Sity&u-iaag. Klein seminarie bisdom R'dam voor 2 jaar in Stoutenburg? Mevr. Bouman: meest bewonderde vrouw in ons land Handelsagenten kregen géén vermeerdering van inkomen S)e Stenen Spieken r 11 rcr. e o ZATERDAG 26 MEI 1956 TWEEDE BLAD PAGINA 3 in één simpele haarwassing bijgetint (niet geverfd!) in de eigen kleur of een modieuze nuance naar keuze J grijzend baar volkomen bèdekt een rijke volle glans het haar grondig gereinigd. Definitieve plaats komt te Leidschendam Naar wij vernemen zijn er momenteel onderhandelingen gaande om het klein seminarie van het nieuwe bisdom Rotterdam voor de tijd van twee jaar onder te brengen in het Franciscanerklooster te Stoutenberg (prov. Utrecht). Het zal definitief in Leidschendam gevestigd worden. Het noviciaat van de Franciscanen is namelijk overgeplaatst naar het Minder broederklooster te Hoogcruts bij de Nederlands-Belgische grens in Zuid- Limburg. Men verwacht, dat een en ander reeds in september a.s. zijn beslag zal krijgen. De heerlijkheid Stoutenburg is gelegen binnen de parochie Achteveld. In 1952 werd het in bouwvallige toestand door de paters Franciscanen aangekocht. Dezen hebben het gerestaureerd, zodat er thans een fraai ge bouw staat temidden van de mooie bossen. Engeland stuurt aardappelen terug Nu de „nieuwe" er zijn In Engeland zijn reeds nieuwe Ne derlandse aardappelen aan de markt gekomen, die voor 40 cent per pond worden verkocht, terwijl de oude nog een prijs moeten opbrengen van 35. cent per pond. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de vraag naar oude aardappelen in En geland sterk is gedaald en verschei dene partijen die uit Nederland wer- ïen uitgevoerd, zijn teruggezonden. In Harlingen arriveerden deze week reeds retourzendingen. Vandaag wordt weer 200 ton verwacht. Offi cieel wordt als reden opgegeven, dat ze te klein van stuk zijn, n.l. 1.1/2 inch in plaats van 1% inch. Uit het onderzoek van de Planten- ziektekundige Dienst bleek, dat de aardappelen, die teruggezonden zijn, van uitstekende kwaliteit zijn. Het ziet er dus naar uit, dat de Engelse handel de strep van de geforceerde import uit Nederland wil afwentelen. De yverliezen zouden- tot 27 miljoen gulden .kunnen oplopen. Onderwijzers en militairen ook raadslid Op de regel, dat gemeentebeambte- naren geen lid van de gemeenteraad kunnen zijn, willen de ministers prof. dr. L. J. M. Beel en mr. J. M. L. Th. Cals een uitzondering gemaakt zien voor het onderwijzend personeel. Dit blijkt rut een wetsontwerp tot wijziging van de gemeentewet bij de Tweede Kamer ingediend, waarbij het aantal gevallen van ambten, die met het raadslidmaatschap onverenig baar zijn, beperkt wordt. Op onderwijzers en leraren wordt tegenwoordig niet meer alleen toege zien door het gemeentebestuur, doch ook door de rijksinspectie van het onderwijs. Minister Beel acht ook niet voldoende reden aanwezig voor de handhaving van de tegenwoordig be staande uitsluiting van de „krijgsman in werkelijke dienst" van het raads lidmaatschap. Ten slotte wil de minister van Bin nenlandse Zaken handhaven de uit sluiting van het raadslidmaatschap ook van de echtgenoot van een van het lidmaatschap uitgeslotene. De band, die tussen de echtgenoten be staat is naar de mening van de be windsman van dien aard, dat het on gewenst is, dat de echtgenoot van een uitgeslotene het lidmaatschap van de raad vervult. Examen-vrees bij examinators Een leerling van het Heymansly- ceum te Groningen, die donderdag tijdens de H.B.S.