LENTE De prins opent Rembrandt-tekeningen-expositie Zijn kunst is het eigendom van de gehele mensheid Landbouw deelt niet in welvaart WEER EENS WAT ANDERS VRIJDAG 18 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Prins Bernhard opende gisteravond de tentoonstelling van tekeningen van Rembrandt in het museum Boymans. N* de plechtigheid leidde de directeur van het museum, de heer J. C. Ebbinge Wubbe, de Prins over de tentoon stelling rond. Een der tekeningen, Christus en deApostelen, had de bijzondere aandacht van de Prins. KONINGIN OPENDE REMBRANDT-TENTOONSTELLING MINISTER CALS: „Het strekt tot grote blijdschap", zo richtte de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zich he denmiddag tot Koningin Juliana, die met een groot aantal genodigden in het Rijksmuseum te Amsterdam aan wezig was om de beroemde Rem- brandttentoonstelling te openen. „Het strekt tot grote blijdschap, dat Uwe Majesteit, wier voorvader Frederik Hendrik eens Rembrandts goedgun stige opdrachtgever was, als be schermvrouwe van de tentoonstel ling thans in ons midden vertoeft." De minister ging vervolgens nader in op de taal van een schilder, die universeel is en eeuwen nadat hij de ogen gesloten en de scheppende hand neergelegd heeft, nog in staat is het nageslacht iets te zeggen. „Voor ons, kinderen van een rust loze tijd, kan een ogenblik van over gave en bezinning reeds voldoende Bedrijfsgeneeskunde Symptoom van evolutie Bedrijfsgeneeskunde is een der vruchten van het in de laatste der tig, vijfentwintig jaren, bij de onder nemers gerijpte inzicht, dat het in deze eeuw van techniek, mechanisa tie, nodig is de arbeid te humanise ren. Dit zei de staatssecretaris van sociale zaken, mr. A. A. van Rhijn, vanmorgen in een toespraak tot het congres van de vereniging voor ar beids. en bedrijfsgeneeskunde in het jaarbeursgebouw te Utrecht. Dr. van Rhijn gaf inr deze uiteen zetting een overzicht van de groei en de betekenis van' de medische en hygiënische verzorging van de arbei ders gedurende de laatste eeuw. Hij zeide dat een conferentie als deze, waarop bedrijfsartsen, werkgevers en werknemers zijn bijeengekomen om over bedrijfsgeneeskunde te spre ken, diegenenen, die de overtuiging hebben dat in de geschiedenis dei- mensheid een langzame maar onmis kenbare evolutie aanwijsbaar is, hoopvol kan stemmen. De taak der bedrijfsartsen is dus een geheel andere dan die der huis artsen en als de algemene medische gedragsleer steeds in acht wordt ge nomen, behoeven moeilijkheden tus sen huis- en bedrijfsartsen niet voor te komen. Vóór alles is hiervoor no dig dat de positie var* de huisarts als vertrouwensman van het gezin on aangetast blijft, betoogde dr. van Rhijn. zijn om ons toegankelijk te maken voor de weldadige ontroering van de kunst. De minister onderstreepte het be lang van de tentoonstelling, waar door Nederland in staat is de kunst van zijn grootste schilder, wiens werken over de gehele wereld ver spreid zijn, thans door de medewer king van het buitenland aan een uit gebreide studie te onderwerpen. Sinds 1898 zo sprak de minister is er niet zo'n uitgebreide verza meling Rembrandtschilderijen bij een geweest, die een zo goed beeld geeft van de ontwikkeling van des schilders genie. In dit jubileumjaar blijkt weer hoe magisch de klank is, die de naam van Rembrandt overal ter wereld heeft en de minister was van mening, dat Rembrandt door de menselijk heid van zijn kunst de gehele mens heid toebehoort. Nadat de minister zich in het Frans, Duits en Engels tot de buiten landse gasten gewend had, verzocht hij Koningin Juliana de symbolische opening te verrichten. Voorkom en bins die znurbrand op de maag. Met Kennies. Wacht niet tot Uw maag door over tollig maagzuur „opstandig" wordt. Smoor dat pijnlijk zuurbranden in de kiem. Met Rennies. Uw apotheker of drogist heeft Rennies voor U in drie verpakkingen: klein - groter - grootst en iedere Rennie is apart verpakt. Hygiënisch