De Eerste Hollandse Nieuwe hedenavond in Nederland Waarom de Communisten geen zendtijd en de „Oppositie-unie" wel? 16 Juni wordt laatste houten trein van Nederland begraven Vakantiekolonies moeten worden aangepast aan 't nerveuse kind Krijgen politieke delinquenten het stemrecht terug? De Tandpasta N?l@ Hospita inde 10 jaar pensioen van haar gestorven kostganger DONDERDAG 24 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 EERSTE KAMER In de Eerste Kamer is gisteren de behandeling van de begroting van O. K. en W. voortgezet. Minister Cals zegt, naar aanleiding van de opmerking over de wenselijk heid van continuïteit, zich erop te hébben toegelegd het departement zo te organiseren, dat een nieuwe be windsman snel ingewerkt kan zijn. Het beleid van O. K. en W. kan geen beleid op korte termijn zijn. Daarom lijkt hem een tweejaarlijkse begroting v/el gewenst. Irucidentële subsidies zouden dan per jaar beke ken kunnen worden. De onderwijsbelangen liggen spr. zo na aan 't hart, dat hij geen regeling nodeloos zou willen vertragen. Voor zieningen, welke niet kunnen wach ten, moeten worden genomen, is be toogd. Spr. is van oordeel, dat dit ge- geschiedt. Boven het nemen van be slissingen is het die taak der overheid leiding te geven aan de discussie over onderwijszaken. Dat is de grondslag van de nota-politiek welke hij nader verdet'jgt. Hij neemt stelling tegen de sugges tie, dat door veel overleg een struc tuurloos compromis dreigt te ont staan. Gewaakt moet worden tegen overwaardering van het organisatie- element. Wat het tekort aan docenten aan gaat merkt spr. op. dat de Kamer deze kwestie benaderd heeft met het verirouwen, dat van regeringszijde alle aandacht eraan wordt gegeven. Het mag z. i. verwondering wekken dat Nederland er in geslaagd is alle kinderen in klassen te doen plaats nemen. Spr. verklaart, dat het wel in zijn Vragen over drie straaljagers Neergestort door gebrek brandstof Het lid van de Tweedekamer de heer Visch heeft aan de minister van oorlog schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat een formatie van vier Nederlandse straaljagers van het type „Tjunderstreak" op 18 mei j.l. boven Noord-Duitsland met brandstofgebrek te kampen had, als gevolg waarvan de bestuurders van drie dezer toestellen, gedwongen wa ren huil vliegtuig te verlaten door middel van de schietstoel, terwijl de vliegtuigen resp. nabij Enschede, Doetinchem en Nijmegen zijn neer gestort? De heer Visch vraagt hoe dit mo gelijk was en welke maatregelen de minister heeft genomen om ongeval len ais deze, in de toekomst te voor komen? Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402. M. 7.00—24.00 NCRV. NRCV: 7.00 NieuiwVs en S.O.S.- berichten. 7.10 Gewijde m<uz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 3.00 Nieuws en weeiber. 8.16 Rep. 8.20 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichte muz. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Mezzo-sopraan en piona. 11.30 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Surinaamse volksni'uz. 12.53 Gram. en act 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Kamerorkest. 14.50 Sopraan en piano. 16.15 Voordracht 15.35 Pianokwint er. soliste. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Gram. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voordracht. 17.20 Gram. 17.40 Koer sen. 17.45 Gram. 17.55 Een goed woord voor een goede zaak, caus. 18.00 Stemmen Overzee. 18.15 Accord ork. 18.35 Zoeklichten op de jeugdvor- mimg. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 1>9.10 Regeringsuitzending: Rubr. Verklaring en toelichting: J. Nijkamp Naar buitx met open oog en oor. 19.20 Regeringsuitzending: Emigratie- rubriek: Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radio- krant 20.20 De jeugd vliegt uit' hoor spel. 20.50 „David", opera. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.3524.00 Orgelconcert. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.W) AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.55 Wie weet hoe? 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.'5ü Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 .Avonturen met Kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Metropole-orkest en instr. kwintet 11.40 Bariton en piano. AVRO: 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianotrio. 14.30 De onbekende Kip ling, caus. 14.50 Gram. 15.15 Parijs half vier 's morgens, klankbeeld. 15.30 Amus. muz. VARA: 16.00 Amus. muz. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Muz. caus". 17.40 Roemeens orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Act 18.20 Orgel en hammondorgel. 18 45 Tot nieuw bestel vtiibonden ,caus. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Gram. 19.15 Verkiezings toespraak. VPRO' 19.3) Nabeschou wing jubileumbijeenkomst. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Strijkkwintet. 20.30 Benelux. 20.45 Rep. congres voor de geestelijke volks gezondheid. VARA: 21.00 Lidhte muz. 21.40 Gram. 22 05 Amus. muz. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Vandaag, caus. 2G.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. bedoeling ligt de indiening te bevor deren van een wetsontwerp tot ver laging van de leerlingenschaal, maar hij zegt te betwijfelen of de indiening in de huidige zittingsperiode nog zal kunnen geschieden. De minister verklaart doordrongen te zijn van de noodzaak van maatre gelen voor de studentenhuisvesting. Hij heeft zijn medewerking al gege ven aan verscheidene voorbereidin gen. Zolang het rapport van de com- missie-Butten nog niet is verschenen zal er toch een en ander moeten ge daan worden en dat geschiedt ook. De minister deelt mede, dat in de concept begroting voor 1957 een nieu we wijze van financiering van de radio is opgenomen, omdat men met de luisterbijdrage vastloopt, zeker als men nieuwe studio's bouwt. Met betrekking tot de opmerkingen over zendtijd voor de CPN zeg tspr., dat het een ernstige kwestie geldt. De regering heeft geen angst voor wat de CPN voor de radio zou zeg gen. Het is een principiële zaak. Nieuwe klantenlening Albert Heyn Het succes van de uitgifte van de eerste serie klantenobligaties heeft de directie van Albert Heyn doen be sluiten over te gaan tot de uitgifte van een tweede serie thans tot een bedrag van vijf millioen gulden. De Nederlandse vrouwen hebben zich het vorig jaar door Albert Heyn geintroduceerde systeem van klan tenobligaties dermate snel eigen ge maakt, dat de voltekening van deze lening thans reeds in zicht is. Dit be tekent dat het lopend publiek op dat moment voor een bedrag van twee en een half millioen gulden in dit kruideniersbedrijf deelneemt. Zoals bekend werden de obligaties tegen zeer gunstige koers ter beurze ver handeld. De voorwaarden waaronder de tweede serie uitgegeven wordt, zijn vrijwel gelijk aan die van de eerste serie. Ook hier gaat het om 4 winstdelende spaarobligaties, met een nominale waarde van 50. ieder. Ook by deze serie wordt boven de vaste rentevergoeding van 4 per jaar een extra vergoeding uit gekeerd, die berekend wordt naar het vastgestelde aandelendividend. Voor dit jaar mag in ieder geval gerekend worden op 7 (4 -f- 3 Plechtige uitvaart 16 juni a.s. zullen dc Nederlandse Spoorwegen in het teken van rouw