DE LEIDSE BIOSCOPEN? Ere-lid, dr. Van Kranenburg over „Student en Politiek" n.„ HUIBERS Loco-burgemeester Van Schaik opende nieuwe N.Z.H.-gebouw Oplichter gaf zich uit voor Van Beinum Scheep Invaliden van de Bollenstreek op bedevaart naar Heiloo ZATERDAG 19 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 63e Dies Natalis van Leidse „Sanctus Augustinus" GEM. AANKOHDIGING Contact met theologanten „Sanctus Augustinus", de katholie ke studentenvereniging te Leiden, vierde gisteren haar 63e Dies Natalis. Donderdagavond werden de feeste lijkheden ingezet met 'n „Fête Chan- tante" in hét „Eigen Huis", Rapen burg 24, te Leiden, waar Jules de Corte een muzikaal divertiment bood. Gisteren werd na een plechtige H. Mis in de St. Lodewijskerk, op gedragen door de moderator der ver eniging, prof. dr. H. L. M. van Rooyen o&c. en een officieel ontbijt in het Prytaneum een buitengewone ledenvergadering gehouden, waarop de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. dr. L. G. H. Kortenhorst erelid van „Sanctus Augustinus" als gast spreker werd begroet. Dr. Korten horst hield een lezing over het onder werp: „De student en politiek". In tegenstelling tot uitspraken, die uit de mond van verschillende spre kers op het Civitas-week-end in 1951 werden genoteerd, n.L dat een student zich liever niet met de politiek kan bemoeien, was spr. van mening, dat het bestuderen van 's Lands politiek tot de activiteiten van de jonge student moet behoren. Dr. Kortenhorst bestreed de idee. dat de politiek van Nederland te saai is voor de jonge intellectueel. Hij be lees dit door enige voorbeelden te geven, die de levendigheid van het politiek beeld illustreerden. Daar naast kan de student zich bezig hou den met meer algemene politieke vraagstukken zoals: „gezag en vrij heid", „rechten en plichten van indi vidu en gemeenschap", „recht tegen over macht", etc. „Juist in deze tyd, waarin de nieu we generatie een grote invloed uit oefent op de richting van de politiek is het zaak, dat studenten de politieke vraagstukken bestuderen", aldus dr. Kortenhorst. De praeses van „Sanctus Angusti- nus", de heer J. van Moorsel, sierde tijdens deze vergadering enige voor treffelijke leden met het aVuncu- laat. Contact. Tijdens zijn traditionele jaarrede, sprak hij zijn tevredenheid uit over de bloei van de onderafdelingen der vereniging. Om een regelmatig con tact met de afgestudeerden te onder houden zullen leden van Sanctus Augustinus en St. Adelbert elkaar wederkerig op de lezingavonden uit nodigen. Ook contact met de toekomstige geestelijkheid achtte de praeses nut tig. Daarom zullen de disputen in de toekomst plaats bieden aan enige theologanten uit Warmond. 's Avonds vertrokken de „Augus tijnen' naar „De Oude Deyl" te Was senaar, waar na het diner op de muziek van de Delftse Studenten- Jazz-hand in gala werd gedanst. Op 4 juni a.s. vier Zuster M. Ser- vatia van de Orde der Zusters Fran ciscanessen van Breda, haar gouden kloosterjubileum in het Moederhuis der Orde, Menno van Coehoornstr. 1, te Breda. 