RIJNSTREEK De dochter Scheep MAANDAG 4 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN BOUW VAN 84 ETAGEWONINGEN Als gevolg van het feit, dat niet over voldoende bouwvolume werd be schikt, was het tot heden niet moge lijk het plan tot bouwen var» 84 eta gewoningen langs de noordzijde van de oostelijke oprit (lage zijde) van de Koningin Julianabrug te Alphen aan den Rijn te verwezelijken. Reeds be gin vorig jaar verwierf dit plan de goedkeuring van de hoofdingenieur directeur van de wederopbouw en de en had de raad de bedragen beschik baar gesteld van ten hoogste 142.194,50 voor de benodigde grond en 970.950,voor de bouw van de woningen. Naar wij vernemen kon thans ech ter worden bereikt, dat het plan werd geplaatst op het productieplan van de commissie bouwcontuiteit in het bouwdistrict „Gouda", voor het eerste halfjaar 1956, zodat de ver wachting gewettigd is, dat binnen kort met de bouw van het complex zal kunnen worden aangevangen, uiteraard met hogere stichtingskosten vanwege de inmiddels plaats gehad hebbende loon- en prijsstijgingen. Blijkens de aanvrage van steun uit 's rijks kas ingevolge de woning wet worden de grondkosten thans op 144.408,15 en de bouwkosten op 1.161.546,75 begroot. De gemeente heeft de plaatselijke bouwfirma J. van Wieringen bereid gevonden de bouw van het complex aan te nemen voor de som van 1.101.000,Deze aanbieding komt dermate gunstig voor, dat het college niet verwacht, dat bij publieke aan besteding aanbiedingen tot een lager bedrag zouden worden ontvangen. Naar het oordeel van het gemeente bestuur is het belang van de gemeen, te er mede gediend als de bouw van de woningen onderhands aan ge noemde firma wordt opgedragen. B. W. vragen de raad de laatst genoemde bedragen beschikbaar te stellen en de bouw onderhands op te dragen aan gedoemde firma voor de som van 1.101.000, VERBREDING KERKVAARTBRUG Het ligt in het voornemen van de gemeente om binnen afzienbare tijd over te gaan tot verbreding van de Kerkvaartbrug te Aarlanderveen en wel het gedeelte ten noordwesten van de Kerkvaartsweg, nabij de on langs vernieuwde Kerkvaartsbrug, welke de eerstgenoemde weg ver bindt met de Stationsweg. Een hiertoe dienend perceel grond, groot 125 m2 is eigendom van de Drooggemaakte polder. De gemeente is na onderhandeling in de gelegen heid gesteld het perceel aan te kopen tegen 10,— per m2. In het uitbreidingsplan in onder- POTLOOD en GEEST No. 526. Horizontaal: 1. bedaard, 9. jongensnaam; 10. biersoort, 11. voorzetsel, 13. steen, 15. muzieknoot, 16. niet droog, 18. achting, 20. samen gedrongen menigte, 22. zeehond, 24. bosvink, 26. vogel, 29. hoepel, 31. munt in China, 32. look, 34. sluw, 36. gebod, 37. vast deel van een boom. Verticaal: 2. telwoord, 3. water- doorlatend, 4 dwang, 5. bevestiging, 6. boom, 7. teken, 8. vereniging, 12. water in N. Brab., 14. Europeaan 17. een lastig werk, 19. niet vast, 21. bakt men brood van. 23. hakwerk- tuig, 25. uiteinde van een spier, 27. snoer van een hengel, 28. cilinder vormige blikken trommel, 30. hoofd deksel, 33. afkorting van item, 35. familielid. Oplossing morgenavond. delen „Aarlanderveen" is dit perceel grond voor het grootste deel besteed voor openbaar groen en voor het overige voor verbreding van de Kerk vaartsweg. Met oog op de verfraaiing van dit gedeelte van het dorp Aar landerveen is het van belang, dat de gemeente de eigendom van het per ceel verkrijgt. De polder heeft het perceel in ge bruik gegeven als opslagterrein. On der voorwaarde dat aan de gebrui ker van genoemd perceel een ander opslagterrein wordt beschikbaar ge steld, is de polder bereid