WIE WEET.... DE BRULLENDE BERG Nederlandse chirurg-archeoloog deed merkwaardige ontdekkingen Jachtopziener was een stroper en stroper werd jachtopziener Nederlandse dagjesman" gaat recreatiegebied meer ontzien Pracht handen £ci%b< HAMEA WEET U HET OOK NIET Wij worden in stilte door de „griep-politie" beschermd VRIJDAG 18 MEI 1956 DE LEIDSE COLT IT VIERDE BLAD - PAGINA 1 Bij opgravingen in Panama Binnenkort zal in het koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden van kunstvoorwerpen van oude prae- Columbiaanse, Indiaanse, beschavin gen. De kunstschatten zijn voor het grootste gedeelte bijeen gebracht door de Amsterdamse chirurg-archeoloog dr. Hans Fcriz. Op de expositie zullen behalve kunstvoorwerpen uit het par ticuliere bezit van Zuid-Amerikaanse verzamelaars, ook door dr. Feriz zelf opgegraven specimina van vroege In diaanse beschaving te zien zijn. Dr. Feriz, leerling van de bekende Amsterdamse chirurg en verzamelaar dr. Otto Lanz en vriend van de scheepsarts-dichter Slauerhoff, heeft bij zijn opgravingswerk in het westen van Panama, tegen de grens van Costa Rica, sporen gevonden van een nog onbekende, vermoedelijk 2000 jaar oude cultuur. Tot voor kort heerste in archeologische kringen al gemeen de opvatting dat centraal- Amerika slechts passagegebied is ge weest van migrerende Indiaanse volksstammen. Deze opvatting meent dr. Feriz achterhaald te hebben. Vol gens hem wijzen zijn vondsten in Panama er op dat zich daar meer dan 20 eeuwen geleden een geheel zelf standige, hoog ontwikkelde cultuur heeft gevormd, die eeuwenlang heeft gebloeid. Midden-Amerika moet in het begin van onze jaartelling be woond zijn geweest door volken, die reeds een zeer oude cultuur bezaten. Zij beschikten over een hoog ont- Het centraal werkcomité vakan tie heeft gisteren in Den Haag zijn laatste vergadering gehouden. Eind 1955 had het comité besloten over te gaan tot vorming van een orgaan dat alle in Nederland bij vakantie, toerisme en vakantierecreatie be- betrokken organisatie^ en instellin gen zou omvatten. Dit orgaan, dat in middels tot stand Js gekomen en de naam draagt van Nederlands Cen trum voor vakantie en vakantiere creatie, hield heden zijn eerste ver gadering, waarbij vertegenwoordigers van ongeveer 40 deelnemende orga nisaties en instellingen aanwezig wa ren. „WILLEM RUYS" NAAR INDONESIë Na een grondige onderhoudsbeurt is de „Willem Ruys" gistermiddag weer naar Colombo, Singapore en In donesië vertrokken. Aan boord be vindt zich o.m. pater W. J. Letschert uit Leidschendam. wikkelde kennis van de metallurgie, getuige de vele voorwerpen van ver guld koper. Hun beeldhouwwerken doen denken aan het werk van mo derne beeldhouwers. Dr. Feriz is er van overtuigd, dat zijn vondsten de bestaande hypothese omtrent de mi gratie en de verhouding der oude culturen ingrijpend zullen wijzigen. Hij heeft in de versieringsmotieven, die hij in west Panama vond en die qua stilering op zeer hoog peil staan, sterke overeenkomsten aangetroffen met reeds bekende motieven in de oudste ceramiek van China. GRONINGSE WON PRIJS VAN 40.000. De hoofdprijs in de Omowedstrijd is ten deel gevallen aan mevr. R. Slagter-Velt, H. J. Kniggestraat 32 te Stadskanaal (Gr.). Donderdagmid dag is het bedrag van f 40.000 in con tanten aan haar overhandigd. Haar man, de heer H. J. Slagter, is assis tent-accountant. Zij zijn ongeveer twee jaar getrouwd en hebben een zoontje. Er waren een kwart miljoen in zendingen binnengekomen maar de jury, waarin een bekend letterkun dige uit elke Nederlandse provincie zat, had aan het slagrijrhpje: „Sinds Omo tegen het vuil vecht, krijgt het witste wit haar volste recht" de voorkeur gegeven. Wegens meineed 7 maanden geëist Een 59-jarige jachtopziener van de jachtvelden rond Kootwijkerbroek betrapte het vorig jaar een stroper bij diens snood bedrijf en te zamen met zijn assistent wilde hij de stroper grijpen, die echter ijlings de benen nam. „Dat is Wout!" riep de 59-jarige jachtopziener tot zijn assistent