Verhoogde uitkering van het bodempensioen? EERSTE KAMER E.V.C. doorkruist loonoverleg door wilde stakingen te R'dam Noodweer boven N.O.-Nederland Kunstmatige regen in Someren Prins Bernhard tot jonge landlieden Vreemde dingen Een bedrag van f 84. bij Postzegelfonds DONDERDAG 31 MEI 1956 TWEEDE BLAD PAGINA 2 Aanpassing niet te ontkomen De Eerste Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming de wet op de algemene oudersdomsvoor- ziening aangenomen. Minister Suurhoff heeft gistermor gen in de Eerste Kamer meegedeeld dat in verband met de te verwachten loonstijgingen de uitkeringen vol gens de wet op de algemene oude dagsvoorziening per januari 1957 zeer waarschijnlijk zullen moeten worden vehoogd. Zoas bekend bedraagt het wette lijk bodempensioen voor ongehuwden 804.en voor gehuwden 1338. Minister Suurhof verklaarde in ver band met de bezwaren die tegen de aanpassing van de bestaande pen sioenen aan het wettelijk bodempen sioen door de Eerste-Kamerleden waren geuit, dat hij ervan overtuigd was dat op 1 januari 1957 alle be trokkenen verbaasd zullen zijn, om dat dan iedereen van deze nieuwe sociale wet er beter op geworden is. ISÜen zal zich dan afvragen: waarom ter wereld is er zo'n kabaal gemaakt over de aanpassing! Minister Suurhoff merkte op, dat hij teleurgesteld is over de loop van het debat in de Eerste Kamer over het aanpassingsvraagstuk. Het is een algemeen sociaal belang dat de ver houding tussen arbeidsinkomen en pensioeninkomsten in de niet-actieve periode niet wordt doorbroken. (Doet men dat, dan versterkt men de drang om alle pensioeninkomsten op den duur op te hijsen naar 100 procent arbeidsinkomen. Deze last kan ons volk, mede in verband met de toenemende vergrijzing, niet dra gen. Nu zegt men wel: Verkregen recht is verkregen recht, maar soci aal-economische vraagstukken kan Loonsverhoging in de havens De verdere beprekingen tussen de scheepvaartverenigingen zuid en noord enerzijds en de erkende vak organisaties anderzijds hebben tot overeenstemming geleid over de in voering van een loonsverhoging tot maximaal zes procent voor de in de havens van Rotterdam en Amster dam van kracht zijnde CAO's. Een desbetreffend verzoek is ter goedkeuring'bij ihet college van rijks- bemiddelaars ingediend, waarbij als datum van ingang j juli 1956 is voor gesteld. LOONONDERHANDELINGEN HUURAUTO- EN TAXIBEDRIJF Bij de loononderhandelingen tus sen de landelijke looncommissie voor het huurauto- en taxibedrijf en ver tegenwoordigers van het vervoer personeel, is men ten-aanzien, van de uitkering in eens van 3% over 1955 overeengekomen, dat de bedrijven, vrij gelaten worden om een uitke ring over 1955 van ten hoogste 3% van het jaarloon te betalen welke uitkering uit de winst dient te ge schieden, zodat elk bedrijf in ver band met de bedrijfsresultaten, zelf kan bepalen of en zo ja welke uit kering aan het personeel zal worden gegeven. Het eventueel uit te keren percen tage zal worden berekend over 40,70 per week voorzover het rijdend per soneel betreft, jonger dan 24 jaar, en over ƒ42,70 per week voorzover het rijdend personeel betreft van 24 jaar en ouder, hetgeen dus een uitkering van ten hoogste 62,resp 64. betekent. Voor het niet-rijdend personeel zal het eventueel uit te keren percenta ge berekend worden over het in de landelijke loonregeling voor 't huur auto- en taxibedrijf vermelde loon. Als algemene richtlijn diene voor die bedrijven, die tot een uitkering overgaan, dat zulks geschiede aan personeel, dat op 1 mei 1956 in dienst is, behoudens bijzondere omstandig heden. Overigens zijn ook in de wijze van uitkering de bedrijven vrijge laten. V Over de uitbreiding