Grandioze Duiker in ontvangt burgemeester een vlaggend Katwijk Onderscheidingen voor donores in Academisch Ziekenhuis te Leiden Ook het lager onderwijs werd in 1956 aanmerkelijk duurder Raambiljet lijst EEN Gebrek aan bloedgevers voor het Roode Kruis is nijpend DONDERDAG 24 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Keukenhof ontving 500.000ste bezoeker Wat een maand geleden zelfs de grootste optimist in het Keukenhof- bestuur niet durfde hopen, gebeurde gistermiddag: de halfmiljoenste be zoeker kwam langs de loketten. Het was deze keer een Zeeuwse: mej. C. Bijl uit Vlissingen. De voorzitter van de Keukenhof, de heer Tom van Waveren heette haar hartelijk welkom en zei even later onder een glas wijn in de bestuurs kamer, dat mej. Bijl het wellicht wat raar zou vinden en het maar niet als een soort liefdesverklaring moest op vatten, maar „U weet niet hoe lang ik op u hebt gewacht". „De eerste tijd ging het door het koude weer helemaal niet naar wens met het bezoek. De eerste vier weken telden we maar 50.000, maar met het mooier worden van de weersomstan digheden, kwam ook een stroom van bezoekérs los. Het hart van het Keu kenhof-bestuur bleef echter verlan gend kloppen naar de 500.000ste. En zo ver is het nu. We zijn dankbaar, dat u zo'n verre reis he/bt willen ma ken om de Keukenhof te zien en hier nu te staan als het symbool van 500.000 bezoekers". Spreker overhandigde mej. Bijl aan het slot van zijn speech enkele waar debonnen van het Kalverstraat-co- mité een mand met gele tulpen en purperen rododendrons had men bij de ingang reeds aangeboden en op kosten van de Keukenhof een reis van een week door Neder'and met een vriend of vriendin. Indrukwekkend défilé Om een uur gistermiddag begroet te Katwijk zijn nieuwe burgemees ter, de heer H. Duiker, aan de Mo lenweg. De burgemeester arriveer de in een auto met zijn echtgenote en twee zoons. Het comité van ont vangst, bestaande uit de heren S. H. Eybergen, E. van Wensveen en J. J. F. Pino, maakte zijn opwachting en twee meisjes boden mevrouw Duiker een bouquet bloemen aan in de Kat- wijkse kleuren, blauw en wit. Na een kort welkomswoord nam de burgemeester met gezin plaats in een met twee prachtige schimmels bespannen rijtuig gevolgd door rij tuigen waarin de wethouders en de commissie van ontvangst De Har monie Katwijk uit Katwijk a. d. Rjjn had intussen zijn opgewekte tonen reed laten horen, de ruiters van de landelijke rijvereniging „Irene" ston den opgesteld, en voorafgegaan door de ruiters en de Harmonie ging de tocht door Katwijk a. d. Rijn langs Molentuinweg, Rijnstraat, van Eg- mondstraat, Kerkstraat, Zeeweg naar het raadhuis waar de vele genodig den reeds aanwezig waren voor het bijwonen van de buitengewone raadsvergadering waarin de installa tie zou plaats hebben. Vele problemen. Nadat de loco-burgemeester, de heer Bloot de vergadering had ge opend, werd de nieuwe burgemees ter met zijn gezin binnengeleid door het oudste en jongste raadslid, de heren L. v. d-. Zwam en Jac. v. d. Plas. Na voorlezing van het K.B. van de benoeming hield de loco-burgeij^es- ter een toespraak, waarin hü de nieu we burgemeester de verzekering gaf, dat Katwijk zijn ambtsbediening met groot vertrouwen tegemoet ziet. De vergaderingen van onze raad kenmerken zich altijd door een goe de sfeer en wij zijn ervan overtuigd, dat u die weet te handhaven. Aan het slot van zijn toespraak gaf de loco-burgemeester de heer Dui ker een beeld van de problemen, die om een oplossing vragen: Katwijk