RIJNSTREEK f Imam f C tibJLmaSTAD Artsen tegen de „bloedproef" MAANDAG 28 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 VAN DE POLITIE. Bij de Havenburg reed zaterdag morgen om half negen een 1'5-jarige Leidenaar A. J. K. tegen de fiets van zijn vriendje op toen hij voor een auto moest uitwijken. Door de val brak de jongeman het linkeronder- been. Zaterdagmiddag lag plotseling de Benzinepomp op de Beestenmarkt onderste boven. Een auto, die door een inwoner uit Zoetermeer werd bestuurd, was tegen de pomp aangereden. De chauffeur verklaarde, dat de man die naast hem in de auto zat, tegen zijn arm had gestoten. ,Ons Eiland". De speeltuinver. „Ons Eiland" gaf zaterdag in de Leidse Schouwburg een avondje, waaTop enige werkende leden in staat waren proeven van hun toneelkundige bekwaamheid af te leg gen. De heer Broers, voorzitter, her innerde na de gebruikelijke woor den van welkom aan het feit, dat de vereniging dit jaar haar 10-jarig be staan viert. Vermoedelijk komt het klubhiuis dit jaar gereed. Vervolgens spleet het gordijn open voor het optreden van „Het Leids Kamerorkest" onder leiding van de heer Ja Trouwee, de dansklub „Door Korte Leidse raad De Leidse gemeenteraad heeft he denmiddag een record geslagen. Bin nen één kwartier waren de vroede vaderen gereed met het doornemen van 14 agendapunten. De heer Iterson vroeg aan het begin van de vergadering een interpellatie aan over de bouw van de Marebrug. Zoals bekend heeft dit raadslid over de z.i. onbevredigende gang van za ken al schriftelijke vragen gesteld. Alle voorstellen, waaronder de ge deeltelijke financiering van de res tauratie van het orgel in de St. Lode- wijkskerk, werden zonder commen-' taar aangenomen. Bij het preaadvies op het verzoek van de K3N1AC aan de gemeente om toe te treden tot de klub, zei de heer Van Dijk, dat hij hoopte, dat het col lego izijn standpunt in deze later nog zou wijzigen. De gemeente had n.l. af wijzend geadviseerd. Om kwart voor twee vergaderde de raad voort met gesloten deuren. VERZOEK „ONS DOEL" Op de vraag van het raadslid, de heer E. Meester, inzake preadvies naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Woningbouwver eniging „Ons Doel" antwoorden B. cn W. van Leiden, dat het preadvies in de in juni a.s. te houden raads vergadering aan de orde zal worden gesteld. NAAR VEILIGER VERKEER. Verheugende groei van Leidse afd. In een dezer dagen onder voorzit terschap van de heer J. Machielsen gehouden bestuursvergadering van de afd. Leiden van het Verbond voor Veilig Verkeer werd medegedeeld, dat het ledental, dank zij de gevoer de werfactie, met ongeveer 400 is toegenomen en thans omstreeks 800 bedraagt. Aan het verkeersexamen werd deel genomen door niet minder dan 1960 leerlingen van 52 Leidse openbare en bijzondere scholen. Hiervan slaagden er 968 voor het wielrijdersexamen en 708 voor het voetgangersexamen. Er werden resp. 182 en 102 kandida ten afgewezen, terwijl 37 deelne- mertjes het wielriidersexamen fout loos aflegden en 54 het voetgangers examen. Voorts werd medegedeeld, dat een grote verkeerstafel ten dienste van het ygrkeersonderwijs in aanbouw is. Wanneer deze gereed zal zijn, belooft het een van de mooiste en best-inge richte verkeerstafels van Nederland te worden. Het ligt in de bedoeling deze tafel onder te brengen in een daarvoor speciaal in te richten verkeerslokaal, waarover met het gemeentebestuur besprekingen worden gevoerd. Ten einde de groeiende belangstel ling voor „Veilig Verkeer" nog meer te stimuleren, zal in het najaar een grote propaganda-avond worden ge houden. De heren Van Oudenhoven, Bon net en Voerman zullen tezamen de commissie van.voorbereiding vormen. JUBILEUM RECTOR BERNEFELD. Zoals reeds eerder medegedeeld is, is