tot de ver koop over te gaan. Teneinde aan deze voorwaarden te voldoen zal de pol der het vaarwater nabij de Kerk vaartsbrug uitdiepen; met behulp van de uitkomende specie dempt de polder een wijk, welke aan de ge bruiker van het aan te kopen perceel toebehoort. De gedempte wijk zal dan als opslagterrein kunnen wor den gebezigd. In de kosten van de demping zal de gemeente 250, bijdragen, zijnde 1/3 van de geschatte totale uitgaven. Alzo vraagt de ge meente aan de raad 1500, Kleuterschool Paradijslaan. Het kerk- en schoolbestuur van de paro chie „Sint Bonifacius" heeft de ge meenteraad verzocht om medewer king voor de verbouwing en de in richting van een speellokaal bij de bijzondere kleuterschool aan de Pa radijslaan 2. B. en w. stellen voor hiertoe medewerking te verlenen. Gemeenteraad. De eerstvolgen de openbare gemeenteraadsverga dering is vastgesteld op woensdag 6 juni des namiddags 7.30 uur. Sport. De bekende marathon loper van de Atletiekvereniging „A.A.V. '36-comibinatie" te Alphen aan den Rijn Jac. Smits, heeft met succes deelgenomen aan de 25 km. loop, ge organiseerd door de R.K. A.V. „THOR" te Roosendaal. Hij eindigde in de kl. B. als eerste in de tijd van 1 min. 30,48 sec. Hier mede verbeterde hij het Goudse record, dat met 1 min. hoger even eens op zijn naam stond. Aanbesteding. In verband met de vernieuwing van de 's-MoJenaars- brug dienen zinkers, kabels en bui zen van de water- en liehtbedrijven te worden verlegd. Op verzoek van het gemeentebe stuur heeft de N. V. Ingenieursbureau Ma'beg te Utrecht zich met de aan besteding belast. In verband met het specialistisch karakter van een ge deelte van het werk is het een en an der onderhands aanbesteed. De laag ste inschrijfster is het Handels- en Aannemingsbedrijf Hanab N. V. te Oegstgeest met een bedrag van 67.300.—. B. en W. stellen de raad voor het werk aan voornoemde onderneming op-te dragen. Onbewoonbaar-verklaring. Na ingesteld onderzoek door de dienst van gemeentewerken en na ingewon nen advies van de hoofdingenieur- directeur van de wederopbouw en de volkshuisvesting in deze provincie, naar en omtrent de toestand waarin de woningen Raadhuisstraat 111 en 113 en Emimalaan 95, 9'7, 99, 101 em 103 verkeren, stellen B. en W. de raad voor genoemde behuizingen onbruik baar te verklaren. De twee eerst genoemde woningen zijn eigendom van de heer W. Barreveld, de overige van Oosthoek en zoon N. V. BODEGRAVEN L.T.B. Deze jaarvergadering van de L.T.B. in het parochiehuis was bij zonder goed bezocht. Na het wel komst woord door voorzitter W. Ag- terof liet secretaris C. de Vos het jaarverslag horen, waarin diverse ac tiviteiten werden vermeld o.a. de excursie naar de E55, de werkzaam heden rond de melkprijs en het nij pend gebrek aan landarbeiders. Het ledental bleek gestegen te zijn. De penningmeester kon een batig saldo doen horen. De voorzitter gaf hierna een exposé van de vleesprijzen van varkens en de werking van het vlees fonds, dat gunstige resultaten af wierp. De bestuursverkiezing bracht de herverkiezing van de heren G. v. Veldhuizen en N. Stolwijk, terwijl een contaclid van de L.T.J. zijn in trede deed ^n een LTB-bestuurslid dezelfde functie zal waarnemen bij de L.T.J. Vervolgens werden de plan nen besproken aangaande de naj aars- markt t.w. de kaaskeuring en de expo sitie van jong vee. Na de pauze werd het woord ver leend aan de heren Jellink en Bier- ling van de Ned. Heide Maatschappij, die zouden spreken over ruilverkave ling. de heer JeHinik noemde als voor naamste doeleinden kostprijsverla ging en productieverhoging. Spr.. gaf een overzicht van de