S)e £eid6e0ou/fca/tif Verklaring van Tito kort voor zijn reis naar Moskou Stalin was al voor de revolutie een tegenstander van Lenin Uitbreiding van Euromarkt tot overzeese gebieden KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 31 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13817 Woningbouwers aan het staken Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p'. w-, f2.35 p. mnd., f7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 ONDERWIJS BELEID II. pR is aan wetgeving niets gedaan in vier jaar van onderwijsbeleid, dat was de critiek, die allerwege in de Tweede Kamer op minister Cals v/erd uitgeoefend. Als men nu het lijstje ziet, dat deze minister in de Memorie van Ant woord op zijn begroting aan de Eer ste Kamer heeft overgelegd, dan komt men daarvan toch ongetwijfeld onder de indruk. Wat heeft minister Cals bij zijn op treden als minister beloofd? De uit gangspunten van zijn beleid waren ten eerste: het treffen van maatrege len, opdat de Nederlandse bevolking zoveel mogelijk aan de verschillende vormen van onderwijs, kunsten en wetenschappen deel kan hebben. Men zie de Troonrede van 1952. Vervolgens stond daar in diezelfde Troonrede de „vernieuwing van het onderwijs" en vervolgens van de .daarop gevolgde onderwijsnota's „een sluitend gefheel van onderwijsvoor zieningen". Wat is er nu ten aanzien van deze «aken geschied? Wat het onderwijs betreft heeft men een zeer grote uitbreiding van scholen gezien: l.o., v.g.l.#., u.lo., v.h. m. o. en m.o., mogelijk gemaakt door wetswijzigingen inzake volledige sub sidiëring van bijzondere kweekscho len en scholen v.h.m.o. Wat de salarissen betreft zijn er talrijke maatregelen genomen. In 1952 de ontknikking en men weet hoeveel narigheid hierover al was geweest. Uitkeringen voor de bevor dering van de studiezin, de bonus uitkering, de mulo-verhoging van 1000 per jaar, de verlofbesluiten J955 en de regeling voor de tijdelijke leerkrachten. Voor het v.h.m.o. en het m.o. werd met ingang van 1 januari 1953 een aanzienlijke salarisverhoging vastge steld. Voor het Hoger Onderwijs werden de hoogleraarsalarissen met ingang van 1 januari 1953 verhoogd, terwijl de salarissen van de wetenschappe lijke staven werden herzien. Het bouwvolume werd verdub beld. Dan was er de afschaffing van het schoolgeld voor de leerplichtige jeugd, een aanzienlijke vermindering van andere schoolgelden, verlaging van de collegegelden en een belangrijke verhoging van de studietoelagen over het gehele terrein van het on derwijs. Het tweede was de vernieuwing van het onderwijs en een sluitend geheel van onderwijsvoorzieningen. Daarvoor was allereerst nodig een harmonisch en een als een eenheid werkend apparaat. Het is voldoende ftekend, dat dit ontbrak op het depar tement van onderwijs. Minister Cals heeft dus eerst de service-afdelingen geformeerd. Hij maakte nieuwe taakverdeling, ver sterkte dé onderwijsafdelingen, ver hoogde alle chefs in rang en reor ganiseerde in October 1955 de top, waardoor de coördinatie werd ver strekt. Zo kwam er een coördinatie in de inspectie door de benoeming van een inspecteur-generaal, in de onder wijsraad, door een dagelijks contact tussen de afdelingen en in het geor ganiseerd overleg door één onder wijscommissie. Een studiegroep onder leiding van de staatsecretaris, mej. dr. De Waal, bereidde de tweede onderwijsnota voor, de nota over het technisch on derwijs, de talrijke herziene examen regelingen en vooral de voorberei ding van de wet op het voortgezet onderwijs. WAT is er nu naast deze moeizame reorganisatie in die vier jaar uit de bus gekomen? Algemeen: de Tweede Onderwijs nota, de