Parachutistenkorps paraat, „Vaatbank" in voorbereiding enanderhalf miljoen nodig Priesterwijdingen Bisdommen Haarlem en Rotterdam Na woelingen kwam welvaart Hazerswoudse gastheer meent dat er van schuld sprake is ZATERDAG 26 MEI 1956 TWEEDE BLAD PAGINA 2 Wat doet het Nederlandse Roode Kruis II. Op de Voorlichtingsdag van het Ned. Roode Kruis deelde generaal b.d. P. Alons een en ander mede over het Roode Kruis-parachutistenkorps, dat in oprichting is. Reeds staat dit korps paraat met een eerste groep van tien man. Tien man getrainde parachutisten, leden van de Ned. Pa rachutistenclub, intensief opgeleid voor EHBO, eerste hulp in oorlogs omstandigheden, gewondenvervoer in moeilijk terrein, verbindingen, pionieren, i dentificatie, registratie, administratie en algemene kennis omtrent de organisatie der overhe den en van het Roode Kruis. De op leiding van deze parachutistengroep heeft te Leiden plaats gehad o.l.v. de heer W. B. ten Cate Brouwer. Deze groep wordt gevormd door een tiental van de bekwaamste EH BO-ers uit het korps en nog een tiental hoopt men spoedig gereed te hebben voor de taak, die hun wacht. De staf bestaat uit een commandant en twee artsen-parachutisten. Verschillende types van parachu tes worden nog nader bekeken, doch men zal in ieder geval speciale be stuurbare nemen, voorzien van ex tra borstparachutes, terwijl de be manning wordt uitgerust met bijzon dere overalls en schoeisel en valhel men van zo licht mogelijke samen stelling. Bij e.v. rampen is hef Roode Kruis in staat hulp te verlenen overal waar zulks nodig is. In tegenstelling tot het eerste tien tal parachutisten, opgeleid uit be kwame EHBO-ers, zal het tweede tiental bestaan uit parachutisten, die nog opgeleid moeten worden voor het EHBO-diploma. Er bestaat even wel tot heden geen opleiding in Ne derland, doch men hoopte met een buitenlandse instructeur en een tweetal Nederlandse hulpinstructeurs spoedig te kunnen beginnen. Met de Koninklijke luchtmacht worden on derhandelingen gevoerd om voor training en hulpverlening vliegtuigen beschikbaar te krijgen. Naast Leiden zal ook Arnhem waarschijnlijk als standplaats voor het parachutisten- korps worden bestemd. Zoals w'ij in de aanvang van ons artikel van gisteren reeds gezegd hebben, staat de jaarlijkse inzame ling voor het Roode Kruis weer voor de deur. Hoe noodzakelijk die gel den zijn heeft de heer A. van Em den, directeur van het Ned. Roode Kruis, in een korte uiteenzetting nog eens medegedeeld. De steeds verder om zich heen grijpende taken van het menslievend Roode Kruis-werk vragen steeds meer geld. Dankbaar wil het Roode Kruis zijn voor de steeds ruim ondervonden steun van het Nederlandse volk in 1954 werd 1.1 miljoen gulden, in 1955 1.2 miljoen ingezameld doch de uitgaven lagen 300.000 hoger, zodat uit de reserves moest worden geput, maar deze zijn niet onuitput telijk. Daarom hoopte de heer van Emden vurig, dat de komende inza melingsactie het ontbrekende tekort zal aanvullen. Men hoopt daarbij vooral op de steun van de inwoners uit die plaatsen en streken, waar het Roode Kruiswerk tot heden te weinig belangstelling genoot. Over de nieuwste taken sprekend, deelde de heer v. Emden enige mar kante bijzonderheden mede. In 1951 werd begonnen met de boottochten voor chronisch invaliden. Begonnen werd toen met 1 boot en 61 patiën ten, dit jaar trekt de boot 19 maal uit met 1300 patiënten. De vacantie- weken in het Henri Dunanthuis te Woudsohoten voor jonge chronisch invaliden begon ïp 1954 met 2 weken en 66 patiënten, dit jaar wordt ge durende 7 weken aan 250 patiënten onderdak verleend. Belangrijk jaar en belangrijk werk. Het volgend jaar zal het Neder landse Roode Kruis 90 jaar bestaan, een - jubeljaar dus, waarmede deze organisatie een der oudste nationale organisaties in' ons land is. De heer v. Emden deelde voorts