Nationale auto- te Assen werden en motorraces sportief succes MAANDAG 4 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Het voornaamste resultaat bij de amateurs in de eerste klasse was, dat na RFC in de A-afdeling en Hen gelo in de B-afdeling, thans ook de beslissing inzake het kampioenschap van de C-afdeling viel. Vlissingen werd hier kampioen na een 30 zege op WH '16. De standen zijn hier nu: Eerste tlasse A. RFC 22 13 5 4 31 48—31 CW 22 11 5 6 27 34—23 Velox 22 11 5 6 27 52—42 UW 22 9 5 8 23 54—43 HRC 22 10 3 9 23 50—48 DWV 22 9 5 8 23 43—42 vcs 22 7 7 8 21 32—34 Rapiditas 22 6 7 9 19 29—40 Quick 22 8 3 11 19 25—30 Gouda 22 7 5 10 19 22—35 Westfrisia 22 7 4 11 18 39—48 Spartaan 22 5 4 13 14 29—41 Eerste klasse B. Hengelo 22 13 5 4 31 58—30 WVC 22 12 5 5 29 68—30 Rob. et Vel. 21 10 6 5 26 53—42 WW 21 10 6 5 26 53—44 Sneek 22 10 5 7 25 49—33 Arnh. Boys 22 10 5 7 25 38—36 Achilles 22 9 4 9 22 45—33 Quick '20 21 9 4 8 22 46—42 Zwaag-West. 22 10 2 10 22 53—62 WAW 22 9 3 10 21 33—40 Muntendam 21 3 1 17 7 29—65 Veelerveen 22 0 4 18 4 28-106 Eerste klasse C. Vlissingen 22 11 6 5 28 49—42 Maurits 22 12 2 8 26 38—28 TSC 22 10 5 7 25 39—27 Kimbria 22 11 3 8 25 53—49 Brabantia 21 9 5 7 23 40—33 Alliance 21 10 3 8 23 41—32 Emma 21 11 0 10 22 46—44 VSV '34 22 9 4 9 22 34—38 Roermond 22 6 7 9 19 35—35 WH '16 21 7 4 10 18 34—44 Almania 22 5 5 12 15 28—48 Schijndel 22 6 2 14 14 36—53 In de lagere klassen werd voor de promotie met wisselend succes ge streden. Lugdunum verdedigde haar kans tegen HBS zo goed mogelijk en Roodenburg-Vios 2-6 De eerste promotie wedstrijd Is voor de Leidenaars geheel onnodig op een debacle uitgelopen. Gedurende de eerste helft domi neerde de thuisclub over alle linies, was steeds sterk in de aanval, maar had geen geluk. Schoten van Ouwer- kerk en van Groeningen hadden vaak een beter lot verdiend. won met 4—2. De stand is daardoor geworden; Neptunus 1 1 0 0 2 20 Lugdunum 1 1 0 0 2 42 HBS 2 0 0 2 0 2—6 Woensdagavond speelt Lugdunum thuis tegen Neptunus. In de promotiecompetitie der 3e klasse begon Roodenburg heel slecht. Met 62 werd n.l. van VIOS verlo ren, zodat de kans op bevordering wel zo goed als verkeken is. Beter deed Lisse het, dat met een 51 overwinning op 's-Gravenzan- de de promotiecompetitie uitstekend inzette. DE UITSLAGEN. Eerste klasse A: RapiditasHRC 0—2. Eerste klasse B: SneekWW 25; Arnh. BoysMuntendam 61; VeelerveenQuick '20 12. Eerste klasse C: VlissingenWH '16 30 (Vlissingen kampioen); Mau. ritsKimbria 31; TSCBrabantia 11; SchijndelAlliance 23; Al- maniaRoermond 12. Beslissing 2e klasse: HBSLugdu num 24. Promotie 3e klasse: Roodenburg VIOS 2—6. Derde klasse C: AlphiaLeonidas 2—12; CKC—DHZ 2—1; Ammer- stolse SVDindua 11. Promotie 3e klasse: Lisse's-Gra- venzande 51. Reserve derde klasse A: Lugdu num 2Alphen 2 12 (Alphen 2 kampioen; B: DHC 3RVC 2 31 (DHC kampioen); E; DHS 2Hol la ndiaan 2 63; DHC 4Excelsior '20 2 91; Overmaas 3DRZ 2 22; F: Hollandiaan 3Lekkerkerk 2 14 RFC 4—HOV 3 2—1: DHS 3—Ex celsior '20 3 31; DEH 2N'eptunus 4 1—5. Vierde klasse E: Bodegraven Schoonhoven 14. Toen Leo Horn zondagmiddag het aanvangssein gaf voor de wedstrijd BelgiëHongarije waren er zeker 72.000 toeschouwers in het Heysel stadion te Brussel aanwezig. En ze werden allen ervaringen rijker, die ze ongetwijfeld voor geen geld van de wereld zouden willen missen. De prachtige 54 zege van de Rode Dui vels, welke niemand had kunnen voorspellen toen Hongarije bij rust met 31 leidde, overtrof zelfs de stoutste verwachtingen. De Rode Duivels bleken niet van zins de meerderheid van hun ver maarde gasten zonder meer te er kennen. Mermans