schoolgeldwet, de spel- lingsbesluiten en de talrijke salaris- besluiten. Voorts de kleuteronderwijswet, het kweeksoholenplan, de wet subsidië ring bijzondere kweekscholen, de Friese taal, de wet subsidiëring bij zondere scholen v.h.m.o., de tweede nota technisch onderwijs, de wet verlaging collegegelden, de wet sub sidiëring bijzonder hoger onderwijs, de wet oprichting tweede T.H., de wet opriöhtng kernreactor en dan nog een groot aantal Witten en beslui- ten betreffende de jeugdvorming, de Kunst, de monumenten, de omroep, de televisie, het kijkgeld en tal van culturele verdragen met het buiten- land. ER is niets gebeurd zegt men m de Tweede Kamer.. Maar maakt men de balans op, dan blijkt, dat mi nister Cals, die zijn hele departement had te reorganiseren, in die vier jaar bij de Staten Generaal 55 wets ontwerpen heeft ingediend, waarvan er 40 zijn afgehandeld. Hij heeft bovendien in die vier jaar alles voorbereid, wat er straks zonder hem of met hem zal moeten worden gedaan. Daar is moed voor nodig geweest. En daarom onderschrijven wij, wat de heer Gerretson in de Eerste Ka mer heeft gezegd bij de behandeling •van de onderwijsbegroting, dat ver vanging in de gegeven omstan digheden een ernstige fout zou zijn. En prof. Rorame heeft wel eei zeer ver vooruitziende blik gehad, toen hij al weer enige jaren geleden in de Kamer als zijn me- President Tito is woensdagavond, in gezelschap van z'n echtgenote, per trein uit Belgrado naar Moskou ver trokken voor een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie. Voor het vertrek werd een verkla ring uitgegeven, waarin het Zuid- slavische staatshoofd met nadruk zei, dat er geen gevaar bestaat dat Zuid-Slavië als gevolg van zijn be zoek aan de Sowjet-Unie zijn onaf hankelijkheid zal verliezen. Z. i. moet de reis gezien worden als een resul taat van de snelle normalisatie van de betrekkingen tussen beide landen. Sinds het bezoek van de Sow jet leiders Boelganin en Chroesjtsjef aan Belgrado in juni van het vorige jaar zijn alle punten van de verklaring, die toen werd uitgegeven, volledig verwezenlijkt, aldus Tito in zijn ver klaring, waarvan de inhoud door Tass werd bekend gemaakt. (Vorig jaar verbonden de twee landen zich tot nauwere samenwerking op eco nomisch en cultureel gebied, terwijl zij voorstellen deden voor het ver sterken van de wereldvrede). De betrekkingen tussen onze twee landen zijn duidelijk en hecht ge worden, zoals betrekkingen tussen twee gelijkwaardige mogendheden, aldus Tito. „Gedurende het afgelo pen jaar zijn vrijwel alle factoren, die twijfel zouden kunnen wekken over een dergelijke aard van onze betrekkingen, geëlemineerd. Er be staan geen ernstige en moeilijke vraagstukken meer die moeten wor den opgelost. Wij hebben met succes bijna alle meningsverschillen, die zich in het verleden hadden opgesta peld, uit de weg geruimd. Onze beide partijën hebben de juiste conclusies getrokken en de weg geëffend voor ejm alomvattende samenwerking op economisch, politiek en cultureel ge bied. Wat de samenwerking op interna tionaal gebied betreft, verklaarde hij dat de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië dezelfde denkbeelden hebben over Grbotse ontvangst. De Sow jet-autoriteiten treffen voorbereidingen voor een grootse ontvangst voor president Tito en zijn echtgenote, die zaterdag te Moskou aankomen. Het zal de grootste ont vangst zijn, die ooit een buitenland se bezoeker te beurt viel Maarschalk Tito zal met de Sow- jet-leiders premier Boelganin en par tijsecretaris Chroestsjef over alle in- ternarionale aangelegenheden, waar onder de Duitse kwestie en de ontwapening, van