Na de geslaagde hersenoperatie kwam Marieke van Dijk gisteren op Schiphol aan Broederlijke bruggenparade te Leiden kans Over 4 weken terug naar Australië £aat>.te AAMBEIEN rta Inenting voorlopig niet bevorderd door de Nederlandse regering Tulpen in een verscheidenheid alsof het begin mei was Monteur uit Rhenen ondernam wraaktochten naar Duitsland A'damse dief wilde tweemaal dezelfde antiquair bestelen DINSDAG 29 MEI 1956 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Voorzichtig: zette de achtjarige Ma rieke van Dijk gisteravond haar voet jes op de landingstrap van het vlieg tuig, dat haar, na de geslaagde her senoperatie, met haar moeder uit Stockholm naar Nederland bracht. In haar handen hield zij twee al wat ver welkte bosjes bloemen en een grijze teddybeer geklemd. Nog circa vier weken blijft mevrouw Van Dijk-Vare- luunp met haar dochtertje en vier jarig zoontje Loddie bij haar moeder in Amsterdam en dan gaat het drietal terug naar Croydon in Australië, waar de heer Van Dijk en de oudste broer vol ongeduld wachten. Bij de operatie op 11 mei j.l. die bijna vier uur duurde, werd een her sentumor weggenomen. De Zweedse hersenchirurg prof. Olivecrona, deel de na afloop de in grote spanning wachtende moeder mede, dat de in greep, waarbij de schedel werd ge licht, volledig geslaagd was. Twee uur later was de vader in Australië van deze blijde tijding op de hoogte gebracht. Verkeerde diagnose. Nadat de medische papieren uit Australië naar Stockholm waren ver zonden, constateerde men daar, dat de in Australië gestelde diagnose ver keerd was gesteld, zo vertelde me vrouw Van Dijk. Marieke loopt nog wat onevenwichtig, doch dit is een kwestie van tijd en dan zal zij ner gens meer hinder van hebben. De grote wond op het kaalgeschoren achterhoofdje genas sneller dan ver- 600 Stakende chauffeurs kregen hun ontslagbrief De door de communisten uitgelokte staking onder de Amsterdamse loon- taxichauffeurs heeft tot resultaat ge had, dat alle 600 stakers gistermiddag hun ontslagbrief ontvangen hebben, waardoor wederom een groot aantal gezinnen de dupe is geworden van de communistische hetze. De leiders van de staking hadden maandagmiddag tot de ruim 400 chauffeurs, die in vergadering bij eengekomen waren, verteld, dat de staking doorgezet moest worden „om de werkgevers op de knieën te krij gen", het resultaat vonden de chauf feurs, toen zij van de vergadering thuis kwamen in de brievenbus. Zoals bekend gingen de chauffeurs de vorige week in staking om kracht te zetten bij hun eisen van 3% uit kering over 1055 en 6% loonsver hoging. De staking werd onmiddellijk door de erkende vakbonden afgekeurd, omdat de onderhandelingen tussen werkgevers en vakbonden in een ver gevorderd stadium verkeren. ROOMBOTER GESMOKKELD De officier van justitie bij de eco nomische politierechter te Haarlem heeft gisteren tegen een Santpoortse koopman zes maanden gevangenis straf met bevel tot onmiddelijke ge vangeneming geëist, wegens smokke len van boter naar België. De verdediger, mr L. H. J. van Bavel uit Utrecht, zeide dat verdach te bij het oprichten van een commis- tibleszaak in Utrecht in aanraking is gekomen met een scharrelaar. Hier door raakte hij in moeilijkheden en om aan geldte komen, maakte hij smokkeltochten naar België. De winst gebruikte hij om belastingschulden te voldoen. wacht werd, zodat de chirurg toe stemming gaf om wel naar Nederland doch nog niet naar Australië terug te vliegen. Marieke is nog