SM DUINSTREEK 22444 RIJNSTREEK Scherp Electrificatie spoorlijn AlphenGouda AANHOUDEND WARM?? AURORA DINSDAG 29 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 KATWIJK AAN DEN RIJN K.A.B. De afdeling Katwijk aan den Rijn hield gisteravond in het Parochiehuis een ledenvergadering, welke we mede een propaganda- avond zouden kunnen noemen. Na de huishoudelijike aangelegenheden behandeld te hebben als mededelin gen en ingekomen stukken, de vast stelling der begroting voor dit jaar en ^lezing van het jaarverslag over 1955 kreeg de vertegenwoordiger van het hoofdbestuur, de heer Jaarsveld, gelegenheid de activiteit van de afde ling te bespreken. De heer Jaarsveld gaf verschillende wenken die tot meerdere bloei der afdeling kunnen leiden. Na deze causerie volgden nog algemene besprekinen, waarna slui ting der vergadering. LISSE LISSE—TYBB. In afwachting van de komende zware promotie-wedstrijden speelde Lisse in het sportpark een vriend schappelijke wedstrijd tegen de derde klasser TYBB uit Haarlem. Het is een pittig partijtje voetbal geworden, waarin beide ploegen een snel open spel vertoonden. Reeds in de eerste minuut brak v. Kesteren door de TYBB-defensie om daarna de doelman van korte afstand kansloos te passeren. De Lisse-aanvallen bleven gevaarlijk, doch dank zij de beide goede achter- spelers van de bezoekers 'bleven voor lopig doelpunten uit. Na een half uur wist Ben door fraai individueel spel verschillende TYBB-spelers te passeren en als be kroning van deze fraaie solo-aanval moest ook de TYBB-doelman zwich ten 20, met welke stand de rust aanbrak. In de tweede helft was het een volkomen gelijkwaardige strijd om beurten kwamen beide doelen in ge vaar, doch de achterhoeden speel den subliem, zodat alle aanvallen strandden. Tot het einde bleven de bezoekers volhouden, maar Lisse wist tot het einde de gevaarlijke aanvallen der bezoekers af te slaan, waardoor het einde van deze fair gespeelde wed strijd met een 20 zege voor Lisse aanbrak. NOORDWIJK L.T.BK.O.V.B. Gisteravond hield de K. V. O. B. een ledenverga dering in hotel „Royal" met als hoofdschotel de behandeling van de beschrijvingsbrief van de algemene vergadering, welke gehouden zal worden op woensdag 30 mei a.s. in hotel Brinkman te Haarlem. Door dat de voorzitter buitenlands ver toefde, werd deze bijeenkomst gepre sideerd door de heer J. Braun. Een der voornaamste punten van de be schrijvingsbrief bestond wel uit het voorstel Leiden van de volgende strekking: De afd. Leiden en om streken stelt het H.B. voor te trach ten verbetering te brengen in de be lastingheffing bij overdracht van teeltrecht, bij welke overdracht zul ke hoge belastingen worden geheven, dat als gevolg hiervan vele oudere vakgenoten hun teeltrecht niet op de markt brengen. Tevens wordt door deze afd. gewezen op het feit, dat bij overdracht van teeltrecht van vader op zoon door de belastingdienst de dagprijs van de teeltvergunning wordt aangehouden, hetgeen- tot ge volg heeft, dat vele jongeren vaak niet in staat zijn het bedrijf van va der over te nemen of dermate hoge lasten op hun schouders nemen, wel ke economisch gezien niet te verant woorden zijn. In het praeadvies van het H.B. wordt aangegeven, dat de enige mo gelijkheid ter verbetering van deze wetgeving zal gelegen kunnen zijn in een actie ter verhoging van de POTLOOD en GEEST Horizontaal: 1. muzieknoot, 3. rel- woord, 6. lidwoord, 7. hoofdingang, 11. trede ener ladder, 13. muzieknoot, 1'5. titel (afk.), 16. rivier in Duits land, 17. rivier in Italië, 18. muziek noot, 20. meisjesnaam, 21. soort kers, 25. foto, 27. ontkenning (Eng.), 28. Europeaan, 29. landbouwwerktuig. Verticaal: 2. voorzetsel, 3. gem. in N. Brab., 4. plaats in Engeland met een bekend college, 5. zot, 6. inhouds maat (afk.), 8. rund, 9. atmosfeer (afk), 10. houten schoeisel, 12. bo dem, 14. vaarwel, 15. meisjesnaam, 19. metaalhoudende delfstof, 21. soort onderwijs (afk.), 22. vreemde munt, 23. bolrond vruchtje (spreektaal), 24. lidwoord (Fr.), 25. rivier in Italië, 26. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 520. Horizontaal: 2. Soest, 6. ego, 8. ora, 10. walm, 12. leep, 13. as, 14. Eva, 16. es, 17. Weesp, 18. An, 20. Nes, 21. pa, 23. beet, 25. odol, 27. esp, 29. ale, 30. euvel. Verticaal: 1. Newa, 2. sol, 3. eb, 4. toe, 5. taps, 7. gas, 9. ree, 11. meent, 12. lasso, 15. vee, 18. Abel, 19. nes, 21. pol, 22. Alem, 24. Epe, 26. dal, vrijstellingsmarge, welke thans 7500 bedraagt. Middels het Landbouwschap zal het H.B. in deze de nodige stappen ondernemen. Anders ligt deze aan gelegenheid bij sterfgeval van de ondernemer en in het geval dat het bedrijf door de weduwe wordt voort gezet. In dergelijke gevallen wordt de waarde van de teeltrechten bo vendien getroffen door het recht van de successie. Het H.B. stelt voor deze aangelegenheid eveneens bij het Landbouwschap aan de orde te stel len, opdat in dergelijke gevallen de overgang van de teeltrechten niet zal worden gewaardeerd. De afd. Noordwijk zou gaarne aan dit praeadvies toegevoegd zien, dat het H.B. bij de belastingheffing blijft aandringen, dat bij overdracht van teeltrechten van vader op zoon een meer soepele prijs door de belasting dienst zal worden vastgesteld. Voor de rondvraag van de algem. vergadering worden de volgende op merkingen gesteld dat men scherp ge kant is tegen de Amerikaanse con trole op de te velde staande bolge wassen. Men achtte het ook gewenst, dat de uitbreiding van teeltbewijzen, hetwelk nu 3 jaar is toegepast, thans geheel stop te zetten. Als afgevaar digden werden benoemd Adr. van Rihjjn en Nic. v. Zuijlen en als plaats vervanger P. Steenvoorden. In de rondvraag werd door de se cretaris medegedeeld, dat als men te hoog is aangeslagen voor de contri butie, men hiervoor alleen kan pro testeren rechtstreeks bij het H.B. Ingekomen was een schrijven dat op 19 en 20 Sept. de L.T.B.-bede- vaart naar Heiloo zal plaats hebben en reeds nu werden de leden aange spoord aan deze bedevaart deel te nemen. N00RDWIJKERH0UT Vakantiebonnen St. Deus Dedit. Woensdag 30 mei houdt de r.k. Land- arbeideröbond St. Deus Dedit, afdeling Noordwijkerhout in het jeugdhuis aan de Langevelderweg zitting van 19 tot 20 uur voor de uitbetaling van de in geleverde vakantiebonnen. DE KWAKEL Autotocht Bejaardenbond. Het bestuur, de geestelijke adviseur en de leden van de r.k. bejaardenbond, hebben zondag een goed geslaagde autotocht gemaakt. Om 1 uur was er een drukte van je welste op het plein van Leenders. De ongeveer 80 leden, allen op hun paaSbest en met glunde rende gezichten, stapten in 2 grote bussen van Maarse en Kroon. Om on geveer kwart over 1 werd de tocht naar het onbekende aangevangen. Het ging eerst richting Bloeimendaal, waar het Kopje bezocht werd, via Haarlem ging het naar IJmuiden. Hier werden de sluizen bezichtigd en de hoogovens bekeken. Daarna werd met de pont overgestoken en via Beverwijk naar Bergen, waar verschillende tractaties volgden. In Schoorl aangekomen werd natuurlijk even het strand bezichtigd. De dames verzorgsters konden het niet weerstaan, om even hun kousen en schoenen uit te trekken, en te gaan pootje baden. Toen een van de „toe- jaarden-dames" dit