der secundaire arbeidsvoorwaarden werd overeen gekomen om zowel voor 't rijdend als 't niet-rijdend personeel de reeds toegestane 2% extra-uitkering bin dend op te nemen in de landelijke loonregeling voor het huurauto- en taxibedrijf. Ten aanzien van het rijdend per soneel 1% van de uitbreiding secun daire arbeidsvoorwaarden te reali seren, in dier voege, dat na verkre gen toestemming van het college van rijksbemiddelaars de bedrijven vrij gelaten worden om irii 1956, voor zo ver de bedrijfsresultaten zulks toe laten, 'n extra-uitkering te verstrek ken ten bedrage van ten hoogste de helft van het in bijlage II van de lan delijke loonregeling van het huur auto- en taxibedrijf voor de betref fende gemeenteklasse genoemde va- kantieloon, hetzij door betaling in geld, hetzij door het verlenen van 3 dagen extra-vakantie. Ten aanzien van het niet-rijdend personeel 2% van bedoelde uitbrei ding te realiseren, in dier voege dat na verkregen toestemming van het college van rijksbemiddelaars de be drijven vrijgelaten worden om in '56 voor zover de bedrijfsresultaten zulks toelaten, 2% van het rechtens gel dende jaarloon uit te keren, hetzij geheel in geld, hetzij door betaling van 1% in geld en het geven van 3 dagen extra-vacantie. men niet oplossen met formeel juri dische argumenten, die ontleend zijn aan het privaatrecht. De groep van verzekerden lijdt als zodanig geen nadeel door de aanpassing. De vrij komende middelen daarbij maken allerei andere verbeteringen moge lijk: de overheid zal de oude pen sioenen kunnen optrekken en 't par ticulier bedrijfsleven kan bijvoor beeld de weduwenpensionering gaan invoeren of verbeteren. Er zijn tal van pensioenregelingen, die van oudsher de aanpassing in haar reg lementen hebben «opgenomenNooit heeft iemand tegen de kortingen ge protesteerd. Iedere gepensioneerde wordt er 1 januari 1957 beter van, niemand slechter. De minister van Soicale Zaken zei in de aanvang van zijn rede, dat hij erkentelijk is voor de woorden van waardering, die door de kamer voor hem en zijn medewerkers zijn geuit. Dank bracht hij de senaat voor de snelheid waarmee ook hij de wet heeft willen behandelen. De minister wees erop, dat er nog nergens een volmaakt systeem voor de oudedagvoorziening is gevonden. De voorziening van de ouden van da gen brengt mee dat offers moeten worden gebracht. Dat moet men aan vaarden en anders moet men het ri sico niet accepteren. Het kabinet heeft nog geen beslis sing genomen over de algemene kin derbijslagverzekering. Deze beslis- snig komt ook niet voor 13 juni. Met grote spoed wordt echter gewerkt aan de wetsontwerpen waarbij de premies voor ziekenfondsen, die be jaarden betalen, worden verminderd. De mening van de heer Reijers (CH) dat niet de loonindex, maar de kosten van levensonderhoud de norm voor de hoogte van het wettelijke bo dempensioen dienen te zijn, wees de minister af. De ervaring leert dat de lonen de neiging hebben meer te stij gen dan de kosten van levensonder houd. Minister Suurhoff verzekerde de heer Hellema (AR) dat de rege ring geen belangrijke budgetair offer van de invoering van deze wet vreest Natuurlijk zal de bevolking offers moeten brengen. De sociale bomen groeien ook niet qan de hemel van de hoogconjunctuur. Zoals wij gisteren nog in een ge deelte van onze oplage konden mede delen, is gistermorgen een wilde sta king uitgebroken onder de Rotter damse bouwvakarbeiders, die onder leiding van de communistische een- heidsvakoentrale 'n directe uitkering van 3% over het loon van 1955 eisen, plus een loonsverhoging van 6%. De communisten, die reeds lang deze staking voorbereid hebben, kre gen gistermorgen (bun zin en met deze actie hebben zij het loonoverleg, dat momenteel door de erkende vakbon- dien met de werkgevers gevoerd wordt, op een gevaarlijke wijze door kruist. Terwijl de erkende vakbonden reeds een loonsverhoging van 3% praktisch zeker gesteld hadden, ter wijl men onderhandelde over een hoger percentage en tevens naar een wijze zocht om de 3%-ineens te doen uitkeren, helbben de communisten de stemming onder de arbeiders zozeer vertroebeld, dat een groot gedeelte van hen gisteren besloot het werk er bij neef te legigen. In een vergadering, die door onge veer 1.000 'bouwers werd bezocht, hield het communistisch Tweede Ka merlid IRieuter een opruiende rede voering en verzekerde de arbeider?, dat de communistische EVC achter hen stond. De Rotterdamse voorzitter van de NW, die betoogde, dat de staking onjuist was, dat de onderhandelin gen in de goede richting gingen en •dat het NW deze wilde staking niet LOODGIETER SINT SERVAAS- TOREN KRIJGT TWEE WEKEN. Het gerechtsof te Den Bosch heeft de Maastrichtse loodgieter G. S. con form de eis van de procureur-gene raal veroordeeld tot twee weken hechtenis. De loodgieter stond twee weken ge leden terecht onder beschuldiging, dat hij door onvoorzichtig gebruik van een gasolinebout de brand van de Sint Servaastoren verooraakt heeft. De Maastrichtse rechtbank had hem vrijgesproken nadat de officier van justitie eveneens twee weken hechtenis had geëist. zou steunen, werd uitgefloten en ver volgens door enkele heethoofden van achter de microfoon weggeduwd. Deze handelwijze was verscheidene aanwezigen echter toch te bar en men protesteerde tegen deze manier van optreden: „Iedereen moet in staat worden gesteld zijn stand-punt te ver dedigen!" werd er geroepen. Ook andere arbeiders, die een be roep wilden doen op het gezonde ver stand van de bouwers, werd het spre ken door een betrekkelijk klein groepje raddraaiers onmogelijk ge maakt. Inmiddels zijn er reeds aanwijzin gen te bespeuren, dat op verscheide ne bouwprojecten deze wilde staking aan het verlopen is. HET ONGELUK MET DE DRIE „THUNDERSTREAKS" Het verongelukken van de drie „Thunderstreak" straaljagers van de Koninklijke Luchtmacht, die op 18 fnei boven het Oosten des lands door htm bestuurders wegens gebrek aan brandstof moesten worden verlaten, is niet te wijten aan onvoldoende geoefendheid in samenwerking tus sen het personeel van de grondorga- nisatie en de vliegtuigbemanning, Het ongeval is veroorzaakt, door dat de vluchtcommandant aan het einde van de oefening, waarmee d< toestellen bezig, waren, heeft nage laten zijn visuele plaatsbepaling te controleren met de hem ter beschik king staande radio- en rarionaviga- tiehulpmiddelen. Hierdoor heeft hij te laat bemerkt, dat deze visuele plaatsbepaling on juist was, waardoor een noodtoe stand door gebrek aan brandstof is ontstaan. Dit heeft minister Staf meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen WARMOND R.R.R. Restaurant Rfive Roumain Van Vrijdag 1 juni 195Ó af van 8 - 2 uur 's nachts Hongaars-Roemeens Orkest RVDI EN PAH Roemeens koud buffet o.l.v. Roemeense- Franse- Restaurateur- Dichter MICHEL STERIADE VIJFF VLIEQHEN DROOMTUYN Oranje Nassaulaan tl Res. 01711 - 854-855 Zennwrust. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en •temmen U weer moedig en rustig» Advertentie DE SERINGENBERG TE WASSENAAR. Namens de jagermeester van Hare Majesteit de Koningin kan word' medegedeeld, dat de koninklijke landgoederen te Wassenaar alle da gen zijn geopend tot en met zondag 3 juni a.s. van v.m. 9 uur tot en met 6 uur n.m. tegen betaling van 0.25 jier persoon, om de bloeiende Seringen- berg te gaan bezichtigen. Daarna na 3 juni a.s. zijn de land goederen elke woensdag geopend van vm. 9 uur tot n.m. 6 uur, kosten f 0.25 per persoon. Ingang Rijksstraat weg 557, Wassenaar. In de nacht van woensdag op don derdag ontlastte zich boven Ap- pingedam een kort, doch hevig on weer, waarbij een kerktoren door de bliksem getroffen werd. Omstreeks half drie zag de echt genote van de in de nabijheid wo nende brandweerman T Fiat, hoe een bliksemstraal via de ongeveer 88 m. hoge toren aan de Wijkstraat in het wegdek sloeg. Enkele minuten daarna zag men dat een zware houten lijst van de toren in brand was geraakt. De brandweer, die spoedig uitrukte, stond voor een bijzonder zware taak, omdat men vanaf de grond geen blus water rechtstreeks naar deze hoogte kon opvoeren. Via een aantal nauwe trappen kon men tenslotte doordrin gen tot het bovenste gedeelte van de toren, waar de vuurhaard met emmers water geblust werd. Na een half uur was men de brand meester, die aan zienlijke schade heeft aangericht. Een langdurig, hevig onweer boven Ruurlo, gepaard met wolkbreuk en hagelbuien, heeft woensdagavond veel schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Verschillende stra ten stonden een tiental centimeters onder water. Het verkeer was geheel lamgelegd. Er vielen hagelstenen zo groot als knikkers, waarvan vooral de rogge en haver geleden hebben. Van de tuinen bij de huizen is een aantal geheel vernield. Een dergelijk noodweer heeft deze generatie in Ruurlo nog niet meegemaakt. 125 h.a. en 35 bedrijven zullen ervan profiteren De directeur-generaal van de land bouw, ir. A. W. van der Plassche, heeft te Someren een beregenings- installatie zal 125 ha grond van 35 bedrijven van water voorzien. Aan de openingsplechtigheid ging een bij eenkomst op het gemeentehuis van Someren vooraf. Pastoor Van den (Heuvel verichtte de inzegening van de waterbron, de machines en het object van berege ning, die er niet zijn, zo zei hij, om het werk van de Schepper te door kruisen, maar om het licht van de Schepper te volgen, die tenslotte de wasdom 'geeft. Ir. Van der Plassche stelde het op prijs deze eerste beregeningsinstal latie in werking te kunnen stellen, waar in voorbeeldige samenwerking 125 ha grond van 36 bedrijven van water worden voorzien en waardoor het welvaartspeil en het levensge luk van de op deze bedrijven wonen de mensen worden verhoogd. Hij feliciteerde deze streek met de eerste „regenmeester" en hoopte, cfat de exploitatie zuinig en als een voor beeld voor anderen zou worden ge voerd, waarna hij met een druk op de knop de beregeningsinstallatie in werking stelde, terwijl het Wilhelmus werd gespeeld. Daarna gaif ir. Baars nog enige bij water voorzen. Elke pomp heeft een capaciteit van 60 mi3 per uur bij een opbrengst van 65 imeter w.!k. Het water komt via die pomp in een onder grondse 'buizensysteem. In het onder grondse leidingnet zijn in totaal 60 hydranten opgenomen. Bovendien is nog mogelijk tot aansluiting van ruim 50 veedrinkbakjes. Vanuit de hydranten komt het water in het aan te koppelen bovengrondse buitennet, bestaande uit snelkoppelingsbuizen van aluminium. In totaal is een leng te van 2148 meter snelkoppelingsbui- aen aanwezig. Op deze buien staan de sproeiers, in tqtaal 96 en elke sproeier heeft per uur een neerslaghoogte van 6 mm. In pompgebouw nr. 2 is een hydrophor- ketel aanwezig in verband irnet de watervoorziening van het vee. Indien n.l de 'beregeningsinstallatie niet werkt kan door middel van de hy- dirophorketel het water in de onder grondse leidingen onder druk wor den gehouden. De kosten hebben be dragen 160.000. HET VERDRONKEN JONGETJE TE ROTTERDAM Het jongetje dat dinsdagmiddag