DE BRULLENDE BERG LENTE?: WATER Nederlandse en Schotse amateurs spelen op Houtrust gelijk „Van Est, de Derny-man" Judoka Anton Geesink weer in Nederland terug DONDERDAG 31 MEI 1956 DE LEIDSF COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Spannende ontmoeting met aardige spelmomenten De schijnbaar onverstoorbare, typische Britse edelman Sir Georg Graham, secre taris van de Schotse voetbalbond, beet nerveus op zijn pijp gedurende het laat ste kwartier van het amateurduel tussen Nederland en Schotland op Houtrust. Kort tevoren had trainer Willy Gibson een vroegere crack van Newcastle Uni ted. een ingrijpende wijziging in de Schotse voorhoede gecommandeerd. En dat had in de dertigste minuut na rust geleid tot een krachtsexplosie, waarnaar Gibson had zitten verlangen. In flarden van uit zee gewaaide mist speelde zich plotseling een heftige scrimmage af voor het Nederlandse doel. waarbij de snelle linksbuiten Omand met een onhoudbare kogel de score op 22 bracht. Gibson bleef nadien nerveus „ijsberen" langs de lijn. Hij hoopte op de winnende goal, die de eerste zege van de Schotse toernee zou betekenen. Maar dat doelpunt kwam niet. Wel werd het Schotse doel nog en kele malen in ernstig gevaar gebracht. Want de strijd bleef spannend en afwis selend, zoals het van het begin af was geweest. Het Nederlandse team bleek, na de grondige veranderingen sinds op 18 maart in Maubeuge met 51 van Frank rijk was verloren, sterk aan kracht te hebben gewonnen. De oranjehemden konden het door de Schotten gedicteerde vrij hoge tempo goed volgen en boden de toch wel iets betere techniek en bal vaardigheid van hun tegenstanders weer stand met grote ijver en geestdrift. Zij hadden bovendien het geluk, een uitstekende doelman onder de lat te hebben. Buitengewoon knap keeperswerk van Koers (Hengelo) heeft kort na de aanvang ongetwijfeld een snelle voor sprong van de zwartgehemde Schotten verhinderd. Alles bijeen zijn de ongeveer 6000 toeschouwers toch tot de overtui ging gekomen, dat er in ons land nog wel goede amateurvoetballers rond lo pen en de hoop werd gewettigd* dat na een wat langere periode van samenwer king en voorbereiding de resultaten op internationaal niveau in de amateursec tie beter zullen worden dan tot dusver. Behalve over een betrouwbaar doel man als Koers, beschikt de amateur-k.c. op het ogenblik over een zeer behoor lijke achterhoede met aanvoerder Van Bruggen (DFC) en de Helmondia-speler Claus. Met dit drietal zullen stopper Bouwens (AFC) en rechtsbuiten Elfe- ring van Robur et Velocitas voorlopig waarschijnlijk de kern blijven vormen van de ploeg, waarin verder linksbinnen Luyten van Neptunus met waardering kan worden genoemd. In de middenlinie bleek de WVV-er Blom nog een te zwak ke schakel en middenvoor De Wit (Wil lem II) viel in deze wedstrijd wel erg tegen waarom hij bijna voortdurend in ver terug getrokken positie moest spelen, werd niet duidelijk. Dat deze technisch niet bepaald begaafde voetballer een hard schot in de benen heeft is bekend, maar hij maakte daar op Houtrust geen enkele maal het juiste gebruik van. In tegendeel, hij richtte volkomen onbe heerst, ook bij het plaatsen. DE WEDSTRIJD Onmiddellijk na de aanvang begonnen de Schotten ons doel meteen met „scherp" te bestoken. Maar