Bekorting van langdurige gevangenisstraf bepleit Abdel Krim weer op het wereldtoneel DONDERDAG 31 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Prof. Pompe: In lange gevangenisstraf schuilen ernstige gevaren De slechte gevolgen, welke de lang durige gevangenisstraf voor de per soonlijkheidsvorming van de gevan gene heeft, doen de wens geboren worden om deze straf af te schaffen. In de huidige omstandigheden lijkt deze wens een droom. Dit verklaarde prof. mr. W. P. J. Pompe, hoogleraar in het strafrecht, de strafvordering en de criminologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, tijdens de laatste bijeenkomst van de zgn. „meireekslezingen" van het cri minologisch Instituut te Utrecht. Stelselmatig en voortdurend onder zoek naar de psychische toestand der langgestraften is, volgens hem, een eerste eis. Men mag echter, aldus spreker, niet op de resultaten daarvan wachten om met verbeteringen te beginnen, welke nu reeds noodzakelijk en mo gelijk blijken. Prof. Pompe zei, dat twee ontwik kelingslijnen zich thans duidelijk af tekenen. De eerste bestaat in de oriëntering naar een maximum „secu rity prison". De tweede in de wijzi ging der lange gevangenisstraf in de richting van een psychotherapeuti sche behandeling der gevangenen. De maximum prisons, aan een Stichtingen in de Eerste Kamer Na de verdediging van het wets ontwerp tot regeling van de stichtin gen door minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven, heeft de Eerste Kamer dit ontwerp aangenomen. Mr. Witteman (kvp) had de minis ter gewezen op de z.i. te enge inter pretatie van het 'begrip sociaal waar aan het doel van een stichting gebon den moet zijn. De katholieke woord1- voerder imeendie dat een economisch doel eveneens onbaatzuchtig kan zijn. Zo zouden er volgens hem stichtin gen moeten kunnen bestaan die moei lijkheden van bedrijven onderling opvangen en zodoende egaliserend werken. Minister Van Oven was het daar niet mee een sen kwam tot de Volgende formulering van het begrip stichting: een organisatie voor het beheer van een onbaatzuchtig doel, die geen leden kent. Hij legde dit nader uit. Stichtingen kunnen des noods wel leden kennen, maar dan mogen zij niet beslissend kunnen in grijpen. Dit ter onderscheiding van de verenigingen. Ook moet er een ze ker venmogen aanwezig zijn om dit onderscheid mogelijk te maken. De wet wil voorkomen, aldus de minister, dat de chaos en de onze kerheden op dit gebied nog groter worden. Een notariële aete en een inschrijving worden dan ook vereist om te voorkomen dat iedere willekeu rige combinatie zich stichting kan gaan noemen. De vraag van mr. Witteman wat precies een kerkelijke stichting is kon de minister nog niet beantwoorden. De rechtspraktijk zal dit moeten leren. Met de beide communisten ver klaarde mr. Witteman zich tegen het ontwerp. Amerikaans voorbeeld ontleend, zijn waarschijnlijk, aldus prof. Pompe, in ons land ingevoerd naar aanleiding van de fameuze ontvluchting der zeven politieke delinquenten uit de strafgevangenis van Breda. Zij zijn thans gevestigd in Breda, Hoorn en Leeuwarden, zonder onder scheid des persoons, bestemd voor de lang en levenslang gestraften. Prof. Pompe meent, dat in de maxi male beveiliging, zoals deze in zulke gevangenissen eenzijdig wordt be klemtoond, ernstige gevaren schui len voor misvorming van ,de gevan genen en van belemmering van de menselijke verhouding tussen gevan genispersoneel en gevangenen. De andere richting, psychothera peutische behandeling der thans lang durig