3)e CéidóeSoii/fca/nt AANVAL VAN CHROESTSJEF OP I tot Nederlandse volk I dienstmeisjes in audiëntie STALIN FELLER DAN MEN MEENDE „New York Times" publiceert tekst van geheime toespraak Sowjet-republieken komen losser van Moskou te staan „Kameraad" Tito kreeg in Moskou grootse ontvangst MAANDAG 4 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13820 Meneer Tito voor eneer Tito na Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertentfes: 17 ct. p.m.m. Telefoontjes f 1.50 Dc premier van Luxemburg. Jo- J De „New York Times" meldt uit Washington, dat de Amerikaanse re gering de tekst in handen heeft ge kregen van de geheime rede van de Sovjet-partijsecr. Chroestsjef van 24 februari, waarin deze, op het 20e partijcongres in Moskou, zijn felle kritiek op Stalin uitte. Volgens deze tekst was Chroestsjefs veroordeling van Stalin nog harder dan eerder gemeld. De belangrijkste punten van deze tekst, die ook in het bezit van andere westelijke regeringen zou zijn geko men, zijn: Stalin was van plan de minister van buitenlandse zaken, Molotof, en de eerste-premier Mikojan uit de weg te ruimen. Als hij niet op 5 maart 1953 was overleden, zouden Molotof noch Mikojan nu hier aanwezig zijn, zo verklaarde Chroestsjef. Krankzinnig? Chroestsjef beschuldigde Stalin van persoonlijke lafheid, paniek en een vr-wel psychotische neerslachtigheid tijdens de Duitse inval in juni 1941. Door waanzinnig ingrijpen van Sta lin op militair gebied zijn honderd duizenden Sow jet-militairen om het leven gekomen. Het ergste geval was wel de mislukte poging om Charkof te omsingelen, in 1942'43. Deze po ging werd tegen het advies van het Sowjet-opperbevel in, ondernomen. Stalin lanceerde opzettelijk valse beschuldigingen tegen zijn vroegere kameraden van de bolsjewistische- partij. Hij zou persoonlijk alle genade geweigerd hebben en de geheime pclitie opdracht hebben gegeven de executies uit te voeren. Stalin leidde de buitenlandse poli tiek zd zonderling en willekeurig, dat de internationale positie van de Sow- jet-Unie materieel verzwakt werd. Er gebeurde niets. Stalin zei, dat hij zich van Tito kon ontdoen door met zijn vingers te knippen. Hij knipte met zijn vingers, doch er gebeurde niets. Stalin ver spreidde boosaardige geruchten over maarschalk Zjoekof, probeerde diens militaire reputatie te kleineren en liet hem na de oorlog naar de pro vincie verbannen. Stalin verloor bijna de oorlog, door dat hij waarschuwingen van Chur chill en de toenmalige Britse ambas- ITAL. CHRISTEN-DEMOCRATEN WILLEN GEEN NIEUWE COALITIES. De Nationale Raad van de Italiaan se Christen-Democratische Partij heeft besloten gen bondgenootschap pen aan te gaan met uiterst linkse of rechtse partijen. De raad, die in het weekeinde ge sproken heeft over de uitslag van de provinciale en gemeenteraadsver kiezingen van 27 mei, besloot dat de Christen-Democraten in de provin ciale en gemeenteraden slechts zul len samengaan met liberalen, repu blikeinen en socalisten en Saragat, partijen waarmee zij ook in het parle ment samenwerken. Coalities met monarchisten, neo-fascisten, com munisten en socialisten van Nenni wees de raad af. sadeur in Moskou, sir Stafford Cripss, voor een op handen zijnde Duitse inval, negeerde Volgens de „New York Times" heb ben de felle bewoordingen waarop Chroestsjef Stalin aanviel, de functio narissen in Washington verbaasd Tegen China. Uit Praag meldt een correspondent van de „New York Times", dat vol gens berichten uit communistische bron Chroestsjef, toen hij in maart voor de begrafenis van de Poolse lei der Bierut in Warschau was, heeft verklaard, dat Stalins optreden bijna een breuk met Communistisc'n-China tot gevolg haa gehad. Mao Tse Toeng had n.l. geweigerd te voldoen aan economische eisen die veel van kolonialisme weg hadden. Stalin eiste de uiteindelijke zeggen schap over de ontwikkeling van Communistisch China op, zoals hij ook in andere landen van het Sow- jet-blok had gedaan Slechts de hard heid van de Amerikaanse politiek ten aanzien van Commistisch-China heeft een openlijke breuk van Peking