gedachten wisse len, zo verluidt in welingelichte kringen. Er zal ook over de betrek kingen tussen Zuidslavische en de Russische communistische partij worden gesproken. Crisis bij Staatsradio in Marokko De tien Franse omroepers bij het staatsradiobedrijf in Marokko heb ben ontslag gevraagd, nadat door de Marokkaanse minister van voorlich ting, Ibrahim, opdracht was gegeven een communique van het anti-Fran se „bevrijdingsleger" voor te lezen. De omroepers zien het communique als „een belediging van het Franse leger". De -176 Franse technici die bij het bedrijf werken, hebben verklaard ook ontslag te willen nemen als de omroepers weggaan. Aangezien het overgrote deel van de technici Frans is, zal het bedrijf stil komen te lig gen als het dreigement wordt uitge voerd. De tien omroepers hebben woens dag een gesprek gehad met minister Ibrahim en de Franse hoge saris Dubois. Een gezaghebbend Russisch tijd schrift heeft gisteren verklaard dat Stalin al een tegenstander van Lenin was vóór de bolsjewieken in novem ber 1917 naar de macht grepen. Het tijdschrift, dat Vraagstukken van de Geschiedenis heet, beschul digde Stalin er van dat hij in de tijd tussen de omverwerping van de tsaar en de overwinning van de rode revo lutie geijverd heeft voor communis tische samenwerking met de Russi sche revotutionaire uit de midden klasse. Volgens het tijdschrift had Stalin in plaats van het voorbeeld van Le nin te vodgen en zich tegen derge lijke samenwerking te verzetten, Leo Kamenev gesteund, die hiervan een voorstander was. Kamevew werd in 1936 wegens hoogverraad en contra revolutionair optreden terechtgesteld. Historie onjuist weergegeven. Het blad meldde, dat Stalin om deze politiek na te streven Molotow afge zet had als hoofdredacteur van de ordergrondse Prawda en daarvan persoonlijk de leiding in handen ge nomen had. Het blad beweert zélfs, belangrijke vraagstukken, zoals de dat Stalin, na de terugkeer van Lenin ontwapening, collectieve veiligheid, vreedzame en actieve coëxistentie en het versterken van de vrede. „Als wij verschillende opvattingen over zekere internationale gebeurtenissen hebben", zo vervolgde de president, „dan zijn deze meningsverschillen niet van grote betekenis. Naar mijn me ning zijn dergelijke meningsverschil len normaal in betrekkingen tussen verschillende staten, die een onaf hankelijke buitenlandse politiek voe ren. Onnodig te zeggen, dat het in de loop van de ontwikkeling van de sa menwerking in internationale aange legenheden mogelijk is tot gelijke opvattingen te komen over kwesties, waarover nu onze meningen uiteen lopen". ning te kennen gaf, dat een minister van Onderwijs, wil hij iets bereiken, zeker acht jaar en niet vier jaar aan het bewind zou moeten blijven. uit zijn ballingschap ~in Zwitserland, zich tegen de vereerde leider verzet had te wille van deze politiek. Volgens het blad1 was de geschiede nis van deze periode op een onjuiste en oppervlakkige manier weergege ven in de onder Stalin verschenen boeken: „Een korte geschiedenis van de communistische partij" en „De korte biografie van Jozef Stalin". Poujadisten verliezen nog twee zetels De Franse nationale vergadering heeft woensdag opnieuw twee Pou- jadistische afgevaardigden van hun zetel vervallen verklaard. Sedert de verkiezingen in januari hebben reeds elf van de 52 Poujadistische afge vaardigden wegens onregelmatighe den bij de verkiezingen hun zetel verloren. Statieportret van Koningin van Engeland Hot artikel verklaart dat Stalin beslist niet de juiste koers had ge volgd om de revolutie tot iets blij vends te ontwikkelen. (De Tsaar trad in februari 1917 af, waarna Kerenski