maakte het op een gegeven moment Bosnik zo lastig dat deze de bal, vlak bij de hoekvlag, maar over de zijlijn plaatste. De Hon garen, even in het defensief gedron gen, werkten zich los en twee maal kwam het Belgische doel in groot ge vaar. De eerste keer redde Gernaey door zich voor de voeten van de aan stormende Kocsis te werpen, de tweede keer had hij geluk toen een kopbal van Budai over de lat ging. De Belgen zetten nu een serie aan vallen op, die zo'n dreigend karakter kregen, dat Karpari na 10 minuten Houf in de rug aanviel om te voor komen, dat de snelle Belg zich een vrije scoringskans zou scheppen. Leo Horn wees prompt naar de witte stip en de spil Van Kerckhoven knalde de bal onhoudbaar langs keeper Ilku (1—0). Een minuut later was het 11, door toedoen van Puskas, die uit een Reeds na 10 min. een onverwachte voorze^ yan Btadai met een scherp uitval van Vios en Wils gaf zijn club schot Gernaey verrastte. de leiding 0-1. .Weer kwam het Vios doel in groot gevaar, doch keeper Kruis wist vele schoten te houden. Na ruim een half uur plotseling opnieuw een uitval van de gasten en geheel tegen de verwachting in werd het 0-2. Roodenburg gaf zich niet ge wonnen en 10 min voor rust kreeg Polanen een vrije trap te nemen, die onhoudbaar werd ingekogeld. 1-2. Vijf minuten later kwam zelfs de verdiende gelijkmaker door een kop bal van Ouwerkerk 2-2. Jammer ge noeg gaf de tweede helft een geheel ander spelbeeld. Wel bleef de thuis club aanvankelijk in de meerderheid maar na een dekkingsfout maakte Wils 2-3 en kort er op door de links buiten 2-4. Daarna rammelde het ge ducht in de Roodenburg achterhoede en toen men nog voor gemeend bui tenspel bleef staan hadi Vios de stand op 2-5 gebracht. Zeven minuten voor het einde maakte de gasten nog 2-6. V. en L. De uitslagen van de junio ren-klasse waren: V. en N. aForeholte a 60; Lisse bUdo a 20. Geleidelijk aan sloegen de Honga ren harder terug, en alhoewel ze op hun hoede moesten blijven tegen de levendige Belgische voorhoede, kon den ze toch in de 27e minuut de lei ding nemen toen Gernaey vergeefs trachtte een vinnige kogel van Kocsis over de lat te werken: door zijn vin gers ging de bal in het net (12). Daarbij bleef het niet, want nadat een kopbal van Van Houf van de lat van Ilku's doel was teruggesprongen ondernamen de Hongaren een vlie gensvlugge aanval, bekroond met een schot van Kocsis uit een voorzet van Fenivessi, die Huysmans telkens te vlug af was (13). Tot aan de rust bleef de score onveranderd, en daarmee kregen de Belgen iets min der dan zij verdienden, gezien hun licht veldoverwicht gedurende het grootste deel van de eerste helft. In de 14e minuut van de tweede helft werd het harde werken van de gastheren beloond toen Orlans door brak en Van de Weyer met het hoofd de bal in het net stootte (23). On middellijk zaten de Belgen, storm- Ten aanschouwe van enige duizen den toeschouwers heeft Lisse de eer ste promotiewedstrijd voor de derde klasse tegen 's-Gravenzande met flinke cijfers gewonnen. In het begin leek het allerminst, dat Lisse zo gemakkelijk de zege zou behalen, daar beide ploegen volko men aan elkaar gewaagd waren, Baak kreeg al direct een zeer hard schot te verwerken, het welk hij zeer reso luut wist te keren. Na 7 minuten verkreeg Lisse de- leiding toen Boon een corner fraai voor doel plaatste, waarna. H. v. d. Voort van korte afstand een unieke kans kreeg, die hij prachtig wist te benutten. Midvoor v. Kesteren, die wel bijzonder actief was, probeerde het met een hoog schot, dat de doel man van 's-Gravenzande met de grootste moeite onschadelijk wist te maken. Lisse bleef