De dochter JltieA Stolden man 12e étappe Wereldrecord van Ned. zwemsters door de FINA erkend Voor schilderijenbrand Zoetermeer 5 jaar geëist in ZATERDAG 2 JUNI 1956 uS LEIDS" C VIERDE BLAD - PAGINA 1 -SjfiterK Mies Stolker uit Utrecht, een van de jonge leden van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Italië, heeft gisteren de twaalfde etappe van de „Giro" gewon nen. Stolker legde de 168 km van Lucca njiar Bologna af in de tijd van 4 uur, 26 minuten en 53 seconden, met een ge middelde snelheid van 37.757 km. per ir. De Italiaan Albani werd tweede en de derde plaats eindigde Monti. Cleto aule, de veelbelovende jonge Italiaan, die in de tijdrit van donderdag zo'n op merkelijke prestatie leverde, werd vier de. De verdere uitslag luidt: 5. De Rossi; 6. Zamboni; 7. Lauredi; 8. Negro; 9. Guerrini; 10. Van de Brekel; 11. Barozzi; 12. Zucconnelli; 13. Rossello; 14. De Groot; 15. Fabbri. allen in dezelfde tijd als Albani: 4.28.40. De Nederlanders Schoenmaker en Wagtmans werden ex aequo als 26ste in het peloton genoteerd, De Hoofdklasse competitie Steeds belangrijker Het. gaat thans meer dan ooit spannen In de Hoofdklasse-competitie. Spannen op twéé fronten zelfs, want terwijl de leidende clubs voor het kampioenschap vgchten. strijden de middengroepen om bü de bovenste acht te komen óf te blij ven. zo zij al zo gelukkig zijn geweest «ch daar een plaats te veroveren. Sparta en NAC leven beide aan de kop van Afdeling A in een glazen huisje. Beide clubs hebben 42 punten. Sparta moet naar DOS. NAC gaat op bezoek bij Amsterdam, dat vorige zondag Sparta 4versloeg. Nu was er voor Am sterdam meer aan gelegen van Sparta te winnen dan morgen voor DOS, maar. DOS heeft nog 'n kleine kampioenskans, kan morgen met Sparta en NAC zo déze beide verliezen gelijk komen en dus zal het er ongetwijfeld in Utrecht en Amsterdam spannend worden als nimmer tevoren. Ook in Afdeling B blijft de spanning voor beide aangelegenheden onvermin derd voortduren. Elinkwijk heeft thans een punt voorsprong op Enschede, maar moet naar Feyenoord, terwijl Enschede de club uit Zuid Limburg, Rapid JC. ont vangt. We zijn werkelijk benieuwd hoe zich dat allemaal zal ontwikkelen en voorspellingen doen is slechts éen gokje wagen, waaraan we liever niet meedoen. In de le klasse B kan Hermes DVS morgen de kampioenstitel behalen en daarmede zal de lijst der kampioenen in de le klasse volledig zijn. Voor de rest nog wat restanten Bij de amateurs krijgen wé de beslis singswedstrijd HBSLugdunum voor het kampioenschap der 2e klasse en ver der de promotiewedstrijd der 4e klasse tussen Lisse en 's Gravenzande. 'Deze lelefoto laat zien hoe Stolker ge makkelijk rechtop zittend de finish in Bologna passeerde. dat met een tijd van 4 uur 28 min. 40 sec. aan de finish arriveerde. Dezelfde tijd dus als de tweede aankomende de Italiaan Albani. Onze landgenbot Nolten klasseerde zich 54e in 4 u. 30 min. 22 sec. Het totaalklassement na de etappe LuccaBologna, luidt als volgt: 1. For- nara 59 uur 42 min. 43 sec.; 2. Fantini 59.43.26; 3. Fallarini 59.44.14; 4. Moser; .5. Bahamontes; 6. Astrua; 7. De Filippis; 3. Brankart; 9. Wagtmans 59.45.48; 10. Maule; 11. Couvreur; 12. Bucatti; 13. Schaer; 14. Nencini; 15. Graf; 16. Magni; 17. Ranucci 18. Ernzer. De Nederlanders nemen de volgende plaatsen in: 32. Nol ten 59.59.07; 56. De Groot 60.32.25; 66. Van de Brekel 60.44.41; 63. Stolker 