Elec. lijn Alphen-Gouda feestelijk geopend Scherp Uitblijven van vergunning verhoogde de bouwsom en huren Nieuwveen kocht herv. pastorie voor houw kath. kleuterschool ZATERDAG 2 JUNI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Prettige treinreis met prettig oponthoud Een verbetering:, die wellicht meer gezien moet worden in het kader van het grote geheel van het streven van de Nederlandse Spoorwegen tot electriflcatie van het complete spoor wegnet in ons land, dan wel in haar lokale betekenis voor de Rijn- en Gouwestreek, gaat zondag a*. In ver vulling. Dan zal ook over de nog vrij jon ge, bijna 18 km. lange lokale spoor lijn Gouda-Alphcn a. d. Rijn de elec- trische trein rijden. Veel veranderingen brengt dit voor de reizigers niet met zien mee. De dieselmotor-treinstellen verschil len niet zo opzienbarend veel met wat straks als electrische tractie gaat voortbewegen langs Waddinxveen en Boskoop over dit, aan aanleg ruim 4 miljoen gekost hebbende lijntje. En de frequentie blijft voorlopig althans even. hoog of even laag. Maar wil men in dit opzicht enige verbetering brengen dan staat de mogelijkheid daartoe nu open. Nu kan de directie, naar haar believen, de treinstellen op een lijn méér van haar uitgebreid net inzetten zoals zij dat goeddunkt, en doen wil. Het streven van de di rectie naar algehele electriflcatie van de lijnen is opnieuw een stap nader bij gekomen en om de mogelijkheid die stap voorwaarts te hebben kun nen zetten was er toch wel een alles zins gewettigde vreugde, vrijdag middag, toen de eerste electrische trein de verbinding tot stand bracht. Het was een feesttrein die aan deze vernieuwing officieel luister moesi bijzetten. Het was ook een mooie, trein, spiksplinter nieuw, kers vers van de werkplaatsen van Allan Bey- nes en Werkspoor, zoals er straks meerdere over de rails zullen rollen met grotere bedrijfszekerheid. Er was ook wel veel feestvertoon aan de betrokken stations toen de eerste electrische zich over de lijn voortbewoog en zich presenteerde. De uitbundigste instemming werd vertolkt te Waddinxveen, het kleur rijkste en muzikaalste medeleven ge toond te Boskoop. Er werden toe spraken gehouden op elk der sta tions Gouda, Waddinxveen en Bos koop in de vrije, zon overgoten na tuur en Alphen a. d. Rijn had zijn hoge gasten in Avifauna ontvangen om het feest te besluiten, na de thee van de directie der Nederlandse Spoorwegen, met een heildronk.... Precies om 14.20 uur vertrok de zware vierwagen treinstel met cock pit model tractie, van het Haagse ss-tation en natuurlijk arriveerde hij precies op de minuut aan elk der aangewezen stations, en eer hij te Alphen aan den Rijn aankwam be vonden zich ruim honderdtwintig ge nodigden „aan boord". Onder hen bevonden zich de v/aarnemend chef van de Commissaris der Koningin, de heer J. C. Sillevis, dr. ir. F. Q. den Hollander, president van de Ne derlandse spoorwegen, de beide di recteuren ir. Wesels Boer en dr ir D. J. Wansink, autoriteiten van wa terstaat, de burgemeesters, wethou ders en gemeentesecretarissen der gemeenten Gouda, Waddinxveen, Boskoop en Alphen a. d. Rijn, ir. Y. Ykema, directeur van de stedelijke lichtfabrieken te Leiden, dr P. G. Knibbe secretaris van de Kamer van Koophandel te Leiden, de heren J. van Vliet en G. Portheine van de K. v. K. te Gouda. Aankomst te Gouda. Het eerste station waar de feest trein. enkele minuten stil hield was Gouda, het aanvangs en eindstation van de geëlectrificeerde lijn. Mr. dr. K. F. O. James, burgemees ter van de pijpenstad verheugde zich over de electrificatie van de lijn vooral omdat hierin nu de zekerheid ligt opgesloten, dat