Bij N.V. Clos en Leembruggen heeft 25 pet. van fabriekspersoneel het werk neergelegd Men wil zes pet. loonsverhoging Scherp Proteststaking van Haagse bouwvakarbeiders Katholieke leerkrachten brachten rector Bernefeld een warme hulde [de Boer's 10 st. Nr. 4 1.29 10 st. Nr. 3 1.38 10 st. Nr. 2 1.45 1.09 DONDERDAG 31 MEI 1956 DE LEID?17 n 'NT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Gistermorgen deden in de fabriek van de N.V. Clos en Leembruggen ge ruchten de ronde, dat er 's middags zou worden gestaakt, omdat de directie nog niet besloten had over te gaan tot een 6 loonsverhoging, welke de regering mogelijk heeft gemaakt. Om twee uur werden de geruchten wer kelijkheid. Op de afdeling voorspinnerij, waar de haard van de staking gezocht moet worden, werden de machines stop gezet en ook een gedeelte van de spinnerij sloot zich bij de stakingsactie aan. Ongeveer 60 personen, die het werk hadden neergelegd, moesten de fabriek verlaten. Voor het gebouw poogden zij met fietsbellen e.d. de aandacht te trekken van het personeel, dat nog doorwerkte, maar aan deze activiteit werd door enkele politie-agenten een einde gemaakt zonder dat zich ongeregeldheden voor deden. toen was er terloops geïnformeerd naar de mogelijke realisering van de door de regering toegestane loons verhoging tot 6 Het antwoord van de directie luid de toen, dat het btdrijfstakgewijze overleg hierin het laatste woord zou hebben. Aangezien de C.A.O. voor de textielarbeiders pas per 31 decem ber afloopt, zou een eventuele ver hoging toch niet gegeven mogen worden voor 1 september. De directie vestigde er hedenmor gen nog eens uitdrukkelijk de aan dacht op, dat zij hier individueel geen beslissing kan nemen, maar dat zij dient af te wachten, hoe de uit slag is van het overleg in bedrijfs- takverband, dus het overleg tussen de werknemer in de textielbedrijven en de organisatie van werkgevers in deze branche. Er is derhalve sprake van een wil de staking, welke contractbreuk in houdt. Directie: een kwestie van het bedrijfstak gewijze overleg De erkende vakbonden schijnen niets met de staking hebben uit te staan en men is er van overtuigd, dat hier alleen sprake is van een drijven van de E.V.C. Deze overtui ging wordt versterkt door het feit, dat de stakers hedenmorgen in Lei den een bijeenkomst hebben gehou den, waar zij werden toegesproken door een juffrouw, die een functie heeft bij de E.V.C. Geheel onverwacht. De directie deelde ons hedenmor gen mede, dat de staking volkomen onverwacht gekomen is. Zij had via de Ondernemingsraad niets verno men en bij nader onderzoek bleek, dat de stakers ook geen contact heb ben gezocht met de Ondernemings raad. Vier weken geleden had de di rectie met dit orgaan vergaderd en Maatschappelijke i werkers Urgentie-opleiding De gezamenlijke scholen voor maatschappelijk werk in Nederland hebben woensdagmiddag tijdens een persconferentie in Den Bosch meege deeld, dat dank zij de medewerking van de ministeries voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van maatschappelijk werk met ingang van september aan alle scholen voor maatschappelijk werk in Nederland een urgentie-opleiding zal starten. Mannen en vrouwen, die per 1 sep tember 1956 minstens 25 jaar zijn, en zidh reeds aan het maatschappelijk werk wijden, of binnen een maand na de aanvang van de urgentie-oplei ding een aanstelling krijgen als maat schappelijk werker of werkster, kun nen door deze opleiding alsnog het officiële diploma van de school voor maatschappelijk werk behalen. Zij dienen daarvoor gedurende 3 jaren tien uur in de week de'schoollessen te volgen en hun practisohe werk on der supervisie van de school te stellen Tot dusverre was slechts op 3 scho len een urgentie-opleiding mogelijk, terwijl de leeftijdsgrens oj 28 jaar lag. Door deze nieuwe maatregel flioopt men te bereiken, dat het grote