wel gauw moe, doch zij heeft geen last meer van hoofdpijn en is buitengewoon vrolijk. Dankzij de goede zorgen van het Australische Roode Kruis, dat het Nederlandse en Zweedse had inge licht, was de ontvangst van mevrouw Van Dijk en haar beide kinderen in Stockholm prima geregeld. Zeer veel belangstelling. Aan belangstelling heeft het Ma rieke en haar moeder bepaald niet ontbroken: de meeste verpleegsters in de kliniek spreken Engels, en het meisje beheerst deze taal beter dan het Nederlands. In een andere afde- VOOR STEMMEN l B IJ VOLMACHT Tot morgenavond 5 uur staat voor ieder nog de gelegenheid open een verzoek in te dienen bij het gemeentehuis om bij vol- macht te laten stemmen of in een andere gemeente zijn stem uit te brengen. Wij laten hier nogmaals de voor- l waarden volgen, die gesteld zijn voor het stemmen bij volmacht Wanneer U op 13 juni a.s. de dag van de Tweede Kamer- verkiezingen niet zelf kunt I stemmen, of niet in Uw eigen woonplaats kunt stemmen, be- hoeft Uw stem niet verloren te gaan. Met betrekkelijk weinig moeite kunt U Uw stem (laten) uitbrengen. WANNEER U NIET ZELF KUNT STEMMEN: gaat U naar de gemeentesecre- v tarie en vraagt een formulier x om per volmacht te laten stem- men; op dit formulier moet Uw naam ingevuld worden, bene- - is de persoon, die U voor U wil laten stemmen en de reden, waarom U niet zelf kunt stem- l men. Als plaatsvervanger mogen optreden familieleden tot en met de derde graad en huisgenoten; niemand mag meer dan eenmaal als plaatsvervanger optreden. WANNEER U NIET IN UW EIGEN WOONPLAATS KUNT STEMMEN: gaat U eveneens naar de ge- meentesecretarie en vraagt daar een formulier om in een andere dan Uw eigen plaats te mogen stemmen. Op dit formulier vult U naast Uw naam ook in in wel- ke gemeente U Uw stem wil uit- brengen. De bovengenoemde aanvragen moeten voor 30 mei a.s. inge- diend worden. <j> Desgewenst zullen de secreta- riaten van de K.V.P. en andere bestuursleden alle inlichtingen v willen verstrekken. ling werkt een Hollandse hoofdver pleegster, die af en toe bij haar land genoot je kwam babbelen. Mevrouw Van Dijk zelf kreeg van verscheidene kanten invitaties om te komen eten en zij heeft twee keer daarvan ge bruik gemaakt. Reis en operatie waren, zoals be kend, mogelijk dankzij een groot scheepse inzamelingsactie in Austra lië. De familie van mevrouw Van Dijk, die zelf al enkele souvenirs uit Zweden meenam, zal allerhande typisch Hollandse souvenirs bijeen brengen, die als dank van de familie aan een aantal personen in Australië, die zich voor deze actie bijzonder hebben ingespannen, zullen worden aangeboden. Ondergedoken'inbreker maakt Lunteren onveilig Lunteren verkeert momenteel een weinig in spanning, wie het volgen de slachtoffer zal zijn van 'n jeugdige inbreker, die enige tijd geleden uit 't rijksopvoedingsgesticht Avereerst wist te ontsnappen en sindsdien Lun teren en omgeving verrast met in braken. De jongen schijnt te leven in de bossen rond Lunteren en politieman nen, die met honden er op uit trek ken, vinden soms een hol, waar hij zich schuil gehouden heeft. Tot nu toe is men echter steeds te laat gekomen om de jongen zelf te arresteren en de vele aanwijzingen, die de politie dagelijks van bereid willige inwoners ontvangt, lopen vrijwel alle dood. 