en en kele maanden later stond Wout voor de Apeldoornse kantonrechter, die op de verklaring'van de jachtopziener hem veroordeelde. Stroper Wout ging in hoger beroep en voordat de jacht opziener daar zijn verklaring kon afleggen, zinspeelde Wout op een sla ger. hetgeen aanleiding werd voor de jachtopziener om te verklaren, dat hij Wout tijdens de strooppartij niet in het gelaat had kunnen zien, doch had menen te herkennen aan zijn postuur. Wout moest wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken worden, maar de jachtopziener werd aangeklaagd we gens meineed. In de leer. Gisteren verscheen hij voor de Arnhemse rechtbank en zijn assis tent, die evenals hij ontslagen is als jachtopziener moest getuigen. De assistent kwam met eén droe vig verhaal: Ik kwam bij de jacht opziener om het vak te leren," zo vertelde hij, „maar al spoedig kreeg ik in de gaten, dat ik bij een stroper in de leer was." Nu werd het duidelijk, -waarom de jachtopziener zijn verklaring voor de Geen schillen en dozen De in de laatste jaren hardnekkig gevoerde acties tegen verontreiniging en beschadiging van de natuur in de recreatiegebieden van ons land, be ginnen vrucht af te werpen. Minder dan voorheen laten bezoekers in de vrije natuur de eigenaars van de bossen de schillen en dc dozen en ook het „bosvarken" de personificatie van de natuurverontreinigers en -vernielers ontplooit minder acti viteit. In samenwerking met het ministerie van O. K. en W. heeft deze stichting een folder samengesteld bestemd voor de schooljeugd, waarin deze jongelui wordt gewezen op de waarde van het in ons land geringe recreatie gebied voor de vakantiegasten en op de schade die aan deze gebieden wor den toegebracht door vernieling, brand of anderszins. Voorbeeld. Het temidden der grote steden ge legen nationale park „De Kènnemer- duinen" in Bloemendaal b.v. waar ettelijke duizenden ouderen en jon geren tijdens de afgelopen zondagen hebben vertoefd, is nagenoeg „zonder spoor" achtergelaten. Ondanks het enorme bezoek van de laatste jaren aan het park wordt het terrein fraaier en beter als natuurgebied, en neemt de vogelstand toe. Bezochten in 1951 ruim 75.000 gasten het park en hadden drie man veel werk aan het verwijderen van de „schillen en de dozen", in 1955 registreerde men 240.000 bezoekers en konden twee man het ruimen van het afval (en vooral het ledigen van de strategisch opgestelde papierbak ken) gemakkelijk aan. Zelf doen. Maar het publiek moet geleid wor den naar die delen waar b.v. het ravotten van de jongens en het zitten op de duinen, geen gevaar voor de be schadiging van de natuur opleveren. Bordjes met moderne plaatjes en pakkende teksten wijzen de bezoekers op hun plicht, het weinige recreatie gebied (in Nederland 500 vierkante meter per inwoner) te beschermen en te behouden. Worden er desondanks baldadige jongelui betrapt op ver nieling van de natuur, het verjagen van vogels of het stichten van brand jes, dan worden ze in overleg met de kinderpolitie op enkele vrije woens dag- en zaterdagmiddagen in het park te werk gesteld. SPECIALISTEN EN DOKTERS ZWEEFDEN IN DE KOSMOS. De recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de 73-jarige mevr. M. M. H. V.-J., die onbevoegd de ge neeskunst zou hebben uitgeoefend. Bij een onderzoek bleken in een ka mertje van twee bij twee en halve meter dertien mensen te wachten om behandeld te worden. Te midden van hen bevond zich de 73-jarige V.