Wedstrijden Blokploegen BB in de A-Kring Leiden ten einde Ongeregeldheden in Limbun buiten verantwoording k.v.p. Jaarvergadering van vereniging tot bestrijding der tuberculose Premie-percentage bodempensioen a 7 procent ZATERDAG 19 MEI 1956 DE LEIDSE COU>" 1 T DERDE BLAD - PAGINA 2 Blok 5 van Wijk V werd winnaar van de uitgeloofde wisselbeker Traditie verloochent zich nimmer, zelfs niet in de toch nog altijd jonge Bescherming Bevolking-organisatie. Blok 5 van Wijk V met haar leider J. Bekkering en als wijkhoofd de heer O. A. M. Bik, die zich het vorig jaar klasseerde om deel te nemen aan de wedstrijden van de E. 55 te Rotterdam, kwam gisteravond als winnaar te voorschijn uit de blok- ploegenwedstrijden, die de laatste weken in voorwedstrijden en de af gelopen twee dagen als eindwedstrijd den werden gehouden. Geduchte oefening en voortdurende training zijn hiervoor nodig geweest, doch de wijze, waarop deze ploeg aan het werk was bij de eindstrijden, welke op een bouwcomplex tussen de Bos- uhizerkade en de 5 Meilaan werden gehouden, was een lust'voor het oog. Ingewijden weten wat er in derge lijke wedstrijden van een blokhoofd als leider, maar van alle leden van een ploeg in het grote geheel wordt gevraagd. En die opgaven waren niet altijd even gemakkelijk. De grote dingen liggen in de regel voor de hand. Een brandweerafdeling weet, dat er een brand geblust moet worden, de EHBO vindt de verbor gen slachtoffers wel en de reddings dienst verstaat zijn taak in grote lij nen wel, maar er zijn zo dikwijls van die bijkomstigheden, die moeten uitwijzen, of een ploeg werkelijk ge heel berekend is voor haar taak. Niet voor niets vertoefde het HBB, de heer S. "W. Hagedoorn, telkens als de tijdbom werd 'neergelegd, herhaalde lijk in de onmiddellijke omgeving ervan, wachtend op de waarschu wing van een der betrokken ploeg leden om uit de nabijheid van het gevaarlijke ding te gaan.... En zo waren er tal van omstandigheden, die van leider en ploeg steeds de uiterste oplettendheid eisten. En als al die omstandigheden werden op gemerkt, dan kwam het er op aan hoe de ploegleden zich tegenover de telkens wijzigende omstandigheden wisten te plaatsen en hoe zij hun taak vervulden. De jury heeft daar bij ongetwijfeld zelf een zware taak gehad, want ook van haar werd de uiterste concentratie geëist. Na afloop vei'enigden alle deelne mers zich met het HBB en de ver tegenwoordigers van officiële instan ties zich in de cantine van de Holl. Constructiewerkplaatsen aan de Zoe- terwoudse weg, om het resultaat van de wedstrijden te vernemen. De heer S. W. Hagedoorn, die ook hier de leiding weer op bekwame wijze voerde, heette hierbij welkom burgemeester du Boeuff uit Oegst- geest als lid van de Kringraad, de heer Suermondt namens de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking en de heer Mr. Gallas, provinciaal adviseur voor Zuid Holland, die de Commissaris der Koningin vertegen woordigde. De heer Hagedoorn wees er vervol gens op, dat er heel wat werk en oefening aan de wedstrijden is voor afgegaan, zowel van de zijde der ploegen als van de jury, wier werk spr. met veel interesse had gadesla gen en waarvoor hij alle respect had, zodat hij haar een woord van lof niet wilde onthouden. Na op de betekenis van deze wed strijden nog eens nadrukkelijk de aandacht te hebben gevestigd, maak te spr. de uitslag bekend: 1 pr. Wijk V. blok 5, leider J. Bek kering, wijkhoofd A. A. M. Bik, te vens winnaar van de wiselbeker 126 pnt.. 2e pr. Wijlc IV, blok 6, leider H. Moraal, wijkhoofd W. Th. Bree- develd 121 pnt., 3e pr. Wijk III, blok 2, leider J. de Nie, Wijkhoofd L. Zit man 116 pnt., 4. Wijk II, blok 12, lei der J. A. Rosdorff, wijkhoofd Blank- waard, 112pnt., 5. wijk Vn, blok 9, leider W. Eggink, wijkhoofd A. de Rooy, 110pnt., 6. wijk I, blok 1, leider A. Kuiper, wijkhoofd M. van D\jk, 107., 7. wijk VI, blok 17, leider L. N. A. M. Scheffers, blokhoofd