l'Cvcn Stiif&vxaag. De Stenen en Voor Zijn de oude boerderijen beter dan de in deze tijd gebouwde? Niet-bouwers gaan huis bouwen „Uitgaans-toiletten vragen uw aandacht ZATERDAG 19 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Gisteravond opende Haarlem zijn jaarlijkse Luilakken-markt Afaast het madet het de&óin 17 en zeer belangrijk onderdeel van de mode is naast de modellen wel de dessins van de te verwerken stoffen. Niet elk dessin leent zich vcor elk model, iets waar men terdege rekening mee moot nouden. Het gemakke- lijst zijn effen stoffen zonder dessin te verwerken, want daar mede kan men vrijwel elk model vervaardigen, doch wat zou het teven dan glad zijn, want men mist dan de opgewekte en vro- Men heeft te kust en te keur en kan een stof met dessin uit zoeken dat het best past bij het ontworpen model. Hierdoor zijn de mogelijkheden uitgebreid en de dessinsontwerpers, waaronder verschillende bekende kunste naars, hebben veel bijgedragen tot de hoge vlucht, die de mode in onze tijd heeft kunnen nemen. Niet alleen het model van een japon is belangrijk, doc'h ook het dessin, want een goede combina tie van beide kan de draagster een bijzondere charme geven, kan gedistingeerd of opvallend zijn, al naar gelang men wenst. Onze illustratie toont een aar dig middagjurkje van veredelde katoen, vervaardigd van een leuke lichte stof met als dessin blauwe ballen* en balletjes van verschillende grootte. Model en dessin zijn op de juiste wijze verenigd tot een charmant jurk je voor meisjes of jonge vrou wen. Zo werkt het dessin mee tot een fleurige combinatie. Vrijdagavond begon te Haarlem een bloemenmarkt die tot de volgende dag omstreeks een uur duurt. Het is de traditionele „Luilak"-markt. De foto toont een overzicht van de markt. Boerderijdag in Arnhem De Bond Heemschut heeft gisteren in Arnhem een Boerderijen dag ge houden in het openluchtmuseum. De heer R. C. Hekker sprak op deze sa menkomst over het behoud van oude hoerderijeii, de architect G. Feenstra over het vraagstuk van de moderne boerderijvorm. De heer Hekker kon niet optimis- isch zijn, omdat lang niet alle oude loerclerijen zullen kunnen worden lewaard. Hij wilde een soort urgen- ieprogram opgesteld zien voor drie roeperingen, n.l. van boerderijen, ie volkskundig van belang zijn en 'an uitzonderlijk architectonische be ekenis, voorts van een groèp ge- louwen, die als geheel de sfeer van iet verleden weergeven, zomede van ie objecten, die een stedebouwkun- lige rol spelen,' dan wel van belang lijn voor het dorpsbeeld. Een studiegroep zou dan moeten Centr. Boerenleenbank Utrecht bewaart f 1.800.000.000,— Op de jaarvergadering van de coöp. ientrale raiffeisenbank, die gisteren e Utrecht gehouden werd, is mede- ;edeeld, dat thans het bedrag van 1800 miljoen gulden vrijwel is be reikt. De kredietverlening en belegging n eigen kringen namen in 1055 met 00 miljoen gulden toe, zodat de boe enleenbanken ook haar kred'iet- evende functie op bevredigende 'ijze vervullen. Verschillende facto- :n. zullen de vraag naar landbouw- rediet nog doen toenemen, zoals de oortschrijdende mechanisatie der mdbouwbedrijven en dte hoge belas- ngen, die kapitaalsvorming bemoei- jken. De heer D. W. Lionden'bergih, trad s voorzitter van de raad van toe- öht der centrale bank af. Jhr. mr. W. C. Hooft Graafland, e gedurende 34 jaar de functie van recteur van de centrale bank heeft rrvuld, zal per 1 september, wegens et bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zijn functie neerleggen. dat geschiedde met de Amsterdamse uitmaken op welke wijze deze groe peringen behouden zouden kunnen blijven. De ter vergadering aanwezige rijksiandbouwconsulent meende, dat enkele oude boerdrijen zouden kun nen worden gehandhaafd door het restaureren van de gevels, evenals grachtenhuizen; de inwendige ruim ten der boerderijen zouden dan zoda nig moeten worden gemaakt, dat er een moderr landbouwbedrijf in is uit te oefenen. Experimenten nodig. De heer Feenstra meende, dat tot nu toe nog geheel niet is gebleken, dat de moderne constructies altijd Mecca- en haffiecant(tinatie& de suikerstroop van het vuur en blijf er in roeren tot zich vol doende suikerkristalletjes heb ben afgezet om het mengsel on doorschijnend en dik vloeibaar te maken. Giet het dan vlug in de met wat boter ingepenseelde of in koud water gedoopte borst- plaatvorm, die op een ingevet velletje boterhampapier is gezet Laat de 'borstplaat 5 minuten lig gen, zet ze dan met ring en al op haar kant en laat ze op drogen en koud worden. Twee jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest luidde het vonnis, dat de rechtbank luiuue net vuuuii, aai ae r beter of goedkoper zijn dan de door I te Utrecht gisteren oplegde ervaring en goed vakmanschap ont stane bouwconstructies; het was, vol gens Ijem, helemaal niet zeker, dat de moderne constructies en nieuwe ma terialen het op den duUr zullen win nen van de oude.beproefde methoden. Zowel de beminnaar van het oude landelijke schoon, als de voorstander van modern gerichte bouwmethoden wordt op deze wijze recht gedaan! MOTORRIJDER VERONGELUKT. De 34-jarige motorrijder H. Spies Jr. te Rhenen, bedrijfsleider van de kalkzandsteenfabriek te Rhenen, is donderdagavond dodelijk veronge lukt op de Utredhtse straatweg on der Rhenen, toen een bestelauto geen voorrang verleende. De heer Spies trachtte nog te ontwijken, slipte en werd zwaar gewond naar een Arn hems ziekenhuis vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. Het slacht offer was ongehuwd. aan een 61-jarige chauffeur te Haarlem, be schuldigd van diefstallen, gepleegd te Amersfoort in januari en februari jl. Behalve deze diefstallen had hij een drietal inbraken te Haarlem ge pleegd, waarmede de officier van jus titie bij het stellen van zijn eis, nl. drie en een half jaar, rekening had gehouden. De chauffeur was reeds elf maal verqordeeld. JONGETJE DOODGEREDEN. Het driejarig zoontje Peter van de familie Jansen aan de Kampweg te Harderwijk liep donderdagmiddag plotseling spelend de weg over en werd gegrepen door een vrachtauto. Het jongetje werd ernstig gewond naar het ziekenhuis „Salem" te Er- melo overgebracht. Enkele uren later is het kind aan de bekomen verwon dingen overleden. ïijke noot ,die juist in de kleding van zoveel 'belang kan zijn. Dit heeft men reeds vanaf de oudste tijden ingezien en reeds vroeg begonnen onze voorouders de materialen, waarvan kleding vervaardigd werd, van dessins te voorzien. Men werkte met figu ren van simpele aard met een voudige kleuren, doch later wer den deze uitbundiger en *ook de dessins v/erden artistieker. Te genwoordig vindt men naast ef fen stoffen, stoffen, bedrukt met diverse dessins, zoals strepen, smal en breed of wisselend, bal len en balletjes, cirkels en andere geometrische figuren, maar ook fantasie dessins in fantastische kleurencombinaties. Mokkaschuimpjes. 4 Eiwitten, 2'25 gr. suiker, 4 volle theelepels Nescafé. Roer suiker en Nescafé door elkaar. Klop het eiwit stijf en voeg bij kleine hoeveelheden tegelijk, steeds goed kloppende, het sui kermengsel toe. Blijf kloppen tot het geheel een zeer stijve, enigs zins taaie massa is geworden. Leg op een bakblik een stuk inge vet perkament- of 'boterham- papier. Doe de schiuimmassa in een spuitzak en spuit hiermee op het papier torentjes of batons. Laat de schuimpjes in een lauwe oven uitdrogen en opstijven (ten minste 1 uur). Eenvoudige koffievla. 4 Volle theelepels Nescafé, 40 gr. maizena Duryea, 60 gr. suiker, 1. melk. Roer Nescafé, maize na en suiker door elkaar en meng ze met een gedeelte van de koude melk tot een gelijk, gemakkelijk vloeibaar papje. Breng de ove rige melk aan de kook, giet er onder voortdurend roeren Ihet mengsel bij en blijf op een zacht vuur roeren, tot de vla mooi ge lijk gebonden is. Voorkom gedu rende het afkoelen de vorming van een vlies door nu en dan in cle vla te roeren. Koffieborstplaat. 1 Volle theelepel Nescafé, 250 gr. suiker, 5 eetlepels water (des gewenst om de borstplaat zach ter te maken een klein klontje boter). Roer in een klein panne tje, bij voorkeur een steelpan, de suiker met de Nescafé door elkaar, giet er het water op en laat voorzichtig alleen op de bodem roerende de oplossing op een zacht vuiur koken tot een van de lepel vallende druppel in een dun haartje eindigt. Neem GOED VOORBEELD IN UITHUIZEN 25 Dienaren van de/, overheid in Uithuizermeeden zijn enkele dagen ge leden begonnen aan de bouw van een huis voor een van hun collega's. Het gaat hier om een eengezinswoning van twee verdiepingen, die men als het weer meewerkt tegen het eind van de zomer gereed hoopt te hebben. Het werk wordt verricht in de vrije tijd: 's avonds en zaterdagsmiddags. Elk van de bij het plan betrokkenen werkt 1 of 3 avonden of middagen in de week. Ter zake kundig personeel van de gemeentediensten heeft de leiding bij de bouw. Men heeft al lang het voornemen gehad een dergelijk plan uit te voeren, maar de gelegenheid ertoe ontbrak, totdat een van de ambtenaren te kennen gaf, dat hij, met steun van de bouwkas van Nederlandse gemeenten, een