zag, kreeg deze ook trek, en spoedig plontste ook zij in het zilte nat, onder groot hilariteit van de anderen. Terug in Bergen in ,de Rustende Jager" werd geducht gegeten. Hierna werd Alkmaar aan gedaan en Velzen getoerd, en via Zandvoort werd de Kwakel weer om 10 uur bereikt. Alle bejaarden waren vol lof over de verzorging en over de 'bezienswaardigheden deze dag be zocht. Het mooie weer heeft deze dag er toe bijlgedragen, dat deze trip voor 100 procent is geslaagd, zodat het be stuur zeer tevreden kan zijn. VOORHOUT Burgemeester Smolders reikte prij zen mozaïeken uit. Maandagmor gen tegen het middaguur vond de officiële ontvangst plaats van de prijs winnaars, die hadden deelgenomen aan de mozaiekenwedstrijd. Burge meester Smolders verwelkomde het zes-tal en de leden van de jury en zeide dat de gemeente Voorhout toch heus wel de aandacht van de vreem delingen verdient in de bollentijd. Hij bracht de leden van de jury dank voor hun werkzaamheden en reikte hierna de prijzen, ieder een enveloppe met inhoud, uit aan: Grote mozaieken: 1. P. v. d. Nou- land, Prinsenweg; 2. kinderen Chris telijke school, Jac. v. Bei-weg; 3. A. v. d. Vlugt Czn, Jac. V. Beiercnweg. Kleine mozaieken: 1. S. J. v. d. Hulst, Jac. v. Beierenweg; 2. Wed. P. Verdegaal en Zn., Engelselaan; 3. kinderen K. F. v. d. Bent, en Ant. Dekker, Engelselaan. Tot slot dankte de burgemeester, namens het gemeentebestuur alle deelnemers en wekte iedere ingezete ne op, om toch bij een volgende ge legenheid, zich wat meer in te span nen, zodat er nog meer mozaieken jouden worden gelegd, vooral in het belang van de gemeente voor het vreemdelingenverkeer en ook als een onpersoonlijke reclame voor het mooie fcloembollenvak. Verkeersexamen op de scholen. De politie van Voorhout heeft van een 54 leerlingen van de r.k. meis jesschool, christelijke school en r.k. jongensschool een praktisch verkeers examen afgenomen. Diverse straten waren met de r.odige verkeersborden afgezet. U'c bet Overbos werden de jeugdige kandidaten „afgevuurd". Het was een heel leuk gezicht om da paar n.-inuten een jongen of meisje met een groot bord op de rug te zien passeren. Door hun rustige houding toonden zij, dat met ernst gestreefd werd door hun examen heen te komen. Dit on derwijs op de scholen in de verkeers regels heeft ook dit jaar weer zijn vruchten afgeworpen. Er slaagden 19 met lof, terwijl er negen zijn gezakt. Opmerkelijk was het, dat dit allen „zak-sters" waren. L.T.B.-K.V.O.B. Voorzitter J. P. TEIEF. (Advertentie) Vester sprak er zijn vreugde over uit, dat de opkomst der leden zeer goed was voor deze jaarvergadering. Staande werd het overlijden her dacht van één der oudste leden en oprichters, wijlen de heer L. Onder water. In zijn openingswoord schetste spreker de strenge winter; velen wa ren beangst omtrent het opkomende' bloembollengewas. Dit is erg meege vallen. De prijzen zijn momenteel goed en goede resultaten zijn niet uitgesloten. Wel maande spreker aan tot voorzichtigheid in het zakendoen. Vorig jaar besomde de kas een batig saldo van 122,25, nu kon de heer Th. v. d. Hulst een batig slot melden van 273,45. Bekend werd gemaakt dat er a.s. 19 en 20 september een bedevaart voor de leden zal worden opengesteld naar Heiloo. De oogstdankdag, één der hoogtij dagen voor de leden met hunne echt genoten zal zich dit jaar weer tot een dag en avond uitstrekken. Dit werd een besluit van de aanwezigen. Ook las de voorzitter een schrijven voor van het Bondssecretariaat. Onaf wendbaar is het geworden dat een nieuw gebouw gesticht zal moeten worden. Aangenomen werd dat in de loop van de a.s. zomer een commissie zal rondgaan, om hiervoor gelden bij de leden in te zamelen. Vervolgens werden als afgevaar digden naar de H.B.