-eindexamens Frans moest doen, kreeg per ongeluk het examen engels van de volgende dag op zijn tafeltje, omdat er tussen de Fi-anse examenopgaven een Engelse was geraakt. Hij meldde dit zijn rector, die eerst de grootste moeilijkheden voorzag, maar vervolgens een oplossing vond. De leerling maakte het Engelse examen en werd vervolgens geïso leerd van zijn mede-candidaten. Hij ging 's avonds met een leeraar naar huis, waar hij moest overnachten en de volgende dag, toen alle candida- ten zich over hun Engels bogen, kreeg hij de Franse opgave onder zijn neus, waarmede zijn isolement ver broken was. Daar in Nederland alle H.B.S.- eindexamen schriftelijk hetzelfde zijn zou het Engelse eindexamen voor alle Nederlandse H.B.S.-en ongeldig ge worden zijn, als dit examen vóór het vastgestelde examen-uur bekend was •geworden. Onderzoek NIPO Van tijd tot tijd stelt het Nederlands instituut voor de publieke opinie de volgende vraag aan een heel nauw keurige steekproef van het Nederland se publiek: „Wie van de op het ogen blik levende vrouwen (leden van het koninklijk huis uitgezonderd) bewon dert u het meest?" Eind vorige maand hebben enige honderden Nipo-interviewers opnieuw 1226 mannen en vrouwen in alle elf provincies opgezocht om (onder meer) deze vraag te stellen. In 1949 bleek mevrouw Roosevelt de meest bewonderde vrouw, met 1<3% van alle stemmen. In 1961 weer (met 14%), in 195»2 opnieuw (met 12%). Thans krijgt mevrouw Roosevelt slechts 3% der antwoorden en mevr. Bouman, de verdedigster in de pro-, cessen te Djakarta, vijf en dertig pro cent van alle antwoorden. Dat is een ongekend hoog percentage. Zo ziet de lijst der in Nederland meest bewonderde vrouwen er op het ogenblik uit: 1. Mevrouw Bouman (genoemd door 35%); 2. Grace Kelly (door 6%). 3. Mevrouw StraaLman-Kremer (4%); 4. Mevrouw Roosevelt (3%); 5. Mej. Klompe (1%); 6. Helen Keiler (1%). (Bewonderd worden door velen ook vrouwen uit eigen kring: 12% ant woord: mijn eigen vrouw, mijn moe^ der, de huisvrouw e.d.). VERZORGING VAN DE BOUWVAKARBEIDER. De besprekingen tussen de federa tie van werkgeversorganisaties „Raad van Bestuur Bouwbedrijf" en de bond van Nederlandse architec ten B.N.A. hebben er toe geleid, dat •laatstgenoemde organisatie zijn leden met nadruk heeft aanbevolen in hun 'bestekken een clausule op te nemen •ten behoeve van de persoonlijke ver zorging van de bouwarbeiders op de bouwplaats. Deze clausule zal behelzen, dat de sohaftlokalen, schaftwagens, rijwiel- •berging, privaten en urinoirs, wasge legenheid en drinkwatervoorziening in overeenstemming dienen te zijn met de richtlijnen, samengesteld door de commissie hygiënische voor zieningen. Deze door het bedrijfsle ven ingestelde commissie bestond uit •vertegenwoordigers van de bond van Nederlandse architecten, van de •werkgevers- en van de werknemers organisaties. JAARVERGADERING „ST. CHRISTOFFEL" De Nederlandse r.k. vereniging van handelsvertegenwoordigers, han delsagenten en verzekeringsinspec teurs „St. Christoffel" heeft vandaag in Utrecht haar jaarvergadering ge houden onder voorzitterschap van de heer P. J. M. de Graaf. In zijn beschouwing*over de po sitie van de beroepsgenoten in het licht van de gestegen welvaart,zei- de voorzitter, dat véle van hen de ilaatste jaren niet of niet noemens waard een vermeerdering aan inko men hebben genoten. Hij noemde als (oorzaken hiervan: een verlaging van het provisiepercentage en een beper king van het rayon zonder enige te gemoetkoming in de vooral in de •aanvang van die beperking optre dende omzetdaling. Voorts een door •verscheidene oorzaken gestelde limiet •aan de stijging van de omzet en een nadelige wijziging in de regeling voor •onkostenvergoeding. Er zijn volgens de voorzitter zelfs ndernemers, die •jaarlijks de overeenkomst met hun •handelsreizigers wijzigen en dan niet in het voordeel van laatsgenoem- den. heeft ,St. Christoffel" zich tot de werkgevers gewend en het verheug de de voorzitter te kunnen vaststel den, dat verscheidene werkgevers organisaties