Kies uit de 3 beste shagsoorten [BIS EXPORT in 3 smaken LENTEZ WATER ffitand api het watet ha&tte 3 hindeten het tenen ffuinhaap aan menóetifh ge£uh MAANDAG 23 MEI 1S56 DE LEIDSE COURANT BERDE BLAD PAGINA 2 Drie jonge kinderen, een baby van omstreeks vier ma anden, en twee kleuters van ongeveer anderhalf en drie Jaar, zijn zaterdagochtend levend verbrand, toen een woonscheepje, dat op een terrein langs de grote Wissen burgerstraat bij de Ravenstraat te Amsterdam stond, volkomen door het vuur werd verwoest. De brand zou zijn ontstaan door het omvallen of ontploffen van een petroleum-vergasser, toen de moeder in de buurt even een boodschap haalde en de vader reeds naar zijn werk was. De foto geeft een beeld van de trieste overblijfselen van het kleine bootje, dat eens vijf mensen herbergde. Aetherklar.ken DINSDAG TFLBVISTEPROGRAMMA NTS: 30.0020.15 Journ. en weer bericht. KRO: 20.15 Harmonie van een ge meenschap, documentaire film. Daar na: Engelse filmcomedie. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weekbericht. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Lichte muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Ge varieerd programma. 15.00 School radio. 15.30 Kamerorkest. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: J. J. van der Laan: Kroniek van overzee. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Verkiezingstoe spraak. 19.25 Gram. 20.20 Actualitei ten. 20.35 De gewone man. 20.40 Die Dntführung aus dem Serail, opera, n de pauze (plm. 21.4522.05): Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.45 Avondgebed en lit kal. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Nieuwe gram. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Gram. 11.30 Pianoduo. 11.50 Gram. 12.00 Amus. ork. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.35 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Sopraan en piano. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 In en om de Universi teit. 18.45 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00 Het ei en de kip, hoorspel. 22.00 Dansmuziek. 22.15 De antwoordman. 22.30 Pianorecital. 22.55 Ik geloof, dat. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 Act. of gram. 23.30—24.00 Gram. Een baby van een maand of vier en twee kleutertjes van anderhalf en drie jaar oud verbrandden levend toen zaterdagochtend brand uitbrak in een woonscheepje, dat op het droge lag aan de rand van een terrein langs de grote Wittenburgerstraat bij de Ravenstraat te Amsterdam. De oorzaak van de brand zou zijn het omvallen of ontploffen van een petroleum-vergasser. De foto toont wat er restte van de „woning", die eens vijf mensen herbergde. ROMME: Evert Vermeer beneden de maat Met 5000 toehoorders uit alle wind streken van Brabant heeft de KVP op haar verkiezingstocht door Nederland het ihalf-miljoen volgemaakt in Eind hoven. „De afkeurenswaardige kwajongens streken in Roermond en Venlo brengt de PvdA lasterlijk over op de katho lieke jeugd en de kvp". Dit zei prof. Romme zaterdag op een massale kvip-demonstratie in het Kogerpark te Koog aan de Zaan, midden in de streek, waar de socialisten en commu nisten een sterke positie innemen. De vele honderden, die naar hem luis terden, lieten herhaaldelijk blijken van instemming horen, aldus de Volkskrant. De socialistische partijvoorzitter Ever Vermeer heeft, volgens een krantenverslag, tijdens een PvdA- vergadering in Wormerveer prof. Romme bij „dat gedoe" betrokken en gezegd, dat als prof. Romme op die manier het minister-president schap