DE LEIDSE BIOSCOPEN? Leidse Sociale Raad maakte nuttige excursie ,huid? LIJST I K.V.P. - ROMME Jan Peters Reacties op het heengaan van minister Molotof ZATERDAG 2 JUNI 1956 VIERDE BLAD PAGINA I EERSTE BLAD - PAGINA 3 Bezoek aan „Sole Mio" te Noordwijk aan Zee gaan door Het bestuur van de Sociale Raad organiseerde donderdagmiddag een excursie naar de Stichting Leidse Rheumatologische kliniek „Solo Mio" te Noordwijk aan Zee Behalve aan leden en plaatsvervan gende leden van de Sociale Raad was ook aan andere personen werkzaam op maatschappelijk terrein de gele genheid geboden deze excursie mee te maken. Bij aankomst werden de deelne mers in de conversatiezaal ontvangen door prof. dr. J. Goslings, hoogleraar in de rheumatologie aan de Leidse universiteit die het gezelschap wel kom heette. Prof. Goslings belichtte hierna de medische zijde van de rheuma. Met nadruk werd er door hem op gewezen, dat veel leed kan worden voorkomen en de ziekteduur kan worden verkort indien men rheuma vroegtijdig herkent en be handelt. Daarvoor is het nodig, dat het wetenschappelijk onderzoek van de rheumatische ziekten wordt uitge breid, terwijl een aanzienlijke uit breiding van de behandelingsmoge lijkheden nodig is. Dr. H. Rümke, geneesheer-direc teur van „Sole Mio", gaf vervolgens een uiteenzetting van de sociale pro blemen, verbonden aan de rheuma. Naast het functionele herstel moet er gewerkt worden aan het sociale her stel van de patiënten. Dr. Rümke wijst op de testmogelijkheden en de noodzakelijke samenwerking met psycholoog en de afdeling van Bij zondere Bemiddeling van de Arbeids- Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leldon voor Geboorteaankondigingen bureaux. Rheuma treft meer vrouwen dan mannen. Voor de laatsten is dik wijls een omscholing mogelijk. Voor de vrouwen, die in veel gevallen huismoeders zijn en voor wie niet voldoende huishoudelijke hulp aan wezig is moet de huishouding verge makkelijkt worden. Tijdens de rondleiding, die hierna onder leiding van prof. Goslings, de artsen van de kliniek en de adjunct- derectrice volgde, werd in de afdeling van de arbeidstherapie speciaal de aandacht aan de keuken en de vele nuttige handgrepen hierin gewijd. Na nog enkele afdelingen bezocht te hebben bracht de voorzitter van de Sociale Raad, prof. dr. J. Prins de dank van de aanwezigen over aan prof. Goslings en zijn staf voor de prettige ontvangst en rondleiding in de kliniek. öadyderm-zeep Vandaag is al het stakende perso neel van de N.V. Clos en Leembrug gen weer aan 't werk gegaan. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN Geslaagd voor het Prop. ex. God geleerdheid de heer D. Voortman te Hellendoorn. Geslaagd voor het Doet. ex. Gen. II de heren Tj. A. M. Bekema te Rijs wijk, A. S. M. Jacobs te Breda, J. L. de Koning te Scheveningen, J. M. W. Scheltema te Leiden, M. R. Weber (USA), en O. L. Wolthuis te Leiden. Geslaagd voor het Semi-artsex. Mevr. L. L. J. Stokhuyzen-Ochtman te Leiderdorp en de heron J. M. Futo- ran (USA) en A. Hillebrand te Lei den. Geslaagd voor het Artsexamen mej. M. M. H. Ament te Den Haag, mevr. Y. M. A. Vijgen-Duif te Leiden, mej. E. F. C. van Kuijk te Roermond, mevr. N. van Loenen Martinet-Westerling te Oegstgeest en de heer G. P. v. Rees. DE KWAKEL BRAND IN PAROCHIEKERK. Vrijdagavond ongeveer 7 uur be merkten enige kerkgangers 'n sterke brandlucht benevens enige rookont wikkeling. Toen men op onderzoek uitging bleek het in de bidkapel van Maria van Altijddurende Bijstand "te zijn.