-J. en zij vertelde, dat niet zij de pa tiënten behandelde, maar dat dit ge schiedde door in de kosmos zweven de doktoren en specialisten. Zij fun geerde alleen als middenstof tussen geest en patiënt. Per consult bere kende zij twee gulden en er waren dagen, aldus de politie, dat zjj met haar werk 130,verdiende. Zutfense rechtbank zo verdraaid had, want de slager, waarop Wout zins- speelde, was een van de vaste afne mers, die het gestroopte wild van de jachtopziener kocht. De officier van justitie achtte mein eed bewezen en eiste tegen de jacht opziener 7 maanden gevangenisstraf. Wout lacht. De jachtopziener verklaarde ech ter, dat hij de volgende dag, na de aangifte, al onzeker was geworden, vooral toen de commandant van de rijkspolitie hem erop gewezen had, dat het heel moeilijk was iets tegen een stroper te beginnen, als hij hem niet in zijn vingers had. Ook zijn verdediger was van me ning, dat de twijfelachtige verkla ring voor de Zutfense rechter slechts voortgekomen was door onzekerheid en vroeg vrijspraak. De lachende derde in deze zaak is momenteel Wout; want niet alleen werd hij vrijgesproken, maar omdat zowel de 59-jarige jachtopziener als diens assistent ontslagen heeft hij met succes gesolliciteerd naar het baantje van jachtopziener op de jachtterreinen rond Kootwij kerbroek. WOONOORDEN VOOR AMBONEZEN IN NEDERLAND VRACHTAUTO MET LOMPEN IN LICHTERLAAIE Op de rijksweg AmersfoortApel doorn nabij Voorthuizen is gister middag een vrachtauto met aanhang wagen, beladen met balen lompen, in brand gevlogen en voor het grootste gedeelte uiigebrand. De chauffeurs, de gebroeders Groot uit And ijk wer den er door automobilisten opmerk zaam op gemaakt, dat de lading van hun auto in brand stond. 150 Mili tairen, die toevallig passeerden en tankwagens uit Barneveld en Gar deren, waren ongeveer 4 uur met de blussingswerkzaamheden bezig. De balen lompen waren afkomstig uit een partij, die een half jaar geleden in brand had gestaan. De balen die toen zijn nat gespoten moeten zijn gaan broeien en hebben eerst nu vlam gevat doordat de wind er vat op kreeg. Het verkeer had gedurende enkele uren vertraging. (Advertentie) In deze kaart geven wij een over zicht van de woonoorden voor Am bonezen zoals deze over Nederland verspreid liggen. Het land is hiertoe verdeeld in 3 distrikten, de twee grootste kampen staan met een afzonderlijk aantal in woners op de kaart aangegeven, ter wijl de overige grote kampen met namen zijn genoemd. In het totaal zijn bijna 17.000 Ambonezen ver spreid over 70 kampen. Alleen in de provincie Utrecht in geen Ambone zenoord gevestigd. De grootste con centraties komen voor in Drenthe, Zeeland en in de kop van Limburg. Van de bijna 17.000 Ambonezen zijn ongeveer 1200 alleenstaanden. De overige, dus bijna 16.000 bestaan werden I uit 3000 gezinnen Het gezinsgemiddelde ligt voor de ze groep dus belangrijk hoger dan voor het gemiddelde Nederlandse ge zin. Voor de Nederlanders is het gezins- gemiddclde ca. 4. Vraag: Route per fiets Den Haag— Udenhoul, UdenhoutAmby; hoe- heel km? Antwoord: Den Haag, Rotterdam-, Dordrecht, Lage Zwaluwe, Ooster hout, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Udenhout; afstand 98 km. Udenhout, Oisterwijk, Oirschot, Best, Einhoven, Weert, Swartbroek. Maasbracht, Sus- teren, Sittard, Meerssum, Amby; af stand 125 km. Vraag: Route per fiets Leiden Hilversum, hoeveel km? Antwoord: Leiden. Roelof arends veen, Leimuiden, Uithoorn, Loener- sloot, Hilversum; afstand 75 km. Vraag: Route Lisse-Wamel, Wamel Meersen, LisseBreda, Breda Meerssen; hoeveel km.? Antwoord: Lisse, Oudewetering, Alphen, Utrecht, Houen, Culemborg, Geldermalsem, Tiel, Wamel; afstand 95 km.; Wamel, Oyen, Oss, Uden, Ge- STRATEGIE VAN DE GRIEP De griep is een ziekte die door zijn van de griep. Dag en naaht werkt snelle verspreiding de mensheid óp miljarden guldens schade komt te staan. Een grote griep-epidemie kan fatale gevolgen hebben zoals de be ruchte griep uit 19181920 toen ca. 15 miljoen mensen door de griep de dood vonden. Eeuwen wist de mens tegen de aanvallen van de griep wei nig uit te richten. Thans worden wij echter in alle stilte in bescherming genomen tegen mogelijke aanvallen 00RL06AAN OE GRIEP tegen deze vijand van de mens de „Internationale Griep-politie". Over de gehele wereld heeft deze „politie' haar verbindingen gevestigd en per radio en telex staat men voortdu rend met elkaar in verbinding zodat men de gedragingen van de „misda- ger Griep" nauwkeurig kan volgen. Voor Europa zetelt het hoofdkwar tier van de „Griep-politie" in