60.46.05; 72. Schoenmaker 60.50.29. Swift-Combinatie De derde rit voor de avondcompetitie over een afstand van 40 km. gaf als uitslag: A- en B-klasse: 1. C. Plasmeijer; 2. J. v. Wetten; 3. J. v. d. Berg. C-klasse: 1. J. Faas; 2. P. Hobo; 3. L. Vertegaal. Drklasse: 1. B. Slinger land, 2. Th. Boom, 3. A. Brussee. De uitslag van de 34 km. tijdrit luidt: 1. J. v. Wetten 51 min. 23 sec.; 2. A. Hil- lebrand 53.27; 3. P Turk 56.17; D-klasse 17 km.: 1. B. Slingerland 28.35, 2. A. Brussee 30.36. De vierde rit der voorjaarscompetitie welke morgen zal worden gereden, is voor A-. B- en C-klasse een tijdrit van 34 km. De D-klasse rijdt een 17 km.- tijdrit. Start 9.30 uur vanaf de Zijl. DE RONDE VAN DE KOOI Hedenavond organiseert Lenig en Snel de tweede Ronde van de Kooi. Om 17 u. starten 47 adspiranten voor een wedstrijd over 20 km. Voor L. en S. komen uit P. v. Went en R. Riethoven en tal van be kenden uit verschillende provinciën. Om 17.45 uur starten 75 nieuwelingen; zij rijden 60 km. Daarin starten voor L. en S. Th. Hoogkamer, P. Otto, J. van Tongeren en C. de Jong en o.a. C. van Amsterdam uit .Oosterhout, de zoon van de oud-renner Aad van Amsterdam. OLYMPISCHE SPELEN Het is niet mogelijk gebleken om het nummer motorrijden door de Amster damse politie, dan wel door een ander politiecorps, in het programma van de Olympische Dag, welke op 24 juni a.s. in het stadion te Amsterdam wordt gehou den. op te nemen. In verband hiermede is besloten enkele wielernummers in te' voegen. De KNWU zal sprintwedstrijden organiseren en voorts staat er een klas- sementswedtrijd voor amateurs op het programma. Faas Wilkes, die op 6 juni weer eens de gelederen van het Nederlands elftal zal versterken, heeft in Madrid als gast mee gespeeld in de Spaanse kampioensploeg Real, die ook finalist is voor de Europese beker (tegen Stade de Reims). Het be trof een wedstrijd van een „versterkt" Real tegen de Braziliaanse club Vasco da Gama, ter gelegenheid van het feit, dat rechtsbuiten José Luis Molowny tien jaar voor de Spaanse ploeg is uitgeko men. Voor Wilkes, die alleen in de twee de helft speelde en wel als linksbinnen, werd de ontmoeting niet bepaald een succes.-De 120.000 toeschouwers hadden veel van hem verwacht, maar de dribbles en de schoten van de „Spaanse" Rotter dammer leverden dit keer weinig resul taten op. Meer geluk had de Franse crack Ray mond Kopa, die voor de rust als rechts binnen uitkwam, naast beroemdheden als Di Stefano (middenvoor) en Kubala (linksbinnen). Kopa bezorgde Real met schitterende schoten reeds binnen 22 minuten een 20 voorsprong, waaraan Collar en Di Stefano later ieder nog een doelpunt toevoegden, zodat de Span jaarden met 42 (rust 30) wonnen. Publiek en officials waren enthousiast over Kopa's optreden. De kans. dat de jeugdige Fransman naar Spanje zal „emigreren" schijnt er wel weer groter op te zijn geworden. Misschien was het succes van deze wedstrijd nog sensationeler voor „jubila ris" Molowny. die voor zijn tien jaren van „trouwe dienst" de premie van zijn leven zal ontvangen. Van de recette van 170.000 gulden krijgt hij als zijn aandeel een bedrag van 140.000 gulden. Wat men noemt een jubileum van goud. Definitief in het Nederlands elftal. Het is thans zeker, dat Faas Wilkes zal meespelen in het Nederlands elftal in de wedstrijd tegen Saarland op woensdag a.s. te Amsterdam. De KNVB heeft een telegram van