RIJNSTREEK DUINSTREEK Zilveren feest van rector v. d. Gent DONDERDAG 31 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 ALPNEN AAN DEN RIJN ERNSTIGE AANRIJDING. Op de Steekterweg alhier vond woensdagavond kwart over zes na bij Zwammerdam een verkeersonge val plaats waarbij een motorrijder en een fietsrijdster waren betrok ken. Voor de motorrijder, de heer B. C. Holthagen te Noordwük aan Zee liep dit ongeval niet best af. Hij brak zijn rechter onderbeen en is voorts met enkele ontvellingen op genomen in het Academisch zie kenhuis te Leiden, nadat hem ge neeskundige hulp was verleend door een arts. Mevr. C. M. DonkMulder kreeg een diepe snij wond aan een van haal benen. Zij is per auto naar haar wo ning vervoerd. Het ongeval gebeurde toen mevr. Donk per rijwiel de Spoorlaan had verlaten en de rijksweg, de Steek terweg wilde oversteken naar het rijwielpad. Zij had de motorrijder die uit de richting Bodegraven kwam wel zien aankomen, doch zij meen de nog te kunnen oversteken. Bij de botsing die volgde, werden beide personen op de weg geslingerd met het bovenvermeld gevolg. ROEIBOOT IN AANVARING MET MOTORSCHIP. Kwart over vier vond op de Rijn, ter hoogte van de mastenmakerij fa. D. v. d. Neut een aanvaring plaats tussen het motorschip „Ex Voto". 500 ton metende en komende uit Rotterdam, waarvan schipper is de heer A. Schouten te Schiedam en een roeiboot, welke het eigendom is van de heer S. van 't Wout te Alphen a. d. Rijn. De roeiboot Werd door hem ten gebruike afgestaan bij het leggen van een duiker in de Rijn. In de roeiboot zat een 15-jarige jongen, W. van Oosterom alhier. Toen »de roeiboot tussen twee dekschuiten in gevoegd zou worden, hetwelk de jongeman, die feitelijk met de werk zaamheden niets uitstaande had, zou verrichten, passeerde genoemd mo torschip. Door de zuiging van het water werd de roeiboot tussen de dekschuiten uitgetrokken en aange varen waarna het bootje midden in de Rijn zonk. De jongeman, die het gevaar zag aankomen, sprong nog bijtyds uit de roeiboot, kwam in het water en klampte zich vervolgens vast aan het roer van een der dek schuiten, uit welke positie hij daar na door het werkpersoneel werd. be vrijd. Aan de tegenwoordigheid van geest die hem tot de reddende sprong bracht, dankt hij waarschijnlijk zijn leven. Examen EHBO. Onder auspi ciën van de Kon. N®d. Ver. EHBO afd. Alphen aan den Rijn, werd op dinsdag 20 mei examen afgenomen vam de cursisten van De Baronie, al hier. Deze cursus werd gegeven door dr. A. Grevelink-Schers. Het examen werd afgenomen door dir. Donders te Leiden. Geslaagd zijn de dames A. M. G. J. Eshuis en A. Hoekstra en de heren G. Simiet, A. M. L. P. Ravelli, A. van Voorts en H. Hoekstra. Afge wezen werden 3 cursisten. BODEGRAVEN ,,'t Vinkie". De vereniging voor vogelliefhebbers organiseerde in café P. Vink een z.g. praatavond. De op komst was matig, hetgeen wellicht te wijten was aan het mooie weer. Het onderwerp voor deze avond was het broeden en de broedresultaten van voliëre vogels. Vele wegen leiden naar Rome en dit geldt zeker ook hier. Ieder weet op zijn wijze en met zijn vogels telkens weer goede resul taten te verkrijgen. Tot lering voor elkaar werd hier veel over gezegd. De penningmeester klaagde over de min der goede afdracht der contributie. De achterstallige leden zullen bericht krijgen. Diverse aantrekkelijke pun ten werden op het program gezet voor de volgende bijeenkomst o.a. een vogeltentoonstelling. Ook zal er weer een ruilbeurs komen. Op verschil lende vogelliefhebbers zal een beToep gedaan worden. Nog werken niet alle amateurs mede aan deze jonge vereni ging. Met een opwekkend woord sloot de voorzitter deze toch leerzame' bij eenkomst. Dezer dagen slaagde onze