in de Delftshavense Schie bij de Mathe- zonderheden omtrent dit grote com- nesserbrug te Rotterdam verdronken plex, waar ook nachtvorstbestrijding van vroege aardappelen mogelijk is gebleken. De oppervlakte van 125 ha is ver deeld in vier blokken. Elk blok wordt door mided van een pomp van is, blijkt de 11-jarige Franciscus J. M. Houben uit de Veelzichtstraat in Rot terdam te zijn. Toen dinsdagmiddag zijn stofelijk overschot werd opgehaald, kon men zijn identiteit niet vaststellen. Platteland van grootste belang voor nationale gezondheid In deze tijd van industrialsatie is sleutelposten in industrie en op voor- er wel eens te weinig begrip voor het posten der cultuur. Het mensenmateriaal in de steden i in handel, industrie en weten schap is sterk onderhevig aan slij tage, aldus de prins. Hij noemde het gelukkig, dat het platteland nog beschikt over zulke reserves. Zich richtende tot de jonge boeren en boerinnen, zei Prins Bern hard, dat de jeugd in deze tijd een zeer bijzondere roeping heeft, juist in verband met de sleutelpositie die boeren en tuinders innemen in het economische en culturele leven van de natie. ,Als gij als jonge mensen uw roe ping verstaat, dan is de nationale ge zondheid voor de volgende generatie naar menselijke berekening verze kerd", zo zei de Prins. Tenslotte zeide hij, dat slechts door de gemeenschap met het Kruis van Christus, die gestorven is opdat wij zouden leven, het leven waarlyk bloeien lean. „Als gij bij alles wat ge doet, dat Kruis voor ogen houdt, kunt ge de resultaten aan God overlaten. Dan ligt uw toekomst vast in een eeuwige en onwankelbare basis. Want uitein delijk behoort de wereld en de toe komst aan Jezus Christus", zo besloot Prins Bernhard zijn toespraak. feit, dat tenslotte de hele wereld moet leven van de opbrengst van de akker. Dit verklaarde vanmiddag Z.K.H. Prins Bernhard op de in „Tivoli" te Utrecht gehouden nationale bonds dag van de Ghr. Jonge Boeren- en Tuindersbond en de Clhr. Bond van Boerinnen en Plattelandsmeisjes. Prins Bernhard noemde het type rend, dat men in het boek Prediker kan lezen: „Een voordeel voor het land is een koning, die de akkerbouw begunstigt". De Prins merkte op, dat de landbouw van het grootste belang is voor de nationale welvaart. Het platteland in het algemeen en de stand van de boeren en tuinders in het bijzonder vormt een voortdu rende reservebron voor de nationale krachten. Industrie en handel, en niet te ver geten wetenschap en kunst, aldus de Prins, ontvangen telkens nieuwe krachten uit dat, gelukkig vooralsnog onuitputtelijke, reservoir. Zonen en dochters van het platte land treft men aan als hoofden van departementen en als leiders van we tenschappelijke onderzoekingen, op INVAL IN UTRECHTS EVIPAN- INSTTTUUT. Bij een een dezer dagen gehou den inval in een tandheelkundig in stituut te Utrecht, dat niet bijzonder gunstig bekend staat, onder andere wegens het veelvuldig gebruik van evipan, ontdekte de politie verschei dene onregelmatigheden meldt het „Alg. Dgblad". In dienst van het instituut werkte een zekere dokter B., die niet in het bezit was van de vereiste vergun ning van de inspecteur van de volks gezondheid. Voorts waren er twee •assistenten, die medische ingrepen verrichten zonder daartoe wettelijke bevoegdheden te bezitten. Het instrumentarium van het insti tuut is in beslag genomen. Zowel te gen dokter Ba als tegen beide assis tenten en dè directeur van hetin stituut, zekere S., is proces-verbaal opgemaakt. Zij zullen ind juni voor het Utrechtse kantongerecht moeten voorkomen. VOORRANGSREGELING OP VELSER PONT. Met ingang van 1 juni zal op het pontveer Velsen voorrang worden