Wilkes ontvan gen uit Valencia, waarin hij meedeelt, dat hij van zijn club toestemming heeft gekregen om voor Nederland uit te ko- LEIDSE VOETBALBOND Zoals reeds in het kort gemeld, zullen in de komende weken de wedstrijden Waarom zoudt U nog langer Uw gezin laten lijden onder hoofdpijn, zenuwpijnen, rheumatische aandoeningen, of verkoud heid? Doet zoals millioenen over de gehele wereld 2 'ASPRO'. tabletten ingenomen i de pijn verdwijnt. ASPRO' helpt de natuurlijke weerstand van Uw lichaam. Ieder 'ASPRO' tablet is hermetisch verpakt en behoudt daardoor jij ^\Nv zijn beschermende kracht. Vlug 'ASPRO' en de pii" verdw'int van de vertegenwoordigende elftallen RijnstreekLeiden (dinsdag .5 juni op het „Alphen"-terrein, 7 uur) en Bollen/ DuinstreekLeiden (dinsdag 12 juni op het Gemeentelijk sportpark te Sassen- heim, 7.15 uur) worden gespeeld. Daar naast zal op woensdag 20 puni op het sportpark „Nieuw Zuid" te Katwijk aan Zee, aanvang 7.15 uur een wedstrijd Lei denRotterdam worden gespeeld, waar voor Lugdunum en Roodenburg evenwel geen spelers ter beschikking konden stel len. Voor de eerste wedstrijd zijn de ploe gen als volgt samengesteld: Rijnstreek-elftal: doel: Britsemer (Alphen); achter: Leeuwenhoek (Al phen) en Uithol (Alphia); midden: M. Tuinenburg (Alphen), Dweelaard (Al phia) en Versluis (ARC); voor: Den Hoed (ARC), De Bruin (ARC), Bahlman (Alphense Boys), R. Tuinenburg (Al phen) en Verbokkum (ARC). Leids elftal: doel: Missaar (LFC); ach ter Kok (UVS) en v. Leeuwen (UVS); midden: De Wolf (UVS), J. Devilé (UVS) en Pardon (UVS); voor: Zand bergen (Meerburg), Van Kampen (LFC) Heymas (LFC), C. v. d. Zeeuw (UVS) en Nagtegeller (LFC). Tijdens de vergadering van de FINA, welke in Lausanne wordt gehouden en wordt bijgewoond door onze landgenoot Jan de Vries zijn de volgende, door Ne derlandse zwemsters verbeterde wereld records erkend: 100 meter vrije slag: 1 min. 4.2 sec. Cockie Gastelaars (Amsterdam 3-3-1956). 1 min. 4.- sec. Cockie Gastelaars (Schie dam 14-4-1956). 440 yards vrije slag: 5 min. 7,2 sec. Mary Kok (Londen 9-12-1955). 880 yards vrije slag: 10 min. 58,1 sec. Lenie de Nijs (Utrecht 18-8-1955). 100 meter vlinderslag: 1 min. 13,2 sec. Atie Voorbij «Algiers 26-8-1955); 1 min. 13,1 sec. Atie Voorbij (Vlaardingen 21-9- 1955); 1 min. 11,9 sec. Atie Voorbij (Velsen 5-2-1956). 4 x 100 yards wisselslag persoonlijk: 5 min. 10,5 sec. Mary Kok (Londen 10-12-1955). 4 x 100 yards wisselslag estafette: 4 min. 30,2 sec. Nederland (Londen 9-12- 1955). Jopie van Alphen. Doortje de Leeuw, Atie Voorbij en Cockie Gaste laars. De tijd van 1 min. 4,5 sec. van de Australische zwemster Dawn Fraser in het begin van dit jaar gemaakt op de 110 yards vrije slag is niet erkend als een verbetering van het befaamde wereld record van onze landgenote Willy den Ouden op de 100 meter (1.04.6). Austra lië heeft namelijk geen aanvraag inge diend om deze tijd van Dawn Fraser als wereldrecord voor de 100 meter te er kennen. Intussen is deze 1.04,5 van het ROEIEN DE HOLLAND-BEKER WEDSTRIJDEN Voor de internationale roeiwedstrijden om de Holland-beker, welke op 9 en 10 juni op de Bosbaan te Amsterdam wor den gehouden, zijn eeii groot aantal in schrijvingen binnengekomen. De belangrijkste zijn: Oude Vier: Renngemeinschaft Duis- burger RV-RTG Wesel-WSV Mülheim/ Ruhr, Nereus. Laga, Aegir en Triton. Oude Skif: De Hoop, De Amstel, Wil lem III, Het Spaarne. Oude Twee: De Hoop, Willem III en Njord. Oude Acht: Renngemeinschaft Duis- burger RV-RTG Wesel-WSV Mülheim/ Ruhr. Seniores Vier dames: Sportclub Motor- Berlin, De Amstel, De Vliet, Nautilus. KORFBAL Crescendo Programma voor morgen: KNS 3Crescendo 1. 