plaats- genote mej. A. IJdo te Rotterdam voor het eerste gedeelte van het diploma Assistente Openbare Lees zaal. Mej. L. Boef slaagde te Leiden als verpleegster. Tot onderwijzer en zevende leer kracht werd aan de St. Willibrordus- school benoemd de heer A. Onneweer uit Woerden. Duivensport. P. V. „De blauwe doffer" hield een wedvlucht vanaf Quiévrain, afstand 200 km. Gelost om 11.30 uur. Aankomst eerste duif 3.40 uur. Snelheid 801,40 meter per min. Laatste duif 6.24 uur. Snelheid 482,7 meter per minuut. Prijzen 1. W. Baas; 2. J. Groendijk; 3. J. Verhulst; 4. K. Dokkum; 5. P. Sjaardema; 6. F. Staal duinen en 7. N. Ranke. Eerste over- duif J. Verhulst. BOSKOOP ZWEM- EN SPEELGELEGENHEID VOOR BOSKOOPSE JEUGD. De Chr. Besturenbond en het be stuur van de afd. „Patrimonium", beiden te Boskoop, hebben zich aan gaande het stichten van een nood- zwembad en speelplaats-aangelegen heden voor de jeugd, met een adres tot b. en w. der gemeente Boskoop gewend. In dit adres wordt o.m. opgemerkt, dat bij het door de gemeenteraad goedgekeurd besluit, betreffende het zwemmen van de Boskoopse jeugd in het gemeentelijk zwembad te Wad- dinxveen, slechts een zeer gering ge deelte van de Boskoopse jeugd gebaat is. Adressanten zijn van oordeel, dat met het stichten van een noodzwem bad een meer bevredigende oplos sing zal worden verkregen. De ge hele Boskoopse jeugd dient in de ge legenheid te worden gesteld om onder toezicht te zwemmen en/of te leren zwemmen. Als plaats voor het stich ten van een noodzwembad wordt in het adres genoemd de Otweg, b.v. het achterste gedeelte, of eventueel met toestemming van de gemeente Ha- zerswoude, de z.g.n. „Watergang". Gezien de gang van zaken ten aan zien van de uitvoering van de plan nen van het nieuw te stichten zwem bad, izal met de ingebruikneming hiervan nog lange tijd gemoeid zijn. Adressanten zijn dan ook van oor deel, dat het ter beschikking stellen van de benodigde gelden voor stich ting van een noodzwembad verant woord is. In hetzelfde adres wordt ook met klem gevraagd het stichten van speel plaatsen voor de jeugd. Gezien het steeds intensiever wordende verkeer in Boskoop, met de hieraan verbon den gevaren voor de op straat spelen de kinderen, zal het stichten van speelplaatsen niet als een overbodige luxe worden aangemerkt. In het bijzonder wordt in het adres de aandacht gevraagd voor het stich ten van een speelplaats in het zo volkrijke Julianakwartier. BETERE LICHTVOORZIENING AAN DE GOUDSE RIJWEG. In verband met de nieuwbouw aan de Goudse Rijweg, waardoor dit ge deelte van Boskoop op een dorp apart gaat lijken, blijkt het noodza- zakelijk, dat een speciaal transfor matiehuisje ten behoeve van ae licht voorziening in deze wijk wordt ge bouwd. Dit gebouwtje zal op het ge meentelijk bouwterrein aan de oost zijde van deze weg worden geplaatst. Deze maatregel zal er zeker toe bij dragen, dat de verlichting van de reeds bestaande bebouwing aan de Goudse Rijweg beter wordt, zodat de voorziening alleszins kan worden toe gejuicht. LANGERAAR GEZINSAVOND K.A.V. EN K.A.B. Gisteravond is in het parochiehuis door de K.A.V. en de K.A.B. een ge zinsavond gehouden die stond in het teken van de Maria-verering. Voor deze avond toonden de leden van beide verenigingen een goede belangstelling Het openingswoord werd gesproken door de voorzitter van de K.A.B. de heer C. Egberts. Hij verwelkomde de pastoor, pater Engwirda g.a., de be sturen van K.A.V. en K.A.B. en alle verdere aanwezigen. Hij deelde mede, dat rector Kraakman die deze avond zou komen spreken door niet voor ziene omstandigheden verhinderd was om te komen. Gelukkig was de pas toor bereid gevonden de plaats van rector Kraakman als spreker in te nemen. Verder sprak de