trachtte te verwerven hij zijn kansen wel eng verkleinde, want de PvdA voelde dan weinig voor mede- erkiritg aan zijn kabinet. Prof. Rom me bij de socialisten „het gebeten hondje" zei hijzelf raadde de heer Vermeer aan deze uitlating eens goed te ovenwegen. Hij zou dan ontdek ken, dat hij daarmee „ver blijft be neden de maat, waarop een verkie zingsstrijd moet worden gevoerd". De landelijke lijsttrekker van de kvp zei dat het premierschap een zaak is die pas na de verkiezingen speelt en bovendien is de beoordeling er van aan Hare Majesteit de Koningin. „Is het wel ombaar te zeggen, dat uit gesproken ik het minister-president schap zou begeren?" Zoiets mag men van mij niet suggereren, zei prof. Romme, want in 1951 heb ik de kabi netsformatie die slaagde slechts aanvaard op voorwaarde, dat ik geen minister-president zou worden en in 1952 heb ik uit overwegingen van 's lands belang voor formatie be dankt. Met dit antwoord aan de heer Vermeer wenste prof. Romme voor zichzelf „het incident" te sluiten. Verkiezingsslag in Amsterdam-bij-nacht De Amsterdamse politie heeft zon dagnacht twee Amsterdammers aan gehouden, die bezig waren kvp-ver- kiezingsborden te vernielen. Toen de politie arriveerde, lagen ongeveer 20 borden op de grond. Gp het politiebureau aangekomen, bood een van de mannen aan de ver oorzaakte schade te vergoeden om zodoende een proces te voorkomen. Hij vertelde de politie, dat hij vier en twintig borden vernield had. Hoe veel borden zijn bondgenoot omlaag gehaald had, werd niet bekend, maar wel kreeg de politie de indruk, dat men hier te doen heeft met een geor ganiseerde actie. Gezien de vele gebeurtenissen in het goede Limburg blijkt het in deze verkiezingsstrijd erg gevaarlijk om schuldigen aan te wijzen. We vol staan dus met de mededeling, dat het woonhuis, waarheen de rekening ge- sturd moest worden, versierd wordt met een groot verkiezingsbord van de communistische partij. Inmiddels is het nog niet bekend of het kvp-bestuur 't genereuze aan bod om de schade onder-el kaar te regelen zal aanvaarden. Volgend jaar gesneden tulpen naar Duitsland? Westduitse broeiers van uit Neder land ingevoerde bloembollen zijn nu alvast een felle actie begonnen tegen mogelijke invoer van gesneden tul pen, omdat men vreest, dat door in voer van de bloemen de bollenhan- del schade zal ondervinden; zij vin-' den daarbij de Nederlandse ballen- exporteurs aan hun zijde. Voor het seizoen 1956-1957 werd een afspraak gemaakt om geen ge sneden tulpen naar West Duitsland uit te voeren, maar naar het zich laat aanzien is de „Vereniging Ned. Bloe misterij" niet van plan deze afspraak te prolongeren, zodat het volgend seizoen hoogstwaarschijnlijk wel ge sneden tulpen naar West Duitsland uitgevoerd zullen worden. Vlak na de oorlog deed zich de- Alle goede dingen bestaan uit drieën. Geen wonder dat steeds meer rokers over stappen op 1 van de 3 sma ken IBIS uit de bekende rood-wit-blauwe dozen. Cd lof aan-verpakking garandeert constante kwaliteit (Advertentie) zelfde moeilijkheid in België voor, maar ook daar werd tenslotte de ge sneden tulp vrij ingevoerd en het resultaat is, dat de invoer van bollen verdubbelde. In West Duitsland, zo verklaart „De Ned. Bloemisterij", is de bloem nog een luxe en er kan dus nog veel gedaan worden om het afzetgebied te vergroten. KEULSE RELIKWIE NAAR NIJMEGEN.. Een relikwie van de heilige Alber- tus Magnus is met een au to-escorte van de St. Andreaskerk te Keulen naar Nijmegen overgebracht. De relikwie is bestemd voor het Albertinum der Dominikanen. De