Grandioze intocht van pastoor W. Kragtwijk in Aarlanderveen Mr. J. Klaasesz opende „Aar en Amstel" tijdens zijn werkbezoek aan Nieuwkoop Kerk tot laatste plaats bezet ZATERDAG 19 MEI 1956 DE LEIDSF TWEEDE BLAD - PAGINA 2 daarna langs dezelfde weg buitenom de onderwijl geheel gevulde parochie kerk te betreden, voor de plechtige installatie, die o.m. werd bijgewoond door pastoQr A. C. J. van Rooijen van Nieuwkoop, de „buurman" van pas toor Kragtwijk, zoals hij zioh tegen over ons noemde, zijn oud-pastoor J. J. Middelburg uit Den Haag, kape laan W. Koenekoop en kapelaan C. Schut, alsmede de assistent pater B, Bos, allen uit Den Haag. Bij de binnenkomst zongen de pa rochianen op de wijze: van „Aan U o Koning der eeuwen" een we! komstlied toe, waarvan de eerste regels luiden: „Wees welkom trouwe Herder, te midden van. uw volle, waarvan gij zijt de leidsman, de vader en Gods tolk". Installatie. Vervolgens las deken L. H. M. Nieuwenhuizen uit Alphen aan den Rijn de benoemingsbrief voor en stelde het Allerheiligste ter aanbid ding voor, waarna koor en gelovigen het Veni Creator zongen. Nadat de nieuwe pastoor de vereiste eden met de hand op het Evangelieboek op het altaar had afgelegd, installeerde de deken hem tot pastoor van de paro chie van de H.H. Petrus en Paulus door de nieuwe pastoor de sleutels der kerk over te reiken, het missaal, de keft en de gewaden over te ge. ven en door hem naar de preekstoel, de biechtstoel, het doopvont en de sacrist|e te geleiden, bij welke han delingen de voorgeschreven op drachten werden gegeven. Toespraak van deken. Met het zingen van het Tantum Ergo werd de kerkelijke installatie plechtigheid besloten, die tevens het begin is van een nieuwe pastoraat in Aarlanderveen, waarvan deken Nieuwenhuizen in zijn korte toe spraak vanaf de kansel de beste ver wachtingen koestert. Hij stelde pas toor Kragtwijk voor als de priester die de kracht, lichamelijk en geeste lijk bezit, om zijn „wijk", zijn paro chie naar goddelijke maatstaven te leiden en die de takt bezit zijn taak met de nodige omzichtigheid te vol brengen, evenals zijn voorganger pastoor Omtzigt die gave bezat. Pas toor Gmtzigt had de wijsheid vani vele jaren ervaring. In de rijpheid van zijn leven begreep hij dat voor hem de tijd was gekomen om te gaan. De nieuwe pastoor bezit de kracht van zijn leven waarin %de toekomst schuilt Hij volgt zijn roeping en de opdracht op en voor hem is het de tijd om te komen. Zo behoudt de pa rochie van Aarlanderveen haar jeugd haar deel en haar toekomst. Immers pastoor Kragtwijk heeft een rijpe ervaring op het terrein van de jeugd verenigingen. Deken Nieuwenhuizen beval de nieuwe pastoor in aller volgzaamheid aan en vroeg medewerking en steun te verlenen aan hem, die krachtens zijn priesterschap als geestelijk leidsman thans door de bisschop over deze parochie is gesteld. TER AAR DIPLOMA-UITREIKING AAN DE R.K. LAGERE TUINBOUWSCHOOL. Het hoofd van de tuinbouwschool, de heer G. Eibers verwelkomde o.a. rector v. d. Hoogte, voorzitter van de onderwijsvereniging van de LTB, kapelaan Lagerberg, leraar maat schappijleer, dr. G. W. v. d. Helm, rijkstuinbouwconsulent, de voorzitter en directeur van de veiling, de voor zitter van de bloemistenvereniging, Zuster Christine, directrice van de R.K. lagere landbouwhuishoudschool, leden van de commissie van toezicht en vele ouders van de geslaagde leer lingen. Allereerst hield de leerling P. Dobbe een korte verhandeling over moeilijkheden in de anjerteelt. Er volgde hierna weer eens iets nieuws. We zouden het een twee katheder- gesprek kunnen noemen. De heren P. Pieterse Jz. en