simpele land- ruil tot de geperfectioneerde ruilver kaveling van nu. De verbeteringen betreffen o.m. de waterbeheersing, wegenaanleg, herontginning, egalisa tie, krotopruiming en bouw van boer derijen. Jaarlijks wordt circa 20.000 ha verkaveld, terwijl er aanvragen lopen tot 1 miljoen ha toe. Bij dit debat, dat zeer geanimeerd verliep, bleek duidelijk, dat de Bo- degraafse LTB'ers warme voorstan ders van ruilverkaveling waren. Ze drongen er dan ook op aan, dat ook hier deze zaak met spoed dient te worden bekeken. De voorzitter dankte de sprekers en de aanwezigen voor hun medewerking. BOSKOOP Boskoopse bejaarden hadden feest avond. Door een daartoe in het le ven geroepen comité is zaterdagavond aan de Boskoopse bejaarden en inva liden een ontspanningsavond aange boden, welke door enkele plaatselijke vex-enigingen werd verzorgd. Het pro gramma vermeldde voor „elck wat wils", muziek,, gymnastiek, zang en toneel. Burgemeester Verkerk bracht het comité dank en zeide dat het aantal bejaarden in Boskoop zich in stij gende lijn beweegt zodat Boskoop blijkbaar toch wel een gezonde plaats is. Dit sohept problemen en men dient er voor te waken, dat de bejaarden een vergeten groep worden. Spreker wees op de huisvesting en op de bouw van bejaardentehuizen. Vervolgens traden de medewerken de verenigingen voor het voetlicht van welker optreden de vele aanwe zigen (de zaal van het R.K. Vereni gingsgebouw was geheel bezet) ten volle hebben genoten. Verder viel een verloting, waarvoor de Boskoop se middenstand mooie prijzen be schikbaar had gesteld, zeer in de smaak. Het was reeds laat, toen de bejaarden huiswaarts keerden. R.Z. en P.V. Boskoop. Doordat het Zuiderbad tengevolge van de oeververbetering van de Gouwe is opgeiheven en het nieuwe zwembad nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, kwam de reddend zwem- en polovereniging Boskoop zonder „wa ter" te zitten. Teneinde het voortbe staan vtn re vereniging mogelijk te maken, moest er derhalve naar een oplossing worden gezocht, vooral nu een noodzwembad door het gemeente- bestur een oplossinb worden ge zocht, vooral nu een noodzwembad door het gemeentebestuur niet zal worden ingericht. Dank zij de mede werking van de direktie van de N.S. heeft de vereniging de beschikking gekregen over het water van de Ot- weg. Dit was al een grote stap in de goede richting. Voor een kleedgele genheid enz. moest er echter nog een gebouwtje komen. Dit bracht echter grote financiële zongen met zich mede, waarom het bestuur der polo vereniging zich om subsidie tot het gemeentebestuur heeft gewend. In het midden van het beschikbare water zal een polo-veld worden uitgezet waar op de maandagavonden de com petitie-wedstrijden van de KNZB kring Gouda zullen worden gespeeld door de vier zeventallen van de ver eniging. De donderdagavond zal er dan gele genheid zijn om te oefenen. Ook zal men trachten de jaarlijkse schoolzwemwedstrijden te organise ren terwijl het bestuur zich ten doel stelt ook de gelegenheir open te stellen om bekwaamheidsproeven voor de hogere zwemdiploma's af te leggen. Het is te hopen, dat de pogingen van de polovereniging zullen slagen, opdat in het waterrijke Boskoop toch nog de zwemsport kan worden be oefend. KOUDEKERK Wedstrijd voor ouden van dagen. Zaterdagmiddag had op het ter rein van Koudekerk een vriend schappelijke voetbalwedstrijd plaats tussen de voetbalvereniging Koude kerk en de r.k. sportvereniging St. Bernardus. De baten van deze wed strijd waren bestemd voor het uit stapje van de ouden van dagen van alle gezindten. De wedstrijd, die zeer door de wind gehinderd