2)e £oid6e6ou/fccmt „COMMUNISME 'n gigantische mislukking Eisenhower sprak in Texas Premier van Tunis maant landgenoten tot kalmte Adenauer haalde bakzeil Egyptische persstem voorspelt Britse catastrofe in Aden ZATERDAG 26 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13813 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 i. mnd., f7.— p. kwart. Franco p.p. f7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes S 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. MOLLET SPRAK KLARE TAAL WERELDSCHOKKENDE DINGEN hebben zich deze week niet voorgedaan. De Fransen hebben Moskou met lege handen verlaten en dat was te voorzien. Met een hof felijk communiqué in het genre van „we hebben elkaar beter leren ken nen" werd de zaak afgedaan. Bemoedigend is echter, dat Frank rijk zich heeft doen kennen als een hechte schakel in het defensiesys teem van het Westen. De demobili satie van meer dan een miljoen Rus sische soldaten, gepubliceerd op het moment dat de Franse delegatie in Moskou uit het vliegtuig stapte, heeft de Fransen niet kunnen verlei den tot medewerking aan een ontwa pening vóór de kwestie van de Duit se hereniging is geregeld. Op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat, heeft Mol- let het Westen verdedigd tegen de Russiche kritiek. Er mag dan op geen enkel belangrijk punt overeen stemming bereikt zijn, één ding is toch wel heel behartigenswaardig bij het overpeinzen van de Russisch- Franse conferentie. En dat is: Frankrijk denkt er niet aan, om de banden met zijn bondge noten losser te maken. \/OOR NEDERLAND was de reac- tie van Washington op het be zoek en de redevoeringen van pre sident Soekarno belangrijk. Soekar- no zal zich misschien verbaasd heb ben over de grootse ontvangst, die hem werd bereid. Tienduizenden mensen langs de wegen, de beroem de papiersnipperregen in New York en overal hoffelijkheid en hartelijk heid. Wat Soekarno waarschijnlijk wel verwacht had, maar niet gekregen heeft, is de Amerikaanse steun in de kwestie Nieuw Guinea. Hoewel hij voor zijn doen zeer gematigd was in de congresrede, heeft Amerika dui delijk laten blijken, dat het zioh niet voor Soekarno's Nieuw Guinea- karretje zal laten spannen. Uiteraard heeft Amerika grote be langen in Azië en wil het graag „de harten van de Aziaten veroveren". Maar het gaat daarbij niet zover, dat het de Papoea's een regering gaat opdringen, die in Amerikaanse bla den „minstens even uitheems werd genoemd als een Nederlands be stuur" Al schuifelt de Russische tweeling B. en K. knuffelend en strelend op vrijersvoeten over de gehele wereld, voor Amerika blijkt dat nog geen reden te zijn om het verstand te ver liezen bij „het veroveren van har ten". {Pleidooi aooi keten aan &ckolen President Eisenhower heeft gisteren aangedrongen op hulp van de grote Amerikaanse universiteiten aan landen die in ontwikkeling zijn achter gebleven. Hij pleitte voor een gordel van wetenschappelijke en technische scholen over de hele wereld als een „verbindingsweg met verkeer in beide richtingen" tussen het Oosten en het Westen. Een soort van intellectueel „Punt vier programma" dus. In een grote rede te Waco in Texas, waar hij zijn 38ste eredoctoraat in ontvangst nam, onderstreepte Eisenhower verder de noodzaak van Europese eenheid. De president poogde ook de vrijheidsverlangens van volkeren die nog altijd achter het ijzeren gordijn gehouden worden, aan te moedigen. Hij noemde het wereldcommunisme een „gigantische mislukking" en adviseerde de volkeren van achter het ijzeren gordijn zich „zonder vrees, in de volheid van menselijke vrijheid" achter de leiding van het Westen te scharen. Nationalisme geen gevaar In zijn rede, die in de hele Ver. Staten door de televisie werd uitge zonden, zei Eisenhower verder, dat niets gevreesd behoeft te worden van (het getij van nationalisme. De Ver enigde Staten zullen de geboorte van iedere