300 Ambonnezen bezetten gistermiddag demonstratief Plein 1813 in Den Haag VERZET TEGEN REGERINGSMAATREGELEN Hannacht om 3 u. tot heengaan gedwongen Verklaring procureur-generaal bij de Hoge Raad Jonge A'damse gastheer ontving invitatie voor Amerikaanse reis Maastrichts Mariabeeld met goud bekroond DINSDAG 29 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Amerikaanse negers rezhteri voor de vrijheid VERZOEKSCHRIFT WERD NIET AANVAARD IJET VERZET van de Ambonnezen hier in Nederland tegen de regerings- maatregelen, die enkele weken geleden genomen werden, heeft gister middag en vannacht een dramatisch hoogtepunt bereikt in Den Haag, waar een grote groep demonstranten uit verschillende woonoorden uiting hebben gegeven aan hun misnoegen met betrekking tot de zelfverzorgingsbepalingen. Met bussen kwamen gistermiddag rond 12 uur ruim 300 Ambonnezen naar Den Haag, waar zij op het Binnenhof wilden demonstreren en minister Drees een verzoekschrift wilden overhandigen, waarin gevraagd werd de bepalingen, dat zij voor hun eigen voedsel moeten zorgen en dat iedere man zich voor werk moet aanmelden, in te trekken. De Haagse politie, die te voren gewaarschuwd was, sloot het Binnen hof hermetisch af, zodat het onmoge lijk was daar door te dringen. Hierop verlieten de bussen Den Haag met onbekende bestemming. Enkele uren later kwamen de bus sen echter weer terug en de Ambon nezen stapten uit op het Plein 1813, waar zich het departement van de mi nister-president bevindt. Zij stuurden de bussen weg en ver klaarden, dat zij in de openlucht zou den bivakkeren, totdat dr. Drees hun verzoekschrift aanvaard had. Een poging van hun leider om tot dr. Drees door te dringen mislukte, omdat dr. Drees de ministerraad pre sideerde en liet weten, dat hij niet in staat was de Ambonnezen-leider te ontvangen. De waarnemend burgemeester van Den Haag, wethouder Van den Oever, die de gemeenteraad presideerde, gaf het voorzitterschap over aan een col lega en haastte zich met de naar het stadhuis ontboden leider van de Am bonnezen te onderhandelen in de hoop de man te kunnen overtuigen van noodzaak de Atm'bonnezen naar de woonoorden te doen terugkeren. Deze poging mislukte echter en in middels hadden de Ambonnezen bezit genomen van het grote grasveld op het Plein 1813, waar zij voortberei dingen troffen om de nacht door te brengen. Experiment met ex-pierementen De kring van draaiorgelvrienden heeft plannen om een nationaal draaiorgelmuseum op te richten. Ter voorbereiding van deze plan nen houdt de kring in augustus een tentoonsteling te Utrecht, waar al lerlei orgels en bij orgels behorende voorwerpen zullen worden samenge bracht gedacht wordt bijvoorbeeld aan een buikorgeltje, cylinderorgel, flötenuhre speeldozen, maar ook aan moderne instrumenten, zoals boek- en dansorgels. De tentoonstelling zal de naam dra gen „Van Speeldoos tot Pierement,, Men hoopt door deze tentoonstelling en later door het te stichten museum ertoe bij te dragen, dat het pierement niet voor het nageslacht verloren gaat. Het secretariaat voor de ten toonstelling is gevestigd te Delft, Renswoudestraat 34. DRAMATISCH BEELD. Als vogels van vreemde pluimage waren de Ambonnezen in de middag uren over Den Haag gestreken en de eerste reactie van het Haagse publiek was een weinig schuw. Mén liep langs de mensen heen en nam een pamflet aan, dat door de mannen uitgedeeld werd. Maar verder hield men zich af zijdig en wist men kennelijk niet, wat voor houding men aan moest nemen. Later op de avond veranderde deze stemming. Hagenaars groepten samen rond het Plein 1813 en leverden on derling commentaar. Praktisch allern waren van medelijden vervuld met deze mensen, die zo pijnlijk duidelijk het slachtoffer zijn geworden van de malingen der tijd en die onmachtig zijn zich in hun dramatisch lot te schikken. Er werden redevoeringen afgesto ken, die de regeringsmaatregelen ver dedigden en die felle afkeuring uit spraken, en ondertussen werden de kinderen op het grasveld in pyamaat- jes gestoken en in de meegebrachte