'n geheel nieuw middel tegen Slik dit tabletje en stil de pijn Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. HEMOTABS f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. KINDERVER LAMMING De directeur-generaal van de volks gezondheid, proif. dr. P. Muntendam, acht nog zovele onzekerheden aan de vaccinatie tegen kinderverlamming verbonden dat van overheidswege Slot congres onthouders in snelverkeer te Leiden Vertegenwoordigers uit het gehe le land zijn gisteren naar Leiden ge komen om een congres bij te wonen van de snelverkeersonthoudersver- eniging. De voorzitter, de heer R. de Boer deelde mede, dat het ledental op 31 december 1701 bedroeg en zei, dat er gezamenlijk hard zal moeten worden aangepakt, om dit getal nog groter te maken. Hierna werden tien veteranen, die 15 of 40 jaar lidi van de vereniging zijn gehuldigd, ze werden achtereen volgens toegesproken door mevr. M. Pol-Lameijer uit Groningen en de voorzitter van de afdeling Leiden, de heer P. T. Stolk, waarna hun een in signe en oorkonde werd overhan digd. De wisselmedaille, die in de ja ren 1953 en 1955 reeds in het bezit van de afdeling Leiden is geweest, werd het bestuur van deze afdeling voor de tweede achtereenvolgende maal aangeboden. In het afgelopen jaar werden in Leiden achttien nieu we leden gewonnen. De troostprijs kwam in het bezit van de afdeling Alkmaar. De bespreking van enkele huishoudelijke zaken vormde het slot van deze vergadering. Zoals gemeld is aan de vergade ring een ontvangst door b. en w. van Leiden in het stadhuis voorafgegaan. voorlopig deze inenting in ons land niet kan worden bevorderd. Dat men in Engeland dit jaar er wel toe is overgegaan een half miljoen kinderen in te enten met een in het land zelf 'bereid vaccin brengt geen wijziging in Ihet standpunt van de Nederlandse overheid. Het verdere wetenschappelijk on derzoek naar een doelmatig werkend vaccin en een immuniteitsonderzoek bij de Nederlandse bevolking zal wor den gestimuleerd, evenals het schep pen van doeltreffende mogelijkheden tot behandeling van de patiënten in het acute stadium en bestrijding van de gevolgen der ziekte. Prof. Muntendam komt tot deze conclusie op grond van het advies dat een commissie uit de gezondheids raad aan hem over de inenting tegen kinderverlamming heeft uitgebracht. Prof. Muntendam heeft zich met dit aclvies verenigd. Blijf niet doorlopen mot die Rheumatisehe Pijnen. Roei xe uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zui ver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheu ten, steken en pijn. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. (Advertentie) HAARLEMSE BLOEMENKEURING Dit was een keuring met „voor Mohr met gele baard en lila vlag, de elck wat wils' Er stond een groep Hollandse iris sen met vrijwel alle soorten die van- daag-de-dag naam en faam hebben; er was een groep uitstekende gladio len in wel 31 verschillende variëtei ten en voor het overige was het sor timent tulpen, dat men etaleerde nog steeds zo groot alsof het begin mei was. De gladiolen. Wat de gladiolen aangaat: men zag naast de hier al meerdere malen ge noemde Jetty van Waveren van G. Hommes, Heiloo, een zeer mooie col lectie van Konijnenburg Mark, Noordwij k. En de Noordwijkse spe cialisten hebben wel bewezen dat hun sortiment ook diverse beste broeisoorten zitten. Liebesgrusz deed het weer heel goed, evenals de fris zalmrose Taunus. De gevlekte Femi- na deed het uitstekend en de intens zalmrode Hochsommer behoorde eveneens tot de uitblinkers. De paar se Pfitzer's Sensation veroverde meerdere malen hoge onderscheidin gen. De gele Belle Jaune sloeg een best figuur en dat zouden