in de meerderheid en na een drietal corners, volgde goed samenspel tussen Vrijburg en v. Kesteren, waaruit laatstgenoemde na 25 minuten de voorsprong voor Lisse vergrootte 2-0 De bezoekers verplaatste hierna met een doelpunt bekroond. Lisse v/erd nu de resterende tijd voor de rust op eigen helft teruggedrongen en ieder moment werd de gelijkma ker verwacht, doch dank zij de goe de verdediging breef deze uit. Rust stand 2-1. Niemand van de vele toeschouwers had verwacht, dat Lisse direct na de hervatting zo snel de voorsprong zou vergroten. Het werden twee doelpun ten in enige minuten, v. Kesteren maakte er 3-1 van en even leter pro fiteerde Boon van een aarzeling in de 'sGravenzande-defentie door het vierde doelpunt te scoren. Lisse kon na deze mooie voorsprong het iets kalmer- aan doen, v, Kesteren werd naar de achterhoede gedirigeerd terwijl midhalf v. d. Poel de midvoor plaats bezette. Maar nauwelijks was deze wijziging geschied of H. v. d. Voort, die een brillante partij speel de maakte na 25 minuten aan alle onzekerheid een einde door het vijfde doelpunt te scoren. De laatste 20 minuten was het slechts een tam spelletje voetbal, Poel moest nog vervangen worden door P. van Ruiten, maar het bleef bij de 5-1 stand voor Lisse. Deze onverwachte grote zege geeft de Lissenaren een morele ruggesteun voor de nog komende vijf wedstrij den, waarvan iedere ontmoeting het het spel en hun zwoegen werd in del volle pond van de oranje-zwarten zal 35ste minuut door een vliegend schot vergen, het begin is echter zeer hoop- van de linksbinnen Fr. v. d. Bosch J voL achtig aangemoedigd, weer voor het Hongaarse doel, waar de verdedigers geen enkel risico namen en telkens weer op hun keeper terugspeelden Toch kon Orlans, na een snel offen sief over de rechtervleugel, de gelijk maken uit 'n pass van Jurion (33). Even later dribbelde Mermans door de hele Hongaarse achterhoede heen om, alleen voor het doel, juist naast te schieten. De Belgen bleven in de aanval en herhaaldelijk kwam het Hongaarse doel in gevaar, waarbij eenmaal Geiler, die even voor rust de gebles seerde Ilku had vervangen, een ko gel van Mermans via de paal tot cor ner werkte. Felle Hongaarse tegen stoten strandden op de Belgische ver dediging waarin Huysmans thans veel beter speelde dan voor de rust. Ruim een half uur na de hervatting speelde Van de Weyer bij een Bel gische aanval de bal terug op Van Houf, wiens schot van 35 meter af stand Gelier te machtig bleek (43). De gehele Hongaarse ploeg speelde nu op de aanval, doch daarbij lette men niet genoeg op Orlans, die er opeens van door ging, alleen voor Geiler kwam te staan, en de stand op 53 bracht. Deze tegenslag ontredderde even het Hongaarse team. Maar 'de gasten werkten zich spoedig over de inzin king heen, ze wilden niet verliezen en liepen storm op het doel van Ger naey, die zich', voortreffelijk bijge staan door zijn backs en halves, ech ter onverbiddellijk toonde. Vijf minu ten voor tijd was het nog steeds 53, maar nog altijd hielden d'ê Hon garen hun forcing vol. Drie minuten voor tijd kon Budai uit een scrim mage de stand op 54 brengen, waarna de strijd zo mogelijk nog he viger werd. Maar de Belgen hielden stand en behaalden een overwinning, die weliswaar verrassend moest he ten doch waarmee hun schitterende prestatie zeker geen te ruime belo ning verwierf. PORTUGAL—SPANJE 3—1. De interland voetbalwedstrijd Por tugalSpanje, welke te Lissabon is gespeeld, is in een 31 overwinning voor de Portugezen geëindigd. Deze stand werd reeds bij de rust bereikt. NEDERLANDSE JEUGDPLOEG VERLOOR IN BELGIE. De Nederlandse jeugdploeg van spelers