is in bescheidenheid opgemerkt een gezonde, van le ven sprankelende gemeente. U treft hier een werkzame bevolking aan; er is durf om aan te pakken. De we deropbouw van het in de oorlogsja ren zo deerlijk verminkte zeedorp is praktisch voltooid. De visserij en de tuinbouw hebben zich, ondanks moeilijkheden en tegenslagen, krach tig ontplooid, het vreemdelingenver keer vertoont een alleszins gunstig beeld, kortom, in het algemeen ge sproken, het bedrijfsleven floreert. De gemeente ontwikkelt zich snel het inwonertal is de 26.500 gepas seerd en die ontwikkeling plaatst het gemeentebestuur vanzelfsprekend voor vele problemen. Voor een 'ver antwoord verzorgingspeil van de in gezetenen is heel veel nodig en de onvervulde wensen zijn nog talrijk. Het zou mij te ver voeren dat alles te gaan opsommen. Als ik een wille keurige greep doe en alleen noem het nijpend tekort aan woningen, aan expansiemogelijkheid, de dringende noodzaak van het verkrijgen van een vissershaven, de toegangswegen, bouwgrond, zonder de waardevolle cultuurgronden aan te tasten, een gehoorzaal, een overdekte zwemin richting en wat verder voor de licha melijke en geestelijke gezondheid van de bevolking vereist is, dan ziet u wel, dat er genoeg te doen zal zijn en dat er voor initiatieven van de burgemeester, hetzij met betrekking tot nieuwe plannen, hetzij tot het verwezenlijken van bestaande, alle ruimte is. Deze rede werd door de nieuwe burgemeester beantwoord met aller eerst dank te brengen aan de Konin gin voor zijn benoeming en aan de Commissaris der Koningin, dank aan de loco-burgemeester voor de wfjze "waarop hij hem heeft willen inleiden, dank aan de vele belang stellenden en inzonder aan de wet houders en secretarissen van Hen- drik-Ido-ambacht en Pijnacker voor hun tegenwoordigheid. De burgemeester zeide zich er voor te wachten beloften te doen voor de toekomst, doch eerst alles eens rustig onder de ogen te willen zien. Spreker hoopte en verwachtte aller medewerking, van de hoogste tot de laagste in functie en hoopte met de medewerking van de wethou ders en de raad de vele problemen die ook hier zullen zijn, tot oplossing te zullen kunnen brengen. Verschillende leden van de raad spraken hierna een woord van wel kom tot de burgemeester; de heer v. d. Zwan als oudste raadslid, de heer van Duijvenbode namens de C.H.- fractie, de heer Haasnoot, de heer A. Wassenaar en de heer Grimbergen namens de K.V.P. Ook de gemeente secretaris, de heer Boekhoven sprak een welkomstwoord. Défilé. De burgemeester dankte dan voor de hartelijke woorden tot hem en zijn echtgenote gericht en 6prak de hoop uit in de gemeenschap opgeno men te worden op dezelfde wijze als Burgemeester Duiker en zijn echt genote bij de intocht in Katwijk. (foto v. d. Horst). ARTILLERIETREKKER STICHTTE BRAND. Een artillerietrekker van koninklijke landmacht, die gister middag in de woeste grond bij Ha- velte van het oefenterrein vani de legerplaats Steen wij kerwold een ka non trok is in de begroeiing wegge zakt. Dat is iets dat wel meer ge beurt, maar in dit geval gebeurde er nog iets; de gloeiende uitlaat van de trekker zette de begroeiing in brand. Dit geschiedde zó snel dat de trek ker in een oogwenk in een vlammen zee stond. De bemanning, dc bestuur der en het bedieningspersoneel van het kanon, zochten, met achterlating van hun wapenen snel 'n goed heen komen en daaraan is het vermoede lijk te danken dat zich, voor zover bekend is, geen persoonlijke onge lukken hebben