12 uur, terrein Crescendo Leidse Hout. Hedenmiddag de gehele middag gelegenheid om te trai nen op het terrein Leidse Hout. Australische meisje, naar bekend, reeds tweemaal verbeterd door onze landge note Cockie Gastelaars. GEEN WERELDRECORDS IN NEDERLAND TIJDENS DE WINTER Tijdens het olympisch congres van de FINA te Melbourne zal een plan ter sprake komen, voor de toekomst alleen nog wereldrecords te erkennen, die ge maakt of verbeterd zijn op 50 nieter of 55 yards banen. Men wil hiermede de eerste stap doen om het aantal record verbeteringen te beperken. Indien dit voorstel zou worden aange nomen. zou dit betekenen «lat in Neder land tijdens de winterperiode geen we reldrecords zouden kunnen worden ver beterd. Immers, er is in Nederland geen enkele overdekte baan van 50 meter of meer. BILJARTEN In Luik zijn de eerste ontmoetingen gehouden van het internationale toernooi bandstoten, dat georganiseerd wordt door de plaatselijke biljartclub en waarin de zes beste Europese specialisten uitkomen onder wie onze landgenoten G. van Oos terhout en L. Teegelaar. Op de eerste dag kwamen steeds twee candidaten uit hetzelfde land tegen elkaar uit. De twee Nederlanders vochten een scherp duel uit. waarbij zij beurtelings de leiding hadden. Teegelaar eindigde echter zeer sterk en verzamelde in de twee laatste beurten vijftig punten. De uitslagen waren: Teegelaar Van Oosterhout Tiedtke Speilmann Wafflard Boulanger In de tweede ronde heeft de Duitser Tiedtke een gemakkelijke overwinning op onze landgenoot Van Oosterhout be haald. De uitslagen luiden: Tiedtke 150 28 28 5.35 Van Oosterhout 119 28 21 4.25 Wafflard 150 42 1.9 3.57 Spielmann 149 42 21 3.54 Boulanger 150 28 49 5.35 Teegelaar 139 28 19 4.65 Na de eerste dag delen Tiedtke en Wafflard de eerste plaats van het klas sement. GYMNASTIEK GYMN.VER. GROEN-WIT De leden moeten morgen om 1 uur aanwezig zijn in de Stadsgehoorzaal voor de generale repetitie (zonder uniform). Kaarten voor de uitvoering zijn nog verkrijgbaar bij mevr. G. v. d. Post, He rengracht 29 en 's avonds aan de zaal. Verdachte houdt onschuld vol z n De zaak van de autobrand te Zoe termeer, waarbij het vorig jaar vol gens de bezitter enkele zeer kostbare schilderijen verbrand zouden zijn, is gisteren in hoger beroep voor het gerechtshof te 's-Gravenhage verder behandeld. Uit het verhoor van de verdachte bleek het gehele feitenmateriaal over de brand zelf, zoals deze door de justitie is samengesteld. Verdachte verklaarde, dat hij met een Duitser in onderhandeling was over de verkoop van enkele 17de- eeuwse werken, dat deze naar Arn hem vervoerd moesten worden en dat hij voor dit vervoer een transport verzekering afgesloten had. De brand. Op de bewuste morgen, toen hij de schilderijen zou vervoeren, geraakte de motor van zijn auto, waarmee hij al meer moeite had gehad, in brand. Verdachte zou zijn bezinning verloren hebben, alle in de buurt zijnde blus middelen over het hoofd gezien heb ben en het resultaat was een ver brande auto met bijna onherkenbaar verwoeste schilderijen, waarvoor ver dachte de verzekering zijn rekening gepresenteerd had. Het onderzoek. Het