WERELDTENTOONSTELLING 1958 Dochter door haar vader mishandeld ZATERDAG 26 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 zal Ut ffluiA&el Aledettatot zijn 30 Miljoen bezoekers worden verwacht Voor de Nederlandse afdeling van de wereldtentoonstelling 1958 te Brus sel is het water als thema gekozen, omdat het in onze geschiedenis een zo uitermate belangrijke rol heeft gespeeld en het karakter van ons volk heeft helpen vormen. Dit the ma, dat zeer aantrekkelijke toepas singsmogelijkhedcn biedt, zal ons te vens in staat stellen een typisch Ne derlandse afdeling in te richten. Deze Nederlandse afdeling die op 3 april 1958 wordt geopend, zal een oppervlakte van 2.5 ha beslaan; zij zal zich op korte afstand van het spectaculaire „Atomium" bevinden, het uit negen atomen bestaande 2 miljard maal vergrote en honderd tien meter hoge model van een ijzer- molekuul. STEUN BEDRIJFSLEVEN. De Nederlandse regering heeft zes miljoen gulden ter beschikking ge steld en tot een bedrag van 1.5 mil joen in een garantiefonds deelgeno men. Voor alles zal evenwel de steun van het Nederlandse bedrijfsleven nodig zijn om deze Nederlandse afde ling tot een succes te maken. De Ne derlandse afdeling wordt geen jaar beurs of tentoonstelling in de tradi tionele vorm. De zakenman kan er geen stand huren en het is niet de bedoeling dat bepaalde artikelen wor den gepousseerd. Wel zal „Het Ne derlandse kwaliteitsprodukt" naar voren worden gebracht. Collectieve inzendingen van indus trie, handel en verkeer, maar ook op het gebied van kunst en weten schappen, op geestelijk en sociaal terrein, moeten de bezoekers een in druk geven van wat de Nederlander presteert. 42 LANDEN. Op de wereldtentoonstelling zullen 42 landen vertegenwoordigd zijn en men verwacht er meer dan 30 mil joen bezoekers. Hoe beter Nederland in Brussel voor de dag komt, des te meer buitenlanders zullen in het groot willen zien, wat ze in Brussel in het klein hebben bewonderd. Dit in aan merking nemende zal men er in Ne derland goed aan doen, rekening te houden met een zeer druk 'toeristen seizoen in 1958 en dienovereenkom stig maatregelen te treffen. iDe architecten hebben het grond schema van de Nederlandse water werken als basis van hun plan ge nomen. De geaardheid van het .be schikbare terrein te Brussel, dat een niveau verschil tussen het hoogste en het laagste punt van 7 meter heeft, kan volledig worden uitgebuit om de wijze waarop buitenwater-zee, grote rivieren en binnenwater-pol- derboezem, tochtsloten enz. met el kaar in verbinding staan, aan de 'be zoeker duidelijk te maken. Het ter rein is door een forse dijk in twee niveau's verdeeld. In het hooggelegen gedeelte bevindt zich een uitgestrekt waterbekken, het buitenwater voor stellend, terwijl in het laaggelegen deel een polderlandschap aanschou welijk wordt voorgesteld. Een ge maal laat zien hoe de polder wordt drooggemalen. Op daarvoor in aan merking komende plaatsen op het terrein en in de tentoonstellingshal len wordt de verhouding tussen Ne derland en het water suggestief weer gegeven. NEDERLANDSE SFEER. In de omgeving van de hoofingang, die zich op het hooggelegen gedeelte bevindt, staat het ontvangstcentrum met een zaal voor 200 personen, grenzend aan een dakterras, dat plaats biedt aan 600 bezoekers. Het plateau wordt afgesloten door een grote wa terpartij. die aan drie zijden wordt begrensd door hallen, waarin collec tieve inzendingen zuilen worden on dergebracht van scheepvaart, lucht vaart, handel en verkeer. De vierde zijde van de watervlakte wordt gevormd door de dijk, die het .achterliggende polderlandschap be schermt. Hier bevinden zich dan de hallen voor de industrie en verder ,zal hier de waterbouwkunde in theo rie en praktijk te zien zijn. De land- bou waf deling sluit de Nederlandse inzending aan een zijde af en volgt daar het grillige beloop van de ter- reingrens. Deze afdeling begint met een expositie van boerderij-elemen ten. een windmolen en