werd, stond onder leiding van de heer van Onzen en was druk bezocht. Bernar dus wdn met 42. De wedstrijd bracht 185,op. Koudekerkse Hengelsportvereni ging. Deze vergadering werd ge houden in het verenigingsgebouw en stond onder leiding van de voorzit ter, de heer M. van Harskamp. De kasbescheiden waren in uitstekende orde, waarvoor de penningmeester, de heer A. van Brakel, de dank der vergadering in ontvangst mocht ne men. Hierna werd het wedstrijdpro gramma besproken. Bijzondere aan dacht werd besteed aan het organi seren van een wedstrijd voor het uitstapje van de ouden van dagen. HAARLEMMERMEER CONSECRATIE MET AVONDMIS TE NIEUW-VENNEP. De katholieken van Nieuw-Vennep in de gemeente Haarlemmermeer staat nu een drukke en mooie week te wachten. Donderdag 7 juni a.s. zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de nieuwe klok consacre ren, met de bouw waarvan een aan vang werd gemaakt door pastoor A. C. Schaaper, thans vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam. De sinds kort benoemde pastoor H. Brans zal nu de kroon op het werk van zijn voorganger mogen zetten. Het bijzondere van de consecratie zal echter zijn, dat deze 's middags om vier uur begint. Daarmede heeft Nieuw-Vennep de primeur, omdat anders de plechtigheid steeds in het morgenuur gehouden wordt. Aansluitend op de Consecratie draagt mgi*. Huibers omstreeks zeven uur een plechtige avondmis op, zo dat de katholieke Nieuw-Venriepers allen in de gelegenheid zijn althans een deel van de plechtigheid hij te wonen. Zondag 10 juni vier pastoor Brans in zijn nieuwe kerk zijn zilveren priesterfeest. LANGERAAR TENTOONSTELLING DER R.K. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL „MARIA GORETTT'. De jaarlijkse tentoonstelling van de huishoudschool is telkens op nieuw een hoogtepunt in de loop van het schooljaar. 'Het is een middel om contacten te onderhouden of aan te knopen tussen de school en belang stellenden. Ieder jaar opnieuw is het bij deze gelegenheid dat de school, door te laten zieix wat de meisjes leerlingen daar meekrijgen, als een waardevol bezit voor hun toekomst, haar nut bewijst.. Zaterdagmiddag werden in een der lokalen de geno digden voor bijwoning der opening van de tentoonstelling ontvangen. Het lokaal was feestelijk aangekleed en gezellig ingericht. Zelfs was er een bloementuin aangelegd, waarin een goudvissenyijver niet was verge ten. Onder de aanwezigen merkten we op de parochiegeestelijkheid, burge meester Hogenboom, de heren van Baar en Hoenderdos van de onder wijsvereniging van de L.T.B., leden van het kerk- en armbestuur, het hoofd der r.k. lagere school, de heer A. W. v. d. Hoorn, de eerw. overste van het St. Antonius Rustoord en gehele staf onderwijzend personeel der huishoudschool. Pastoor Halkes sprak het openings woord. Toen eei-st bleek, dat deze ^tentoonstelling een jubileumtentoon stelling is. Het was n.l. de tiende. De pastoor begon met de wens de nu aanwezigen voor de laatste maal hier te zien. Een ogenschijnlijk eigenaardige wens maar die zqer begrijpelijk werd toen er de wens aan gekoppeld werd, dat de volgende tentoonstelling gehouden zou kun nen worden in de nu in aanbouw zijnde nieuwe school. Op de tentoonstelling zal men kunnen zien wat de meisjes in het voorbije leerjaar bereikt hebben. De tentoonstelling is een propaganda voor de school. Hoewel men in de omgeving en zeker in de eigen pa rochie bekend is met het zegenrijke werk der school, en haar goede naam kent is het toch wel goed als de school zich op deze wijze nog eens kan presenteren. De pastoor dankte de directrice zuster Christine en de andere