te kort aan deskundige maatschappe lijke werkers zal verminderen. De katholieke scholen voor maatschap pelijk werk zijn in ons land gevestigd te Amsterdam, Breda, Eindhoven, Enschede, Den Haag en Sittard. Zij leiden zowel mannelijke als vrouwe lijke krachten op. Nederland kent verder 3 algemene en 3 protestants- christelijke scholen voor maatschap pelijk werk. In voorbereiding zijn een gereformeerde en een oecumeni sche school. POTLOOD en GEEST No. 522. Horizontaal: 1. Javaanse buisvogel, 4. vis, 6. pronk, 7. maan stand, 9. welaan, 10. koekje, 15. stre ling, 16. maagd uit de 8ste eeuw; St. Oedenrode is naar haar genoemd, 17. geloofsheld, 20. voorzetsel, 21. 'mu zieknoot, 22. schudding, schok, 24, voorzetsel, 25. berg. Verticaal: 1. smalle rivier, 2. voor zetsel, 3. kaasworm, 4. telwoord, 5. niet hoog, 8. tent, 9. koord van een speeltuig, 11. rivier in Zwitserland, 12. kleefmiddel, 13. pret, 14. meisjes naam, 17. noodzaak, 18. wild zwijn, 19. hoepel, 22. academische titel (afk.), 23. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 521. Horizontaal: 1. do, 3. een, 6. de, 7. portaal, 11. sport, 13. la, 15. Ir, 16. Oder, 17. Arno, 18. imi, 20. An, 21. morel, 25. portret, 27. no, 28. Est, 29. eg. Verticaal: 2. op, 3. Erp, 4. Eton, 5. r.ar, 6. dl., 8. os, 9. at, 10. klomp, 12. grond, 14. adi, 15. Ina, 19 erts, 21. M.O., 22. ore, 23. ert, 24. Ie, 25. Po, 26. te. Nog meer stakers. Toen de werkwilligen hedenmor gen bij de fabriek arriveerden, wer den zij opgewacht door de stakers, die hen poogden te overreden het werk neer te leggen. Gedeeltelijk hac deze actie succes. Vanmorgen om 'elf uur was het aantal stakers gestegen tot 100, welk aantal neerkomt op 25% van het fabriekspersoneel. Om half elf poogde een comité uit de stakers in contact te komen met de directie, maar deze weigerde een bespreking en liet weten, dat zij al leen bereid is te onderhandelen met de erkende vakorganisaties en de Ondernemingsraad, wanneer het werk eerst hervat wordt. Naar wij uit niet-officiële bron vernamen heeft het N.V.V. gisteren gepoogd de stakers te bewegen weer aan het werk te gaan. Contractbreuk. Ook de arbeiders, die zitting heb ben in de Ondernemingsraad van Clos en Leembruggen, zijn er van overtuigd, dat hier sprake is van contractbreuk. Pas in september zal de C.A.O., die op 31 december af loopt, worden opgezegd. Men wees er uitdrukkelijk op, dat geen overleg met de Ondernemings raad heeft plaats gehad. In deze kringen meent men wel te weten, waardoor de onrust ontstaan is. Men zei ons, dat bij de Touwfa- brieken, waar het personeel gedeel telijk onder „grootmetaal" en ge deeltelijk onder textiel valt aan de textielarbeider reeds een 6% loons verhoging was toegezegd, toen de metaalarbeiders in dat bedrijf een dergelijke verhoging kregen, omdat het bedrijfstaksgewijze overleg in de metaalbranche reeds geleid had tot de 6% loonsverhoging. Vermoedelijk hoopt men de direc tie van Clos en Leembruggen door een staking tot eenzelfde toezegging te kunnen dwingen, maar deze stelt zich op het standpunt, dat het over leg in de textielbranche moet wor den afgewacht, aldus de mening van een lid van de Ondernemingsraad. Ook in kringen van de Onderne mingsraad is men ervan overtuigd, dat deze staking onder invloed staat van de E.V.C. Proteststaking van bouwvakarbeiders te Leiden Werk in plan Zuid-West lag één dag stil Ongeveer 400 arbeiders, die be- trokken zijn bij de woningbouw in het plan Zuid-West te Leiden, heb ben bij wijze van protest tegen het uitblijven van de beslissing over de uitkering van 3 pet. ineens en een loonsverhoging van 6 pet, waartoe de regering onTangs de mogelijkheid heeft geopend, het werk vandaag voor één dag neergelegd. Ook de bouwarbeiders, die werkzaam zijn bij de N.V. Tokheim, nemen aan deze staking deel. De staking had een ordelijk ver loop. In de oantine aan de 5 Mei laan werd vaimidag een vergade ring gehouden door de stakers, die toegesproken werden door de he ren Verloop van de Katholieke Bouwvakarbeidersbond en Somme- ling van het N.V.V. Uit de debatten bleek, dat men op 28 mei een beslissing had verwacht over de 3 pct.