* Op onverklaarbare wijze heeft het wandkleed vlam gevat en is toen gaan branden. Achter het kleed lagen enkele tientallen bidstoelen opge slagen, en énkele hiervan waren ook reeds door het vuur aangetast. De pastoor en kapelaan alsmede de 'huishoudster snelden toe en en hulp vaardige handen reikten emmers water aan. Na enige spanning kon men zeggen dat de brand bedwongen was, en hoefde de gealarmeerde brandweer niet uit te rukken. Geluk kig, dat de brand bijtijds ontdekt is, en dat zo doortastend is opgetreden, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. De schade beperkte zich nu tot het beschadigen van 5 bid stoelen, en het verloren gaan van het wandkleed. R.K. Sportver. KDO. Het le elf tal neemt zondag deel aan het toer nooi georganiseerd door SMC uit Am sterdam. Eerst wordt gespeelt tegen SM!C en later tegen ASVA. De B-ju nioren spelen uit tegen NEA in Ouderkerk. Handbal. De dames van het le elftal spelen zondag uit tegen RiKAV (Aalsmeer). Aanvang 12 uur, ver trek 11.16. Een zware opgave. Postduivenver. „Ons Genoegen". Uitslagen wedvlucht St. Maxence met oude duiven. Deelname 216 stuks, los 7 uur, met noorden wind, licht bewolkte lucht en zonnig, zomerweer. Verkerk 1—4—10—11; v. Vüet 2—37; RekelhofZaal 350121314 15—21—24—28; Bartels 6—8—16; de Horde 723. Janmaat 17.18; Q. Cui- per 19 2026—27—3034——3840 43; de Groot 26; Kranenburg 2933 41; v. Kinls 31—30; Winters 32— 35; v. d. Beid 39. Afstand bedroeg 361 km., tijd snelste duif 1031.15 meter per minuut, tijd laatste duif 878.56 meter per minuut. KATWIJK KATH. VROUWENGILDE „Het samenspel, tussen Hemel en Aarde". Op 31 mei feestdag van het H. Sacrament en feestdag tevens van Maria aller genade sloot het kath. Vrouwengilde te Katwijk haar sei zoen. Spreker was dr. Theunissen uit Den Bosch die voor talrijke leden van het Kath. Vrouwengilde er waren ook dames uit Oegstgeest, Noordwijk en zelfs Den Haag een buitenge woon boeiende voordracht hield. Na een inleidend woord van de presi dente, mej. Van Stijn, begon dr. Theunissen zijn causerie met een uitermate interessante verhandeling over het element „spel" dat ten grondslag ligt aan vrijwel alles wat de mensheid in dit ondermaanse bezig houdt. Hij schetste de tijd waarin wij thans leven als een der meest boeien de uit de geschiedenis der mensheid. Spreker schilderde de talloze aspec ten van het wonderbare samenspel tussen Hemel en Aarde als het spel der schijnbare contrasten en toch in een harmonisch samengaan van twee aarde, ziel en lichaam, man en vrouw, vreugde en lijden, goed en kwaad, licht- en schaduwzijden, individu en gemeenschap. Puttend uit een rijke ervaring, een diepe overtuiging, een grote belezenheid en belevenissen, vele zwerftochten, wist de spreker zijn aandachtig gehoor te begeesteren en het geboeid te houden bij zijn visie op een supermondiale universele waarlijk „katholieke" levensbeschou wing. Hij sloot dit gedeelte met een ontroerende visie op het Kruis van de God-Mens Jezus Christus, daarmee geleidelijk overgaande op zijn tweede thema: de problemen rond de ver houding Oost en West. Zeer merk waardige bijzonderheden wist dr. Theunissen mee te delen, hem ge geven door tal van relaties, aange knoopt op zijn veelvuldige reizen. Met de nodige humoristische levens- philosophie kwam hij tot de conclusie, dat de kern van het vergiftigings proces, dat door het oude traditionele (maar nu in dynamische wieling ver kerende!) religieuze Oosten trekt, meer in het Westen dan in het Oos ten schuilt. Ofschoon het momenteel wereldbeeld anders zou doen ver moeden, was spreker er heilig van overtuigd dat nog zelden een periode uit de geschiedenis zo'n Gods-honger gekend heeft als juist onze tijd. Oof. zaak van alle ellende in Oost en West is het verlies van het eeuwigheids begrip. Slechts hij die God kent, kent de mensen. In een derde onderdeel tekende hij, modern-markant, het beeld van de Moeder Gods: „Zij, die de weg -weet in twee werelden" en gaf typerende uitspraken van Z. H. de Paus over deze tijd met haar grandioze mogelijkheden. Bij