we ook willen zeggen van de grappige Queen Page, crème maar purperen merken. Gustav Mahler heeft een zeer bijzondere blauwe kleur. Anec dote, lichtgeel met donkergeel merk, trok de aandacht, evenals de altijd weer boeiende Ares, cremewit met frisrood merk. Tot slot: Addinssel: hard rose met wit merk. Een prima gladiool met forse staart. Een enorm sortiment Hollandse irissen werd naar voren gebracht door de ver. „De Iris". Ook hier alle bekende en gewilde soorten van vrijwel alle nieuwe tot enkele be jaarde variëteiten toe. We noemen slechts Prinses Irene, Prinses Bea trix, Golden Harvest, Imperator, King Mauve, Golden Show, Lemon Queen, Blue Champion, Lady Der by, Prof. Blaauw, White Perfection, Maquette, Golden Emperor, en-zo- maar-voort. Grapje uit Rusland. Het grappige aan deze keuring was, dat een vaas.... kunstbloemen ook zeer grote belangstelling trok. De Haarlemse bloemsierkunstenaar Dick Schuyt, die een van de arran geurs was, die de groep bloemen in Moskou opstelde, had nl. Russische kunstbloemen meegebracht. Deze bloemen worden vervaardigd door het personeel der.... bloemenzaken in de maanden, dat men daar niet veel te doen heeft. Op dit gebied weet men daar van wanten. We za gen in een gemengd bouquet dahlia's asters, montbretia's, cineraria's en campanula's die men zeer knap en vrijwel natuurgetrouw had weten te maken. Niet alleen wat de vorm, maar ook wat de kleur betreft. Over dahlia's gesproken: er was al een „echte" ook. De witte elegant ge vormde decoratieve Yolanda van C. Soeteman uit Noordwijk. De kwali teit was heel goed. Het Proefstation voor de Bloemisterij te Aalsmeer, liet zien, dat men beter jonge bollen van lilium Regale kan opplanten dan oude. We zagen takken getrokken uit vierjarige bollen van 1820 cm, die beslist minder waren dan die men had getrokken uit driejarige bollen van 1618 cm. Driejarige bollen van 1820 cm. waren beter, veel beter dan vierjarige van deze maat. J. de Jong zn, Aals meer, liet de overbekende boeren- pioen rosea plena zien. Interessante vaste plant-irissen etaleerde G. C. van Tubergen, Haarlem. Nieuwe va riëteiten met veel grotere bloemen dan tot nu toe in de Germanica-vor- men voorkwamen en ook de kleuren zijn zeer apart. We zagen o.m. Lady Mild vonnis De Arnhemse politierechter kreeg gister wel een zeer bijzonder soort wraakneming te behandelen, toen hij de daden van een monteur uit Rhe nen moest beoordelen, die uit wraak Duitse auto's had gestolen en naar Nederland had gesmokkeld. De man was kort voor de bevrij ding in 1945 zo door enkele Duitsers mishandeld dat hij er nu nog nade lige gevolgen van ondervindt en dit had hem geinspireerd tot het stelen van Duitse wagens „om hen een loer te draaien", zoals hij het zelf gister voor de politierechter uitlegde. De politierechter legde de man echter uit, dat de Nederlandse wet geving zich toch moeilijk met der gelijke wraak-expedities kon vere nigen en de man zag dit zelf ook wel in. Hij was enkele jaren geleden door de Almelose politierechter ook al eens wegens diefstal van Duitse Eigenlijk is de tijd, die aan de ver kiezingen voorafgaat een tijd van verbroedering der politieke partijen. Zelden ziet men de partij-functiona rissen zo broederlijk naast elkander staan. Zij bevolken de bruggen van onze goede Sleutelstad, alsof zü wil len demonstreren, dat men nog geen „hei" mag roepen, alvorens men de brug gepasseerd heeft. Op de foto ziet u de pamfletten, die op de Koepoortsbrug een plaats