P. Pietersen Az. bespraken de voor- en nadelen van de verrolbare kassen. Op buitenge woon aardige wijze wisten de pro en contra sprekers de verschillende kan ten te belichten. Tenslotte kwam J. v. d. Weijden met diverse berekenin gen over de opbrengsten van vaste en van verrolbare kassen. De diploma-uitreiking geschiedde door rector v. d. Hoogte. De volgende 18 leerlingen ontvingen hierna het diploma: C. Lek, Ant. Verhaar, Gf. v. d. Hoorn, G. W. v. Lammeren Josz., Ant. Valentijn, Lamb. Wassen- burg, G. J. van Lammeren, C. Sas sen, P. van Lammeren, P. Nieuwen huizen, P. Dobbe en Thom. Keijzer, allen te Ter Aar. P. Pieterse Jz. met lof, Joh. v. d. Weijden met lof en P. Pietersen Az, allen te Noorden. C. v. d. Hoorn te Mijdrecht, Fr. Busker- molen te Aalsmeer en J. v. d. Jagt te Uithoorn. Afgewezen is een can- didaat. In het druk vlaggend Aarlander veen heeft de nieuwe herder der pa rochie van de H.H. Petrus en Paulus pastoor J. W. Kragtwijk vrijdag avond op hartelijke wijze begroet, zijn officiële intreden gedaan. Drukten de afgelopen weken 'n ze kere weemoed op Aarlanderveen over het vertrek van zijn pastoor J. N. Omtzigt, die 22 jaren lang in deze gemeente heeft gewoond en de ziel zorg heeft uitgeoefend en die nu van een welverdiende rust is gaan ge nieten in het R.K. Bejaardencentrum „Vredenburcht" te Rijswijk, thans overheerste een grote vreugde bij de komst van een opvolger, pastoor Kragtwijk, die tot dusver kapelaan v/as aan de parochie H. Willibrordus te 's-Gravenhage. De welhaast vries-koude op deze mei avond die de levende natuur in haar schulp deed kruipen en de men sen zich in hun winter kledij deed1 steken, werd door allen, die de in tocht en de verwelkomingen gade sloegen, enkele ogenblikken verge ten,door de warmte die deze begroe ting uitstraalde. Heel de parochie heeft de nieuwe herder ingehaald en zeer velen van zijn vorige parochie hebben pastoor Kragtwijk tot in Aarlanderveen uit geleide gedaan. Niet minder dan elf auto's en een toerwagenbusje ver voerden de Hagenaars naar Aarlan derveen om hun kapelaan vaarwel te zeggen. Verwelkoming. Aan de Ziende weg waar het Noord einde van Aarlanderveen eindigt, werd de pastoor ontvangen op een feestrijke wijze zoals Aarlanderveen dat kan doen. Ter verwelkoming wa ren hier aanwezig pater Willibrordus van de Orde der Passionisten, die als deservitor in de porochie optrad en leden van het kerk- en armbe stuur, vertegenwoordigers van orga nisaties en het katholiek raadslid van Alphen aan den Rijn, de heer A. Honout. Nadat de nieuwe pastoor, die per auto uit Den Haag was gebracht, Aarlanderveens bodem had betre den, richtte de heer B. Straathof na mens het kerkbestuur en de parochie enkele welkomstwoorden tot hem. Hierin wees spr. op wat hem zo aan stonds te wachten staat als een klein bewijs van wat de Aarlanderveense parochieanen voor hun priester over hebben. U krijgt een brave parochie te besturen en te bewaren, maar wel licht vindt u ook gelegenheid om ze beter te maken, zei de heer Straat hof, die de nieuwe herder Gods beste zegen toewenste voor zijn nieuwe taak. Rijtoer. Voorafgegaan door herauten te paard, gekleed in wit-geel, een stoet van kaboutertjes, gidsen, welpen, verkenners, meisjes van de Maria Congregatie, eveneens getooid met de wit-gele kleuren en het mu ziekkorps „Door Samenwerking Sterk" met tamboerkorps, respectie velijk o.l.v. de heer A. van Dam en J. Stigter, nadat het muziekkorps enkele welkomstnummers ten geho re had gebracht, maakte pastoor Kragtwijk, gezeten in een koets in gezelschap van pater Willibrordus en enkele kerkmeesters 'n rijtoer naar de