12 Juni herdenkt zij het met haar familie in het St. Elisabeth- Haarlemmerstraat 1 23, Leiden ▼oor Geboorteaankondipingen INZAMELING HUISVUIL TE LEIDEN. Op 2e Pinksterdag zal geen huis vuil worden ingezameld. Mep gelieve op die dag geen em mers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke gewoonlijk op maan- dag worden bediend, zal nu plaats gesticht te Leiden, vinden op donderdag 24 mei e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Boommarkt, voorzover gele gen tussen perceel Boommarkt 5 en het Kort Rapenburg, in verband met het uitvoeren van kabelwerkzaam- héden door de technische dienst der P.T.T., op 22, 23 en 24 mei 1956 zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. ZUSTER SERVATIA VIERT GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM. LAKENHAL GESLOTEN. In verband met de ingrijpende verbouwingen zal het Stedelijk Mu seum „de Lakenhal", op dinsdag 22 en woensdag 23 mei a.s. de hele dag voor het publiek gesloten zijn. De wensdroom van buschauffeurs en -passagiers tijdens de strenge vorstperiode is gisterenmiddag in vervulling gegaan: Het Stations plein in Leiden heeft zijn N.Z.H.- kantoor, dat behalve een betere huis vesting van het haltepersoneel ook een onderkomen biedt aan reizigers, die nog een kwartiertje op dê bus moeten wachten. De opening begon met eeh kille plechtigheid, want directeur Jurris- sen verwelkomde zijn gasten buiten het gebouw, aangezien dit nog offi cieel geopend moest worden. De be langstelling was groot. Onder de zeer velen zagen wij loco-burgemeester v. Schaik en de wethouders Menken en Jongeleen, gemeente-secretaris mr. Bool, deburgemeesters van Voorhout en Rijnsburg en vertegen woordigers van het departement van verkeer en waterstaat, de spoorwe gen, de Ned. Vereniging van Trans portondernemingen, directies van andere autobusmaatschappijen en vertegenwoordigers van de diverse V.V.V.'s. De heer Jurissen dankte architect ir. Schelling en alle andere medewer kers bij de totstandkoming van dit fraaie gebouw. Hij herinnerde aan de vele moelij kheden, welke het N. Z.H.-personeel in de afgelopen maan den heeft ondervonden, maar sprak de overtuiging uit, dat het nieuwe gebouw zijn dienende taak tot in lengte van dagen zal vervullen. Een Nederlandse oplichter heeft zich met veel succes tegenover de leiding van het Weens Philhar- monisch Orkest en tal van andere mensen uitgegeven als de Neder landse dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest, Eduard van Beinum. Dit heeft de Oostenrijkse politie meegedeeld. De Nederlander, de 47-jarige W. K., wiens woonplaats niet bekend is, heeft hotels, winkels en muziekuit geverijen voor haast 4.000 gulden kunnen oplichten doordat hij zijn rol als bekend dirigent zo voortreffelijk speelde. Het Weens Philharmonisch Orkest en het Konzerthausgesellschaft heeft hij echter niet kunnen bezwendelen. Men leende hem geen geld, hoewel ook de leiding van deze beide licha men oprecht geloofde met Eduard van Beinum te doen te hebben. Toen de „beroemde" dirigent ver zocht werd een paar repetities te lei den, gaf de man voor te weinig tijd te hebben. Tijdens het muziekfestival, dat in juni in Wenen gehouden zal worden, zal ook het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Bei num uitvoeringen geven. Grote actie op Cyprus In een onherbergzaam, gebied in het Noordwesten van Cyprus zoeken Britse troepen naar wapens en schuil plaatsen van verzetslieden. Bij deze grootscheepse actie worden de leger patrouilles geholpen door verkennings vliegtuigen. De scheepvaart mag zich niet nabij de kust van dit gebied be vinden en de telefoonverbindingen met de rest van Cyprus zijn verbro