burgemeester van Keulen, dr. Ernst Schwering, de superieur van het klooster der Dominikanen bij de St. Andreaskerk en een afvaardiging van studentent uit Keulen 'begeleidden het glazen schrijn. Zondagmiddag is de relikwie voor de eerste keer meegedragen in tradi tionele processie, die ieder jaar in Nijmegen wordt gehouden 'ter gele genheid van Drievuldigheidszondag. JONGETJE DOODGEREDEN Zaterdagmiddag is de 6-jarige Jan Scholten, afkomstig uit het woon wagenkamp in Laren, op de Laar- derweg te Eemnes, waar hij met een vriendje aan het spelen was, door een auto aangereden, toen hij plotse ling de rijweg overstak. Deerlijk gewond is het knaapje naar het ziekenhuis te Hilversum ge bracht waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De automobilist treft volgens de politie geen schuld. door JEANNE BOUWMAN 58) „Mijnheer Carson, waar was u op de avond van de derde augustus?" „Ik liep in de buurt van de fabriek. Er broeide wat onder de vissers en ik dacht, dat het beter was in de buurt te blijven en er op te letten, dat ze de boel niet in brand staken". „Heeft u toen een van uw werk gevers gezien?" „Zeker. Dat wil zeggen de beide jongeren. Mijnheer Crocker en mijn heer Farley. Crocker was er de hele avond, totdat hij naar het ziekenhuis geroepen werd". Anne slaakte hoorbaar een zucht van verlichting. Ze was tenminste niet verloofd geweest met een moorde naar! »En mijnheer Farley?" „Die ging met. het motorjacht weg, zodra hij de vissers in massa naar buiten zag gaan". „Herinner je je nog hoe Farley ge kleed was?" toPai doe ik zeker. Het stormde en daarom leende hij mijn hoed en jas en toen zei ik hem, dat hij beter deed ook nog mijn trui aan te trekken, omdat zijn colbert niet goed in mijn jas ging". „Mijnheer Carson, ziet u die trui hier in de zaal?" Carson liet zijn ogen rond dwalen en hield toen zijn blik -gevestigd op tafel. „Wel", lachte hij, „ik vroeg mij al af, waar ik die verloren had. Ik heb ze aan de haak gehangen nadat ik ze van Farley terug kreeg, maar een paar weken geleden was ze op eens weg". „Welke van die truien is de uwe?", vroeg de rechter. „Gaat u er eens heen en wijst u ze ons aan". Carson stapte op de tafel toe en nam de trui. door de Indiaan aan geduid als „de hele mooie", in de hand. „Dat is ze", zei hij gemoedelijk. „Dit is alles. Zijn er vragen?" De verdediger stelde deze vraag, maar het openbaar ministerie zweeg in alle talen. „Edelachtbare", zei rechter Kellogg, „ik ben mij ervan bewust, dat deze zitting een zeer ongebruikelijke wen ding heeft genomen. Maar gezien de getuigenverklaringen, die ik heb la ten afleggen, verzoek ik uw toestem ming om Rob Crocker voor te mogen roepen". „Toegestaan", blafte de president van de rechtbank. Anne zag dat Farley Rob Crocker bij de arm greep, maar afgeschud werd. Ze zag, dat hij zijn mouw uit Tom's hand trok en naar voren kwam om te getuigen. „Mijnheer Crocker. Jake Sampson heeft verklaard, dat dit wapen be kend als stuk van overtuiging num mer een in uw bezit was op de avond van de derde augustus. Bleef het in uw bezit?" „Ik weet niet of het wapen, dat ik had, hetzelfde is als dat, waarnaar u verwijst als stuk van overtuiging nummer een", antwoordde Crocker. „Ik ging naar Sampson om 'n pistool. Farley had mij gevraagd het op te halen. Ik bracht het voor hem mee en overhandigde het hem op de fa briek". „Dat is voldoende". Cracker verliet de getuigenstoel, maar ging niet andermaal naast Far ley zitten .Voordat, hij een nieuwe zitplaats had gevonden, klonk de stem van rechter Kellogg door