Toeslag ineens, indien de woning 10 jaar achtereen bewoond wordt Broederlijke promotie trok de aandacht van de Leidse civitas Delft bouwt een woonwijk met vele centrale voorzieningen De loon- en kostenverhogingen beletten verlaging broodprijs "AKKERTJES" Van KLEI tot DONDERDAG 31 MEI 1956 DE LEIDSE COURAN'i TWEEDE BLAD PAGINA 1 Nieuwe regeling bevordering eigen woningbezit De door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, na overleg met zijn ambtgenoot voor publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, in het leven geroepen werkgroep eigen-woningbezit heeft, zoals bekend is, in 1955 een rapport uitgebracht, waarin zij aanbevelingen doet voor een regeling ter bevordering van het eigen-woningbezit. Deze aanbevelingen blijken in hoofdzaak te zijn gevolgd in de regeling, zoals deze thans is neergelegd in het „besluit bevordering eigen-woningbezit" en de „beschikking bevorde ring eigen-woning-bezit", die beide met ingang van 1 juni 1956 in werking treden. van de toeslag zal daarom ook eerst worden uitbetaald, als binnen een be paalde termijn vast komt te staan, dat dit laatste is geschied of zal ge schieden. De toeslag wordt uitbetaald zodra men de woning heeft betrokken. 25 tot 35 procent van toegekende premie Op grond van deze regeling kunnen van rijkswege aan personen, die een nieuw gebouwdie woning, waarvoor een premie is toegekend krachtens het premie- en bij'dragebesluit wo ningbouw, als eigenaar zullen gaan bewonen, toeslagen op de premie worden toegekend. Bovendien kunnen van gemeentewege garanties voor de betaling van hoofdsom en rente van op te nemen kredieten onder hypothe cair verband worden gegeven. Voor het verkrijgen van deze faciliteiten is de tussenkomst van een z.g. be middelend orgaan vereist. Toeslag ineens. Ingevolge de premie- en bedrage regeling woningbouw 1853 kunnen personen, die de leeftijd van 50 jaar nog niet hebben bereikt, bij de bouw van een eengezinshuis voor eigen be woning behalve voor een premie ook voor jaarlijkse bijdragen in aanmer king komen. Deze bijdragen, die 2Yz procent van de toegekende premie bedragen, worden ged/urende 10 jaar betaald, indien men de woning als eigenaar blijft bewonen. In plaats van deze jaarlijkse bij dragen zal men voortaan/ in geval een premie is toegezegd, een toeslag ineens kunnen verkrijgen onder de voorwaarde, dat men de woning ge durende ten minste tien achtereen volgende jaren als eigenaar zal be wonen. De leeftijdgrens van 50 jaar is voorts ten aanzien van het toeken nen van een toeslag verhoogd tot 65 jaar. Voor de bouw met een halve pre mie geldt de regeling niet. Bij aan koop van een premie woning kan de toeslag aan de koper worden gege ven, mits hij de eerste bewoner is en. binnen zes maanden na het vóór be woning gereed komen van de woning die toeslag aanvraagt. Binnen het kader van de nieuwe regeling vallen zowel eengezinshuizen als woningen in een meergezinshuis. De woningen mogen een bepaalde op- pervlaktegrens, afhankelijk van de buisvestingsoapaciteit, niet overschrij den, in het algemeen geen hogere stichtingskosten hebben dan 30.000 en dienen in 'beginsel ten minste vier woon- en slaapkamers te bevatten. 25 Tot 35%. De toeslag bedraagt 25 procent tot 35 procent van de toegekende pre mie, al naar gelang de grootte van Bemiddelend orgaan. Aanvragen om een toeslag en om een garantie moeten worden inge diend door tussenkomst van een door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting toegelaten bemid delend orgaan, d.i. een lichaam, dat aan het publiek bemiddeling verleent bij de bouw of verwerving van een eigen woning en gegadigden met raad en daad terzijde staat 'bij het opzet ten en realiseren van hun bouwplan nen. Aan de bemiddelende organen worden strenge eisen gesteld, terwijl zij onder toezicht zullen komen te staan van de verzekeringskamer. Experiment I a^s droogkamer kan worden gebruikt. I Op iedere acht of negen woningen Aan de oostzijde van Delft bouwt k°er een ce"tra,e strijkkamer. De de coöperatieve woningbouwvereni- ^woningen krijgen voorts nog een ging „Volkshuisvesting" thans een boodschappenlift en vuilmsstortko- woonwijk, welke is ontworpen door j keaf j"1s°van de toren de architect en stedehouwkundiee ir 1 wordt een centrale werkplaats S. J v Embden en ^elke uniek in vrijetijdbesteding ten behoeve