-uitkering en de loons verhoging van 6 pet. Daar deze be slissing was uitgebleven en men de verlangens kracht wilde bijzetten, werd besloten tot een proteststaking van één dag. Op enkele plaatsen in de middaguren waren al weer ar beiders aan het werk. De beide - bo vengenoemde bondslbestuurders rie pen de stakers op het werk te her vatten en rustig de uitslag van het Overleg tussen werknemers- en werkgeversorganisaties af te wach ten. Vanmiddag hervatting van het werk? Hoewel het de bedoeling was te Den Haag in de bouwvakken heden tussen 13 en 14 uur uit protest te gen uitblijvende loonsverhoging te staken, is op de bouwwerken in de nieuwe wijken achter het Zuiderpark vanmorgen het werk reeds neerge legd. Onder de leuze „Op .voor drie en zes procent" ging een groeiende groep stakers de bouwwerken in Moerwijk, Morgenstond en Bouw- lust af. Men had niet veel overre dingskracht nodig om de bouwvak kers te bewegen mee op te trekken naar de binnenstad, waar op het Ma lieveld een protestdemonstratie zou worden gehouden. Anderen vatten het plan op om naar het Binnenhof te trekken, terwijl ook stemmen op gingen om voor het kabinet van de •minister-preseident op het Plein 1813 te gaan demonstreren. Inmiddels waren andere agitatoren de bouwwerken op Clingendaal aan de grens van Wassenaar, het Bezui- denhout en Rijswijk afgegaan. Ook daar werd vrijwel algemeen het werk neergelegd. De nadruk werd steeds gelegd op een proteststaking, die van middag om dertien uur door hervat ting van het werk zou worden ge volgd. Onder algemene vrolijkheid en ge juich werden foorden vervaardigd, bij voorbeeld van een grote waterpas en een reep hardboard, waarop in menie de eisen werden geschilderd. POSTZEGEL VAN 85 CENT. De directeur-generaal der P.T.T. heeft medegedeeld, dat een postzegel in de waarde van 85 cent is uitge geven. De postzegels zijn thans in de volgende waarden verkrijgbaar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 60, 75 en 85 cent, 1, f. 2,50, 5,—, 10,—, 15,— en 25,—. Postzegels van 2 cent, voor zo ver niet buiten gebruik gesteld, mo gen worden ongebruikt. De leerkrachten van de scholen, die vallen onder het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor Rooms-Katholieken hebben hedenmor gen de jubilerende rector F. A. M. Bernefeld, voorzitter van het bestuur in het St. Antonius Clubhuis te Leiden een warme hulde bereid. Om kwart voor elf werd de rector op de tonen van een welkomstlied ingehaald. Aanwezig waren o.m. deken W. P. M. Haring, deken van Leiden, de inspecteur van het L.O., de heer J. Machielsen, de ouders en een zuster van de rector, bestuursleden van het r.k. schoolbestuur en leerkrachten. De heer N. B. M. Vreeburg heette bestuursleden van het r.k. schoolbe stuur en leerkrachten en de aanwe zigen welkom en gaf vervolgens het woord aan deken W. P. M. Haring, die de jubilerende priester toesprak. Deken Haring legde er de nadruk op, dat bij de viering van jubilea, bij het inhalen van een neomist, op de eerste plaats de priester gehuldigd wordt om het feit, dat een mens goddelijke macht heeft gekregen. Dit gaat buiten persoonlijke ver diensten om. De priester is de uit verkorene, die het voornaamste werk van Christus op aarde moet voort zetten: het uitdelen van de genade middelen. De priesters hebben hun waardigheid en macht niet voor zichzelf gekregen, maar voor de ge lovigen. Daarom isl het goed, dat de gelovigen, de jubilea vieren, opdat zij zich kunnen bezinnen op het goed, dat zij in de priester ontvan gen hebben. Ook apostolaat. Naast de wijdingsmacht, aldus de ken Haring, heeft