staan, want een uitgebreide begrafe nis zal dan plaatsvinden al zal de plechtigheid hoogstwaarschijnlijk sterke herinneringen wakker roepen aan de begrafenis van „Manke Nelisr uit de Jordaan, zoals Louis Davids deze inderdaad op versvoeten ver eeuwigd heeft. Op 16 juni zal de laatste houten spoorwagwagon uit de dienst geno men worden en dit feit zal met de nodige plechtigheid omgeven worden door een grote „uitvaart". Met een groot aantal genodigde zal een lange, uitsluitend uit houten wagons be staande trein vanaf Den Haag H.S. f 50,boete voor knoeien met paspoort De politierechter te Arnhem heeft conform de eis van de officier van justitie een R. K. geestelijke, tijdelijk woonachtig te Nijmegen, tot vijftig gulden boete (of 10 dagen hechtenis) veroordeeld wegens het vervalsen van een paspoort en illegale grensover schrijding. Op 3 februari wilde verdachte te Ubbergen de grens passeren met een door de Duitse bondsrepubliek af gegeven vreemdelingenpaspoort. Na het paspoort te hebben afgestempeld, bemerkte de marechaussee, dat het paspoort verlopen was en streepte het stempel door met de opmerking dat het paspoort zonder visum ongel dig was. Verdachte ging terug naar Duitsland en na de doorhalingen te hebben uitgeradeerd, trachtte hij op nieuw de grens te overschrijden. Verdachte voorheen aalmoeze nier van het Nederlandse leger, thans in dienst van de bisschop van Munster, zeide uit nood te hebben gehandeld. Het Nederlandse paspoort is hem te Emden afgenomen in ruil voor het vreemdelingenpaspoort. Doordat het vreemdelingenpaspoort door de vervalsing vervallen is en hij moeilijkheden heeft met het verkrij gen van een nieuw Nederlands pas poort, kan hij thans het land niet verlaten. De officier achtte meermalen ge pleegde illegale grensoverschrijding en vervalsing van een paspoort be wezen. Opvoering „Lucifer" in Den Haag 'n succes In de vrijwel geheel gevulde Ko ninklijke Schouwburg heeft de Neder landse Comedie gisteravond de eerste Haagse voorstelling gegeven van „Lu cifer" van Joost van den Vondel. Zo als bekend zal „Lucifer" in het kader van het Holland Festival ook in de Schouwburg te Leiden worden op gevoerd. Men kon in de zaal beluisteren, dat velen reeds hadden uitgezien naar deze opvoering, die in het einde van het seizoen kwam en die kennelijk door velen als een bijzondere vader landse toneelgebeurtenis werd be schouwd. Ook in Den Haag is zowel de be langstelling, als de waardering voor deze nieuwe enscenering van Von dels „Lucifer" door Johan de Meester groot gebleken. Dat kwam tot uitdrukking in de ge boeide aandacht, waarmee de ver tolking van het treurspel van onze vaderlandse dichter werd gevolgd, zowel als in de enthousiaste bijval, die na afloop aan speelsters en spelers werd gebracht. Zeer terecht werd de regisseur, Johan de Meester, in die bijval betrokken. Vele malen werd het doek gehaald en tenslotte was het de vertolker van de titelrol, Johan Schmitz, die alleen op het toneel achterbleef om de zeer hartelijke be tuigingen van waardering en be wondering in ontvangst te nemen. Die bleken behalve naar de regisseur en naar hem, ook uit te gaan naar Ko van D^jk (Belzebub), Andre van den Heuvel (Gabriel), Frans 't Hoen (Michael), Lous Hensen (Rafael), Henk Rigters (Uriel), E3i Blom (Be lial), Henk van Ulsen (Apollion) en de zegsters van de rei van engel' via Rotterdam, Gouda en Woerden naar Amsterdam reizen. De voorschriften ter bescherming van het N.S.