voorzitter over de goede samenwerking die er bestaat tussen K.A.V. en K.A.B. Hij wenste de aanwezigen een genotvolle avond. Hierna betrad pastoor Halkes het spreekgestoelte voor de behandeling van het onderwerp „Maria in het ge zin". Hoewel onverwacht wilde de pastoor gaarne over dit onderwerp spreken. Wij allen toch zijn Maria's kinderen. De rede werd onderver deeld in twee gedeelten: le Maria in haar eigen gezin en 2e Maria in ons gezin. Spr. nam zijn gehoor mede naar het huisje van Nazareth en schetste -hoe Maria hier leefde en voor het oog van de wereld zich in niets onderscheidde van de andere vrouwen, wel echter in volmaaktheid. Haar leven is voor ons een voor beeld van arbeidzaamheid en tevre denheid. ondanks de soberheid die er in het H. Huisgezin heerste. Zij is ge weest een vooi'beeld van godsdien stigheid, van huiselijkheid en moeder lijke waakzaamheid. In het tweede gedeelte werd behandeld Maria in ons gezin. Is het wonder dat Maria het middelpunt is in de katholieke gezinnen. Bij haar vinden wij liefde, trouw en reinheid van leven. Maria is de beschermvrouwe van kleinen en groten. Herstel van Maria devoties die verslappen of verloren dreigen te gaan werd aanbevolen. Genoemd werden het gezamenlijk rozenkrans gebed in de gezinnen, liet bidden van het Angelus, het dragen van het scapulier, het houden van de eerste zaterdag der maand. Buiten de huise lijke kring is het houden van een goede bedevaart naar een der Maria- oorden. Maria is de grote steun in alle levensomstandigheden. Onderhouden wij de goede gewoonte het kind toe te wijden aan moeder Maria, ook de kerkgang. In droeve dagen vinden troost bij haar die is de Moeder vi Smarten. Spr. hoopte door dit woord te hebben mogen aankweken een nog grotere liefde tot Maria. Mej. Truus Heemskerk declameer de een gedicht van Antoon v. Duin kerken getiteld Moedei'schap. Dan volgde de opvoering van een toneel spel „Maria en de Vrouw". In dit spel kwamen meisjes en vrouwen met hun noden bij moeder Maria. Een stude rend meisje zit met de examen-moei- lijkhed, een ander meisje vraagt Maria's hulp «bij de keuze van een levensgezel, een vrouw komt met klachten over de noden van de tijd, een verpleegster bidt voor troost voor haar zieken, een moeder van een groot gezin komt met baar vele zor gen bij Maria, het meisje van de wereld voelt dat het miet goed gaat zo, een zondige vtouw vraagt beke ring en een moeder komt met haar zorgen voor een kind dat jaren uit haar moederlek oog is verdwenen. Allen vinden troost bij de Moeder Gods die ook is de Moeder van alle mensen. De verschillende taferelen worden afgewisseld door coupletten van het bekende lied: Te Lourdes op de bergen. De kleine zangeres Annie Pieterse verdient voor haar zingen een extra pluim. Ze beschikt over een allerliefst helder sopraanstemmetje Het was mooi. Dit toneelspel werd ge speeld door dames van de KAV en ze hebben succes gehad. De aanwezigen beloonden hen met een warm applaus. Pater Engwirda sprak als g.a. over de moeilijkheden die de KAV gehad heeft maar gelukkig gaat het steeds beter. Als praktisch puntje behan delde hij de gezinszorg, die zo hoog nodig is maar waarvoor geen meisjes beschikbaar zijn. Hij hoopte dat er toch nog meisjes bereid zullen zijn zich hiervoor in te zetten. Mevr. v. d. Laan, mevr. De Rijk en mej. Tr. Heemskerk zorgden nog voor enige humoristische declamaties, die er vlot ingingen. Het is een mooie geslaagde avond geweest. Aan het einde sprak de KAïB-voorzitter een dankwoord. LEIMUIDEN UITSTAPJE BEJAARDEN. Door bijzonder goed weer begun stigd hebben de bejaarden uit Lei- muiden en Rijnsaterwoude woensdag hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Om streeks 10 uur startten de 144 