ken. In een dorpje in deze streek zou den 200 Cyprioten verhoord worden, Britse veiligheidstroepen hebben vrijdagavond de 35-jarige Andreas Savides gearresteerd. Hij is een neef van kolonel George Grivas, op wiens hoofd een prijs van 10.000 pond ster ling staat, omdat men vermoedt dat hij de leider van de verzetsbeweging is. In Famagusta hebben verzetslie den vrijdagavond bommen gewor pen naar miltaire jeeps, doch er wer den geen slachtoffers gemeld. Zuster Servatia (Anna Maria de Graaff) werd geboren te Wilnis, 23 Sept. 1878 in het gezin van Joh. de Graaff en Gertrudis Egbers. Op 4 juni 1906 deed zij haar Eeuwige Ge loften in de Kapel van het Moeder huis te Breda en na enige jaren ge werkt te hebben te Breda, werd zij jeplaatst in de Elisabeth-Stichting te Leiden. Van hieruit stichtte zij op initiatief van kap. van Galen de Wijkverpleging van het W.-G. Kruis te Oegstgeest. 14 Jaren werkte zij hier, eerst in een oud huis, later in een nieuw Wijkgebouw, toen werd zij weer naar Breda geroepen. Niet lang bleef zij daar echter en het was weer Leiden waar de lijdende mens haar riep. Wijkverpleging nu in de stad, later ziekenhuisverpleging, as sistente in de kliniek voor neus-, keel- en oorontsteking, hulp in de Wolf. B. Eichhorn en E. Korswagen. A. P. S. Koning en M. Wabeker. J. Brocaar en J. v. Harten. C. Wijnnobel en M. Foeking. G. A. L. Teeuw en M. E. Zwaan. L. H. J. Scheeren en B. E. A. Vasen. P. Nieuwenburg en J. Onderwater. H. P. J. ten Hooven en M. S. Murenbeeld. Y. N. Tan en K. G. N. Goei. J. de Jager en E. J. G. Cavé. K. Ravensbergen en S. C. C. de Wolf. G. Zuurdeeg en H. J. v. d. Waals A. K. v. d. Maden en S. E. Poorta. J. W. Eigeman en T. A. Nekeman. Gehuwd: G. R. E. Kuntjes en A. Lankhorst. Overleden: M. B. Schutte man 75 j. L. Riethoven wed. van. Kleiman 59 j. F. G. Meijer wedr. 92 j. J. Hil 1 ebrand man 53 j. J. Spanjaardt wed. van: Nijhuis 80 j. J.- Minke man 76 j. J. v. Leeuwen man f" tiaanse man 67 j. breiding eventuele vermakelijkhe den thans aldaar op te stellen. REDDINGSBRIGADE. Leidse Agenda MAANDAG. Dutch Swing College. 8 uur Stads gehoorzaal. DINSDAG. St. Eloy. Adviesavond 7.308.30. Jeugdparlement. Trouwzaal Stad- De heer G. Gerards, waarnemend voorzitter van de Bodegraafse Red dingsbrigade, opende de ledenverga dering, die in café Vink gehouden werd. De jaarverslagen, uitgebracht door secretaresse mej. G. Walraven en penningm.esse mevr. Kuiper-van Hoog waren optimistisch. Het leden tal bleef op peil en de kasmiddelen lieten een klein overschot zien. Uit voerig werd hierna gesproken over de acties in het komende seizoen. In de sportweek zal de traditionele pres tatietocht in de Rijn gehouden wor den. tt j Chri. I De wedstrijden voor de onderlinge kampioenschappen zullen op 5 juli worden georganiseerd voor de jon gere 'leden; voor de senioren op 12 juli. De bestuursverkiezing bracht geen verandering. De secrtaresse werd herkozen. Evenzo de heer Sterk als technisch adviseur. Het slot van de vergadering ging in hoofdzaak over het materiaal. Voorzitter J. de Koning, die inmiddels verschenen was, sloot de bijeenkomst met een propagandistisch woord. Mej. B. Hommel slaagde dezer 1955 Had 70 miljoen luchlvaarders De Internationale Organisatie voor Ge Burgerluchtvaart van de Verenigde Naties voorspelt in haar zo juist ge publiceerde jaarverslag, dat tegen 1959 het