3)e£aidde(BoiifwwX Nederland kreeg een Navo-wenk voor een tweede parate divisie „Man met het masker" overleden Dienstplicht van twee jaar wordt noodzakelijk geacht Sae&awa, etedacta* aan Columbia Indonesië tot de Amerikanen: ,,'n Miljard dollar is welkom" Verkiezingsaffiche P.v.d.A. op processie-altaar geplakt Veiteg.enuiaa'cdig.eM aan dntillen naai Venezuela Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 28 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13814 Amerika mag 'n cadeautje geven Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Het hoofdkwartier van de geallieerde strijdkrachten in Europa houdt nog steeds vast aan zijn opvatting dat een periode van eerste oefening van 18 maanden onvoldoende is. Het hoopt dat op den duur alle landen die deel uitmaken van de NAVO het voorbeeld van Groot-Brittannië en van Turkije zullen volgen en de dienstplicht op 24 maanden zullen brengen. Aldus generaal Cortlandt van Rensselaar Schuyler, de chef staf van SHAPE tijdens een persconferentie die hij zaterdag in Den Haag heeft gehouden. NAVO nog niet minimumsterkte op In Parijs, zo zei hij verder, zou men gaarne zien, dat een tweede Ne derlandse parate divisie ter beschik king gesteld werd van de NAVO- strijdkrachten. Doch na besprekin gen met de Nederlandse autoriteiten is men tot het inzicht gekomen, dat dit niet mogelijk is onder de huidige omstan di gh eden „Toch hopen wij, dat in ^de toe komst deze tweede divisie in het le ven geroepen zal kunnen worden, vooral wanneer eenmaal de Duitse divisies in het veld zullen staan en hierdoor een reorganisatie van de re- serve-strijdkrachten in Nederland mogelijk zal worden," aldus de ge neraal. Minimumsterkte. In een toespraak, die generaal Schuyler later op de dag hield' voor de Algemene Vereniging van Reser ve-officieren te Utrecht, verklaarde hij, dat de NAVO momenteel nog niet de minimumsterkte heeft om de verdediging van het gehele NAVO- gebied te verzekeren, indien op dit ogenblik een oorlog zou uitbreken. Generaal Schuyler zei, dat wij, al le voorzorgsmaatregelen ten spijt," voorbereid moeten zijn op de moge lijkheid dat enig grondgebied zal moeten worden prijsgegeven, wan neer onverhoopt op dit ogenblik een oorlog zou uitbreken. Volgens hem is het onjuist om tot het laatste stand te houden aan de grenzen, indien dit Griekse minister biedt ontslag aan De Griekse minister van buiten landse zaken, Theotokis, heeft zon dagavond in een brief aan de premier zijn ontslag aangeboden. Premier Karamanlis heeft reeds met koning Paul een bespreking ge voerd over de aan te wijzen opvol ger van Theotokis. In oppositiekringen zegt men dat het ontslag een gevolg is van de druk die door Cyprische kringen en door de verbannen aartsbisschop Maka- rios op de Griekse regering is uitge oefend. Onder „Cyprische kringen" dient verstaan te worden de Cyprische ethnarchie, d.w.z. het leidende lichaam van de Grieks-Orthodoxe kerk op Cyprus. In welingelichte regeringskringen te Athene gelooft men, dat de minis ter van landbouw, Envagelos Ave- roff, als opvolger van Theotokis aan gewezen zal worden. Averoff heeft veertien dagen gele den zijn Britse onderscheidingen te ruggegeven als protest tegen de te rechtstelling van de Grieks-Cyprio tische verzetsstrijder Karaolis. het gevaar van insluiting en vernie tiging van grote eenheden met zich zou brengen. Daarom, aldus generaal Schuyler, zal Nederland, evenals andere NA- VO-landen, wanneer de frontlijn door het land zou lopen, gedeelten van zijn grondgebied prijs moeten geven, indien dit uit strategische overwe gingen noodzakelijk wordt geacht. Wanneer echter tegen 1960 de Duitse parate strijdkrachten aan de NAVO-defensie kunnen worden toe gevoegd, aldus generaal Schuyler, dan zijn wij in staat een agressor op een afstand te houden, waardoor wij ons zelf de tijd verschaffen onze re-, servetroepen te mobiliseren en de rug van de vijand te breken met de strategische luchtmacht van de NA VO. „Onbehaaglijk dun". Ondanks de verwachte Duitse bij drage noemde generaal Schuyler de prate verdediging in het grote laag- vlaktegebied van Middfen -Europa nog onbehaaglijk dun. De NAVO- staf is tot de conclusie gekomen, dat deze zwakte genezen