B. J. Huurman, 104 pnt. Het totaal aantal te behalen pun ten bedroeg 150 Burgemeester H. L. du Boeuff, burgemeester van Oegstgeest, reikte vervolgens de prijzen uit, doch niet zonder zijn spijt te hebben uitgedrukt over de afwezigheid van burgemees ter van Kinschot, voorzitter van de Kringraad, doch tevens zijn vreugde uitsprekend over zijn naderend alge heel herstel. Verder zeide spr. alle respect te hebben voor alle BB-ers, die zich nu reeds zo lange tijd wij den aan de taak, die zij op zich heb ben genomen, voor de burgerzin, waarvan zij hiermede blijk geven en die een daadwerkelijke bijdrage is van de offerzin, die de eeuwen door onze voorouders hebben gekenmerkt. Hij richtte voorts een woord van ge lukwens tot de gehele georganiseer de Zelfbescherming in de A.-Kring Leiden-Oegstgeest en hoopte van haar, dat de nog ledige plaatsen, wel ke hier en daar bestaan, spoedig mo gen aangevuld zijn. De heer Suermondt, zelf plaats vervangend blokhoofd in Den Haag, optredend namens de Stichting B. B.B., zeide een slechte cursusvolger te zijn, doch door het bijwonen van de ze wedstrijden heeft hij weer veel geleerd, maar de Stichting is er ten zeerste bij geïnteresseerd hoe de le den van de BB bij elkaar worden ge houden. Die enige binding ligt in het Eén van de vele momenten uit het programma van de oefeningen: de Reddingsploeg, die een slachtoffer op een der steigers had aangetroffen en verzorgd, laat de brancard, waar op de gewonde vastgebonden ligt, deskundig naar de begane grond af zakken. werk zelf zoals het hier bij deze wed strijden is getoond. Spr. deelde voorts mede, dat in de A.-Kring Leiden ver reweg het grootst aantal ploegen in wij'kverband aan de hem bekende wedstrijden heeft deelgenomen. Ten slotte overhandigde spr. de heer J. Bekkering een legpenning voor hem en zijn ploeg, hoewel hij gaarne aan ieder een medaille had uitgereikt, waarop de heer Hagedoorn voor ieder lid van de ploeg een kleine draagmedaille in het vooruitzicht stelde. Hierna ging dé heer Hagedoorn neg verder met de uitreiking van blokploegprijzen aan de winnaars der voor wedstrijden. Dit waren de heren A. Kuiper in wijk I, L. N. A. M. Scheffer in wijk VI, J. A. Ros dorff in wijk n, J. de Nie in wijk III, H. Moraal in wijk IV en J. Bek kering in wijk V. Spr. wees er tenslotte nog op, dat het bereikte resultaat, dat zich in deze bekroningen afspiegelt, eigen lijk neer komt op de hoofden van de instructuurs, die gedurende al d'ie tijd leiding en opleiding hebben gegeven. Een warm applaus van de aanwe zigen. dat telkens ook bij de prijs uitreiking had weerklonken, was de welverdiende beloning voor de in structeurs en spr. eindigde met een opwekking tot allen present te zijn bij de grote oefening op 26 mei a.s. De heer L. Zitman bracht aan het einde der bijeenkomst een woord van hulde aan het HBB, de heer Ha gedoorn met zijn staf, aan wiens on vermoeid werken en het daarbij ge toonde elan, zoals niemand der aan wezigen bezit, te danken is, dat de BB in de A.-Kring Zich tot zulk een hoogte heeft weten op te werken. Onwaardig antwoord op provocerende actie Het bestuur van de Zuid Limburgse KVP heeft naar aanleiding van de ordeverstoringen eergisteravond in Roermond en Venlo de volgende ver klaring uitgegeven: „Het bestuur van de kring Lim- bung der KVP is onaangenaam ver rast door de wijze, waarop enkele jongelui donderdagavond in Venlo1 en Roermond hun afkeer hebben gedemonstreerd tegen de uitdagen de propaganda-methoden van de Pv.d.A in Noord- en Midden Lim burg. Voor het optreden dezer ge prikkelde jongelui, die zich van reklanneborden der katholieke volkspartij hadden meester ge maakt, neemt het kringbes tuur geen enkele verantwoordelijkheid. Van medewerking van een harer organen direkt of indirekt is geen sprake. Voor wie land en volk van Limburg kent, is het dluidelijk, dat de socialistische propaganda, zoals die thans hier gevoerd wordt, provocerend