onderzoek van wachtmeester Karman uit Zoetermeer had een des kundigen-onderzoek tot gevolg en gisteren verklaarden de deskundigen evenals voor de rechtbank dat zij een in benzine gedrenkte lapje gevonden hadden, dat de overschotten van de schilderijen niet in de richting van de 17de eeuw wezen en dat de brand door kortsluiting uiterst on waarschijnlijk was. 5.55 3.07 „Ongewenste praktijken" Proces-verbaa! tegen Rotterdamse tandarts De Rotterdamse recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 35-jarige tandiarts A. P. S., aan de Goudsesingel aldaar. Deze tandarts behandelde Belgische patiënten, die zich voor tandheelkundige behan deling onder narcose tot een Brussels instituut hadden gewend, doch naar Rotterdam waren verwezen. In Brus sel hadden zij een voorschot moeten betalen op het in de Maasstad te leveren kunstgebit. Zij reisden hier heen in klubverband. S. werd geassisteerd door de nar- cotiseur mr. dr. B., tegen wie de Utrechtse politie kortgeleden een on derzoek instelde wegens zijn mede werking aan een aldaar gevestigde tandheelkundige inrichting. Proces verbaal .is opgemaakt wegens over treding van de wet tot bestrijding van ongewenste praktijken bij zgn. tand heelkundige inrichtingen. Verdachte bestreed dit en de ver dediger wees de procureur van het Hof, die een zeer hoge straf eiste 5 jaar op de vele onzekerheden in de zaak; „Ik ben noch overtuigd van zijn schuld, noch van zijn on schuld", zo betuigde de verdediger. „En wanneer het Hof dezelfde ge voelens heeft, dient vrijspraak te vol gen wegens gebrek aan bewijs. Nadat verdachte zelf nog een plei dooi voor zijn onschuld gehouden had, bepaalde het Hof de uitspraak op 15 juni. Bromfietser had 10 glazen bier op Vrijspraak De rechtbank te Zutfen heeft een Apeldoornse caféhouder, bij wie bij de bloedproef 1.70 promille alcohol in het bloed werd geconstateerd, vrij gesproken van schuld aan een aanrij ding waarbij hij betrokken was. Daar bij werd aangenomen, dat de café houder in staat was geweest zijn bromfiets naar behoren te besturen. Tot nu toe werd steeds aangeno men, dat men bij 1.50 promille alco hol in het bloed niet meer over vol doende reactievermogen beschikt. In zijn requisitoir bestreed de officier van Justitie deze mening. „Deze caféhouder pleegt enorme hoeveelheden sterke drank te gebrui ken en hij bevindt zich daar wel bij. Ook in dit geval verdachte had des morgens vroeg al tien tot twaalf gla zen bier gedronken was niet te zien dat de man daarvan ook maar enige hinder had". De officier van Justitie verklaarde dat de wet niet naar de uitslag van de bloedpi'oef vraagt, maar voor schrijft dat de weggebruiker in staat moet zijn zijn voertuig te besturen. Hij vroeg vrijspraak. De rechtbank war het daarmee eens. KINDERARBEID OP DE BOEDERIJ De landbouwarbeidswet treedt 4 juni in werking. Dit heeft tot gevolg, dat enkele bepalingen van de arbeids wet 1919 aanstonds van toepassing worden op de arbeid in de landbouw. Deze bepalingen zijn: jongens bene den veertien jaar en nog leerplichtig en meisjes beneden vijftien jaar mo gen niet meer in de landbouw wer ken; personen die elders (bijv. in een industriële onderneming) reeds een volle dagtaak in loondienst hebben mogen daarnaast geen landbouw- arbeid meer als nevenwerkzaamheid verrichten, tenzij met vergunning van de arbeidsinspectie. Uiteraard vallen werkzaamheden op eigen