tussen 16 en 18 jaar heeft te Beringen met 41 van het Belgische jeugdteam verloren. Bij de rust ston den onze landgenoten met 20 ach ter. De Belgische jongeren beheers ten het spel in alle onderdelen beter. Bij onze landgenoten, die in hun clubs vaak tot uitstekende prestaties komen, deed zich een gebrek aan in ternationale ervaring gevoelen. Bo vendien missen zij de wekelijkse bij eenkomsten, zoals hun Belgische col lega's die kennen. De beste indruk lieten doelman Gijzel (Maurits), linksback Dingena (MVV) en in de voorhoede de DWS'er Braam achter. In de Belgische ploeg was middenvoor Smeyers (Winter- slag), die drie doelpunten voor zijn rekening nam, de uitblinker. In de tweede helft, toen jong oranje reeds met 30 achter stond, maakte invaller linksbuiten Marcus (HVC), na een handige combinatie met Braam en Lenz (Rapid JC), het enige tegendoelpunt. HANDBAL. "Altior 1—DTS 1 1—1. Deze zondag stond er voor de Altior-da- mes wel een zeer zware wedstrijd op het programma tegen het sterke Nieuwveense DTS. Nieuwveen won de toss en speelde met de wind in de rug. Dit kon de Nieuwveense dames echter geen voorsprong bezorgen. De Altiorkeepster was zo fantastisch op dreef dat alle aanvallen door haar onschadelijk werden gemaakt. Rust stand blanco. Na de rust was Altior sterker dan DTS. Na ongeveer 15 minuten spelen maakte Altior het eerste doelpunt. 10. Dat was begrijpelijk DTS niet naar den zin en alles werd op haren en snaren gezet om minstens toch gelijk te maken. Dit gelukte, toen de back van DTS naar voren kwam er. wist te doelpunten. 11. We geloven dat DTS wel op een overwinning gerekend had maar de Altior dames gaven deze keer goed partij en het bleef 11. KAMPIOENSCHAP KON. NED. KORFBALBOND. ALPHIA—LEONIDAS: 2—12. Uit het feit, dat Alphia's doelman Kramer in de laatste wedstrijd van het seizoen thuis tegen het Rotter damse Leonidas niet minder dan 12 maal heeft moeten vissen, zou afge leid kunnen worden, dat ook voor de Heulbewoner het visseizoen niet voor niets geopend is. De gasten ver rasten met een fris van de lever ge speeld spelletje, waarbij de talrijke snelle combinatie's al vrij snel de Oranje achterhoede voor schier on oplosbare problemen stelde. Het begon overigens voor Alphia uiterst hoopvol want reeds in de eerste minuten wist Ram na goed sa menspel op de linkervleugel en een handige trekbal van v. Wieringen de score te openen 10. Even wist Alphia ook hierna het spel in han den te nemen. Toen $chter in het rechter verdedigingsblok der Alphia- nen steken gingen vallen was in zeer korte tijd het gehele elftal der Al- phenaren uitgezonderd doelman Kra mer met een nonchelance besmet, die de gasten de kans bood het spel definitief in handen te nemen. Al spoedig had Kramer dan ook de bal reeds drie maal uit het net moeten halen waarbij hij minstens even zo vele malen op fraaie wijze een doel punt had weten te voorkomen. Door een doelpunt van v. Laar, hiertoe in staat gesteld omdat de gehele Rot terdamse defensie bleef staan voor buitenspel, ging men bij 23 rusten. In de tweede helft is Alphia er niet meer aan te pas gekomen. Door een aantal dekkingsfouten van de eerste orde kregen de bezoekers tal van schietkansen, waarvan een dankbaar gebruik gemaakt werd. Rest ons te vermelden, dat Dweelaard moest uit vallen, wegens een blessure en het einde, dank zij goed werk van doel man Kramer met een 212 zege voor de blauw-hemden kwam. Voorwaar een slot waarover de Heulbewoners zich niet voor op de borst behoeven te slaan. LEIDSE VOETBALBOND. IA: Lugdunum 4SJC 3, 21. 2 B: Roodenburg 4—Rouwkoop 2, 14. 3A: Roodenburg 5Altior 2, 23; VN A 2—Lisse 4. 