Koers ver werkte kanjers van schoten van de bin- nenspelers Chalmers en Glenn met veel elan. Nadat hij ook een kogel van links buiten Ormad onschadelijk had gemaakt, verdween als bij toverslag de Schotse veldmeerderheid en kon Elfering de oranje-voorhoede met goede passes gaan bedienen. Maar Luyten miste een schit terende kans en een hard op kniehoogte ingezonden bal van De Wit greep doel man Crampsey, al even góed in vorm al: zijn Nederlandse collega, bekwaam. In een levendige partij betwistten de ploegen elkaar fel de eer. maar de re sultaten tot de rust bleven beperkt tot PAARDENSPORT KOERSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de gehouden drave rijen en rennen te Duindigt luiden: Zoo Doorlopersprijs: 1. United Hano ver (J. T. de Graaf) 1.28.5: 2. Une Ca- «indra; 3. Umbra. Toto w: 3.pl: 1.20 1.10; gek: 2.20; cov: 3.80. Loblied A-prijs: 1. Tarzan Hanover (W. H. Geersen) 1.32.3; 2. Reine du Mai- re; 3. Tortelduif S. Toto w: 1.20; pl: 1.10 1.10; gek: 4.30: cov: 3.60. O'Bedeliaprijs: 1. Ulrica B (W. H. Geersen) 1.27.9: 2. Uncle Sam; 3. Tallero Toto w: 2.—; pl: 1.20 1.50 1.90; gek: 2.70; cov: 4. Diademaprijs: 1. Theo Messidor (W. H. Geersen) 1.26.2; 2. Postduif je; 3. Paul. Toto w: 1.20; pl: 1.30 1.80; gek: 3.20; cov: 2.90. Nelly Plutoprijs: 1. Narcisco van Zora (J. Wagenaar Jr.) 1.22.9; 2. Rita du Maire; 3. P. Louis II. Toto w: 3.pl: 1.20 2.—; gek: 6.20; cov: 5.—. Solace II-prijs: 1. Le Turbulent (H. J. v. d. Kraats) 1.05.2; 2. Wurftaube: 3. Gold Water. Toto w: 1.60; pl: 1.10 1.10: gek: 3.cov: 2.40. Saccadeprijs: 1. The Phoenix Star (H. J. v. d. Kraats) 2.20.4; 2. Ricardo; 3. He raut. Toto w: 6.50; pl: 2.90 2.60; gek: 27.30; cov: 4.80. Red Foxprijs: 1. Penury (H. J. v. d. Kraats) 1.54.6; 2. Hidalgo; 3 Le Che- vreuil. Toto w: 6.50 (stal); pl: 2.20 1.30 1.20.. gek: 49.40: cov: 3.50. Totale omzet: 60.402. acht hoekschoppen, waarvan drie voor Nederland. In de tweede helft startten de Neder landse amateurs zo mogelijk nog aggres- ;r dan de Schotten bij de aanvang hadden gedaan en dit leidde reeds in de derde minuut tot een fraaie driehoeks- combinatie ElferingGrootLuyten, waaruit de laatste kon doelpunten, ter wijl Crampsey uit zijn balans was ge bracht (1—0). Dit inspireerde de Schotse ..terriers" weer tot verbeten tegenaanvallen en in de negende minuut verloor onze defensie een ogenblik zijn bezinning onder het ge weld. Terwijl Koers het uitzicht werd benomen door zijn verontruste teamge noten, scoorde middenvoor Delvine een verdiend tegenpunt (11). Linkshalf Taylor bezegelde deze goal als het ware door een afstandsschot, dat van de krui sing ketste. i een kwartier, waarin dc kansen voortdurend wisselden, nam Nederland wederom de leiding door rechtsbinnen Groot (Zaandijk), die langs de kort te voren geblesseerde stopper Valentine flitste en met een daverend, klimmend schot Crampsey geen kans liet (2—1). Had onze middenvoor De Wit de onbe taalbare voorzet van Elfering even daar na benut, dan zou de Nederlandse zege binnen bereik zijn gekomen. Het werd :n „vuurpijl Kort daarna liet de Schotse trainer zijn linkshalf Taylor naar voren rukken en linksbuiten Omand naar de middenvoor plaats opschuiven. In de dertigste minuut Omand niet te stuiten en ook niet te vermurwen door een in het