begrip hebben getoond voor de getekende situatie. De activi teiten zullen worden voortgezet. - Het ledencijfer van ,St. Christof fel" geeft na enkele jaren stilstand, weer een stijging te zien. Dierentuin voor zwakzinnigen Zeer binnenkort hoopt men aan de Bredase weg te Tilburg op het terrein van de psychiatrische Inrichting „Pius-oord" van de Broeders van Boe kei met de bouw te beginnen van een juvenaat. Het juvenaat is tot nog toe ondergebracht in een vleugel van Piais-oord. Vijftig adspnant-broeders wordep. opgeleid en 420 patiënten worden in deze vleugel verpleegd. Door de bouw van het nieuwe juve naat komen 100 plaatsen voor zwak zinnigen beschikbaar. Het nieuwe ge bouw, waarvan de kosten worden ge raamd op 1 miljoen gulden, komt los Begrip. In samenwerking met de zustmr-tê^Mn^r^herhoaf^etxnjiw!'^Men ganisaties van het NW en het CNV PLECHTIGE OMGANG TE DEN BOSCH. De plechtige Omgang van de Zoete Lieve Vrouwe van 's Hertogenbosch trekt dit jaar op 15 juni. Vanwege de hoge kosten zal deze plechtige om gang in het vervolg om de drie jaar worden gehouden. In de andere jaren vindt in Den Bosch een strikt Litur gische Omgang plaats. verwacht, dat de regering spoedig toe stemmend zal beslissen. Broeder Tarcisius, directeur van Pius-oord heeft voor de meer dan 400 zwakzinnigen, die hier worden verpleegd, een dierentuintje opgezet uit de opbrengst van de postzegel actie „Voor het Kind". De zwakzin nigen zullen zelf voor de dieren zor- Q gen. Verschillende dieren werden in het Tilburgse dierenpark aangekocht. Tevens is een speeltuin aangelegd. Schoonmaak voorbij 1 Dan de kamerplanten9 Nadtt w(j een laatste blik hebben geworpen op één van de eerbied waardige Leidse huizen gaan wij deze stad en deze rubriek verlaten. Uw fotograaf werpt zich op de flets en gaat zich al peddelend ver meien in de schone omstreken van onze Sleutelstad. Hij neemt zijn kickdoos mee, dus U zult in de ko mende weken op deze plaats alléén foto's van schone hoekjes uit de om streken van Leiden aantreffen. De titel „De Stenen Spreken" zul len wij natuurlijk niet kunnen handhaven, omdat in de natuur het eerder de grassprietjes en de bomen zijn die hun eigen taal spreken, dan het dode steen. Hoe deze rubriek nu genoemd zal worden weten we nog niet. We hebben echter nog een hele week om er over na te denken. De vorige week S I Het smalle straatje met zijn idyl lische muur-met-bloesem kunt u vinden achter het huis van dc Leidse Courant. Het is de Lange Schoolsteeg. De waardebon van vijf gulden is deze week voor: Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor <5 De inzendingen worden inge- wacht, tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers vyordt -_• een waardebon van f 5.verloot. 4 Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of oriefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. LIET GEHELE HUIS heeft een een beurt gehad, de huis vrouw heeft hieraan veel werk besteed en het is dus geen won der, dat de kamerplanten wat te kort zijn gekomen. Aangezien we echter deze zo mer mooie planten aan de muur of in de vensterbank willen heb ben, dienen we nu onze a indacht aan onze vrienden te schonken. Bloeiende planten hebben veel licht nodig. Let wel, we zeggen speciaal veel „licht" en niet „zon". Er zijn n.l. veel planton die niet tegen de volle zon kun nen, te meer niet als zij ook nog achter vensterruiten staan, want daarachter brandt het nog meer. Wel moeten de planten in het volle licht staan, enkele uitzonde ringen daargelaten. CR ZIJN PLAJNTEN die gehecht zijn aian een vaste plaats, dat zijn onder meer de flamingoplant, de ficus, de meeste vetplanten, cactussen, o.a. die beslist niet ver plaatst mogen worden als ze in de knop staan, want dit heeft tot