eerw. zusters en dames leraressen, alsme de de heer Elberts voor alles wat door hen is gedaan. Aan de meisjes is dank zij het onderwijs aan gods dienstige en huishoudelijke kennis een schat meegegeven voor het la tere leven. Het onderwijs zal zeker nog effectiever kunnen worden ge geven als de nieuwe school klaar zal zijn. De pastoor hoopte dat Gods ze gen over dit werk zal blijven neer komen en verklaarde vervolgens de tentoonstelling geopend. Hierna maakten we kennis met re sultaten van het onderwijs, die niet in een lokaal uitgestald kunnen lig gen. Zuster Jozef trad op met een meisjeskoortje. En er werd met élan gezongen. De dirigente verstond de kunst om haar intenties op de zangeresjes over te brengen. Twee meisjes gaven in een gespro ken opstel getiteld Mijn Omgeving, een beschrijving van de plaats waar zij wonen. Willie van Lam meren deed het over Langeraar Er klopt iets niet met Uw koffie, als er geen BUISMAN in zit. Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. (Advertentie). en Emma Lenting over Nieuwveen. Als om strijd hebben zij de voor treffelijkheid van hun woonplaats geschetst. Twee andere meisjes lie ten ons genieten van hun declama tie-talent. Lida Hijdra droeg voor ,,'n Perzisch Edelman", en Ria Was- senbei-g „Het Verken". Daarna werd er nog een poppenkastvoorstelling gegeven waarbij poppen werden ge bruikt. die op de school vervaardigd zijn. Al met al was deze openings bijeenkomst zeer gezellig en rijk aan afwisseling. Ten besluite werd een kop thee geserveerd met cake uit de schoolkeuken. Na deze officiële opening we.'d een rondgang gemaakt door de tentnon- stellingslokalen. De tentoonstelling wil door haar inrichting een syste matisch overzicht geven van de gang van het onderwijs. Zo vinden we in de lokalen der 3 leerjaren veelal exposities over dezelfde leervakken, maar zien daarbij hoe jaar na jaar de leerlingen beter en moeilijker werk weten te maken. Zo is er een grote kern van naai werk te zien vanaf de eenvoudigste beginwerkjes tot prachtige japonnen toe. En met de verschillende fijne handwerken is dat- ook zo. Men kan prachtig haak- en borduurwerk be wonderen. Maar ook op het gebied van de keuken en ander huishoude lijk werkterrein is veel te zien. De resultaten zijn zo aanlokkelijk dat men de bekoring krijgt er ook eens van te proeven. Wat de huishoud kunde betreft is het al even mooi als volledig. Daar is de wasbehandeling, strijken, metalen poetsen en hoe kan het anders in dit bekende schaatsenrijdersoord ook de ver zorging van de schaatsen wordt niet overgeslagen. Het onderwijs, op het gebied der algemene ontwikkeling wordt bij zonder actueel gehouden, evenals het onderwijs op godsdienstig ter rein. Bijzonder aardige resultaten wa ren er te zien van de handenarbeid Ook de z.g. vrije expressie waarbij geen tekeningen met potlood ge maakt worden maai- fraaie afbeel dingen worden verkregen door het plakken van willekurig gescheurde papiersnippers. Dit is de algemene indruk, welke veel waardering wekt voor dit on derwijs. ALTIGR2 KAMPIOEN Door gisteren de wedstrijd te win nen met 3'2 van Roodenburg 5 mocht Altior'2 zich de kampioen van haar afdeling noemen. In een begrijpelijke vreugdesteinuming kwamen de spelers in Langeraar aan. Verbeten hebben de mannen van het tweede van Altior gestreden om deze hoogste eer. Het is echter een homogene ploeg, met goede teamgeest, en ook goede spelers, zodat dit resultaat toch binnen het bereik lag. Altior 2 heeft gezorgd dat er toeh een senioren elftal voor zich het kam pioenschap bereikte. De sportvereni ging zal er trots op zijn. Van harte proficiat