tot de november revolutie aan de macht kwam. Kame. new gaf slechts zijn voorwaardelijke steun aan de niet-communistische re. volutionaire beweging en nu wordt dan voor het eerst in het openbaar beweerd, dat Stalin hetzelfde gedaan heeft). Kardinaal- Gerlier, van Lyon, heeft woensdagmiddag vanuit een rijdende jeep de funda menten van de toekomstige basiliek van Lourd-es gezegend. Deze ondergrondse basiliek, gren zend aan het heiligdom van Lourdes, en gewijd aan St. Pius X, zal gemak kelijk plaats bieden aan 20.000 per sonen. Kinderen herdenken gesneuvelde militairen Een groot aantal Limburgse schoolkinderen heeft woensdagmiddag, op „Memorial Day', de dag waarop de V.S. hnu doden herdenken, onder leiding van het onderwijzend personeel, bloemen gelegd op de graven van de Amerikaanse militaire begraafplaats te Margraten. De foto geeft een beeld van deze sobere plechtigheid. Links op de achtergrond de hoge toren van het op de begraafplaats opgerichte monument, dat zijn voltooiing nadert. De minister van Buitenlandse Za ken (of hun plaatsvervangers) van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Bel. gië, Nederland en Luxemburg, heb ben in Venetië besprekingen gevoerd over de gezamelijke Europese markt en over Euratom. Volgens de slotverklaring is men het over de volgende punten eens ge worden: 1. De ministers hebben zich in het bijzonder met de kwestie van het betrekken van overzeese gebiedsde len in de gemeenschappelijke markt beziggehouden. Op voorstel van Frankrijk werd besloten dit pro bleem door de erbij betrokken natio nale instanties te laten onderzoeken waarna de ministers van Buitenland se Zaken zich er opnieuw mee bezig zullen houden. 2. De ministers zullen ook de kwesties van een eventuele militaire aanwending van de etoomenergie door Euratom opnieuw bespeken. 3. De regeringen zijn bereid het rapport van de commissie-Spaak te aanvaarden als grondslag voor de on derhandelingen over verdragen tot instelling van 'n gemeenschappelijke markt en oprichting van een Euro pese organisatie voor atoomenergie. 4. De uitwerking van deze verdra gen wordt opgedragen aan een con- Ter gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan van de garde Grenadiers wordt in het St. Jame's Palace Londen een tentoonstelling gehouden welke woensdag werd geopend. De foto toont een nieuw portret van koningin Elizabeth van Engeland in haar uniform van „colonel-in-chief" van de garde welke in het paleis onder de geëxposeerde werken behoort. De schil der van het portret is Raymond Kanelba. Automatisering in Engeland Ontslag voor 2600 arbeiders De „Standard Motor" maatschappij te Coventry heeft bekend gemaakt, dat als gevolg van automatisering in de fabriek van tractoren 2.600 arbei ders definitief zullen worden ontsla gen. Een groep van 1.400 arbeiders wordt volgende week naar huis ge stuurd, waarna de rest twee weken later volgt. De betrokkenen krijgen 15 pond (ruim 150 gulden), vrij van belasting. Vertegenwoordigers van de tien vakbonden, die leden onder het per soneel van de „Standard Motor" heb ben, gaan zioh gezamenlijk over de toestand beraden. Toen de maatschappij in het begin van deze maand plannen voor auto matisering aankondigde, legden 12.900 arbeiders het werk neer. Op dat ogen blik overwoog de bedrijfsleiding, ge durende de zomer 3.500 arbeiders te ortslaan. Vorige week stemde zij er mee in, 1.5O0 arbeiders in de fabriek van personen-auto's te werk te stel len, waar vier dagen per week wordt gewerkt. De arbeiders, die twee weken ge leden het werk hervatten-, verklaar den toen, dat zij zich zouden blijven verzetten tegen elk ontslag, dat uit de automatisering voortvloeit. ferentie van regeringsvertegenwoor digers die op 26 juni in Brussel voor het eerst bijeen zal komen. De Belgi sche minister Paul Henri Spaak zal deze conferentie leiden. 