deelne mers in autobussen van de firma Maarse en Kroon in de richting Aals meer. Via Uithoorn en Vinkeveen en de Vechtstreek ging het naar Utrecht waar in het Juliana-hotel de koffie gebruikt werd. De bejaarden werden hier getracteerd op gebak. Daarna ging het eerst via de singels van Utrecht naar Doorn en via Leersum en Amerongen werd het doel van de reis Rhenen bereikt. Hier werd een bezoek gebracht aan Ouwehands Dierenpark. Allereerst werd hier de inwendige mens versterkt, daarna had men enige uren de tijd om de dieren te bezichtigen en van het mooie park en de mooie natuur te ge nieten. Het was natuurlijk weer als altijd, de apen en aapjes trokken onder de dieren de meeste aandacht. Te ongeveer half zes werd gegeten en daarna werd via Veenendaal en de Pyramide van Austerlitz de terugweg aanvaard. Te ongeveer acht uur na derde men de grens van Rijsaterwou- de waar het muziekgezelschap Arti et Religioni uit Langeraar klaar stond de reizigers een feestelijke intocht te bereiden. Op het schoolplein werd van de bejaarden van Rijnsaterwoude af scheid genomen. De heer R. J. Broekhuizen bracht namens de oudjes dank aan het comité voor de prachti ge dag die hen ten deel gevallen was. Na enige goed uitgevoerde nummers door Arti ging het naar Leimuiden. Bij het raadhuis van Leimuiden werd stilgehouden en met het muziekcorps voor op ging het onder een pittige mars naar het oude schoolplein. De heer J. A. Bakhuizen voorzitter van het comité bracht dank aan allen die meegewerkt hadden om deze dag voor de oudjes te bereiden. Een spe ciaal woord van dank bracht hij aan Leimuidens burgerij welke in groten getale aanwezig was voor de finan ciële steun. De burgerij zorgt name lijk altijd weer dat de duiten voor de uitgaansdag aanwezig ziin. Hij bracht ook dank aan het muziekgezelschap voor de muzikale intocht. RUPWETERING OUDEN VAN DAGEN-REIS. Woensdagmorgen ruim negen uur startte de lange kolonne auto's met de 54 ouden van dagen van Rijpwe- tering in de richting Schiphol. Van daar ging het over Amstelveen, Weesp en Muiden naar Valkeveen, waar in de speeltuin van „Oud Val keveen" de jeugdherinneringen weer werden wakker geroepen en waar ze zich zo kostelijk vermaakten dat ze na de koffietafel weer de tuin in trokken, waar weldra het hele ge zelschap er weer lustig op los hob belde en rolde of trachtte zich uit de doolhof te redden. Maar er stond nog een tweede rit op 't programma en dus moest er opgestapt worden om Amersfoort, de Leusderheide en de oyramide van Austerlitz te bekij ken. Terug in Utrecht werd het po- litiegeleide, dat anders zijn diensten altijd verleende, wel heel erg gemist en werd door de verkeersregelingen de kolonne wel wat uit elkaar ge rukt. Maar elke chauffeur wist naar welk punt hij moest rijden en zo verenigde zich buiten Utrecht de hele stoet zich weer en ging het richting Breukelen, waar het niet lang duurde of het leek er wel com pleet bruiloft. Behalve die van het comité werd het rondje van de chauf feurs hier wel bijzonder op prijs ge steld. Veel te gauw was het tijd om weer in te stappen, maar in Rijpwe- tering mochten de patatten niet koud worden en dus ging het over Uit hoorn en Leimuiden retour. Heel de Rip werd even bij elkaar geloeid en in ..Rustoord" stond de feestelijk ge dekte tafel klaar en de soep te dam pen, zo heet. dat er nog best even een heerlijk slaatje kon voorafgaan. De oudjes zullen wel niet uitgehon gerd ziin geweest, maar deden de tafel alle eer aan. wat trouwens de bedoeling was. Intussen zorgden Nico Koot en Siem Heemskerk voor een gezellig muziekje met piano en gitaar. „En het weer" vroegen we. „Prima, niet te warm, niet koud, niet te veel zon. niet te weinig, en geen druppel! Heel wat