6—1. B: DOCOS 3Warmunda 3, 60; Lugdunum 6ASC 5, 55. C: Teylingen 4St. Bernardus 2, 5—2; UVS 7—SJZ 2, 8—2. D: Lisse 5,St. Bernardus 3, 52; VNA 3 UDO 2, 5—3. 4C: DOCOS 5—Altior 4, 5—1. D: Lugdunum 9Rouwkoop 5, 2—1. E: ZLC 2—ASC 7, 9—0. Junioren B: SVLVTeylingen (a) 8—2. E: LDWS (b)—UVS (d) 0—0. Fr DOCOS (b)SJC (b) 0—2; Lis se (b)UDO (a) 2—0. DOCOS. Promotie om een plaats in de re serve le klasse L.V.V.: Docos 2 Warmunda 2 31; Docos 3War munda 3 6—0 (Docos 3 kampioen); Docos 5Altior 4 51. Junioren: Docos (B)SJC (B) 0—2. Adspiranten: Docos (c)DOSR (b) 73; Docos (d)Warmunda (b) 09; Teylingen (c)Docos (e) 11—4. Wet. Boys 1—Rijpwetering 1, 01. In een slappe wedstrijd behaalde Rijpwetering een benauwde 10 ze ge op de Weteringse Boys. Onmid dellijk na de aftrap lanceerden de Boys, tegen wind, en snelle aanval op het doel van de gasten. Tot een doelpunt kwam deze gevaarlijke aan val niet en het initiatief werd dade lijk door Rijpwetering overgenomen. Zowel de aanval als de verdediging van de Boys faalde allerwege. Er werd' buitengewoon slecht geplaatst. Alleen de keeper was goed in vorm In de slotwedstrijd van het hockey- seizoen, voorafgaand aan de olympi sche spelen, heeft de Nederlandse ploeg een grote overwinning behaald op de Duitsers. Met 30 werd het elftal, dat in 1954 te Brussel het Europees toernooi won en de laatste jaren als. een van de sterkste landen van Europa wordt beschouwd, ver slagen. In een harde, maar sportieve strijd, hebben de Oranjemannen hun wil om te winnen doorgezet en met succes, want de Duitsers kregen zelfs niet de kans op één tegenpunt. De wil om te winnen was aanwe zig bij alle 11 spelers van het Neder landse team. Want veel hing van deze wedstrijd af. Binnenkort wordt in een bestuursvergadering van de internationale hockeyfederatie im mers de ranglijst samengesteld van de 16 landen, die aan het olympisch hockeytoernooi te Melbourne deel nemen, en het is voor elk land van het grootste belang op welke plaats het wordt gesteld. Met een balans van de in dit seizoen gespeelde wed strijden van 5 overwinningen en één gelijk spel, maakt ons land een uit stekende kans op een eervolle plaat sing. In het Amstelveense stadion leef den ruim 6009 toeschouwers enthou siast met de Nederlandse ploeg mee. Daarbij bevonden zich de voltallige Nederlandse waterpoloploeg, die in training voor de olympische spelen en wist vele schoten op prachtige wijze te stoppen. In de twee en twintigste minuut bracht Rijpwetering de bal via de linkervleugel voor het Weteringse doel. Een keiharde bal glipte de kee per echter nit de handen door het sterke effect (0—1). Rijpwetering had de leiding en behield deze tot de laatste minuut. De verdediging van de Boys werd wat beter, maar var. fraai spel kon toch niet worden gesproken. In de tweede helft hielden de bei de ploegen elkaar aardig in bedwang. De aanvallen van de Rip waren veel- vuldiger maar van werkelijk gevaar was geen sprake. Ook de gasten ver mochten geen aanval meer behoor lijk af te werken. Hoewel het geheel een slappe indruk gaf, werd de ver houding tussen de beide elftallen met de 01 stand aardig uitgedrukt. In de wedstrijd tussen de tweede elf tallen werden de Boys met 51 ver slagen. Groot-Ammers en Nieuwkoop deel den de punten. Zaterdagavond speelde Nieuwkoop zijn laatste com petitie-wedstrijd en wel de uitwed strijd tegen Groot-Ammers. In die eerste helft speelde Nieuwkoop met- de wind in de rug. Er ontstond een vrij matig spel waarbij vooral van de voorhoede van Nieuwkoop weinig uitging. Slechts enkele malen wist Nieuwkoop tot het doel van Groot- Ammers door te dringen. Het geluk