Vrijehoef, het andere deel van Aarlanderveen. Halverwege ongeveer Pater Willibrordus verwelkomde pastoor Kragtwijk aan de grens van de parochie. Foto: Ruiterman. in het centrum van het dorp voegden zich de schoolkinderen, getooid met wit-gele vlaggetjes o.l.v. de onder wijskrachten zich in de stoet, alsook een groot aantal bruidjes die er al lerlief elijks uitzagen in hun hagel witte jurkjes en met kroontjes op 't hoofdje. Toen de'lange stoet waarachter 'n groot aantal auto's volgde met fami lieleden, vrienden, bekenden en pa rochianen uit Den Haag, aan het ge zichteinder opdoemde, luidde koster Poelwijk de klokken waarvan de feestelijk galmende bronzen klanken een stroom van parochianen opwek ten ter kerke te komen. Bij de kerk was een grote ere poort opgericht waarop in duidelijke letters was verkondigd: „Gij zijt priester in eeuwigheid". Geweldige drukte Na een korte begroeting door de ken L. H. M. Nieuwenhuizen, uit Alphen aan den Rijn, die de kerke lijke installatie zou verrichten, sprak pater Willibrordus, vervuld van blijdschap en voldoening, namens de parochieanen, een hartelijk wel komstwoord tot de nieuwe herder, een woord dat wellicht overbodig is bij het aanschouwen van al datgene wat de parochianen dagen tevoren voor u in stilte hebben voorbereid, zei Aarlanderveens deservitor. Die spontane hulde die u zo even is ge bracht, is uit het hart gegrepen. Spr. verklaarde in de kring van de in feeststemming verkerende bevolking, dat de pastoor hier eenvoudige trou we mensen zal aantreffen, namens wie pater Willibrordus aanhankelijk heid en volgzaamheid toezegde. Hier toont men eerbied voor het gezag, van de priester en heeft hoogachting voor de pastoor. Het zal U ongetwij feld voldoening schenken uw taak te aanvaarden. Een driemaal herhaald „Leve de pastoor" werd door de om standers geestdriftig overgenomen. Kersverse pastoor. Pastoor Kragtwijk, die zich voor het eerst geconfronteerd zag met zijn parochianen, stelde zich voor als een „kersverse pastoor". Dit zei hij zo om duidelijk te maken, dat hoe ver heugd hij over zijn benoeming ook' mocht zijn, hij met een zekere schroom tegen het zetten van de eerste stappen aanvankelijk had op gezien. De intocht heeft echter alle reserves weggenomen. Dit heeft hem goed gedaan en een ontzaglijke vol doening geschonken en geruststelling verschaft. Hij aanvaardde gaarne de toezegging van aanhankelijkheid en zegde zijnerzijds toe te zullen trach ten vooral een goede pastoor te zijn. De roem van Aarlanderveen als de beste parochie van Nederland is hem door middel van de pers vooruitge gaan. De taak zal daarom dan zeker niet moeilijk vallen, die de pastoor onder bescherming vn Moeder Maria wil aanvaarden. Stampvolle kerk. Intussen waren de vele bruidjes van palmtakken voorzien en temid den van hem begaf de pastoor zieh met zijn gevolg naar de pastorie om Precies om tien uur Vrijdagmor gen arriveerde mr J. Klaasesz, com missaris van de Koningin in Zuid- Holland, vergezeld van zijn echtge note en de chef van zijn kabinet mr H. A. N. Dinger van Kruiningen in Nieuwkoop voor het afleggen van een werkbezoek. Het gezelschap werd voor het gemeentehuis verwelkomd door burgemeester M. P. van der Weijden, de beide wethouders S. Splinter en J. van Tienhoven en de gemeentesecretaris P. Oskam, terwijl een dochtertje van deze laatste aan mevr. Klaasesz bloemen aanbood. Nadat in de raadizaal de koffie was gebruikt ging mevr. Klaasesz met een damesgezelschap naar Noorden per kruiser, waar een bezoek werd gebracht aan het natuurreservaat met zijn meeuwen- en purperreiger kolonie, alsmede aan het atelier