strijdgewoel gewond neergezegen Ten Braak. Omand raasde door en zijn schot was feilloos (2—2). In een echte interlandsfeer werd de strijd bij naderende schemering en in flarden van nevel voortgezet. Maar de stand in dit weinig zachtzinnige, doch faire en door de Belgische scheidsrechter Alsteen uitstekend geleide duel bleef onveranderd. En daar kon iedereen vre- nee hebben. (Advertentie). SCHAATSENRIJDEN DE KERNPLOEG VAN DE KNSB De Nederlandse hardrijders zijn weer met de conditietraining begonnen. Voor lopig komt het groepje, bestaande uit: Gerard Maarse (Aalsmeer). Wim de Graaff (Rotterdam). Jan Koeleman (Ter Aar), Jan Pesman (Groningen). Kees de Kroon (Aalsmeer) en Vogels (Wasse naar) eenmaal in de 14 dagen bijeen op Cios waar onder leiding van de heer B. Holleboom wordt getraind. Het ligt in de bedoeling, dat ook Jeen van den Berg weer in de kernploeg wordt opgenomen. Voorts heeft ook Kees Broekman zijn enthousiasme voor de hardrijderssport nog niet verloren. In de omgeving van zijn woonplaats Hamar, traint hij regel matig volgens een schema, dat hij van de heer Holleboom heeft meegekregen. Enkele dagen geleden was Broekman met zijn Noorse echtgenote in Nederland en van die gelegenheid heeft hij gebruik gemaakt om zijn programma voor de zomermaanden met coach Klaas Schenk door te nemen. BESTUURSVERGADERING ISU Zaterdag 3 juni wordt te Cannes een bestuursvergadering gehouden van de International Skating Union (ISU), waarbij de aanvragen voor de wereld en Éuropese kampioenschappen 1957 zul len worden behandeld. De Nederlandse Schaatsenrijdersbond heeft de aanvraag voor de wereldkampioenschappen 1957, welke men in Hamar had willen houden, ingetrokken, nadat Noorwegen zich reeds Gebrand op 'zege ParijsBordeaux Het Franse sportdagblad „l'Equipe", heeft op de voorpagina van zijn nummer van gisteren een voorbeschouwing over Bordeaux—Parijs gepubliceerd met een kapitaal opschrift over zeven kolom men. dat luidt: Van Est, le Derny-man". Jacques Augendre beschrijft in dit arti kel hoe Wim van Est zich reeds dagen lang op de grote wedstrijd van 3 juni voorbereidt. „Hij prepareert zich als een pianist op een recital en hij laat niets aan het toeval over. Iedere dag rijdt hij achter de derny, vooral omdat de wed strijd dit keer van begin- tot eindpunt met gangmaking wordt gehouden". Hier volgt zijn programma van de afgelopen week: zondag: criterium in Huy: 300 km. achter dernies; maandag: rustdag; dins dag: criterium in Oostende: 200 km. ach ter dernies; woensdag: criterium bij Oostende; 100 km.; donderdag: vertrek van Brussel naar Parijs, de grensover gang 100 km. Van Est heeft de wedstrijd Bordeaux Parijs al twee keer gewonnen, nl. in 1950 en 1952. Zijn „slechtste" prestaties waren tweede plaatsen. In totaal heeft hij vijfmaal meegedaan aan de „Derby van de weg" en de tweede plaatsen be zette hij in 1951, 1953 en 1954. De laatste keer was hij bijzonder teleurgesteld, dat hij niet zijn derde overwinning behaal de. Vorig jaar werd BordeauxParijs niet gereden, vandaar dat Van Est dit maal tot het uiterste gebrand is op het behalen van de zege. Hij heeft verklaard, dat hij de maatregel waardoor de gehele wedstrijd met agngmaking wordt gere den, toejuicht. „De strijd zal er nog he viger door worden en dit