ieder onderdeel van zijn voordracht bracht de spreker via citaten van schrijvers en anderzijds ook met simpele voor beelden uit het leven zelf op zijn auditorium zijn universele visie over. Hij eindigde met de belichting van talrijke moderne situaties uit het leven waardoor de leden van het Vrouwengilde tot meer diepgang kun nen worden opgewekt. Herhaaldelijk werd ïijne gulle humor door het betoog geworpen waardoor mede de aandacht voordu rend gespannen bleef. Dr Theunissen eindigde zijn voordracht met een mo. derne omlijsting van het Onze Vader en Wees Gegroet: zo werkelijk .ver bonden met zijn gehele voordracht. Hij omlijstte zijn causerie met ont roerende Russische religieuze muziek en openbaring op zich zelf terwijl de dames in de pauze in de gelegen heid werden gesteld kennis te nemen van een prachtige tentoonstelling van Religieuze Kunstuitingen uit het na bije Oosten. Het was een unieke ver. zameling, die aller belangstelling trok. De presidente dankte hai'telijk voof de hoogstaande avond die overigens door iedereen zeer gemak kelijk te volgen was onderstreept door een langdurig applaus. Het was een uiterst leerzame, boeiende avond en een waardig slot van het seizoen. KATWIJK AAN DEN RIJN Afscheid Pater Patricius O.F.M. Om tegemoet te komen aan de wens van vele personen, die in de afge lopen jaren met pater Patricius Mikx als econoom van het Missiecollege St. Willibrord alhier in contact wa ren, zal er gelegenheid zijn om van Mikx afscheid te nemen voor zijn ver trek uit Katwijk, op dinsdag 5 juni a.s. van 4 tot 5.30 nam. in het Missie college, Overrijn 7 te Katwijk a.d. Rijn. Medische dienst. Voor de pati ënten van de doktoren J. Bergman, H. M. Hueting en E. E. van der Laan te Rijnsburg, zal de zondagddenst voor Katwijk, Valkenburg en Rijns burg worden waargenomen door dokter E. E. v. d. Laan, Rapenburg 1, tel. 2810. WOENSDAGAVOND 8.15 u. 6 JUNI 1956 SPREEKT OP DE „BURCHT" - KOMT LUISTEREN!! Nieuw Guinea vraagt om hulp Enige jaren geleden hebben bijna alle kranten in ons land geschreven over een Nederlandse franciscaan, die op een ontdekkingstocht door de binnenlanden van Nieuw Guinea in, contact was gekomen met een volks stam, die nog nooit kennis had ge maakt met het blanke ras. De ken nismaking zou zijn gevierd met een moordpartij en pater Misaël Kam- merer zou het slachtoffer wezen .De dragers, aan het bloedbad ontkomen, brachten het vreeslijk bericht naar huis Met ontsteltenis werd het in het vaderland vernomen door fami lieleden en medebroeders. Twee maanden later kwam het gelukkige nieuws, dat de pater in Enarotali, het uitgangspunt van de ontdek kingstocht, mager en uitgeput, maar toch ook springlevend was terugge keerd. Deze pater is nu, na bijna tien jaar slopende arbeid in de rim boe van dat barre land, op vacantie gekomen en besteedt die tijd om de welwillende aandacht van Neder lands katholieken te vragen voor het zware missiewerk in Nieuw Guinea. Morgen kunt u in de Hartebrugkerk pater Kammerer in alle Missen ho ren pleiten voor de arme tobbers, aan wien hij en zijn medebroeders het licht en de kracht van het chris tendom willen brengen. Een van de vele ongezellige din gen in dit uitgestrekte doch dun-be- volkte land is het gemis aan enige verkeersmogelijkheid om er diep in door te dringen. Tot nu doet men het nog altijd alleen per benenwagen en dat wil wat zeggen, als je je weg moet zoeken door oerwouden en moerassen, over eindeloze heuvels en de zwiepende boomstam boven een bruisend riviertje. Die tochten duren maanden en u krijgt een pracht van een griezel-aanval, als u verneemt, hoe het met voeding en ligging op zulke wandelingen staat. Ten einde raad hebben de missio narissen pater Kammerer afgevaar digd om eens in Nederland te gaan praten en de welwillende