^eCddbeSoti/fca/ttf Molotof, laatste kopstuk van de oude garde, is afgetreden Stalins adjudant aan de kant Op «ruiming aan de vooravond van 't bezoek van Tito? Op 23 juni wordt het militair bewind in Egypte beëindigd Chinese boeren kregen een rood presentje thuis Mollet moest zich schrap zetten tegen aanvallen van links en rechts Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. ZATERDAG 2 JUNI 1956 47ste JAARGANG No. 13819 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 38 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mud., f7.p.kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties. 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 /Yver de toekomst van Molotof heb- ben de laatste jaren veel geruch ten de ronde gedaan. Aan het einde van het Stalinistische regiem werd er vaak beweerd, dat Molotof behoefte aan rust had en zijn post op 'buiten landse zaken graag aan een jongere zou overdragen. Stalin heeft daar blijkbaar niets voor gevoeld. Na de dood van de dictator speelde Molotof zijn spelletje mee bij het ge drang om de macht en hij heeft dit op zo'n manier gedaan, d'at hij als lid van de „oude garde" in ieder geval het hoofd op de romp heeft kunnen houden. De laatste tijd werd het echter steeds duidelijker, dat de positie van Molotof zwakker werd. Het omstoten van de Stalin-verheerlijking moest wel gevolgen hebben voor de adju dant, die met zoveel toewijding de be velen van zijn meester uitvoerde. Aan heel wat zaakjes, die sinds de koerswijziging ook voor de Russen een nare bijsmaak hebben gekregen, is de naam van Molotof verbonden. Na de openlijke verontschuldiging, die Molotof aflegde over zijn foutieve opvatting van het communisme en na de felle aanvallen op zijn persoon in de „Prawda", was men er wel van overtuigd, dat het einde van zijn politieke carrière in zicht kwam. De vraag was alleen nog: Wanneer? Op die vraag is thans antwoord ge geven. Op het moment, dat Tito met de trein de Sowjet-Unie binnenreis- de, werd de grote tegenstander van het Zuddslavische staatshoofd aan de dijk gezet. De Sowjet-Unie heeft hier mede getoond, dat zij1 zoveel mogelijk munt wildle slaan uit hét heengaan van Molotof. 'n Verrassing is het vertrek van Molotof niet; wel is het een verras sing, dat zijn aftreden in dienst is gesteld van de poging tot betere be trekkingen tussen Moskou en Bel grado. Achter de schermen in Bonn NA de vrij heftige botsing tussen Adenauer en zijn beide ministers Erhard en Sehaffer is de vrede in Bonn, althans voor het ogenblik, weergekeerd. De „oude man" heeft bakzeil gehaald en zich genoodzaakt gezien zijn vertrouwen Uit 'te spre ken in Erhard, de bekwame econoom, die het „Duitse wonder" bewerkstel ligde. Met deze verzoening zijn de han gende problemen echter nog niet op gelost. De kwestie, waar alles om draait, is het feit, dat het Duitse eco nomische wonder uit zijn krachten dreigt te groeien. Ondanks het feit, dat alle productiefactoren nu zijn in geschakeld en het arsenaal van ar beidskrachten is uitgeput, blijft de in dustrie credieten vragen en daardoor wordt het inflatiegevaar steeds gro ter. Erhard wil aan deze ongezonde toe stand paal en perk stellen door de rente te verhogen en belastingverla ging tegen te gaan. Voor de enthousiaste ondernemers zijn dergelijke plannen uiteraard niet erg aanlokkelijk en Adenauer ziet hierin een mogelijk stemmenverlies voor zijn partij. Hij neemt liever het risico van inflatie, dan de politieke toekomst in gevaar te brengen. En daar ligt dan de controverse. Tijdens een toespraak tot de onder nemers heeft Adenauer duidelijk la ten blijken, dat hij ook niet warm kan lopen voor de plannen van zijn ministers. Maar zijn ministers lieten 't De vissen zitten weer in de verdediging Molotof, de man die jarenlang niets anders scheen te kunnen zeggen dan „nee" en die na de dood van Stalin plotseling „de soepele periode" mocht inluiden, is afgetreden als minister van buitenlandse zaken. Hij wordt opgevolgd door Sjepilof, de hoofdredacteur van het partij-orgaan „Prawda", wiens ster steeds duidelijker begon te flonkeren aan het Sowjet- firmament en die onlangs nog bevorderd werd tot plaatsvervangend lid van het presidium van de partij. Molotof, die altijd trouw de intenties van „dirigent" Stalin volgde en wel eens spottend „de boekhouder" werd ge noemd, is een van de laatste bolsjewieken van de oude stempel, die uit de