hebben gevonden. De lieden onder de borden, die vol aandacht een gesprek over het voor en tegen van bromfietsen voerden, waren niet te bewegen, vol aandacht naar de zuilen omhoog te zien. (Foto: De Leidse Courant). VAATJE HOLLANDSE NIEUWE VOOR COMMISSARIS DER KONINGIN. Gisteravond heeft het 'bestuur van de stichting Oud-Soheveningen aan de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasensz in kasteel Oud-Wassenaar een vaatje Hollandse nieuwe haring aangeboden. De depu tatie bestond uit de heren Th. J. van Leeuwen en K. Roeleveld met hun da mes, mevr. Taal en de heer J. van der Toorn A. C.-zn., mej. Den Heijer bood nog een gehaakt kleedje aan. De oud-schippers J. den Heijer en T. Taal vertelden uit hun zeemansleven. auto's veroordeeld en had daarvan nog een voorwaardelijke straf van 2l de binnenkant liet J. F. v. d. Berg, lichtrose Strathmore, de hemelsblau we Blue Valley, de lichtblauwe He len Mac Gregor, enz. Apart was een bijna zwarte Frittelaria en een ba by gladiooltje, dat alle bloempjes te gelijk opende en de naam droeg van cuspidatus. De tulpen. Bij de tulpen waren er weer ver schillende nieuwigheden. Onder meer parkieten Daar was om te be ginnen gele, oranje gevlamde sport uit Orange Parrot van J. J. de Wit Gzn, Bovenkarspel, die al bijzonder interessant van kleur was. Daarnaast prijkte de parkiet uit Prunus die uiteraard ook veel aandacht trok. Deze was ingezonden door Jan de Goede Szn, Breezand, en het zou ons sterk verwonderen wanneer hij op deze sport maandag al geen best bod had gekregen. De dubbele ver- loping uit Golden Harvest zagen we nu van L. v. Staalduinen,''s Grave- zande en gezien de vele goede kwa liteiten van de moedersoort zal het weinig moeite kosten ook hier ko pers voor te vinden. Golden Harvest is per slot van rekening een goede tuintulp, een beste groeier en last but not least een vaste broeier. Als men 100 bollen opzet, krijgt men al tijd 100 bloemen ook. L. v. Staaldui- nen, bracht ook de John Scheepers- sport Gold Rush. De rode Miss Ellen Willmott: Pfingsterfreud'e, was er van A. J. Dekker, Obdam en L. P. v. d. Lans, Lisserdijk. Joh Neefjes, Obdam, liet de gele parkiet Texas Gold zien. Shirley Temple, de mooie parkiet uit Ossi Oswalda, zagen we van Gebrs. Captein, Breezand, die tevens de aparte Artist toonde. Naast Gol den Niphetos van G. J. Huijg, Bree zand en de parkiet uit All Bright van C. A. Verdegaal, Hillegom, was er nog 'n machtig mooie groep met nieuwe Breedei-tulpen van P. van Kooten, Breezand. Zaailingen van een kloek, fors ty pe, met welgebouwde bloemen en sterke, lange stengels. We noemen Cecil Rhodes, donker bruinrood, de oranjebronze John L. Brard, de bron- ze Sirocco, de oranjebronze Maria Zamorra, e.a. De rode Simon Bolo- var van J. Stokman, Hillegom, von den we een mooie tulp en de nieuwe gele darwin Royal Gold van War- naar Co, Sassenheim, mocht er ook wezen. Een tafel vol bizarren en Rembrandt-tulpen telde de fa. Gebrs. H. J. W. Mantel, Avenhorn, ten toon. Er stonden zo'n kleine negen tig variëteiten. Onnodig te zeggen, dat de gebroeders Mantel het groot ste sortiment en vermoedelijk ook de grootste oppervlakte van deze tul pen telen. In totaal heeft men 150 verschillende variëteiten in cultuur, die zo'n negenhonderd roeden in be slag nemen. We zagen alleen uit Baftigon negen verschillende verlo- pingen en verder teelt men ook vele Copland-sports (die er dit keer niet waren) met als aanvulling de oud ste en de nieuwste