werk. Desondanks vertrouwt het kringbes tuur der KVP er ten volle op, dat geen enkele van haar propagandisten aan ordeverstorende acties zal me dewerken, evenmin als dit thans is gebeurd". De verklaring was getekend door de voorzitter van de kring Limburg, J. J. H. Joosten, Heerlen en de secre taris van de kring Limburg, P. H. M. Dolmans, Maastricht. Vermeer vergist zich. In de rubriek „dingen van de dag" die gisteravond om kwart over zes over de radio is uitgezonden, heeft de voorzitter van de P.v.d,-A- geageerd op de ongeregeldheden, die de verkie zingsbijeenkomsten van de P.v.d.A. in Roermond en Venlo hebben verstoord. De heer Vermeer die zeide deze acties sterk te veroordelen, achtte nu de tijd gekomen, dat het bestuur van de KVP het woord zal nemen om zich hierover uit te spreken. De voorzitter van de P.v.cLA. sprak inmiddels tot de propagandisten van deze partij de waarschuwing uit dat zij zich niet moeten laten verleiden tot soortgelijke daden. „Wij zullen deze weg beslist niet gaan" aldus de heer Vermeer. Natuurlijk heeft oók de voorzitter van de KVP. mr. H. W. van Doorn, de ongeregeldheden te Venlo en Roer mond sterk afgekeurd. Hij waarschuwde de P.v.d.A. ech ter voor het uitbuiten van deze ge beurtenissen voor haar verkiezings acties en speciaal het socialistische dagblad ,JHet Vrije Volk" waarschuwt hij voor haar valse suggesties: De KVP wijt de acties, die in deze dagen tegen haar gericht worden, ook niet zonder aanwijsbare reden aan de P.v.cLA., meende mr. Van Doorn, die de volgende uitnodiging aan de P.v.<LA. deed toekomen: „De socialis tische leiders mogen komen kijken hoe het KVP-affiche in mijn voortuin tje, en vele in de buurt, waar ik woon, met teer zijn besmeurd. Maar ik denk er niet over dat de P.v.d.A. als zodanig in de schoenen te schui ven". Naar aanleiding van de waarschu wing, die imr. Van Doorn tot het socia listische dagblad „Het Vrije Volk" richtte, kan nog worden gemeld, dat dit blad gisteren de gebeurtenissen in Roermond en Venlo vermeldde on der een grote kop, die luidde: KVP- jeugd belet Drees het spreken. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN 10 DIVIDEND. Naar wij vernemen heeft het col lege van commissarissen der N.V. Verenigde Touwfabrieken te Rotter dam besloten, aan de a.s. algemene vergadering van aandeelhouders voot te stellen, het dividend over het boekjaar 1955 vast te stellen op tien prooent. De Ver. tot Bestrijding der Tuber culose te Leiden hield gisteravond in het districts-consultatiebureau aan de Rijnsburgerweg haar jaar vergadering. De voorzitter, dokter J. de Bruyne, leidde de bijeenkomst. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. mr. Th. C. van RoijenGra- tama, luidde vrij gunstig. Dank zij het werk van de propagandist traden in 1955 niet minder dan 202 personen als lid toe. Het ledental bedroeg op 1 januari 1956 892. Enige cijfers over de patiënten waar de zusters het toezicht over heb ben werden bekend gemaakt. In vergelijking met de overeenkomstige cijfers van het jaar 1954 vertonen deze cijfers een kleine teruggang. Het aantal onder toe zicht gestelde gezinnen bdroeg op 1 januafi 1958 195 (vorig jaar 235), terwijl het aan tal onder toezicht gestelde patiënten op deze zelfde datum 206 bedroeg (vorig jaar 263). In totaal werden 2209 gezinnen bezocht. Het totaal aantal afgelegde bezoeken bedroeg 2411. Naar een sanatorium werden 24 patiënten uitgezonden en naar een ziekenhuis 12. Niet minder dan 117 kinderen werden in een buiten school geplaatst Naar een kleuter huis gingen 22 kinderen. Aantal wo ningverbeteringen; 13. Vervolgens werd het financieel verslag van de penningmeester, de heer J. P. A. van Vloodorp, bespro ken. Er is een batig saldD van 3244,53 in kas. Namens de kascom- missie werd een gunstig verslag voorgelezen. De bestuursverkiezing leverde weinig moeilijkheden op. De heren J. van Leeuwen «n J. P. A. van Vloodorp, die periodiek aftre dend waren, werden herkozen. In de plaats van mevr. mr. Th. C. van RoijenGratama, die zich niet her kiesbaar stelde, werd tot secreta resse gekozen mevr. dr. N. N. Din gerStork en in de plaats van mej. dr. C. Hovens Greve, die de wens te kennen gaf te willen aftreden, mej, J. M. Hilarius. Mr. C. M. A. Mol, die Leiden gaat verlaten, zal worden opgevolgd door de heer P. C. Knaap. De scheidende secretaresse werd door dokter De Bruyne hartelijk toe gesproken en mocht een geschenk in ontvangst nemen. Dr. Hovens Greve werd met bloemen verrast. 