de lijn zeker niet meer zal worden opgeheven. Was zulks destijds gebeurd, zoals toen te verwachten was. aldus spr., dan had den we wellicht een busverbinding daarvoor in de plaats gekregen, een busdienst die dan toch wel ook iets met de spoorwegen te maken zou hebben gehad als dochteronderne ming, maar Gouda's burgemeester prefereert dan toch nog veel liever de jeugdige moeder. In zijn antwoord bevestigde dr den Hollander dat het voortbestaan van de spoorlijn GoudeAlphen a. d. Rijn hierdoor inderdaad is verzekerd en hij was blij die verontrustende en benauwende onzekerheid te hebben kunnen wegnemen. Hij sprak het vertrouwen uit dat de verbeterde en gemoderniseerde lijn zal mogen bij dragen tot grotere bloei van de streek. Muziek in Waddinxveen. Het volgende station waar een of ficiële daad werd gesteld, was Wad dinxveen. Hier werden de gasten met muziek ontvangen van het fan farecorps „Concordia" dat onder lei ding van de heer C. van Gent uit Schiedam er zelfs zo vrolijk en ac tief op los speelde, dat de muzikan ten op een gegeven moment de be groetingswoorden van burgemeester A. Warnaar jr enkele momenten overstemde. Spr. herinnerde aan de minder goede medewerking van de zijde van Waddinxvèen's gemeente bestuur toen 22 jaar geleden de lijn tie voor het stationsgebouw in ogen- werd gesticht. Maar vandaag begroe- u~j"JJu"* ten wij u met blijdschap, zeide spr. tot president dr den Hollander wij zijn dankbaar, zo vervolgde hij, dat wij uit ons isolement zijn verlost. Waddinxveen begrijpt dit nu beter en levert zijn bijdrage ook door mid del van ziin uitbreidingsplan dat zich voornamelijk concentreert om het station. Vraagt u ons bent u voldaan en zijn er geen wensen meer, ja, dan hebben wij er toch wel een en die is op de weekse avonden een latere laatste verbinding. Hierop antwoordde de heer Den Holander, dat de bevolking van Wad dinxveen maar heel veel met de trein moet gaan reizen, dan zal zeer zeker spoedig aan haar wens worden vol daan. Fleur en geur in Boskoop. Aan het station van Boskoop was voor veel fleur en geur gezorga, ver mengd met zeer goede muziek van een uitgebreid en sterk bezet „Excel sior" met dames en heren tamboers en tamboer-maitres in contrastrijke kledij uitgedost. En de dames voor zagen hier alle officiële personages van corsages van levende roosjes. Mr. dr. E. P. Verkerk, Boskoop's burgemeester zeide in zijn korte geestige toespraak in dit gebeuren een vorm van rechtsherstel te willen zien, want toen 22 jaar geleden de spoorlijn, eveneens officieel inge- bruik werd genomen, was daarbij niemand van ae directie der spoor wegen tegenwoordig. Het deed spr. deugd dat thans de hoogste spoor wegautoriteiten zo rijkelijk verte genwoordigd zijn. Ook mr. Verkerk verheugde zich over het feit, dat de spoorlijn een blijvend karakter heeft gekregen, na dat de streek lange tijd in dit opzicht ihet zwaard van Damocles boven het hoofd had hangen. Ir. dr. Den Hollander toonde zich verrast door de kleurrijke ontvangst en zeide te hopen dat zulks een goe de voorbode mag zijn voor de nade ring van een schone en gelukkige toekomst. Burgemeester Ed. C. Witschey van Alphen a. d. Rijn, die in gezelschap van weth. G. Nijman en de gemeen tesecretaris de heer A. Veenhuysen zich reeds in Den Haag bij het ge zelschap van ir. dr. Den Hollander had gevoegd, reed van Waddinxveen af per auto vooruit naar zijn stand- Xlaats om het grote gezelschap in lphen a. d. Rijn te begroeten. In Alphen aan den Rijn. Nadat ir. Den Hollander en Al phens burgemeester de nieuwe situa tuig zwaar werd beschadigd, even als de linker-voorzij de van de per sonenauto. Het