verlopingen. Een zeer interessante collectie, die veel zorg vraagt, maar waarmee dan ook al jaren veel eer inlegt. Van G. C. Tromp, Lisse, noteerde we de wit-groen-rode Variëté, een viridiflora-type en van P. Bakker, Enkhuizen, de voortreffelijke rood gele randtulp Kees Nelis, de fraaie cottage Orange Parade, met grote, lange bloemen en een sterke stengel (zeker John Scheepers-bloed in de aderen?), een helderrode sport uit Bartigon max, een zaailing ontstaan uit Marjoletti Bartigon de Cordell max. Een buitengewoon goede in druk maakte de donkergele General Mac Arthur van Jac. Tol, St. Pan- cras. Een pracht kleur en stand! Er werd dan ook een getuigschrift van verdienste aan toegekend. White Church van Gebrs. Eggink, Voorschoten, maakte eveneens een prima indruk. Een tulp met een for se, stevige bloem, die tegen een stootje kan. Een zeer aantrekkelijke tulp „gespikkeld" rood aan de buitenzijde en glanzend lakrood aan maanden overgehouden. „Ik wil er nu helemaal een einde aan maken." deelde verdachte aan de rechter mede en ook zijn advo caat vertelde, dat zijn cliënt inzag het paard achter de wagen te heb ben gespannen. De officier van justitie wilde geen top-straf vragen, omdat de mam overigens als een goed burger be kend staat en eiste 3 maanden on voorwaardelijk. De politierechter, die rekening hield met de 2 maanden voorwaar delijk, welke verdachte thans ook uit zal moeten zitten, maakte er twee maanden van, en zowel verdachte als officier legde zich bij dit vonnis neer., Anna Paulowna, zien onder de naam Henry Ford en toonde daarnaast de aparte Groenland. Van P. J. A. Hulsebosch, Hillegom, was er dan nog de darwin Silver Wedding en van P. v. d. Nouland, Voorhout, een iets lichter getinte sport uit Blue Parrot, die tevens wat groter van bloem is. Tot slot: een groep fraaie tulpen van Frans Roo- zen, Vogelenzang. Een grote vaas ge mengde zaailingen met diverse zeer mooie aanwinsten in het centrum en daarnaast de voorname, heel licht lila Lilac Dream, de oranjebronze Oklahoma, de bronze Elizabeth Raw- xiser, de fris oranjebronze Finishing Touch en verschillende andere va riëteiten. man naar het politiebureau gebracht, waar hij een 2'7-jarige vluchteling van de inrichting Avereest bleek te zijn. Vriendjes verdwenen. Direct na zijn vlucht de vorige week was de man naar de hoofdstad Onder auto gegrepen Nadat de vorige week een antiquair in Amsterdam bezoek had gehad van een klant, die een zichtzending kost baarheden wilde ontvangen, hetgeen hem door de antiquair geweigerd was, miste de antiquair enkele gouden sie- getogen en had daar de diefstal bij raden ter waarde van ruim 1000.1J J-' j:' Enkele dagen later, toen er juist een rechercheur in de winkel stond, kwam de klant terug, maar toen hij de politie zag, nam hij ijlings de benen. Met assistentie van enkele col lega's zette de reoheroheur de achter volging in en wist even later onder een auto, die in een garage gepar keerd stond, de mJh te arresteren. Hevige tegenstand biedend werd de de antiquair gepleegd. Omdat dit zo goed gelukt was, sprak hij met enkele „collega's", die eveneens uit de in- ridhting ontsnapt waren, af, dat hij nog een poging zou wagen; zijn vrienden zouden buiten de wacht hou den om de buit over te nemen. Toen de iman op een rennetje naar buiten kwam, achtervolgd door de politieman, trokken de vrienden zich bescheiden terug, en de politie zoekt momenteel nog naar hen.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6