aantal passagiers, dat in het wereldkiöhtvaartverkeer vervoerd- wordt, en thans 70 miljoen per jaar bedraagt, verdubbeld, zal zijn. De reusachtige toesteilen met turbine- straalmotoren, die thans worden ge bouwd, zullen een nieuw tijdperk in luiden. Volgens het rapport is het echter de vraag, of de groei van het vvereld-luchtvaartverkeer snel genoeg zal gaan om gelijke tred te houden met het grote uitrustingsprogramma, dat thans wordt uitgevoerd. Een be moedigend teken is, dat de toenemin gen in 1955 de grootste sedert 1947 waren. Wanneer de toeneming door gaat in het tempo van het afgelopen jaar, zal het totale vervoer tegen 1959 verdubbeld zijn. In 1955 vlogen by na 70 miljoen pas sagiers iets meer dan de bevolking van de Britse eilanden en Canada samen met de regelmatige lucht vaartdiensten in de gehele wereld. Voor het eerst overtrof het aantal vervoerde passagiers dat van het vo rige jaar met ruim 10 miljoen. DE PLANNEN VOOR EEN OLIEBU1SLEIDING NAAR HET RUHRGEBIED Volgens het ministerie van econo mische zaken van Noord-Rijnland Westfalen zai eind juli worden be slist, of de nieuwe buisleiding voor het vervoer van ruwe olie naar het Ruhrgebied en het gebied van Keu len te Rotterdam of te Wilhelms haven zal beginnen. De leiding zal volgens de plannen jaarlijks 8 miljoen ton ruwe olie kun nen vervoeren naar het Ruhrgebied en het gebied van Keulen, waar een nieuwe raffinaderij zal worden ge bouwd. De kosten van de leiding wor den geraamd op ongeveer 250 mli- joen D.M. Na dit korte openingswoord bood de directeur Jurrissen loco-burge meester van Schaik de sleutel van het gebouw aan, die versierd was met een bosje bloemen in de Leidse kleu ren. Na de opening verzamelden de ge nodigden zich in de restauratie, waar de heer v. Schaik het gereed-J komen van het nieuwe N.Z.H.-kan- toor bezag in het kader van de Leid se spoorwegwerken, die Leiden een nieuw en beter aanzien hebben ge geven. In het feit, dat dit kantoor met het front naar Leiden ligt zag de heer v. Schaik het symbool van de steeds betere samenwerking tus sen N.Z.H. en gemeentebestuur. Dank zij het busstation is er ook een einde gekomen aan de chaotische toestand, waaruit de reizigers vroe ger wijs moesten zien te worden. Alle bussen zijn thans op een punt geconcentreerd en men behoeft niet meer de hele stad af te zoeken. Aan het slot van zijn toespraak wenste de loco-burgemeester de directie van de N.Z.H. geluk met het berei ken van deze nieuwe mijlpaal. Terwijl vele genodigden van de gelegenheid gebruik maakten om di recteur Jurrissen te complimenteren, maakte men in groepjes een rond gang door het gebouw. Op de par terre bevinden zich de loketten en het kantoor van het haltepersoneel, een ruime restauratie met voor de zomerdagen een flink terras, een tijdschriftenkiosk en eei^ bloemen- zaak. Boven zijn de administratieve diensten gehuisvest, Het gebouw past goed in het aan zicht van het stationsplein, zodat Leiden met recht strots kan zijn op deze nieuwe aanwinst. Leidse Universiteit operatiezaal enz. In 1945 werd zij huis. 1^-30 uur nam. benoemd tot overste van Margare- tha van Cortonastichting te Leiden en beoefende hier weer een gnder as pect van de Chr. Charitas; de op richting en reclassering van geval len meisjes. 