de priester ook de opdracht tot apostolaat. Hij moet leiden en ontwikkelen. Buiten het verkondigen van de blijde boodschap heeft het apostolaat van rector Ber nefeld op verschillend terrein gele gen. Het belangrijkste was het on derwijs. Deken Haring erkende, dat hij nog te kort in Leiden is, om de verdien sten van rector Bernefeld te kunnen peilen. Uitwendige successen, die vastgelegd worden in getallen en statistieken zijn in deze tijd bij zonder in de mode. Hoewel het gevaarlijk is uit getallen alleen conclusies te trekken, spreken zij toch dikwijls een duidelijke taal. Deken Haring ontleende aan de pa pieren, die hij in de korte tijd, dat hij in Leiden 'vertoeft, onder ogen had gekregen, vele activiteiten die tijdens het presidium van rector Bernefeld ontwikkeld zijn: activitei ten, die zich uitstrekken van* het kleuter- tot het middelbaar onder wijs; nieuwe scholen, raden en co- mité's werden opgericht. Het succes van het katholiek onderwijs in Lei den is mede aan uw inspanning te danken, aldus de deken. Eenheid. Hierna kwam de heer N. B. M. Vreeburg, die het geschenk van de gezamenlijke leerkrachten overhan digde, aan het woord. Hij herinner de aan de eenheid in de blijdschap bij dit zilveren priesterjubileum, die onder meer tot uiting kwam in de schoolmissen, bezocht door honder den schoolkinderen, die, gelijk met het misoffer van de jubilerende rec tor, gelezen werden. Hij beperkte zich tot het enkel noemen van het werk, dat door de rector in vele ad viseurschappen, ,in het ziekenhuis, bij het Mater Amabilis-werk, etc. gedaan wordt en belichtte vervol gens de scholen-activiteit van rector Bij de foto: rector Bernefeld ont vangt het geschenk der gezamenlijke leerkrachten uit handen van de heer Vreeburg. Op de achtergrond de ouders van de rector. Bernefeld, die door talrijke vorde ringen op het gebied van 'het katho liek onderwijs gekenmerkt wordt. Van het allereerste begin van uw voorzitterschap van het katholiek schoolbestuur, was u op de hoogte van het probleem, aldus de heer Vreeburg, en daarom was aan alles wat u deed een deskundig oordeel vooraf gegaan. Spr. wees op de vele onderzoekingen die de rector onder nomen heeft, alles in het belang van het kind. Hij memoreerde ook de be langstelling, die rector Bernefeld toonde voor de zorg voor minder be gaafde kinderen. In zijn streven om de kinderen te plaatsen op de scho len waar zij thuishoren, kwam hij ook tot oprichting van het St. Agnes- lyceum. Doortastend. Tenslotte wees spreker op de door tastende wijze, waarmee het pro bleem van de sqholen en scholen bouw na de oorlog ter hand werd genomen. Als symbool van de eenheid, die de katholieke scholen be heerst,, overhandigde hij het ge meenschappelijk geschenk van alle leerkrachten: een pick-up met platenvoorraad, een harte- wens van de jubilerende rector. De heer Vreeburg wenste ook de ouders en de zuster van de rector geluk met dit feest. De moeder van de jubilaris ontving een boeket bloemen. Hierna dronk men een kopje kof fie. Het toneelstukje „Eindelijk iets om over te praten" werd door de leer-, BIOSCOPEN. De in de komende week te Lei den te vertonen films zijn door de KFC als volgt gekeurd: Trianon: Benny Goodman Story. Alle leeftijden. Rex: Demiarnis. Strikt volwas senen. Lido: E'en meisje in slecht ge zelschap. 18 jaar. Casino: Eien moederhart spreekt. 