gestraften, zal volgens hem, slechts een volledige oplossing van het probleem der langdurige gevan genisstraf kunnen geven, indien de langgestraften allen psychisch ge stoord zouden zijn in psychiatrische zin. Prof. Pompe is van mening, dat verbetering der lange straffen kan geschieden door de levenslange ge vangenisstraf af te schaffen en het algemeen maximum van twintig jaar te reduceren tot bijvoorbeeld tien jaar. Dit zou volgens hem, niet in strijd zijn met het beginsel der ver gelding, want in het strafrecht is vergelding slechts relatief, dienstbaar aan het welzijn der gemeenschap. Actueler en meer kans biedend acht prof. Pompe evenwel de vervroeging van de wettelijke mogelijkheid tot voorwaardelijke invrijheidstelling. Ten slotte merkte prof. Pompe op, dat ook de arbeid grote betekenis heeft voor een zinvolle ten uitvoer legging der lange straf, waarbij ver hoging van het loon tot het normale peil in de maatschappij de gevangene in staat stelt zijn gezin te onder houden. KROPSLA EN SPINAZIE DRAAIEN DOOR. Bij de groentenveiling zijn de laat ste dagen meer dan 200.000 stuks kropsla per dag onverkoopbaar, om dat ze de vastgestelde minimumprijs van 3 cent per krop niet kan opbren gen en duizenden kisten spinazie om dat de spinazie de minimumprijs van B]/2 cent per kilo niet oplevert. De fabrieken, die tot voor enkele dagen deze spinazie tegen de mini mumprijs opkoohten hebben nu voorraad; ze tonen geen belangstel ling meer voor dit produkt. Voor de tuinders van de koude grond, die als gevolg van de afgelo pen strenge winterperiode hun win- tcrprodukten op het land verloren zagen gaan, betekent dit een nieuwe strop, omdat hun eerste produkten van dc koude grond reeds niet te ver kopen blijken. De massale vernietiging van eerste kwaliteit .groente vindt zijn oorzaak in het feit, dat zowel West-Duitsland als grootste afnemer, en ook België en Luxemburg, zijn uitgevallen. Laatstgenoemde twee landen hebben sedert zaterdag j.l. de import van Nederlandse kropsla stopgezet. West- Duitsland heeft geen belangstelling meer voor onze sla nu de markt daar wordt overvoerd door sla van eigen bodem, die tegen belangrijk lagere prijzen wordt aangeboden dan de Nederlandse kropsla, welke met ho ge invoerrechten; verpakking en ex- peditiekosten is belast, mogelijk is. ECONOMISCHE POLITIERECHTER. SLAGER HAD BEDORVEN WAAR IN VOORRAAD. De officier van justitie bij de Haag se Economische Politierechter vor derde 75,boete of 30 dagen te- ■gen een niet versohenen Leidse sla ger, omdat deze op 3 november te Leiden 29M kg- runder- en varkens gehakt in bedorven toestand in voor raad had gehad. De slager had het verweer gevoerd, dat zijn koelkast defect was geraakt. De officier vond dat de consument hier niets mee te maken had en hij had geen enkele ga rantie, dat de slager het gehakt niet zou hebben afgeleverd. De slager is verantwoordelijk voor de waren die hij in voorraad heeft. De politierech ter veroordeelde verdachte tot 50, boete of 20 dagen. Algemene Vergadering K.V.O.B. Aan noodzakelijke „overuren" kleven vrij veel problemen In restaurant Brinkmann te Haar lem hield gisterenmiddag de Katho lieke Vereniging van Ondernemers in 't Bloemböllenbedrijf (K.V.O.B.) haar algemene vergadering onder presidium van de heer Ant. Nijssen sr. In zijn openingswoord deelde de voorzitter allereerst mede, dat er een begin is gemaakt met de oprichting van een kring Kennemerland-Zuid en van een kring Kennemerland- Noord. Eerstgenoemde kring zal omvat ten Velsen, Beverwijk, Castricum en Heemskerk, met Beverwijk als mid delpunt; de andere kring omvat Heiloo, Limmen, Akersloot en de beide Egmonden, met Limmen als middelpunt. De heer Nijssen attendeerde daar bij op het belang van kringvorming. Hij maakte geen bezwaar tegen kleine zelfstandige afdelingen, maar hij achtte het toch noodzakelijk, dat die afdelingen elkaar weer zouden Het oor van een hoogvliegster KxMlmt&L tórtaBÉ»!