ge geven aan vrachtauto's, autobussen, enz. boven personenauto's en kleine bestelauto's. Voorrang krijgen motorrtijuigen, waarvan de .asbelasting met inbegrip van de lading 1.6 ton, en/of de hoog te van 2.40 m., en/of de breedte van 2.20 m. te boven gaat, zulks echter alleen gedurende de tijd, dat de weg over de sluizen te IJmuiden voor de overige motorrijtuigen is geopend De voorrang zal automatisch wor den gegeven indien de desbetreffen de motorrijtuigen zich opstellen op de daartoe ter plaatse aangeduide wachtplaatsen. Slechts in bijzondere gevallen kan voorrang gegeven worden aan andere motorrijtuigen, hetzij doorlopend op voorrangskaart aan te vragen bij de arrondissementsingenieur in het arrondissements „Het Noordzeeka- naal", Jansstraat 46a, Haarlem hetzij voor een spoedgeval, aan te vragen by de politie aan de pont. KLEUTER VERDRONKEN. Uit het water van de Admiralen- gracht bij de Jan van Galenstraat te Amsterdam, is het lijkje opgehaald van het 5-jarige meisje F. J. M. van der Meer, dat gistermiddag vermoe delijk tijdens het spelen te water is geraakt. Penningmeester de gevangenis in De krijgsraad te velde West heeft gisteren de beroepsadjudant-onderof ficier by de Militaire Administratie, D. A. H., wegens verduistering en valsheid in geschrifte veroordeeld tot een jaar waarvan drie maanden voor waardelijk, met aftrek en een proef tijd, van drie jaar. H. was penningmeester van de Stichting Nationaal Postzegelfonds, tot steun aan tJbc-patiënten. Sinds 1952 waren bij de stichting 84.000 verdwenen. Accoruitants, die de ver warde administratie van H. hebben nagegaan, hebben het spoor van slechts 45.000 kunnen volgen. De penningmeester was nogal non chalant met het onder zijn beheer staande geld omgesprongen. Zo had hij b.v. een sigarettenrekening van 1000 uit de kas voldaan „omdat hij geen reis- en verblijfkosten in rekening bracht". Zestien mille waren uitgetrokken voor mensen, dlie niet aan tbc leden. Deze mensen zaten er echter wel slecht voor. De verdediger, mr. Ph. C. M. van der Veen, meende dan ook, dat dit volgens de statuten van de stichting geoorloofd was. Geen controle. (Mr. v. d. Veen had zich ook zeer geërgerd over het volkomen gebrek aan controle en het uitblijven van ac- contantsonderzoek sinds 1952. Ook de kascommissie was in gebreke geble ven. De houding van de voorzitter werd door de verdediger eveneens scherp aangevallen. Deze zegt op belangrijke punten van niets te weten, maar hij had wel moeten weten, dlat zajn auto niet steeds voor een paar sigaretten in een „garnizoensgarage" kon worden gere pareerd en dat een nieuwe band ook niet voor niets wordt gegeven, noch dat kaas, eieren e.d. tegen halve prijs door een penningmeester kunnen worden geleverd. Joh. Joergensen f Op 89-jarige leeftijd overleed in Svendborg (Funen) de Deense dich ter en schryver Jens Johannes Joer gensen, die aan het eind van de vo rige euew opviel door zijn fel natura listische scheppingen. Een reis naar Italië in 1893 deed hem het naturalis me de rug toe keren en dit was het begin van zyn overgang naar het katholicisme, die in 1896 een feit werd. De reis naar Italië had op de dich- ter-sChrijver een dermate indruk ge maakt, dat hij een groot deel van zijn verdere leven in Assisi gewoond heeft. Van zijn hand verschenen o.m. de volgende werken: De weg naar het Licht; Franciscus van Assisi, Goe- thebogen, Klokke Roeland, Katharina van Siena, Don Bosco en Nadat ik Christen werd. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieiuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.36 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte •muz. 12.30 Land- en tuinbouwmecled. 