5. De tekst van de verdragen zal de mogelijkheid van deelneming door andere landen openhouden. Alle leden van de Organisatie voor Euro pese Samenwerking worden uitgeno digd aan Euratom deel te nemen. Paus moet rust houden De audiënties van Paus Pius XII zijn tot nader order afgelast. In de komende dagen zal de Paus alleen zijn naaste medewerkers ontvangen. De enorme menigte, die gisteren in het Vaticaan was voor de wekelijkse audiëntie kreeg de mededeling, dat de Paus geen toespraak kon houden in verband met een lichte aandoe ning van zijn stembanden. Woensdagavond heeft de Paus een grondig medisch onderzoek onder gaan. Een elektrocardiogram wees uit, dat de toestand van zijn hart goed is. Hij is vermoeid, doch niet ziek. De Paus zal iedere dag voor het raam van zijn studeervertrek aan de voorzijde van zijn paleis verschijnen om de pelgrims op het grote plein voor het Vaticaan te zegenen. De enorme hoeveelheid werk in de maand mei blijkt te veel voor de Paus geweest en zijn lijfarts dringt erop aan, dat hij zich meer in acht zal nemen. In mei heeft hij ongeveer 200.000 mensen op zijn dagelijkse audiënties ontvangen. Hij hield 17 grote redevoeringen en nog veel meer toespraken voor groepjes pel grims. Tijdelijk opklaringen Gisteren ontwikkelde zich in de loop van de dag een lagedrukgebied boven Frankrijk, dat zich vervolgens naar D'udtsland en het zuid-oosten van het land uitbreidde. In dit gebied kwamen op uitgebreide schaal on weersbuien voor. Bij ons vielen de onweersbuien in de afgelopen nacht voornamelijk in het noorden en oos ten van het land. De wind draaide naar het noorden zodat ons land in vochtige van de Noordzee binnen stromende. luchtmassa's bleef, waarin veel lage wolken en vooral boven de zee en aan de kust ook mist voor kwam. Over de Britse eilanden komt nu een Oceaanfront naderbij, waar achter zich een hoeveelheid drogere lucht bevindt. Deze zal in de loop van de nacht ons land bereiken en aanleiding geven tot opklaringen. Op het midden van de Oceaan baant eeh. ter alweer een nieu/we vochtige lucht stroming zich een weg naar het Noordzeegebied, zodat de opklarin gen slechts van tijdelijke aard zullen zijn. 91 DODEN OP „MEMORIAL DAY" IN DE V.S. „Memorial day", de gedenkdag voor in de Amerikaanse burgeroorlog gevallenen, heeft woensdag aan 91 personen in de V. S het leven gekost. Auto-ongelukken veroorzaakten 64 doden, 11 mensen verdronken en 16 anderen kwamen om bij diverse on gelukken. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). AF EN TOE ZON. Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen j noord en west. Over het alge- meen iets hogere middagtempe- i raturen. 1 Juni zon op 4.28, opder 20.52; maan op 0.42, onder 12.09. 20.13 Laatste kwartier. Hoogwaterstanden 1 Juni v.m. 8.05; n.m. 8.35. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 21 C. OSLO zwaar bewolkt 22 KOPENHAGEN half bewolkt 21 ABERDEEN zwaar bewolkt 14 LONDEN zwaar bewolkt 23 AMSTERDAM geheel bewolkt 16 LUXEMBURG regenbui 22 PARIJS nevel 25 BORDEAUX regenbui 23 GRENOBLE licht bewolkt 26 NICE zwaar bewolkt 20 BERLIJN - onbewolkt 27 FRANKFORT regenbui 26 MüNOHEJN onweer 25 ZiiRICH zwaar bewolkt 24 G-ENèVE zwaar bewolkt 26 LOCARNO zwaar bewolkt 27 WENEN onbewolkt 26 INNSBRUCK half bewolkt 28 ROME onbewolkt 29 AJACCIO onbewolkt 21 Korreltje Een beetje vrezen, hopen en zorgen moet de mens voor de dag van mor gen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1