ons land zal zijn door het grote tal centrale voorzieningen. Het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan het ver strekkende plan zijn goedkeuring ge hecht bij wijze van proef, omdat het aan de hand van de praktijk wil na gaan of een zo groot aantal centrale voorzieningen wel mogelijk is zonder dat dit minder gewenste gevolgen heeft. De nieuwe wijk, waarvan de wo ningen omstreeks de helft van het volgend jaar gereed zullen zijn, en waarvan de uit tien woonlagen be staande torenflat en het verzorgings huis voor bejaarden een half jaar later zullen zijn voltooid, wordt ge bouwd door het aannemersbedrijf Theunissen te Heemstede. Behalve de bejaardenpaviljoens krijgen alle woningen een gasgeyser, lavet met wasmachine en centrifuge voor het drogen van wasgoed. Boven dien worden zij aangesloten aan een centrale verwarming, die ook de douchecel verwarmt, zodat deze ook Colorado-kever wederom actief Putte en Voorne Te Putte (NJr.) zijn in grote ge tale colorado-kevers waargenomen. Zeer veel planten dragen de spo ren van de vraatzucht van deze ke vers, en de ei-afzetting is reeds ge schied. De mogelijkheid bestaat dat zij overwinterd hebben en door het warme weer van de laatste dagen het gezin van de aanvrager. Tot het z^n ^aan y^e8en» aangezien de trek gezin worden gerekend de aanvrager van, colorado-kever uit warmere 71 in tmnovenc oi<£n streken naar Nederland gewoonlijk en zijn echtgenote, benevens de eigen, stief- of pleegkinderen, die met de aanvrager diiaurzaam in gezinsver band samenwonen. Indien de te bou wen woning in de plaats komt van een krot, waarvan men eigenaar is en dat men gedurende ten minste een jaar, onmiddellijk voorafgaande aan de datum van prernieaa nvraag heeft bewoond, kunnen de hiervoor genoemde percentages met 30 wor den verhoogd, men moet dan even wel het krot afbreken. Dit gedeelte enkele maanden later begint. Gistermiddag zijn de badplaatsen op Voorne gealarmeerd voor colora dokevers, die uit zee op bet strand aanspoelden. In Nieuw Hellevoet en Oostvoorne werden onmiddellijk maatregelen genomen. Met hulp van schoolkinde ren werd het strand afgezocht. Dit gebeurde ook 's avonds na de vloed en honderden van deze gevreesde kevers werden gevonden en onmid dellijk vernietigd. R.K. BAKKERSPATROONS Binnenkort bedrijfschap? In Nijmegen is gisteren het congres van 'de R.K. Bakkerspatroons Bond gehouden, dat werd geopend door de voorzitter, de heer J. Hurkmans uit Breda, die in zijn openingsrede ver schillende belangrijke kwesties de revue liet passeren. De heer Hurk mans zei, dat de bond niet tegemoet kon komen aan het verzoek der rege ring om de broodprijs te verlagen, wegens de loonsverhogingen en de stijging van de bedrijfskosten. De bond staat niet afwijzend tegen over die invoering van de PBO, maar bij het overleg met de grotere bedrij ven, welke nauw betrokken zijn met de bakkerij, is men niet tot een over eenstemming kunnen komen over de vorming van een bedrijfsschap. Toen hebben de drie patroonsbon den samen met de werknemers-orga nisaties besloten een bedrijfsschap te stichten. Dit besluit is nu in bespre king bij de S.E.R., van wie de erken ning van dit bakkersbedrij fschap nu afhangt. Spr. was zeer verheugd over de medewerking van het waarborg fonds voor de middenstand bij kre dietverlening aan bona fide bedrijven. Zelstandigheid. De bond zal blijven streven naar de zelfstandigheid der bakkersbedrij ven, welke in de grond gezinsbedrij ven zijtn, waarin alle huisgenoten medewerken. De bondsadviseur, pas toor Th. Bonekamp wees er op, dat de katholieke organisatie door de leden ook moest beschouwd worden als een apostolaat. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren J. van Eeckeren, voor het diocees Utrecht, L. Sbheurs, voor Limburg en de heer Th. van Leeuwen uit Nijmegen voor de vrije bestuurszetel. Voor het bisdom Den Bosch werd gekozen de heer L. N-uyens uit Bladel. In afwijking met het voorstel Breda om verplichte vakanties voor de pa troons landelijk in te voeren, werd op voorstel van het hoofdbestuur be sloten hiervoor plaatselijke regelin gen te treffen. De vakantie-periode voor de werknemers werd bepaald in de maanden juli en augustus. Oudste Nederl. visclub viert 11de lustrum Café „De Morgenster", gelegen in de romantische Utrechtse Springweg- wegbuurt, was gisteren