dekens gerold. Het was een vreemd, onwerkelijk schouwspel in het pijnlijk geordende Den Haag. Omwonenden kwamen met voedsel en drank, maar zij moesten onverrichter zaak weer naar huis te rugkeren; vriendelijk werden zij door de Ambonnezen bedankt voor hun gebaar, maar het voedsel werd ge weigerd. De Ambonnezen eisten van de regering voedsel en kleding, zoals zij dit geheel hun leven als militair hébben ontvangen. NIEUWE AANKLACHTEN MR. SCHOKKING Naar aanleiding van de berichten, volgens- welke mr. G. ter Laan een klacht namens de heer Slui zou heb ben ingediend te'gen mr. Schokking en dit gedaan zou hebben „na over leg met de procureur-generaal bij de Hoge Raad", die in deze zou zijn op getreden als gemachtigde van de mi nister van Justitie, deelt genoemde procureur-generaal (in deze aange legenheid de advocaat-generaal prof. Langemeijer) het volgende mede: 1. De minister heeft mr. Ter Laan naar de procureur-generaal verwezen in verband met het verzoek van mr. Ter 'Laan om inzage van stukken. Mr. Ter Laan heeft tegenover de pro cureur-generaal mededeling gedaan van zijn voornemen een klacht na mens de heer Slui in te dienen, maar heeft, zoals begrijpelijk, is het oordeel van de procureur-generaal over de wenselijkheid daarvan niet gevraagd. De procureur-generaal heeft, zoals al weder vanzelf spreekt, zulk een oor deel ook niet gegeven. 2. In een telefoongesprek tussen Inpoldering Lauwerszee Volgend jaar wordt begin gemaakt Naar zich laat aanzien zal er vol gend jaar een begin gemaakt worden met de inpoldering van de Lanwers- zee, de (Wadden) zeegat tussen Fries land en Groningen. Het ligt in de be doeling, dat in 1-960 de dijk voltooid zal zijn, waarna met het droogmalen kan worden begonnen. Rond 7.000 ha valt er te winnen. Het zullen echter niet alleen landbouwgronden zijn. Het gebied krijgt namelijk ook een 'boe- zemmeer, dat tegelijkertijd voor de voorziening van zoet water èn voor de recreatie dienst zal moeten doen. GEEN STEMRECHT TERUG AAN POLITIEKE DELINQUENTEN De minister van justitie heeft mee gedeeld, dat op zijn departement geen wetsontwerp in voorbereiding of in overweging is om bepaalde catego rieën politieke delinquenten wederom het Nederlanderschap en dus ook het kiesrecht terug te geven. De minister heeft dit gezegd in zijn len te Amsterdam die gistermiddag, antwoord aan het tweede-kamerlid vermoedelijk onvoorzichtig, op de de heer van der Goes van Naters, die Amstelveenseweg de rijweg overstak, schriftelijke vragen had gesteld over is door een personenauto aangereden, een uitlating van de voorzitter van Zij kreeg een schedelbasisfractuur de K.V.P. op een verkiezings vergade-en is naar het JWilhelminagasthuis ring in Amsterdam. overgebracht. OUDE VROUW DOOR AUTO AANGEREDEN Een 71-jarige mevrouw C. Visse- mr. Ter Laan 'en de procureur-gene raal, gevoerd tussen de beide bespre kingen, die tussen mr. Ter Laan en de procureur-.generaal hebben plaats gevonden en vele dagen vóór bedoel de berichten, gaf. mr. Ter Laan blijk van de mening dat de procureur-ge neraal voor deze aangelegenheid als gemachtigde van de minister van Justitie zóu moeten worden be schouwd. De procureur-generaal heeft dit aanstonds uitdrukkelijk tegengespro ken, erop wijzende, dat hij voor een gesprek met de heer Ter Laan slechts in aanmerking kwam, voor zeever dit gesprek zou betreffen de inzage van onder hem, de procureur-generaal, be rustende stukken en mr. Ter Laan in overweging gegeven zich tot de minis ter persoonlijk- te wenden. Mr. Ter Laan deelde in overeen stemming hiermede reeds bij een be spreking op 19 mei aan de procureur- generaal mede een onderhoud met de minister te hebben N.I.V.E. contra „kleuter- sterfte" bij bedrijven Het Nederlands Instituut voor Effi ciency wil de strijd aanbinden tegen het -grote personeelsverloop onder het lagere personeel bij de Nederlandse bedrijven. Het verschijnsel, dat werk nemers binnen een jaar na indienst treding ontslag nemen, en dat in het bedrijfsleven „kleutersterfte" ge noemd wordt, bedraagt