topleiding verdwijnt. Radio Moskou deelde mede, dat Molotof op eigen ver zoek van zijn functie ontheven is. Hoofdredacteur van „Prawda" Sjepilof wordt opvolger Over de toekomst van Molotof, de „ijzige revolutionair", die jarenlang de Russische betrekkingen met de buitenwereld heeft beheerd, is veel gespeculeerd sedert hij in de afgelo pen herfst in het openbaar zijn ver ontschuldigingen aanbood voor een foutieve opvatting van de communis tische theorie. Op 't matje. Molotof, die op het ogenblik 66 jaar is, had in februari 1955 de dag, dat Malenkof aftrad als premier in de Opperste Sowjet verklaard dat in Rusland de grondslagen van het socialisme zijn gelegd. Precies acht maanden later gaf hij in een brief in het blad „Kommoenist" toe, dat deze opvatting „theorethisch fout en politiek schadelijk" was. Volgens de officiële theorie bestaat n.l. het so cialisme reeds in de Sowjet-Unie. Twee dagen later verklaarde Molo tof glimlachend tegenover verslag gevers, dat er geen sprake van was dat hij zou aftreden. Hij ging dezelfde maand naar Genève voor de confe rentie van de ministers van buiten landse zaken der „Grote Vier". De gissingen over de mogelijkheid, dat hij op zijn retoer was, hielden ech ter aan en werden nog actueler toen het officiële partijorgaan, de „Praw da", dat door zijn opvolger „Sepilof" werd beheerd, in november een arti kel over vier kolommen publiceer de waarin Molotofs vergissing inzake het socialisme in Rusland werd ver oordeeld. Het nieuws van Molotofs aftreden komt aan de vooravond van de aan komst van president Tito van Zuid- Slavië in Moskou. Westelijke waar nemers menen, dat tot het aftreden van Molotof, die in 1948 de verkla ring van de Cominform tekende waar bij Zuid-Slavië uit de communistische organisatie werd gestoten, op dit ogenblik besloten is om de weg te effenen voor een nieuwe toenadering tussen de Zuidslavische en de Sow- jet-communistische partij. Toen Molotof donderdag een recep- grapjes met buitenlandse correspon denten en niets wees in de richting vah zijn komende ontslag. Overwinning voor Tito? In de officiële bekendmaking van vrijdag werd niets meer gezegd dan diat het ontslag aanvaard cn Sjepilof tot opvolger benoemd is. Uit de be« kendmaking maakt men op, dat Molo tof zijn post van vice-president be houdt. Westelijke waarnemers in Moskou zien Molotofs ontslag als een grote politieke overwinning voor maar schalk Tito en het grootste gebaar, dat de Russen tegenover het Zuid slavische staatshoofd konden maken in hun campagne om de betrekkin gen met Zuid-Slavië te verbeteren. Het ontslag van Molotof, die wel haast beschouwd kan worden als een persoonlijke vijand van Tito, wordt ook gezien als de grens, waartoe de Russen willen gaan om de maarschalk tevreden te stellen. Molotofs moeilijke positie ten aan zien van Zuid-Slavië bleek, toen hij vorig jaar Boelganin en Chroestsjef niet op hun „verzoeningsreis" naar Belgrado vergezelde. Achter de schermen? Westelijke diplomaten in de Sow- jet-hoofdstad houden echter rekening met de mogelijkheid, dat Motolof toch achter de schermen het oppertoezicht over de Russische buitenlandse poli tiek zal behouden, omdat niemand van de huidige Sowjet-Leiders zo op de hoogte is van de internationale politiek. Daarbij komt, dat zijn opvol ger als minister, Sjepilof, betrekke lijk onervaren op dit gebied is. Aange nomen wordt dat Molotof zowel vice- president als volledig lid van het elf leden tellende pairtijpresidrum zaS tie op de Britse ambassade bezocht, blijven, was hij zeer opgewekt en hij praatte (Levensbeschrijvingen van Molotof informeel met diplomaten. Hij maakte! en Sjepilof elders in dit blad). .ziah niet welgevallen, dat de grote baas in het openbaar andere denk beelden verkondigde. Er volgde een lang gesprek en het resultaat was, dat Adenauer zich met beide heren verzoende. Dat wil echter niet zeggen, dat hij zich bij hun plannen heeft neerge legd. In de komende maanden zal getracht worden tot een compromis te komen, waarbij beide parijen water in de wijn zullen moeten doen. De drastische 'belastingverlaging, welke. Adenauer voorstaat, zal zeker sterk beperkt worden en voor de kiezers is zoiets niet bepaald prettig. Premier Nasser heeft vrijdag te Cairo een overzicht gegeven van de politieke plannen van zijn regering. Wanneer op achttien juni de laatste .militair Egyptisch grondgebied heeft verlaten, zal Egypte het eerste