van de kunstschilder H. Rol. Onderwijl bracht de commissaris een bezoek aan de metaalwarenfa- briek van de gebrs. Bodegraven en aan het nieuwe bedrijf van Tedding- ton-Holland N.V. Beide bedrijven waren in volle werking en de com missaris nam met grote belangstel ling kennis van de producten, die werden vervaardigd. Daarna gingen de heren per auto naar „Het Piashuis" in Noorden, waar de dames inmiddels ook waren gearriveerd en waar de lunch werd gebruikt. Samenzijn met raad. Des middags voer het gezelschap weer per kruiser over de plassen naar Nieuwkoop. Mevr. Klaasesz ging nu een bezoek brengen aan het Wijkgebouw van het Groene Kruis, terwijl de Commissaris een vergade ring van de raad bijwoonde. Burgemeester van der Weijden heette de hoogste gezagsdrager in de provincie van harte welkom, waar na deze het woord nam en vertelde, dat hoewel hij nog slechts korte tijd in zijn nieuwe functie werkzaam is, hij er grote prijs op stelt met de ge meenten in zijn provincie in contact te komen. De raadsleden kregen nu de ge legenheid het een en ander in het midden te brengen. Het lid E. H. v. Dam sprak namens de hele raad, toen hij bij de Commissaris aandrong op wijzigingen van het uitbreidingsplan, waardoor in Noorden meer glascul tuur mogelijk kan worden en tevens over toestemming om de No orden se- weg voor villa-bebouwing open te stellen. Ook de heren Boos en Stop pelenburg uitten dergelijke wensen. De heer Markman klaagde over do onhoudbare positie, waarin het katholiek onderwijs in Nieuwkoop verkeert, nu klassen van de jongens- en meisjesschool en de hele bewaar school, door het uitblijven van de bouwvergunningen moesten worden ondergebracht in het parochiehuis. Ook drong hij aan op bouwvergun ning voor de geprojecteerde bejaar den woningen van de H. Hartstich ting. Aer en Amstel. Nadat de dames waren gearriveerd en door de burgemeester aan mevr. Klaasesz een door de kunstsmid G. Verlooy vervaardigde smeedijzeren schemerlamp was aangeboden, begaf men zioh naar de Ned. Herv. Kerk, die geheel gevuld was met genodig den, waaronder wij o.a. ook pastoor Van Rooyen en de eerwaarde over ste van het H. Hartgesticht opmerk ten. De heer P. Huisman, voorzitter van de Stichting Aar en Amstel gaf na een welkomstwoord een uitvoerig overzicht van het door de samenwer king der diaconieën uit omliggende plaatsen, thans tot stand gekomen fraaie bejaardentehuis, dat nu langs de Achterweg staat. Hierna droeg burgemeester M. P. van der Weijden namens' het ge meentebestuur het tehuis over aan de Stichting. Deze ging uitvoerig in op de totstandkoming van het nieu we gebouw en noemde het een histo risch ogenblik nu het tehuis aan de Stichting Aar en Amstel wordt over gedragen en officieel wordt geopend door de commissaris van de konin gin. Officiële opening. Een zeer groot gezelschap van ge nodigden begaf zioh nu naar het be jaardentehuis om getuige te zijn van de officiële opening door de Commis saris. De tweelingzusjes van de heer Stoppelenburg, secretaris van de Stichting, Ria en Connie boden mr. Klaasesz de sleutel van het gebouw en diens echtgenote bloemen aan. Na de plechtigheid van het openen, stroomden eet- en recreatiezaal vol genodigden. Terwijl de thee gepre senteerd werd, werd door verschil lende personen het woord gevoerd, o.a. door de commissaris die de Stich ting feliciteerde met het aan alle eisen voldoend fraaie tehuis, door de heer Kiers, directeur van de Volks huisvesting en tenslotte door de heer H. Markman, die hoopte, dat er tus sen de katholieke en protestante De heer Bodegraven leidde de commissaris van de Koningin en bur gemeester