5 Jaar later was ze één jaar in Noordwijk en daarna weer in het St. Elisabeth waar ze nu belast is met de leiding van de naaiafde- ling. A. I. Burgerlijke Stand Geboren: Helena Wilhelmina, d. v. J. W. l'Ami en H. Roosendaal; Ma- rinus Andreas, z. v. W. A. P. de Bie en A. M. Leydekker; Irene Jeannette Maria, d. v. C. Haasbroek en C. E. v. d. Graaff; Raymond Stanley Fer dinand, z. v. A. W. C. Ham en E. C. Matagora; Josephina Alida Jacoba Maria, d. v. J. Smeding en C. Voge lezang; Johannes Cornelis, z. K, van den Berg en C. M. Kok; Astrid, d. v. A. J. M. Bonnet en N. v. Alphen; ;Johannes Everardus, z. v. J. Flerig en C. S. H. Sap; Marjan, d. v. J. Fal- laux en M. J. Blok; Tineke, d. v. J Fallaux en M. J. Blok; Petrus Mar- tinus, z. v. A. Tuijthoff en B. E. de Wekker; Maria Alida, d. v. C. J. de Graaf en M. J. Smolders; Frederik, z. v. J. H. Nieboer en G. T. Luijten; Paul Alexander Albert, z. v. A, Struyvenberg en A. H. W. Prinsen; Petronella Cornelia Maria, d. v. G. H. Oudshoorn en C. A. v. d. Post; Antonius Wilhelmus, z. v. W. F. Ba- rendse en J. v. Meurs; Pieternella Theodora, d. v. F. Vink en P. T. Nag- tegaal; Elisabeth Apolonia Maria, d. v. H. A. Stuurman en M. J. Veld heren. Ondertrouwd: J. Gijzenij en M. de ANTI-ROKER PREPARAAT Een Zweedse dokter heeft een pre paraat ontwikkeld waarmee 40 pro cent van de behandelde rokers van het roken genezen worden. Het heet „E. W. 55" en wordt door middel van injecties toegediend. POTLOOD en GEEST Oplossing no. 515. Horizontaal: 1. Riviera, 6. hak, 7. das, 9. op, 10. rek, 12. la, 13. Weert, 15. deeg, 16. eend, 17. teler, 19. ra, 21. nek, 22. Ta, 23, Dan, 25. dol, 26. kamille. Verticaal: 1. rap, 2. ik, 3. idee, 4. R.D., 5. aal, 6. honderd, 8. sandaal, 10. democratische oppositiepartij als win- regen, 11. kreek, 13. wet, 14. ter, 18. naar van de verkiezingen voor het Levi, 20. aak, 22. toe, 24. na, 25. dl. 1 vice-presidentschap erkend. President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft John. M. Tsjarg van de voor het cand. examen Gen. II ~mej. Beijer te Den Haag, mej. A I de Boer te den Haag, mej. A. C. E. C. van Koppenhagen te Heemstede, en de heren J. A. Busin- ger te den Haag, W. A. van Deurzen te Dordrecht, O. A. Emanuel te den Haag, P. C. Groeneveld te den Haag, W. J. de. Jong te den Haag, W. A. J. Maaskant te Zwiindrecht, J. D. K. Munting te Rijswijk, B. Sarn (USA) en I. Spodek, cum laude (USA). Geslaagd voor het semi-artsexa- men mevi\ J. G. Kofmanter Kuile te Leiden en mej. A. Rot te Haarlem. Geslaagd voor het artsexamen mej. Liem Tjik.Nio te Oegstgeest en'de heren E. C. C. Ament te den Haag, J O. Op den Orth te den Haag, J. F. v. Rhede v. d. Kloot te Leiden en J. J. Stolk te den Haag. Doktersdienst te Leiden. Eerste Pinksterdag: Doktoren Kortmann, Lahr, Schaefer, Teeuwen en Gaas beek. Tweede Pinksterdag: Donders, Kors, Mastenbroek, Veldhuizen en Van Wingerden. Bij geen gehoor huisarts of specialist: tel. 22222 Doktersdienst te Oegstgeest. Eerste Pinksterdag dr. Held, Tv/eede Pink sterdag dr. H. Varekamp. dagen te Leiden voor het examen De Bataven. Juniorenavond. 7.301 apothekers-assistente. In Den Haag uur nam. Lof in St. Lidwinahuis. behaalde mej. N. Batelaan het diplo- Daarna bijeenkomst in KL Burcht. ma de hei KAB Hartebrug:. Jaarverg. St. Ant. De medische dienst voor 'Clubhuis, 8 uur nam. WOENSDAG. de Pinksterdagen is als volgt: Pinksterdag: dr. Ragay, tel. 2030; en zr. v. Wijk, Zuidzijde 14. Tweede Pinksterdag: dr C. van Beek, tel. 2268 Rozenkranskruistocht. St. Petrus-1 en eveneens zr v. Wijk. kerk. I Mej. K. de Kraa, directrice van Roode Kruis. Onderscheidingen de chr. Industrie- en Huishoudschool donores. 