doel van zijn buitenlandse politiek, het li quideren van het imperalisme en het .beëindigen van de bezetting hebben bereikt. Dan begint een faze van „werk, strijd en produktie" om het land verder op te bouwen en de eco nomie te stabiliseren. De premier kondigde aan, dat voor de 23ste juni, de dag waarop een pre sident zal worden gekozen, alle per sonen, die indertijd door revolutio naire rechtbanken zijn veroordeeld, in vrijheid zullen worden gesteld, op voorwaarde dat zij zich niet schuldig zullen maken aan ondermijnende acti viteit. „Slechts één man in dit land ,zal zijn vrijheid verliezen, de man die u zult aanwijzen als president van ,de republiek, want deze wordt de ge vangene van zijn plichten jegens het volk", aldus kolonel Nasser. Hij deed vervolgens enige medede lingen over de op te richten een heidspartij, de „Nationale Unie". Hij zei, dat deze partij open zal staan voor alle burgers, „met uitzondering van reactionairen en opportunisten" Een groep Chinese boeren heeft van de „rood Chinese staalwerkers" te Tsjoenking een radio-zendinsfollatie gekregen om in hun dorp een eigen radio-station te stichten. De foto toont een groepje oude en jonge boeren die zich vermaken met de vreemde instrumenten. De boer met de microfoon in zijn hand lijkt juist het type dat de disco-causerie zal gaan verzorgen. Bij de komende parlementsverkiezin gen zal iedere man van dertig jaar .die kan lezen en schrijven, zich kan didaat kunnen stellen, mits hij daar voor de toestemming van de „Natio nale Unie" heeft. Nasser deelde voorts mee, dat de revolutionaire raad, de negende jun ta, Op 23 juni zal worden ontbonden, na een van zijn leden als kandidaat voor het presidentschap te hebben aangewezen. Het is bekend, dat Nas ser als zodanig zal worden benoemd. De kiezers zullen zich hierover kun nen uitspreken, terwijl zij hun me ning kenbaar kunnen maken over de onfcwerp-grondwet. Sprekend over de verdediging van het Midden-Oosten zei de premier, dat de kracht van de Arabische lan den in hun patriottisme ligt en dat Egypte niet een gebied van invloeds sferen wil worden onder de mom van bescherming. Daarom was Egyp te gekant tegen het verdrag van Bagdad, dat Nasser een „springplank voor een aanval op Syrië, Libanon, Jordanië, Saoedi-Arabië, Egypte, Soe dan en Libië" noemde. Gezondheidstoestand van de Paus Algemene audiënties De berichten over de lichte onge steldheid, welke de H. Vader woens dag ervan weerhouden heeft tijdens een algemene audiëntie het woord te voeren, hebben ertoe g.eleid dat de geneesheren hem dringend hebben aangeraden enige rust te houden. Hoewel geen hartzwakte geconsta teerd is, staat wel vast dat de Paus zich de laatste maanden te veel in gespannen heeft. Indien de Paus deze raad opvolgt, zal hij binnen enkele dagen weer geheel op krachten zijn, zo is hem verzekerd. Het is echter niet waarschijnlijk dat de Paus si deze aanwijzingen zal opvolgen. Een reeks verzoeken om door de H. Vader in audiëntie te worden ontvangen stroomt het Vaticaan binnen en de Paus heeft zich bereid verklaard aan alle verzoeken gehoor te geven, ten minste wat de algemene audiënties betreft. Wel zullen de eerste dagen de bijzondere audiënties komen vervallen. Gisteren en woensdag heeft de Paus zijn normale wandelingen in de Vaticaanse tuinen gemaakt en is in de auto op weg daarheen gestapt zonder behulp van zijn kamerdienaar. Ook de demonstraties, welke mor gen ter gelegenheid van zijn naam dag worden gehouden, zijn niet afge last. Zo zal morgenavond om 6 uur een grote groep Duitse pelgrims de Pahs namens de „Dankspende" een grote mozaik aanbieden, voorstellen de de opneming van Maria ten Hemel Deze wordt aangebracht op de binnenplaats van de kerk van de H. Eugenius te Rome. Evenals elders in het land is in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Bosbaan in het „Amsterdamse bos" het visseizoen begonnen. Reeds uren van tevoren hadden de hengelaars hun „stekkie" gezet. De foto toont een van de verwoede vissers die zich comfortabel heeft uitgerust met een zonne scherm (eventueel regenscherm), een gemakkelijke stoel en een uitgebreide ontbijttafel. Het debat over de regeringspolitiek in de Franse Nationale Vergadering is vrijdag in een beslissende fase ge komen, toen de regering van de so cialistische premier Mollet moest ant woorden op aanvallen van zowel links als rechts. De rechtse afgevaardigden keuren de