een „kunst matige wolk", als echt Nederlands symbool en eindigt in een heuvel in het terrein. Onder een koepelvormig dak zal voorts een beeld worden gegeven van onze grote waterbouwkundige wer ken, van de Zuiderzeedrooglegging, van het Deltaplan en van de weten schappelijke achtergrond daarvan. Drie maanden geëist De politierechter te Amsterdam heeft gistermorgen de veehouder C. L. uit Landsmeer zes weken gevan genisstraf opgelegd wegens het meer malen mishandelen van zijn 18-jari- ge dochter. „Het is meer dan beest achtig zoals u tegen uw dochter bent opgetreden", aldus de politie rechter. Op 9 maart van dit jaar was het meisje met haar broertje aan het melken. Bij het óverschenken van de melk uit zijn emmer in die van haar morste de jongen met opzet. De vader, een driftig man. die het zag gebeuren ontstak in woede, greep een melkstoeltje en begon zijn doch ter te slaan. Het meisje vluchtte het land in, maar werd door haar vader achtervolgd, die zijn dochter inhaal de en haar al trappend naar de boer derij terugdreef. Hij gooide haar daar op een hoop stenen en sloeg zijn dochter vervolgens 'met het hoofd op de stenen van een straatje. Tenslotte, was. de moeder tussen- beiedgekomen en het meisje zei ter zitting, dat als dit niét was geschied haar vader haar waarschijnlijk in zijn drift dood had geslagen De bu ren bemoeiden zich er mee en waar schuwden de rijkspolitie, die het meisje, dat bont en blauw geslagen was, op verscheidene plaatsen op haar lichaam bloeduitstortingen en kneuzingen had opgelopen, naar een dokter zond. De vader vond de voorstelling van zaken: „schandelijk overdreven". Hij kon zich van het gebeurde, naar hij zeide, niets meer herinneren. De houding van het meisje tegenover haar ouders was volgens hem de oorzaak van alles. De politierechter las verscheidene verklaringen voor waarin het meisje beschreven wordt als een lief kind, dat zeer gezien is, alles voor haar ouders doet en een vreselijk leven heeft gehad. Na het gebeurde in maart is zij naar haar tante in Edam gegaan. „Ik heb het nog nooit zo goed gehad als daar", deelde zij zelf mee. Voor alles wat er thuis gebeurde kreeg zij de schuld en klappen. Haar broertje kon geen kwaad doen. Toen zij twee jaar geleden verke ring kreeg legde haar vader die dit ontkende haar een jaar huis arrest op. Als zij dan toch uit mocht ging er altijd een familielid als be geleider mee. Volgens getuigen wensten de ouders de omgang met de jongeman, die dertien jaar ouder is, niet omdat zij bang zijn hun doch ter als hulp op de boerderij te moe ten missen. Ter zitting bleek, dat het in maart j.l. de derde keer was, dat de vader zijn dochter zo ernstig had geslagen. „Ellendeling, dat je bent. Ben jij een vader om op zo'n manier tegen een jong meisje op te treden", riep de politierechter verontwaardigd uit. Ook de officier laakte het brute op treden van de vader en noemde deze „ontaarding van het ouderlijk ge zag" buitengewoon ernstig. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf. TEGEN LEIDS FOTOGRAAF NU 1500,— BOETE GEëlST. Rekening houdend met de leeftijd en met de stroppen die verdachte heeft gehad vorderde de proc. gene raal bij het Haags Gerechtshof thans 1500,boete of 50 dagen tegen een 70-jarige Leidenaar. Deze was in eerste instaptie veroordeeld tot 1000.boete'of een maand wegens het opzettelijk overtreden van het besluit rechtsverkeer. De proc.