en practisch om bij U te steken! Rennies helpen iedereen altijd direct enzij zijn nog smakelijk ook. (Advertentie) KONINKLIJKE RIJTOER DOOR DEN HAAG. Op donderdag 7 juni zullen H.K.H. de Groothertogin van Luxembugr en :Z.K.H. prins FeÜx tezamen met ko ningin Juliana en prins Brenhard «erwijtoer maken door Den Haag. De koninklijke gasten zullen op die dag de lunch gebruiken in het Huis Ten Bosch en zich daarna om 14.45 uur met calèches naar het Mau- ritshuis begeven, waar zij het mu- I seuiyi zullen bezichtigen. Daarna zal in éen der bovenzalen van het Mau- ritshuis een demonstratie worden ge geven met kostuums uit het Neder lands Costuummuseum, dat in Den "Haag is gevestigd. Venlo neemt Compost- bedrijf in gebruik De eerste in Nederland gebouwde composteringsinstallatie volgens het in Denemarken ontwikkelde Dano- systeem is .gisteren officieel door mi nister S. L. Mansholt in gebruik ge steld. Hierbij waren onder meer tegen woordig de echtgenote van de uit vinder van het Dano-systeem, de in 1948 overleden ir. Kaj Petersen, en diens zoon, ir. Finn Petersen, alsme de de commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben, de ambassadeur van Dene marken, de heer J. W. Eickhoff, bur gemeester mr. dr. Chr. van Rooy van Venlo en vele burgemeesters en wet houders uit omliggende gemeenten. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Libertad (24 mei); Brazilië: ss Libertad (24 mei); Brits O.-Afrika: ss Marechal Joffre (26 mei); Canada: ms Noordam (24 mei); Chili: via New York (24 mei): Indo nesië: ss Singkep (24 mei); Ned. An tillen: ss Triton (21 mei); Nieuw Zee land: via Engeland (26 mei); Suri name: ms Hersilia (22 mei). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. OOK MINISTER ZEGT HET: Minister Mansholt heeft op de fees telijke bijeenkomst ter gelegenheid van 't tweede lustrum van de „Stich ting Nederlandse zelfstandige handel en industrie" in Hilversum, 'n samen vattend beeld gegeven van de plaats van de handel en de 'industrie in het agrarisch leven. 1 Een algemene welvaart behoort ook invloed uit te oefenen op de positie van de landbouw, aldus de minister, maar 't huidige beeld is anders. Men kan spreken van een economische hoogconjunctuur, maar nergens in de Ex-koningin Helen van Roemenië en haar nicht prinses Irene van Grieken land wachten in vrolijke gespannenheid af. wat er van het kiekje worden zal, dat zij door een straatfotograaf aan de voet van de Acropolis lieten maken. Dit was weer eens iets anders dan altijd die persfotografenI v/ereld plukt de landbouw daar de vruchten van. Met betrekking tot de prijzen en de lonen voelt men in de agrarische sector de nadelen van een hoogcon j unctuur. De bewindsman was van oordeel, dat de vele moeilijkheden waarvoor men in Nederland wordt geplaatst, een herziening van het prijsbeleid in de landbouw nodig kunnen maken. Daarbij gaat het om gemeenschappe. 1 ijke belangen, waarvoor bij het ge hele Nederlandse volk begrip dient te bestaan. Onschreven wet De directeur van de „Stichting Nederlandse zelfstandige handel en industrie" verweet de landbouwcoö peratie in Nederland dat bij haar de ongeschreven wet, die in het bedrijfs leven nauwkeurig in acht wordt ge nomen, nl. dat men in de reclame wel de eigen voortreffelijkheid naar vo ren mag brengen, doch niet de con current naar beneden mag halen, nimmer heeft gegolden. „Het heeft de zelfstandige handel en industrie veel kwaad gedaan dat nu al tientallen jaren lang, een pro paganda in deze stijl in de landbouw- wereld opgeld heeft gedaan," aldus spreker. Zandauto bedolf kind Uitgegraven en gered Gistermiddag is het 9-jai'ige zoontje van de familie Haenen uit Duiven- d recht op de Parallelweg bij de Nieuwe Gooiseweg oifder zand van een vrachtauto bedolven geraakt. Hij speelde in de berm met een paar vriendjes, juist op het ogenblik dat de wagen zand kwam storten. D$ bestuurder, die de kinderen niet had gezien, reed na het lossen