een en ander mede over de bijeen komst der Liga van Roode Kruisver enigingen, pas te Genève gehouden, waar een ongelooflijk goede geest en verzoeningsgezindheid, ook van de zijde van Rusland tot uiting kwam. De internationale organisaties zul len in februari 1957 te New Delhi bijeenkomen. Het voornaamste punt zal de vernieuwing of uitbreiding van de in 1949 gesloten vierde Con ventie nopens de bescherming van de bevolking tegen onbeperkte oorlog voering zijn, de zogenaamde ABC (atoom-, bacterie-, chemische)-oor logvoering. De internationale hex-denking van het eeuwfeest van het Roode Ki'uis zal in 1959 (Solferino 1859) of in 1963 (eei-ste internationale bijeen komst 1863) worden gehouden. On langs is als 75ste lid van de Liga van Roode Kruisverenigingen Noord-Ko- rea ingeschreven. De Sowjet-Unie heeft een grote schenking voor het internationale werk gedaan en werkt op het ogen blik weer volledig met de zuster organisaties samen. Verbazingwekkende cijfers. De heer v. Emden deelde voorts nog enige cijfers mede over de grote bedragen, die voor en- door het Roo de Kruis voor internationale hulp werden bijeengebracht. Het Neder landse volk heeft nj. buiten de ruim drie miljoen gulden bij de jaarlijkse wervingsactie sinds 1953 een bedrag van 2.5 miljoen aan goederen ge schonken voor getroffenen bij ram pen in het buitenland. Verheugend was voorts de mede deling van de heer v. Emden, dat het Ned. Roode Kruis nog een schenking heeft van het Italiaanse Roode Kruis van 1.2 miljoen gulden, bijeenge bracht na de watefsnoodramp van 1953. Het ligt in de bedoeling van dit geld enige tientallen wijkgebouwen voor de Kruisverenigingen in het rampgebied te doen bouwen, waar van ook het Roode Kruis gebruik zal kunnen maken. Het aantal leden van het Ned. Roo- genaderd, doch dit aantal is veel te gering, zodat in het najaar grote le denwerfacties zullen worden gehou den, vooral in de streken, waar het Roode Kruis nog weinig leden telt. OPRICHTING VAN EEN „VAATBANK". Tenslotte heeft prof. dr J. F. Nu- boer, hoogleraar in de heelkunde te Utrecht en voorzitter van de centrale cofnmissie voor de „Vaatbank" van het Ned. Roode. Kruis, enige mede delingen gedaan over de oprichting van een dergelijke bank. De ontwikkeling van de chirurgie heeft in de laatste jaren een grote vlucht genomen, speciaal op het ge bied van hart en bloedvaten. Het is mogelijk gebleken geprepareerde J bloedvaten zoals stukken slagader, te transplanteren, waardoor iemand met zieke bloedvaten een aangetast of verkalkt deel vernieuwd kan krij gen. Daai'toe moeten de behandelen de chirurgen doorlopend kunnen be schikken over voldoende voorraad, hetgeen op het ogenblik nog lang niet het geval is. Het Ned. Roode Kruis heeft de moeilijke taak op zich genomen een centrale „vaatbank" op te richten, I waarin voldoende praeparaat zal I moeten worden opgeslagen om aan iedere vraag van de chirurgen te kunnen voldoen. Dit is reeds geschied op het punt van beendertransplanta- tie (de beenderbank), hoornvlies- transplantatie, de vervaardiging van bloedplasma en bloedprodukten en van geconserveerde moedermelk. De „vaatbank" zal jaarlijks over de bloedvaten van twintig tot dertig jonge volwassen overledenen moe ten kunnen beschikken om aan zijn taak te kunnen voldoen. Het is een uiterst tere aangelegenheid om aan nabestaande toestemming daartoe te vragen. Waar echter vele honderden levens met dit werk kunnen worden gered meent het Roode Kruis op vol doende medewerking voor dit mens lievende werk te zullen kunnen krij gen. Deze „centrale vaatbank" is de eerste ter wereld. Weliswaar bestaan jn Frankrijk, Zweden, de Ver. Sta ten en in ons land enige kleine cen tra, waar men wat vooi-raad kan aanhouden, doch tot een landelijke samenwerking was het op dit gebied tot nu toe nergen gekomen. Is het na alles, wat we hier over