* i De Parijse mannequin Colette Duval heeft te Brazilië onlangs een vrije val van 11.000 meter gemaakt en daarmee een record gevestigd. Zij sprong uit het vliegtuig en pas 250 meter boven het water van het strand van Copa- cabana opende zij haar parachute. De foto toont mademoiselle Davul tijdens een onderzoek na de sprong. treffen in een kring. In groter ver band immers kan er meer bereikt worden. De voorzitter merkte voorts op, dat met grote zox-g het vele werk in de bollen-sector wordt tegemoet gezien. Het gebrek aan werkkrachten wordt steeds groter, in het algemeen in de tuinbouw, maar vooral in het inten sieve bedrijf van de bloembollen- kweker. Het gevolg van dat gebrek weerspiegelt zich in de lagere lonen en de grotere vrije tijd voor de werk nemer. Die betere positie wordt de werknemers van harte gegund, al dus de voorzitter, maar wij staan voor de vraag, hoe lang de verho ging van de productiekosten nog zal voortgaan. De concurrenten zitten immers niet stil en de afzet zal af nemen. Het vak kan daarom geen hogere kosten meer verdragen. Overuren. De heer Nijssen wees er op. dat het tekort aan mankracht vervan gende machine er toe dwingt de werknemers te vragen om over te werken. De lonen zijn echter goed en de werknemer maakt niet graag overuren. Zijn grootste bezwaar is vooral, dat er ook van het overwerk - geld belasting wordt afgetrokken. Daarom zou het wenselijk en rede lijk zijn. als tijdelijk ontheffing voor die belastingaftrek wordt gegeven. De kwestie is in ieder geval de moei te waard om bestudeerd te worden. De voorzitter bracht de woningbouw nog ter sprake, en tenslotte deelde hij t.a.v. de P.B.O. mede, dat er 2 K. V.O.B.-leden thans zitting hebben in de commissie van Bijstand voor het Produktschap. De gebruikelijke agendapunten konden wel vlot worden afgewerkt, maar bij de resultatenrekening kwam de verhouding met de L.T.B. nog even ter sprake. Een opmerking van een der afgevaardigden bracht de nieuwe algemeen secretaris van de L.T.B. er toe te wijzen op een ver- stoorde rekening. Destijds werd tus sen K.V.O.B. (toen 1100 leden) en I L.T.B. afgesproken, dat de K.V.O.B. I jaarlijks 9000.zou afdragen aan I de L.T.B. Een vast bedrag dus. In- middels is het ledental van de K.V. I O.B. 2000 geworden en mist de L.T. I B. nu de contributie van ongeveer 800 leden. Dat achtte de L.T.B.-secre- taris onjuist. De heer Nijssen wilde zich pri mair niet vastleggen aan de afspraak en hij zegde toe, dat er altijd met de L.T.B. gepraat kon worden. Voorstel Leiden. Ter tafel kwam voorts een voor stel van de afdeling Leiden en om streken, waarin het hoofdbestuur werd uitgenodigd te trachten verbe tering te brengen in de belastinghef fing bij overdracht van teeltrecht. Tevens wees deze afdeling er op, dat bij overdracht van teeltrecht van va der op zoon, door de belastingdienst de dagprijs van de teeltvergunning wordt aangehouden. Daardoor zijn vele jongeren niet in staat het be drijf van hun vader over te nemen. Ten aanzien van het eerste punt zag het bestuur geen berfoefte om enige stappen te doen. De discussies leidden er tenslotte toe, dat de voor