getuigen van sterke staaltjes visserslatijn, die hon derden Dom-vissers met elkaar uit wisselden ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van Nederlands oud ste viskiub „De zilveren Voorn". „De Morgenster" aanhoorde echter de sterke verhalen zonder blikken of blozen, want reeds vanaf de op richting treffende geestdriftige leden van „De zilveren Voorn" elkaar in dit café. Tijdens de drukke receptie, die door honderden vis-enthousiasten be zocht werd, besprak men levendig de kanshebber op de gele-trui, die over enkele maanden weer vervist zal worden. van de bejaarden ingericht. Het voornemen bestaat bij de bouw vereniging om ook elders in de stad een soortgelijke wijk te gaan bouwen. PORTRET VAN DREES WERD WEL GEPLAKT OP EXPOSITIE RUIMTE. In tegenstelling tot de door de heer Tans, gewestelijke leider der P. v. d. A. in Limburg, verspreide ont kenning, kan met zekerheid worden bevestigd, dat in de voornacht van zaterdag op zondag een foto geplakt is in de expositie-ruimte van een rlist- altaar en dat des nachts tussen 2 en 3 uur minstens 20 biljetten aan gebracht zyn langs de route, welke de sacramentsprocessie zou volgen. Zenuwpijn Spierpijn? flilaen Uw klachten weg Een broederlijke promotie heeft gis termiddag de aandacht van de Leid se civitas getrokken. De oudste en de jongste zoon van het echtpaar Ver steeg uit Leiden promoveerden één uur na elkaar in het Groot Audito rium van de Leidse universiteit. Het echtpaar Versteeg heeft on langs zijn 50-jarige huwelijksfeest gevierd en naar aanleiding van dit feest, dat door de kinderen en klein kinderen op grootse wijze in het Snouck Hurgronjehuis werd gevierd, werd de gemeenschappelijke promo tie gehouden. Kort nadat de promovendi aan het academiegebouw aan het Rapenburg gearriveerd waren, vergezeld o.m. van ham ouders, echtgenoten en pa ranimfen, broers en zusters onder wie pater Montanus Versteeg ofm uit Amsterdam, nam de'promptie van de oudste zoon, de heer N. Versteeg, keel-, neus- en oogarts een aanvang. De heer Versteeg verdedigde zijn proefschrift, dat handelde over „On derzoekingen over de reuk". Beschre ven worden in dit geschrift de be langwekkende experimenten, die in het onderzoek naar het reukvermo gen van de mens gedaan zijn. Zo Bij de foto: Even vóór de promo vendi vergezeld van echtgenoten en paranimfen in open landauers naar het academiegebouw vertrokken po seerden zij met hun ouders in de tuin voor de ouderlijke woning aan Wasstraat. In het midden het sprak de promovendus onder meer I echtpaar Versteeg. Uiterst rechts: over het onderzoek naar de werking dr. N. Versteeg, uiterst links: dr J. van stankverdrijvende middelen. I Versteeg. Promotor was prof. dr H. A. E. van Dishoeek. Zijn jongste broer, dr J. M. Ver steeg, vrouwenarts te Rotterdam pro moveerde een uur later op het proef schrift, dat handelde over „Onder zoek naar de functie der eierstokken bij oligafrenen". Zijn promotor was prof. dr A. J. M. Holmer. Na de promotie werd in de recep tiezaal een drukbezochte receptie gehouden. 's Avonds dineerde de uitgebreide familie in „Het Gulden Vlies." DEEDS LANG voor dat wij met onze jaartelling begonnen bak ten de mensen potten. Ook nu nog is in vele delen van de wereld vaat werken in gebruik, die van ander, soms plantaardig materiaal waren vervaardigd. De moeilijkheid was dan echter, dat deze potten niet op open vuur konden worden gebruikt. Daarom is men de potten van gebak ken klei gaan vervaardigen. De ke ramiek, die hierdoor een van de oudste handwerken van de mens is, is het onderwerp van de zomerten- toonstelling, die van 1 juni tot 1 ok tober in het Leidse Rijksmuseum van Volkenkunde wordt gehouden. Het orginele van deze expositie is, dat een volkomen nieuwe indeling is gemaakt. Men gaat uit van de tech niek van het pottenbakken, waar aan enkele zalen zijn gewijd. Deze heeft zich ontwikkeld van het een voudige vormen met de hand tot de moeilijke techniek met het snel- draaiende pottenbakkerswiel. De uitvinding van dit wiel was een mijl paal in de ontwikkeling van de ke ramiek. De plaats en de tijd van het ontstaan zijn niet met enige zeker heid vast te stellen. Gebleken is, dat het reeds 4000 j. v. C. in gebruik was. Aansluitend aan het educatieve karakter, dat deze tentoonstelling draagt en die daardoor bij uitstek geschikt is voor bezoek