14 jaar. Luxor: Geen tijd om te blozen. Volwassenen. lingen van de beide Ulo-scholen, Vrouwenkerkhof 1 en Haarlemmer straat gezellig en zonder haperen over het voetlicht gebracht. Terecht bracht de heer Vreeburg de jonge tonelisten dank voor déze aardige uitvoering". De heer Vreeburg verwelkome wethouder J. C. van Schaik, die tij dens het toneelspel was binnengeko men. Hij richtte voorts nog een woord van welkom tot de vertegenwoordi gers van de ouder-commissie en tot de heer A. Filbry, die ruim veertig jaar secretaris van het schoolbe stuur is geweest. Dankwoord. Vóór de receptie kreeg de jubile rende rector Bernefeld het woord. Hij erkende in aansluiting op de woorden van de deken dat hij hopeloze pogingen had aangewend om aan dit feest te ontkomen. Nu een en ander had plaats gevonden restte hem slechts een gevoel van dankbaarheid, omdat hij niet in deze poging geslaagd was. Hij toonde zich dankbaar om het feit, dat hij 25 jaar in de dienst van God heeft mogen werken en herinnerde er aan, dat hij alle mogelijke en onmogelijke medewerking van de bestuursleden verkregen heeft. Het principe „vrijheid en blij heid" heb ik altijd proberen toe te passen aldus de rector. Ik heb nooit getracht de ideeën van de medewerkers in eigen richting te buigen, omdat ik van mening ben, dat ieder de kans moet hebben eigen talenten te ontplooien. Sprekend over de dank, die hij aan de medewerkers verschuldigd is, noemde de rector in het bijzonder de zusters. Hij richtte zich tot moe der Pauline, toen hij getuigde, dat de stichting van het meisjeslyceum niet mogelijk geweest was zonder haar congregatie. Hij sprak ook tot wethouder Van Schaik, van wie hij de belangstel ling op dit feest bijzonder op prijs stelde. „Los van uw persoonlijke overtuiging prevaleert bij u steeds het belang van het kind. Ook indien dit belang bevorderd wordt door de katholieke school". Hy dankte ook de heer Machiel sen, die altijd soepel tegemoet geko men is aan de wensen, die in het be lang van de katholieke school en schoolkinderen waren. Tenslotte wekte de rector allen op te blijven werken op hetzelfde niveau met de talenten, die hen geschonken zijn. Hierna drukten allen rector Ber nefeld de hand. Zoals wij reeds aangekondigd heb ben, bezochten gistermorgen hon derden schoolkinderen, de schoolmis, die tot intentie van rector Bernefeld werd opgedragen. Op dezelfde tijd celebreerde rector Bernefeld in de kapel van het St. Elisabeth-ziekenhuis een plechtige H. Mis. Hij werd geassisteerd door dr. Joseph Janssen en de conrector P. van Bakel (diakens), pastoor G. J. de Greeve (presbyfter-assistens) en kapelaan J. C. van Hooidonk (ce- remoniarius). De zang werd verzorgd door de zusters van het ziekenhuis o.l.v. de heer A. Marlijn. Om half twaalf vanmoregn zag men op vele punten van Den Haag groepen stakers, die zioh naar de binnenstad begaven. Onderweg werd overlegd of men tien percent van het loon zou afstaan als steun aan de stakende bouwvakarbeiders te Rot terdam. I HARLEM M ER5TPAAT, iw'-tófi met extra VOORDELIGE PRIJZEN voor vrijdag en zaterdag. GRIESMEEL. 500 gram KANEEL, groot blik CAPUCIJNERS. 500 gram COCOSMEEL. 250 gram BRUINE BONEN. 500 gram Amandel of VRUCHTEN- GRIES, 250 gram BESSENSAP HERO, grote fles TUTTI FRUTTI. 200 gram 23 29 33 33 34 36 45 47 48 Appelmoes literblik 65 Echte CHOC. HAGELSLAG. 250 gram MAKREEL, nat. groot blik Jonge Worteltjes, probeer ze eens literblik Geisha ZALM. hele moot, blik Zoete Rode BESSENWIJN. grote fles 49 55 55 59 59 81 89 93 EIEREN ROOKWORST, 150 gram Boterhamworst, 200 gram TONGKAAS, iets nieuws. 150 gram Cervelaatworst, 150 gram ROOKVLEES. 150 gram Strooier Zw. Kaas, per stuk SMEERKAAS V.V., 2 pak Kwart Edammers, per stuk Pittige Goudse KAAS. 500 gram Jonge Goudse KAAS, 500 gram BOERENKAAS. 500 gram 36 53 99 119 149 155 Frisse Zuurtjes, 250 gram Vruchtenblokjes, 200 gram VRUCHTENTIPS 150 gram I' ruur-SCHUIM, 200 gram RUMBONEN, 150 gram Zachte Caramels, 200 gram HEREN- FLIKKEN, 150 gr. Ananas-staafjes, 15(^ gram 37 39 39 39 39 49 59 59 RUITJES met 40 °/o roomboter 250 gram van 58 nu oZ Br. KERMIS, 250 gram COCOS- STERREN, 250 gr. cocos- RONDJES, 250 gr. Choc. Sprits, 250 gram ISABELLA'S, 250 gram Bitterkoek, 250 gram Aan de Cassa bii f 3, Grote Literfles LIMONADESIROOP voor warme dagen!! 33 41 49 53 55 59

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2