anders dan verleden jaar". Al gauw stond de heer Wortman met de muziek te smoezen. Dat werd een danklied uit naam van de ouden van dagen aan comité en hun mede werkers en het slot was dat ze vol gend jaar vast weer meegingen en overgingen tot de orde van de dag. Dat was deze keer de pudding. Tot slot sprak de heer J. Duiven voorden, voorzitter van het oomité een dankwoord tot alle medewerkers en daarmee was de dag ten einde. ,,'t Was mooi geweest". R0EL0FARENDSVEEN MOEDERAVOND KA.V. Dinsdagavond j.l. hield de K.A.V. in de zaal van „De vier Heemskinde- ren", de druk bezochte moederavond, i Een heel groot aantal leden had zich tegen het openingsuur in de gezellig aangeklede zaal verzameld. Ook de vele genodigden waren aanwezig. Voor deze grote opkomst was trou wens alle reden. Niet alleen vermeld- j de het programma dat de kleutertjes j enige dansjes en een paar leuke versjes en een klein stukje van de kinderen van Fatima zouden voor dragen, wat door de moeders zo zeer gewaardeerd wordt, maar ook mej. C. Stringa zou een woordje komen spreken. Wie mej. Stringa al ééns gehoord heeft, zal ook alle moeite doen om naar zo'n vergadering te ko men. Na een korte inleiding door pa ter Houtsma, geestelijk adviseur, werden de moeders gehuldigd onder het zingen van het magnificat, dat door alle aanwezigen werd meege zongen. Daarna sprak mej. Stringa over Maria als ons aller Moeder, ook de de Moeder van de K.A.V. „Aan Haar heeft de K.A.V. alles te danken". Na de pauze, tijdens welke 'n ver loting werd gehouden, werden door enkele meisjes onder begeleiding van een gitaar enige leuke liedjes gezon gen, wat door de aanwezigen zeer ge waardeerd werd. Na nog een paar leuke toneelstukjes, waar erg om ge lachen werd, was deze moederavond weer ten einde. W0UBRUGGE BOUW KLEUTERSCHOOL. De Ver. voor Chr. Nat. School onderwijs ontving deze week van de inspectie van het Kleuteronderwijs een urgd^tieverklaring voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. Deze urgentieverklaring houdt in, de bouw van een speel- en werk lokaal. Het gebouw waar de kleuter school thans gevestigd is werd door de inspectie afgekeurd. Ook de speel plaats werd veel te klein bevonden. Wel heeft de inspectie vooflopig ont heffing verleend. Daar de zaken zo staan, mede dat ook de tegenwoor dige eigenaar andere plannen heeft met het gebouw is het te begrijpen dat dit bericht met grote blijdschap werd ontvangen. Het bestuur zal nu zo spoedig mogelijk de nodige stap pen ondernemen voor de bouw van de nieuwe school. Zoals we uit het raadsbesluit van de jongste raadsvergadering hebben kunnen zien wil de gemeente de no dige bouwgrond beschikbaar stellen aan de Bateweg op de aangekochte grond van de heer B. Heenk. Z0ETERW0UDE Oranjevereniging. In de gister avond gehouden vergadering onder leiding van de voorzitter, de heer H. A. Friebel werd de rekening over 1955 goedgekeurd aan ontvangsten op 1457.31, uitgaven 1245.08. Batig saldo ƒ212.23. In het jaarverslag werd de 10-j rige herdenking van de bevrijding en de onthulling van de gedenksteen in de gevel van het Raadhuis ge memoreerd. De aftredende bestuurs leden de heren H. A. Friebel en J. Bosman, werden herkozen. In de va catures, ontstaan door de ontslagna me van de heren A. Jac. van Benne- kom, A. P. Berg en L. v. d. Geest werden gekozen de heren Th. Op dam, K. v. d. Vliet en G. J. v. d. Lubbe en als nieuwe commissaris werd benoemd de heer J. A. G. van der Geest. Kleine Cronesteinse of Knotter- polder. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden werd de rekening 1955 vastgesteld aan in komsten op ƒ2510.11, uitgaven op 8021.23, batig asldo ƒ488.88. De begroting werd bepaald op ƒ2891.13 aan inkomsten en uitgaven, waarbij de omslag werd bepaald op ƒ20,per h.a. (v.j. ƒ15, Er moeten buitengewone herstel lingen van de kader uitgevoerd worden. Het onderhoud van de ka den is geheel voor rekening van de polder. De motor van het pomp- gemaal vraagt telkens weer kostbare herstellingen. Deze slijtage van de nog niet zo lang in werking zijnde machine is in de oorlogsjaren ver oorzaakt door het gebruik van slech te, teerhoudende olie. Blijkens een rapport van de ma chinist heeft het gemaal buitenge woon moeten werken door het op tredend water datgeloosd wordt bij dg aanleg van de Ryksweg 4A. Ei' zal bij de directie aangedron gen worden de kosten van meerdere bemaling te vergoeden. Ook wordt medegedeeld, dat de Keur of Politieverordening herzien is en door Ged. Staten bij besluit van 28 febr. j.l. is goedgekeurd. Hofpolder. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden werd de rekening over 1955 vastgesteld aan inkomsten op 3080,99, aan uit gaven op 2280,56, batig saldo 800,43. De begroting voor 1956 werd vast gelegd aan inkomsten en uitgaven op 4045,85; de omslag werd daarbij be paald op 14,per ha. Tot leden van de commissie ter naziening van de in het volgend jaar af te leggen reke ning werden benoemd de heren H. Wessel, Th. v. d. Berg en T. Rijns burger en tot pl.v.v. leden C. West geest, P. Westgeest en J. v. d. Krogt. Breedvoerig werd de stand van za ken omtrent het dempen van de Ringsloot medegedeeld. In een con ferentie van de besturen van de Hof-, Spek- en Rietpolder, waarbij de Meeslouwerpolder ontbrak met de loco-dijkgraaf en ingenieur van Rijn land is kennis genomen van de voor stellen van de Provinciale Water staat. Op deze bijeenkomst is nog geen beslissing gevallen, de plannen die aanvankelijk als D.U.W.-werk waren KATWIJK Duivensport. De Rhijnmonders hielden een wedvlucht met oude duiven vanaf Quiévrain, afstand 206 k.m. Ze werden gelost te elf uur met n.w. wind en bewolkte lucht. De eerste duif kwam aan te 15-53-32, snelheid 778.9 per minuut. De uitsla gen waren als volgt: J. Kagenaar 1, 6, 9: E. van der Hoof 2. 5; A. J. Hus 3; W. van Rijn 4; E. Varkevisser 7; J. Heemskerk 9; P. Varkevisser 10. Kamipoen Vitesse: 1. E. v. d. Hoof, 2. J. Kagenaar, 3. A. J. Hus. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgen. De uitslag van de in de Roskam door de Bridgeclub „De Brug" gehouden Bridgedrive was als volgt: 1. D. ParlevlietL. v. d. Plas 2434 m.p.; 2/3 D. ParievlietJos Par levliet 19J4 m.p., 2/3 Jac. de Jong M. Hermans 19J4 m.p.; 4. mevr. Saey mevr. van der Valk 1834 m.p., 5. D. Parlevliet—G. Pluimgraaf 15J4 m.p.; 6. ZijlstraP. Couprie 15 m.p; 7. W. AgemaLöhrs 1334 m.p. Mej. G. J. van Delft slaagde te Rotterdam voor het examen lerares N.A. bij het Nijverheidsonderwijs (lste gedeelte). Geboren: Josephus J. zn v. J. J. Rasenberg en A. C. Plug. Anna, dr van L. Kulk en A. Hoek; Alida M„ dr van C. Petri en W. H. v. d. Broek; Jan C„ zn van H. v. d. Marei en K. v. d. Plas; Maarten zn van J. Pulg en W. de Jong; Hendrikus zn van M. J. Clement en J. van Veen; Corne- lis zh van G. Schaap en W. H. van Duy; Cornelis zn van D. Verloop en M. de Jager; Geertje dr van G. van Leeuwen en J. van Dijk: Elsje M. dr van A. de Lange en W. Langmuur. Ondertrouwd: H. v. Beelen en J. Ouwehand; J. Oudshoorn en W. Bes tebroer; D. Ouwehand en M. Ouwe hand; L. v. Beelen en L. v. d. Oever; A. Haasnoot en K. v. d. Boon. Getrouwd: G. G. de Bel en C. Ouwehand; J. Valk en J. Haasnoot; J. v. d. Eijkel en P. v. d. Bent; B. v. Delft en C. van Rijn, N. Zwanen burg en M. de Mol. W. Masmeijer en J. Franse. Overleden: L. N. v. d. Plas 68 jr J. v. d. Perk 81 jr wed. van C. Ra- vensbergen. WASSENAAR VLIEGENDE JUWELEN Vpor dierenpark Wassenaar arri veerde wederom een grote verschei