kan worden door toevoeging van nog een parate divisie uit Nederland, zelfs indien dit ten koste zou gaan van een ver mindering of de vorming van mobi lisabele strijdkrachten. De gehele verdedJigingspositie in het Nederlands-Noordduitse gebied zou aanzienlijk versterkt worden in dien Nederland een korps van twee geoefende en parate divisies zou le veren. Hij sprak de hoop uit, dat de Nederlandse regering in de komen de jaren de mogelijkhèid kan vinden een dergelijke landwacht te verze keren. De Nederlandse parate divisie zal, zich in geval van oorlog onmiddellijk oostwaarts moeten bewegen, omdat zij deel uitmaakt van de parate strijdkrachten onder generaal Gale, die de vijand reeds vroeg in zijn op mars weerstand zal moeten bieden. VLIEGTUIGONGELUK IN GUATEMALA. Het wordt zeer onwaarschijnlijk geacht, dat er overlevenden zijn on der de 31 passagiers van het vlieg tuig, dat vrijdag in het Noordooifcen van Guatemala tegen 'n berg is gevlo gen. Uit de lucht is geen enkele te ken van leven waar te nemen. Een reddingsploeg kon. zaterdagavond de plaats van het ongeluk hebben be reikt. JAPANSE METEOROLOGEN REGISTREREN WATERSTOFBOMONTPLOFFING Het centrale meteorologische ob servatorium van Japan beweert, dat er zondagavond in het gebied van de Bikini-atol in de Stille Oceaan een waterstofbom tot ontploffing is ge bracht. De Amerikanen hebben zoals bekend hier hun oefengebied. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Abdulgani, heeft za terdag in een persgesprek verklaard, dat zijn land minstens een miljard dollar nodig heeft voor de uitvoering van een vijfjarenplan ter verster king van het neutralisme van Indo nesië. Hij hoopte dat Amerika hulp zou verstrekken, maar er moesten geen politieke voorwaarden aan ver bonden zijn. Dr. Abdulgani, die president Su karno vergezelde bij een bezoek aan .het graf van Abraham Lincoln te Springfield, zei dat Indonesië Ame rika niet beschouwt als een kolonia le mogendheid. „Integendeel", zei hij, „wij zijn al tijd jaloers geweest op de manier waarop de Philippijnen werden „ge koloniseerd". De wijze waarop Ame rika hen geholpen heeft is een voor beeld van wat wij wensen". Abdulgani zei dat Indonesië zich zelf kan verdedigen tegen een moge lijk communistisch gevaar als het technologische en economische hulp krijgt. Op de vraag of naar zijn mening China een gevaar voor het Indone sische neutralisme vormt, antwoord de de minister, dat zijn regering tracht Peking de kans te geven on afhankelijk van „Europese invloeden" te handelen. Hij zei dat Indonesië tegen toetre ding tot de Zoavo is, „omdat dat de oplossing niet is". China moest tot de Ver. Naties worden toegelaten. „Bij het spre ken over vrede en vermindering van de spanning moet men China niet van de conferentietafel weghouden. Nieuw-Guinea. In een op de film opgenomen vraag gesprek, dat zondag voor de televisie is vertoond, heeft president Soëkarno een beroep gedaan op de Verenigde Staten, een meer actieve houding •tegen het kolonialisme in te nemen. De film is verleden week, voor het vertrek van Soekarno naar New York, gemaakt. Op de vraag of Indonesië tegen Nederland ten strijde wil trekken om Westelijk Nieuw-Guinea antwoordde •president Soekarno: „Neen, wij zul len geen oorlog beginnen. Wij zijn een vredelievend volk. Wij onderhande- I len." President Soekarno is eredoctor aan de universiteit van Columbia gewor den. We zien hem hier op het moment, dat de deken van de universiteit, dr. Harr J. Carman hem de kappa omhangt, terwijl de president van de universiteit dr. Crayson Kirk hem de bul overhandigd. In Brighton (Engeland) is op 80- jarige leeftijd overleden Harry Bens- ley, die in het begin van deze eeuw bekendheid verwierf door een vreemdsoortige weddenschap. De Amerikaanse miljonair Pier pont Morgan wedde in 1908 met lord Lonsdale, dat iemand niet onherkend rondom de wereld kan lopen. Bens- ley, die in die dagen een inkomen van 5.000 pond uit Russische beleg gingen genoot, nam op zich het te proberen. Als voorwaarde was gesteld, dat hij de voetreis, die door 19 landen ging, achter een kinderwagen zou maken, met een ijzeren masker op om zijn identiteit geheim te houden. Verder moest hij in zijn levenson derhoud