vooruitzicht verontrust mij niet', zei Wimme,in- LAWNTENNIS De directie van de METS te Scheve- ningen is erin geslaagd dit jaar Scheve- ningen te betrekken in een Europese toer. welke door vier tennisspelers van wereldklasse wordt gemaakt. Op zater dag 1 en zondag 2 september zullen Gonzales (VS). Trabert (VS). Sedgman (Austr.) en Hartwig (Austr.) twee en kelspelen en een dubbelspel te zien ge ven. WANDELSPORT WANDELTOCHTEN RODE KRUIS Ten bate van de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis, afd. Leiden, organiseerd de afd. Leiden van de Wan del- en Ontspanningsvereniging van dit korps op zaterdag en zondag 18 en 19 augustus wandeltochten over 10. 15 en 25 km. De start vindt plaats in „Oud Hor- tuszicht". Inschrijvingen o.m. te richten aan het secretariaat mevr. K. P. de Jong. Lange P.K.Koorsteeg 28, Leiden. Gezien het bijzonder liefdadige doel van deze wandeltochten hopen we op massale deelname. tegendeel, ik start om te winnen en ik durf gerust te zeggen, dat ik voor nie mand bang ben". Om de 550 km. wedstrijd ook voor het publiek, dat in het Pare des Princes de aankomst van de renners afwacht, inte ressant te maken, wordt een prijs uit geloofd voor de eindsprint. De renner, die op de laatste 500 meter de beste tijd maakt, krijgt 10.000 gulden. Voor de op een na beste tijd wordt 5000 gulden ge geven. Koblet start niet. Hugo Koblet zal dezer dagen een lichte operatie ondergaan, waardoor hij niet zal starten in de wegwedstrijd Bordeaux Parijs zondag a.s.. Men hoopt, dat hij over enkele weken zal kunnen starten in de Ronde van Zwitserland. BELGISCHE PLOEG VOOR DE TOUR DE FRANCE De Belgische wielerbond heeft i ploeg voor de Tour de France thans als volgt vastgesteld: André Vlayen, Jan Adriaenssens, Jan Brankart, Alexander Close, Alfred de Bruyne. Richard van Genechten. Raymond Impanis, Marcel Janssens, Constant Ockers en Emile van Cauter. Reserves zijn Gilbert Desmedt en Jan Vliegen. kandidaat had gesteld voor de Europese kampioenschappen. Het ligt thans in de bedoeling van de KNSB om de wereldkampioenschappen 1958 aan te vragen, waarvoor Zwe den dan gastvrijheid zal verlenen on wedstrijden in Eskilstuna te houden. Het ziet er naar uit, dat voor 1957 Zweden de wereldkampioenschoppen krijgt toegewezen en Noorwegen de Europese kampioenschappen. HOCKEY NED. DAMES WONNEN VAN IERLAND MET 2—0 Dank zij twee doelpunten van mej. Van Hilten heeft het Nederlandse da- meshockey-elftal in het internationale toernooi te Sydney de wedstrijd tegen Ierland met 20 gewonnen. Engeland handhaafde zich op de eerste plaats door een overwinning met 10 op Z. Afrika De overige uitslagen luiden: Schotland Australië 00, Nieuw ZeelandCanada 42 (rust 31). Ver. StatenIndia 42 (rust 2—2). Zaterdag wordt de laatste ronde gespeeld. Utrechtenaren blijven leider Gisteravond zijn in Utrecht de reste rende 11 minuten gespeeld van de wed strijd SHSElinkwijk, waarbij de stand 3—2 voor Elinkwijk geen verandering is gekomen. Wel kreeg Kraak nog een strafschop te verwerken. Het schot van Clavan leverde Kraak echter geen moei lijkheden op. Wegens een overtreding van Van Dijk in het eerste deel van de wedstrijd SHS—Elinkwijk in Den Haag begaan, had SHS onmiddellijk na deze elf minuten spelen geprotesteerd. Scheidsrechter Leo Hom liet