v. d. Weijden rond in zijn bedrijf. Foto Ruiterman, Nieuwkoop. Stichting een goede verstandhouding moge groeien. Receptie. In paviljoen „Plaszicht" was ver volgens gelegenheid voor de burge rij om kennis met mr Klaasesz te maken. In een korte toespraak ver telde hij van zijn prettige ervaringen bij zijn bezoek aan Nieuwkoop en mengde zich toen in gezelschap aan enige tafeltjes, waarbij hij zich on gedwongen met de diverse vertegen woordigers van allerlei pluimage uit de burgerij op aangename wijze on derhield. Na een hartelijk dankwoord van de burgemeester, vertrok om zes uur het hoge gezelschap weer naar Den Haag. Ongetwijfeld zullen de hear en mevr. Klaasesz de prettigste herinne ringen hebben aan hun bezoek aan Nieuwkoop. ALPHEN AAN DEN RtJN EXPOSITIE „ALPHOTO" Vrijdagavond werd te Alphen aan den Rijn, in de boekhandel Van Wie- ringen aan de Julianastraat, een ten toonstelling geopend, die de belang stelling van zeer velen ten volle waard is. Het is de fototentoonstelling van de plaatselijke ameteurfotograf en vere niging „Alphoto", die mogelijk is ge worden door een vijftigtal waarde volle inzendingen van eigen leden en door de loyale medewerking van de heren Van Dam, de eigenaars van genoemde boekhandel, om hun boe- kengalerij voor dit doel te laten in richten. Onder de inzendingen zwart wit foto's op groot formaat, bevinden zich o.a. foto's welke waardevol zijn bevonden om tentoongesteld te wor den in de kunstsalon te Amsterdam, de onlangs aldaar gehouden nationale en internationale foto expositie. Voorts zijn er foto's welke reeds een goede waardering mochten ervaren en o.a. een door de Avro bekroond exemplaar. De tentoonstelling geeft een duide lijk beeld van de vorderingen op foto gebied van de leden van „Alphoto" f uit Alphen aan den Rijn en omgeving zonder dat daarbij een daartoe strek kende explikatie behoeft te worden gegeven. Liefhebbers vinden er ma teriaal te over om daar geruime' tijd aangenaam te verpozen. De tentoonstelling is met een kort woord geopend door de voorz. van „Alphoto", de heer P. de Pater, die zijn voldoening uitte over het grote enthousiasme waarmede de leden zich voor deze tentoonstelling heb ben beijverd. Djtmaal is de expositie niet in een zaal gehouden. De vorige keer was de inzending te gering. Spr. waardeerde de bereidwilligheid van de firma Van Wieringen om de mooie boekwinkel hiervoor beschik baar te stellen, zodat een ieder de tentoonstelling vrij kan bezoeken. „Alphoto" beijvert zich om de ama teurfotografie op een hoger peil te brengen en daarom wordt gehoopt, dat zowel de tentoonstelling als de vereniging dezer dagen (18-30 mei) in de nodige belangstelling komt te staan. De fotografie wordt door duizen den beoefend, maar vaak niet met de nodige zorg. Men ziet er niet uit te halen wat in fotograferen zit om het „plaatje" hogere waarde te ver schaffen. Deze tentoonstelling levert het sprekend bewijs wat iemand in enkele jaren van serieuze studie en aandacht, kan bereiken. Het luk-raak fotograferen is niet nodig, zei de heel de Pater, die verder op wees, dat de leden van „Alphoto" elkaar opvoe den, elkaar helpen en steunen bij hun werk en aldus bereiken zij een heel goed resultaat. 