het woensdag 30 mei a.s. vijfen twintig jaar geleden dat rector F. A. M. Bernefeld de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Ter herdenking van dit jubileum zal op vrijdag 1 juni, des avonds om half negen, een avondmis opgedra gen worden door de jubilaris in de kapel van de zusters Carmelitessen, Oude Vest hoek Hazewindsteeg. Na afloop van deze H. Mis bestaat er voor een ieder gelegenheid rector Bernefeld te feliciteren tijdens een receptie in het Sint Antonius Club huis, Mare 43. Degenen, die vrijdagavond verhin derd zijn, zal de rector gaarne ont vangen op woensdag 30 mei, des middags van half drie tot vier uur, in het Sint Elisabeth-ziekenhuis, hoofdingang. ritme lenig" en de toneelklub „De Vrolijke Kabouters", die een hoog gewaardeerde opvoering gaf van „De Toverdoos", een kindertoneelstuk in drie bedrijven. Het toneel stond onder leiding van mevr. A. VerbiestSchlagwein; de dansjes werden ingestudeerd door mevr. E. SievalHooidonk. Zaterdag tegen de avond heeft Lei den het eerste uitrukken van de „Leidse Drumband", die werd ver gezeld door het „Leids jeugdorkest", kunnen gadeslaan. De opstelling geschiedde vóór het repetitielokaal aan de Hooglandse kerkgracht; het doel van de keurig marcherende drummers en muzikan ten lag op de Jan van Houtkade. Hier werd het eoht^aar Apeldoorn ter ge legenheid van zijn 40-jarig huwelijks feest een serenade gebracht. Wandelsucces DSB. Zaterdagmiddag heeft de wandel- klub DSB met succes deelgenomen aan de Duivenvoordetocht in Voor schoten. De wandelaars ontvingen een groepsprijs en als extra prijs de me daille die De Leidse Courant beschik baar had gesteld. Er waren 1300 deelnemers. „Peerke Donders". De vervolgcursus op donderdag a.s. van de r.k. EHBO „Peerke Donders" gaat in verband met de viering van Sacramentsdag niet door. SPIEKER. Leidse Agenda MAANDAG. Gemeenteraad, 2 uur nam. Stad huis. Amateurfotografen, 8 uur nam. De Doelen. Toon Hermans, 8 uur nam. Stads schouwburg. K.J.M.V. en K.A.J. 19.45 uur nam. Voorlichtingsavond Marechaussee St. Ant Clubhuis. Congres Snelverkeersonthouders- ver. 12.30 uur nam. Den Burcht; 8 uur nam. feestavond. DÏNSDAG. „St. Antonius", Vergadering café De Kroon, 's nachts 12 uur. R.K. E.H.B.O. „Peerke Donders". Begincursus, 8 uur nam. r.k. Lyceum Mariënpoelstraat. WOENSDAG. Rozenkranskruistocht St. Petrus- kerk. Leidse Onderw. Instellingen, 8 uur nam. feestavond. Leidse Assurantieclub. Bijeen komst Gulden Vlies, 8 uur nam. J. W. v. d. Berg over „De Algemene Ouderdomswet". DONDERDAG. Burgerdag. Politieke Jongeren Co'ntactraad, 8 uur nam. K.A.V. Ledenvergadering, 8 uur nam. Spreekster: mej. Stringa. VRIJDAG. Avondmis naar aanleiding van het zilveren jubileum van rector F. A. M. Bernefeld. Kapel zusters Carme litessen, Oude Vest, 8.30 uur nam. Na afloop receptie in St. Antonius Clubhuis. ZATERDAG. Oud-Leiden, Excursie naar Delft, 14.30 uur Stationsplein. TENTOONSTELLINGEN. Leids Kunst Centrum. Tentoonstel ling werken van eigen leden. Tot 9 juni, werkdagen 25 en 79 uur nam., zondag 25 uur nam. Werk van Lode Sengers t.m. 17 juni, Pesthuislaan 6. Dagelijks van 106 uur nam. Tentoonstelling „Het Parijs van Jean Marot". Prentenkabinet der R ij ksuniversiteit Kloksteeg)Werkd 25 uur nam. (Tot en met 16 juni). Avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest. Maandag 28 mei tot en met vrijdag 1 juni: De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406; Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553; apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. II Oil Oil OIIOII OII Oil OIIOII DE STENEN SPREKEN. 0 Q De uitslag van de prijsvraag 0 de Stenen Spreken is zaterdag Q j.I. in de pers blijven steken. \J Hierbij geven wij de naam Q van de gelukkige, die de waar- U debon van vijf gulden in ont- q vangst zal nemen: 0 Mej. E. BERNARD, 7. 