bedrijfje buiten deze bepalingen. Voorts treedt 4 juni een koninklijk besluit in werking, waarbij uitzonde ringen worden toegestaan op het ver bod van kinderarbeid in de landbouw. Inwonende kinderen van het hoofd of de bestuurder der onderneming mogen, wanneer zij minstens twaalf jaar zijn, ten hoogste vijf uur per dag werken, maar niet tijdens de school uren. Ook is het verboden hen in de ochtenduren koeien te laten melken. VAN DE PRESIDENT door E. PHILLIPS OPPENHEM 2) De reis? Ja, die had zeker wel lang geduurd voor senor Dene. Vier dagen en drie nachten ja. dat was ongetwijfeld taai na de grote Engelse stomer, die hen uit Liverpool ge bracht had. Maar was dat nu eigenlijk wel iets om je over te verwonderen? San Marino was maar een gat, een echt gat een woonplaats voor hon den, niets meer. Er gingen er dan ook maar weinigen heen, behalve een paar handelaars in paarden en graan en dat waren nog grotendeels half bloeds en die waren geen aangewezen gezelschap voor iemand het kleine mannetje zette een hoge borst die een officiële positie bekleedt. Het was verscheidene reizen ge loden, dat hij een Engelsman ver voerd had en zeker nog nooit een Engelse dame zo jong en knap als Signorina. De Senor wist zeker wel van haar bestemming en het doel van baar bezoek aan San Marino? Zij was natuurlijk van plan het huis van de president te gaan wiens woning was anders waardig haar te ontvan gen? De zwarte kraaloogjes van het tintelden van nieuwsgierigheid, maar Dene's vriendelijke stemming was af gelopen. Hij liep het dek af van het kwalijk riekende stomertje en ging weer-voor het meisje staan. Zij had zich niet verroerd. Dene merkte op, dat ze die kant van de boot had gekozen die was afgekeerd van de kust, welke zij naderden en dat ze haar gelaat bleef wenden naar de zeeweg waarlangs zij gekomen wa ren. Ze nam een paar dingen, die haar toebehoorden van zijn lege stoel naast haar af en keek naar hem op, met een bijna onmerkbare glimlach om' haar lippen. „Kom" zei ze, „wij hebben nog een paar uur de tijd. Praat met me. Ik wil mijn gedachten ontvluchten. Ver tel me nog eens van die eigenaardige kolonie van u. Laten we praten over Beau Desir". Hij zag, dat de zenuwen haar bijna de baas werden en misschien begreep hij voor het eerst de tragedie van haar bleek beangstigd gelaat. Terwijl hij naast haar ging zitten, geraakten zij ongemerkt in een van hun lange ge sprekken. Het was een onderwerp, dat zij nooit genoeg met hem scheen te kunnen bepraten. In het staatje San Marino, een dag rijdens van de stad, lag een kolonie, door hem gesticht, hoofdzakelijk be staande uit mensen, die de strijd om het bestaan in dichter bevolkte lan den te moeilijk hadden bevonden. Er waren daar mannen en vrouwen, die hij gered had van de hongerdood, van vertwijfeling, zelfs van misdaad. In de vallei van Beau Desir waren zij een nieuw leven begonnen. Daar lag het land, vruchtbaar en grotendeels onontgonnen en ook hun werk. Hij had hen er heen gebracht, de werk tuigen verschaft en daarmee eindigde alle gedachten aan liefdadigheid. Van het eerste begin af had 't plan succes gehad. Het viel hun gemakkelijk uit het land meer dan genoeg voor hun eigen levensonderhoud te halen. De winst van de grote stoeterij, die de speciale liefhebberij van Dene was, was voldoende voor hun extra-be hoeften. Dene was naar Engeland ge weest om meer machinerieën en vee te kopen