een 'groot huis in Londen met op de deur het bord „World Influenza Centre' Het is in dit „hoofdkwartier" dat men uit alle landen hermetisch geslo ten flessen ontvangt waarin zich de veroorzakers van mogelijke epide mieën bevinden, de griepvirussen. Vanuit meer dan 50 laboratoria wor den deze flessen naar Londen gezon den en in het „Griep-hoofdkwartier" doet men onderzoekingen met de ont vangen virussen waarbij vergelijkin gen worden getrokken met andere optredende griepverscihijnselen in div. landen. Hieruit }<an men een in druk krijgen van de strategie van de griep. Dit is n.l. een zeer belangrijke factor waarover tot voor kort zeer weinig bekend was. In 1948 gelukte het de wetenschap om voor de eerste maal een meer duidelijker indruk te krijgen in de strategie van de griep. Op ons kaartje kan men de veldtocht zien van de griep-1950. In Oktober breekt er in Denemarken een epidemie uit die met spoed Scan dinavië aanvalt, waarna Duitsland, Engeland en Nederland tot operatie terrein van de griep worden. In de- DRIEJARIG JONGETJE AANGEREDEN EN GEDOOD. Het driejarig jongetje Martinus Sorel uit het Zwaanhals te Rotterdam is gistermiddag, toen hij achter een auto plotseling te voorschijn kwam en de straat overstak, aangereden door een met zand geladen vracht auto. Het ventje was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd. tenvoudige longen heeft alleen heef ^jveel erge grote öorsh hoe homthe hier, teroen?Kim x ermee praten? Jtertet toch eens Komt alten binnen reus handie ge- venleuke knul.^J zzj FOTO VAN EEN MASSA V/OOR OENAAR cennber 1950 breekt er in Ierland een epidemie uit waarvan het griepvirus verwant is aan het virus van de griep uit Denemarken. De Ierse griep zet het offensief van de Deense griep voort door naar Zuid-Europa over te springen en zelfs Amerika en delen van Azië te bereiken. Intussen echter ontwerpt de griep een nieuw veldtochtsplan want een nieuw griep virus nam de van Denemarken uit stralende griep over en werd in Zweden vastgesteld. Het griepvirus Zweden doet echter geen „aanval" maar verdringt overal het virus van de Ierse griep uit december 1950. Het oude griepvirus van 1950 maakt dus plaats voor het nieuwe virus van 1954 dat in Zweden werd vastgesteld. Overal wordt de aanwezigheid van het griepvirus Zweden nu waargeno men, maar de griep gaat niet tot een aanval over zodat er verder niets ge beurde. Aangezien van het griepvirus meerdere typen bestaan wordt in Londen nauwkeurig onderzocht waar zich een bepaald type virus aan het ontwikkelen is. Als men dit weet kan men de juiste bestrijdingsmiddelen opgeven zodat bij het uitbreken van een eventuele epidemie men weet welk „gezicht" de griep heeft en men niet eerst kostbare tijd verloren be hoeft te laten gaan met te zoeken of de uitgebroken griep epidemie mis schien nog gebruik maakt van het virus van een paar jaar geleden. Het virus uit div landen verkrijgt men door de gorgeldrank op te sturen van zie ken en gezonden uit de verschillen de landen naar het hoofdkwartier in Londen. Zo heeft men b.v. het virus van 1955 vast kunnen stellen dat uit India afkomstig was. Zodoende was Europa voorbereid op een mogelijke aanval van de griep daar men wist, welke bestrijding men toe moest pas sen om een ev. epidemie de kop in te dru'kken. Het virus 1955 heeft geen offensief gelanceerd maar Europa v/as op haai' hoede en wist wat het te doen stond. Hiermede is de grote belangrijkheid van het „Hoofdkwar tier tegen de griep" dus wel duide lijk aan het licht gebracht. De des kundigen van deze instelling, onder leiding van dr. C. Andrews, werken dan ook dag en nacht aan uiw en onze beveiliging tegen mogelijke of fensieven van de griep. Hun werk verdient dan ook alle lof. Onze foto geeft een afbeelding van een griepvirus dat ca. 20.000 maal is vergroot. De virussen zijn kleiner dan bacteriën en pas in 1933 ontdekte men deze onzichtbare vijand die eeuwen een bijna weerloze mensheid voor zich wist maar die thans fel en met succes wordt