nieuwe natie met voldoening blijven verwelkomen. De president •zei dat het Amerikaanse volk sympa thie moet hebben voor de aspiraties van anderen, indien de Verenigde Staten de wereld moeten leiden in de groei van vrijheid en menselijke 'waardigheid. Eisenhower beloofde voortgezette trouw aan de Verenigde Naties, maar onderstreepte dat „kleine groe peringen" van deelgenootschap en hulp zich doeltreffender van vele ta ken van samenwerking kunnen kwij ten. RUSLAND NODIGT HOGE BRITSE EN AMERIKAANSE LUCHTMACHTOFFICIEREN UIT De Sowjetrussische regering heeft de Britse minister voor de lucht macht, Nigel Birch, en hoge R.A.F.- officieren uitgenodigd de 24e juni te Moskou te houden „Dag der Russi sche luchtvaart" bij te wonen, aldus heeft het betrokken Britse ministerie vrijdag te Londen bekendgemaakt. Aan de Amerikaanse luchtmacht is als gemeld, een overeenkomstige uit nodiging gedaan. Er is nog geen beslissing op deze uitnodiging genomen. opleiding op te zetten, als een mid del om wederzijds begrip en samen werking te vergroten. Over het communisme zei Eisen hower o. a.: „Het communisme is wreed, onver draagzaam en goddeloos. Het maakt WEER EEN JAPANSE VISSER RADIO-ACTIEF BESMET De schipper van de Japanse vissers boot „Taiyo Maroe", die zich 21 dezer, toen boven het atol Bikini in de Stille Oceaan een Amerikaanse water stofbom tot ontploffing werd gebracht ruimschoots buiten de gevaarzone bevond, vertoont duidelijke verschijn selen van radio-actieve besmetting. De „Taiyo Maroe" heeft opdracht gekregen onverwijld naar zijn thuis haven te varen, opdat de gehele be Particulier. De president sprak voor 11.200 per sonen in het „Heart of Texas" Coli seum. Hij opperde dat de grote uni versiteiten van de Verenigde Staten, samen met particuliere instellingen en daarbij krachtig gesteund, zich •z&uden zetten aan de taak in de hele wereld een uitgebreid program van een bedreiging, waarvoor zelfs de Ver. Staten niet volkomen veilig zijn. Maar zelfs in deze vorm openbaart zich op reusachtige schaal het falen van deze leer. Ook in de landen, die •het overheerst, houden nog honder den miljoenen aan hun godsdienstig •geloof vast en zij worden nog steeds gedreven door een verlangen naar vrijheid en gerechtigheid". De president deed een beroep op de niet-communistische landen om de onderlinge handel te ontwikke len en samen te werken bij de ver wezenlijking van wettige politieke en economische verlangens. Ook zouden de sterkere landen de zwakkere moeten helpen. De Tunesische premier, Habib Boer- zij haar verdedigen en door over- guiba, heeft vrijdagavond in een i dreven ijver zich mengen in zaken die radio-rede een beroep op zijn landge- hun niet aangaan. Deze initatieven noten en in het bijzonder op de leden hadden vaak rampzalige gevolgen, van zijn eigen nationalistische Nieu-I jn Marokko heeft de minister van we-Grondwetspartij gedaan om del binnénlandse zaken meegedeeld, dat orde te handhaven en een einde te|^e provinciale gouverneurs opdracht Geen breuk in kabinet Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft gisteren de cri sisstemming in zijn kabinet aanzien lijk verminderd door zijn vertrouwen •uit te spreken in zijn minister van •Eonomische Zaken, Erhard, die hij woensdag scherp had gekritnseerd. De vertrouwensverklaring werd uitgesproken na een ernstig maar vriendschappelijk gesprek van Aden auer met Erhard. De bondskanselier •zal een soortgelijk gesprek met mi nister Financiën, Schaeffer, voeren. Er is voorlopig geen gevaar meer voor een kabinetscrisis, ofschoon het meningsverschil over de conjunctuur- politiek nog bestaat. Het onderhoud met Erhard kwam •na een stormachtige kabinetszitting 'waarin Adenauer geëist had, dat Er hard en Schaeffer uitleg zouden ge ven van de jongste discontoverho- 'ging. Teneinde de Westduitse hoogcon junctuur aan banden te leggen, had de federale bank vorige week het dis