-materiaal zullen tijdens deze laatste houten reis aanmerke lijk verzwakt worden en de plechtig heid zal besloten worden met een overstapje op een gloednieuw trein stel in Amsterdam, die de begrafenis stoet weer naar Den Haag zal terug brengen. Prinses Wilhelmina is Noordwijks gast Voor de derde maal wordt de jaar lijkse conferentie van de „Interna tional Council for Christian Leader ship" te Noordwijk gehouden, vanaf gisteren tot en met zondag 27 mei zullen aan deze internationale con ferentie ruim 200 personen uit 20 landen deelnemen. Prinses Wilhelmina, die erepresi dente is, neemt aan de conferentie deel. Zij was gisteren reeds in het hotel Huis ter Duin, dat deze dagen geheel voor de deelnemers aan de conferentie is gereserveerd. MGR. F. HENDRIKX BEDIEND. Mgr. F. N. J. Hendrikx, vicaris-ge neraal van de bisschop van 's Her- togenlbosch, is dinsdagavond uit voor zorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Mgr. Hendrikx, wiens gezondheids toestand reeds enige tijd te wensen overliet, is 69 jaar oud. MIVA 1955 MOTORISEERDE 70 MISSIONARISSEN. De Missie Verkeersmiddelen Actie (MTVA) heeft in 1955 50.000 uit gekeerd voor de aankoop van ver keersmiddelen in de missiegebieden van alle werelddelen. Ongeveer 70 missionarissen hebben van de uitke ringen geprofiteerd. In feite betrof het bijdragen voor de aankoop van 4 auto's, 1 amlbulancewagen, 5 jeeps, 2 vrachtwagens, 1 boot, 5 boordmoto- ren, 37 motor, 2 scooters, 5 bromfiet sen en 9 fietsen. LIJKJE GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden op het landgoed „Heijendaal" heeft men het lijkje gevonden van een enkele maanden oude baby van het man nelijk geslacht. De politie stelt een onderzoek in. Experimenten Een speciale commissie van het Nederlandse r.k. Huisvestingscomité zal zich binnenkort bezighouden met de vraag of de uitzending van het nerveuze kind naar een koloniehuis wel of niet aan te bevelen is. Nog dit jaar zal een proefuitzen- ding van nerveuze kinderen worden georganiseerd naar het koloniehuis te Bunde. Tijdens de algemene vergadering, die gisteren in Utrecht is gehou den, werd opgemerkt, dat de metho den van kinder uitzending, die ja renlang voldeden, plotseling onvol doende blijken. Verdwijnende bleekneusjes. Vroeger waren het de bleekneus jes, die voor het grootste deel de ko loniehuizen bevolkten. Thans ko men steeds meer nerveuze en psy chisch 'bedreigde kinderen naar de koloniehuizen. Dit vereist een andere instelling en aanpassing van de men sen die met de verzorging van de kinderen zijn belast. De uitzending van het nerveuze kind eist een betere voorbereiding en de thuiskomst een betere na zorg. Deze nieuwe ontwikkeling stelt ho gere eisen aan de koloniehuizen; zo kunnen nerveuze kinderen niet sla- Russische archaeologen komen ons land bezoeken Op uitnodiging van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort zullen drie Rus sische archeologen-kunsthistorici van zaterdag 26 mei tot en met dinsdag 29 mei ons land bezoeken. Enkele weken geleden bezocht dr. P. Gla- zema, directeur van deze dienst te Amersfoort Rusland op uitnodiging van de academie van wetenschappen te Moskou. Zondag 27 mei zal men een studie- tocht door de provincie Gelderland maken, o.Lv. dr. P. Glazema; 's avonds is er een officiële ontvangst op de Rijksdienst te Amersfoort. Maandag vertrekt het gezelschap naar Noordoostpolder voor een bezoek aan het archeologisch museum aldaar. Dinsdag volgt een bezoek aan de pro vincie Drente. Dinsdagavond vertrekt men naar Amsterdam om de volgende dag per vliegtuig naar Leningrad terug te keren. Motor tegen hert In de nacht van dinsdag op woens dag heeft een overstekend hert in de nabijheid van Epe een motorongeval veroorzaakt. De heer C. Ammer- laan uit Harderwijk, met zijn vrouw als duopassagiere, reed op weg naar huis per