te evenwel aan Groot-Ammers tot een doelpunt te komen 10. Ook na de rust ontstond er aanvankelijk een tam spel. Maar toen de doorgebroken rechtsbuiten H. v. d. Laan in het strafschopgebied op ongeoorloofde wijze ten val werd gebracht en scheidrechter van Prooye hiervoor een penalty toekende, ontlokte dit aan de spelers van Groot-Ammers een heftig protest, die het ,ten on rechte, niet met de beslissing van de scheidsrechter eens waren. Dit le verde voor Nieuwkoop de gelijkma ker op, daar P. v. d. Voorn de penal ty feilloos nam 11. In de stand kwam geen verandering meer. Alhoewel de publieke belangstel ling iets beneden de verwachting is gebleven er waren naar schatting 17.000 toeschouwers zijn de na tionale auto- en motorraces op het circuit van Assen uitstekend ge slaagd. De baan bleek ook voor auto mobielen veilig en geschikt, al werd van de stuurmanskunst van de cou reurs het uiterste gevergd. Voorts waren de wedstrijden, die door mooi weer begunstigd werden, een succes in sportief opzicht omdat er met animo en geestdrift om de overwin ning werd gestreden. Er gebeurden twee ongelukjes, waarbij een auto en een 125 cc mo tortje beschadigd werden, waarbij geen rijders werden gewond. De ju in iormotorrenner G. van Bockel uit Rotterdam vloog met zijn Rumi uit de S-bocht toen hij juist een fel duel om de leiding met Dick Teunissen uit Rotterdam in zijn voordeel had beslecht. Van Bockel, die enkele we ken geleden in Tubbergen winnaar werd, liep geen verwondingen op, maar het stuur van zijn motor was gebroken. Hij moest derhalve de strijd staken en de eer laten aan zijn stadgenoot Teunissen. De Gro ninger rallyerijder G. L. Zijl had in een haakse bocht te veel vaart en snorde met zijn Volvo-Standaard- auto het zand in en sloeg over de kop. Het dak van de wagen werd flink ingedeukt maar de bestuurder kwam er met de schrik en een paar onbetekenende schrammetjes af. Spannend was de revanche die H. J. te Siepe uit Windesheim nam op H. van Zalinge uit Bussum, die hem verleden week bij de autoraces in Zandvoort de overwinning voor de neus 'had weggesnoept. Weer ontlie pen de beide DKW's elkaar weinig, maar nadat van Zalinge acht van de twaalf ronden aan kop was gegaan ging Te Siepe hem voorbij en stond de leiding niet meer af. Opmerkelijk was ook de gedeci deerde zege van de Rotterdammer Cees van Dongen in de 250 cc klasse voor junioren. Hij nam direct de kop en het enige wat hij daarna deed was renners passeren. Van Dongen mooht buiten mededinging meerijden in de 350 cc klasse. Hij startte een minuut later maar bracht het desondanks tot een overwinning, al telde die niet en kreeg G. Kuiters uit Amsterdam de eerste prijs. De gemiddelde snel heid, die van Dongen met zijn kwart liter NSU haalde lag zelfs nog boven het moyenne van de winnaar in de halve literklasse, J. van der Sluis uit Amsterdam met Norton. DE GROTE PRIJS VAN BELGIE De Brit Peter Colins heeft met Ferrari de grote prijs van België te Franchorchamps gewonnen. De wereldkampioèn Fangio, die lange tijd de leiding had gehad, werd door motorpech uitgeschakeld. door de chef de mission, Kees Ker- del, uitgenodigd was om deze wed strijd bij te wonen, zodat nu reeds contact werd gelegd tussen leden van de olympische ploeg. Om de gas ten aan te moedigen waren ongeveer 300 Duitse supporters overgekomen, die echter teleurgesteld de weg naar huis konden nemen. Het sterke Duit se team had weinig tegen het felle aanvallende spel van de Nederlan ders in te brengen. De gasten gaven goed partij en toonden vaak uitste kende taaltjes van shortpassing. Maar de Nederlandse defensie was daarop berekend en