1 in „GEVAL SCHUBERT". Een Leidse bariton-zanger, heeft gisteravond op muzikale wijze de aan dacht van de gemeente en de bur gerij tot zich getrokken. Om acht uur stond zijn gehele inboedel, waaronder een kruissnarige piano op de keien voor zijn huis aan de Nieuwe Rijn bij de Herengracht. Op de piano had de zanger met grote letters geschreven: „Het geval Schubert herhaalt zich: de vader zet zijn kind op straat". Tot 12 uur in de nacht klonken over Roekeloos rijden kost twee levens Drie zwaargewonden Op de rijksweg ZwolleAmers foort bij Nunspeet is gisteravond om streeks zes uur een auto-ongeluk ge beurd, dat aan twee personen het le ven kostte en waarbij drie personen werden gewond. De slachtoffers waren allen utit Harderwijk afkomstige werknemers van een aannemersbedrijf, die per be stelwagen van hun weide in de Noord-Oostpolder terugkeerden. De bestuurder van de bestelwagen heeft blijkbaar geprobeerd tussen een voor hem rijdende truck met op legger en een tegenligger, eveneens een truck met oplegger, eveneens glippen. De bestelwagen kwam daar door in botsing met de voorkant van de ingehaalde truck met oplegger en werd vervolgens door de tegenligger onder de aanhangwagen van de eerst genoemde truck geschoven. Deze aanhangwagen en de bestelwagen, die geheel vernield werd, kwamen tegen een boom terecht; de aanhangwagen raakte los. Op slag gedood werden de'uitvoer ders C. C. Visser, 38 jaar, en A. Vliek, 46 jaar, beiden gehuwd en vader van twee kinderen. Zwaar gewond werden de andere drie inzittenden, de 52-jarige B. Reijerse, de 32-jarige N. L. Germans en de 32-jarige A. Zandbergen. Van deze drie gewonden is er een over gebracht naar het Piusgesticht te Harderwijk, de andere twee naar het ziekenhuis Salem te Ermelo. Wie de bestelwagen heeft bestuurd staat niet vast. Vermoed wordt een van de beide uitvoerders, die om het leven zijn gekomen. JONGETJE RAAKTE TIJDENS SPELEN TE WATER EN VERDRONK. Gistermiddag is de zes-jarige Wim Hense uit Haarlem in het Spaarne gevallen en verdronken. Hij en zijn één jaar ouder vriendje waren met het onderste van een kinderwagen aan het spelen op de wallekant. Sociale school der KAB VOORBEREIDENDE CURSUS. De Gewestelijke Sociale School der K.AB. heeft langzaam maar zeker een grote plaats verworven onder de instellingen van de K.A.B. Ook in het Gewest Leiden is de school tot bloei gekomen. In de loop van dit jaar zullen een tiental cur sisten hun eindexamen afleggen. De geslaagden zullen dan een weten schappelijke en persoonlijkheidsvor ming ontvangen hebben, die de r.k. arbeidersstand en hen zelf een kop groter maakt. In de loop van de voorgaande ja ren is steeds weer gebleken, dat som migen aan de cursus beginnen, zon der-de draagwijdte van de onderno men taak te begrijpen. Het gevolg is dan, dat men er na korte tijd weer mee eindigt. Er zijn daar tegenover anderen, die er steeds weer tegenop zien om aan de cursus te beginnen. Zij vre zen, daar zij reeds lang van school af zijn, er niet meer in te zullen slagen om weer aan studie te wennen. Bij deze laatsten zijn er velen, die zeer zeker zeer veel vrucht voor zich zelf en de arbeidersbeweging zouden kunnen plukken als zij de school be zochten. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen zal er te beginnen op donder dag 31 mei een voorbereidende cur sus gegeven worden van zes weken. In deze weken zullen de docenten de adspirant-leerlingen laten kennis maken met de stof en de studie methode der Gewestelijke Sociale School. De lessen zullen gegeven worden op donderdagavond van 8.45 uur tot 10.15 uur. De kosten zijn minimaal. Als deelnemers aan deze voorbe reidende cursus kunnen zich melden alle KAB-ers, leden van de KAJ, VKAJ en KAV uit de gewesten Lei den en de Bollenstreek. Zy moeten minsfce^s 18 jaar oud zijn. Ook an dere'belangstellenden, die een so ciaal-economische vorming volgens de katholieke beginselen willen vol gen, kunnen zich aanmelden. Voor aanmelding en andere aanwijzingen zie men de advertentie elders in dit blad. J. V. het water van de Rijn de romantische liederen van Sohuibert tot stichting van honderden die door het ongewone tafereel werden aangetrokken. Dat de zanger niet wars is van publiciteit ibewees het feit, dat' hij foto's liet maken van de ontruiming en dat hij de aanwezige pers aanspoorde „grote koppen in de krant" aan dit geval te wijden. De zanger S. die tevens zakenman is, heeft woensdagavond j.l. nog een zangavond georganiseerd in het wijk- gebouiw aan het Levendaal, waartoe hij invitatie's heeft uitgezonden. Ook deze courant heeft een verslag van dit recital gepubliceerd. Burgerzin. In de gemeenteraad v/ordt zo vaak gesproken over het „aankweken van burgerzin". "Wij vragen ons af of de burgerij van zin is „zin" te tonen, zolang er bij de gemeentediensten zelf nog zo vaak een gebrek aan burger zin gedemonstreerd wordt. Na lang aandringen in de Leidse couranten werd het viaduct bij de Pësthuislaan ontsloten en konden de bewoners van de buurt achter de spoorbaan van deze doorgang gébruik maken. Dezer dagen zien wij weer, dat bij de werkzaamheden aan de Papen gracht en Papenstraat niets gedaan wordt om de doorgang voor de be woners een weinig begaanbaar te maken. Burgers die het ongeluk hebben ergens midden in deze straat te wonen kunnen enige malen per dag knie diep door de zandwoestijn waden. Het zou toch een kleine moeite zijn om langs de huizen wat planken te leggen. Burgerzin, daar gaat het om Agnes Nolten naar Leiden. Agraes Nolten komt VTij<}ag a.s. naar Leiden, om voor de dames maar niet voor haar alléén te spre ken over „De vrouw en de politiek". Het lijkt ons een verrukkelijk onder werp voor echtelijke discussie. Dames en heren, spoedt u dus vrij dag a.s. om acht uur naar het St. An- tonius Clubhuis. SPIEKER. Paleis-receptie bij Rembrandt-expositie In de indrukwekkende burgerzaal van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam hebben de minister van O. K. en W. en burgemeester en wethouders van de hoofdstad gister avond de diplomatieke vertegenwoor digers, wier landen schilderijen voor de tentoonstelling hebben afgestaan, autoriteiten van stad en land en voorts, degenen, die hebben medege werkt aan de totstandkoming der ex positie, alsmede vertegenwoordigers uitalle kringen der stad officieel ontvangen. De koningin had de Bur gerzaal hiertoe welwillend beschik baar gesteld. Minister Cals, burgemeester d'Ailly en de hoofddirecteur van het rijks museum, jihr. D, C. Roell ontvingen de gasten bij de ingang van de Bur gerzaal, waar met Empire-stoelen een aantal zitjes was gemaakt. Langs de wanden der zaal stonden grote vazen met bloesemtakken en o.p de tafels frisse tulpen in velerlei kleuren. In een der galerijen waren koude buf fetten ingericht. Een schilderij van Rembrandt ont brak: Het grote witte vlak aan het eind van een der galerijen accentu eerde dat daar moest hangen Rem brandt „Claudius Civilis". Dit hangt in het museum te Stockholm. In de troonzaal musiceerde de har piste Rosa Spier; in de Mozeszaal con certeerde een kwartet o.l.v. Hans Brandt Buys. Aan de Damzijde waren de kamer en salons opengesteld, zodat de gasten van hieruit een kijkje op de Dam met het nationaal monument op de ach tergrond konden nemen. Windhoos trof Nijbeets Tijdens een