voorzien door de verkoop van prentbriefkaarten en voor het einde van de *reis een echtgenote ge vonden hebben. Door duizenden toegejuicht startte hij van het Trafalgar-Square in Lon den. Bij de paardenrennen van New market verkocht hij koning Edward VII een prentbriefkaart voor vijf pond. Hij moest de koning een hand tekening weigeren. Er stond een beloning van duizend pond op het onthullen van Bensley's identiteit. Zo kon het .gebeuren dat ergens een kamermeisje zich onder zijn bed verstopte in de hoop achter het masker te kunnen kijken, maar de opzet slaagde niet. In Dartford (Kent) werd hy aan gehouden wegens het verkopen van prentbriefkaarten zonder vergun ning, maar dit liep goed af omdat de Zonderlinge weddenschap eindigde met troostprijs politie en de rechter hem toestonden zijn masker op te houden. Tijdens zijn reis, die zes jaar heeft geduurd, verklaarden 200 vrouwen zich bereid met hem te trouwen. Hij had al zo'n kleine 50.000 km afge legd en o.m. Amerika, Canada en Australië bezocht, toen de eerste wereldoorlog uitbrak, met nog ruim 11.000 km voor de boeg. De weddenschap werd afgelast en Bensley keerde naar Londen terug, waar hij een troostprijs van 4.000 pond in ontvangst kon nemen. De eigenlijke premie was 21.000 pond. Bensley gaf de prijs weg. In de oorlogsjaren verloor hij zijn gehele vermogen. Toen hij stierf bezat hij geen cent. Alleen zijn 80-jarige we duwe en twee vrienden woonden de crematie bij. Bloedig weekend in Noord-Afrika Generaal Marcos Perez Jimenez, president van de republiek van Venezuela, heeft in Minaflores enige afge vaardigden van de regering van de Nederlandse Antillen ontvangen. Tijdens deze ontvangst waarbij ook minister-president E. Jonckheer te genwoordig was werd deze foto gemaakt. 7.500 Franse troepen en politie hebben zondag de Arabische wijk van Algiers doorzocht op wapens en opstandelingen. Volgens een mededeling van de politie zijn wapens en uitrusting van een drukkerij in beslag genomen. Meer dan 2.000 verdachten werden aangehouden. Van Franse zijde is gesproken van grote hoeveelheden wapens. Tijdens de razzia vloog een hefschroefvliegtuig boven de wijk, waar 50.000 mensen wonen. Een mo hammedaan zou bij een handgemeen met een militair gedood zijn. Zaterdag zijn in verscheidene stre ken van Algerië zesenzestig rebellen gedood. Franse bronnen gewagen van de verwoesting van een hoofd kwartier der opstandelingen in een bos bij de Marokkaanse grens. De Tunesische premier, Habib Boerguiba, heeft zondag een zieken huis in Tunis bezocht waar het stof felijk overschot ligt opgebaard van de Franse bevelhebber in de sector Kasserine, kolonel Giard. Hij werd dezer dagen door leden van de Tune sische militie bij Gafsa beschoten en is zaterdagavond aan zijn verwon dingen bezweken. De beschieting was een misverstand. Op de Parijse "begraafplaats Pere Lachaise is zondag een communisti sche betoging gehouden voor vrede in Algerië. Grieken en Turken slaags Bij een schietpartij tussen Grieken en Turken zijn zaterdagavond in het dorp Afania op Cyprus een Griek en een Turk om het leven gekomen. Zes anderen werden gewond. Voor het gebouw van de rechtbank te Paphos is zondagochtend een bom geworpen, waardoor een Turks lid van de hulppolitie werd gedood en een gewond. Ook worden verscheidene brand stichtingen gemeld. VOEDSELPOSITIE IN OOST- PAKISTAN CATASTROFAAL. De voedselsituatie in de provincie Oost-pakistan is „catastrofaal", zo heeft de leider van de oppositionele Awami-Liga, Soehrawardy, zondag bij aankomst in Karatsji uit Dacca verklaard. De voedselcrisis was vol gens hem meer het gevolg van een slecht georganiseerde voedseldistri butie dan een tekort aan graan. De Pakistaanse premier, Mohamad Ali, heeft verklaard, dat alles in het werk wordt gesteld om voedsel naar Oost-Pakistan te zenden, dat meer dan 1600 km van West-Pakistan is verwijderd. Weer* wanklanken in bronsgroen eikenhout Op de vooravond van de traditio nele Sacramentsprocessie zag een ka tholiek in de Meezenparochie te •Heerlen hoe iemand een P. v. d. A.