8 uur. Cursus-zaal Acad, j zai per 1 september a.s. onze ge- 7.ioV(snhiiic meente verlaten. Zij werd benoemd in gelijke funcie van de in aanbouw Ziekenhuis. Cursus Doorleefd Geloof. „Don Bosco", 8 uur nam. Postzegelverzamelaars. Kleine Burcht, 8 uur nam. DONDERDAG. Raad voor maatschappelijk en cul tureel overleg. Rectoraat Hooigracht. 8.15 uur nam. VRIJDAG. K.V.P. Leiden. Agnes Nolten over „De vrouw in de politiek". 8 u. nam. Ant. Clubhuis. Cursus Doorleefd Geloof. „Don Bos co" 8 uur nam. De Bataaf. Senioren-avond. Lof Li- dwinahuis 7.30 uur nam. Daarna bij eenkomst in KI. Burcht. ZATERDAG. De Bataaf. Receptié 4.5.30 uur bij 25-jarig besetaan. „De Doelen". TENTOONSTELLINGEN. Werk van Lode Sengers t.m. 17 juni, Pesthuislaan 6. Dagelijks van 106 uur nam. Tentoonstelling „Het Parijs van Jean Marot". Prentenkabinet der Rijksuniversiteit (Kloksteeg) .Werkd. 25 uur nam. (Tot en met 16 juni). De r.k. Invjilidenbond St. Lïduina afd. Bollenstreek is naar het genade oord te Heiloo geweest. Met ruim 300 pelgrims werd des morgens om half 9 gestart vanaf de v. d. Ende laan te Hillegom met 18 luxe wa gens, welke de ernstige invaliden vervoerden en 9 grote autobussen van de firma Brouwer te Lisse. Bij het vertrek was de beschermheer van de afd., burgemeester van Nis pen tot Pannerden aanwezig. Het was een machtig gezicht deze grote stoet te zien vertrekken naar het genade-oord van Onze Lieve Vrouw ter Nood te Heiloo. Na een voor spoedige reis kwamen de pelgrims om elf uur te Heiloo aan, na een flink oponthoud voor de pont te Velzen. De EHBO uit Hillegom, on der leiding van de heer Heemskerk verrichtte goede diensten. Om elf uur begon de H. Mis, die werd op gedragen door de geest, adv., kap. C. v. Wel. Na afloop werd de inwen dige mens versterkt. Om half 2 waren allen weer in de Kapel aanwezig, om gezamenlijk (dit ging in twee groepen), de Kruis weg te bidden. De ergste invaliden konden dit in de Kapel doen onder leiding van de heer Heemskerk. Na de thee dm half 4 begon het lof, dat werd opgedragen door kap. de Graaf uit Voorhout met daarna processie met het Allerheiligste. Inmiddels was het 5 uur en werd de terugtocht aanvaard. Zoals ge woonlijk werd er een grote omweg gereden en wel over Bloemendaal, zeeweg naar Zandvoort, vervolgens over Vogelenzang naar de startplaats Hillegom. B00EGRAVEN NAJAARSMARKT IN SEPTEMBER De marktcommissie kwam in verga dering bijeen om de plannen en mo gelijkheden te bespreke.n voor de a.s. najaarsmarkt, welke traditiegetrouw wederom de 2e dinsdag ii^. september zal worden gehouden. Als voorlopige programma-onderde len werden ter sprake gebracht: De ontvangst van de zelfkazende boe ren en boerinnen. Een jongveekeu ring te verzorgen door de plaatse lijke afdelingen van de landbouw organisaties. Een kaastentoonstellinge waaraan groepsgewijs deelgenomen kan wor den door zelfkazers uit Bodegraven en omgeving. Een middenstandsactie en de mo gelijkheden voor een middag- er avondprogramma. Voorts werd beslo ten na te gaan in hoeverre het uit voerbaar is om, in verband met de verkregen meerdere terreinmoge lijkheden in de gemeentelijke uit- zijnde