S)e £ddóe(2oti/fcont Vragenuurtje bij Eisenhower President boos op strijdkrachten Soekarno door sneeuwbui van papiersnippers in New York Hatta zoekt steun bij progressieve Nederlanders" Sitand 'ut £ondett& atidetytatid&e Mendes-France gaat de rol van eenzame criticus spelen DONDERDAG 24 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13811 TRUMAN zorgt voor SENSATIE I Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.55 p. w-, f2.35 p. mnd., f7.— p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17ct.p.m.taï. Telefoontjes ƒ1.50 TRUMAN EN DE „STOMME GENERAAL" President Eisenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen tie in Washington verklaard, dat de aangekondigde vermindering van de Sow jet-strijdkrachten, indien zij wordt uitgevoerd, hartelijk zal wor den toegejuicht als een werkelijke stap vooruit op het gebied van de ontwapening. De Ver. Staten weten echter niets meer dan officieel door de Russen is bekend gemaakt en zij kennen niet de werkelijke betekenis er van. Als de Sowj et-Unie to.v. had bekend ge maakt dat 375 moderne duikboten zullen worden opgeruimd, dan zou hij, Eisenhower, kunnen zeggen: nu is het de moeite waard. Wij moeten maar vol hoop afwach ten, zo meende hij. Wrijving tussen de strijdkrachten. Wat de meningsverschillen tussen het Amerikanse leger, de vloot en de luchtmacht betreft zei Eisenhower, dat de strijdkrachten hun menings verschillen zodanig moeten oplossen dat niet iedereen gealameerd wordt. Het zou te betreuren zijn als iil een periode van wijziging als gevolg van de atoomwapens, geen krachtige de batten tussen de onderdelen der strijdkrachten gevoerd werden. De president voelde zioh echter soms on gelukkig om de manier waarop deze debatten gevoerd werden. Elk lid van een militaire staf heeft het rpcht en de plicht om vanuit zijn eigen standpunt te redeneren, doch hij moet loyaal de uiteindelijke beslissing, die genomen wordt, aanvaarden. Een eer lijk onderzoek naar de juiste stel ling mag niet ontaarden in het be vorderen van een strijd tussen admi raals en generaals. Overgangstijd. De Ver. Staten bevinden zich mid den in een overgangstoestand wat betreft wapens en militaire techniek. .Ook de Russen zijn bezig met het „stroomlijnen" van hun strijdkrach ten. Ook zij erkennen dat de militai re veiligheid niet alleen op schepen, vliegtuigen en bommen is gebaseerd. De kracht van een land als de Ver. Staten hangt evengoed af van de ■binnenlandse programma's als de mi litaire macht. President Eisenhower scheen soms zeer boos bij het beantwoorden van vragen der verslaggevers over de ri valiteit tussen de onderdelen der Amerikaanse strijdkrachten. De span ning week evenwel toen Eisenhower zijn uiteenzetting besloot met te zeg gen dat de controverse reeds gaande was toen hij in 1911 in het leger kwam. De erkenning van Communistisch- China door Egypte noemde presi dent Eisenhower een vergissing. Een dergelijke op zichzelf staande hande ling van een land vernielt echter nog niet de vriendschap van de Ver. Sta ten of het verlangen van de Ver. Sta ten om met dat land samen te wer ken voor het bereiken van een ge meenschappelijk doel. Op de persconferentie werden Eisenhower nog vragen gesteld over een uitlating van oud-president Tru man, die dinsdag te Salerno zou heb ben verklaard, dat de landingen bij Salerno en Anzio tijdens de oorlog waarbij de Amerikanen en de Britten zware verliezen leden niet nodig waren en door de een of andere „stomme generaal" waren uitge dacht. Truman heeft inmiddels zijn secretaris laten ontkennen, dat hij dit gezegd zou hebben. Eisenhower zei woensdag dat de landing op de Italiaanse kust was voorgesteld voor hij het gebied van de Middellandse Zee verliet om op perbevelhebber van de geallieerde troepen te worden. Hij had de plannen van technisch standpunt