hierop deze penalty alsnog nemen, doch. zoals gemeld, stopte Kraak deze strafschop. Japan wat een goede leerschool Met het vliegtuig uit Rome, waar de reis was onderbroken, is na een afwezig heid van enkele weken, de Utrechtse judoka Anton Geesink uit Tokio terug gekeerd. Zoals bekend heeft hij in de Japanse hoofdstad deelgenomen aan het wereldkampioenschap waarin hij op de eervolle derde plaats eindigde na twee Japanners Hij werd vergezeld door de heer J. Nauwelaerts d'Agé, president van de Europese Judo Unie. Beiden werden verwelkomd door hun echtgenoten, fami lieleden en tientallen supporters van Geesink, die naar Schiphol waren geko men om hun favoriet toe te juichen. Na tuurlijk was ook Geesink's leraar. Jan van der Horst aanwezig. En verder de heer G. Koning, voorzitter van de wed- strijdtechnische commissie van de NJJB. Ook Nauwelaerts vierde dan. Thans eerst bleek, dat behalve Anton Geesink, ook de heer Nauwelaerts d'Agé door de Japanse „Kodokan" is bevorderd tot vierde dan, hetgeen een bijzondere onderscheiding is voor het Nederlandse judo. Tevens werd onze landgenoot be noemd tot een van de vice-presidenten in de internationale judofederatie. Tijdens het wereldkampioenschap heb ben alleen de twee Nederlanders een ho gere graduatie gekregen. Over het we- reldjudocongres vertelde de heer Nauwe laerts. dat daar besloten is het wereld kampioenschap in 1960 zo mogelijk in Italië te houden, tegelijk met de olym pische spelen. Dit was de reden, waarorr de heer Nauwelaerts in Italië de reis had onderbroken om besprekingen te De stand i B is thans: Elinkwijk Enschede Rapid JC PSV Feyenoord Willen II de kop van Hoofdklasse 32 21 5 6 32 20 6 6 32 18 8 6 32 20 3 9 32 17 6 9 32 17 5 10 43 88—50 40 88—56 39 61—46 KFC KAMPIOEN EERSTE KLASSE C De protestcommissie van de KNVB heeft het protest van Helmondia behan deld. ingediend na aflo'op van de ont moeting HelmondiaTubantia, gespeeld op Tweede Pinksterdag. Dc wedstrijd eindigde in een gelijk spel (3—3). Hel mondia had protest aangetekend tegen het laatste doelpunt van zijn tegenstan der. Het protest werd door de commissie afgewezen, hetgeen tot gevolg heelt, dat het puntenaantal van KFC, dat in de eerste klasse C betaald voetbal de leiding heeft met 47 punten, niet meer kan wor den ingehaald. De Kogers zijn dus offi cieel kampioen van deze afdeling ge worden. HBS—NEPTUNUS Voor de a.s. zaterdagavond om 7 uur op het VUC-terrein te Den Haag te spe len beslissingswedstrijd HBSNeptunus, is de opstelling van Lugdunum als volgt: doel: Planjer; achter: Ligtvoet, Plugge; midden: Van Pijlen, Hoekstra, De Roo; voor: H. Teeuwen, Filippo, Verhoeven, Krijgsman, P. Mizee. Lugdunum speelt zondagavond om 6.30 uur op het LFC-terrein de laatste be slissingswedstrijd tegen Alphen 2. Bij een gelijk spel is Alphen kampioen. LFC—ROODENBURG 4—0 De laatste wedstrijd in het Zilveren Molentoernooi, om de derde en vierde plaats is door de Kanaries gewonnen met 40 en verdiend. De bezoekers kwa men in het veld met een combinatie van het 2e en 3e elftal. Er werd in deze wed strijd maar matig gespeeld, waarbij LFC zonder veel moeite de doelpunten wist te scoren. In de eerste helft oefende LFC een krachtig offensief uit op de Roodenburg- veste en wist dit in een doelpunt uit te