zitter toezegde, dat over beide plin ten contact zal worden opgenomen met andere organisaties. - f- Aan het slot van. de vergadering sprak rector J. A. G. van der Hoog te over de betekenis van de vak- en standsorganisaties. Emir Abdel Krim, leider van de Riffs, heeft op zijn residentie te Cairo, Egypte, een Noord-Afrikaanse delegatie ontvangen. De foto toont de Emir (tweede vanrechts met tulband) temidden van de delegatie. Kardinaal Mindszenty weer in gevangenis De primaat van Hongarije, Joseph kardinaal Mindszenty, is, volgens be vestigde berichten uit Hongarije on der strenge voorzorgsmaatregelen der Hongaarse politie weer naar de gevangenis overgebracht. De kardi naal bevond zich sinds 15 juli 1955, de vooravond van de conferentie van Genève, op het zomerverblijf van de bisschop van Fuenfkirchen in Bues- poeks-Zentloszlo. Kortelings zocht hem hier een regeringsvertegen woordiger op, die hem er van op de hoogte stelde, dat de Hongaarse re gering bereid was hem met al zijn rechten in zijn functies van primaat van Hongarije te herstellen. Als voorwaarde werd echter gesteld, dat de kardinaal een verklaring van loyaliteit aan het democratische re giem zou ondertekenen en alle in de laatste jaren genomen besluiten zou erkennen. Omdat de primaat weiger de accoord te gaan met de voorwaar den in de loyaliteitsverklaring be schreven, bracht de regering hem weer naar de gevangenis over. Als voorwaarde stelde de regpring namelijk, dat alle confessionele scho len aan de staat zouden vervallen. Voorts moest de kardinaal instem men met de opvoeding der jeugd in een Marxistische geest, de door de communisten in het leven gèroepen „vredesbeweging van priesters" er kennen, en de progressieve priesters, die de regering in hoge kerkelijke ambten geplaatst heeft, bevestigen. Ook stelde de verklaring, dat de primaat de overeenkomst tussen de regering en de Katholieke Kerk in Hongarije zou naleven. Zoals de Hongaarse regering offi cieel mededeelde, heeft ook mgr. Groesz, die onlangs toestemming kreeg zijn ambt weer uit te oefenen, bovengemelde verklaring niet gete kend. Alhoewel dit als zeker aange nomen kan worden heeft het offi ciële orgaan van de Hongaarse Com munistische Partij, de zogenaamde verklaring van de aartsbisschop ech ter zonder handtekening- gepubli ceerd. BRITSE LEGER IN DUITSLAND GEREORGANISEERD. Het Britse leger in Duitsland is ge reorganiseerd en aangepast aan de eisen van een atoomoorlog, zo heeft sir Richard Gale, die bevelhebber van ■het Britse leger, woensdag verklaard op een perslunch in Bonn. De nieuwe infanteriedivisies zijn ontworpen om sleutelposities te ver dedigen en uit hun stellingen te bre ken als voordeel behaald kan wor den van atoomaanvallen. De pantser divisies zijn gewijzigd in zeer mobiele formaties die met alle ondersteunen de troepen snel door het landschap kunnen trekken. VRIJSPRAAK GEVRAAGD TEGEN BEROEPSVERVOERDER UIT NOORDWIJK. Een Noordwijkse beroepsvervoer der L.J.B. was wegens overtreding van het rijtijdenbesluit adlxtereenvol gens door de kantom-echter en de rechtbank voor twintig gevallen tot .twintig boetes van elk drie gulden veroordeeld. Het geval handelde om een chauffeur die 's morgens arbei ders naar hun werk bracht. De chauf feur keerde dan niet terug maar bleef wat rondhangen totdat de werktijd verstreken was en de thuisreis kon worden aanvaard. De vraag was nu of de wachttijd, die wel diensttijd is. pok werktijd was. De Hoge Raad had uitgemaakt dat het alleen ter be schikking staan van de werkgever beslist