-verg. gekozen le heren W. Borst en C. L. H. Prins. In het bestuur werden herkozen de heren J. A. Verdegaal en Godefr. v. Leeuwen. Hierna sprak de heer C. P. Ver gouwen, technisch adviseur van de afdeling, over „Waardering van werkzaamheden van zoons en doch ters in eigen bedrijf". Allereerst wenste spreker zijn nadrukkelijke dankt te uiten aan hen, die ter gele genheid van het priesterfeest van zijn oudste zoon, de tuin rond en voor zijn huis „in de bloemen" heb ben gezet. Spr. was hier zeer erken telijk voor. Voorts kondigde spreker aan dat werkzaamheden van zoons en doch ters in eigen bedrijf (ook van min derjarigen), mogen berekend worden als in loondienst zijnde en in minde ring gebracht op de gemaakte winst van vader, tot een bedrag van 29,61 per week. Ook de werkzaamheden van b.v. het bloembollenpellen door dochters, welke bij moeder thuis werken. De inkomsten van het be drijf worden hierdoor gedrukt, ergo minder inkomstenbelasting. Dit is boekhoudtechnisch en economisch verantwoord. Ook overname van land, teeltver gunning en bloembollen werd door spreker op duidelijke wijze bespro ken in verband met fiscus en van vader op zoon. Vele vragen en de daarop gegeven antwoorden maakten deze bespreking tot een vruchtbare, zoalsde voorzitter ook memoreerde na de beëindiging. De. heer W. Borst stelde voor, dat, nu van gemeentewege gebleken is, dat het mozaïekleggen van die zijde gestimuleerd wordt door mooie prij zen, de afdeling ook in het komende voorjaar enige gelden zou beschik baar stellen om de animo nog te ver groten. Dit vond zijn instemming bij de voorzitter. Deze zegde de aan dacht van het bestuur toe. Z0ETERMEER DWO I—ESDO I 5—0. DWO I speelde thuis tegen ESDO I. Tot ieders verrassing kwam DWO uit in het stopperspilsysteem. Al heeft men dit keer met succes gewerkt toch zal nog moeten blijken, dat deze veran dering een verbetering is. Nu wa ren er nog andere factoren, die tot de overwinning medegewerkt heb ben. Reeds in de eerste speelfase wist DWO, uit een corner een doel punt te scoren. In een scrimmage wist P. Hermus de Esdo-doelman te kloppen (10). Na de rust speelde DWO tegen wind in, hetgeen enig samenspel in de voorhoede bracht. Toch kon men niet spreken van prima spel. Na 25 min. gelukte het DWO een tweede doelpunt te maken (20). Toen was het hek van de dam en gaf Esdo zich spoedig gewonnen. Achter de aan val opererend gaf midvoor- Hij dra menig goede pass af, waarvan echter weinig geprofiteerd werd. Pas 7 mi nuten voor het eindsignaal gelukte het DWO driemaal het Esdo-net te vinden. Met een 50 overwinning eindigde deze niet zeer fraaie wed strijd. DWO 3, kampioen der 3e klasse, speelde vriendschappelijk tegen DWO 4. Een boeiende wedstrijd, die in en gelijk spel eindigde (33). Vrijdag feesttrein naar... Avifauna voor afkoeling zorgt IJS per liter per y2 liter per liter in speciale bekers verkrijgbaar. Diverse vruchtensmaken. (Ijstaarten alleen op bestelling verkrijgbaar). BREESTRAAT 121 - LEIDEN. (Advertentie) DE MEIJE K.V.P.