bij sommige bedreven meer dan 7<5 pet., zoals uit een door het N.I.V.E. onlangs gehou den enquête is gebleken. Het perso neel dat 'binnen twee maanden ontslag neemt, ran-gschikt men in de catego rie „zuigelingensterfte". Op een der bijeenkomsten van de voorjaars-effiencydagen, die op 7 en 8 juni te Utrecht gehouden worden, zullen deze verschijnselen aan de orde gesteld worden. Er zal dan worden gesproken, hoe door een betere selec tie, goede instructie, zorg voor betere communicatie en het bevorderen van persoonlijke contacten, een grotere binding met het bedrijf verkregen kan worden. Op grond van praktijkstudies is het N.I.V.E. tot de conclusie gekomen dat het personeelsverloop nog meer., een gevolg is van de sfeer in het bedrijf dan van de mogelijkheid tot het elders verkrijgen van hogere lonen. POLITIE ARRIVEERT. De -avond daalde en het werd nacht; de verlichte ramen van het Haagse stadhuis bewezen, dat men daar koortsachtig naar een oplossing zocht, maar het middernachtelijk uur ver streek zonder dat er een verandering in de toestand gekomen was. Op Plein 1813 waren- de Ambonne zen tot rust gekomen; zij sliepen in de meegebrachte dekens gerold, of zaten in kleine groepjes zacht met elkaar te praten. Omstreeks 1 uur arriveerde een grote politiemacht, vergezeld van ge luidswagens. Een bevel van de waarnemend 'bur gemeester van Den Haag werd voor gelezen, waarin de Ambonnezen be volen werd in de inmddels gearriveer- volen werd in de inmiddelss gearri veerde bussen te stappen, omdat de autoriteiten niet konden toestaan, dat mensen in de openlucht sliepen. ZACHT GEWELD. Door niemand van de groep op het grasveld werd gereageerd. De politiefunctionaris, die in de ge luidswagen het woord voerde, deelde -mede, dat de politie zou dwingen tot instappen, indien aan het bevel geen gevolg gegeven werd. Enkele kreten weerklonken, die al spoedig aangroeiden tot een soort spreekkoor: „Onze kinderen eten al twee weken gras; wij zullen sterven van de honger!" „Niemand sterft in Nederland van de honger!" was het laatste commen taar uit de geluidswagen en toen kwa men de politiemannen na-ar voren om de mensen naar de 'bussen te gelei den. Voorzichtig tilden zij de slapende kinderen van het vochtige gras op en legden hen in de waigens. Zonder zich daadwerkelijk te ver zetten, lieten de Ambonnezen zich vervolgens naar de bussen leiden en onder politie-escorte verliet omstreeks drie uur vannacht de laatste -bus Den Haag o,p weg naar de woonkampen in Zeeland en. in andere delen van Nederland. Indonesië wil „zijn" kunstschatten terug De secretaris-generaal van het In donesische ministerie van onderwijs heeft medegedeeld, dat Indonesië zal verdoeken vele historische kunstschat ten, die zich thans in Nederlandse musea bevinden, terug te geven. De secretaris-generaal zei, dat zij Indo nesisch -bezit zijn en dat zij door de Nederlanders uit Indonesië wegge haald zijn. Met ingang van de nieuwe dienst regeling der Nederlandse spoorwe gen op zondag 3 juni zal het weste lijk deel van het nieuwe eerste per ron, dat in het plan van het in aan bouw zijnde nieuwe station te Venlo wordt gebouwd voor de treinen van en naar de richting Eindhoven, in ge bruik worden genomen. Voor het treinverkeer in de rich tingen Roermond en Nijmegen blijft de bestaande toestand voorlopig nog gehandhaafd tot begin december, wanneer men ook de oostelijke vleu gel van het nieuwe perron in gebruik hoopt te nemen. De bouw van het nieuwe station, dat een grond'breedte krijgt van 150 meter en de daarmede gepaard gaan de verhoging van het spoorwegem placement, zal in verschillende sta dia worden uitgevoerd, teneinde de treinenloop in dit drukste verbin dingscentrum met Duitsland niet te ontwrichten. Te New York werd een bijeenkomst georganiseerd door de Broederschap van slaapwagenbedienden, een honderdtal kerken en de vakverenigingen in de stad. Op de indrukwekkende lijst van gast-sprekers kwamen onder andere de namen voor van de procureur-generaal van de staat, Jacob Javits, congres-lid Adam