drukken even kort voor de rust door v. d. Heiden (10). Roodenburg deed veel gevaarlijke uitvallen, die snel werden opgebouwd, doch tot doelpunten wist de voorhoede niet te komen. In de tweede helft nam de thuisclub weer het beste van het spel over en al spoedig werd het 20 door Heijmans. Hierna ging Roodenburg de aanvallen technisch iets beter opbouwen, doch tot een tegenpunt kon de voorhoede niet ko men. LFC daarentegen wist de score nog op te voeren tot 40 door doelpunten van Heymans en W. Nagtegeller. In de laatste minuten probeerde Roodenburg door alles op alles te zetten om de eer te redden, doch in de stand kwam geen verandering meer. (33) \^menmm moe Omome roem mm dc. We raderen de grens m Me!Op mn lendkeertkon rkde reis meer uitstippe len lot ttoosendeettWeer nu heen ?y~' Human, DctmmreBCKKercmmCemmt^ y* \wty TIBETAf Moet neer de hoogste bergtop vliegen op de mem tussen Nepe! entwet tVeMonttedsu isdeervlek Meer rullen moeten lenden le Bhedgeonstfns een sneeuw K^storm op komst? voeren. De vergadering in Tokio was da eerste grote bijeenkomst van de inter nationale federatie geweest. Er heerste een prettige sfeer in een gebouw van de Verenigde Naties, waarin de verte- genowoordigers van 21 landen bijeen kwamen. Geesink leerde veel In het restaurant van het vliegveld vertelde Geesink nog iets van zijn avon turen. Hij had zoveel toehoorders, dat er bijna geen staanplaats meer overbleef. Geesink vertelde, dat hij zonder al teveel illusies naar Tokio was vertrokken. Hij wilde re graag veel leren en daarvoor heeft hij ook de gelegenheid gehad. Voor de wedstrijden was ik nogal bang, zo verklaarde hij, want drie dagen na aan komst was ik nog half ziek van het rei zen. Maar ik had geluk. Ik werd versla gen door de Japanse kampioen, nadat ik de kampioenen van Cambodja en de Verenigde Staten had geklopt. Ik ben wel enkele kilo's afgevallen daar in Ja pan. Ik heb er veel getraind. De oefen gelegenheid is daar geweldig. Er zijn scholen met 50 administratieve krachten en dan nog eens ruim honderd instruc teurs. De Japanners kennen veel minder oefenstof dan wij. maar zij zijn veel meer gespecialiseerd in het competitie- vechten. Helaas was ik een paar dagen uitgeschakeld voor de training door een schouderblessure. Op de vraag of hij nog in wedstrijden was uitgekomen, kwam een bevestigend antwoord. „Wij vlogen soms drie tot vier uur ergens heen om aan een wed strijd mee te doen". Zijn vierde-dan graad kreeg Geesink nadat hij gevech ten had geleverd tegen vijf derde dans, een vierde en een vijfde dan, welke ge vechten Geesink, tot ieders grote verras sing, alle won. Slechts één wedstrijd heeft hij verloren, en dat was tegen de kampioen van Japan. De Nederlander was dan ook bijzonder populair in dit land waar hij met de heer Nauwelaerts d'Agé enkele malen voor de radio en de televisie werd geinterviewd. Beiden heb ben vele geschenken gekregen en zij werden onthaald door de Nederlandse kolonie, die ieder een fraaie zilveren sigarettendoos met inscriptie schonk. Bij prinses. Geesink en de heer Nauwelaerts wer den ook uitgenodigd voor een bezoek aan prinses Tahamaasoe en bij hun aan komst werden zij verwelkomd door le den van het Japanse olympische comité, een eer die alleen de Nederlanders te beurt viel. Over