12.33 Voor de plattelandsvrouwen. 12.40 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Brabants orkest. 14.55 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole orkest, en solist. 16.00 Voor.de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Pianorecital. 18.05 Lichte muz. 18.30 Vragenbe- antw. 18.45 Gram. 18.55 Toespraak. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. De sportvisserij in Nederland. 19.20 R egerin gsu ifczendingEm igratierubr Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Verkiezingstoespraak. 19.45 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Act. 20.35 De ge wone man. 20.40 Licht emuz. 21.00 I Pol. forum. 21.30 Lichte muz. 21.55 000,verdwenen Het verd wenen geld werd echter ook voor andere zaken besteed. Ver dachte had een schilderij van 1500 als belegging gekocht, het dagelijks bestuur stond aan een landbouwer een lening toe van 4000 voor een huurhuisje, hoewel men zonder de raad van beheer slechts over bedragen tot 2600 mocht beschikken. Voor deze lening werd 1800 ingeboekt. De landbouwer kocht koeien voor het ontvangen geld Het uitgegeven geld moest echter worden verantwoord in de boeken en dit geschiedde ook. Voor de actie „Beurzen open, dijken dicht" in 1953 j Orgelconc. 22.lö" Gram. 22.30 Con- boekte verd. 2500. Er werd echter certgebouworkest. 22.45 Avondgebed met betaald. In ruim twee jaar gaf'en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00. de stichting 39.000 aan schenkingen j uit en 3706- aan aankoop en repa- HILVERSUM H, 298 M. raties van auto's. Verd. kreeg 2700 geschonken voor „zijn dochter, die I VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 7.55 Wie weet hoe? 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPIR/O: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Gram. 11.30 Piano, viool en cello. AVRO: 12.00 Arnus. muz. 12.30 Land- en tuinibouw- meded. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Koer sen. 14.00 Studentenkoor. 14.25 De on bekende Kipling, caus. 14.45 Gram. 15.10 Gevar. programma. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Mus. caus. 17.40 Hammondorgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Amus. muz. 18.45 De Gouden Oogst, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Het 90- jarig bestaan van de Grafische Bond. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Dit is He- rodes, hoorspel. 19.55 Ber. 20i00 met tbc in Davos lag". Deze dochter bestaat echter niet De verdediger bestreed dat verd. aansprakelijk zou zijn voor een be drag van ongeveer 30 mille. Dit zou in ieder geval met medeweten of on der machtiging van voorzitter of da gelijks 'bestuur zijn besteed. Voorts bepleitte hij verzachtende omstandigheden. H. werkte hard voor het fonds en voor ongelukkigen. De voorzitter en de secretaris hadden, volgens mr. v. d. Veen geprofiteerd. Verd. zou zelf in feite niet hebben geprofiteerd, doch geen kans hebben gezien uit de warboel te raken. Nu wordt alle schuld op zijn schouders geschoven. De voorzitter verweet verd. nog, niet voldoende te beseffen, hoe mis hij was geweest". „Probeer toch iets van uw zelfrespect te redden" raadde h$j aan. De financiën van het fonds schijnen nu gesaneerd te zijn. Het werkt weer volop binnen de perken van de sta- Nieuws. 20.05 Vijf jaar Benelux-uit- tuten. Tijdiens de zitting kwamen nog i zendingen- VARA: 21.00 Gram. 21.40 tal van vragen over (het betalen van Zij willen u wél helpen, klankb. 22.00 taxatierapporten, schenkingen en le ningen door verd., die verklaarde zaakgelastigde namens de voorzitter te zyn, naar voren. Lichte miuz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6