steeds weer zat er een oranjespeler, die de bal on derschepte tussen. De kracht van onze ploeg lag vooral in de voorhoe de, die voortdurend aanvallen op 'het Duitse doel ondernam en uiterst gevaarlijk in de cirkel manoeuvreer de. De score had nog hoger kunnen worden, indien de schotvaardigheid zuiverder was geweest en indien er minder fouten in de cirkel zouden zijn gemaakt. De grote man in deze linie was wederom Henk Bouwman, die met een prachtig schot het derde doelpunt voor Nederland scoorde. Produceerde de voorhoede drie doelpunten, het feit, dat de Duitsers geen tegenpuntje konden maken was te danken aan doelman Mulder, die enkele keren uitstekend heeft inge grepen, toen de Duitsers onze backs Drijver en Terlingen reeds waren gepasseerd. Rotsvast stond Mulder tussen de palen en noch aanvoerder Budinger, noch middenvoor Nonn of de snelle linksbuiten Rosenbaum konden hem verschalken. Het beste werd Mulder bijgestaan door Terlin gen, die vele malen de tegenstan ders de pas afsneed. De middenlinie, vroeger het sterk ste en betrouwbaarste deel van de Nederlandse ploeg, viel wat fegen. Nog altijd is aanvoerder Dick Log gere, de man die het middenveld be heerst, ingrijpt wanneer dat nodig is, de voorhoede steunt en onver moeibaar schijnt te zijn. Hij had van zijn kanthalves echter niet voldoen de steun; Van Dijck moest wegens zijn blessure nog verstek laten gaan; Charles Mares, een nog jonge speler met uitstekende kwaliteiten, nam zijn plaats in, maar hij is toch nog niet voldoende rijp voor een wed strijd tegen zo'n sterke tegenstander. Nederland trof driemaal doel. In een duel om de bal, was Hoog- hiemstra als winnaar naar voren ge komen. Hij plaatste naar het midden, linksbuiten van Beaumont schoot snel toe en van dichtbij schoot hij de bal langs Lucker in het doel (10). Tot de rust bleef de score beperkt tot dit ene doelpunt. In de eerste minuut van de tweede helft echter, leverde een misverstand in de Duit se verdediging een prachtige kans voor onze middenvoor op. Van nog geen 2 meter afstand kon van Erven Dorens met een zacht tikje het twee de doelpunt voor Nederland plaat sen. De Duitsers zetten alles op al les om de eer te redden, maar in deze periode gaf Mulder van zijn prachtige eigenschappen als doelver- dediger blijk. Onwrikbaar stond hij in zijn doel en geen van de Duitse aanvallers kreeg kans hem te ver slaan. Weer nam Nederland het ini tiatief en in de 7e minuut bezegelde Bouwman met een prachtig schot zijn werk als opbouwer van de aan vallen. Van Beaumont was met de bal naar binnen gelopen, op het juiste moment gaf hij deze door naar Bouwman, die links voor het doel stond. Op de hem eigen wijze schoot deze op doel, volkomen kansloos voor de Duitse goalie. Henk Bouw man had hierbij zijn knie geforceerd, zodat hij het veld voor enkele mi nuten moest verlaten. Ook in deze periode slaagden de Duitsers er niet in de achterhoede te overrompelen. Het ontbreken van Bouwman deed toch wel duidelijk zijn invloed voe len op de voorhoede. Hij kwam na drie minuten terug, nog hinkend weliswaar maar met hem kwam ook het verband terug. Nogmaals pro beerden de Duitsers door onze ver dediging te komen. Drijver, Terlin gen en Mulder waren echter paraat tot het einde toe en het drietal wist ons doel i schoon te houden. In het Wagenersstadion te Amstel veen heeft het Nederlandse heren hockeyteam het Duitse elftal zon dagmiddag met 30 verslagen. De foto geeft een beeld van een Neder landse aanval op het Duitse doel. Rechts herkennen we Henk Bouman van B.M.H.C., die weer een sterke partij speelde.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6