geen werktijd is. De zaak werd verwezen naar het Haags Gerechts hof en gezien het arrest van de Ho ge Raad vorderde de procureur-gene raal thans vrijspraak. Het Hof zal 13 juni a.s. arrest wijzen. In kringen van beroepsvervoerders bestond voor deze zaak grote belangstelling en de Federatie van Ned. Organisaties op het gebied van Personenvervoer had zich dan ook achter verdachte ge steld om deze principiële kwestie eens uitgemaakt te zien. Voor verdach te trad als verdediger op mr. B. J. A. fipreij. TOGLIATTI VERTROKKEN UIT BELGRADO. Palmiro Togliatti, secretaris-gene raal der Italiaanse communistische partij, die te Belgrado twee dagen besprekingen heeft gevoerd met de Zuidslavische president, maarschalk Tito, is woensdag per vliegtuig naar Rome teruggekeerd. Boodschap van Tjou en Lai voor president Eisenhower De Indiase minister van gezond heid, prinses Kaur, heeft dinsdag vol gens New Yorkse kranten bij een be zoek aan het Witte Huis aan presi dent Eisenhower de groeten overge bracht van premier Tsjou en Lai van Communistisch China. Volgens deze berichten had Tsjou en Lai vorig jaar herfst, toen mevr. Kaur Pekinig bezocht, 'haar gevraagd bij haar bezoek aan Washington aan president Eisenhower mede te delen, dat hij hem „respecteert als een man, die toegeutijid) is aan de vrede". Ook zou Tsjcrn aan mevr. Kaur gevraagd hébben de Amerikaanse president mede te delen dat China vrede wenst. Klinkende munt op Cyprus Voor anderhalf miljoen beloningen beschikbaar De Britse autoriteiten hebben woensdag op Cyprus aanplakbiljetten verspreid met foto en signalementen van 25 Griekse Cyprioten, die ge zocht word/en. Wie inlichtingen ver strekt die tot arrestatie van deze per sonen leiden, krijgt een beloning van 50.000 gulden en een reis met zijn gezin naar het buitenland. Het geld zal contant worden uitbe taald en de betrokkene kan zelf be palen, waarheen hij met zijn gezin, onder Britse bescherming, wil gaan. De bestemming zal geheim worden gehouden. Een van de gezochten is Neofytos Sofoclecus, een 20-jarige voormalige bediende van gouverneur Harding, die verdween op de dag dat er onder d-iens bed een bom werd ontdekt, In totaal is nu een bedrag van 1.350.000 gulden uitgeloofd voor in lichtingen over voortvluchtige Cy prioten. De hoogste beloning ÏOO.OÖO guld'en, is uitgeloofd voor inlichtin gen over generaal George Grivas, de leider van de ondergrondse verzetsbe weging EOKA. Er is een extra-beloning uitgeloofd voor mededelingen over het ontwet- tig ibezit van wapens, munitie en ont plofbare stoffen. BELASTINGVERLAGING IN WEST-DUITSLAND Een woordvoerder van het West- Duitse ministerie van financiën heeft heden medegedeeld dat er vergaande overeenstemming bestaat tussen de minister van financiën dc minister van economische zaken en de regerings coalitie over partij voorstellen inzake belastingverlaging. Een commissie zal de tekst opstellen van de gezamen lijke voorstellen welke tekst dinsdag a.s. naar verwacht wordt zal worden gepubliceerd. De overeengekomen be lastingverlagingen zullen naar ver wacht wordt weinig verschil te zien geven met de oorspronkelijke voor stellen der regeringspartijen van on geveer vier weken geleden. Deze om vatten een verlaging van de inkom stenbelasting met 10 voor de lagere inkomens, extra aftrek voor gezinnen met twee of meer kinderen en ver lagingen der omzetbelasting vopr klei nere firma's. CONFERENTIES IN DE VER. STATEN OVER HET KANKERVRAAGSTUK. The „American Cancer Society" heeft bekend gemaakt dat ongeveer 20 landen, waaronder