het Japanse publiek was Geesink enthousiast: „De mensen zitten daar rustig van 's middags twaalf uur tot ruim half zeven de wedstrijden te volgen. Wij zelf voelden ons gebro ken. maar de Japanners niet. In een „bak" voor vier personen zaten de toe schouwers zonder schoenen aan. Er wordt in Japan beslist sportiever ge vochten dan in Europa", zo besloot Gee sink. Hedenavond zal de Utrechter in zijn woonplaats officieel worden gehul digd. waarbij een rijtoer door de stad op het programma staat. POSTDUIVEN Wedvlucht met oude duiven vanaf Pont St. Maxcense. Gelost te 7 uur met kalme n.-wind, zonnig weer, afstand plm. 344 km. De Bonte Duif In concours 160 dui ven. le vogel te 12.45.50 uur. G. A. van Albada 1-7; Fasel-Romijn 2-4-9-10; Otten -Dekker 3-6; J. Brouwer 5; W. Siera 8. De Rijnklievers K. A. Boekee 1; M. Jongeleen 2-8; M. v. d. Wilk 3-7; C. M. van Dam 4; A. Roda 5; J. Koppelstok 6; H. Ketenis 9; N. Hogervorst 10. De Vriendenclub In concours 339 duiven, le vogel te 12.56.22 uur. L. L. Bax 1; J. Dekker 2-3: P. v. Grinsven 4; O. Nekeman 5; R. Pet 6; J. J. Mulder 7-8; J. J. v. Dort 9; H. Rol 10. Columba le vogel te 12.49.uur. J. W. Wolters 1-3-4-5-7-8; R. P de Graaf 2-6; L. Gaykema 9; G. Oude Elferink 10. Rijn en Gouwe Wedvlucht vanaf P. St. Maxence. De duiven werden gelost te 7 uur met n.o.-wind. snelheid 1ste duif 1026 m. p.m. Uitslag: A. v. Vliet (Woer den) 1-4-5-7-9-10; P. Boon (Waddinx- veen) 2; T. Rip (Waddinxveen) 3; Gebr. De Wit (Koudekerk) 5-25; H. v. Vegten (Koudekerk) 6; H. v. d. Willik (Bos koop) 8; L. de Bruyn (Waddinxveen) 11 J. van Dijk (Nieuwveen) 12; W. v. d. Water (Waddinxveen) 13-15-16-18-22-24; G. van Kessel (Woerden) 14; W. v. Ber- kensteyn (Waddinxveen) 17; Gebr. Oos terman (Aarlanderveen) 19-23; J. van Ofwegen (Alphen) 20; Haselaar de Vos (Alphen) 21. door JEANNE BOUWMAN 61) Ze liepen langs een weg, die door struikgewas voerde. „Ik vraag me af of Charlotte en Rob mijn rechten zullen betwisten", (peinsde ze. „Nee", antwoordde John beslist. „Tom zal de rest van zijn leven door brengen waar hij behoort in de gevangenis en Rob zal op Mac Neill's eiland gaan overwinteren. De politie wachtte hem op aan de deur. Ze leggen verband tussen hem en de verboden fuiken. De stromannen, die hjj voor geld genomen had, hebben bekend". „Arme Sharlie", fluisterde Anne. „Je bent al te edelmoedig". „Maar haar valt niets te verwijten. Met zo'n bazige moeder als Charlotte heeft ze nooit een kans gemaakt om zichzelf te zijn. Ze waren op de top van de heuvel aangekomen. De Finnenwijk en de Oceaan lag aan hun voeten. „Nikki, de volgende week zal ik niet meer hier zijn". Anne hield haar adem in; haar hart dreigde stil te staan. „Wat bedoel je?" vroeg ze. „Men heeft mij een plaats als assistent te Cornvallis aangeboden". „En je trawler?" Anne zweeg opeens. Van een traw ler zou geen sprake meer zijn, want John had al zijn geld verdaan om haar leven te redden het zieken huis, een eigen kamer, speciale ver pleegsters! Hij had genoeg van haar gehouden om dit alles te doen en nu verliet hij haar? Anne keek naar hem. Hij had zijn hoed afgenomen en staarde naar de zee met een grimmige, vertwijfelde uitdrukking op zijn gezicht. Ze kon wel tegelijk lachen en huilen, hem door elkaar schudden en haar armen om hem