en goed geefse aandacht te vragen voor het grootse plan, dat de conclusie was van langdurige overwegingen; een lielicoptère zou hun redding zijn. Men kan er overal mee komen cn het betekent een enorme besparing van tijd en energie. Op veel podiums en preekstoelen heeft hij al gesmeekt om de helpen de warme handdruk van zijn katho lieke landgenoten. Nu is de preekstoel van de Har- tebrug aan de beurt. Zou dat geen succes worden? Natuurlijk zal het raak zijn! Als deze pater naar zijn missie teruggaat, dan zal zijn hart vol dankbaarheid zijn voor de goed heid van de Leidse Hartebrug. En als u over enige tijd verneemt, dat er een helicoptère bromt boven de Wisselmeren van Nieuw Guinea, dan zal uw neus krullen van plezier, want dan kunt u zeggendaar heb ik ook aan meegedaan! Pastoor LOHUIS, O.F.M. In de algemene vergadering van aandeelhouders der n.v. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij zijn de jaarstukken behandeld en goedge keurd en is het dividend overeen komstig het voorstel vastgesteld. Ir W. E. R. van Herwijnen werd met algemene stemmen herbenoemd tot commissaris. De directie deelde mede, dat de resultaten van het eerste kwartaal aanmerkelijk beter zijn geweest dan het gemiddelde van 1955. Over de nog resterende maanden van het jaar is het moeilijk een voorspelling te doen, aangezien de invloed van de belangrijke loons- en salarisverho ging nog niet geheel kan worden be paald. Stalen Band. De ontspanningsvereniging van de H.C.W.-N.E.M., de Stalen Band, heeft haar jaarvergadering gehouden in de recreatiezaal der fabrieken onder voorzitterschap van de heer H. La- man. Spr. vond het jammer, dat zo weinig leden aanwezig waren. Notulen en jaarverslag, uitge bracht door de secretaris, de heer A. Heusden, werden goedgekeurd, even als het jaarverslag van de penning meester, de heer J. Hensing. Het voorstel tot uitbreiding van het bestuur van 7 op 9 leden werd goedgekeurd, voor welke twee plaat sen werden gekozen de heren J. de Graaf en J. Muusse, terwijl de aftre dende leden, de heren A. Heusden, le secr., H. A. de Graaf, 2e voorz. en D. v. d. Blom, 2e penningmeester, werden herkozen. Na drukke rondvraag volgde slui ting. Brand. Hedenmorgen om ongeveer acht uur brak brand uit in een van de houten keten van de N.V. Panagro bij de bouwwerken aan de Modder manstraat. Vermoedelijk is van een comfoor, dat gebruikt werd bij het voorverwarmen van 'n tang, de vlam overgeslagen naar aanwezig brand baar materiaal. Van fle drie propaan- gasfjessen, die in de schuur waren opgeslagen, ontplofte er een. De an dere werden natgehouden en later door de brandweer verwijderd. De keet brandde geheel uit, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gouden kapper. De kapperszaak van de heer J. Kaapaan aan de Hoge Rijndijk be staat vijftig jaar en op 5 juni zal er een receptie gehouden worden in het St. Antoniusclubhuis van 56.30 uur. De Nederlandse eerste minister, dr. W. Drees, venc'aarde vrijdagavond desgevraagd, dat het ontslag van Mo lotof, de „spreekbuis van Stalin", een aanwijzing te meer zou kunnen zijn :iat de Sowiet-Unie op net gebied van de buitenlandse politiek enigs zins andere methodes wil gaan toe passen. Bondskanselier Adenauer van West-Duilsland verklaarde, dat het ontslag reeds lang verwacht werd. Molotofs invloed was steeds kleiner geworden, zo meende hij. Palestijnse kwestie in Veiligheidsraad Tengevolge van Arabische oppositie tegen het voeren van rechtsreekse vredesonderhandelingen met Israël is het in de Veiligheidsraad vrijdag niet tot een stemming over de Britse ont- werp-resolutle over Palestina geko men. De Arabische delegaties hadden met name bezwaar tegen een pas sage in het ontwerp, waarin gezegd wordt dat het noodzakelijk is omstan digheden te scheppen, waarin