met dit mooie en verdiende resultaat. RIJNSATERWOUDE Gemeenteraad. De raad dezer gemeente komt donderdag 7 juni a.s. des namiddags te 8 uur in openbare vergadering bijeen. Getrouwd: j. C. Langeveld en H. A. Rijkelijkhuizen; D. van Zijverden en J. Timmers. TER AAR Coöp. Bloemistenvereniging. Op de gisteravond gehouden jaarverga dering der Bloemistenver. heeft de laatste regeling in de nieuwe toestand die ontstaat door als lid aan te slui ten bij de centrale Aalsmeerse veiling haar beslag gekregen. In café Kra mer waren, gezien de tijd van het jaar, vrij veel bloemisten bijeenge komen. De voorzitter, de heer N. A. Hoogervorst, verwelkomde bestuur en leden en bijzonder de heer Maarse, voorzitter der-C. A. V. De voorzitter vroeg verontschuldiging voor het fei. dat deze vergadering ver over tijd wordt gehouden. Statuten en huisli.- reglement konden niet eerder klaar zyn. De omzet was in 1955 ruim 300.000 hoger geweest dan in 1954. Niettegenstaande de hogere omzet was de bedrijfsuitkomst over het al gemeen in dalende richting. De kolen- vooi-ziening noemde de voorz. zorg wekkend, en de exportvooruitzichten niet slecht. Hierna deed de voorzitter enkele mededelingen: le Het bestuur der C.A.V. heeft besloten tot toe lating van het lidmaatschap van de leden der vereniging als de statuten zijn goedgekeurd. 2e. Er zijn stappen ondernomen om te komen tot een kring bloemisten voor Ter Aar en omliggende plaatsen in de LTB. Er zijn stappen gedaan om de ko- lenvoorziening veilig te stellen door contact met het verkoopkantoor der staatsmijnen Het onderhoud met dit kantoor en de voorz. van de bloe mistenver., de voorz. van de LTB en de secr. van de veiling Ter Aar, heeft geen positief resultaat opgeleverd, doch er is een zeer welwillende hou ding ontmoet. Aangeraden wordt in de zomer reeds een kolenvoorraad te nemen. 3e. Aan het bloemencorso 1956 wordt deelgenomen met een wa gen die is ontworpen naar 't gedicht van Bertus Aafjes getiteld „De voet reis naar Rome". Het corso heeft als motie „Bloemen en Poëzie". Het jaarverslag van de secr., pen- ningm., de heer-Jac. Lek klonk opti mistisch. 1955 Is een onverdeeld gun stig jaar geweest. Het verveilde be drag was 1.655.986 wat 335.372 ho ger was als in 1954. De verhoogde omzet werd toegeschreven aan de uitbreiding en de betere kwaliteit der produkten. De vereniging telt 171 leden. Het financieel ovex-zicht was eveneens gunstig. De totaaltellingen der balans beliepen 14.656.97, van de exploitatierekening 9.364.36. Het saldo bestemd voor overschrijving op de ledenrekening 2776.29. Het ver voer heeft een totaalwinst opgeleverd van 682.35. Het vervoer per auto was toegenomen. Bij de bestuursvei-kiezing werden de aftredende heren N. A. Hooger- vorst en A. J. Nieuwenhuizen herko zen. Eei-stgenoemde werd herkozen als voorzitter. Beide namen de her benoeming aan. Het bestuursvoor stel om het batig saldo bij te schrij ven op de leden rekening verkreeg de goedkeuring. Vervolgens werden gewijzigde statuten en huish.-regle- menten behandeld en enkele wijzin gen in het concept aangebracht. Om deze vast te stellen was echter het vereiste aantal leden niet aanwezig en moest in een volgende vei'gadering haar beslag krijgen die terstond na deze vergadering werd gehouden. Deze twee vergadering wordt ge opend door de voorz. en nu komt op nieuw het voorstel tot statuten-wij- ziging in behandeling. Deze statuten worden aangenomen en vastgesteld, evenals het huishoudelijk reglement. Hierna volgt verkiezing van twee kandidaten voor le en 2e aanbeve ling voor bestuurslid der C.A..V. Als eerst aanbevolen kandidaat wordt