het Roode Kruis-werk hebben mee gedeeld, nog nodig ieder Nederlan der nog eens op te wekken zijn daad werkelijke belangstelling te blijven of te gaan tonen? En dit te doen door zich aan te melden als lid en door een flinke gave te schenken bij de a.s. campagne? LAATSTE KEUKENHOF-ZONDAG Hier en daar in de bollenstreek staan nog enkele late tulpen in bloei. Het bollenseizoen loopt ten einde. Overal zijn de kwekers bezig met het koppen van de laatste tulpen, zodat het aanstaande weekend van de kleu rige velden niets meer over zal 'zijn. De Keukenhof zal zondag voor het Official DKW-Dealer voor Leiden en Omstreken: MAREL's Autobe drijf N.V., Rijksstraatweg 336-340 („Den Deyl"), Tel. 2545 (K 1751 WASSENAAR. Official DKW-dealar voor de Bollenstreek en Omgeving: BAKKER's Automobielbedrijf, Höofdstr. 133, Tel. K 2532-7427. SASSENHEIM. Advertentie. Minister-president ontving het „Manifest van de Kruis tenslotte is thans de 530.000 laatst geopend zijn. Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de basiliek St. Bavo te Haarlem aan de volgende eerwaarde heren van het Bisdom Haarlem, de H.H. Wijdingen toege diend: De H. Wijding van het Priester schap: J. P. M. Alleman, S. Besse- ling, J. D. van Daal, N. A. Dodeman, Th. de Haan, E. H. M. Hammann. H. B. Hel loot, G. P. Kas, J. H. M. Koop man, A. P. Loos, G. I. Lottman, N. P. Reuzenaar, H. A. Schra/ma, J. A. Schut, P. A. G. M. Spierings, J. W. N. Valkestijn, C. Verberne, I. Th. J. Wüst. De H. Wijding van het Subdiako- naat: J. F. Bloem, Tlx. M. Braakman, Th. G. Brandsen, J. A. Broersen, W. J. Burgers, Th. Dekker, A. Th. Groot, Luxemburgs Groothertogin naar Nederland (vervolg) Nog maar kort geleden, op 9 mei. beleefde Luxemburg wederom een vorstelijke bruiloft, toen de oudste prinses, Elisalbeth, in de echt werd verbonden met een Oostenrijkse prins. In de jaren vóór 1940 bewoonde de vorstelijke familie 't kasteel Berg, dat op 25 km. afstand van de hoofd stad ligt. De Duitsers hebben er ech ter tijdens de oorlog grote verwoes tingen aangericht en daarom woont Luxemburgs eerste gezin sinds 1945 op het dichter bij de hoofdstad gele gen slot Fischlbach. De dagelijkse werkzaamheden van de groothertogin en prins Felix, die opperbevelhebber van het 5000 man tellende leger is, vindt evenwel plaats in het paleis in de hoofdstad Luxemburg. In haar vrije tijd houdt Charlotte vzich veel met tuinieren bezig. Ook de biologie heeft haar belangstelling, wat sterk tot uiting komt in haar uit gebreide bibliotheek. Corresponderen is een andere druk bedreven liefheb berij van haar. De groothertogin kleedt zich altijd zeer eenvoudig, doch steeds naar de laatste mode. Prins Felix heeft veel interesse voor poli tieke aangelegenheden. Hij is zeer sportief; vissen en jagen zijn de voor naamste hobbies van de prins. Even als zijn vrouw is hij dol op autorij den. Hij doet veel werk op sociaal gebied en is voorzitter van het Lu-' xemburgse Rode Kruis. Het vorsten paar kenmerkt zich door eenvoud en bescheidenheid alsmede een veelzij dige belangstelling in diverse zaken op elk terrein, Luxemburg, land van welvaart. Het land telt slechts ruim 300.000 inwoners, maar het beschikt over 'n omvangrijk bestuursapparaat, dat in hoofdzaak op het buitenland is ge oriënteerd. Door het aandeel in de Benelux en het lidmaatschap van vele Europese organisaties is de wel vaart er in hoge mate gestegen. De inwoners moesten echter ook flinke belastir^en gaan opbrengen en een behoorlijk leger op de been brengen (dienstplicht). Vóór de oorlog hadden zij met dit alles weinig te maken. Bijna de helft d#r bevolking werkt in de land bouw. De mijnbouw wordt in 't dal van Sauer en Moezel druk bedreven. De voornaamste delfstof is ijzererts, dat bewerkt tot ruw ijzer en staal, in onorme hoeveelheden wordt geëxpor teerd, voornamelijk naar Frankrijk. Het toerisme