Nederland, conferenties over het kankervraag- stuk zullen bijwonen, die van 3 tot 15 juni in Detroit, New York en Was hington gehouden worden. Als Neder landse afgevaardigde is aangewezen dr. W. F. Wassink, directeur van het Kanker Instituut, Anthony van Leeu- wenhoekhuis, Amsterdam. Noodweer in België Het noodweer waardoor de streek van Verviers en in het bijzonder Dion, dinsdag getroffen is, heeft be halve vier doden nog verscheidene ge wonden geëist. De schade wordt reeds op verschedene tientallen miljoenen Belgische franken geschat. Talrijke particuliere woningen zijn getroffen, evenals talrijke fabrieken, waar de goederenvoorraden onder water staan. Woensdagochtend was de toestand nog lang niet normaal. Het water heeft op sommige plaatsen trechters gevormd, die tot aan de gasbuizen reiken. De telefoon werkt nog niet. Het. tramverkeer is alleen mogelijk op sommige vakken, daar op vele plaatsen de spoorstaven verwrongen of uitgerukt zijn. De overstroming heeft ook schade aangericht in nabijliggende plaatsen, o.m. te Hodimont, waar de muren van een school zijn ingestort. Enkele spinnerijen en fabrieken liepen scha de op. Er zal een tijdlang niet kun nen worden gewerkt. In verscheidene plaatsen hebben de bewoners hun huizen moeten ver laten. Vele gezinnen hebben een toe vlucht gezocht op zolderkamers. Hulp werd geboden zodra dit mogelijk was in samenwerking met de nationale dienst voor hulpverlening en het Rode Kruis. Communistische nederlaag in Italië De christen-democraten en de Nenni-socialisten hebben de grootste winst geboekt bij de in Italië gehou den verkiezingen voor de raden van gemeenten en provincie. Volgens de einduitslag van de verkiezingen voor de provinciale raden hebben de chris ten democraten ruim 9 miljoen 200.000 stemmen behaald of 38.9 per cent tegen 36.3 percent bij de ver kiezingen van 1952. In totaal behaalden de centrum partijen (christen-democraten, recht se socialisten, liberalen en republi keinen) 52.6 percent der stemmen of twee percent meer dan in 1952. Voor de eerste maal sinds de oor log liep het stemmental van de com munisten achteruit. V oorverkiezingen in Florida De uitslagen van 1.778 kiesdistricten in de Amerikaanse staat Florida, waar voorverkiezingen zijn gehouden voor het aanwijzen van kiesmannen naar de conventies der democratische en repubikeinse partijen, zijn thans be kend. De democratsche kandidaat Steven son kreeg 210.293 stemmen of 50,87 en zijn medekandidaat senator Kefau- ver 203.091 stemmen of 49,13 Volgens de eerste berichten zou de 28 man sterke delegatie van Florida naar de democratische partijconventie 22 aanhangers van Stevenson en zes volgelingen van Kefauver tellen. AMERIKAANSE OFFICIEREN NAAR MOSKOU De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Nathan Twining heeft woensdag met president Eisenhowers goedkeuring een uit nodiging aanvaard tot bijwoning van de Russische luchtmachtschouw op 24 juni: Twining zal vergezeld gaan van verscheidene andere officieren van de luchtmacht. FRANSE TANKS NAAR EGYPTE Volgens een in juli 1955 getekend contract levert Frankrijk veertig lichte tanks aan Egypte, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken mee. De berichten in de Franse pers, dat wordt onderhandeld over de leve ring van nog meer tanks, worden door het ministerie tegengesproken. Tien van de 13-tons tanks zijn bij het sluiten van het contract geleverd, 20 in maart van dit jaar en de 1 tien worden thans afgeleverd.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7