tweede Chr. Huishoudschool te Utrecht. Esto Esto 1 heeft vrijaf. Op 2e Pinksterdag spelen Esto 2 en 3 beide een thuiswedstrijd voor de competitie, resp. tegen RVC 2 en NSV 3. LEIBERRQRP Het korps van „oud gedienden" werd uitgebreid met de heer B. du Mor tier, die zijn zilveren dienst jubileum vierde als spinner. Het bevestigen van deze mijlpaal had als gewoonlijk plaats in de car tine, waar de heer en mevrouw du Mortier met hun zoon ontvangen werden door de heren H. B. Haanap pel en P. Kuiper; de chef van de af deling Spinnerij, de heer J. Nievaart, de sociale werkster, mej. mr. H. G. A. Streeder en de heren Jac. Stouten en A. Bey, namens toezichthoudend personeel, jubileumfonds en onderne mingsraad. De heer P. Kuiper sprekend na mens de directie liet de diensttijd van de jubilaris de revue passeren. „Op 16-jarige leeftijd deed u uw intrede in ons bedrijf aldus spre ker en dat wij thans uw jubileum mogen gedenken is wel een bewijs van de band, die er tussen een be drijf en haar werknemers kan be staan Zonder overdrijving kan ik zeggen, dat u een volbloed spinner bent, maar bovendien een mens, waarop te rekenen valt. Wij stellen er prijs op u dit op een dag als deze etns ronduit te zeggen en het is mij een voorrecht u namens de directie als blijk van waardering dit couvert te mogen overhandigen, alsook het zilveren V.T. embleem." De baas van de heer du Mortier, de heer Jac. Stouten, sprak de jubila ris toe in dezelfde geest. Ook mevr. Du Mortier wilde hij vooral niet vergeten. Een goed gezinsleven be- invloedt de werklust en het humeur van de man in zijn werk. Wanneer dan ook de geschenken te voorschijn komen, wordt Du Mortier bedacht niet een bijzonder mooi horlogeband je, maar mevrouw Du Mortier mag een prachtig wollen tafelkleedje in ontvangst nemen. Nadat nog de heer A. Bey gespro ken heeft namens de ondernemings raad, wordt het tijd om op te bre ken. Maar eerst dankt de heer Du Mortier voor het in hem gestelde vertrouwen en spreekt de hoop uit, dat hij over 15 jaar zijn veertigjarig jubileum zal mogen vieren. WAT BRENGEN Lido. „Tiger in the Sky" is een' greep uit de vele verhalen, welke van helden in de lucht gedurende tal van jaren reeds verfilmd zijn. En als de helden der lucht worden hier be doeld de mannen, die de lucht ver overden voor de vrijheid der wereld, de strijd tegen de vijand, die die vrij heid in gevaar brengt. Zulk een man is Joseph McConnell, uitstekend ge speeld door Alan Ladd. Deze jongeman is in militaire dienst d.w.z. in gewone militaire dienst, maar zijn hart haakt naar de lucht vaart. Natuurlijk komt hij herhaal delijk in conflict met de Militaire Po litie. In een van zijn schuilplaatsen komt hij in kennis met een meisje, dat zijn hart verovert, maar zijn ge luk is slechts volledig als hij vlieger wordt bij de luchtmacht, invlieger van straalvliegtuigen, strijder in Ko rea, waar hij de ene Mig na de andere neerhaalt. Hij is de tijger der lucht. Na de oorlogstijd blijft hij voortgaan met het beproeven van vliegtuigen, waaraan hij tenslotte ten offer valt.voor de veiligheid der jonge ren, aan wie later de taak is opgedra gen voor de vrijheid der wereld op te komen. Het is een alleraardigste film met spanning van begin tot einde. Ge keurd voor 14 jaar. Luxor. „Wien bleibt Wien", een Duitse Agfa-color, is een gezellige en luchtige film voor de Pinkster- vacantie. Deze rolprent lit 'n beetje in de operette-sfeer, welke nog wordt onderstreept met muziek van Robert Stolz. 