motorrijwiel plotseling tegen een hert dat de weg overstak. Het echtpaar kwam zo ernstig te vallen, dat mevrouw met een schedelbasis- fractuur in het Pius-gesticht te Har derwijk moest worden opgenomen. De heer Ammerlaan liep blessures aan zijn mond en aan een oog op en wordt thuis verpleegd. Het hert werd dode lijk gewond. BROEDPLAATSEN VERBRAND Tijdens een bos- en heidebrand, die dinsdagmiddag in het Armenbos on der Woudenberg heeft gewoed, zyn plm. 13 hectare in vlammen opge gaan. Er werd grote schade aangericht aan de broedplaatsen van fasanten en eenden. pen op grote slaapzalen of vertoeven in massale eetzalen; ze missen dan de rust, die voor hun gezondheid noodzakelijk is. Staf-uitbreiding. Voorts zal een uitbreiding van de staf noodzakelijk zijn. Alle kolonie- buizen, die met het r.k. Huisvestings comité samenwerken, hebben inmid dels een psycholoog aangesteld. Koloniehuis „St. Godelieve" te Goir- le zal waarschijnlijk begin 1957 ge reed komen, waardoor het mogelijk is om reeds in mei van het volgende jaar de eerste kinderen op te ne men. Het koloniehuis te Eersel zal na de zomeruitzendingen uitsluitend voor debiele kinderen worden inge richt; het r.k. Huisvestingscomité zal voorts zoeken naar een oplos sing voor de verzorging van reuma- patiëntjes. Vragen voorzitter over uitlating k.v.p. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) heeft aan de minister van jus titie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de voorzitter der katholieke volks partij, mr. Van Doorn in een te Am sterdam belegde verkiezingsvergade ring heeft meegedeeld, dat er op het departement van justitie een wets ontwerp „in voorbereiding" is om bepaalde categorieën politieke de- lenquenten collectief het Nederlan derschap en dus ook het kiesrecht terug te geven? 2. Ie deze mededeling feitelijk juist en, zo ja, is het gebruikelijk mededelingen over ten departemente „in' voorbereiding" zijnde wetsont werpen aan bepaalde politieke func tionarissen te doen of moet worden aangenomen, dat opgemelde functi onaris hiervan in andere, nl. ambte lijke, functie kennis droeg? 3. Wanneer dit laatste inderdaad het geval is, hoe oordeelt de minis ter dan over het openbaarmaken van geschetste omstandigheden? OVERLEDEN AAN BRANDWONDEN Vannacht is in Het St. Elisabethgast- liuis te Haarlem aan ernstige brand wonden overleden de 66-jarige wedu we C. H. NiestenTholen. Het slachtoffer wilde gistermiddag in haar keuken een oliestel aansta ken. Bij deze handeling viel zij, met een brandende lucifer in haar hand, waardoor haar kleren vlam vatten. Altijd schone tandenAItija frisse mond (Advertentie). Trein tegen vrachtauto Geen slachtoffers Onder de gemeente Baarle Nassau is gistermiddag een vrachtauto met aanhangwagen gegrepen door een in de richting Tilburg rijdende goede rentrein van de lijn TurnhoutTil burg. De locomotief schepte de wagen juist op de plaats waar de aanhang wagen aan de auto was gekoppeld. Beide inzittenden van de vrachtauto kwamen met de schrik vrij; de loco motief ontspoorde; de vrachtauto werd vrijwel geheel vernield. De be treffende lijn wordt alleen gebruikt voor goederenvervoer, per dag pas seren ter plaatse slechts twee treinen. Tragische proef Op het kruispunt BizetlaanWeber- laan te Apeldoorn is een 75-jarige uit Steenwijk, die in Apeldoorn bij zijn dochter logeerde, en even haar brom fiets wilde proberen, hiermee uit de bocht gevlogen. De man sloeg met het hoofd tegen de trottoirband, waar door hij ernstig gewond werd; kort na het ongeluk is hij overleden. TWEE MILITAIRE BIJ BOTSING OMGEKOMEN. Op het kruispunt Uddeler Meer weg- Garderenseweg- Meervelderweg