55 JAAR GETROUWD. Op zondag 3 juni zal het groot feest zijn in het Sint Josephpension te Alphen aan den Rijn. Twee van zijn inwoners, de heer en mevr. Dou- we Teerenstra, Froukje Teerenstra— Van den Berg zijn n.l. de daarop vol gende dag 55 jaar getrouwd. Het zijn twee echte Friezen, die evenwel se dert 1916 in de Rijnstreek wonen. Toen, in 1916 verhuisde het echt paar naar Waddinxveen, waar de heer Teerenstra gedurende drie je- ren met zijn gezin verbleef en hij in de landbouw zijn dagelijkse boterham verdiende als landarbeider. Vervol gens vertrok het gezin naar Nieuw koop. Daar verbleef men ruim 11 ja ren. Hun verdere dagen brachten zij in Alphen aan den Rijn door. Daar werkte de heer Teerenstra in de be- tonindustrie van de N.V. Duinker Verruijt. Op zijn 70e jaar legde hij het werk neer en ging van „de Ou derdomsvoorziening Drees" leven. Ongeveer anderhalf jaar geleden gingen zij wonen in het Sint Joseph- pension. De heer Teerenstra telt nu 78 en zijn echtgenote 77 jaren. Hij is in Wolsum in Friesland geboren en zijn echtgenote in Exmorra, even eens in Friesland. Beiden zijn ze nog goed bij de tijd, al is de echtgenoot iets moeilijk ter been. Het echtpaar' heeft nog twee kin deren in leven en vijf kleinkinderen. Een van hun kinderen is te Bodegra ven woonachtig, hun zoon in Wasse naar. J. N. KOUWENBERG 25 JAAR BIJ N.V. SAMSOM. Begonnen als leerling ter zetterij, bleek al spoedig, dat Kouwenberg in de keuze van zyn beroep gelukkig is geweest. Meer gevorderd in het vak, werd duidelijk, dat zijn belangstel ling uitging naar de vormgeving van alles, wat een uitgeverij op de markt brengt. Hij maakte zich de techniek van het vak eigen, maar alles ten slotte in dienst van de aesthetica. Ernstig werkend en studerend, zon der bijzondere opleidingen, zag hij ongeveer in 1939 zich 'n taak toever trouwd bij de verzorging van lay-out en de voorbereiding voor de zetterij van een groot deel van alle opdrach ten, die het bedrijf binnen kwamen. Dit alles memoreerde de heer J. B. Samsom, in zijn huldigingstoespraak, waar gisterochtend de jubilaris en zijn echtgenote temidden van direc tie en medewerkers aanwezig was. Voor zijn ijver en toewijding mocht de heer Kouwenberg de dank der di rectie aanvaarden, benevens een zeer fraai en waardevol stoffelijk blijk van waardering. Het gouden ere-te- ken N.S.A. voor 25-jarige dienst werd hem uitgereikt, alsmede het Getuigschrift der Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Na de heer Samsom voerde de heer J. H. Kort, chef der zetterij het woord en vervolgens de heer Ant. Lammers, de laatste meer -speciaal namens de collega's. Daarna traden de leerlingen, on der leiding van Ton Roos voor het voetlicht met een zeer origineel ta bleau. Uit een echo-put klonk een stem, die antwoordde op enkele vra gen, tenaanzien van de loopbaan en de persoon van de heer Kouwenberg gesteld. Tenslotte werd de in de put aanwezige emmer opgehaald, die een bloemenhulde voor mevr. Kouwen berg en een vulpen voor de jubila ris mee naar boven bracht. De jubilaris dankte daarna allen voor de vele goede Woorden tot hem gericht en de prachtige cadeaus. BODEGRAVEN Geboren: Cornelis z. van G. Spijker—Eigenraam; Nelleke d. van C. MuiswinkelFioole; Teunie d. van A. v. d. Visv. d. Poorte; Jo hanna d. van W. NapHoogendoorn; Paulina d. van L. v. Duijlv. Toom; Marianne d. van P. van 't Hoogvan Balen; Anna Maria d. van W. Groe nen—Verburg; Catharina d. van I. Sluykvan Leeuwen; Johannes Pius z. van W. II. KuipersBullin- ga; Gerarda d. van H. Miltenburg— Kaalverink; Maria d. van G. Hout manKruyt. Ondertrouwd: D'Arsv Bebbington 23 j. en Joh. Bianchi 22 j.; Franc, van Wiik 27 j. en Cl. Arends 22 j.; Corn. Twaalfhoven 37 j. en H. Ver geer 31 j.; R. Rejtsma 24 j. en Mk v. d. Maat 21 j.; L. Brak 25 j. en A. Harkes 25 j.; Johan Dekker 26 j. en H. Verweij 24 j.Joh. v. d. Kwast 25 j. en H. Jacobi 26 j. Getrouwd: B Kemp en Teuntje Spijker; J. Mulder en J. Hoogen doorn; L. Nap en W. de Boer.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6