'n Charmant meisje,, dat de boer<jery van haar grootmoe der verwisselt voor de bakkerij van haar tante in Wenen, is de hoofdfi guur. Zij tuimelt direct in liefdes verwikkelingen en hoewel een ba ron ;haar het hof begint te maken komt zij uiteindelijk toch tereoht in de armen van de man, die de grote trom'slaat in de militaire kapel. Voor het Zover is, doen zich de nodige moeilijkheden voor en zelfs de kei zer moet er aan te pas komen, om die op te lossen. Zowel van de moei lijkheden, als van de muziek en het uurtje kunnen genieten. Voor alle leeftijden. Trianon: „Stad op stelten" brengt Laurel Hardy naar het Trianon- theater, de twee Amerikaanse humo risten, die men weliswaar niet te dik wijls moet zien, maar die „met mate genoten" enkele uren gezonde lach salvo's kunen veroorzaken. Zij zijn dit keer in het wilde wes ten beland, waar zij een kostbare erfenis moeten overbrengen aan een arm meisje. De erfenis wordt hun in eerste instantie afgetroggeld door een geslepen kroegbaas met zyn nog doortastender echtgenote, maar na eindeloze halsbrekende toeren, komt het tweetal weer onbeschadigd uit de avonturen te voorschijn en loopt zin gend het filmdoek af, op zoek naar nieuwe avonturen. Toegang K.F.C.: Alle leeftijden. Rex: „Het monster van de zee bodem" blijkt een grote verschrik king te zijn voor de scheepvaart, daar het radio-actief is en van een om vang, dat de biologen doet sidderen én beven. Een deeltje van het monster blijft aan een duikboot haken en hiermede begint men het vernietigingswapen op te bouwen, dat het monster ten slotte een eeuwige rustplaats op de bodem van de zee bezorgt. Een span nende avonturenfilm, die de K.F.C. aardige filmverhaal zal men een voor alle leeftijden toegankelijk acht. Marktberichten LEEUWARDEN. 18 mei. Kaas. Gouda volvet 1.88 tot f 1.90; Edam mer 40 plus 1.69 tot 1.71; brood kaas 40 plus 1.71 tot 1.73. Stem ming redelijk. TER AAR, 18 mei. Groente. Peulen 2.40—3.50, idem B 1.70—2.10, kassnijbonen 2.503.20, idem stek 1.50—2.10, tomaten A 1.90—2.20, id. B 2.00, id. C 1.60—170, id CC 1.00— 1.70, spinazie 0.130.20, idem B 0.009, postelein 0.06—0.14, rabarber 0.04 0.10, glas-andijvie 0.240.34, idem B 0.170.22, waspeen 0.210.30, wit lof 1 0.57, idem 2 0.440.47, aardap pelen 0.070.16, sjalotten 0.290.37, prei 0.680.74 alles per kg; sla A 0.080.15, idem B 0.050.08, bloem kool A 0.71—1.08, idem B 0.45—0.65, idem C 0.220.46, idem stek 0.15, komkommers 0.460.55, alles per stuk; bospeen 0.540.64, radijs 0.05 0.06, alles per bos; stoofsla 0.501.00 per kist; aardbeien 0.801.20 per doosje. KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 mei. Groente. Waspeen 3665, idem B f 5866, bloemkool 80— 82, witlof I 52—56, idem II f 26— 28, sla 5—15, prei I f 121—132, idem II f 56121, spinazie 8.50 15, andijvie 3336, rabarber 4— 8.30, radijs 4.807.30, postelein 18—25, selderie 5.50—7.40. VINKEVEEN, ,18 mei. Groente. Andijvie 2548 ct, postelein 1015 ct, prei 4853 ct, rabarber 611 ct, spinazie 8 YtIV ct, stoofsla 1017 ct, alles per kg; bloemkool 50114 ct, komkommers 2568 et, sla 5 13 ct, alles per stuk; bospeen 6374 ct, radijs 89 ct, peterselie 1214 ct selderij 6—18 ct, alles per bos.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 2