gevolg, da^ de knoppen zullen af vallen. Zelfs de potten omdraaien is niet gewenst, want de knop- pen trekken naar licht, waardoor zij afvallen. Bloeiende planten hebben in het algemeen meer water nodig dat niet bloeiende, vooral de azalea, die, in volle bloei staande, liever twee maal per dag dan eenmaal water heeft. Natuurlijk geldt hier het gezegde „over daad schaadt". Deze plant dient verder eens per week in een em mer water gezet te worden, zo danig, dat de aarde juist onder water komt te staan. Komen er op de aarde geen luchtbelletjes meer te voorschijn, dan heeft de plant voldoende. Alvorens deze plant weer in de kamer te plaatseri, verdient het aanbeveling haar even te laten uitlekken. Wanneer water? TEN GOEDE GEWOONTE is het verder om de planten 's zeul-, s vroeg in de morgen wa ter te geven, dan kunnen zij de warmte van overdag beter ver dragen, desnoods ook 's avonds. In de winter moeten zij 's avonds water hebben en wel liefst wat warm, zo ongeveer kamertem peratuur. Vele planten nemen géén koud water tot zich. Een ficus ademt door de blade ren. Ook de vingerplant doet dit. In verband hiermede is het nodig, dat de bladeren van deze planten eens per week met een spons af genomen worden. Bladplanten kunnen eveneens gezuiverd worden van stof en ongedierte door ze te besproeien met de bloemenspuit. JTicus, vingerplant en ook de vrij kostbare sansevieria houden van vochtige lucht, in verband waarmede men ze in een sierpot zet op een omgekeerd schoteltje in het water. In het algemeen kan men stel len, dat men kamerplanten eens in de week, indien het sterk bloeiende en eens in de veertien dagen als het minder sterk bloei ers zijn, moet bemesten. Rusten de of kwijnende planten mogen niet 'bemest worden, want zij kunnen de mest niet opnemen. Er zijn enkele planten, die veel licht nodig hébben, doch vooral geen middagzon. Dat zijn onder meer de kamerwingerd, flamin go, azalea, begonia's, btomelia's, cactussen, pantoffelbloem, ca melia. siernetel, cyclaam, ficus, gloxinia, kamerbrem, kamer- linde, kind-op-moederschoot, ko- raalimosje, het tiengebodenplantje oranjeappeltje (-boompje) en en kele andere. Wij schrijven geen middagzon, want ochtendzon is voor elke plant onmisbaar. U kunt niet alles weten? Nu de kachel niet meer brandt, maakt u deze toch van binnen schoon? U voorkomt hierdoor roesten .Al het vuil, ook uit de pijp, dient verwijderd te worden. Slepende deuren moeten zoveel mogelijk hersteld worden door de scharnieren vast te zetten. Pas als op deze wijze geen verbetering is 1e verkrijgen, mag de schaaf er aan te pas komen, maar met mate. Zilveren en ook verzilverde lepels en vorken enz. moeten ge regeld gepoetst worden, eohter niet met scherpe, zuurhoudende of schurende middelen. Men ge- brudke het speciale poets-crême hiervoor, in de handel verkrijg baar. Pensioenen die worden genoten uit. hoofde van een vroegere dienstbetrekking vallen onder de loonbelasting, ook de wediuwen- en wezenpensioenen. Is het aanslagbiljet van een der directe belastingen in het on gerede geraakt, dan kan men te gen betaling van f O.l'O 'bij de entvanger een duplicaat verkrij gen. Gedroogde wollen kledingstuk ken worden luchtig opgestreken met een lauwwarm ijzer of op geperst met gebruik van een vochtige doek. Alvorens men de kleding opbergt, moet het goed kurkdroog zijn. Hang gewassen dekens niet over één lyn om te arogen, maar hang ze over 2 lijnen, dat voor komt rekken. Klop dekens tijdens het drogen enige malen en bor stel de deken als deze geheel droog is. Doe dit echter voorzich tig en steeds in één richting. Vlekken op tinnen voorwerpen die in de oorlog ondergedoken zijn geweest, zijn niet meer te verwijderen. Men beschouwe de ze vlekken liever als een „her innering" aan bange dagen. 