bezien, besproken met zijn staf en hij was geen voorstander van de operatie, op de manier waar op hij werd uitgevoerd, geweest. Niettemin is gebleken, dat de invasie veel Duitse troepen had beziggehou den die anders aan het westelijk front beschikbaar zouden zijn ge weest. Eisenhower geloofde dan ook niet dat men de landingen een mis lukking zou kunnen noemen. geen obseiwatieposten bij Qouc[en gr00n voor OL. Vrouw van Maastricht Israël is er officieel van op de hoogte gesteld dat Egypte weigert mee te werken aan het inrichten van observatieposten in de demarcatie- zóne bij Gaza. De secretaris-generaal van de V.N. had bij zijn jongste vredesmissie naar het Midden-Oosten voorgesteld dat dergelijke posten bezet zouden worden door waarnemers van de V.N., die daar toezicht zouden uit oefenen op de naleving van de be- standvoorwaarden. POUJADISTEN WEER VAN PARLEMENTSZETEL VERVALLEN VERKLAARD. De Franse Nationale Vergadering heeft gistermiddag een Poujadisti- sche afgevaardigde van zijn zetel vervallen verklaard en een socialist in zijn plaats benoemd. New York heeft president Soe karno van Indonesië gisteren het tra ditionele welkom voor bezoekende staatshoofden bereid: een eretocht langs Broadway. Uit de open ramen daalde op Soekarno een sneeuwbui van papiersnippers neer en de me nigte, op straat voor het lunchuur. juichte hem toe. De president stond tijdens de rit, die 15 minuten duur de, achter in de auto. Vlak voordat de parade aanving, begon het licht te regenen, maar niettemin stonden langs de route on geveer 80.000 mensen. Velen zwaai den met de Indonesische vlag. Soe karno wuifde herhaaldelijk. Bij aankomst aan het stadhuis werd Conferentie in Bandoeng uitgesteld Communisten lokten studenten De Aziatisch-Afrikaanse studen ten-conferentie, die op 26 mei in Bandoeng zou worden geopend, is een aantal weken uitgesteld wegens pogingen van communistische zijde om een overheersende rol op de con ferentie te spelen. Guillermo C. de Vega, voorzitter van de niet-communistische Philip- pijnse studentenvereniging, zei gis teren dat de oorspronkelijke organi satie-commissie hoofdzakelijk had bestaan uit vertegenwoordigers van linksgeoriënteerde studentenorgani saties. Een nieuwe commissie be staande uit studenten uit China, Ja pan, de Philippijnen, Indonesië en Egypte, zal nu de uitnodigingen, agenda en procedures opnieuw in beschouwing nemen. Alleen natio nale studentenverenigingen zullen worden toegelaten. Studenten uit Tunesië, Marokko, Noord-Korea Noord-Vietnam, de Soe dan, Burma en Algerije, zijn reeds in Indonesië aangekomen. KWESTIE NIEUW GUINEA Het wetsontwerp inzake de vor ming van een autonome provincie West-Irian is woensdag bij het In donesische parlement ingediend. De nieuwe provincie zal het gebied be slaan van Nederlands Nieuw-Guinea, dat „nog steeds in handen van Ne derland is, zonder Indonesische in stemming" en enige eilanden, dit thans behoren tot de provincie-Mo- lukken. De eerste taak van het provinciale bestuur, dat zijn tijdelijke hoofdze tel zal hébben op het eiland Tidore, zal zijn „de centrale regering bij te staan in haar pogingen om het door de Nederlanders bezette deel van Irian terug te geven aan de Indone sische republiek". De eerste vice-premier, Moham med Roem, en de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Voorlichting zullen naar Tidore gaan om voorl reidingen té treffen voor het opzet ten van een provinciaal bestuur. „Meer progressief". De Indonesische vice-president, Mohammed Hatta, heeft verklaard, dat hij overtuigd is, dat Nederland niet in staet zal zijn het 'bestuur over Nieuw-Guinea te behouden, ge zien de grote kosten daaraan ver bonden. „Op het juiste ogenblik zul len de Nederlanders gedwongen wor den het gebied aan Indonesië terug te geven", aldus Hatta, die hieraan toevoegde, dat