ongeval is aan onvoorzichtig heid van de bromfietser te wijten. Het vaiDrval deed zich voor toen de bromfietser, de heer A. P. K„ wo- nende te Alphen a. d. Rijn, rijdende schouw hadden genomen, waarbij deover de Willem de Zwijgerlaan in de heer Witschev oneetwiiteld on en- richtinj! van de Oranje-Nassausingel heer Witschey ongetwijfeld op en kele onbevredigende punten heeft gewezen, vragen waarop de hoogste spoorwegautoriteiten het verlossend antwoord kunnen geven, begaf het gezelschap zich met een drietal grote Citosa-outobussen naar „Avifauna" waar de directie van de spoorwegen volgens het plan de aanwezigen de thee aanbood. Tevens werden hier geschenken uitgereikt aan de deelnemers aan de officiële feestrit, bestaande uit een doos sigaretten (gemeentebestuur Waddinxveen) een doos bonbons voor de thuisgebleven dames (ge meentebestuur van Alphen a/d Rijn), voorts een Goudse krulpijp (natuur lijk van het gemeentebestuur van Gouda). Bprgemeester Witschey, die met de ambtsketen omhangen als een goed gastheer optrad, zou geen goed bur gemeester van zijn gemeente zijn, als hij, ten aanhore tevens van een groot aantal journalisten, niet in korte trekken had gewezen op de mooie toekomst die voor Alphen a. d. Rijn is weggelegd op de weg naar industrialisatie. Ter verwezenlijking van deze doelstelling is ook voor de spoorwegen een taak weggelegd. Veel is reeds overlegd en veel be reikt. Deze perioden van overleg zijn van zeer aangename aard geweest, zei de heer Witschey die gaarne openlijk verklaarde, dat ir. Den Hol lander steeds een open oog, oor en hart heeft getoond voor de belangen van Alphen en hij heeft zo straks nog spontaan zijn medewerking toe gezegd tot verbetering van de minder fraaie situatie bij het station. Na ook nog op de spoorhaven-kwestie te heb ben herinnerd, zei spr., dat bij dit al veel naar buiten blijkt, maar wat niet gezien wordt is de wijze waar op overleg gepleegd wordt met ir dr Den Hollander. Na voor dit alles dank te hebben gebracht, bood bur gemeester Witschey aan de presi- den van de spoorwegen de zilveren ere-penning van de gemeente Alphen aan den Rijn aan. Ir. den Hollander sprak hiervoor een dankwoord en zijnerzijds com plimenteerde hij burgemeester Wit schey voor het vele dat hij te Alphen heeft bereikt. Hij dankte voorts al len die aan de electrificatie hadden meegewerkt. Te plm. 15.20 uur verliet men weer met de fraaie nieuwe electrische trein ons gewest, dat een nieuwe mijlpaal had geslagen op de weg van zijn ontwikkeling, waartoe een beter en veiliger communicatiesysteem on ontbeerlijk is. Kantoor: i f PIIFN aan ilcn RIJN Stationsstraat 36, Tel. K 1720-2362 Wij verzorgen Uw geldverkeer met het buitènland. (Advertentie). POTLOOD en GEEST Oplossing. Nr. 525. Horizontaal: 1 onderling, 8. via, 9. kaï-, 10. es, 11. ten, 13. Po, 14. pipet, 16. daar, 17. Deli, 18. kabel, 20. D.S., 22. nar, 23. w.g., 24. Ilm, 26. die, 27. garnizoen. Veticaal: 1. overdadig, 2. nis, 3. Da, 4. reep, 5. nap, 7. Groningen, 11. tiran 12. neder, 14. pak, 15. tel, 19. Bali, 21. sla, 23. wie, 25. Mr, 26. do. JUBILEUM L. P. G. FRIJTERS. De heer L. P. G. Fryters, bedrijfs leider bij de Coöperatie „De Han- delsraad" van de L.T.B. zal aan de vrijdagmorgen ongetwijfeld de aller schoonste herinneringen bewaren. Die morgen is hij, in tegenwoor digheid van zijn echtgenote en zijn drie dochtertjes en het voltallig kan toor-. bedrijfs- en buitendienstper- soneel in de fraai versierde receptie zaal van hotel „Toor" op hartelijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienst jubileum. De heer F. C. H. Schrijnemakers, directeur van de