huis wilde bouwen. De initiatiefnemers van deze bouwactie hopen, dat hun voorbeeld zal leiden tot meer van dergelijke acties, waardoor kan worden meegewerkt aan een snellere oplossing van de woningnood. SspM£& Bloeiende bomen kijken over een oude muur in een Leids steegje, dat ouderdom aan schilderachtigheid paart. Hoe heet deze steeg? De vorige week De foto stelde voor het Transvaal- hof. Uit de beperking van het aan tel inzenders bleek wel, dat dit hof in de buurt van de rotonde aan het eind van het Stationsplein, dicht b(j bet viaduct naar de Pesthuislaan, weinig bekend is. De prijs is voor: G. J. A. de Winter, Alexanderstraat 19, Leiden. Hij ontvangt een waardebon van v«f gulden. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of oriefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foio stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt eon waardebon van f 5verloot. De modeontwerpers van de Franse Rivièra zijn niet alleen meesters op het gebied van de badpakken en sportpakjesmode, ook de „uit- gaans-toiletten" staan in hun belangstelling. We zien hier links een avondjapon „Festival" genaamd vervaardigd van bedrukt linnen, welke gedragen wordt met een roze satijnen mantel. Ont werp: Jeane Charlotte uit Nice. Rechts: „Bataille des fleurs": een roomkleurige zijden organza mouwloze japon, bedrukt met een bloemenmotief. welke gedragen kan worden met een wijde sjaal. Ontwerp: Therese Army. Koffie-milkshake. Reken voor 2 a 3 tumblers: 1/2 liter gekoelde melk, 1 pakje va nillesuiker, 4 eetlepels suiker, 6 flinke theelepels Nescafé. Roer Nescafé en suiker door elkaar en los het mengsel op in zo weinig mogelijk kokend water. Voeg na bekoeling de vanillesuiker toe en de koude melk. Doe het meng sel in een cocktailshaker, een slagroamklopper, een goed slui tende jampot of een inmaakglas en sphiudt het tot het flink schui mig is geworden. Laat het enige tijd in de koelkast staan, schud het vóór het gebruik nog even goed schuimig en vul er de glazen mee. Steek er een rietje in. Uit de keuken geklapt Gebakken kaasboterham. 8 Sneden brood (dun), 4 plak ken kaas, boter. Het brood met boter 'besmeren (korst afsnijden) en tussen twee sneden een plak kaas leggen. De dubbele boter hammen halveren, zodat er 16 stukjes zyn. Ook de 'buitenkant mat boter besmeren en in een koekepan met weinig boter de boterhammen aan beide zijden bruin bakken. Direct op doen op een warme schotel. Bruine botersaus. In een vry grote pan boter la ten smelten en op een matig vuur bruin laten worden onder af en toe roeren. De pan van het vuur namen, schuin een deksel erop plaatsen en nu wat water bij- gieten. De jus warmen en bijv. bij gebakken vis opdienen. Geen overhemden meer strijken Belangrijk nieuws voor de he ren is het verschijnen van het Engelse popeline overhemd, dat na het wassen niet gestreken be hoeft- te worden. Trouwens, voor de' dames is dat minstens even belangrijk, want strijken en in het bijzonder het strijken van overhemden behoort mi niet direct tot de prettigste karweitjes. Het nylon en orlon overhemd, dat dezelfde gemakken heeft, kenden wij reeds in Nederland, maar de prijzen ervan waren voor de meeste mensen „om je even vast te houden". Veel man nen blijven, nog afgezien van de prijs, zweren bij het oude ver trouwde popeline en kunnen de kunstvezels maar matig waar deren. Het Engelse popeline- overhomd, dat thans onder de naam „toplin" overhemd in een beperkt aantal zaken in ons land verkrijgbaar is, kan voor deze categorie een ware uitkomst be tekenen. Volgens de importeurs is gebleken dat dit toplin over hemd na 100 maal wassen nog even mooi is als na het eerse sopje. En dat dit overhemd na een enkel sopje zonder strijken weer stralend nieuw aan het lichaam zit, wel, daarvan heb ben wij onszelf kunnen overtui gen. De boord heeft een speciale voering van synthetische stoffen waardoor dit kwetsbare onder deel steeds volmaakt correct zit. De mouwen zijn als jaspanden ingezet, wat het hemd een zekere distinctie geeft. De prys van dit bijzondere overhemd ligt nog be neden de dertig gulden. Geen bezwaar dus voor vrijgezellen en mannen op reis, die zich genood zaakt zien hun overhemd snel even een sopje te geven. Een in drukwekkend garantiebewijs is er om de aarzelende koper of de ongelovige Thomas er van te overtuigen cjat met dit krirap- vrije papeÜne-overhemd een nieuw overhemden tijdperk is be gonnen. iO II OU Oil OII c MlOilOIIOIIOIIOIIOflOIIOIIOIIOIlOIIOIIOIIOIIOIIC:

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11