0 Vree wijkstraat 27, Leiden. IO 110110110110110 11 CD 110 IN Prof. dr. J. Droste 70 jaar Vandaag werd prof. dr. J. Droste, hoogleraar aan de Leidse uni versiteit in de wiskunde en in het bijzonder de analyse, zeventig jaar. Dit betekent, dat hij aan het eind van het lopend Acadmeisoh jaar deze functie zal moeten neerleggen. Prof. Droste bekleedt reeds meer dan een kwart eéuw het hoogleraarsambt. De titel van de dissertatie, waarop prof. Droste in 1916 aan de Leidse universiteit promoveerde „Het zwaar tekrachtveld van één of meer licha men volgens de theorie van Einstein" toont, dat dr. Droste één der eersten in den lande was, die de relativiteits theorie van Einstein beheerste. Hij had indertijd veel contact met de grote Duitse, later Amerikaanse, geleerde en zou in 1914 de functie van diens assistent aanvaard heb ben, indien niet het uitbreken van de eerste lectoraat in Nederland van de pelijke loopbaan in een andere rich ting had gestuurd. Dr. Droste aanvaardde in 1919 het eerste lectorant te Nederland van de wiskundige analyse. In 1930 werd dit lectoraat veranderd in een leerstoel. Prof. Droste is behalve door zijn werk als hoogleraar ook bekend als beoefenaar van het schaakspel. Leerlingen van Martien Opdam speelden De bovenzaal van het Gulden Vlies zag er gezellig en fleurig uit. De zaal lent zich uitstekend voor het geven van een muziekavond, zoals de heer Martien Opdam zaterdagavond er een met zijn leerlingen heeft ge geven. In zijn welkomstwoord bracht dc heer Opdam naar voren, dat hij de leerlingen vrije keus had gelaten in wat voorgedragen zou worden en aan allen dezelfde kans had gegeven. Nadat één van de élèves het wel bekende, maar altijd mooie gedicht ,Het Schrijverke" van Guido Geze.lle met goede smaak had gedéclameerd, begonnen de jongeren hun mooie muziekjes te spelen, met begrip, goede aanslag en durf. 't Streven naar muzikale voordracht was op vallend. Zelfs bij de beginnertjes en iets gevorderden, die vóór de pauze voor 't voetlicht kwamen. Door een grapjasje werd 't kosch gedichtje van Annie Schmidt „Vissenconcert" leutig voorgedragen. Na de pauze kwamen de meer- en vergevorder den aan de beurt en wij hoorden be lovend pianospel o.a. Variaties op een Slowaaks vlokslied, verschillen de werken van Beethoven, Turina, Joh. Chr. Bach (waarbij de leraar secundeerde), J. S. Bach en Mozart. En niets van dit alles mislukte. Het ene stuk mocht al eens gelukkiger uitvallen dan 't andere, maar wat er uitgevoerd werd, mocht er wezen. De heer Opdam heeft zich getoond als een begaafd kunstenaar en als een voortreffelijk leermester. De K.N.T.V., afdeling Leiden, was met twee afgevaardigden aanwezig op deze feestelijke leerlingenavond. J. KORTMANN. PERSONEELSAVOND KON. NED. GROFSMEDERIJ. Zaterdagavond werd door de per soneelsvereniging der Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden in de grote Stadsgehoorzaal een ontspannings avond aan de leden aangeboden. De Ihëer.D. de Haan, waarnemend voorzitter, richtte een welkomst groet tot de talrijke aanwezigen, on der wie de directie en leden van de staf met hun dames. Vervolgens werd overgegaan tot uitvoering van een zeer gevarieerd programma. Het gedeelte voor de pauze werd op aan trekkelijke wijze verzorgd door de personeelsleden der fabriek: „The Metal Music Players", „Konegrof- boys" (acrobaten) en de toneelclub. Na de pauze trad een cabaret gezel schap voor het voetlicht, waaronder bekende figuren als Truusje Koop- mans, Jan Blaaser (conferencier), Jan Vogel, de radiozanger Bert Rob- be en anderen. De avond werd gekenmerkt door een opgewekte en gezellige sfeer. Na afwerking van het uitgebreide programma werd besloten met een geanimeerd bal, onder leiding van de heer W. F. van Wijk met mede werking van Gé Hofenk's „Melody Makers". GEM. AANKONDIGING AFSLUITING BLAUWPOORTS- BRUG EN TURFMARKTSBRUG. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Blauwpoortsbrug van 30 mei 1956 te 22.00 uur tot en met 6 juni 1956 in verband met het uitvoeren van herstelwerkzaamheden voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtin gen is gesloten verklaard en dat de Turfmarktsbtug gedurende deze pe riode gesloten is verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in de richting van de Turfmarkt. De gedurende deze stremming door het verkeer te volgen route wordt ter plaatse met borden en pijlen aangegeven. DE LOONREGELING IN HET HORECABEDRIJF. De vergadering van „St. Antonius". Zoals reeds eerder gemeld is tus sen de organisaties van werkgevers en werknemers in de Horecabedrijfs- tak overeenstemming bereikt inzake de uitkering ineens over 1955 en over verdere verruiming der arbeidsvoor waarden. De Federatie heeft de besturen van de bij haar aangesloten organisa ties verzocht om haar leden aan te bevelen een uitkering ineens te ver strekken aan iedere werknemer, die in 1955 in dienst is geweest. De uit kering bedraagt 150 pet. van het voor de betrokken werknemer vastge steld weekloon of weekgarantie-in- komen, indien de werknemer in 1955 gedurende 12 maanden in dienst is geweest. Is het dienstverband korter dan 12 maanden geweest, dan dient een evenredig gedeelte van dc uit kering uitbetaald te worden. De uitbetaling van de uitkering dient te geschieden vóór 4 juni 1956 en wel zoveel mogelijk in termijnen. Hierover valt eigenlijk niet veel te praten, omdat het slechts aankomt op een richtige uitvoering /an een aan gegane overeenkomst. Evenwel ook over deze regeling, maar zeker ook over de vender af te sluiten C.A.O., waarbij het aantal vacantiedagen zal worden verhoogd tot 15, de vacan- tietoeslag wordt gesteld op 2 weken loon c.q. garantie-inkomen, over een (bovenwettelijke ziektegelduitkering en een jaarlijkse gratificatie, zal nog wel een en ander te bepraten zijn. Dit kan men doen op de vergade ring van „St. Antonius", welke mor gennacht gehouden zal worden, dit maal in café „De Kroon". Nieuwe Rijn 5. Ieder lid van de afdeling moet hierbij tegenwoordig zijn. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. cx. Ge schiedenis de heer J. H. M. Verde- gaal, Leiden. Argumentatie Blijkens een publicatie in „Medisch Contact" bestaan er bij de artsen in Nederland zeer ernstige bezwaren te gen de zgn. „bloedproef", welke ge nomen wordt bij weggebruikers, die verdacht worden onder invloed van sterke drank te rijden of gereden te hebben. De mensheid beschouwt de arts als een helper, die hem geen schade wil doen en door de arts -te laten optreden als assistent van de politie, die bewijsmateriaal verzamelt voor een ten lastelegging, wordt dit ver trouwen geschaad. Voorts menen de artsen, dat een ingreep op het menselijk lichaam, groot of klein, alleen met toestem ming van het individu mag geschie den en dat het onjuist is om door een onvrijwillige ingreep op het lichaam de bewijslast te verzwaren. Tenslotte betogen de artsen, dat een medische handeling alleen mag worden verricht, wanneer daartoe medische noodzaak -bestaat en wan neer de arts de gevolgen daarvan meent te kunnen overzien en te aan vaarden; wat dit laatste betreft, wij zen de artsen erop, dat in de laatste tijd gebleken is, dat het inbfengën van een injectienaald in een ader niet zo'n onbelangrijke ingreep is, als men vroeger wel aannam. ALPHEN AAN DEN RIJN A. J. P. E. A. de Graaf f Zondagmorgen om zeven uur is in het St. Elisabethziekenhuis te Lei den overleden de heer A. J. P. E. A. de Graaf, sedert 