ge kozen de heer C. Koeleman, als twee de de heer N. A. Hoogervorst. Als kandidaten voor de functie van lid van de raad van commissarissen van de C.A.V. wordt als eerst aanbe volen gekozen de heer A. W. Jansen, als tweede de heer F. Sassen. Tot leden van de financiële commissie van de bloemistenver. werden geko zen de heren W. Koeleman, L. J. Re kelhof en A. J. Wassenburg. Er wordt besloten de omslagheffing ter dek king van de verenigingskosten te put ten uit de 2% die de C.A.V. terug zal betalen. Er werd vastgesteld om van dit bedrag 3/10% te heffen, wat neer komt op circa 5000.Het bestuurs voorstel om het restant in ledenreke- nihg geheel uit te keren vond geen tegenstanders. De vakantiegelden voor bestuur werden enigszins ver hoogd vastgesteld Er ontspon zich hierbij nog een discussie over het vervoer. Stemmen werden gehoord om dit ook door de C.A.V. te laten uitvoeren. De heer Maarse raadde aan het vervoer in eigen hand te hou den. Medé ook omdat dit doel is van deze bloemistenver. Verder verklaar de de heer Maarse dat bij de ontwik keling der situatie zoals deze nu zal worden er niets anders heeft voorge zeten dan het belang van de kwekers en de handel. Concenti-atie is voor beide het beste. VAN DE PRESIDENT 3) „Is u daar weer, senor Dene", zei hij met een poging tot minzaamheid. „Ik zal het genoegen hebben u in de presidentswoning te ontmoeten. Wilt u mij thans excuseren? Ga op zij, schurk", voegde hij er bij, terwijl hij €en matroos, die hem in de weg stond op zij schopte, en hij snelde de loop plank op. Dene keek hem vol verbazing na. Toen zag hij een schouwspel, dat hem voor een ogenblik zijn zelfbeheersing deed verliezen. Ternissa Denison stond op het dek, bleek, haar lippen half geopend in een zwakke en beve rige glimlach, terwijl Rimarez haar met uitgesti'ekte handen welkom heette met al de warmte en spraak zaamheid, die de man eigen schenen te zijn. Dene wendde zich af met een verwensing op de lippen. HOOFDSTUK IT. Een transactie met de Republiek. De president van de republiek San Marino hield een ogenblik op, met zijn pen in de hand. Rechts van hem stond kolonel Juan Sanarez, zijn plaatsvervanger als opperbevelhebber van het leger en een man van ge wicht in San Marino. Aan zijn linker kant stond Signor Mopez, secretaris en adviseur van de president en de voornaamste jurist van het land. Aan de andere kant van de tafel zat Dene. „Vóór ik deze acte teken, senor Dene", zei de President, terwijl hij zijn pen neei-legde en zijn dikke sigaar uit zijn mond nam, „is er een bepaling, die ik er gaarne aan zou toevoegen, als u die tenminste aan vaarden kunt. Mijn rijk is slechts klein. Mijn leger, dapper en goed ge disciplineerd als het is, telt slechts een paar honderd man. Onder de be volking van San Marino bevinden zich veel oproerige elementen. Het is nodig, die steeds goed in bedwang te houden". Dene, die even te voren een politie agent aan een lantaarnpaal had zien ■hangen', was het in dit laatste opzicht volkomen met de president eens. Hiij knikte bevestigend en wachtte af, wat er verder zou komen. „Door dit document", ging de presi dent voort, het papier met zijn dikke wijsvinger bekloppend, „geef ik u de vallei van Beau Desir voor negen honderd negen en negentig jaar in erfpacht. Dat is heel best. Nu heeft u daar al meer dan tweehonderd onder geschikten, voor het merendeel En gelsen, meen ik. Hun aantal zal toe nemen. U zult een macht worden in mijn staat. Is dat niet zo, senor?" „Het is meer dan waarschijnlijk", antwoordde Dene. Hij vergeleek in gedachten de bonte menigte, die de straten van San Marino vulde