0 'OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOII Wij leven nu eenmaal in een land met een ap;-rt klimaat. De temperaturen zijn bij ons niet stabiel. Zó loopt u er luchtig en zomers bij en korfe tijd later wordt het fris en zou men iets warmer kleding op prijs stellen. Op zich is dit reeds voor de Ne derlandse couturiers een groot probleem, waarmede zoveel mo gelijk rekening wordt gehouden. In ons land werkt men daarom graag met vestjes en dergelijke om het hoofd te kunnen bieden aan de soms snelle temperatuurs- schommelingen. Hoe fraai overigens het vestje ook mag zijn en hoe aardig de jurk waarop het gedragen wordt ook is, toch vormt deze combi natie nooit een eenheid en dat kan onder bepaalde omstandig heden een handicap zijn, waar door wij er weinig Voor voelen een vestje aan te trekken en wij' soms liever wat koude lijden, dan de eenheid in onze kleding te verstoren. Misplaatste ijdelheid zal men misschien denken, maar het komt toch voor. Daarom is de bolero een uit komst. Dit algemeen bekende kle dingstukje kan van veel nut zijn. Het behoort bij de jurk, vormt er één geheel mee en biedt de draajgster de mogelijkheid er lek ker luchtig by te lopen, wanneer zij de bolero niet draagt. Door het aantrekken van dit kleding stukje kan ze zich enigszins be- 0 o jj 0 0 0 0 0 0 Q 0 0 0 n o 0 0 0 0 Uit de keuken geklapt Tomaten met kaasragoüt. 4 Tomaten van gelijke grootte, peper, zout, boter, 2 dl. melk, 20 gr. boter, 20 gr. bloem, 50 gr. in blokjes gesneden kaas. Een kapje van de tomaten af snijden, deze uithollen en be strooien met wat zout en peper. Ragout maken van 'boter, bloem en melk; zout en peper naar smaak toevoegen en de dobbel steentjes kaas erdoor roeren. De tomaten vullen met ragout, het kapje erop leggen en plaatsen in een vuurvaste schotel, waarin een klein beetje water en enige klontjes boter. De tomaten in een oven of op zacht vuur gaar laten worden (plm. 20 min.). Karnemelkvla. 40 Gr; custardpoeder, liter karnemelk, 100 gr. suiker, wat citroensap. De oustard in een gave pan (email) aanmengen met koude karnemelk. Ongeveer 1/2 liter karnemelk toevoegen en deze massa verwarmen onder goed roeren. Bij - de vla suiker voegen en enige druppels citroen sap. De vla laten afkoelen en verdunnen met de rest van de koude karnemelk. Bij deze vla kunnen boudoirbiscuits gepresen teerd worden. 5)e (tandiqe frateta schermen tegen de koude, wan neer de temperaturen dalen, vooral tegen de avond, die ook in onze zomer fris kan zijn. Dit is de reden, dat jurken voorzien van een bolero in ons land wel bijzonder geliefd zijn. Onze illustratie toont een heel aardig joirkje van bedrukte po- peline met een bolero. Het luch tige bovenstuk onder de bolero is van een ander dessin dan de rok en de bolero, waardoor een sportief effect wordt verkregen. Het bolerootje is trouwens met deze stof langs de rand afgezet. Op die manier vormt het één ge heel met de rest. Dergelijke kleding is bijzonder geschikt voor ons klimaat en biedt de draagster verschillende mogelijkheden, terwijl zy altijd correct gekleed gaat. Luchtige chocolade-pudding. yK Liter melk, 6ö gr. maizena of custardpoeder, 45 gr. cacao poeder, 75 gr. suiker, 1 ei, zout. Suiker, maizena of custard en cacao droog dooreen mengen, aanroeren met wat melk én met eidooier, rest der melk aan de kook brengen. Bij het mengsel iets kokende melk gieten, dan door de kokende melk roeren. Het eiwit stijfslaan en het eiwt- schuim luchtig door de pudding massa scheppen, nog even de massa verwarmen. De pudding overdoen in een vorm en laten afkoelen. Na storten presenteren met biscuits of vanillesaus. on on on oiio li o ii o ii o no no It O li o.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 7