bestreden door de „Internationale griep-politie". mert, Helmond, langs Zuid-Willems vaart naar Huisen, Grathem, Maas- bracht, Sittard, Meenssen; afstand 145 km. Lisse, Haagsche Schouw, De Vink, Leidschendam, Ypenburg, Rot terdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda; afstand 103 km. Breda, Tilburg, Eind hoven, Weert, Maasbracht, enz., af stand 137 km. Vraag: Route NoordwijkFynaart, Geel, Leopoldsburg, Hechtel per fiets, terug over Maasniel, Utrecht; hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Den Haag, Rotterdam, Dodrecht. Lage Zwalu wen, Klundert, Fynaart; afstand 97 km. Fijnaart, Oudenbosch, Breda, Chaam, Baarle Hertog. Turnhout, Kasterlee, Geel; afstand 78 km. Geel, Mol, Baln, Leopoldsburg 22 km. Leo poldsburg, Hechtel, 8 km. Beziens waardigheden zijn er overal. Vraag hierover inlichtingen bij VW in Turnhout. Terug Hechtel, Bree, Kin rooi, Neeritter, Roermond, Maasniel; afstand 50 km. Maasniel, Roermond. Weert, Einhoven, Den Bosch, Utrecht Noordwijk; afstand 200 km. Vraag: Wanneer zijn op 2e Pink sterdag geopend: het Vredespaleis, de Gevangenpoort, het Mauritshuis en het Museum Mesdag? Antwoord: Al deze bezienswaar digheden zijn des middags van 25 uur geopend. Vraag: Route LisseValkenburg Neurenberg; hoeveel km? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Al phen, Utrecht, Den BoSch, Eindho ven, Weert, Sittard, Valkenbprg; af stand 240 km. Valkenburg, Aken, Duren, Euskirchen, Bonn, Königs- winter, Frankfurt, Aschaffenburg, Würzburg, Neurenberg; afstand 465 km. Vraag: Route Leiden—Aessen per bromfiets; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Woerden, Utrecht, Soesterberg, Amersfoort, Harderwijk, Zwolle, Meppel, Assen; afstand 220 km. Vraag: Route Roelofarendsveen naar Haarzuilens, naar Breezand on naar Numansdorp por fiets; hoeveel km.? Antwoord: Roelofarendsveen, Lan- geraar, Zevenhoven, Spangen. Haar zuilens; afstand 30 km. Roelof arendsveen. Hillegom, Haarlem, Alk maar, Het Zand, Den Oever. Afsluit dijk, Breezand, afstand 115 km. Roe lofarendsveen. Leiden Zoetorwoude, Zoetermeer, Rotterdam, Goidscha'x- oord, Klaaswaal, Numansdorp, af stand 70 km. Vraag: Bij welk inkomen begint men in 1956 belasting te betalen Antwoord: Belasting-betaling be gint bij: ongehuwd 1500, gehuwd 2100, 1 kind 2670, 2 kinderen 3300.3 kinderen 3990; 4 kin deren 4740. 5 kinderen f 5650, 6 kinderen 6600. 7 kinderen 7680, 8 kinderen 8760.—. Vraag: Ongeveer IA jaar geled.cn kocht ik een pand voor 15.000.cn kan dit nu verkopen voor f 25.000. Hieraan zou ik dus verdienen 10.000.Wordt nu de Inkomsten belasting 1956 met deze 10.000.— verhoogd of is het voldoende dit be drag als verhoging van vermogen te berekenen? Antwoord: Indien het pand tot uw privé-vermogen behoort (dus niet tot het bedrijfsvermogen), is do winst bij de verkoop behaald niet be last voor de inkomstenbelasting. Voorheen was de winst vaak nog be- lasbaar als speculatiewinst, doch de- ze bepaling is m.i.v. 1953 vervallen. Vraag: Is iemand die 2800.— aan rente ontvangt per jaar en uitsluitend daarvan leven moet, vrijgesteld van vermogensbelasting? Antwoord: De vermogensbelasting wordt geheven naar do grootte van het zuiver vermogen. Het tarief be draagt, met ingang van 1956, 2.50 voor elk geheel bedrag van 500.— (dus een half pet.). Het zuiver ver mogen wordt echter verminderd met de belastingvrije som. Die bedraagt met i.v. 1956: le voor ongehuwden 22.500.2e. voor gehuwden en in 't algemeen ook weduwnaars cn we duwen 30.000.3e voor ieder kind, waarvoor de belastingplichtige aan spraak op kinderafrek heeft met 7500.—. De vermindering van het vermo gen wordt verhoogd met een extra bedrag van 20.000.— voor hen, die hetzij de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, hetzij ten gevolge van ziekte of gebreken buiten staat zijn om met arbeid een derde te verwerven van hetgeen gezonde belastingplichtigen in staat zijn aan inkomsten uit ar beid te verwerven.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 11