denheid van dieren en vogels uit alle werelddelen. Met man en macht was men hedenmorgen bezig de nieuwe bewoners in hun verblijven onder te brengen. Een jonge tijgerin rolde zich direct in het zand om en om en werd al spoedig goede maatjes met haar op passer, evenals een uilenkop-aap. die zijn flat in de nieuwe apengalerij eerstdaags betrekken zal. Een doller troep van de meest zeldzame apensoorten en engie fami lies mangabees, witbaarden witneu- zen, mona's enz. namen onder luid gekrijs en geklauter een groot ver blijf in bezit, terwijl eveneens mee gekomen openbek-ooievaars, Sarus- kraanvogels, Jacana's (Afrikaanse steltlopers) en arenden rustig toe keken. Eveneens werd in de Louise-Hal wederom een grote verscheidenheid van kleurrijke kolibries onderge bracht, die als schitterende juwelen tussen de bloeiende planten en bloe men rondvliegen. Z0ETERMEER Promotie. De uitslagen van de in de onderlinge competitie gespeel de wedstrijden van de schaakvereni ging „Promotie" luiden als volgt: J. Blonk—G. Boon 10; J. OpdamH. Breugem 10; M. v. Staveren—G. de Vree 01; J. HagoortH. Berk- houdt 10; J. v. LoenenPh. Bui tendijk 10; H. BerkhoudtA. Nü- ka 10; J. v. d. SlikH. Breyer 01; G. de VreeJ. Hagoort 0—1; G. BoonW. v. Muilen 01; J. Blonk B. v. Vulpen 10. Witpen. De postduivenvereni ging „De Witpen" hield een wed vlucht van Pont St. Maxim, 333 km. In de vlucht waren 79 duiven. Eerst aankomende prijswinnende duif 11- 26-46; laatst aankomende prijswin nende duif 3-4-12. De uitslagen zijn; N. de Braber 1, 3. 5, 9, 16, 17; G. Coops 2. 6. 7, 12, 13, 18, 19; L. v. d. Goes 4, 11, 15; S. Ho- gendoorn 8; P. Gouweleeuw 10; P. C. Heynen 14. te Noordwijkerhout Het zilveren priesterfeest van rec tor v. d. Gent is voor velen, maar vooral voor de staf en de verpleegden van de St. Bavostichting een mooie aangelegenheid geweest om blijk te geven van hun warme sympathie voor de persoon en het werk van de jubi laris. Dinsdagmiddag, half één, werd de rector, die via Brussel uit Lourdes arriveerde, met zijn familie aan de ingang van de Stichting verwelkomd door Vader-Overste en voorafgegaan door de mondharmonicaklub „Cres cendo", verpleegden en broeders, toog men naar het hoofdgebouw. Daar werd de jubilaris ontvangen door de opgezet, vragen van de Riet- en Spekpolder nu zeer hoge uitgaven. Het grootste belang van deze dem ping is gelegen in het reconstrueren van het Delftse Jaagpad, waardoor de boerderijen, landerijen en tuinde rijen voor het verkeer met auto's te bereiken zullen zijn. Voor dit belang heeft de Technische Dienst van Rijn land de bemiddeling bij de Prov. Waterstaat aangeboden. De beslissing tot het uitvoeren van de demping van de Ringsloot is af hankelijk gesteld van de openstelling van het Jaagpad voor auto's. De polderbesturen hadden, naast de subsidie van Rijnland voor het construeren van de polderkade, die nu door het Jaagpad zal worden ver vangen, een bijdrage in de kosten van de Provincie verwacht. Het Pro vinciaal Bestuur is hiertoe niet be reid gevonden. Een langdurige bespreking werd gevoerd over de schade, die de pol der en enkele ingelanden lijden door optredend water en oppersen van stukken land bij de uitvoering de Rijksweg 4 A. Er wordt gevreesd, dat bij de verdere uitvoering nog meer uitzakkingen zullen ontstaan. Tenslotte volgde een discussie over de ontwatering van de polder. Het gemeenschappelijk gemaal met de Oostvlietpolder kan het water zeker beheersen maar het waterpeil in de Hofpolder bevredigt sommige inge landen niet. Als een der oorzaken wordt ge noemd de toestand van de watering en hoofden vanaf de Hofweg naar het gemaal. Om tot een verbetering te komen zal overleg gepleegd worden met de Oostvlietpolder tot verlaging