te Uddel te gister voor de derde keer in korte tijd, een ongeval gebeurd met dodelijke afloop. Een vrachtauto komende uit de richting Uddel, is er in botsing gekomen met een motor fiets, waarop twee militairen uit de legerplaats de Wittenberg waren ge zeten. Van de twee militaire overleed er een op de plaats van het ongeluk., De ander stierf op weg naar het Juli- anaziekenhuis te Apeldoorn. Dramatische rechtzitting Toen tijdens de oorlogsjaren te Utrecht een spoorwegemployé, die reeds 14 jaren pensioen genoot, over leed, ondertekende zijn hospita een door haar dochter ingevulde machti ging op zegel en gedurende tien jaren ging zij wekelijks het pensioen van haar overleden gast ophalen, tot dat de spoorwegen de fraude ontdekten en het vrouwtje voor de rechtbank moest verschijnen. Het 72-jarige mensje verscheen gisteren voor de Utrechtse rechter, v/aar zij moest horen, dat haar daad zo ernstig was, dat de officier een on voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden op zijn plaats achtte. Schuldbewust stond zij voor de rechter en vertelde, dat zij al die ja ren iji angst geleefd had: „Toen ik er eenmaal mee begonnen was, kon ik niet meer ophouden." vertelde zij, waaraan zij toevoegde: „Als ik jon ger was, zou ik wel gaan werken om alles terug te betalen." Dochter onschuldig. De president meende, dat zy dan wel heel erg jong zou moeten zijn om de 22.000,die zij fraudaleus verkregen heeft, terug te verdienen. Minder gelaten was de vrouw, toen haar 35-jarige dochter in het geding kwam, die de verzegelde machtiging geschreven had. Fel verklaarde ze, dat haar dochter met de zaak niets had uit te staan, dat deze geen enkel voordeel genoten had en hard werkte om haar kinderen netjes groot te brengen. Nadat de officier tegen vrouw 6 maanden en tegen de dochter een maand had geëist, benutte de moe der haar laatste woord om nogmaals een pleidooi te houden voor haar dochter, die zelf niet in staat was 'n woord uit te brengen. Kenmerkend voor de onbedreven heid van beide vrouwen in rechtbank zaken was het feit, dat geen van bei den zich van rechtkundige bijstand verzekerd had, zodat er geen verde digers optraden. De uitspraak werd bepaald op 6 juni. MEISJE VERONGELUKT. Vanochtend is op het Keizer Ka- relplein te Nijmegen de 13-jarige Johanna C. de Haan, terwijl zij op de fiets op het plein reed, door een auto aangereden en onmiddellijk ge dood. KWAJONGENS WERK. Gisteren goot een 16-jarige jon gen, werkzaam in een constructie werkplaats, tevens spuitinrichting, een scheut vernis over de kleren van zijn vriendje, dat daar ook werkte. De laatste riep de eerste toe beter uit te kijken, omdat deze vloeistof brandbaar was. De baldadige jongen wilde dit blijkbaar eens controleren en hield een brandende lucifer bij de kleren van de ander, waarop deze onmiddellijk vlam vatten. Het slacht offer is met brandwonden naar een ziekenhuis overgebracht. DROOGTE IN ENGELAND Tengevolge van de aanhoudende droogte zijn in talrijke streken van Engeland de waterreserves bijna uit geput. in verscheidene plaatsen is men reeds tot distributie van water moeten overgaan. Volgens de „News Chronicle" is de toestand in geen twintig jaar zo ernstg. geweest. De droogte dreigt rampzalige gevolgen voor de landbouw met zich mee te brengen. Door de slechte toestand der weiden gaat de melkvoorziening gevaar lopen. RECHTZAKEN WEEK GEVANGENISSTRAF VOOR PLANKENDIEFSTAL. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse Politierechter een los- arbeider uit Warmond tot een week gevangenisstraf wegens diefstal van planken. De verdachte ontkende zich hieraan schuldig te hebben ge- j maakt. De diefstal zou op zondag- avond zijn gepleegd. Zekere G. H. Q. had een man met planken in de schemer zien lopen. Dit was een eigenaardig gezicht op zondag en daarom viel het hem op. Hij meende De V. te herkennen. Toen hij zag dat een soldaat ook keek had hij deze gevraagd of hij ook wist wie de plankendrager was. De soldaat had toen bevestigd dat het De V. was. Beide getuigen herhaalden ter te rechtzitting hun verklaringen. De of ficier van justitie releveerde dat verd. wel erkende daar gelopen te hebben. Hij zou echter geen hout hebben vervoerd en de getuigen zou den gedroomd hebben. De officier meende echter dat verdachte wel ge droomd zou hebben. Eenmaal was De V. al veroordeeld. Wilt U iets weten? Vraag A. Z. Ik ben invalide en werk als ik daartoe in staat ben. Kan ik vrijstelling of vermindering krij gen voor de 'luistervergunning? Antwoord: Op het postkantoor kunt u formulieren krijgen, nl. een aangifteformulier en een formulier E. Deze vult u in, waarna u ze moet inleveren op de adressen, die er op staan vermeld. D.w.z. het ene moet naar de dienst Luistervergunningen te Scheveningen en het andere naar het gemeentehuis, hier wordt e.e.a. onderzocht. Vermoedelijk zult u wel bezoek krijgen van iemand van de dienst van Sociale Zaken. Naderhand krijgt u bericht. Vraag J. v. S. Hoe verwijder ik rode menievlekken uit een geel wol len vest? Antwoord: Gezien de stof doet u er beter aan dit vest in behandeling te geven aan een goede chemische wasserij. Scheepsberichten ALMKERK 23 v. Port Said n. Djibouti BRITSUM 22 v. Dakar n. Durban. CAL- TEX UTRECHT 24 Aden. CAMEROUN- KUST 23 v. A'dam n. Hamburg. CAS TOR p. 23 Landsend n. Antw.; COTTICA 23 Paramaribo. GAASTERLAND 23 v. Santos n. Rio Janeiro. KENIA 23 v. R'dam n. Gothenburg. LANGKOEAS 23 v. Donggala n. Surabaja. LUTTERKERK 23 v. Antw. n. Londen. MAPIA 24 Fre- mantle. NIGERSTROOM 24 Dakar. ORANJE 23 Colombo. PENDRECHT p. 23 Finistere n. Coryton. REMPANG 23 Durban. RIDDERKERK 23 Genua. ROE PAT 24 Tj. Priok. RIJNKERK 23 v. Singapore n. Bangkok. STAD BREDA 23 v. Emden n. Wabana. STRAAT MA KASSAR 24 Kaapstad. TARAKAN 23 v. A'dam n. Hamburg. TEIRESIAS 24 Dji bouti. TEUCER 23 v. Singapore n. Bang kok. TJISADANE 22 v. Durban n. Mau ritius. ZEELAND KRL 23 v. Bombay n. Penang. BOSBRAND SNEL GEBLUST Gisteravond omstreeks zeven uur is een felle bosbrand ontstaan aan de straatweg ApeldoornAmersfoort, in de nabijheid van het legerkamp Wit tenberg. Door de grote droogte greep het vuur snel om zich heen, maar militairen uit het kamp, en de vrij willige bosbrandweer uit Garderen waren spoedig ter plaatse en slechts enkele hectaren gingen in vlammen Om elf uur woensdagavond toen de loggers uit Katwijk, Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden nog aan de sleep lagen, die vannacht om twee uur werden gehaald, heeft een Sche- veningse treiler, die in IJmuiden thuishoort, al met de eerste Hollandse Nieuwe koers gezet naar Nederland. Het is de „Cornelis Vroly'k" van de N. V. Visserijmaatschappjj Corn. Vro lijk, die met een eigen vangst van vier kantjes en negen kantjes van de rederijgenoot Sch. 117 „onderneming om aan de jagerij te beginnen. Het schip wordt vanavond laat in IJmuiden verwacht. De treiler „Cornelis Vrolijk" die onder bevel staat van schipper Cor Korving uit Scheveningen, was een van de schepen, die dit jaar voor het eerst bij het begin der teelt onmid dellijk met het sleepnet mochten vis sen om maatjes haring aan te voeren. In vorige jaren was het alleen toe gestaan aan de loggers, die met drijf netten vissen en passieve visserij

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6