een vreedzame regeling van het Arafoisch- .Israelische geschil „op door beide (partijen aanvaardbare basis" kan worden bereikt. Aihmed Sjoekairi, die de Arabische oppositie leidde, ver klaarde, dat getracht wordt door mid del van de re.'f'utie het gehele Pa lestijnse vraagstuk aan de V.N. te ont trekken en „in handen van de be trokken partijen" te leggen. Zoals be kend dringt Israël reeds lang aan op -rechtstreekse vredesbesprekingen met de Arabische landen. Nadat de Perzische delegatie meer tijd had gevraagd om de kwestie te bestuderen, werd de bijeenkomst tot maandag verdaagd. In de Britse ontwerp-resolutie wordt op de Arabieren en Israëliërs een beroep gedaan, zich volledig te houden aan de bestandsakkoorden, terwijl de secretaris-generaal Ham- merskjoeld wordt verzocht, zijn goede diensten aan de partijen te blijven verlenen. Honderden gesneuvelden bij veldslag in Algerië Volgens laatst binnengekomen be richten zijn vrijdag in Algerië 230 op standelingen gesneuveld, waarvan er 160 in uniform waren. De meeste doden vielen in opera ties nabij Lafayette, halverwege tus sen Setif en Bougie. Bij deze gevech ten, die van ongekende hevigheid wa ren en waarin dikwijls lij'f-aan-lijf gevochten werd, zijn 'bovendien 110 opstandelingen gevangen genomen. Over Franse verliezen is niets be kend gemaakt. Deze veldslag, die reeds donderdag begonnen is, heeft tot nu toe aan 290 opstandelingen het leven gekost. De Franse grondtroepen worden ondersteund door straaljagers van het type „Mistral" die nabij Algiers hun bases hebben. PRESENTEERT DONDERDAG 7 TOT EN MET ZONDAG 10 JUNI op het SCHUTTERSVELD IN LEIDEN Europa's grootste circus met de wereld-attracties uit het CIRCUS VAN MOSCOU Na een triomphale tournee door België, Luxemburg en Frankrijk thans in Nederland. Casino. Een interessante doku- die zich in moeilijkheden bevinden, mentaire over de verschrikking van een sprinkhanenplaag, gaat deze week in Casino vooraf aan de film: „Het Moederhart Spreekt". Het leed van de ontheemden en „vermisten", dat vooral zijn stempel drukt op vele kinderlevens, wordt hierin op aangrijpelijke wijze weer gegeven. De kleine Toni, als Iwan geboren in een Yoegoslavisch dorp, wordt opgevoed in een Duits gezin, daar aangenomen mag worden, dat zijn faimilie tij'dens de oorlog is om gekomen. Na zeven jaar komt de vluchtelingenorganisatie achter zijn. verblijfplaats en eist hem op, namen6 de moeder, die Auschwitz overleefd heeft. Er volgt een rechtszaak, waar in ons de voorgeschiedenis duide lijk wordt uit de verhoren. Frau Hartl, Toni's pleegmoeder, wordt een prooi van wanhoop als ze „haar" jongen zal moeten afstaan. Zowel zij, als Iwans' moeder vechten voor de toekomst van het kereltje. Wanneer de rechter Iwan toewijst aan eiseres, zeggend dat „men soms geen recht kan doen", maakt zij haar moederliefde ondergeschikt aan het geluk van de jongen. Lido: In de film „Een meisje in slecht gezelschap" maken we kennis met een gokgelegenheid in Las Ve gas, waar het hazardspel officieel is toegestaan. Die gokgelegenheid is ge vestigd in een der fraaiste hotels, waarover Joe Barnes de leiding heeft. In tegenstelling tot wat men van der gelijke leiders van hazardspelgele genheden-houders verwacht en ge wend is, blijkt deze Barnes een sym- Dathieke man te zijn, die zelfs een 15.000 dollar versmaadt om zé aan een missie-school te schenken. Er ko- imen ook allerlei personen bij hem, maar een ervan geraakt bij hem in moeilijkheden. Dit is n.l. Julia Rae, een jonge wiskunde-onderwijzeres, die een boek wil schrijven over het onderwerp: „Waarom men niet kan winnen". Zover komt zij echter niet, want zij wordt hopeloos verliefd op Barnes. Als deze in moeilijkheden komt, omdat zijn leven bedreigd wordt door een bende gangsters, die