-gene- raal achtte ook bewezen dat verd. opzettelijk onjuiste opgaven heeft gedaan voor de vermogensaanwas- belasting. De officier van justitie was in appèl gekomen tegen het in eer ste instantie gewezen vonnis. Verdachte gaf toe dat hij van een 3 Kinderen omgekomen J in brandend woonschip! Drie jonge kinderen, een baby yan I omstreeks vier maanden en twee j kleuters van ongeveer anderhalf en drie jaar, zijn vanmorgen om het le ven gekomen bij een brand, die heeft gewoed op een woonscheepje dat stond op een terrein langs de Grote Witten burgerstraat te Amsterdam. De oorzaak van de brand wordt door de politie nader onderzocht. Mogelijk is de kachel omgevallen. In een oogwenk stond het soheepje in lichter laaie; het brandde volledig uit. Met twee stralen bluste de brand weer hetgeen er nok van overgeble ven was. De omgekomen slachtoffer tjes zijn de bijna vier maanden oude Geertruide, de ruim anderhalf jaar oude Johanna en de vierjarige Hen- dri'ka Beckers. De stoffelijke over schotten zijn naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. De moeder had omstreeks kwart over zeven het woonscheepje verlaten om even een boodschap te gaan doen. Nader vernemen wij, dat de oor zaak van de brand, die drie jonge kinderen het leven heeft gekost, niet •meer is na te gaan. omdat de gehele bovenbouw van het scheepje is uit gebrand, mogelijk is een gloeiende kool of een vonk uit de kachel op de 'grond gevallen. De 22-jarige mevr. Beckers had om kwart over zeveh de kachel, die in het middenschip stond, aangemaakt en er een ketel water op gezet voor de was. Zij 'be merkte echter, dat er geen waspoe- der meer in huis was. Zij verliet het scheepje om dit te gaan halen. In die tussentijd voltrok zich binnen een kwartier het tragische ongeval. De baby lag in de kinderwagen te sla- pe en de .beide oudste kinderen in het achterschip. De 30-jarige vader, slo per van beroep, was naar zijn werk. Het echtpaar is tijdelijk bij een fa milielid'in de buurt ondergebracht. Van de inboedel is praktisch niets gered kunnen worden. Het echtpaar V/as met tegen brand verzekerd. De brandweer en politie waren zeer snel 'ter plaatse, omdat de werf, waarop het scheepje staat, onmiddel lijk achter de aan elkaar grenzende -posten van brandweer en politie ligt. Hoe diep een vrouw kan vallen Duitser 20.000 en een pakket in ontvangst had genomen. Van het geld moest hij de vrouw van de Duitser ondersteunen en als hij het geld op had, mocht hij het pakket openen. Toen het eenmaal zover was bleek het pakket aandelen te bevat ten. De verdachte had de vrouw van de Duitser M. M. S.-H. en haar zus ter C. H. hieruit, aandelen gegeven, die niet bij de effectenregistratie waren opgegeven. „Ze waren niet nnijn eigendom", zei verdachte, die zijn eigen effecten wel had laten re gistreren. „Ik heb die mevrouw ge zegd, dat zij ze moest aangeven". Voor de vermogensaanwasbelasting had verdachte schulden opgevoerd die niet meer bestonden, ook had hij een verzekeringsuitkering niet opge geven omdat deze geblokkeerd was en evenmin had hij het saldo van zijn spaarbankboekje opgegeven. De raadsman, Mr Hugenholtz, ver telde dat verdachte dit alles had ge daan omdat de Duitser wist dat hij Joodse onderduikers verborg. Bij de geldsanerlng wou de vrouw het geld niet hebben. Verdachte heeft er toen maar foto-artikelen voor gekocht, waarop hij f 5000 strop heeft gele den. Nu moet hij ook nog die f 20.000 aan de raad voor rechtsherstel terug geven. Verdachte heeft geen enkel voordeel van de transactie gehad, al leen maar nadelen. Zijn gezondheid is bovendien ook nog erg slecht. Ge zien dit alles bepleitte de raadsman een lichte boete. Arrest 8 juni. £eidae emigrant (kauwt in CLuóttaCië aan een nieuwe ötuw-dam Een Nederlandse emigrant in Australië heeft de opdracht de grootste muur te bouwen, van 'n nieuw water kering^-object: de Glenbawn dam. Het is Egbert van Ysseldijk uit Lei den, die naar Australië emigreerde In 1943 in de tijd» dat hij in Indië in dienst was in het Nederlandse leger, i The Glcndawn dam, waaraan de De heer Van Ysseldijk keerde spoedig Lefdse emigrant werkt, is een van de daarna terug naar"Indonesië, maar in grotere waterwerken in Australië. De 1950 besloot hij voorgoed naar Austra- dam is ontworpen om bet dal van de lië over te steken. Hij is nu getrouwd Öimter-rivier te beschermen en met een Australisch meisje en heeft vruchtbaar te maken, een zoon van vier jaar und. j Op de foto ziet u Egbert van Yssel dijk In de huurt van het werk, waar aan hij leiding: geeft, samen met de Nederlandse gedelegeerde voor de emigratie, dr. B. W. Havemen, die onlangs een bezoek aan dit wereld deel bracht. Door een sprong van 12.000 meter hoogte uit een B-17 van de Braziliaanse luchtmacht heeft de Franse mannequin Colette Duval tijdens een viiegfeest bij Rio de Janeiro een nieuw wereldrecord vrije val bij parachutespringen gevestigd. De wereldberoemde parachutiste wachtte tot zij 250 meter boven de grond was, alvorens haar parachute te openen. Met 8600 meter was zij reeds houdster van het wereldrecord voor dames. De foto toont de koene Fran$aise. „PROBLEEM DER AMBONEZEN VOORLOPIG ONOPLOSBAAR". „iHet ingewikkelde probleem van de 16.000 Ambonezen in de woonoor den in Nederland lijkt voorlopig on oplosbaar". Een „emigratie" naar Nieuiw-Guinea is praktisch onmoge lijk, omdat het land. nog niet in staat is een groot aantal van deze gezin nen op te nemen. Een situatie, die afgezien van politieke omstandighe den, ook van toepassing is op de In dische Nederlanders. Hoewel honderden Ambonezen zich vrijwillig hefbben opgegeven voor terugkeer naar Indonesië en ook de vervoersmogelijkhelen van Neder landse zijde aanwezig zijn, is van te rugkeer naar de tropen nog niets ge komen, omdat de Indonesische com missie die deze zaak in Indonesië zou voorbereiden nog niet van zich heeft laten horen. Dit, zei minister Van Thiel op een verkiezingsforum. in Waalwijk. RING ROLDE TERUG. Een inwoonster van Dordrecht verloor 27 jaar geleden, toen zij nog in Oud-Beijerland woonde, haar trouwring in de tuin. Dezer dagen vond de tegenwoordige eigenaar van de tuin bij het spitten de trouwring. Het opsproen van de eigenaresse was 1 voor hem niet zo moeilijk en toen hij het kleinood aan haar gaf, vertelde zij over een voor haar slechte dag in augustus 1929, toen ze. amper drie maanden getrouwd, haar ring ver loor Tuurlijk niet. Dame: „Zeg bakker, heb je acht kadetjes?" Bakker: „Ja zeker, mevrouw." Dame: „Maar ze zijn toch van van daag" Baker: „Ja zeker!'* Dame: „Nou, gisteren waren ze dat anders niet." Nog een. Onderwijzer: ,,'n Egel rolt zich op, als 'n ander hem wil opeten. Wie weet er nog een dier, dat dit doet?" Jantje: ,,'n Rolmops, mijnheer!" Spaarzaam. Moeder: „Vind jij 't goed. dat je man zijn voeten op de tafel legt?" Dochter: „Ik wel! Iedere ochtend vind ik kwartjes en dubbeltjes in zijn stoel". Gemakkelijk verdiend. Een rij ke Amerikaan was uitgenodigd voor een jachtpartij en zei tegen een van de jachtopzieners: „Ik ben de beste schutter van Amerika. Als je mor gen mijn geweer telkens wilt laden, krijg je tien gulden voor elk schot dat mist". De andere avond kwam de jacht opziener thuis. „En?", vroeg zijn vrouw. ..Honderd gulden", zuchtte de man. „Als ik nog meer losse flodders had gehad, zou ik nog meer verdiend hebben". Nog geboft. Op 't landweggetje sloeg plotseling de motor af en hoe manheer ook prutste, hij kon de wa gen niet meer op gang krijgen. Luidkeels verwenste hij de verko per. „Kom schat", zei zijn vrouw, je moet niet overdrijven! Wees blij, crat we die motorboot niet gekooht héb ben". Erin getippeld. In de adverten tie had gestaan „Mooie politiehond voor 10. De oude dame had meteen het geld gestort en op het strookje ge schreven. dat de hond zo spoedig mogelijk bezorgd moest worden. De volgende dag stond er een man op de stoep met een akelig mormel van een hond. „Noemt u dat een politiehond'?", vroeg de dame gebelgd. „U kijkt 't er misschien niet van af", antwoordde 't mannetje, „maar hij is van de geheime recherche". Heel vaag. Een Turk kwam op audiëntie bij de sultan van Marok ko. De sultan keek hem aandachtig aan en zei toen: „Ik herinner mij u niet, maar uw fez komt mij bekend voor". Bluffers. Een Engelsman tracht te een Amerikaan te overtroeven. „Mijn vader", zei hij verwaand, „heeft nog meegevochten in de Zoeloe-oor log." „Werkelijk?', vroeg de Amerikaan. „Aan welke kant?"

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12