-meeting. De K.V.P. afd. Bodegraven-De Meije organiseert zaterdagavond a.s. een reis voor haar leden per autocar naar Lisse, waar op een grote massameeting o.a. prof. Romme het woord zal voeren. De kosten bedragen c.a. 1,50 a 2,00 per persoon naar gelang deelname. Vertrek van de bus te 18.15 uur bij de kerk. Voorts wordt er nog de aan dacht op gevestigd, dat degenen, die bij volmacht wensen te stemmen, dit vandaag nog met een der be stuursleden moeten bespreken. HAZERSW0UDE St. Jozef-bedevaart. Zondag j.l. vertrok uit Hazerswoude-Groenendijk de jaarlijkse bedevaart naar het St. Jozef-genade-oord te Smakt in Lim burg. Vele vrienden van St. Jozef heb ben zich hierbij aangesloten. Er wa ren deelnemers uit de drie parochies van Hazerswoude, Leiden, Oegst- geest, Noordwijk, Wassenaar, Voor schoten, Delft en Bodegraven. In Smakt aangekomen trokken de pelgrims, voorafgegaan door de geestelijkheid, op naar het kleine bedevaartskerkje, alwaar een plech tige H. Mis werd opgedragen. Door het jongenskoor „De Groen vinken" uit de Groenendijk werd o.l.v. de heer Schrama de 2-stemmige mis „Mors et Vita Duello" van fra ter Justus v. d. Boom gezongen. Enige tijd later werden de intenties ter ere van St. Jozef in de genade- kapel opgedragen door de rector van Smakt. Hier werd duidelijk, hoe een groot voorspreker St. Jozef voor ons is, zowel in geestelijke als in mate riële zorgen en noden. 's Middags trok er vanuit de kerk een grote processie, door het schone park heen, naar het rustaltaar in de open lucht, waar een plechtig lof werd gecelebreerd. Op de terugreis werd Zuid-Neder lands oudste Maria-bedevaartsplaats Handel aangedaan, waar door het jongenskoor een hulde aan O. L. Vrouw van Handel werd gebracht. Nadat er voldoende gelegenheid was gegeven om de fraaie kerk en het prachtige Maria-park te bezich tigen, trokken de pelgrims voldaan huiswaarts. De organisatoren van deze bedvaart kunnen, evenals de deelnemers, op een mooie en devote pelgrimstocht terugzien. Tocht ouden van dagenDe tocht van de Ouden van Dagen op woens dag 20 juni zal dit jaar een zeer bij zondere tocht worden. Men deelde ons mede dat dit jaar voor de 10de keer deze tocht zal worden georgani seerd. Dit 2de lustrum zal groots op gezet dienen te worden en vanzelf sprekend is hier dan ook veel geld mee gemoeid. Dorpsgenoten tast diep in uw beurs, wanneer de dames U een dezer dagen komen bezoeken! Eerste lustrum van „Avanti". Zondag 27 mei vierde „Avanti" haar eerste lustrum. Daar de juiste datum op 28 juni valt midden in de zomer, werden tevens de kampioenscappen op 27 mei gehouden. Zondagmorgen om half acht werd er een H. Mis op gedragen ter intentie vari de R.K. T.T.V. „Avanti". Na de H. Mis was er een gezamelijk ontbijt voor de le den in de zaal van de heer J. Tim mermans, waar de voorzitter de heer W. van Beek opende met gebed en hierna allen hartelijk welkom heette. Na het ontbijt werd er een spraak waterval gehouden welke werd ge wonnen door mej. A. Brugman. Tevens was er een hersengymna stiek, waaraan werd deelgenomen door vier dames en vier heren. Deze wedstrijd werd gwonnen door de he ren met een halve punt verschil. Hierna sloot de voorzitter deze bij eenkomst, en verwachtte hij allen le den weer op tijd om half drie in het speellokaal. Kapelaan Visser opende 's avonds en zei in zijn kort woord: blijf altijd sportief en wenst uw tegenstander sportief geluk met zijn overwinning. Daarna begon de wedstrijd weer om het restant af te werken. Na zeer mooie wedstrijden, welke werden bij gewoond door een talrijk publiek, brak soms een ware ovatie los. De muzikale medewerking werd ver leend door de heer W. van Vliet met zijn platenwisselaar. Na afloop van de wedstrijden bedankte mej. A. Brug man alle aanwezigen voor de belang stelling die ze hadden getoond. Te vens. bedankte ze allen, die aan dit sportfeest hebben medegewerkt. Hierna ging de voorzitter de heer W. van Beek, over tot het uitreiken der prijzen. Bij de junioren heren werd