met Moskou, zoals die van Tito in 1948, verhinderd, zo zou Chroestsjef heb ben verklaard. Decentralisatie Een grote decentralisatie van de economische taken van de Sowjet- regering is zondag vroeg door het Sowjet-persbureau Tass bekendge maakt. Deze heeft geleid tot de op heffing van verscheidene ministeries, welker taak wordt overgedragen aan de verschillende autonome republie ken waaruit de Sowjet-Unie is sa mengesteld. Onder meer is het mini sterie van justitie van de Sowjet-Unie opgeheven en haar taak is overgedra gen aan de afzonderlijke republieken. De overdracht van bevoegdheden aan de afzonderlijke republieken be treft verder de volgende ministeries: Levensmiddelen, vlees en zuivel- produkten, visserij, inkopen, lichte industrie, bouwmaterialen, papier en houtbewerking, wegvervoer en hoofdwegen, binnenwateren, gezond heid, kleinhandel en hotelwezen. De veranderingen zijn ingevoerd om het aandeel van de republieken in het economische beheer te ver groten. „Het Centrale Comité van de Sowjetrussische Communistische Par tij en de Raad van Ministers van de Sowjet-Unie, geleid door de beslui ten van het twintigste congres van de communistische partij, hebben het nodig geoordeeld verdere maatrege len te nemen ter vergroting van het aandeel der republieken in het eco nomisch beheer", aldus de medede ling. De veranderingen zijn aangebracht omdat het peil der economische ont wikkeling in de verschillende repu blieken en de aanwezigheid van er varen staven van bedrijfsleiders en technici deze mogelijk maken en om dat de maatregel zal leiden tot een doeltreffender industriële leiding, beter gebruik van de aanwezige voor raden en grotere mogelijkheden om aan de nationale economische eisen te voldoen. De decentralisatie van het Sowjet- bestuur is reeds enige tijd aan de gang. In april j.l. bijvoorbeeld wer den bevoegdheden van het ministe rie voor de steenkoolindustrie over- Comité der Commistische Partij en de Raad van Ministers der Sowjet Unie hebben besloten een onder de ministerrraad' ressorterende juridi sche commissie in het leven te roe pen. Deze heeft tot taak het codifi ceren en systematiseren van de wet geving in de Sowjet-Unie, het be studeren van wetsontwerpen die aan de ministerraad worden voorgelegd en het geven van een uitspraak over besluiten van de regering die het karakter van normaliseren in de ju ridische materie hebben. Na de door Tass gemelde recon structies omvat de Sowjet-regering 52 ministeries en tien aan de minis terraad ondergeschikte commissies en comite's. Premier van Luxemburg tot Nederlandse volk Dc premier van Luxemburg, Jo seph Bech, heeft naar aanleiding van het bezoek dat groothertogin Char lotte en haar gemaal, prins Felix, apn Nederland zullen brengen, een adres tot het Nederlandse volk ge richt. Hierin wordt gezegd: „De gevoe lens van sympathie en bewondering, die de Luxemburgse bevolking tot uiting heeft gebracht tegenover het Nederlandse vorstenpaar tijdens hun bezoek aan Luxemburg in 1951, her leven in de gedachten van allen. Mijn landgenoten vergezellen onze vorstin en de prins van Luxemburg in gedachten op hun reis naar uw land, dat zich door een wonderbaar lijke inspanning heeft verheven uit de puinhopen van de oorlog. Dank zij de kwaliteiten van het Neder landse volk, dat gedurende eeuwen de grootheid van Nederland heeft gemaakt, heeft uw land zich zijn plaats kunnen heroveren tussen de commerciële en industriële machten van Europa en de wereld. „Ons land is gelukkig en trots zijn lot op economisch terrein sedert een aantal jaren op bijzonder nauwe wijze verbonden te zien met een land, waarmee het door de eeuwen met zo veel vriendschappelijke ban den is verenigd. In de verwezenlij king van de Benelux stelt de klein ste deelnemer aan dit werk van in ternationale toenadering zijn gehele actieve geloof. „Ik geef gaarne bij deze gelegen heid uit naam van de regering van het groothertogdom Luxemburg uiting aan de voldoening en trots der Xuxemburgers om n\et het Neder landse volk te kunnen samenwerken in een groot werk van internationaal «begrip, ten behoeve van de gemeen schappelijke ontwikkeling van onze landen en verbetering van ons lot in een sfeer van vriendschap die meer dan ooit levend is in aller har ten". Vader audiëntie verleend aan 4.000 Italiaanse dienstmeisjes. Het initiatief van deze audiëntie is uit gegaan van de vereniging „Tra Noi", die de morele en materiële belangen van deze meisjes behartigt. Tijdens deze audiëntie werd aan de H. Va der een kunstig bewerkte houten doos aangeboden, waarin 5.000 brie ven van dienstmeisjes, die deze audiëntie niet konden bijwonen. De H. Vader heeft tot de dienst meisjes een toespraak gericht, welke in 3 delen was verdeeld. In het eerste gedeelte vergeleek de President Tito van Zuid-Slavië is zaterdagmiddag per trein voor een officieel bezoek aan de Sovjet-Unie te Moskou aangekomen. Een van de Russische leiders, die hem ter ver welkoming de hand drukten, was de eerste vice-premier Molotof, wiens aftreden als minister van buiten landse zaken de dag tevoren bekend was gemaakt. Waarnemers hadden dit ontslag uitgelegd als een verzoe nend gebaar tegenover het Zuidsla- vische staatshoofd, aangezien Molo tof zich na de breuk tussen Zuid- Slavië en de andere communistische landen in 1948 vaak een nog feller tegenstander van Tito was gebleken dan Stalin zelf. Het is de eerste maal, dat de Zuidslavische leider de Sov jet-Unie bezoekt, sinds zijn land we gens „Verraad aan het socialisme" uit de cominform werd gestoten. Tien jaar geleden was hij het laatst in Moskou geweest. Toen Tito met zijn echtgenote en een aantal Zuidslavische hoogwaar digheidsbekleders uit de trein stap te, werd hij het eerst begroet door maarschalk Worosjilof, het Sovjet staatshoofd. Daarna volgde de be- gedragen aan de verschillende repu- groeting dpor partijsecr. Chroesjt- blieken. Het presidium van de Opperste Sowjet heeft vijf decreten goedge keurd, waarin de wijzigingen van kracht worden verklaard. Tass meldt verder, dat het Centrale sjef, premier Boelganin en andere Sovjet-leiders, onder wie ook de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Dimitri Sjepilof. Achtereenvolgens werden de volks liederen van Zuid-Slavië en de Sov- Oud vriendje met nieuw enthousiasme ontvangen De Joego-Slavische president, maarschalk Tito, is met zijn vrouw voor een staatsiebezoek van drie weken aan de Sovjet Unie in Moskou aangekomen. De foto laat zien hoe Tito na zijn aankomst in het Moskouse centrale station een rede hield voor diverse microfoons. Geheel links op deze foto zien we Nikolai Boelganin, achter Tito staat diens vrouw, naast haar Nikita Chroestsjef, en rechts (met hoed) maarschalk Worosjilof. jet-Unie ten gehore gebracht. Hier na inspecteerde Tito, die gekleed was in de uniform van maarschalk, de Russische erewacht, onder luide toejuichingen van de menigte op het perron en de bewoners van Moskou, die zich in groten getale voor de in gangen van het Kief-station ver drongen. Op het perron, dat versierd was met talrijke vlaggen van de bei de landen, was een grote spandoek aangebracht, waarop in beide talen stond: „Hartelijk welkom voor de president van de federale volksre publiek Zuid-Slavië, kameraad Tito". Nadat de hoge gast alle buiten landse diplomatieke vertegenwoordi gers de hand had gedrukt en hij de erewacht in paradepas voorbij had zien trekken, sprak maarschalk Wo rosjilof enige welkomstwoorden: „Mijn beste kameraad-president. Het gehele Sovjet-volk groet u. De vol keren van de Sovjet-Unie en Zuid- Slavië zijn ingenomen met de ver sterking van de banden tussen onze landen in het belang van beide re geringen. Dit zal een van de groot ste factoren zijn in de samenwerking van alle naties om de vrede te ves tigen". In zijn antwoord zeide Tito: „Wij zijn gekomen met de beste wensen van ons volk. Het is onnodig te her halen, dat uw pogingen voor het op bouwen van het socialisme grote re sultaten hebben gehad sinds de grootse dagen van de oktober-revo- lutie en door de jaren van de grote patriottische oorlog". „Zowel ons verre als nabije ver leden is vol lijden geweest. Daarom kunnen wij uw