Coöperatie, waar van het hoofdkantoor te Haarlem is gevestigd, die vergezeld was van de heren W. Menken en F. Roussel, bei den onderdirecteuren in de Bavostad, was blij verrast toen hij de zaal bin nentrad en daar het volledig perso neel aantrof. Dit moet toch wel dui delijk demonstreren, aldus consta teerde de directeur in zijn toespraak tot de jubilaris, hoe goed de onder linge verstandhouding is. Dit illu streert voor een groot deel de ver diensten van het personeel, maar ze ker ook niet in mindere mate die van de bedrijfsleider. Spr. schetste de grote betekenis van 25 jaren dienst verband aan een en dezelfde instel ling, welk feit eeijt schoner glans krijgt als wij ons realiseren hoe ge makkelijk de jongere generatie rond om ons van zaak, kantoor of bedrijf verandert. Spr. bracht in herinnering de vele jubilea die het bedrijf in noord- en zuidholland al heeft beleefd. Dit be tekent trouw en gehechtheid aan het bedrijf dat men dan terecht als een stukje eigen bezit gaat beschouwen. En terecht, zo constateerde de direc teur, want een bedrijf, in een sfeer van kameraadschap geleid, is van iedereen die in trouw en eerlijkheid er zijn beste krachten aan geeft. Spr. belichtte de bijzondere inte resse van de heer Frijters voor de mechaniek, een belangrijke en goede eigenschap, want in het Alphens be drijf draait veel. De moeilijkheden voortvloeiende uit de bekrompen behuizing als gevolg van dc enorme vlucht die het bedrijf heeft geno men, waren en zijn nog legio. Er zijn wel plannen voor nieuwbouw, plan nen welke niet lang meer op uitvoe ring zullen laten wachten, maar met het oude moet de heer Frijters het toch nog wel even doen. Spr. dankte de heer Fry ters hier voor en sprak het vertrouwen uit, dat hij spoedig mag beleven dat dit bedrijf up to date zal zijn, modern van inrichting en ruim van omvang, zodat in Alphen de omzet verder uitgebreid zal kunnen worden. Nadat de heer Schrijnemakers zich Gemeenteraad Noordwijk in waarderende woorden ook had ge richt tot mevr. Frijters, bood hij de jubilaris een geschenk onder couvert aan en aan mevr. Frijters een fraaie bloemenmand. De heer H. Pieterse, die de ge voelens van medeleven van het per soneel vertolkte, zette de chef in een vlot toespraakje in het licht van waardering, lof en dankbaarheid. Iedereen mag u graag, u bent preti- tig in de omgang voor ons allen en staat ten allen tijde voor onze per soonlijke belangen in de bres. Mede onder uw leiding is veel bereikt, zo veel Zelfs dat de bedrijfsruimte te klein is geworden, aldus de heer Pie terse van de administratie. Hij bood een perzisch kleedje aan en mevr. kreeg een bloemenmand. Het is een goed teken als er in een bedrijf vele jubilarissen zijn, zei de heer W. Menken, een van de adjunct- directeuren. Dat getuigt van liefde voor de zaak, belangstelling voor het werk maar ook van liefde voor de mensen die daarin samenwerken en dat strekt de zaak ten voordeel. Dat is ook hier zo het geval. Er is een gebondenheid, die ook culmineert in dit gezamenlijk vieren van het ju bileum van een der chefs. Een ster ke binding in de instelling tussen de diverse bedrijven van de LTB, vormt het „jubileum-fonds", welks werk zaamheid tot voldoening strekt. Na mens de gehele zaak van de beide provinciën bood spr. een kostbare koperen hanglamp aan voor de salon. Behalve bloemen werden mevr. Frij ters tevens bonbons aangeboden. Als nestor van de Vertegenwoor digers van Zuid-Holland sprak de heer H. J. de Groot uit Oegstgeest, die zijn waarderende woorden ver- gezed deed gaan van de aanbieding van een aktetas. Verder voerden nog het woord de heren Joh. C. Vink te Alphen