RemBRanöt 'n invloeöRijk LeeRmeesteR ZATERDAG 2 JUNI 1956 DE I Eli JURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 \/an vandaag af kunt u in het museum ,,De Lakenhal" de tentoonstelling „Rembrandt als leermeester" bezoeken. Op deze pagina vindt u afbeeldingen van de schilderijen, die te Leiden ten toongesteld zijn. Linksafbeelding één toontDe Kruisdrager van Aert van Gelder, de laatste leerling van Rembrandt. Het was in de tijd, waarin men voor zes stuivers een portret van Rembrandt kon kopen. De laatste jaren sleet Rembrandt in vol komen afzondering. Hij schilderde ech ter met de gloed van een jonge man en met de koortsachtige gehaastheid van één die weet, dat het leven nog maar weinig jaren voor hem over heeft. De invloed van de meester op Aert van Gelder was zo groot, dat sommige wer ken een bedriegelijke gelijkheid met Rembrandts werk uit die periode be zitten. Afbeelding twee toont' ons als te genstelling het werk van Rembrandts eerste leerling: Gerard Dou, ,,De Moe der". Deze leerling, wonend op het Kort Rapenburg te Leiden, heeft weinig meer van zijn meester overgenomen, dan wat uiterlijkheden in de compositie, die aan Rembrandt in zijn eerste periode eigen waren. De derde reproductie laat een portret door Jan Lievens zien, met wie Rem brandt gelijktijdig leerling was bij Pie- ter Lastman te Amsterdam. Lievens en Rembrandt werkten samen in één ate lier te Leiden. Hoe groot de samenwerking was, be wijst de aanduiding bij dit jongenskopje: ,,door Rembrandt geretukeerd". De grote Leidse schilder heeft dus uit vriendschap voor zijn kunstbroeder in dit schilderij wat retouches aangebracht. Het doek komt uit Edinburgh. Rechts: Een zeer persoonlijke leerling van Rembrandt is zeker Carel Fabricius geweest, die slechts 34 jaar oud is ge worden. Zijn schilderij, ,,De Opwek king van Lazarus" (afb. vier), dat uit de Alexanderkerk te Warschau afkom stig is, is met veel moeite en overredings kracht door de directeur van de Laken hal, de heer J. van Wessem, voor deze tentoonstelling aangetrokken. Afbeelding vijf: een afbeelding van Gerbrandt v. d. Eeckhout's „Petrus geneest de lamme". Ook Eeckhout nam veel van Rembrandt over. Het schilderij in de Lakenhal bezit in sterke mate al de eigenaardigheden van kleur, tekening en compositie, welke destijds aan Rembrandts atelier eigen waren. De overeenkomst van werken van leerlingen van Rembrandt met die van de meester heeft in de loop der laatste honderd jaar veel aanleiding tot misver stand gegeven. De invloed van Rembrandt is ook te ontdekken in de schilderijen van Govert Flinck. In „Izaak zegent Jacob" (afb. zes), doen compositie, kleur en keuze aan Rembrandt denken. De vrouw op dit schilderij lijkt sprekend op Rem brandts moeder, terwijl het gelaat van Izaak levendige herinneringen opwekt aan een model waarvan Rembrandt zich in die tijd ook dikwijls bediende: de man met de grijsblonde baard. Vele werken werden ten onrechtt» van de hand van Rembrandt gewaand.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5