is een belangrijke in komstenbron voor Luxemburg. In de zomermaanden is het er dan ook een vakantieoord bij uitnemendheid. Echternach en Diekirch zijn ook de voornaamste toeristencentra in het zeer bosrijke en door vele kleine riviertjes doorstroomde landje. Voor badgasten is Mondorf de ideale plaats. De bevolking spreekt voor het grootste deel Letzeburgs, dat is een Duits dialect. Alleen de „hogere klasse" maakt gebruik van de Franse taal. Luxemburg is een prachtig, wel varend landje en met recht trots op zijn vorstenhuis. Moge groothertogin Charlotte, de peettante van onze prinses Marijke, wier doop zij op 9 oktober te Utrecht bijwoonde, bij haar driedaags bezoek aan ons land een allerhartelijkse ont vangst te beurt vallen. P. Hoogenboom, P. M. Kolkman, J. C. v. d. Plas, B. J. M. v. Santé, C. P. Th. Spiekerman, J. C. Suidgeest, L. J. Timmermans, G. Tol, J. J. v. d. Velden, J. Zoxtt. Tevens aan de volgende eerwaarde heren van het bisdom Rotterdam: De H. Wijding van het Priester schap: N. J. v. d. Akker, J. L. M. Am- merlaan, C. J. den Boogert, C. J. Heijnen, P. J. M. Hocks, W. J. Kleijn, J. P. v. d. Klugt, C. G. v. d. Kroft, A. J. Metten, W. H. de Munck, P. M. Olsthoorn, C. L. M. v. Ruyven, W. G. v. Sambeek, Th. A. S. v. Veen, A. G. J. Verkleij. De H. Wijding van het Subdiako- naafc: H. A. C. Banning, A. A. Hh. Berrevoets, J. G. M. v. Breugel, G. A. v. d. Bulk, J. A. Duivesteijn, J. M. A. Hilgersom, H. J. M. Hofstede, F. C. Kempen, A. H. A. Kester, R. M. Kuypers. J. C. Oosterwijk, P. Th. M. van Rijn, A. J. J. Simonis, W. M. v. d. Veer, G. W. M. Wilmink en F. J. W. van Zeeland. Gisterochtend hebben prof. R. P. Cleveringa, mr. Van Rijckevorsel en de heer S. Ch. Aalders, als onder tekenaars van het „Manifest der Zeven", dat handelt over de behandeling en berechting van Nederlandse gevan genen in Indonesië, dr. W. Drees 170.000 handtekeningen aangeboden, van meerderjarige Nederlanders die hun instemming met dit manifest hebben betuigd. V.l.n.r. dr. W. Drees, de heer C. Ch. Aalders, mr. K. van Rijckevorsel en prof. R. P. Cleveringa. WEDEROM AANKLACHTEN TEGEN MR. SCNOKKING Tevens wegens aanklacht belediging Zoals wij gisteren in een gedeelte van onze oplage nog konden mede delen, heeft de officier van justitie te Den Haag twee aanklachten ont vangen tegen de burgemeester van Den Haag, mr Schokking, in verband met de kwestie Hazerwoude. De eerste aanklacht afkomstig van de schoonmoeder van de heer Pino, die in October 1942 te zamen met zijn vrouw, kind en gastheer te Hazerswoude werd gearresteerd. Een vi-oegere klacht tegen mr. Schokking, ingediend door mej. M. Pino werd om juridische redenen af gewezen, omdat mej. Pino gesteld had, dat de heer Pino door de Duit sers zou zijn vermoord, terwijl ge bleken is, dat hij in de gevangenis te Scheveningen zich van het leven heeft beroofd, na ernstig door de Duitsers te zijn mishandeld. De klacht van de schoonmoeder handhaaft de beschuldiging, dat haar dochter en haar kleinkind in Oswie- cim door de Duitsers zijn vergast. schuldige toedoening van de heer Schokking is geschied, voegt schoonmoeder thans de beschuldiging toe, dat de heer Schokking bij zijn laatste verweer in deze zaak de na gedachtenis van haar schoonzoon en dochter, benevens de gehele Joodse bevolkingsgroep, beledigd heeft, door te verklaren, dat-hij sterke aanwij zingen meende te bezitten, dat de slachtoffers provocateurs van Duitsers waren. De overweging van de Hoge Raad, dat sinds 1946 geen nieuwe omstan digheden in deze zaken aan het licht gekomen zijn, acht zij onjuist. Onder andere voert zij aan, dat tijdens de laatste onderzoekingen, dit jaar ingesteld!, uitdrukkelijk door de heer Plaizier, toendertijd politie man te Hazerswoude, is verklaard, dat hem door mr Schokking geen opdracht zou zijn gegeven een ging tot ontsnapping open te laten, zoals