1 jan. 1953 direc teur van de Alphensche Bank te Al phen aan den Rijn. Enkele weken geleden moest de heer De Graaf wegens een ernstige hartaandoening in het ziekenhuis ter verpleging worden opgenomen. Hoewel zijn toestand in de eerste dagen in het ziekenhuis critiek was, trad daarna langzamerhand een ver betering in, die in de tweede helft van de vorige week zelfs alle reden gaf hoopvol gestemd te zijn. Helaas zette de verbetering niet door. Een hernieuwde aanval maakte zondag morgen een einde aan zijn 50-jarig actief en vruchtbaar leven. Het stoffelijk overschot van de heer De Graaf wordt te Nijmegen begraven. De heer A. J. 'P. E. A. dc Graaf was voor hij naar Alphen aan den R(jn kwam procuratiehouder van de Twcntsghe Bank te Nijmegen, welke instelling toen reeds belangenge meenschap had met de Alphense Bank. De heer De Graaf was o.m. ook penningmeester van de Alphense Industriële Club en bestuurslid van de Stichting „De Laura"-rij wielvier- daagse. De levende natuur, de flora en fauna genoten zijn volle belang stelling welke liefhebberij hij vooral ook nastreefde als lid van de Ver eniging „De Vogelvrienden". ZILVEREN JUBILEUM L. P. G. FRIJTERS. De heer L. P. G. Frijters, bedrijfs leider bij de Graanmaalderij, veekoe- kenfabriek, kunstmesthandel, zaden en landbouwmechinerieën van de Centrale Coöperatie van dc r.k. Land- en Tuinbouwbond te Alphen aan den Rijn, viert vrijdag 1 juni a.s. zijn zilveren jubileum bij deze instelling. In 1938 volgde de heer Frijters te Alphen aan den Rijn als bedrijfslei der de heer A. J. J. v. d. Drift op, die toen als zodanig te Heiloo werd benoemd. Na de moeilijke oorlogs- en bezettingsperiode, schaars aan al lerlei goederen en rijk aan beslom meringen van distributie-aard, groei de het bedrijf snel uit. Het aantal personeelsleden verdubbelde en de accomodatie in het bedrijf werd steeds nijpender. Onder auspiciën van de directie, die tc Haarlem ze telt. heeft de heer Frijters de stich ting van een niéuw bedrijf voorbe reid. Wegens gebrek aan geschikt industrieterrein alhier zal dat be drijf. volgens de modernste en econo mische eisen geïnstalleerd in de aangrenzende gemeente Koudekerk worden gebouwd. De plannen be vinden zich reeds in vergevorderd stadium. EHBO-examen. Op 24 en 25 mei werden in het Roode Kruis-gebouw alhier de examens afgenomen voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. Aan dit examen werd deelgenomen door 32 personen van welke er 6 werden afgewezen. De candidaten werden opgeleid door dr. J. H. Veenendaal. Het examen werd afgenomen door dr. Dijk uit Woerden. Geslaagd zijn de dames A. D. Trourijn, N. Hoek, M. Oppelaar, PlompPellekoren, W. A. v. d. Schee, C. Stapper, G. Stig- ter, W. C. H. Tom, A. Voorsluis en voorts de heren P. J. Belt,, M. Mlij- leven, J. M. Boot, J. Burgers, J. Groenendijk, J. van Egmond, A. v. d. End, J. Huisman, W. A. R. Krös- schell,, J. W. Kwaak. T. Lagerwey, G. Schilten, L. Tuinenburg, W. J. Tuinman, H. Windhorst en H. H. Wolmerstett. NOORDEN NSV—Gouda S 2—7. Gouda be- gon direct al met een fortuinlijk doelpunt. P. Wendel speelde de bal te zacht terug en de toelopende mid- voor van Gouda gaf de keeper het nakijken (01). Nu kwam NSV flink in de aanval, maar tot scoren kwam het aanvankelijk niet. De geloste schoten gingen of over of naast, doch menige aanval liep dood in de bui- tenspelval, die Gouda steeds maar weer openzette. Zelfs de arbiter liep in deze val en floot al voor het soms buitenspel was. Na een half uur kreeg Gouda een hoekschop te ne men, waaruit prachtig werd ingekopt (02). Kort daarna kreeg Gouda nogmaals een doelpunt cadeau. Op verre afstand werd een schot gelost en de bal rolde netjes op het doel aan en de keeper liet de bal rustig tussen zijn