lijden begrijpen. On ze banden zijn door bloed versterkt. Ir, een bepaalde periode was het zeer moeilijk voor ons, doch wij hadden vertrouwen, dat de tijd zou komen, dat onze vriendschap weer versterkt zou worden. De geest van Lenins tyeginselen van collectief leiderschap is van dien aard, dat ik er zeker van ben, dat er nooit meer misverstanden tussen de volkeren van het socialis tische kamp zullen zijn", aldus het Zuidslavische staatshoofd. I Tito, die Russisch sprak, vervolg de: „Ik ben er van overtuigd, dat qnze gedachten wisseling wederzijds begrip tussen ons zal vestigen. Zij zal niet alleen onze vriendschap, ijiaar de vriendschap tussen alle Volkeren en het vreedzaam naast dl kaar leven van alle volkeren ver sterken". Na deze woorden begaf het Zuid slavische gezelschap zich naar zijn verblijf in de hoofdstad. Langs de vjijf kilometer lange weg stonden duizenden belangstellenden. Het aantal werklozen in de Ame rikaanse auto-industrie is deze week tpt 185.000 gestegen doordat nog 18.000 arbeiders werkloos werden. Deze jongste toeneming van het werklozencijfer veroorzaakt ernstige verontrusting bij vertegenwoordi gers der regering en der vakbewe ging. Zondagavond om half 6 heeft de H. Vader de materiele toestand van deze meisjes enkele tientallen jaren geleden en nu. De H. Vader gaf toe, dat de hui dige arbeidsovereenkomsten de ver houding van deze werkneemsters tot haar werkgevers in vele opzichten regelt, doch hij sprak als zijn me ning uit, dat, gezien het grote ver schil in rechten van deze arbeids klasse en andere, het verlangen tot verbetering van de arbeidsvoorwaar den van deze klasse gerechtvaardigd is. Dit temeer, omdat heden ten dage eën uitgesproken inpopulariteit ten opzichte van dit werk bestaat, met het gevolg, dat er een grote crisis heerst in deze tak van zeer nuttige en zo noodzakelijke arbeid. Na over de sociale voorzieningen gesproken te hebben, sprak de H. Vader de wens uit, dat de werkge vers voor de meisjes meer vader dan patroon zouden zijn. In het tweede gedeelte van zijn toe spraak waarschuwde de H. Vader de meisjes voor de vele gevaren van de stad. Hij vervolgde lettelijk: „De eerste kennismaking met de stad heeft u ongetwijfeld meer met ver bijstering dan met verwondering ver vuld. Waarschijnlijk hebt gij u nooit kunnen voorstellen, hoeveel duister nis er verscholen ligt tussen zoveel schittering van licht, hoeveel slecht heid er schuil gaat in de zielen van mensen, een slechtheid, die dikwijls ongevaarlijk en zeer aanlokkelijk schijnt." De Paus roemde „vervolgens de dienstmeisjes, die dank zij hun gods dienstige opvoeding en deugdzaam heid in nederigheid en zedigheid stil zwijgend hun dagelijkse taak vol brengen, soms niet voldoende ge waardeerd, soms niet eens begrepen of zelfs veracht. In het derde en laatste gedeelte van zijn rede spoorde de H. Vader de dienstmeisjes aan het kwade te vluchten en het goede te doen, en zich in acht te nemen tegen valse profeten en verslindende wolven. Valse profeten, zo zeide de H. Vader zijn zij, die u valse beloften doen, of u uitnodigen ongeoorloofde midde len te gebruiken om een doel te be reiken, dat op zich goed en wettig is. Valse profeten en verslindende wol ven zijn zij, die u denkbeeldig stof felijk welzijn voor spiegelen, en uw toestemming of tenminste uw indi recte medewerking vragen tot daden, die tot verwoesting van alle mense lijke en goddelijke waarden leiden. Verslindende wolven gehuld in lam merenvacht zijn zij, die u in onzicht bare netten verstrikken om u niet meer los te laten. De H. Vader besloot zijn toespraak met de meisjes aan te sporen zich tegen het kwaad te verzetten door haar arbeid in dienst te stellen van God, door in haar patroons Christus zelf te zien. Hitier wilde de Paus naar Duitsland brengen Jongstleden vrijdag is aan de H. Vader het boek „Tussen leven en dood. De H. Stoel voor de slachtof fers van de Tweede Wereldoorlog" aangeboden. Schrijver van dit boek is de bekende auteur en Italiaans Tweede Kamerlid prof. Giordani. In dit boek wordt voor de eerste maal bekend