door scholen en groepen is in een van de zalen een echt wiel opgesteld. Tot 15 juli zal de Leidse kunstenaar Jan Kals- beek demonstraties geven op de dinsdag en dohderdagmiddagen. Na die datum zal de demonstratie van donderdag verplaatst worden naar de zondagmiddag van 3 tot 4 uur. I_TET TWEEDE GEDEELTE van de tentoonstelling is gewyd aan de verduurzaming en versiering van de voorwerpen. Een tweede belangrijke stap in de ontwikkeling was name lijk de uitvinding van het glazuur. De bestrijking met harts, die daar voor wel plaats vond bleek geen duurzaam resultaat te geven. Het vuurvaste glazuur beschermde de voorwerpen niet alleen, maar diende tevens al spoedig tot verfraaiing. Het laatste gedeelte van de expositie behandelt het gebruik van de kera miek. Hier wordt het onderscheid ge maakt tussen het wereldse en het godsdienstige gebruik. Van beide vormen zijn vele voorbeelden aan wezig. Behalve dit werd het ook ge maakt als speel- en siertuig. Deze plastische vormen krijgen dikwijls zelfs de vorm van vaatwerk. Een goed voorbeeld hiervan is de graf urn in de vorm van 'n afgodsbeeldje. r\E WIJZE van opstellen is bij deze U uitstekende zomertentoonstelling zeer fraai. Omdat er met kostbaar en breekbaar materiaal wordt gewerkt, was het noodzakelijk een opstelling in vitrines te maken. Artistiek en technisch is deze opstelling een vol ledig succes geworden. In verband met het educatief ka rakter van de expositie zijn er ver schillende films over de kunst van het pottenbakken, zowel op de meest eenvoudige als op de technisch vrij wel volmaakte manier, in het mu seum aanwezig. Groepen die de ten toonstelling bezoeken kunnen deze films met een deskundige uitleg voor het bezoek voor zich laten draaien, waardoor de aarde van het bezoek belangrijk vergroot wordt. Tevens geeft een korte handleiding, die een overzicht geeft van de ontwikkeling van de keramiek de bezoeker een vaste lijn. Mgr. Jansen zaterdag „thuis" Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, die door een val van zyn fiets op 9 mei zijn linker bovenarm brak, zal zaterdag 2 juni het Fran- ciscusziekenihuis te Rotterdam ver laten. Hij zal evenwel nog geruime tijd rust moeten houden. BISSCHOPSHUIS ROTTERDAM WAARSCHIJNLIJK NOG DIT JAAR GEREED. De plannen voor de verbouwing van het bisschopshuis in Rotterdam verke ren in een vergevorderd stadium. Men hoopt, dat de bisschop nog dit jaar zijn huis zal kunnen betrek ken. DIOCEES ROTTERDAM BIEDT HALF AUGUSTUS BISSCHOP GESCHENK AAN. Het geschenk van het diocees Rot terdam zal in de tweede helft van Augustus in de Alhoy-hallen aan de bisschop worden aangeboden. Oor spronkelijk zou verleden zondag dit geschied zyn. Het diocesaan comité zal het geschenk overhandigen. PRINSES IRENE VOOR DE RADIO. Vrijdag zal, in een van 20.05 tot. 21 uur aan de Benelux gewijd pro gramma over de zender Hilversum II, prinses Irene door een korte toe spraak van haar belangstelling voor de Beneluxgedachte doen blijken. Hotelbrand te Twello Waarschijnlijk door het springen van een olieleiding is gisteravond om half acht brand uitgebroken in het hotel „De Statenhoed" te Twello, waar op dat moment twee perso neelsleden en een gast aanwezig wa ren. De brand nam vrijwel onmiddel lijk e'en zeer uitgebreide vorm aan en de gewaarschuwde brandweer was binnen vijf minuten op de plaats des onheils aanwezig. Met assistentie van buurtbrandwe- ren was men de brand na een half uur meester, doch een groot gedeel te van het gebouw was toen reeds door het vuur verleerd. De schade, waarbij enkele in het hotel aanwezige kunstvoorwerpen moeten worden gerekend, wordt op 20.000,geschat, die door de ver zekering gedekt worden. De eerstkomende maanden zal het hotel gesloten moeten blijven. Rembrandt in A'dam WijktentoonsteMingen Het grootste deel van de Amster dammers waarvan bekend is, dat zij niet dan na grote moeite de drempel van een museum overschrijden, wordt thans in de gelegenheid gesteld ken nis te nemen van het werk van de grote schilder Rembrandt. In de onderscheidene wijken van de stad zijn in een tiental gebouwen exposities ingericht met reprodukties van Rembrandts etsen en tekeningen. L«den van het comité Rembrandt- herdenking 1953 Amsterdam zullen deze wijktentoonstellingen vrijdag 1 juni a.s. openen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5