a. d. Rijn, met wie de jubilaris vanaf zijn komst naar Alphen, heel veel heeft samengewerkt voor de behartiging van de buitendienst. H. J. v. d. Berk uit Lisse, die de waardering en de dank jegens de jubilaris vertolkte namens de vergelegen buitendienst en de heer C. P. van Vliet lid van het bestuur van de Centrale Coöperatie LTB. De heer Frijters bracht naast God voor de verkregen kracht en gezond heid, dank aan zijn echtgenote, de directie en allen die hem en zijn echtgenote hebben toegesproken en geschenken hebben achtergelaten. Botsing tussen brommer en auto. Op de Koningin Julianabrug vond vrijdagmiddag omstreeks 12.45 uur een aanrijding plaats tussen een per sonenauto en een bromfietser waar bij de laatste een flinke snij wond; bo ven het linkeroog opliep en zijn voer- van rechts naar links de rijbaan overstak om op de Julianabrug na bij de trappen een duo-passagier af te zetten. Hij stopte links van de weg enkele meters voor een vrachtauto. Na dc duo-passagier te hebben af gezet reed de heer K., zonder op het verkeer te letten weer de rijbaan over naar de rechterzijde, in de rich ting van de Oranje Nassausingel. Op dit moment naderde een personen auto bestuurd door de heer J. W. vanaf genoemde Singel. Deze pas seerde de vrachtauto links op het moment, dat de bromfietser plotse ling achter de vrachtwagen de rij baan op schoot. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen. De bromfietser werd gegrepen, op de kap van de auto geslingerd en ver volgens tegen de straat gesmakt, met het bovenvermeld gevolg. Personalia. De heer J. van den Berg, hoofdagent van politie te Al phen a. d. Rijn behaalde het politie diploma B. KINDJE VERDRONKEN. Omstreeks 12 uur vrijdagmiddag is het drie-jarig jongetje Hubertus Th. J. Duijndam te Alphen a. d. Rijn verdronken in de sloot langs de ouderlijke woning achter het woon wagenkamp aan de Steekterweg. De doktoren Pilon en Zwartendijk heb ben tevergeefs een uur lang door ademhalingsoefening en door middel van een zuurstofapparaat getracht de levensgeesten op te wekken. PAARDEN OP HOL GESLAGEN. Omstreeks 10.35 uur zijn vrijdag morgen te Alphen a. d. Rijn twee paarden, bespannen voor een boeren wagen, op hol geslagen, toen de eige naar, de landbouwer G. J. den Her tog, wonende in de Hooftstraat, met het span het erf verliet. De paarden draafden via de Hooftstraat in de richting van het centrum, door de Van Mandersloostraat de Pieter Doel manstraat in. Nadat in deze straat een verkeerszuil was vernield, slaag den enkele personen er in de paar den tot staan te brengen. Persoonlij ke ongelukken werden niet veroor zaakt. BOSKOOP Oranjefeest. Door de Oranjever eniging te Boskoop zijn ook dit jaar weer twee feestdagen vastgesteld. Op het terrein aan Reijerskoop zal men dus op 17 en 18 juli a.s. weer feest kunnen vieren. Prijswinnaars ballonnenwedstrijd. De ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin, door de Oranjever. „Boskoop" georgani seerde ballonnenwedstrijd, is wel een succes geworden. Ruim 300 kaartjes, die aan de ballonnen wa ren bevestigd, zijn retour gezonden. De verstkomende ballon bereikte Holstein, terwijl honderden anderen Hannover bereikten ofwel binnen de landsgrenzen daalden. De prijswinnaars zijn: 1. Alie van Eijk, Biezen 29; 2. Marry Eegdeman, Nieuwstraat 58; 3. Mieke Kortenhoe- ven, Puttekade 217a; 4. Teunis Op- pelaar, Biezen 26; 5. Truus van Veen, Biezen 29; 6. Hieco Henstra, Goudse Rijweg 236; 7. Janny Beekenkamp, Reyerskoop 169; 8. L. Verhoef, Put- Q toopm9' 103Theo6de°wit WüheL Does'2al heden" w2r C.