heen slaan om hem te troos ten. Hoé kon zij door dit pantser van trots breken? Ze had om Rob gevoch ten en verloren. Betekende strijd voor de liefde vernietiging ervan? Zou zij zijn verachting durven ris keren? Maar hij was Rob Crocker niet; hij was waard, dat zij haar eigen trots aflegde om hem te winnen. „John", begon ze, „tot op dit ogen blik heb ik altijd gedacht, dat je een man van je woord was". „Hoezo?", zei hij uitdagend. „In de lente zei je, dat je maar van één meisje zou kunnen houden en later zei je, dat ik dat was. Heb je dat niet gemeend?" John sloeg de ogen neer. „Wat heeft dat er mee te maken? Je bent Anne Farnsworth". „Wat vind je zo grappig?" „Rob Crocker wou mij niet trouwen omdat ik Anne Farnsworth niét was, en jij wil het niet, omdat ik het wèl ben". „Crocker was een poen. Je mag bljj zijn, dat je van hem af bent!" „En nu wil de man, van wie ik houd, de enige waar ik ooit werkelijk van gehouden heb, mij niet trouwen omdat ik Anne Farnsworth ben". John zweeg en zei eindelijk; „Mis schien, dat je ook blij moet zijn, om dat je van hem af bent". „Ik geloof dat je gelijk hebt. Jij lelijke zelfzuchtige Fin! Jij.... jij geeft meer om je trots dan om mij. Mij zou je met gebroken hart laten gaan, een jachtbuit voor mannen, die op mijn geld zouden azen, eerder dan je trots op te offeren en mij te trou wen. Bang voor mijn geld dat je mij niet kon terug betalen! Alsof een millioen dollars één ogenblik van echte liefde waard zijn. Waarom.... waarom moest ik nu wéér op een egoïst verliefd worden?" „Nikki?" John had haar in zijn armen en dreigde haar bijna dood te drukken. „Nikki, zeg dat niet. Ik houd meer van jou dan van myn trots. Zó heb ik het niet gezien. Ik dacht er alleen maar aan, dat iedereen zou denken, dat ik op je geld uit was. Als je eens [wist wat ik heb meegemaakt! Ter- i wijl ik dag aan dag voor je erfenis en voor je invrijheidstelling vocht, en tegelijkertijd elk ogenblik besefte dat ik je verloor. Nikki, je hebt nu twee namen; wil je nog een derde?' „Met die twee anderen ben ik wei nig gelukkig geweest. Ik denk, dat die derde mij geluk zou kunnen aan- j brengen". I „En denk je niet meer, dat ik de egoïst ben zoals je daarnet zei", hield I hij aan. 1 Anne lachte. „Ik moest toch wat doen om je wakker te schudden", be- 1 kende ze. 1 Een windvlaag gierde over de ber gen en deed de pijnbomen hun eeuwig lied zingen. De regen viel in stromen. „John", zei Anne en lichtte haar hoofd van zijn schouder, „het regent." „Dat doet het al enige tijd", gaf hij toe. „En je moest thuis zijn, binnen, waar het droog en warm is. Kom mee. Zij spoedden zich de heuvel af naar het huis, waarvan alle vensters in licht straalden. Gezang en gejuich klonk hen tegemoet. De juhla, het feest, was in volle gang. Ze bleven in de open deur staan en zagen Tecla, stralend van vreugde, by het haardvuur zitten. Lissa stapte hun tegemoet met een reuzenkoek, waarop in letters van suiker „Welkom" stond. „Kom binnen, lieverds! John Ni...." Ze hield in. „Hoe zullen we je moeten noemen? Anne Farns worth, Nikki Neilsen, hoe?" „Wat denken jullie van Annikki Neumann?", vroeg John en sloeg zijn arm om haar heen, terwijl de gasten in daverend gejuich uitbarstten. EINDE

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11