-1 verkiezingsaffiches opplakte onder de expositietroon van een langs de weg opgesteld rustaltaar. Na 't plak kaat verwijderd te hebben, waar schuwde hij de pastoor, die echter niet meende met een georganiseerde actie te doen te hebben. Zondagmor gen was echter de gehele route, die de processie zou maken, volgeplakt met P. v. d. A-.affiches, die echter practisch alle, voordat de processie uittrok, verwijderd konden worden. In het hart vam een bloemperk, waarover alleen de priester met het Allerheiligste mag gaan, was het cij fer 2 aangebracht. Ondanks deze provocerende acties had de prociessie in de Meezenibroek- jparochie een waardig verloop en de pastoor dankte na afloop de niet-ka- •t'holieken, die de processie hadden .bijgewoond, voor hun eerbiedige hou ding. „Niet van ons". De gewestelijke secretaris van de P. v. d. A. in Limburg, lid van de Gedeputeerde Staten Johannes van der Woude tekent hierbij het vol gende aan: „Na een direct ingesteld onderzoek is mij gebleken dat onze plakkers zich correct hebben gedragen. Zij ont kennen ten stelligste zich schuldig te hebben gemaakt aan het hierboven vermelde en ik geloof hen. Het spijt mij dat men mij niet direct telefonisch .gewaarschuwd heeft, en dat men mij geen foto getoond heeft. Overigens zou ook in dat geval het bewijs nog geleverd moeten worden dat het onze plakkers waren die zich op een dergelijke wijze mis dragen hadden. (Kwajongens kunnen nog natte plakkaten afscheuren3 Mochten zij inderdaad de schuldigen zijn dan zou ik niet schromen mijn meest scherpe afkeuring uit te spre ken." En in tegenstelling met de houding van „Het Vrije Volk" na de relletjes rond Drees, willen w ij de P. v. d. A.-functionaris graag op zijn woord geloven, al doet het vragen om een fotografisch bewijs, dat de affiches opgeplakt waren, een beetje vreemd aan. (Red.). Benoeming Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot pastoor te Vianen, de weleerw. heer Th. J. Hiilhorst, die kapelaan was te 's-Gra- venhage, H. Engelbewaarders. TITO OP 2 JUNI NAAR MOSKOU. President Tito van Zuid-Slavië zal op 2 juni met zijn echtgenote in de Sowjet-Unie aankomen voor een offi cieel bezoek van drie weken, zo is zaterdag in Belgrado bekend ge maakt. Officieel is medegedeeld dat de Westduitse premier dr Adenauer 4 juni a.s. in Luxemburg met zijn Franse ambtgenoot Mollet zal be raadslagen over het Saargebied. Te vens zullen de door Mollet te Mos kou gevoerde besprekingen ter spra ke komen. Zomer met kans op onweer Een kleine storing, die zaterdag morgen boven Denemarken lag, is in Noordoostelijke richting verdwenen, waarna een krachtige rug van hoge luchtdruk zich over de omgeving van de Noordzee uitbreidde. Deze zorgde ons een zonnige zondag waar op de temperaturen in het Zuiden van het land tot bijna twintig graden opliepen. Bij de Portugese kust be vindt zich een depressie die samen hangt met afgesloten hoeveelheid koude lucht, in de hogere niveau's. Een hierbij behorend koufrond strekt zich uit over Frankrijk en het Zuidwesten van de Bridse eilanden. Alleen in dit laatste gebied veroor zaakt het regen. De met dit front samenhangende luchtdrukdelingen doen de wind in ons land naar zuide lijke richtingen draaien, waarbij v/arme, continentale lucht wordt aan gevoerd. Hierin zullen de tempera turen op verschillende plaatsen zo merse waarden bereiken. Daarbij is een kleine kans op onweer aanwe zig. Aan de kust kan de zeewind enige afkoeling brengen. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. WARM Over het algemeen zonnig en warm weer met hier en daar een onweersbui. Zwakke tot ma- tige wind uit uiteenlopende rich- tingen. 29 Mei zon op 4.31, onder 20.49; maan op onder 8.50. Hoogwaterstanden 29 Mei v.m. 6.10; n.m. 6.20. Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM onbewolkt 20 C. OSLO onbewolkt 26 KOPENHAGEN mist 16 ABERDEEN half bew. 19 LONDEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM onbewolkt 17 LUXEMBURG licht bew. 22 PARIJS licht bew. 25 BORDEAUX mist 22 GRENOBLE half bew. 25 NICE zwaar bew. 22" BERLIJN goh. bew. 16*,, FRANKFORT licht bew. 23 MÜNCHEN onbewolkt 21 ZüRICH nevel 23 GENèVE onbewolkt 23 LOCARNO onbewolkt 25 WENEN onbewolkt 23 INNSBRUCK nevel 27 ROME zwaar bew. 29 AJACCIO zwaar bew. 24 Korreltje De dwaasheid van anderen zij uw wijsheid.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1