deze mening reeds veld wint bij verschillende groeperin- Jn een oud gedeelte van de „Tube", de Londense ondergrondse spoorweg, 50 meter diep onder Tottenham Court Road in het centrum van de Engelse hoofdstad, heeft twee dagen lang een brand gewoed in een doorgangskamp van het Britse leger, bestaande uit twee ruim 600 meter lange tunnels, dat geheel werd vernield. Van de 150 brandweerlieden die het vuur bestreden, moesten er niet minder dan 36 volkomen uitgeput en bevangen door rook en hitte naar ziekenhuizen worden overgebracht. De foto laat zien hoe e.en van de mannen, die het vuur aanvielen van de zijde van Goodge Street station, dat acht uur lang gesloten moest worden, door zijn makkers wordt weggevoerd. gen in Nederland. In verband hier mede verwees hij naar Nederlandse kringen, die thans „meer progres sief zijn en bereid Nieuw-Guinea af te staan". Nog niet zeker. In een commentaar op een verkla ring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roesten Abdoelgani, dat de kwestie Nieuw- Guinea waarschijnlijk dit jaar aan de Verenigde Naties zal worden voor gelegd, hebben betrouwbare Indone sische kringen gezegd, dat „de tijd voor halfslachtige resoluties thans voorbij is'. Maar zij meenden dat het nog niet zeker is, dat een resolutie over de kwestie Nieuw-Guinea bij de eerst komende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties zal worden ingediend. Cypriotische agenten in Engeland? In Engeland doen sinds enkele da gen geruchten de ronde dat terroris ten van Cyprus clandestien het land zouden zijn binnengekomen met de bedoeling de hertog van Edinburgh te vermoorden. De geruchten zijn niet weinig aangewakkerd door een bericht in het New Yorkse blad Daily News, waarin werd beweerd dat tien tallen agenten van Scotland Yard momenteel jacht maken op de terro risten. De Cyprioten zouden het spe ciaal op de hertog hebben gemunt, omdat zij de hertog, eens prins Phi lip van Griekenland, als een verra der beschouwen. Het New Yorkse blad meldde ver der, dat in overeenstemming met be velen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken de lijfwacht van de hertog verdrievoudigd is. Scotland Yard heeft officieel het bericht van de Daily News tegen gesproken. Een woordvoerder van Scotland Yard zei: „Er is niets van dat bericht waar". Wel werd toegegeven, dat er alge mene veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen, voor het geval de terroristen van Cyprus hun actie naar Engeland zouden willen overbrengen. Het spreekt vanzelf, dat daarbij bijzon dere maatregelen zijn getroffen met betrekking tot de koninklijke fami lie. Scandinavische critiek op Chroesjtsjef De communistische partijen van Denemarken, Noorwegen en Zweden hebben besloten in Moskou te protes teren tegen het feit, dat partijsecre taris Chroestsjef op een geheime vergadering zijn aanval op Stalin heeft gelanceerd, aldus meldt het Deense onafhankelijke blad „Infor mation". Volgens dit bericht zullen de drie partijen in een gezamenlijk protest eisen dat Chroesjtsjefs verklaring ter tafel wordt gebraoht voor een openlijke discussie. De leidende Deense communist Aksel Larsen had de vorige maand reeds kritiek geoefend op de wijze waarop het Kremlin de actie tegen de „persoonsverheerlijking" voert. Soekarno begroet door burgemeester Robert Wagner. Beide mannen ston den in de houding, toen de volkslie deren van Indonesië en Amerika ge speeld werden. Op de lunch in Waldorf Astoria wa ren honderden zakenmensen aanwe zig. In een toespraak zei president Soekarno: „Wij zulen gaarne steun ontvangen, maar op één voorwaarde: Zij mag niet gebaseerd zijn op kolo niale economie". „Verleen ons steun, maar niet ten koste van onze vrij heid". Dergelijke hulp zou niet alleen In donesië tot voordeel strekken, maar zou ook de Verenigde Staten ten goede