Joop de Boer kampioen. Twee de werd J. v. d. Poel. Bij de junioren dames werd Lena Straathof kampi oen na een beslissingswedstrijd. Tweede werd Jozien Rietveld. Bij de senioren dames werd mej. L. Kou- wehoven kampioen, zodat nu de be ker definitief haar bezit is geworden. Tweede werd mej. A. Brugman. Bij de senioren heren werd kampioen de heer G. van Leeuwen die de beker van zijn broer won. Tweede werd de heer K. van Leeuwen. In de loop van deze of volgende week komen de leden van „Avanti" bij u aan de deur om lootjes te verkopen. Voor deze verloting is de goedkeuring van B. W. van Hazerswoude verkregen. KOUDEKERK SPOEDEISENDE RAADS VERGADERING. De raad der gemeente kwam in spoedeisende vergadering bijeen op het Raadhuis. Voorzitter was de bur gemeester, mr. J. P. de Herder. Er was slechts één punt te behan-j delen, n.l. de benoeming van een on derwijzer aan de openbare school, in de vacature C. v. d. Molen. In over leg met de inspecteur van het l.o. was de volgende voordracht opge maakt: 1. J. Scherphof te Enschede; 2. H. A. Wil'lems te Enschedé en 3. H. Wicherts te Ganmerwolde. Uit de toelichting van de voorzit- Zoals wij reeds eerder bericht ten wordt de geëlectrificeerde spoor lijn GoudaAlphen aan den Rijn vrij dag a.s. officieel in gebruik geno men. De Nederlandse Spoorwegen laten voor deze gelegenheid vanaf Den Haag v.v. een z.g. feesttrein lopen. De trein vertrekt om 14.20 uur vanaf het SS-station Den Haag en arriveert te 14.41 uur te Gouda, 14.59 te Waddinxveen, 15.14 te Boskoop en 15.31 te Alphen aan den Rijn. Aan elk dezer stations zal gelegeheid zijn voor genodigden om in te stappen, terwijl daar te begroe ting aanwezig zal zijn de president van de Ned. Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hollander. Naar verwachting zal een honderd tal genodigden de feestrit meema ken. Behalve dr. ir. den Holander en overige autoriteiten van de Neder landse Spoorwegen, zullen m i rij den de vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland mr. Klaasszes is verhin derd de burgemeester, wethou ders en secretarissen der betrokken gemeenten Waddinxveen, Boskoop en Alphen aan den Rijn, voorts autori teiten van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat en van de Ka mers van Koophandel te Gouda en Leiden. Het ligt in de bedoeling van de Spoorwegautoriteiten om het offi ciële gedeelte der ingebruikname van de geëlectrificeerde spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn te doen verlopen in het paviljoen van het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn. Het gezelschap zal zich vanaf het station Alphen per autor bussen naar Avifauna" begeven, waai de directie van de N.S. haar gasten de thee zal aanbieden. Voorts zal hier gelegenheid ge den worden desgewenst toespraken te houden en naar goede gewoonte eventueel herinneringsgeschenken aan te bieden, zij het voor de direc tie, zij het ten behoeve van het rei zend publiek, aan te brengen aan de respectievelelijke stations Gouda, Waddinxveen, Boskoop, Gouda, Al phen aan den Rijn. Naar wij vernemen zullen tijdens de officiële treinrit op enkele der 'betrokken stations plaatselijke mu ziekkorpsen de vreugde vertolken van de bevolking in het algemeen en van het reizend publiek in het bijzon der, over deze nieuwe verbetering. De lijn LeidenAlphen en Woerden is reeds sedert 8 oktober 1950 geëlec- trifieeerd. Als vrijdag ook Gouda Alphen aan den Rijn in die zin gemo derniseerd zal zijn, is een nieuwe stap nader tot de verbetering van het mo derne communicatiemiddel ten be- ihoeve van de Rijn- en Gouwestreëk