benen door in het doel rollen (03). Nog bleef NSV zwoe gen voor een tegenpuntje maar weer was het Gouda, die met een zuiver schot de roos trof (04). Twee mi nuten voor de rust was het J. Kuyf, die op korte afstand eindelijk het vurig begeerde tegenpuntje schoorde (1-4). Na de rust kreeg men hetzelfde spelbeeld te zien, waarbij NSV direct ten aanval trok en de keeper van Gouda menigmaal handelend moest optreden, maar toen Gouda bij een uitval weer de roos trof, was het met NSV gedaan en Gouda wist nog tweemaal te scoren en NSV wist hier maar één puntje tegenover te stellen (2—7). NIEUWVEEN Nic. Boys. De laatste thuiswed strijd van de Boys is in een 40 overwinning geëindigd. Deze presta tie was eerder te wijten aan de zeer zwakke tegenstander (Groeneweg) dan aan eigen sterkte. Als we 't spel van de gasten nagaan, dan hadden de Boys zeker met dubbele cijfers moeten winnen. De Boys, thans met drie invallers, oefenen een aanhoudende druk uit op de vijandelijke veste. Nadat enige fraaie kansen door treuzelen teloor zijn gegaan, weet de middenvoor met een beheerst schot de score te ope nen, nadat de keeper uit doel was gelokt. Wel trachtte Groeneweg het spel te verplaatsen, maar zij was niet in staat om het keeper Bos ook maar onigszins lastig te maken. Na 20 min. kreeg Frans Lenting op de linksbui tenplaats een prachtige pas van J. v. d. Berg. Uit een goede voorzet wordt door de goed meegekomen linksbinnen ineens in de uiterste hoek geschoten (20). Nog voor de rust is het Hanny de Frankrijker, die uit moeilijke positie op rechts de stand op 30 brengt. Even later is het Jan v. d. Berg, die van missen der achterhoede gretig gebruik maakt en de stand op 40 weet te brengen. Na de rust vinden de Boys het wel letjes en doen kalm aan, maar weten toch de vijandelijke voorhoede het scoren te beletten. De stand blijft on gewijzigd. 0UDE-WETERING DEM—BLAUW ZWART 2—2. De wedstrijd tussen de tweede klasse KNVB-eLftallen uit Beverwijk en Wassenaar, die ten bate van de r.k. kleuterschool te Oudewetering Werd gespeeld, eindigde na een span nende strijd met een 22 gelijk spel. Na de strijd werd de winnaar van de beker aangewezen met het nemen van niet minder dan 20 penalty's. Eerst na de twintigste doelschop bleek Blauw Zwart 1 punt sterker! De eerste minuten, waarin beide elftallen het hun onbekende terrein wat verkenden, zouden hiets aan trekkelijks hebben ge'bodcn ware het niet, dat DEM reeds in de negende minuut met een zeer snelle aanval wist te scoren (10). Onmiddellijk leefde de Wassenaarse ploeg op. Het spel werd belangrijk beter. Blauw zwart, dat eerst alle aanvallen over de linkervleugel had geleid probeerde in de twintigste (minuut of over de andere zijde meer succes viel te be halen. En bliksemsnel samenspel Laatste Berichten DE LIJSTNUMMERS VOOR DE A.S. VERKIEZINGEN. Dc lijstnummers voor de a.s. ver kiezingen luiden thans officieel als volgt: 1. Kath. Volkspartij. 2. Partij van de Arbeid. 3. Anti-revolutionaire partij. 4. Christelijk Historische Unie. 5. Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. 6. Communistische Party Neder land. 7. Staatkundig Gereformeerde Partij. 8. Gereformeerd Politiek Verbond. 9. Nationale Unie. 10. Ned. Oppositie Unie. De lijstnummers van de Nationale Unie, de Ned. Oppositie Unie en het Gereformeerde Politiek Verbond werden heden na een loting vastge steld. Alle partijen hebben in dc 18 kieskringen kandidaten gesteld. NEDERLANDSE OPPOSITIE UNIE VRAAGT WEER RADIOZENDTIJD. De lijstaanvoerders van de „Neder landse Oppositie Unie" in de kies kringen 's Gravenhage, Arnhem, Dor drecht en Leiden, mr. C. A. baron Bentinck en A. F. J. de Rozario, heb ben de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen schriftelijk verzocht zijn besluit, deze partij geen radiozendtijd voor verkiezingen te geven, te herzien. Zij hebben als ar gument aangevoerd, dat zij er geheel onkundig van waren, dat aan een der op de N.O.U.