komen, zo zei hij. De president werd krachtig toege- juicht, toen hij uitriep: „Ik houd van j Amerika en acht de Amerikanen hoog". Aan het slot van zijn rede applau- diseerde men staande. President Soekarno kreeg de ere medaille van de stad New York en een speciale oorkonde. Hij bood bur gemeester Wagner geschenken aan. Soekarno zei aan de lunch nog, dat het nationalisme reeds, in 1908 ont waakte in Indonesië, Egypte, de Phi lippijnen en andere landen, die, „de vergeten volken" waren geworden van „de revolutie van staal, olie en elektriciteit". De beginselen van Jefferson noem de hij „de vonk die het grote vuur heeft ontstoken dat nog steeds in het Oosten brandt". Het westen was 150 jaar geleden de 20e eeuw al binnengegaan", andere landen 56 jaar geleden, „maar wij in Indo nesië pas elf jaar geleden". Onmiddellijk na de lunch stelde de president zich beschikbaar om in een televisieprogramma getiteld „De jeugd wenst te weten" vragen van een groep studenten te beantwoor den. Hij was voor de camera's vol komen op zijn gemak en voor en na het programma schertste hij met de jongens en meisjes. Later op de dag ontving president Soekarno de hoofden van de VN.-de- legatie en woonde hij een ontvangst bij die gegeven werd door de consul- generaal van Indonesië en de Indo nesische delegatie bij de V.N. Franse reservisten protesteren Franse reservisten die op weg wa ren naar Algerië hebben woensdag geprotesteerd tegen de frontdienst die zij daar zullen moeten verrich ten. In de nabijheid van Dijon trok ken zij aan de noodrem en verlieten de trein. Daarna vuurden zij hun pistolen in de lucht af en wierpen een handgranaat, die echter geen schade aanrichtte, om zich vervol gens over diverse café's in de omge ving te verspreiden. De politie greep niet in, doch toen de plaatselijke commandant hen be val weer in de wagons plaats te ne men gehoorzaamden zij. Dit duizend man tellende trans port, dat dinsdag uit Parijs vertrok, is reeds vier maal door de reservis ten tot stilstand gebracht. Op het station van Antibes is het woensdagavond tot een botsing tus sen politie en demonstranten geko men, waarbij twintig betogers en twee politiemannen werden gewond. Het plaatselijke communistische blad had tot de betoging opgeroepen ter gelegenheid van de doorreis van on geveer 40 reservisten, die zich in Marseille moesten melden voor dienst in Algerië. Onder de gewon den bevonden zich twee gemeente raadsleden van Antibes. EGYPTISCHE UITNODIGING VOOR TSJOU EN LAI. De Egyptische minister voor reli gieuze zaken zal binnenkort een per soonlijke boodschap van premier Nasser naar Peking brengen, die o.m. een uitnodiging voor premier Tjou en Lai voor een bezoek aan Egypte inhoudt, zo is woensdag vernomen. In kringen die in nauwe verbinding staan met Nassers kabinet, Dit is een afbeelding van de door de edelsmeden Brom te Utrecht vervaar- uigde gulden kroon, waarmee met bijzonder volmacht van het Vaticaans kapittel te Rome het in hout gesneden beeld van „O. L. Vrouw van de won derdadige medaille", dat bewaard wordt in de St. Matthiaskerk te Maas tricht, op zondag 27 mei, met grote luister zal worden gekroond. De grond vorm van de kroon bestaat uit een licht naar buiten gebogen cilinder, waaruit twaalf ranke kroonsegmenten opspringen, die alle uitlopen in een ster ver sierd met rood diepglans emaille. Rondom de band is in kleine met de hand gesmede letters de tekst „O, Maria zonder zonden ontvangen" aangebracht. De Franse vice-premier, Mendcs- ring-Mollet het ministerie van bui- France. heeft woensdagmiddag op een zaken niet aan Mendes France toegewezen werd, deze sleohts kabinetszitting zijn besluit meege deeld om uit de regering-Mollet te treden. De andere radicale ministers blijven in de regering. Mendes-France verklaarde er van overtuigd te zijn, dat de huidige