conto van 4 tot 5Yi pet. verhoogd. Adenauer noemde daarop, in een toespraak tot de federatie van Duit se industrieën, de beslissing van de bank „een -nvare slag" voor de eco nomie. Hij w i/erde kritiek op Erhard 'en Schaeffer, omdat zij steun ver leend hadden aan de beslissing van de bank. Naar 'vernomen wordt, beschouw - dien Erhard en Schaeffer dit als een persoonlijke belediging. Volgens on bevestigde berichten dreigden zij af te treden als Adenauer niet week. maken aan incidenten, die het gezag van de nieuwe onafhankelijke staat Tunesië schaden. Terwijl hij sprak werden twee leden van de militaire onder bewaking naar Tunis overgebracht wegens verwon ding van een Franse kolonel. Vijf Tu- nesiërs zullen maandag wordien be recht op beschuldiging van moord op twee Franse soldaten. Bóunguiba verwees naar beide inci denten en naar een crcVr van het ministerie van binnenlandse zaken. Militairen leden mogen niet zonder waarschuwing schieten, wagens moe ten na iedere missie bij een verant woordelijke persoon worden ingele verd en elke groep van leden van waakzaamne' ascommissies moet wor den vergezeld door een politieman of soldaat. De premier zei, dat de openbare orde in Tunesië wordt bedreigd door Tunesische en Franse terroristen, die met geweld zullen worden bestreden, evenals Tunesiërs, die zich in de ber gen ophouden en weigeren hun w pens neer te leggen. Verder wordt de openbare orde be dreigd door personen, die menen dat ACTIE VOOR EEN BISDOM HAMBURG Een comité te Hamburg heeft een actie voor de oprichting van een bis dom Hamburg ingezet. Aangevoerd wordt, dat slechts bisschoppelijke lei ding in een wereldstad als Hamburg eenheid van Zielzorg kan scheppen. Men wijst er op, dat ook de Evangeli sche Kerk in Hamburg een eigen bis schop heeft. {Moed ktifft vloeien aan de (vonten aan ttlyeiijz hebben .gekregen de inlevering alle wapens waarvoor geen vergun ning is gegeven, te gelasten. Alle andere wapens moeten binnen twee weken worden geregistreerd. „Dit is in hoofdzaak een voorlopige maat regel bedoeld om een einde te maken aan een toestand die ernstig is gewor den", aldus de minister. onderzocht. Ondergrondse kerk te Lourdes Woensdag 20 mei zal de bouw van een nieuwe ondergrondse kerk bij het heiligdom van Lourdes plechtig worden ingezegend. Kardinaal Ger- lier, aartsbisschop van Lyon, zal. rechtop staande in een jeep, om de bouwplaats van de nieuwe kerk heen rijden. De kerk, die ondergronds ont worpen is om de harmonie der be staande heiligdommen niet te ver storen, wordt 200 meter lang en 60 meter breed, zonder pilaren, en zal twintigduizend plaatsen bevatten. Zü wordt toegewijd aan de H. Pius X. Men hoopt het werk tegen 1958, het eeuwjaar van de verschijningen van de maagd Maria aan Bernadette Sou- birous, gereed te hebben. McCarthy steunt eisenhower. Joseph Mccarthy, de republikeinse senator die de regering Eisenhower vaak heeft gecritiseerd, heeft vrij dag op een republikeinse bijeenkomst verklaard, dat het „absoluut" nood zakelijk is de president en vice-pre sident Nixon te steunen bij de ko mende verkiezingen. Hij voegde hier aan echter toe, dat dit niet beteken de, dat men slaafs een partijlijn moet volgen. Soekarno heeft New York verlaten President Soekarno heeft zijn drie- daags bezoek aan New York vrijdag beëindigd niet een tocht door Wall- street, waar hij een blik „achter de schermen" van het financiële cen trum kon werpen. Hij was daar de gast op de .New Yorkse Effectenbeurs. De makelaars hielden midden in de ochtenddrukte op met zaken doen om te applaudise- ren voor de president. Tegen de middag vertrokken pre sident Soekartno en zijn gezelschap naar Philadelphia. Soekarno's zoon vergezelde zijn vader niet op zijn bezoek aan Wall- street. Hij stelde meer belang in een rit in de ondergrondse. Voor zijn vertrek naar Philadel phia werd president Soekarno een fotografisch verslag van