gemaakt, dat Hitier ir januari 1944 de mogelijkheid over woog de Paus naar Wuerzburg ir Duitsland over te brengen. Maar toen de H. Vader op 5 februari van dat zelfde jaar door Duitse autoriteiten omtrent dit plan op de hoogte werd gesteld, wees hij dit voorstel van de hand, met algemene instemming van alle toentertijd te Rome verblijvende kardinalen. Heildronk van Molotof op succes journalisten „Zult u ons uw steun verlenen te gen de censuur", vroegen westelijke journalisten de afgetreden minister van buitenlandse zaken Molotof za terdagavond op een receptie, welke werd aangeboden door de Italiaanse ambassade ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden de Italiaan se republiek werd gesticht. Molotof, die vertelde over zijn eigen moeilijkheden met de Tsaristi sche censuur en zei dat men het ge vaar liep zijn leven te verliezen, antwoordde hierop: „Ik ben met u voor de vrijheid.... in de waar heid". Hij zei, dat een journalist fantasie behoort te hebben, maar een fanta sie die in overeenstemming is met de waarheid. Molotof, die zelf redac teur van de „Prawda" is geweest, bracht tenslotte een heildronk uit op „Het succes van de journalisten". Op de receptie was ook de nieuwe Sovjet-minister van buitenlandse za ken, Sjepilof, aanwezig. Gouverneur van Cyprus in Londen aangekomen De Britse gouverneur van Cyprus, Sir John Harding, is zondagavond in Londen aangekomen. Er waren de uitgebreidste maat regelen genomen in verband met mo gelijke aanslagen op Harding's leven. Het vliegtuig arriveerde op het vliegveld van de R.A.F., Northolt, ten noorden van Londen. Het vliegveld werd scherp bewaakt. De aankomst werd later bekendgemaakt door een woordvoerder van het ministerie van Koloniën, die weigerde bijzonderhe den mee te delen. De Britse autoriteiten op Cyprus hebben bekendgemaakt, dat midden mei een operatie tegen de Eoka in de bergen van Zuidwest-Cyprus met volledig succes is bekroond. De actie was tot nu toe geheim gehouden. Er werden minstens 17 terroristen gevangen genomen. Op het hoofd van twee van hen stond een prijs van 50.000. Verder werden 52 vuur wapens, 3000 patronen, 31 bommen en een grote hoeveelheid explosieve stoffen in beslag genomen. Aan de operatie namen bijna 5000 soldaten deel. Onbestendig weer Ten Westen van Schotland is een nieuwe en vrij actieve depressie aan gekomen, die zich thans nog maar langzaam verplaatst. De depressie beïnvloedt thans het weer in een groot deel van West-Europa. Een randstoring, vergezeld van een uit gebreid regengebied trok over Zuid- Engeland in de richting van de Noordzee. Een deel van de regen- zóne passeerde ook ons land. De grootste hoeveelheden regen vielen in het noord-westen van Nederland. Ook morgen blijft het weer onder invloed staan van de depressie bij Schotland, en in verband daarmede blijft het weer onbestendig met af en toe buien en een kans op onweer. Bij de Zuidpunt van Groenland ontwikkelt zich thans een nieuwe depressie, die in oostelijke richting de Oceaan optrekt. Ten westen van de Azoren hand haaft zich een krachtig hoge druk- gebied. i HOE wordt het weer? (Medegedeeld door het K.N.M.I. geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.45 uur). J AF EN TOE REGEN. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Later opklaringen, maar ook enkele buien en kans i op onweer. Dezelfde temperatu- i S ren of iets lager. Overwegend 2 matige zuidwestelijke wind. 5 Juni zon op" 4.25, onder 20.56; maan op 2.03, onder 16.59. Hoogwaterstanden 5 Juni v.m. n.m. 12.20. Het weer in Europa STOCKHOLM licht bew. 18 C. OSLO zwaar bew. 19 KOPENHAGEN half bew. 19 ABERDEEN zwaar bew. 16 LONDEN regen regen 18 AMSTERDAM 18 LUXEMBURG zwaar bew. 17 PARIJS zwaar bew. 18 BORDEAUX half bew. 22 GRENOBLE nevel 23 NICE zwaar bew. 23 BERLIJN zwaar bew. 22 FRANKFORT zwaar bew. 22 MUNCHEN licht bew. 20 ZURICH nevel 22 GENEVE nevel 23 LOCARNO onweer 27 WENEN licht bew. 22 INNSBRUCK nevel 24 ROME nevel 26 AJAOCIO licht bew. 14 Korreltje Een goed geweten is een paradijs. (ArminiusJ.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1