de zaal. „Edelachtbare, ik vraag intrekking van de aanklacht tegen de beklaagde Anne Farnsworth". „Ik ga met die eis accoord", ver klaarde de officier van justitie. „En ik verzoek de uitvaardiging van een bevel tot inhechtenisneming van een zekere Thomas J. Farley wegens poging tot moord op Anne Farns worth en moord op Lee Farnsworth!" HOOFDSTUK XXXI. Hoewel Anne voorbereid was ge weest had zij toch de schok niet kun nen voorzien, die deze eis haar geven zou. Boven de herrie in de zittings zaal uit klonk het onafgebroken ha meren om stilte van de rechter "en Anne's hart scheen niet zachter te kloppen. De man die haar sedert haar prilste jeugd had gekend, die geleefd had van de gulheid van hem die zij vader had genoemd, had getracht haar te doden, had vastberaden getracht haar uit het land der levenden te doen ver dwijnen, opdat hij zich verder van haar eigendom meester zou kunnen maken. Ze keek naar hem, om een gloeiende haat in zijn ogen te lezen. In het besef dat de deskundigen zou den kunnen bewijzen, dat een schot uit zyn pistool Lee gedood had, be reidde hij reeds zijn verdediging voor. „Een schot uit mijn pistool trof Lee zonder dat ik het wist. Ik mikte op haar arm, om haar onschadelijk te maken eer ze Lee doden kon". Overigens slechts een nutteloos baar van zijn kant. Iedereen keerde zich met verachting van hem af, be halve de politiemannen, die hem on danks zijn verzet de handboeien aan deden. „Ik ben zo bly voor je", fluisterde de matrone haar in het oor. Anne hief de hand op en streelde de hare, die vriendelijk op haar schouder lag. „Dank u. En ik weet, dat ik mijn leven te danken heb aan uw snel ingrijpen op die avond, dat zij mij binnen brachten. Ik zal dat nooit vergeten!" Anderen verdrongen zich om Anne. Even werd het iets ruimer om haar heen en zag ze een glimp van een ander tafereel. Mabel Farley, die haar dik gezicht gezicht in de handen ver borgen hield en snikte, zonder dat er iemand was om haar te troosten. Sharlie, die een toevlucht zocht in de armen van Cracker maar zonder ceremonieel werd weggeduwd. Dan nog Charlotte Farnsworth, wier ge zicht verdriet, ontstemming en on zekerheid verried. ,,U is vrij", zei de ambtenaar, die Anne had binnengeleid. „Vrij?", herhaalde zij, nauwelijks begrijpend. Ze stond op. Kellogg en Lenholm waren in een zwaar gesprek gewik keld met een groep heren. Ze werkte zich door de verslaggevers heen. die haar hun gelukwensen aanboden en met vragen bestormden, naar de balustrade. John Neumann en Tecla verlieten juist de zaal. Een ogenblik weifelde Anne. Toen riep ze met een-klank van vertwij feling in haar stem: „John!" Neumann kwam t^rug met Tecla, die zich aan zijn arm vastklemde. „Je gaat toch niet.... zonder zonder. John lachte. „Je scheen zo helemaal in beslag genomen, dat het ons maar beter leek om naar huis te gaan". „Maar ik ben vrij", protesteerde Anne. „Jullie waren toch niet van plan zonder mij weg te gaan?" „Nikki", vroeg Tecla, bedoel je, dat jij ook met ons terug wil gaan?" „Met jullie terug gaan? Maar, Tecla, waar zou ik in 's hemels naam anders naar toe moeten?" i Ze boog over de balustrade en sloeg de armen om haar oude verpleegster. „Je bent nu mijn tante, mijn échte tante", fluisterde ze. „Ik bij zo ge lukkig". Ze stak John een hand toe. „En voor de helft ben ik nu een Finse John, en ik heb niet een maar twee namen". Voor het eerst hoorde zij John zijn eigen taal V ciigen. „Joo", zei hij lang haam, „niet een maar twee namen". Wordt vervolgo

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10