door toedoen van Barnes in het ge vang heeft gezeten, staat z(j hem trouw terzijde en het slot is natuur lijk bevredigend. De film is door de KFC gekeurd voor 18 jaar. Luxor. Als de zomerhitte het as falt van New York week maakt, gaan de moeders met de kinderen naar buiten en blijven de vaders in de wereldstad achter, om bij hun bazen de onkosten eruit te halen. Wat den ken. en doen die vaders in hun tijde lijke vrij gezellen tijd1? „Geen tijd om te blozen" geeft daarop het antwoord. Men wordt geconfronteerd met zo'n papa, die erg onhandig door het huis manoeuvreert en een etmaal na het vei"trek van zijn vrouw al vergeten is, dat de dokter hem heeft afgera- den om te roken en borreltjes te drin ken. Door een toeval kruist er dan ook nog een meisje het pad van de eenzame en het feit, dat dit Marilyn Monroe is, geeft direct al enig inzicht in de problemen, die daardoor ont staan. Toch weet pa in alle eer en deugd de laatste meter celluloid te halen en daarop ziet men hem ren nen in de richting van het station met het doel zich zo spoedig mogelijk bij zijn vrouw te voegen. Een film met aardige passages, maar naar onze smaak met teveel opgeschroefde Amerikaanse humor en een erg lang dradige inleiding. Voor volwassenen. Rex: „Semiamis" is een van die produkten, die met veel wapengeklet ter en mooie vrouwen de oudheid tot leven pogen te brengen, hetgeen min der naar het welgevallen van histo rici, dan naar de smaak van sensatie belust publiek gebeurt; beiden wor den echter meestal teleurgesteld, „Semiramis" vertelt de geschiedenis van een heerzuchtige koning, een dappere opstandeling, een schone geitenhoudster en een onderdrukte stam. Eerst loopt alles tegen en de geitenhoudster raakt in handen van de koning, hetgeen niet zo best lijkt. Maar de geitenhoudster doodt de lelijke koning en als zij de vlam men der brandstapel reeds rond zich voelt, komt haar ridder te voorschijn en vindt de film onder daverend wa pengekletter een einde. Een pretentieloze film voor pre tentieloze toeschouwers. KFC: strikt volwassenen. Trianon. „The Benny Goodman Story" vertelt de levensgeschiedenis van de clarinettist, die in het klassie ke maar vooral in het jazz-genre grote successen wist te oogsten. Hij was de zoon van een arme kleerma ker, die alles deed om zijn kinderen een zo goed mogelijke opvoeding te geven en de overtuiging was toege daan, dat daarbij muziek onontbeer lijk is. Zijn zoons gingen naar een muziekschool en Benny kreeg daar een clarinet, omdat hij (10 jaar oud) nog te klein was 'om een groter instrument te hanteren. Het was hem niet zo erg naar de zin, maar achter af zal hij geen spijt gehad hebben, dat men hem juist dat instrument gaf. Want de clarinet maakte hem be roemd. De film laat zien, hoe hij car rière maakte en vooral de liefhebbers van jazz zullen ervan genieten. Be- 1 halve de beroemde „King of Swing" ziet men ook Lionel Hampton op het witte doek verschijnen. Voor alle leeftijden. Uit de eerste commentaren in Brit se, Fransen en Amerikaanse diplo matieke kringen blijkt dat Molotofs ontslag geen verrassing heeft gewekt. In «regeringskringen in Bonn ver klaarde men, dat het van zelf spreekt dat Chroestsjef Molotof, die vele ja ren een der politieke adjudanten van Stalin is geweest, vervangen heeft door een van zijn eigen medewer kers. Men twijfelde er even-wel niet aan, dat Sjepilof met evenveel over tuiging „Njet" zal kunnen zeggen als zijn voorganger. In Belgrado is het nieuws met vol doening ontvangen, daar Molotof zich steeds, evenals Stalin en soms nog feller dan hij, een tegenstander van Zuid-Slavië heeft getoond, nadat dit land in 1948 uit de Cominform was gestoten. Ook in de controverse, die aan deze breuk voorafging, waren de brieven van het centrale partij-comi té in Moskou aan de Zuidslavische communistische partij steeds door Molotof ondertekend. Soekarno ontmoet filmsterren Presiden Soekarno heelt op zijn reis door de Verenigde Staten, don derdag een bezoek gebracht aan Hol lywood en heeft daar drie filmactrices ontmoet, die hij uit haar films reeds kende: Anne Francis, Ann Miller cn Marilyn Monroe, die een reis naar New York uitstelde om aan presi dent Soekarno te kunnen worden voorgesteld. 