militaire actie in Algerië goed, doch zij menen dat de Franse belan gen in Marokko, dat onlangs onaf hankelijk werd, onvoldoende zijn be schermd. Aan de linkerzijde verzet ten de communisten zich tegen de Al gerijnse politiek van de regering, doch zij steunen de politiek ten aanzien van Marokko en Tunesië. In de Nationale Vergadering is me ningsverschil gerezen over de vraag, of een vertrouwensmotie over het re geringsbeleid in Noord-Aifrika als ge heel behandeld moet worden, of dat afzonderlijk gestemd dient te wor den over het beleid ten aanzien van Algerië, Marokko en Tunesië. De com munisten willen het laatste, omdat zij dan een openlijke breuk kunnen verhinderen door de regering gedeel telijk te steunen. Niemand in de assemble verwacht evenwel dat de regering een vertrou- wensstemiming niet halen zou. Rede van Reynaud. Oud-premier Paul Reynaud, leider van de Gematigd Conservatieven, verklaarde vrijdag in de Nationale Vergadering dat onderhandelingen op dit ogenblik in Algerië slechts een „vervormde overgave" zouden bete kenen. Frankrijk kan de anderhalf miljoen Fransen in Algerië niet in de steek laten. Het plan van premier Nehroe van India voor oplossing van de Algerijnse kwestie (staken van het vuren en onderhandelingen), dat de Franse communisten toejuichen, is reeds door de opstandelingenleiders, 'het Algerijnse bevrijd i^gscoani té, verworpen, aldius Reynaud. Hij voegde hieraan toe, dat de rege ring de strijd in Algerië niet, zoals indertijd in Indo-Chrna het geval was, mag laten stagneren. Hij vroeg zich af of de 380.000 man troepen, die volgens een regeringsverklaring tegen TITO IN SOWJET UNIE President Tito van Zuid-Slavië is vrijdag op weg van Belgrado naar Moskou, de grens van de Sowjet-Unie* gepasseerd het eerste station op sow jet-gebied, waar zijn trein stopte, Oegeni in Moldavië, was versierd met rode vlaggen en spandoeken met vriendschapsleuzen. Tito werd hier begroet door hoge sowjet-functiona- rissen, Op het station stond een grote menigte arbeiders en boeren. Na zonneschijn bewolking Het hogedrukgebied op de Oceaan neemt thans iets in betekenis af. Een uitloper van dit hogedrukgebied, die zich gisteren uitstrekte, over de Noordzee, verplaatste zich via ons land naar Duitsland. In verband daarmee begon het gisteren in de loop van de dag reeds op te klaren. Vanmorgen was het weer in het ge hele land zonnig met snel stijgende temperatuur. Intussen is bij Sohotland een nieu we depressie aangekomen, aan de achterzijde waarvan koelere lucht in de richting van de Britse eilanden stroomt. Deze lucht bereikt zondag ons land. Het binnendringen van de kolelere lucht gaat tijdelijk gepaard met vrij veel bewolking, waarin plaatselijk enkele regenbuien kunnen .voorkomen. eind juni in Algerië beschikbaar zul len zijn, voldoende zijn. Als de rege ring meer troepen nodig denkt te hebben, moet zij het nu zeggen, aldus Reynaud. Uitwijzingen. Een aantal actieve Algerijnse com munisten en vakbondleiders hebben vrijdag aanzegging gekregen naar Frankrijk te vertrekken. Zij mogen niet naar Algerië terugkeren. Tot de uitgewezenen behoren de secretaris van de vakvereniging der havenarbeiders en een lid van het politieke bureau van het centrale comité van de Algerijnse communis tische party. HOE wordt het weer? Medegedeeld door het K.N.M.I. geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.45 j uur. KOELER. Wisselende bewolking, hier en daar een regenbui. Morgen over. dag lagere temperaturen, vooral in het binnenland. Matige af en toe krachtige wind uit westelijke richtingen. 3 Juni zon op 4.26, onder 20.54; maan op 1.20, onder 14.29. 4 Juni zon op 4.26, onder 20.55; maan op 1.40, onder 15.42. Hoogwaterstanden 3 Juni v.m. 10.—; n.m. 10,30. 4 Juni v.m. 11.15; n.m. 11.50. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. 24 C KOPENHAGEN half bew. 18 OSLO zwaar bew. 20 ABERDEEN zw. bew. 19 LONDEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM licht bew. 18 LUXEMBURG zwaar bew. 15 PARUS onbewolkt 18 BORDEAUX nevel 18 GRENOBLE half bew. 17 NICE licht bew. 21 BERLIJN licht bew. 20 FRANKFORT zwar bew. 17 MUNCHEN motregen 16 ZURICH regen 16 GENEVE nevel 18 LOCARNO onbewolkt 22 WENEN geheel bew. 24 INNSBRUCK zw. bew. 14 RQME regen 22 AJACCIO zwaar bew. 20 MALLORCA onbewolkt 26 Korreltje Men - schept geen klaar water uit 'n vuile fontein.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1