Clayton Powell en dominee Martin King uit Montgomery. De foto toont mevrouw Eleanor Roosevelt en Autherine Lucy, die eveneens tot de spreeksters van de avond behoorden. Buitenkansje voor gastvrije kantoorbediende Het vorig jaar, toen een groep jon ge Amerikanen van de Wereldbond van Christelijke Jongemannen een bezoek aan Amsterdam bracht op doorreis naar Parijs, bewees de 21 jarige kantoorbediende Wim Neij- man, die lid is van de Amsterdamse Christelijke Jongemannen Vereni ging, dat hij een uitstekend gastheer is. Hij leidde zijn Amerikaanse vrien den langs de Amsterdamse grachten en had een groot aandeel in het avondprogramma, dat de Amster damse vereniging voor de jonge Amerikanen verzorgde. De rol, die Wim Neijhuis bij de ontvangst speelde, was zo opvallend, dat men er in Amerika nog eens over na praatte en terwijl Wim hier rus tig 's Konings wapenrok aantrok, be reidde men in Amerika een uitnodi ging voor, die dezer dagen in Neder land aangekomen is: Wim wordt ge in viteerd om 3 maanden in Amerika door te brengen. Hij zal ingescha keld worden bij de leiding van een jeugdkamp, maar er zal tijd genoeg overschieten voor trips en excursies. Man omgekomen Felle brand te Haarlem Vanmorgen tegen half vijf werd de Haarlemse brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in de Roosveldstraat 24. Men vermoedde dat de 55-jarige bewoner, koopman van beroep, nog in huis zou zijn. Bij onderzoek vond men zijn lijk op een bed in het bovenhuis. De brand is ontstaan in een achter kamer; het huis is geheel afgebrand. MEISJE OVERREDEN Gisteravond is de 13-jarige H.B.S.- leerlinge B. Roorda uit Venlo, toen zij te Blerick de Pastoor Strassen- straat per rijwiel voorbijreed door 'n vrachtauto, die deze straat inreed, gegrepen en overreden. Het meisje v/as op slag dood. De auto is door de politie in beslag genomen. i Vlotte medewerking. Wim Neijhuis moest het eerst even verwerken en daarna moest hij een uitgebreid verzoek bij zijn comman dant indienen. De legerautoriteiten bleken echter begrip te hebben voor dit buitenkansje en verleende de jonge Amsterdammer tijdelijk ont heffing van de nog onvervulde dienstplicht. Zaterdag over veertien dagen 16 juni vertrekt Wim met de Gro te Beer naar Amerika. Mgr. F. N. J. Hendrikx j" Vicaris-generaal van Den Bosch In 's-Hertogenbosch is maandag avond op 69-jarige leeftijd overleden Mgr. F. N. J. Hendrikx, vicaris-gene raal van het bisdom 's-Hertogenbosch, huisprelaat van de Paus en protono- tarius apostolicus. Mgr. F. N. J. Hen drikx werd op 8 april 1887 te Bcsoycn geboren. Hij werd op 1 juni 1912 tot priester gewijd en was sinds dat jaar achtereenvolgens kapelaan te Eind hoven, Helmond en Den Bosch. In 1923 werd hij moderator van het lyceum in Den Bosch en in 1925 rector van de psychiatrische inrichting Rei- nier van Arkel aldaar. Vicaris-gene raal van het bisdom 's-Hertogenbosch was hij sinds 9 juni 1931. In dat jaar werd hij ook benoemd tot Kanunnik van het kathedraal kapittel en in 1936 tot huisprelaat van de Paus. In 1945 werd hij benoemd tot deken van het dekenaat Den Bosch, welke func tie hij tot december 1953 bekleedde. In 1951 werd hij benoemd tot proto- notarius apostolicus. De katholieke filmactie kende in hem een van haar pioniers en stu wende krachten. Daarnaast heeft hij een zeer grote activiteit op maat schappelijk gebied ontplooid. In 1928 werd hij benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De 'plechtige uitvaartdienst zal vrijdag om half elf in de kathedrale basiliek van Sint Jan worden gehouden, ge volgd door de begrafenis op de be graafplaats van het doofstommen- instituut van Sint Michielsgestel. Zondag werd in de St. Matthiaskerk te Maastricht het ruim 100 jaar oude beeld, een beeltenis van „O.L. Vrouw van de wonderdadige medaille" gekroond. De officiële en plechtige ritus werd verricht door mgr. G. Lemmens als pauselijk gedelegeerde. De foto toont mgr. Lemmens en het gepolychromeerde Mariabeeld tijdens de plechtigheid.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5