-lijsten voorkomen de kandidaten het actieve en pas sieve kiesrecht voor de duur van 10 jaren is ontnomen. Zij voeren aan, dat zij „thans nog niet weten om welke redenen aan bedoelde kan didaat de kiesrechten zijn ontnomen". In het adres wordt verklaard, dat bedoelde kandidaat thans medege deeld heeft, „dat hij bij de laatste drie verkiezingen het actieve kies recht metterdaad heeft uitgeoefend en op grond daarvan in de veronder stelling verkeerde, „dat hij de kies rechten had verkregen". Voorts wordt gesteld, „dat bij het laatstelijk ge houden vooronderzoek door de ge meentelijke instanties cn de ambte naren van het hoofdstembureau geen bezwaren zijn aangevoerd tegen de gewraakte kandidatuur". De lijstaanvoerders verklaren in hun adres aan de minister „het ten zeerste te betreuren, dat het volko men te goeder trouw plaatsen op de lijst van eerder bedoelde kandidaat heeft geleid tot het ontnemen van de aan de N.O.U. reeds toegekende zendtijd". bracht de bal tot voor dc Bever- wij kse outlijn en uit een scherpe voorzet werd onhoudbaar ingescho ten (11). Na de rust werd door beide partijen stevig, doch zeer sportief gestreden. Het spel was nu veel sneller gewor den en reeds in de vijfde minuut wist Blauw Zwart de Reverwijkse keeper uit 'het doel te lokken. De geheel uit elkaar gespeelde verdediging zag het leer met een kalm gangetje in het doel rollen (1—2). DiEM liet het ech ter niet op zich zitten! In een schit- terdene solo-ren werd een gehele serie Wassenaarders omspeeld en nog binnen de minuut was de stand weer gelijk (22)1 De wedstrijd had in middels een zeer snel karakter gekre gen. Wild golfde het spel op en neer- en de heide keepers hadden het vrij wel om beurten hard te verantwoor den. Toch wisten zij ieder hun doel zo goed te verdedigen, dat geen enkele maal meer werd gescoord. De beslis sing werd geforceerd met twee series van elk vijf penalty's. Nadat de spelers zich wat hadden opgefrist werd in café „Het Wapen van Alkemade" de beker aan de Was senaarders uitgereikt door de voorzit ter der stichting r.k. kleuterschool, de heer N. Vonderbank. W0UBRUGGE De heer W. Buis behaalde tc Schiphol het rijksdiploma Vliegtuig technicus 2de klasse, sectie vliegtui gen, instrumenten, motoren en wis kunde. Geboren: Maartje C. d. van J. van Delft en M. C. de Best; Mar- rigje d. van G. Weststijn en G. West- steijn; Petronella M. II. d. van G. P. van der Voorn en G. W. van der Geest; Klaas z. van J. Bontenbal en H. de Jong. Ondertrouwd; Hendrik Stoof 60 j. en Johanna A. Smits 35 j.; Simon van Leylen 26 j. en Helena C. G. Zonneveld 23 j. Getrouwd: G. den Brave 19 j. cn Cornelia Brunt 17 j. ZWAMKERPOM Geboren: Cornelia d. van P. de Jong cn J. Visser; Marinus Johan nes z. van J. M. v. d. Wolf en D. G. Oppelaar; Antonia Johanna d. van W. F. van Wijk cn J- T. Rietveld; Albertus z. van A. W. Wagensveld en B. Spijker. Ondertrouwd: Romke A. A. van Raad en Martijntje Graafland. Getrouwd: Jan B. Blaker en Antje Zaal; Dirk van Harten, te Alphen a. d. Rijn, en Bastiaantje van Mourik; Cornclis Korver cn Sophia van Delft. Marktberichten ROTTERDAM, 28 mei. Vcc. Aanvoer totaal 2215 suks vee. 1093 vette koeien; 1117 varkens. Prijzen; vette koeien 3.303.70, 2.90 3.20, 2.80—2.90; varkens 1.72— 1.701.67. Handel: vette koeien aan voer als vorige week, handel kalm, prijzen behalve eerste kwaliteit voor al niet hoger in prijs prima's boven notering; varkens aanvoer groot, traag, lager in prijs lichte varken boven noering zware varkens 1.62 —1.65.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 3