hevig onweer heeft een windhoos gisteravond in Nijbeets vrij ernstige schade aangericht. Een ste nen schuur werd van haar fundamen ten gelicht en vernield, een schilders werkplaats tegen de grond geslagen en enkele hiuizen ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wetsontwerp ingediend Loongrens in de Invaliditeitswet op 4800 gulden In afwachting van het advies van d-e S.E.R. over een algehele herzie ning van de invaliditeits-, wediuwen- en wezenverzekering is bij de Twee de Kamer een voorstel ingediend tot wijiziging van de invaliditeitswet op enkele punten. Het belangrijkste voorstel daaruit is het brengen van de intrede-loongrens van de invaliditeitswet van 3600 op 4800 gulden. Verder wil de staatssecretaris met de voorgestelde wijziging bewerken, dat de invaliditeitsrente ingaat op de eerste dag van de maand, waarin de verzekerde aan alle vereisten om recht op 'de rente te verkrijgen, vol doet. De rente mag echter niet eer der ingaan dan een jaar voor de eer ste dag der kalendermaand waarin zij werd aangevraagd. Deze restrictie is om te voorkomen, dat de rente on beperkt met terugwerkende kracht zou kunnen ingaan. De regeling bij de toekenning van het weduwenpensioen wil de staats secretaris zodanig wijzigen, dat dit pensioen eindigt 'bij een volgend hu welijk. Wordt dat huwelijk echter ontbonden dan krijgt zij haar oude pensioen terug. OUDE TOREN TE BUITENPOST DOOR BLIKSEM GETROFFEN. In de loop van de nacht is de toren van de Hervormde Kerk te Buiten post door brand grotendeels vernield. De verbrande toren stond op de lijst van monumentenzorg. Men vermoedt, dat de brand in aanleg is ontstaan toen tijdens een onweer gisterochtend de bliksem in de toren is geslagen. Het blijkt, dat de grootste schade is toegebracht aan de torenspits, die vrijwel is verdwenen. Van het ove rige deel van de toren is de binnen zijde uitgebrand. Ouderdoms verzekering Nog geen beslissing over loon-compensatie In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake algemene ouderdom&verzeke- ring wordt gezegd: De regering staat op het standpunt, dat de algemene ouderdomsverzeke- ring ook van toepassing dient te zijn op degenen, die in overheidsdienst werkzaam zijn of geweest zijn. Zij wil het algemene ouderdomspensioen tegelijk met de aanpassing der amb telijke pensioenen in v/erking doen treden en wel op 1 januari 1957. De ministers geven de senatoren duidelijk te verstaan, dat zy door aan vaarding van het wetsontwerp zich in beginsel ook uitspreken voor enigerlei aanpassing van de over- heidspensioenen. Verdere belangrijke punten in deze memorie zijn: 1 Het premiepercentage voor het bodempensioen staat nog niet ge heel vast, maar zal op 6.5 a 7 prooent komen. 2. Omtrent de wijze van looncom- pensatie kan nog geen uitspraak worden gedaan. 3. In januari en februari 1957 zul len de voorlopige premie-aansla gen over dat jaar uitgaan. 5. Mits met de voorbereiding tijdig kan worden begonnen, zal bij de invoering der wet op 1 januari terstond tot uitbetaling der pen sioenen kunnen worden overge gaan. Geruime tijd voor 1 januari zullen de Sociale Verzekeringsbank (nieuwe naam voor de Rijksverzekeringsbank) en de Raden van Arbeid de mogelijk heid tot het indienen van aanvragen om ouderdomspensioen openstellen. Zij, die reeds een uitkering volgens de noodwet genieten, zullen in het alge meen geen aanvraag behoeven in te dienen. Het ligt voorts niet in de bedoeling de vrijwillige ouderdomsverzekering krachtens de Ouderdomswet 1919 te doen vervallen. Met nadruk wijzen de ministens er op, dat de invoering van de ouder domswet niet zal leiden tot het in het leven roepen van een nieuw groot uitvoerigsappaxaat. De Sociale Ver zekeringsbank en de raden van arbeid zullen slechts een gering aantal nieu we ambtenaren daarvoor behoeven aan te trekken, dank zy de efficiënte opzet van de wet.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 10