weg. De andere jongens begonnen te rpepen naar drie voorbijgangers, die er in slaagden het jongetje onder het zand uit te graven. Nadat enige tijd kunst matige ademhaling was toegepast, Omdol er verschillende soorten rokers zijn, zijn er ook ver schillende soorten Senator sigaren. Zie het model Regent: prachtig van kleur, met een krijtwitte brand - uitzonderlijk zacht van smaak, uitzonderlijk fijn van geur. Voor de roker die zich araag verwent: Senator-rokers hebben het voor het zeggen. Welk model hen ook bevalt, welke prijsklasse hen ook schikt, steeds kan hun keuze een volwaardige Senator zijn. Een sigaar waarvan kenners kortweg zS>ggen: CABi&nn. ftvw CL\ kwam het kind weer bij kennis, waarna het naar het O. L. Vrouwe gasthuis werd overgebracht. Aetherklar-ken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. AVRO. 17.00—17.30 Voor de kin deren. VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Ge var. progr. 21.15 Filmverz. progr. 21.40 Elektronische tienkamp. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Me- tropole-ork. en solist. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Orkest concert. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.40 Jazzmuz. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. overz. 18.25 Gram. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Dansmuz. 19.00 Nieuws. 19.10 Concertgeb. ork. en solist. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevar. progr. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij lui den de zondag in!, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. met toelichting. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20: 10.20 Voor de arb. in de continube drijven. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Or gelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VA- RA-varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Politiekapel.15.20 Brabants prog. 15.45 Kamerork. en solist. 16.30 Van de wieg tot het graf, caus. 16.45 Lichte muz. 17.10 Act. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pac. 19.00 Artistie ke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, eau. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Nelis Volle Vaart. 20.10 Gevar. progr. 22.15 Soc. comm. 22.30 Lichte muz. 22.45 Voetbaluitslagen. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. het door JEANNE BOOTMAN 51) Ze had de vrouw van de ver moorden man uitgelachen, toen deze trachtte hieraan een einde te maken en haar gevraagd had te bedenken wat zij deed. Ze was verdwenen en zij die haar zouden hebben geholpen wijlen Lee Farnsworth, zijn vrouw en zijn zuster waren niet te weten kunnen komen, waar zij verblijf hield. In plaats van naar een rusthuis te gaan om herstel te zoeken na het ge leden verdriet, had zij zich begeven naar het terrein van de werkzaam heden van wijlen Lucas Farnsworth en daar onder de vissers ontevreden heid gestookt. Niet tevreden daarmee was de be klaagde wijlen Lee Farnsworth voort durend lastig gevallen met berichten, dat de conservenfabrieken gedreven werden volgens richtlijnen, tegenge steld aan die welke vastgelegd waren in het testament van zijn broer Lucas. In antwoord op haar verzoek had hij Lee Farnsworth in het ge heim een onderzoek doen instellen en had hij aich begeven naar de door haar aangegeven plaats. Daar had zij hem in de verwarring van een opstootje, dat zijzelf aan gestookt had, doodgeschoten in de rug! Na dit gedaan te hebben, had zij de gebroeders Sorki, die zy geld ge leend had om een drifter te kopen, gedwongen haar aan land te zetten op een afgelegen steiger, vanwaar zij onopgemerkt naar huis kon sluipen. Maar in één ding had zij gefaald. Ze was er niet in geslaagd haar pistool in het water te gooien, zoals zij het bedoeld had. Blijkbaar had zij het in haar zenuwachtigheid wel weg- geworpen, maar zo dat het binnen in plaats van buiten boord viel. Het pistool werd gevonden en als gevolg daarvan