door mr Schokking beweerd is. „Geen noodzaak". Vooi^ts heeft mr Schokking -- vol gens de aanklacht de pertinente verzekering van ds Heuzeveldt, dat het hier inderdaad Joden betrof, niet Belediging. willen geloven en hiernaar ook geen onderzoek ingesteld. Een verzoek dat Aan de beschuldiging, dat dit door de dominee van de Pino's na hun En wederom overtrof de Hollandse Nieuwe iedere verwachting De trawler Sch. 171 „Cornelis Vrolijk" van de IJmuider rederij Vrolijk heeft onder schipper Cor Korvink de jacht op de „Hollandse nieuwe" van dit Jaar gewonnen. Om ongeveer half vier meerde het schip vrijdagochtend in de haven van IJmuiden, waar onmiddellijk met het lossen enproeven van de eerste nieuwe haring werd begonnen. Hoe het smaakte toont deze foto: v.l.n.r. de heer H. de Boer, wethouder van Velsen, schipper Korvink en de reder C. VroHjk. arrestatie bereikte om hen te bezoe ken, werd door de burgemeester na telefonische informatie ontraden. Voorts bestrijdt de aanklacht de bewering van mr Schokking, dat ge heel Hazerswoude met de arrestatie op de hoogte zou zijn geweest, waar door hij in een dwang positie was ge raakt en ihet gezin aan de S.D. had moeten uitleveren. De gastheer. De heer Slui, die als gastheer van. het gezin tegelijk door de Hazers woudse politie op bevel van mr Schokking werd gearresteerd, ver klaart in zijn aanklacht, dat hij zijn leven heeft behouden, door strak vol te houden, dat hij niet wüst, dat het gezin Joods was, een bewering, die de Pino's gedekt hebben, waarvoor de heer Slui "de nagedachtenis dier omgekomenen niet dankbaar genoeg kan zijn en waarvoor hij hen nu nog iedere dag herdenkt. De aanklacht van de heer Slui is ingediend ha overleg met de procu reur-generaal bij de Hoge Raad. Zelfs wanneer de heer Schokking ernstige verdenkingen van provo catie gekoesterd had, was het, vol gens de heer Slui, toch niet nodig geweest om ook het kind en hem te laten arresteren. Deze verdenking had echter, vol gens de aanklacht, iedere grond ver loren, daar de heer Pino reeds in de cel te Hazerswoude een poging in het werk heeft gesteld zich van het leven te beroven, iets, waarvan de agent Plaizier en de heer Slui hem met moeite hebben kunnen weerhou den. Ook de mededeling van de heer Schokking, dat hij negen dagen ge wacht heeft, voordat hij het gezin overgaf aan de S.D., wordt door de heer Slui aangevallen, daar agent Plaizier hem en het gezin de eerste dag na de arrestatie reeds mededeel de, dat de heer Schokking naar de S.D. opgebeld had; volgens agent Plaizier heeft mr. Schokking de S.D. dus tweemaal opgebeld, ook nadat de poging tot zelfmooi'd van de heer Pino hem door agent Plaizier gemeld was. Vooi'ts vermeldt de heer Slui in zijn aanklacht de wonderlijke gang van zaken bij de bijzondere rechts pleging. waar hij verschillende ma len aangifte van het geval heeft ge daan, doch steeds zonder uitwerking. Felle brand teistert historisch lepsnrode Vannacht omstreeks half een is er brand uitgebroken in het uit het be gin van de achttiende eeuw dateren de buiten „Iepenrode" aan de Heren weg te Heemstede. De door nog on bekende oorzaak ontstane brand aan de noordelijke vleugel werd ontdekt door de huisbewaarder die met zijn gezin de bovenverdieping bewoonde. Verder bevonden zich in het huis de eigenaar met zijn gezin. De vrijwillige brandweer van Heemstede bestreed het vuur aan vankelijk met zes stralen, welk aan tal later uitgebreid werd1 tot negen. Terwijl d? gehele bovenverdieping in lichter laaie stond, trachtte men een deel van de zeer kostbare inboe del in veiligheid te brengen. Omstreeks naif twee was de brandweer het vuur meester. De bovenverdieping was geheel uitge brand, de benedenverdieping, waar in zich de kostbare bibliotheek be vond, kreeg aanzienlijk waterschade.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6