en om geld te halen, ten einde de vallei voor gped van de Republiek te kunnen kopen. Het toenemende gedruis aan dek, stoorde hun onderhoud. Zij waren in de baai van San Marino en naderden snel de aanlegplaats. Toen deed Dene een laatste poging. „Dit is het eind van onze reis, Miss Denison", zei hij kalm. „Ik ben niet van plan u nog meer vragen te doen. Ik wens niets te zeggen, wat u zou kunnen pijn doen; maar ik kan u niet laten gaan zonder u te vragen, één ding te willen onthouden U komt als vreemdelinge naar een wild, onbe schaafd land, waarin u. naar ik vrees, zult ervaren, dat, wat wij beschaving noemen, een onbekende grootheid is. Ik weet niet, wat voor relaties u mis schien hier hebt. maar ik sta er op, dat u onthoudt, dat een enkel woord of boodschap te allen tijde een bc- hupzame vriend tot u zal doen ko men". Hij stak haar zijn hand toe. Zij keek hem aan met betraande ogen. „Dank u", ze ze, „ik zal het ont houden". Daarop snelde ze weg met een vreemde blik in de ogen en verdween langs de kajuittrap. Dene keek haar na en begreep er niets van. De situatie ging boven zijn begrip. Gedurende de eerste paar uren van hun ontmoeting had hij Ternissa Deneson herkend als te be horen, ten minste voor het uiterlijk, tot een der beste typen van dames. Ze was jong, stellig niet ouder dan vijf en twintig; klaarblijkelijk wel opgevoed en zonder de minste twijfel behorend tot dezelfde kringen als Dene zelf vóór hij zich had losge maakt uit het gezelschapsleven. Zij waren al dadelijk vrienden gewor den. Zij waren buren geweest aan de kapiteinstafel. Zij was een welopge voede, bekoorlijke en knappe jonge vrouw. Dat alles maakte haar tegen woordige positie des te vreemder. Zij 'was alleen op reis naar een veraf gelegen staatje, waar geen enkele En gelse familie was, waar wet en orde schitterden door hun afwezigheid. Bovendien vertoonde ze, naar mate zij hun doel naderden, alle kenteke nen van bezorgdheid en overspan ning. Ze weigerde beslist op zijn vra gen te antwoorden, hoe kies hij die ook inkleedde en ze had een kennis in San Marino, die Dene's aanboord-zijn beschouwde als iets noodlottigs. Geen wonder dat Dene de kluts kwijt was. Hij liep naar de andere kant van de boot en keek naar de stad, die nu duidelijk zichtbaar was. Op de kade wemelde het, als gewoonlijk, van een bonte menigte van halfbloeds, inboor lingen en planters in witte kleren, met enorme breedgerande hoeden. Op de achtergrond lagen amphi- theatersgewijze de groen- en wit ge schilderde houten huizen, onregel matig verspreid op de helling en in het midden van de stad de meer stevige gebouwen, vierkant en wit met platte daken en zonneblinden. In het verschiet lagen de hemelhoge toppen van de Andigua-keten, tussen welke en de stad de vallei van Beau Desir zich uitstrekte. Terwijl zij langzaam achteruit voe ren naar de kade en nadat de loop plank was uitgeworpen en vastge maakt. kwam er jonge man aan boord voor wie iedereen onderdanig, zoal niet eerbiedig, ruimte maakte. Hij was gekleed in uniform, een lange blauwe jas en een witte broek met kaplaarzen. Hij was kleiner dan nor maal, had een klein zwart snorretje met opgekrulde punten, zwarte ogen en een donkere gelaatskleur. Hij kwam van aangezicht tot aangezicht tegenover Dene te staan, wiens tegen woordigheid hem ietwat van zijn stuk scheen te brengen. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11