van het winterpeil. Er worden meningen naar voren gebracht over de waterstaat kundige ligging o.a. de grotere indro ging van de Hofpolder waardoor de afwatering naar de Oostvlietpolder steeds ongunstiger wordt. Men komt ook tot de erkenning dat de water berging door het onvoldoende, bijna geheel niet meer baggeren van wa teringen en sloten steeds kleiner wordt. Het bestuur zal contact zoeken met de Cultuurtechnische Dienst en in formeren in hoeverre de subsidies voor dergelijke werken gegeven wor den. Er is, zij in een voorlopige bespre king, een plan geopperd tot het ver enigen van de Oostvliet-, Hof-, Spek en Rietpolder met verkaveling enz. Voor dit grote plan was echter geen bijzondere animo. Tenslotte wordt als eerste poging tot verbetering besloten het winter peil 10 cm. te verlagen en de toe- ver naar het gemaal zoveel moge- lC- verbeteren. examens. geneesheer-directeur, dr. P. A. F. v. d. Spek. In 5 auto's trok het gezel schap hierna langs alle paviljoens en overal werden bloemen aangebo den. De tocht duurde ruim een uur. In de middag werd een uitvoering aangeboden, waaraan de mondhar- monicaklub, o.l.v. C. Hooybers en een zangkoor van verpleegden o.l.v. J. Postma,: alsmede de naaste mede werkers van de rector, de misdie naars, medewerkten. De volgende dag droeg rector v. d. Gent, geassisteerd door 2 priester- neven uit Duitsland en Utrecht, in de kapel van de Stichting een plech tige !H. Mis op. Door het zangkoor van broeders, verplegers en verpleeg den o.l.v. broeder Emarus werd de Mis „Pro Pace" van broeder Edwinus uitgevoerd. De kapel, was prachtig met bloemen versierd en op uitdruk kelijk verlangen van de jubilaris na derden zeer velen ter H. Tafel. Na een besloten receptie voor de Ln wonend en van de Stichting w as van 1 tot 2 uur »oor belangstellen den gelegenheid tot het aanbieden van hun gelukwensen ten huize v*ti de rector. Van deze gelegenheid maakten o.a. deken Brinkman uit Noerdwijk en een deputatie van de R.K. Onderwijzersvereniging gebruik. Om 3 uur volgde de receptie in de toneelzaal van de Stichting. Hier werd de jubilaris allereeret toege sproken door de generaal-assistent van de broeders van Liefde te Gent, de eerw. broeder Deodatus. Vader- Overste bood rector v. d. Gent na mens de Stichting een kazuifel aan, waaraan de heer G. v. Dam namens het personeel een velum toevoegde. Dr. P. A. F. v. d. Spek en een ver pleegde boden de jubilaris een licht beeldenapparaat aan uit naam van de geneeskundige staf en de verpleeg den gezamenlijk. Namens de Maria- congregatie van de Stichting, waar van de rector directeur is, overhan digde de heer A. Lange de jubilaris een boekwerk. Hierna sprak de rector een dank- voord. Hij dankte God, die hem, nie tig werktuig, heeft willen gebreken om veel goeds tot stand te brengen. Tot slot van het officiële gedeelte droeg rector v. d. Gent, geassisteerd door de 2 kapelaans van de Stichting, de weleerw. heren dr. Van Dijk en pater Polman ofm, in de kapel een plechtig Lof op. Een jubelend „Te Deum Laudamus" vormde een waardig slot van dit mooie priesterfeest. PRIESTERWIJDING IN SAN FRANCISCO. Zaterdag, 16 juni, zal de weleerw. heer C. de Groot, die enkele jaren geleden met zijn familie naar Ameri ka emigreerde, uit de handen van mgr. John. J. Mitty, aartsbisschop van San Francisco, in St. Mary's kathe draal te San Francisco, de H. Pries terwijding ontvangen. Zijn eerste plechtige H. Mis zal de neomyst opdragen op zondag 17 juni te 10.30 uur in de parochiekerk van SL George te Stockton, Califor- De heer Th. A. M. Verheijen is in 's Gravenhage geslaagd voor het - examen scheeps werktuigkundige van !- de commissie voor machinisten-

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9