voorgedaan. Uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd over zicht van de van gemeentewege per leerling beschikbaar gestelde bedra gen ter bestrijding van de materiële exploitatiekosten 1955 blijkt, dat deze bedragen wederom hoger zijn dan een jaar tevoren en dat zij nog zeer sterk blijven varieren. Zo is het laagste bedrag, dat per leerling voor het gewoon lager onder wijs is uitgetrokken 17.76, het hoog ste 107.15. Deze minima en maxi ma zijn bij het VGLO resp. 26.en en 195, bij het ULO resp 26 en 161.30 en bij bet onderwijs aan zwakzinnigen resp. 41 en 162.06. Vergeleken met 1954 valt over het algemeen een sterke stijging der be dragen waar te nemen. Terwijl voor het GLO in 1954 door 29 der gemeenten een bedrag van 35 of hoger werd vastgesteld, was dit in 1955 bij 43% der gemeenten het geval. Ook bij de andere vallen over- komstige stijgingen waar te nemen. In de zuidelijke provincies blijven de bedragen aanzienlijk beneden die der overige provincies; mogelijk wordt dit mede veroorzaakt door de hogere aantallen leerlingen per school in die provincies, waardoor een voordeliger exploitatie mogelijk wordt. Van de gezamenlijke voor het open baar GLO beschikbaar gestelde bedra gen v/as o.m. 23% bestemd voor in standhouding der gebouwen en ter reinen, 27% bet» of het meubilair en de leermiddelen en 44% werd aan verlichting, verwarming, waterver bruik en schoonmaak uitgegeven. hen dat te beurt was gevallen in zijn vorige gemeenten. Nadat in de trouwzaal de thee ge serveerd was, was het de tijd voor de receptie waaraan door honderden werd deelgenomen. Tegen half ze ven had een groot défilé plaats voor het raadshuis waaraan door tiental len verenigingen werd deelgenomen en dat opgeluisterd werd door de beide muziekgezelschappen, de Har monie Katwijk te Katwijk a. d. Rijn en U.N.I. te Katwijk aan Zee. Een fantastisch aanzien. Te voren hadden deze organisaties zich opgesteld op Julianalaan, Nieu we Duinweg en Willem de Zwijger laan. Ook het Tamboer en Pijper korps D.V.S. verleende hierbij me dewerking. Na dit défilé ging de tocht naar Katwijk aan Zee vooraf gegaan door de Ruitervereniging „Irene" en de U.N.I. De tocht ging via Zeeweg, Voorstraat, Boulevard naar het restaurant „De Zwaan" waar de grootse plechtigheid beslo ten werd met een officieel diner, waaraan met burgemeester en zijn gezin aanzaten, de wethouders en raadsleden met hun dames. 'n Barstende hoofdpijn U voeft U weer "stralend" een AKKERTJE (Advertentie) Thunderstreaks blijven vliegen Hoewel het onderzoek naar het on geluk met de drie Thunderstreaks- straaljagers, die vorige week omlaag stortten, nog niet voltooid is en er dus nog geen officiële mededelingen kunnen worden gedaan omtrent de oorzaak, deelt de luchtmachtvoor lichtingsdienst wel mede, dat er geen aanleiding bestaat de vluchten met de Thunderstreaks geen doorgang te doen vinden. Amerikaanse en Nederlandse vlie gers hebben met dit type vliegtuig resp. reeds een jaar en een half jaar ervaring opgedaan, zonder dat er van moeilijkheden sprake is geweest. SASSENHEIM Ernstig ongeluk Gistermorgen wilde de bijna 60- jarige G. B., komende vanuit de Parklaan, de Hoofdstraat oversteken. Juist op dit moment naderde vanuit de Parklaan een personenauto. B. was waarschijnlijk van mening dat deze auto de meest gebruikelijke weg zou "nemen, derhalve de Parklaan zou op draaien. Ditmaal ging de wagen ech ter rechtdoor met het gevolg dat de heer G. B. geschept werd en op de straat terecht kwam. Met een schedel- basisfractuur en