zijn bezoek overhandigd. Soekarno's zoon kreeg een album aangeboden met foto's van New York. De president en ho ge leden van zijn gevolg kregen ook horloges als aandenken aan het be zoek. Zaterdag gaat president Soekarno naar Springfield (Illinois) waar hij een krans zal leggen op het graf van Abraham Lincoln. Voor zondag en maandag staat een bezoek aan Detroit op het program. Dinsdag zal de Grand Canyon in Arizona bezichtigd worden. Woensdag brengt Soekarno een bezoek aan Hoilywood. Vrijdag wordt San Francisco bezocht en op 3 juni arriveren de Indonesische gas ten te Niagara Falls om vandaar door te reizen naar Canada. Gevechten op Cyprus De Britse autoriteiten hebben vrij dag voor onbepaalde tijd een uit gaansverbod afgekondigd in Larna- ca, aan de zuidkust van Cyprus, waar ernstige gevechten zijn gele verd tusen Griekse en Turkse Cy prioten. Zeven Turken en zes Grie ken zijn gewond bij die gevechten, waarbij de partijen elkaar in de stra ten van de Griekse wijk met stok ken, stenen, flessen en messen te lijf gingen terwijl vrouwen uit de huizen met bloempotten gooiden. Donderdag hadden opgewonden Turken reed Griekse winkels en hui zen aangev. llen als vergelding voor een aanval van verzetslieden op een Turkse politieman. Vrijdag drongen opnieuw groepen Turken de Griekse wijk binnen. Later organiseerden de Grieken „tegenaanvallen" op de Turkse wijk. Britse militairen maak ten een eind aan de straatgevechten. Het officiële Egyptische blad „Al Gomhoerija" heeft vrijdag in een hoofdartikel verklaard dat het „Brit se imperialisme" in Aden voor een catastrofe staat. Dat zou reeds „bin nen enkele weken" kunnen blijken. De nationalistische leiders in Aden weten wat zij willen en werken vol gens een vast plan dat onvermijde lijk zal leiden tot de nationale be vrijding, aldus het blad. Het Egyptische radiostation „De stem der Arabieren" heeft dezer da gen in zijn uitzendingen de inwo ners van Aden het voorbeeld van In dia en Egypte, die zich van het Britse imperialisme hebben bevrijd, en de inwoners van Cyprus en Kenia, die tegen de Britten strijden, voor ogen gehouden. De ambassade van Saoedi-Arabië in Parijs heeft rij dag een communi qué uitgegeven waarin de Britten beschuldigd worden van „wreedhe den" in het gebied van Aden. Deze beschuldiging slaat op Britse radio berichten volgens welke vliegtuigen van de R.A.F. drie vrachtauto's die op weg waren naar Aden, hadden beschoten en vernield, aldus het communiqué. Hieraan werd toegevoegd, dat Saoedi-Arabië geen enkele aanspraak maakt op Aden of de aangrenzende Britse protectoraten. Reuter tekent hierbij aan dat Brit se straaljagers zondag schijnaanval- len hebben gedaan op drie vracht auto's met stamleden uit het protec- Bij een operatie in de bergen bij Bouzegza in Algerije, onder bevel van generaal Massu, heeft een eenheid van het Franse vreemdelingen-legioen twee van de Fr anse soldaten ontdekt, die bij de belegering door opstan»- delingen van het plaatsje Palestro, welke vele slacht offers eiste, verdwenen. De ene bleek te zijn omgekomen, de andere, Pierre Dumas, leefde nog, maar was zwaar gewond. De foto laat zien hoe een van de militairen, die de twee mannen ontdekten, na de strijd gewond do or een van zijn kameraden in veiligheid wordt gebracht. De strijd in Algerië Franse militairen, die. grotten in het gebergte van Boe Zegza hebben doorzocht, troffen hierin geweren, vijftien automatische pistolen en springstoffen aan. Een rebel werd hierbij gedood en 'n andere gevan gen genomen. Bij andere gevechten, in het Noor den van het departement Constanti- ne, werden verscheidene opstande lingen gedood. In het gebied van Ka- bilie sneuvelden er drie, terwijl der tien gevangen genomen werden. Eni ge Franse militairen werden gewond. In het departement Oran arre steerde de politie negentien perso nen op verdenking van sabotage aan spoorwegen en te velde staande