werden de gebroeders Sorki gearresteerd zij was niet op de hoogte geweest van het vinden van het pistool en ze had ver trouwd op het gezag, dat zij vroeger als Anne Farnsworth had, om de jongens uit de gevangenis te krijgen. Het openbaar ministerie kan al deze dingen bewijzen! Zelfs het totale ge brek aan gevoel toen zij van de sheriff hoorde, dat Lee dood was gedood met een pistool, „waarvan wij zullen bewijzen, dat het uit het huis van Lucas Farnsworth werd meegenomen op de avond, dat zij daaruit wegliep". Na dit betoog klonk dat van Len- holm zwak en mat. Hij meende het goed, maar hij had geen materiaal ge had om er wat van te maken. Al leen maar een paar vage herinnerin gen van Anne, de magere getuigen verklaringen van de Sorki's en ten slotte zijn eigen twijfel. Toen het openbaar ministerie zijn reconstructie van het geval gaf, had elk woord gewezen in de richting van een eis tot veroordeling wegens moord met voorbedachte rade. Die avond werd Anne gebroken 1 naar lichaam en geest naar de gevan genis terug gebracht. Welke kansen maakte zij tegen de haat van Tom Farley? Ze was niet schuldig. Maar waarom had niemand getracht de schuldige op te sporen? Dag na dag kroop voorbij en iedere keer, wanneer Anne de rechtszaal binnenkwam, keek zij naar John Neu mann uit en iedere keer zag zij, dat hij er niet was. De paar woorden, welke men haar toestond met Tecla, Lissa en Miina te spreken, leverden niets op. Die wisten ook niets. Die waren ook even ongerust als zij; dat konden zij voor haar niet verborgen houden. Het openbaar ministerie was einde lijk uitgesproken. Lenholm had weinig anders dan de verklaring van de gebroeders Sorki en van een of twee vissers die op de bewuste nacht in de buurt van de moord geweest waren. Het openbaar ministerie gaf zich niet eens de moeite hen aan een kruisverhoor te ojjdejwerpen. „Het woord is aan de beklaagde, Nïkki Neilsen". .Anne zag een triomphantelijke blik op het gezicht van Charlotte Farns worth, maar begaf zich met opgehe ven hoofd naar dë getuigenstoel. Ze, nam plaats en zag voor zich een zaal vol gezichten. „Het gaat nu om mijn leven", dacht ze. „Mijn woord tegen het hunne!" Helemaal vooraan zat Tecla Sorki, glimlachend, maar met tranen in haar ogen. Anne wendde zich naar de ambte naar, die haar belangen moest be hartigen. „Uw naam is Nikki Neilsen?", vroeg Lenholm. „Mijn naam was Anne Farnsworth", verbeterde zij. „Ik protesteer", riep het openbaar ministerie. „Er is geen enkel bewijs dat dit meisje iemand anders zou zijn dan Nikki Neilsen de beklaagde". Lenholm's ogen lichtte ineens op in een plotselinge beslissing. „Uw naam is Anne Farnsworth", vroeg hij. Anne bleef zwijgen, niet in staat te vatten waar het eigenlijk om ging. „Jonge dame", vroeg de rechter, zich naar haar voorover buigend „hoe is uw r^am?" „Zover ik weet, Anne Farnsworth", antwoordde ze. „Dit is heel ongewoon. De akte van beschuldiging luidt op de naam van Nikki Neilsen". „Edelachtbare", lichtte het open baar ministerie toe, „we hebben de naam Nikki Neilsen als een hulp middel gebruikt. Het meisje heeft geen naam; ze is naamloos". „Dat is ze niet!" Die woorden werden door de zaal geschreeuwd met een heftigheid, die het hof als met verlamming sloeg. Gerechtsdienaren vergaten om stilte te kloppen. De journalisten hielden hun potloden omhoog. Anne zat als vastgespijkerd op haar stoel. „Zij heeft een naam! Ik zal het be wijs leveren!" Tecla Sorki was naar de balustrade gesneld, die het hof van de anderen scheidde. Ze zocht in de tas, die zij bij zich had. Lenholm was opgestaan. „Edel achtbare, mag ik schorsing van de zitting vragen? Het is mogelijk, dat deze vrouw, die de beklaagde tijdens haar jeugd verzorgde, over nog niet bekende inlichtingen beschikt". „Vijf minuten", stemde de rechter toe. En zich tot de jury wendend liet hjj er op volgen: „De heren kunnen op hun plaats blijven". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 12