nog enige andere (Advertentie) verwondingen werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. RaadsvergaderingDe raad komt bijeen vrijdag a.s. te 8 uur. Op de agenda staat o.m.: Benoeming leden Raad van Commissarissen van de N.V. Electriciteitsbedrijf H. L. S. Toepassing winkelsluitingswet voor souvenir-verkoop. Wijziging be- heersverordening bedrijven. Over dracht grondstroo langs Rusthoflaan aan E. Dijkstra. Verkoop gedeelte sloot achter Kunstaardewerkfabriek „Velsen". WASSENAAR WAAR HANGT NOG GEEN AAN ALLE KIEZERESSEN EN KIEZERS! 1. Adressen waar raambiljetten verkrijgbaar zijn: Th. de Wilde, Zoeter- woudseweg 120; W. v. d. Linden, Veilingkade 14; F. v. d. Boog, 3 October- straat 3a; W. Hogeling, Medusastraat 10; J. v. Hameren, v. d. Duynstr. 28; R. Goldenberg, Toussaintkade 49. Natuurlijk wordt er op gerekend, dat de reeds ontvangen en de nog te halen raambiljetten op goed zichtbare plaatsen worden opgehangen. 2. Aan dezelfde adressen zijn verkrijgbaar inlichtingen over het stemmen bij volmacht of stemmen in een andere gemeente. Zie overigens de uit voerige inlichting over deze punten in „De Leidse Courant" van jl. dinsdag. MORGEN: AGNES NOLTE. 3. Morgenavond spreekt in het Antonius Clubhuis Mej. Agnes Nolte. De katholieke dames en jongedames worden verwacht; maar ookechtge noten en verloofden! 6 JUNI: JAN PETERS. 4. Woensdag 6 juni komt Jan Peters, de bekende radiospreker katholiek Leiden met Limburgs vuur bezielen. Mannen, vrouwen, jongeren, houdt die avond vrij! 3 Donores hebben gisteravond in de cursuszaal van het Academisch Ziekenhuis te Leiden de Landstei- ner plaquette ontvangen voor het vijftien maal afstaan van bloed. 103 Donores ontvingen de Land- steiner penning als onderscheiding voor het feit, dat zij vijf maal bloed hebben afgestaan. De voorzitter van het Roode Kruis, afdeling Leiden en omstreken, prof. dr P. J. Gaillard dankte de donores voor het schenken van hun „reddend bloed". Hjj wees op het grote gebrek aan donores in deze dagen en wekte alle aanwezigen op om in eigen kring tenminste één donor aan te werven. Na het vertonen van de films „Uw reddend bloed" en „Goede Vaart" (over boottochten voor invaliden) huldigde prof. Gaillard de helpers en helpsters van het Roode Kruis, die al jaren lang twee avonden in de week behulpzaam zijn op de keu ringsavonden. Als blijk van waarde ring overhandigde hij hen een klein geschenk. De heer J. S. de With, administra teur, die na tien jaar zijn beste krachten aan het Roode Kruis gege ven te hebben de afdeling gaat verlaten ontving uit handen van prof. Gaillard de ere-medaille voor tien jaar trouwe dienst. Prof. Gaillard sprak de scheiden de administrateur, die zeer veel voor het Roode Kruis werk heeft gedaan, met woorden van waardering toe. Dc heer De With heeft na de oorlog de Roode Kruis afdeling na de her oprichting weer geheel opgebouwd. Hij ontplooide een grote activiteit, onder meer ten aanzien van de jaar lijkse bootreis voor invaliden, die hij elk jaar weer tot een succes wist te maken. De volgende donors ontvingen een onderscheiding. Landsteiner Plaquette voor het 15- maal afstaan van bloed: H. J. M. A. A. Geyer, J. v. Gent en P. J. Beger, allen te Leiden. Landsteiner Penning voor het 5- maal afstaan van bloed: Ter Aar: G. A. Bokxe, Mw F. v. d. Haven-Katsburg, H. Schouten Alphen a. d. Rijn: J. G. van Rijn, P. M. van Rijn. Bennebroek: A. J. Meijers. Hazerswoude: Mw. C. Qualm-van Driel. Hoogmade: S. F. A. v. d. Laan. Katwijk: A. J. Molenkamp. H. Sou- verijn. Leiden: M. Arbouw, P. A. H. Bee- len, G. Brugman, F. Crama, J. Th. Dieben, D. J. Fasseur, F. Goldberg, S. F. van Gorkum, M. C. de Graaf, S. J. Heemkerk, C. J. M. Heetveld, J. de Jager, F. Juffermans, A. J. Kreuger, P. C. G. J. Ie Maire, J. v. d. Meer, D. J. v. d. Nat, H. v. Oosten, R. J. v. Oosten, F. J. H. Otten, J. Paats, M. F. Pleij, H. J. Querreveld, Dr. J. N. de Ruiter, L. J. van Scha- gen, J. D. G. Schüller, H. P. C. J. Schuurman, M. Sierat, F. Sloot, R. Stam, Th. J. C. van Starrenburg, G. M. Tros, J. v. d. Vlist, L. J. Wannin gen. Leiderdorp: B. Borreman, J. Heg- koop, W. Los, R. Nieuwland, A. A. Rodenburg, B. G. Schouten, M. Sta- vleu, G. v. d. Sterre. Lisse: Mw. A. F. J. Labree-Wijk- mans. Noord wijk: C. P. Bierman, L. H. G. Duindam, J. v. Egmond, A. G. Geer- lings, J. M. Mulder, J. E. de Ridder, Th. P. Smit, P. S. v. d. Stel, P. J. v. d. Zalm. Noordwijkerhout: A. C. J. v. d. Bo6ch, W. Buschman, A. Duivenvoor den, L. Meeuwissen, Th. Zandber gen. Oegstgeest: H. Gravekamp, N. H. Schreuder, P. H. M. S. v. d. Voort. Oud Ade: W. Hartog. Sassenheim: T. Bergman-Kobilza, J. v. Ginhoven, N. Kok, M. H. van Ruiten, B. Verhoef, G. Waasdorp, Th. P. Zwetsloot. Voorhout: P. M. Avegaare, P. v. d. Bent, J. D. Berkhout, P. J. v. d. Geer, S. Godijn, C. Langeveld, A. G. v. cL L/ans, E. U A. v. d. Lans, C. v. d. Nieuwendijk, Mw. M. A. Vlasveld-'t Bosch, A. M. M. Warmerdam, C. A. v. Werkhoven, H. P. v. Werkhoven, J. van Werkhoven, S. C. A. Zoet. Voorschoten: J. C. van Gent, C. v. Leeuwen, C. Vernes. Warmond: Mw. E. v. Ameron-Teu- nisee. Wassenaar: F. P. J. Zwartjes, W. Th. Zwartjes. Zoeterwoude: K. F. H. van Hiele, Th. J. v. d. Ven, W. P. Zwetsloot. EERSTE PLECHTIGE H. MIS VAN C. G. v. d. KROFT. Zaterdag a.s. zal de weleerwaarde heer C. G. v. d. Kroft uit handen van mgr. Huibers in de kathedraal te Haarlem de H. Priesterwijding ont vangen. Zondag a.s. zal de neomyst in de parochiekerk van St Willibrord zijn eerste plechtige H. Mis opdra gen om 8.30 uur. Om 5 uur is er een plechtig danklof. Van 2.30 tot 3.30 is er in het Verenigingsgebouw receptie. SPORT FAAS WILKES SPEELT MEE MET ST. ETIENNE Besprekingen met Faas Wilkei enerzijds en de heer J. Brunt, secr. van de K.N.V.B. en drs. W. van Zijll, directeur van het N.O.C., anderzijds hebben ertoe geleid, dat Wïïkes zal worden opgenomen in het elftal van St. Etiënne voor de wedstrijd tegen Botofogu, welke ontmoeting in de avonduren van woensdag 13 juni in het Feyenoord stadion te Rotterdam wordt gespeeld. St. Etiënne, waarin ook onze landgenoot Rijvers speelt, heeft tegen deze versterking van zijn ploeg geen bezwaar gemaakt en ook de club van Wilkes Valencia, zal naar men mag aannemen, nu het Spaanse seizoen is afgelopen, geen moeilijkheden in de weg leggen. De netto-opbrengst van deze wed strijd is bestemd voor het Olympisch Fonds voor de uitzending van de Ne derlandse ploeg naar de Spelen te Melbourne. Mieuuie Ülii&óiöcfie tuapettó Twee tekeningen van nieuwe Russische wapens uiteraard tonrehcim" zoals zij verschenen ta het Amerikaanse „True Magazine": boven een nieuwe tank, de K-l „Kroetsjef", die sneller en krachtiger wordt genoemd dan de Amerikaanse M-48 terwijl door de geringere hoogte de trefkansen aanmer- v«S hltE^f Jw1! .e M'48' °nder een nieuwe stuk geschut, speciaal na" »toom8raBftenop doelen, die vele kilometers ver wijderd zijn. Het kanon is aanmerkelijk meer handelbaar dan het enorme Amerikaanse atoomkanon.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5