's Avonds was Soekarno eregast aan een diner, dat werd gegeven door de heer Eric Johnston, voorzitter van de Vereniging van Amerikaanse film producenten. De president bezocht o.a. de studio's van Walt Disney en een middelbare school te Los Angeles. Hij zou vrijdag uit Los Angeles vertrekken naar San Francisco waar hij zal worden ont vangen door de burgemeester, de heer George Christopher. Bij zijn aankomst is er een dejeuner georganiseerd op het internationale vliegveld van San Francisco. In de namiddag zou Soe karno per auto de omstreken bezich tigen van San Francisco en Oakland en zou hij een bezoek brengen aan de stralingslaboratoria van de uni versiteit van Californië. Deze univer siteit heeft plannen voor de opening van een geneeskundige school in In donesië. Des avonds zal Soekarno aanwe zig zijn aan een groot banket, waar hij een redevoering zal houden over buitenlandse politiek. Zaterdag vertrekt de president uit San Francisco naar Salt Lake City. Hevige gevechten in Japanse parlement In de nacht van vrijdag op zater dag hebben in de Japanse rijksdag de hevigste Incidenten uit de geschie denis van het JUpanse parlement plaats gehad. Er waren 500 politie mannen nodig om de orde tc her stellen. De huidige zitting van de rijksdag loopt tot aanstaande zondag en de socialistische wensen de conservatie ve meerderheid te verhinderen om voordien wetten over onderwijs en defensie aan te nemen. Zij gebruikten hiertoe reeds enige tijd de Amerikaan se „file-buster"-methode. Tijdens de debatten spraken zij zeer langzaam en uitgebreid om op die manier de conservatieven te verhinderen aan t woord te komen. Toen deze manier niet afdoende bleek, namen zij dins dag hun toevlucht tot „zwaarder ge schut". Deze nieuwe houding bereik te vrijdag haar hoo-ptepunt toen de socialisten de voorzitterszetel en het spreekgestoelte belegerden. Zij ver nietigden de microfoons en raakten slaags met de ordebewakers, waarvan er acht in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Volgens de laatste 'berichten maakt de Rijksdag zich gereed om onder politiebewaking over de betreffende wetsvoorstellen te stemmen. 'n Drama op de Indische Oceaan Er zijn thans bijzonderheden bekend geworden over een scheepsdram? dat zich vorige maand in de Indische Oceaan heeft afgespeeld. Op 3 mei strandde dc 120 ton me tende schoener „Hiariako" op een koraalrif in liet westelijk dee! van de Indische Oceaan. De Britse kapitein-eigenaar Eric Hunt gaf de bemanning en dc 11 pas sagiers bevel aan boord te blijven, terwijl hijzelf met enkele metgezel len in een motorsloep naar de Ko- rnore-eilanden vertrok om hulp te halen. De omgeslagen sloep is gevon den, doen van de inzittenden was geen spoor te bekennen. De rest der 25 opvarenden van de „Hiariako" besloot na drie dagen zelf te trachten land te bereiken. Negen van hen namen plaats in een sloep, die een vlot op sleep nam waarop zich de rest van de schip breukelingen bevonden. Het schijnt dat er onderweg ruzie is ontstaan, waarbij de tros tussen de sloep en het vlot gebroken of losge maakt is. Hef vlot dreef weg en men beschouwt de opvarenden als ver loren. Van de negen inzittenden van de sleep stierven er vijf aan uitputting voordat er redding kwam, zodat er in totaal slechts vier overlevenden 1 zijn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3