-straat 96; 12. Marry Goudriaan, Gisteravond kwam de raad van Noordwijk in spoedeisende vergade ring bijeen, waarbij weth. J. van Leeuwen wegens ziekte en de heer Riemsdijk wegens uitstedlgheid af wezig waren. Deze vergadering was hoofdzake lijk belegd voor de te bouwen 57 woningen op het v.m. Golfveld. Deze bouw welke reeds in 1955 was aan besteed, kon echter niet tot uitvoe ring worden gebracht in 1955, om dat de vergunning van G. S. niet af kwam en eerst enige maanden ge leden kwam deze toestemming af. Doordat de inschrijvers van destijds r.iet genegen waren om tegen de inschrijvingssom van toen deze bouw te doen uitvoeren, moest een her aanbesteding plaats vinden, met het gevolg dat het project, waarvan voorheen de laagste inschrijver had gecalculeerd 85.600,thans i laagste inschrijver, heeft fa. v. Marei uit Katwijk voor f 1.600.000,- dus ruim 200.000,hoger Deze inschrijving was door B en W. en meerdere deskundigen grondig be keken en men was tot de conclusie gekomen, dat de huidige aanbeste dingssom alleszins gewettigd was. Het gevolg van de stijging van de bouwsom heeft ten gevolge, dat wil men de exploitatie van deze bouw kloppend krijgen de voorgestelde huursommen aanmerkelijk zullen moeten worden verhoogd en wel als volgt: 7 duplexwoningen 12„per week (le vaststelling 10,50); 4 mid- denduplex f 12,75 per week (le vaststelling 10,85); 5 grote wonin gen 24,per week 20,50); 41 middenst. woningen 18,— p. week 14,90). Meerdere leden brachten naar ren dat de voorgestelde verhoging wel aanvaard moest worden, wilde men bouwen, doch dat dit een ver schrikkelijke tegenvaller was. Er werd nog een suggestie gedaan om het volgende bouwvolume te doen uitvoeren in étagebouw om de bouwkosten te drukken. B. en W. konden in deze nog geen enkele toezegging doen, waarna de voorgestelde huurverhogingen zon der hoofdelijke stemming werden aangenomen. Door de directeur van gemeente bedrijven was een verzoek bij B. en W. ingediend voor de beschikbaar stelling van 'n crediet van f 20.018, voor aanschaffing grotere apparatu- ren in het gasbedrijf, welke werden verleend. Tevens zal de raad bin nenkort nog een verzoek bereiken tot vergroting van de bestaande gas houder. Van de directeur van Gemeente- BODESRAVEN Medische dienst. Voor het ko mende weekeinde zal de medische dienst worden waargenomen door dr. D. Ragey, Noordstraat, tel 2030 en zuster Faber. Burg. le Coultrestr. 17 HOOGMAQE DOESBRUG WEER IN GEBRUIK. Nieuwstraat 63; 13. Coby de Borst. Julianaplein 34; 14. Guusje Groene- stein, Groeneweg 14a; 15. Joop Ne- derhof, Reyerskoop 323; 16. Arie Houdijk, Laag Boskoop 26; 17. Hen- nie Zirkzee, Nieuwstraat 34. De prijzen worden thuisbezorgd. GEVONDEN VOORWERPEN Twee sleutels aan houten label; portemonnaie; portemonnaie; ring; onderdeel van tondeuse; duimstok; lceeshondje; vulpen; zaklantaarn; kin. derportemonnaie; vulpen; spaarbank boekje; sleutel; broche; knipkaaxt (kappers); zonnebril; mondharmoni ca; handdoek met zwembroekje; riem motorhandschoen; portemonnaie. Inlichtingen bij de politie. DE MEBJE PLOTSELING OVERLEDEN. Gisteren is de heer F. Mourits na een wandeling voor zijn woning on wel geworden en in elkaar gezakt. De ontboden arts constateerde een hartverlamming. steld indien zich geen overwaóhte tegenslagen voordoen.. Met man en macht is aan het hersteld gewerkt, teneinde het grote ongerief voor plaat selijk en streekverkeer op te heffen. TER AAR De eerste doperwten. Door de tuinder C. A. v. d. Hoorn Cz. zijn de eerste rijsdoperwten aan de Centrale Veiling aangevoerd. Deze primeur bracht 1.301.40 per kg. op, en werd gekocht door diverse handelaren. ZOETERWOUDE- LEIDERDTORP R.K. Instuif Jong Meerburg. Op de instuif avond