gezet. Nu wordt nog verlangend uitgezien naar de opvoering van de frequentie ten aanzien van meerdere verbindin gen per dag van de kaasstad met de streek van Gouwe en Rijn en met de Sleutelstad in het bijzonder. Omstreeks 17.20 uur vertrekt de speciale trein met zijn gasten weer uit Alphen aan den Rijn om te 17.27 in Boskoop, 17.33 te Waddinxveen, 17.44 te Gouda en te 18.15 uur te 's-^Gravenhage de officiële rit te be ëindigen, de zekerheid achterlatend, dat de treinverbinding met Gouda in elk geval niet meer zal worden op geheven, waaromtrent enkele jaren geleden verontrustende geruchten de ronde deden. AANBESTEDING ONDERBOUW 's MOLENAAR SBRUG. Gisteren is in Dulohri Studio in Den Haag door Provinciale Waterstaat aanbesteed de onderbouw van de nieuwe 's Molenaarsbrug. Er waren 31 inschrijvingen. Hoogste was Aan nemersbedrijf v/ih G. v. Dijk en Zn. te Hardinxveld voor 1.110.000 en laag ste N.V. Betonindustrie Vobis te Vin- keveen voor 835.450. Examens E.H.B.O. In het Groene Kruisgebouw namen maandagavond een zestal candidaten deel aan de exa mens voor het diploma E.H.B.O. Deze cursisten zijn opgeleid door dokter L. E. Loth en de heer J. Slegtenhorst uit Leiden; examinator was dokter Bazuin uit Leiden. Het diploma werd behaald door mevrouw Brunt, me vrouw Harskamp, mevrouw Rijlaars dam, mevrouw Loos en mej. West maas. Eén candidaat werd afgewe zen. Auto-vernielzucht. Een vracht auto met uitstekende oplast passeerde maandagmiddag omstreeks 14.30 uur de Julianastraat te Alphen aan den Rijn, in de richting Leiden. Voor een tegenligger moest de auto, even over de Hof brug uiterst rechts van de weg rijden, waar ook het trottoir juist heel smal is en de rijweg enigs zins afhelt. Als gevolg van dit laat ste helde de oplast om en ver nielde de uitstekende neon-reklame verlichting van de firma Woerdman. De bestuurder van wie wordt aan genomen dat hij de vernieling niet heeft bemerkt, is doorgereden. De politie onderzoekt nu het geval en speurt naar de onfortuinlijke chauf feur. Postduiven. De Postduivenver eniging ,,'t Centrum" te Alphen aan den Rijn heeft deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Pont St. Maxence, afstand pl.m. 347 km. De duiven wer den 7 uur gelost bij noord-oosten wind. De eerste duif arrvieerde om 12.59.15 uur met een snelheid van 966 meter per minuut. Te Domburg 1, 2, 9, 11; H. C. Woerde 3, 4, 5, 8, 19; Jac. Boere 6, 7, 12; A. Vernes 10, 14, 23; P. Heemrood 13, 22; P. Sneeuw 15, 16, 17, 18; C. Heemrood 20; G. van 't Klooster 21. ter bleek, dat n. 1 nog examen moet doen, doch dat de kans zeer groot is, dat hij slagen zal. B. en W. stellen dan ook voor, hem te benoemen op voorwaarde, dat hij slaagt en goed gekeurd zal worden door de ge meente-arts. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt d? heer J. Scherphof benoemd met algemene stemmen. De benoeming gaat in op 1 juli a.s. Overleden: Jan Hendrikus Er- kelens 73 j. ongehuwd. Cornelia Gul- demond 90j. weduwe van R. Geerlof. RIJPWETERING Ouden van dagen gaan weer op reis Daar het verleden jaar zulk slecht weer was, gaan de ouden van dagen het woensdag a.s. nog eens over doen Waar deze keer de reis heen gaat, v/eten we natuurlijk niet. Maar het bekende comité heeft ongetwijfeld v/eer een aardig snoepreisje in elkaar gezet en laten we hopen, dat de w goden him even gunstig gezind zijn als vorige week de jeugd, die een pracht van een schoolreis heeft had. Dan zal het waarachtig wel gaan. TER AAR KIND VERDRONKEN. Het vierjarig zoontje van Joh. v. Rossenberg te Korteraar is te water geraakt en jammerlijk verdronken. Toen