Franse regering de beste politieke samenstelling verte genwoordigt en hij wenste haar suc ces, doch hij kon zich niet vereni gen met de Algerijnse politiek van deze regering. Hoewel hij van begin af aan een voorstander is geweest van het on derdrukken van de opstand in dat ge bied, is hij ook altijd van mening geweest, dat gewapend optreden al leen niet vcldoende is. Vorige maand heeft hij in een me morandum de maatregelen vastge legd, die hij nodig achtte voor een op lossing, doch aan zijn raad is geen gehoor gegeven. Ook is Mendes-France het oneens met de finaciële politiek van de re gering. Deze politiek moet tot inflatie leiden, meent hij. In Frankrijk is men van mening dat toen bij de vorming van de rege- Opvolging van Franco De ondersecretaris van de Spaan se falanxpartij, Digo Salas Pombo, heeft woensdag gezegd dat het mis schien nodig zal zijn de grondwet te veranderen om te voorzien in de opvolging van generaal Franco. Hij zei hierover: „De gehele uit voerende macht is samengebundeld in de handen van generaal Franco. Het leger, het volk en de kerk steu nen FTanco volledig, maar zoveel macht verenigd in de persoon van iemand anders dan Franco zou niet aanvaard worden". Hij voegde hier nog aan toe, dat de president „erg lastig" is en dat daar om discipline en gehoorzaamheid aan de partijleiders een eerste vereiste zijn. Koudere lucht met een weinig regen Een rug van hoge druk, die de ver binding vormt tussen een nabij de Azoren en een boven de Oostzee ge legen maximum, kwam de afgelopen nacht boven ons land te liggen. Het werd daardoor nagenoeg wind stil, een sterke uitstraling trad op en er vormde zich op vele plaatsen mist. Deze loste echter in de eerste ochtend uren snel op. Een kleine depressie, die gisterochtend op ongeveer 1500 kilometer ten westen van Ierland lag, nam sindsdien snel in betekenis toe en bereikte vanochtend Schotland. Ze trekt verder naar het Noordoosten, terwijl het bijbehorende koufront snel in de richting van de Noordzee doordringt. n verband met de krachtige druk- stijgingen, welke achter dit front op treden. zal het de komende nacht of morgenochtend ons land, waarschijn lijk met een weinig regen passeren. Achter het front dringt belangrijk koelere lucht het land binnen, zodat de temperaturen morgen lager zul len blijven dan vandaag. France toegewezen werd, deze sleohts uit loyaliteit ah minister zonder por tefeuille aangebleven is, doch dat hij sindsdien steeds gewacht heeft op een gelegenheid om zijn politieke vrijheid te herkrijgen. Ook gelooft men dat de communis ten, nu Mollet en Pieau zonder con crete resultaten uit Moskou terug gekomen zijn, het denkbeeld van een „Volksfront" opgegeven hebben en dat zij binnenkort de regering open lijk zullen aanvallen. Tot nu toe heb ben zij zich beperkt tot kritiek op de gewapende onderdrukking van de opstand in Algerië, doch zij heb ben steeds voor de regering gestemd. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL KOELER. Vannacht plaatselijk enige re gen, morgen opklaringen en matige wind, aanvankelijk zui delijke, later ruimend naar west tot noordwest. Belangrijk lagere middagtemperaturen. 25 Mei zon op 4.35, onder 20.44; maan op 21.44, onder 5.01. Hoogwaterstanden 25 Mei v.m. 3.45; n.m. 4.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbew. 21 C. OSLO half bew. 19 KOPENHAGEN onbew. 14 ABERDEEN regen 18 LONDEN licht bew. 24 AMSTERDAM mist 28 LUXEMBURG licht bew. 22 PARIJS onbew. 23 BORDEAUX regen 20 GRENOBLE regen 20 NICE onbew. 20 BERLIJN onbew. 23 FRANKFORT zwaar bew. 25 MUNCHEN onbew. 18 ZURICH mist 19 GENEVE regen 20 LOCARNO zwaar bew. 22 WENEN mist INNSBRUCK nevel ROME nevel 24 AJACCIO zwaar bew. 22 MALLORCA 22 Korreltje Zo de zotten geen brood aten, zou het koren goedkoop zijn.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1