op zondag-3 juni a.s. zullen wij als gast ontvangen de op richter van de Instuif, kap. B. Hooge- veen. Onder zijn leiding houden wij een interessante debatavond. Natuur lijk zijn we allen aanwezig om de geestelijke vader van onze gezellige avonden te laten zien, dat ook in de parochie Meersburg een bloeiende In stuif bestaat. Aanvang na het plech tig Lof. De raad van Nieuwveen kwam kleuterschool overgaan. Tevens blijft onder voorzitterschap van loco-bur gemeester D. A. Bos in openbare vei-gadering bijeen. O.a. was er een voorstel van b. en w. tot verhoging van de presentie gelden der ledeh van het stembur. van 5,tot 12,50. Op voorstel van de heer D. Zemel werd deze verho ging op 15,— gebracht, naar aan leiding van de langere zittingsduur. De heer J. A. Bakhuizen werd met ingang van 1 mei 1956 op de meest er dan nog voldoende ruimte be schikbaar voor een eventuele uit breiding van de r.k. lagere school, welke ook zeer dringend om lokali teit verlegen zit. Zolang de Ned. Herv. Pastorie niet is gesloopt, is de R.K. Jeugdraad ge negen het pand te huren voor 40, per maand, om het na inrichting ter beschikking te stellen van de ver schillende jeugdverenigingen. Hierna gaf de seer., J. J. Roovers, een over- eervolle wijze ontslag verleend alszichtelijke toelichting op bovenge- ambtenaar van de Burgerlijke Stand der gemeente Nieuwveen. Van het R.K. Schoolbestuur was er een verzoek binnengekomen om me dewerking tot stichting van een R.K. Kleuterschool. Het bovengenoemde bestuur stelde voor om het pand en grond gelegen tegenover de r.k. kerk, thans eigen dom zynde van de Herv. kerkvoogdij, te kopen voor de prijs van 18.000, Mocht de raad besluiten om op dit voorstel in te gaan, dan zal men te zijner lijd de pastorie, schoolhuis en oude kleuterschool slopen. Op de ter beschikking komende grond zal men dan tot de bouw van een nieuwe noemd voorstel. O.a. dat de wet op het kleuter onderwijs zodanig is, dat de kosten voor aankoop van grond, het bou wen van kleuterscholen, het inrich ten dezer scholen, alsmede subsi diëring voor leraren e.d. volledig van rijkswege worden vergoed. AJs tegenprestatie heeft het rijk aan schoolgeld ƒ12,— per jaar per leerling. Het bovenvermelde verzoek van het r.k. schoolbestuur wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na de rondvraag, die niets ople verde, sloot de voorzitter de verga dering. werken was een verzoek ingekomen om een aanvullend crediet om de aan te schaffen magyrusladder van telefoon te voorzien; dit brengt aan kosten met zich mede 1500, welke eveneens werden beschikbaar gesteld. Ziekentriduum. Het jaarlijkse ziekentriduum in de parochies zal dit jaar gehouden worden van 5 tot en met 7 juni a.s. in het Juvenaat. Als wij dit streven om de zieken een drie tal mooie dagen te bezorgen, een der sympathiekste noemen in onze paro chies, mogen wij verwachten dat alle parochianen dit streven daadwerke lijk zullen steunen. Zij zullen hiertoe in staat worden gesteld door de col lecte, welke moiigen onder de H. Missen zal worden gehouden. De zondagsdienst zal worden waargenomen door Dr. Mulder. De Duinrand-apotheek is geopend van 121 uur en van 45 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. De apo theek te Zee is geopend van 11.30— 18 uur. LEMTSCHENDAM Nieuwe R.K. meisjesschool. Het katholiek schoolbestuur heeft aan het gemeentebestuur medewerking ver zocht voor de stiohting van een nieu we 8 klassige meisjesschool, welke tevens een keuken, een huishoud- en een naailokaal zal moeten bevatten. Deze aanvrage dient tot vervanging van de meisjesschool aan de Dam straat. Het gaat derhalve om een nieuwe