gewassen. Mohammedaanse studenten van de universiteit van Algiers en leerlin gen van middelbare scholen staakten vrijdag. Vliegtuigwrak met 31 doden Een douglas DC-3 van de Guate maleense staatsluchtvaatmaatschap- pij met 31 inzittende is 130 km ten Noord-Oosten van de stad Guatema la tegen een heuvel gevlogen. Het nog brandende wrak van het vlieg tuig. is vrijdag gevonden. Levenste kenen zijn niet waargenomen. toraat Aden, die zach circa 50 kilo meter binnen de oostelijke grens het protectoraat bevonden. De stamleden gaven zich toen over, 52 van hen werden gevangen genomen, de 67 anderen werden vrijgelaten. Volgens de Britse inlichtingendienst keerden de stamleden terug van een illegaal bezoek aan Najran in Saoedi- Arabië. Sommigen van hen hadden daar wapens gekregen. Saoedi-Arabië en Jemen zouden proberen de stamleden over te halen onrust te verwekken in de Britse protectoraten. Volgens het communique van de ambassade van Saoedi-Arabië heb ben de Britten „valse" berichten over het voorval verspreid, waardoor het verminderen van de spanning in de Brits-Arabische verhoudingen ge schaad wordt. Britse volk voor anti-inflatieproef De Britse minister van Financiën, •Harold Macmillan, heeft in een rede te Newcastle-on-Tyne het Britse volk gewaarschuwd voor het gevaar van een voortdurende stijging van lonen en prijzen. „Een nieuwe verhoging van de sa larissen zoals wij de afgelopen twee jaar meegemaakt hebben, zou een ramp voor de Britse economie zyn. Ik gebruik dit woord opzettelijk en in het volle besef van mijn verant woordelijkheid", spark Macmillan. Het voorstel van de Laibourpartij om weer een prijscontrole in te stel len, ten einde inflatie te voorkomen, verwierp de minister. Hij zei dat hieruit tevens een controle op lonen en winsten zou volgen en dat dit on verenigbaar is met vrijheid en demo cratie. Macmillan voegde hieraan toe dat Groot-Brittannië voor een „beslis sende proef" staat, maar hij hoopte dat het land deze zal doorstaan met «behulp van gezond verstand en een •goed humeur. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. weer Geldig van zaterdagavond tot J zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur. hogere maximum- temperaturen. Op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk vrij veel S S bewolking met een matige wind S uit noordelijke richtingen. Later uver het algemeen nogal zonnig weer met een zwakke verander- J lijke wind. Hogere maximum- j temperaturen. Weekend met storingen Een kleine storing, die vrijdag over West Duitsland naar het noorden trok, heeft vanmorgen Denemarken bereikt en vult nu snel op. De storing werd vergezeld door een vrij inten sief neerslaggebied, dat in uiterst langzaam tempo over Nederland trok. Aan de achterzijde van de storing voeren Noordelijke winden koele lucht over de Noordzee aan. In de hogere luchtlagen staan boven ons land echter zuidelijke winden. Boven Spanje ontwikkelde zich zaterdag morgen een storing, die zich lang zaam in ongeveer noordoostelijke richting bewoog. Deze storing kan gedurende het weekeinde het weer in ons land beinvloeden. 27 Mei zon op 4.33, onder 20.46; maan op 23.06, onder 6.46. 28 Mei zon op 4.32, onder 20.48; maan op 23.36, onder 7.47. Hoogwaterstanden 27 Mei v.m. 5.00; n.m. 5.25. 28 Mei v.m. 5.30; n.m. 6.00. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden; temp. weer STOCKHOLM licht bew. 22 C. OSLO motregen 22 KOPENHAGEN regen 19 ABERDEEN zwaar bew. 15 LONDEN zwaar bew. 16 AMSTERDAM geheel bew. 12 LUXEMBURG mist 12 PARIJS licht bew. 17 BORDEAUX regen 17 GRENOBLE zwaar bew. 18 NICE onbewolkt 21 BERLIJN geheel bew. 26 FRANKFORT onbewolkt 17 MUNCHEN onbewolkt .15 ZURICH mist 14 GENEVE mist 16 LOCARNO licht bew. 20 WENEN zwaar bew. 19 INNSBRUCK nevel 14 ROME nevel 20 AJACCIO zwaar bew. 19 Korreltje Geef nooit 'n stok aan een dwaas.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1