met de groep van stoere, hardwerkende mannen, die bezig waren de vallei van Beau Desir in cultuur te brengen. „Voor het ogenblik", ging de presi dent voort, „is er vréde in San Marino en zijn we bevrijd van onenigheid, omdat ik zo verstandig ben geweest, de lastigste misdadiger, die ooit vloek heeft gebracht over een land door het tot verblijfplaats te kiezen, in de ge vangenis te laten werpen. Maar hoe lang zal dat duren, wie zal het zeg- gen?" „Wie zal het zeggen?", echode Sa narez. „Ja, inderdaad, wie zal het zeggen?" herhaalde Mopez somber „Als ik mijn plicht deed", ver klaarde de President plechtig, „zou ik die kerel laten doodschieten, maar ik ben te weekhartig". Sanarez en Mopez keken elkaar eens aan en een verholen glimlach speelde voor een ogenblik om beider lippen. Zy wisten maar al te goed, dat, als president Rimarez maar durf de, hij die verrader zonder aarzelen zou laten doodschieten, en dat zonder gewetensbezwaar. Hij was al bezig maatregelen te nemen om hem heimelijk uit de weg te ruimen. „Neen", zuchtte president Rimarez, „het is een zwakheid van me, senor, waarvoor u mij, naar ik hoop, niet zult minachten. Ik kan het niet over me verkrijgen het doodvonnis van die man te tekenen. Toch heeft hij, al zit hij ook goed gevangen, een geest van oproer onder mijn volk gebracht. Zolang hij leeft, is hij een bron van geheim gevaar voor de republiek. Een opstand is niet waarschijnlijk, maar fcie weet wat de tijd ons brengen zal? We moeten op onze hoede zijn. De clausule, die ik voorstel aan ons contract toe te voegen, is eenvoudig deze, dat u zich verbindt, om in tijden van oproer de regering, welke u deze concessie verleent, met de wapenen bij te staan". Dene schoof onrustig op zijn stoel heen en weer en keek bedenkelijk. Het vooruitzicht, dat zich opende door de woorden van de president, hoe bedachtzaam ook ingekleed, was niet aangenaam. Hij sprak langzaam en wel overdacht. „Dit is vrijwel een verrassing voor me, president", zei hij. „Mijn mannen zijn vredelievend, merendeels land bouwers en handwerkers. Ik betwij fel, of er een op de twintig een revolver kan hanteren". De president glimlachte bemoedi gend. „Het zijn meest Engelsen", zei hij, „en Engelsen zijn met hun blote vuisten meer waard dan de meeste van deze gemene halfbloeds met hun prullerige wapens. Maar laat dit u niet bezorgd maken. Als er een op stand zou komen, zou het er een zijn van slecht gewapende lafaards, die door mijn weinige dappere soldaten uiteengejaagd zouden worden als kaf voor de wind Toch is het goed enig voorbehoud te maken. Zo'n soort clausule behoort te worden ingelast, dunkt mij". Dene bleef zwijgen. Eindelijk zei hij: „Ik moet bekennen, dat ik de zaak nu geheel anders zie. Indien een burgeroorlog hier mogelijk is, doe ik dan wel verstandig, zoveel geld te steken in een land, welks oogst en vee ieder ogenblik door een inval van rebellen kan blootstaan aan vernieti ging? Om u de waarheid te zeggen, had ik gemeend dat uw staat te klein was voor dergelijke troebelen". Het gelaat van de president betrok. Hij keek vluchtig .naar de grote stapel bankbiljetten, die op de tafel lag. De republiek en in het bijzonder haar president had dringende behoefte aan geld. Een onbehaaglijk gevoel be kroop hem, dat de onderhandelingen op niets zouden uitlopen. „Een burgeroorlog is overal mo gelijk", zei hij langzaam. „Maar ik weet geen tweede plek in Zuid- Amerika, waar hij zo onwaarschijnlijk is als hier". Maar waarom moet die clausule er dan bij?", vroeg Dene. De president haalde de schouders op. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2