school voor gewoon- en voortgezet gewoon lager onderwijs, waarna de school aan de Damstraat niet meer als meisjesschool gebruikt worden. De Damstraat kan thans niet alle leerlingen bevatten. Voor 3 klassen moest in de loop van de laatste jaren plaatsruimte buiten 't schoolgebouw worden gezocht. Eén lokaal is onder gebracht in de jongensschool en één in het parochiehuis en een derde lo- kal in de kleuterschool. Indien de raad de gevraagde mede. werking verleent en de nieuwe school in gebruik zal zijn genomen .ligt het in het voornemen van het schoolbe stuur de bestaande St. Jozefschool te bestemmen voor jongensschool ter vervanging van de St. Willibrordus- söhoo-1 aan de Damlaan omdat deze school door haar ongustige ligging en door de bouwconstructie niet aan de tegenwoordige eisen meer voldoet. NOORDWIJKERHOUT VVSB-nieuws. A.s. week-einde zijn er maar twee wedstrijden voor de voetbalafdeling vastgesteld en wel de c-adspiranten uit tegen Lisse c op zondag om 12 uur en VVSB d thuis tegen SJC e op zaterdagmiddag om 4 uur. Handbal. Voor de zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: MSV aVVSB b, aanvang 1 uur. NIO aWSB a, aanvang 12 uur. De medische dienst zal gedurende het komende week-einde worden waargenomen door dokter W. v. d. Lugt, Beukenlaan 39, de Zilk, tel. K 25205707. LISSE Jaarvergadering E.H.B.ODe afd. Lisse van de EHBO kwam vrijdag avond in jaarvergadering bijeen onder presidium van de voorzitter dr.Duy- maer van Twist, die allen een wel kom toe riep. Er was een grote be langstelling. Na een kort openings woord en notulen volgde het jaarver slag van de secretaris, de heer L. Tanis. Dat de afd. Lisse van de E.H. B.O. een actieve en belangrijke plaats inneemt bleek wel uit het jaarver slag. Bij iedere gebeurtenis is de E.H.B.O. aanwezig en verleent zo no dig hulp. Door de activiteit van het bestuur blijft de afdeling een zeer levendige afdeling. Men gaat steeds door inet het organiseren van ver- bandcursussen, waarvoor de dokto ren medewerking verlenen door als docenten op te treden, waarvoor dank gebracht werd. In het afgelopen jaar slaagden weer 10 candidaten voor het E'HBO-diploma, terwijl ook een herhalingscursus werd gehou den om de reeds eerder geslaagden volledig „op peil" te doen blijven. Het boekjaar sloot met een voordelig sal do. De heer Duinhoven bracht een gunstig rapport uit over het kasbe heer, terwijl hij namens commissie en de vergadering de heer Tanis har telijk dank bracht voor het zeer vele werk dat hij voor de afdeling ver richt. De bestuursverkiezing gaf geen moeilijkheden daar de aftredenden dr. Duymaer van Twist en de dames Spaargaren en P. M. Timmers bij acclamatie herkozen werden. De uitreiking der diploma's werd verricht door dr. J. M. v. Dijk, die de geslaagden feliciteerde met het be haalde suoces. Dr. van Dijk drong er zeer op aan dat men steeds de herhalingscursussen blijft volgen. OEGSTGEEST Ouden van dagen op stap! Iets meer dan 14 dagen, en ook de Oegst- geester bejaarden maken hun jaar lijkse autotocht nl. op 19 juni. Waar heen? Het wordt een puzzeltocht. Wel is bekend dat als slot de boter ham wordt genuttigd in de cantine van de Marine Radiodienst, waarvoor het comité overste Knopper zeer dankbaar is. Alleen zy, die zich vóór 10 juni opgeven bij mej. C. Vrij, Terweeweg 62, en 65 jaar zijn mogen mee. Laat komers en zij die geen 65 jaar zijn maken geen enkele kans. Laat men hiermede rekening houden. En nu duimt het comité voor spontane toe zegging van de automobilisten, zon der welker medewerking deze auto tocht niet kan worden gehouden.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2