men het kind vermiste is men direct gaan dreggen. Geruime tijd te vergeefs. Tenslotte is men met behulp van een politiespeurhond op het goede spoor gekomen, en heeft men des avonds omstreeks half tien het lijkje van het jongetje opgehaald uit de Ringsloot. ZEVENHOVEN POLDER ZEVENHOVEN Onder tamelijk grote opkomst hield heden de polder Zevenhoven zijn al gemene vergadering van de stemge rechtigde ingelanden. De voorzitter M. J. van Mastwijk, dijkgraaf, opende de vergadering met een kort welkomstwoord, waarbij hij speciaal de burgemeester van Zeven hoven en de wnd, burgemeester van Nieuwveen verwelkomde De rekening over het dienstjaar 1955, waarover bij monde van de heer D. van Harten namens de commis sie van onderzoek verslag werd uit gebracht, werd hierna door de inge landen zonder hoofdelijke stemming vastgesteld op in inkomst 81,870,21 en in uitgaaf 79.054,22, alzo met een batig slot van 2.815,99. Het door genoemde commissie van onderzoek voor de rekening 1955 ge dane voorstel om de salarissen van de dijkgraaf en heemraden, gezien de vele hieraan verbonden werk zaamheden, te verhogen en te bren gen op het dubbele hiervan, werd door de vergadering overgenomen, zodat een dergelijk voorstel vanwege de ingelanden-vergadering zal wor den gedaan aan Gedeputeerde Staten van Zuidholland. De begroting voor het dienstjaar 1956 werd hierna, na punts-punt.s- gewijze behandeling zonder hoofde lijke stemming vastgesteld met in in komst en uitgaaf 82.451,25 en een post voor onvoorziene uitgave van 1.341,01 terwijl de polderlasten voor 1956 werden gehandhaafd op het voor de vorige jaren geldende bedrag ad. 27.50 per ha. Tot plaatsvervangend lid van de commissie voor onderzoek der reke ning 1956 werd op voorstel van het bestuur de heer G. Mourits te Zeven hoven. Eveneens op voorstel van het be stuur verleende de vergadering machtiging tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de coöperatieve boerenleenbank „Ter Aar" te Nieuwveen voor 1956 tot een maximum krediet van f 25.000, Laatste Berichten Besluit bevordering eigen-woningbezit Een koninklijk besluit „bevorde ring eigenwoningbezit" heeft van daag het licht gezien. Het treedt 1 juni in werking. Dit besluit tot vaststelling van een algemene maatregel van bestuur is bedoeld als grondslag voor een reeks door de minister van wederopbouw, waarschijnlijk dezer dagen, vast te stellen uitvoeringsbepalingen nopens de bijdragen te verlenen aan door particulieren voor eigen bewoning te bouwen woningen met of zonder be drijfsruimte. De minister zal o.a. de grens vast stellen voor de oppervlakte van de woning in verband met de huisves tingscapaciteit. De toeslag zal o.a: slechts worden toegekend, indien de të stichten woning minstens vier woon- of slaapvertrekken bevat en wat de kosten betreft, binnen te stel len grenzen blijft. De aanvraag om de toeslag kan ook door een coöpe ratie als „bemiddelend orgaan" wor den gedaan. Zo'n woning moet min stens 10 jaar door de eigenaar of diens familie worden bewoond. Het besluit regelt voorts de materie indien gemeenten zekerheden voor hypotheken geven tot 90 percent van dc- netto-stichtings-kosten met een looptijd van hoogstens 30 jaar. Het Rijk zal eventueel voor de helft dei- verliezen hierop garant zijn. Voorts is een nadere regeling ten aanzien van het coöperatieve woning- bezit en te geven toeslagen onder toe zicht van de verzekeringenkamer in het onderhavige besluit in grondslag aanwezig. De coöperaties zullen „toe gelaten bemiddelend orgaan" moeten zijn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2