Soekarno met groot vertoon in Washington ontvangen SOEKARNO in wierookwolken Nixon maakte een vergelijking met George Washington Franse ministers geven te Moskou niets toe Britse ambassadeur mocht niet ter receptie Mollet werd in Moskou hartelijk begroet Zwarte dagen voor Algerije Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 17 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13806 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40 - Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.5 AMBONNEZEN IN OPSTAND IN het begin van deze week zijn in verschillende woonoorden van Am- bonnezen moeilijkheden ontstaan en deze moeilijkheden zijn een uitvloei sel van enkele bepalingen, die door de regering genomen zijn ten aan zien van de hier in Nederland ver toevende Ambonnezen. De eerste maatregel, die reeds en kele maanden geleden zijn schaduw vooruit wierp, was het bouwen van aparte gezinskeukens in de woon- kampen, waardoor de aldaar gehuis veste Ambonnezen weer een stap dichter bij zelfverzorging zouden ge raken. De Ambonnezen, die tot dan toe uit grote kampkeukens eten ont vingen, gingen met deze maatregel niet of maar zeer moeilijk accoord; in enkele woonoorden heeft men zelfs de bouw van de keukens verhinderd. De volgende maatregel, die hen in opstand bracht, was de bepaling, dat iedere mannelijke Ambonnees, die tot werken in staat was, zich moest laten inschrijven als werkzoekende bij een arbeidsbureau. Deze twee maatregelen zijn ogen schijnlijk zeer rechtvaardig en rede lijk, maar het zou verkeerd zijn de protesten van de Ambonnezen tege lijkertijd volkomen onredelijk te noemen. De Ambonnezen zijn van mening, dat zij als militair naar Nederland zijn gekomen en dat zij de militaire status bezitten. Nu zegt dit voor de gemiddelde Nederlander, die niet militant is aangelegd, erg weinig, maar de Ambonnees, die in het voormalige Nederlandsch Indië op gevoed is met de gedachte, dat alleen de militaire stand een maatschappe lijke plaats is, waar men een eervol leven kan leiden, acht het verlies van de militaire status even erg als een goedgeaard Nederlands burger het verlies van zijn goede naam. 1MOODGEDWONGEN hebben velen van hen zich neergelegd bij de gedachte, dat zij gedurende hun ver blijf in Nederland iets voor de kost moesten doen en zij zijn" gaan werken in fabrieken en op bedrijven, maar in hun hart bleven zij militair en hun hoop bleef gevestigd op de dag in de' toekomst, dat zij naar Ambon zouden kunnen terugkeren om hun vaderland daar te bevrijden, van wat zij noe. men de Djokjase overheersing. Het verlies van de centrale keuken betekende daarom voor hen veel meer dan men ogenschijnlijk zou menen: in een militair kamp wordt altijd centraal het eten bereid en het verlies van deze keuken be nadrukt dus voor de Ambonnezen nogmaals, dat zij geen militair meer zijn. De inschrijving bij de arbeids- bureaux heeft voor velen de deur dichtgedaan, want hierdoor worden zij rechtstreeks in hun eergevoel aan- getast: Een Ambonnees was soldaat en het „gewone werk" liet hij over aan lagere volkeren, die niet de moed konden opbrengen om militair te worden! Als men deze mentaliteit veroor deelt, moet men er wel goed van doordrongen zijn, dat Nederland deze mentaliteit op Ambon geschapen en eeuwenlang in stand gehouden heeft. En misschien zou de aanpassing aan het Nederlandse volk voor een deel van de Ambonnezen nog wel mee gevallen zijn, als er niet bepaalde fanatieke groepen in Nederland wa ren, die de klok willen terugzetten en die zich niet kunnen verenigen met de ontwikkeling, die nu eenmaal na de oorlog in praktisch geheel Azië heeft plaatsgevonden. Deze lieden, die hetzij uit bekrom penheid, hetzij uit politieke oogmer ken, de Ambonnezen steunen in aspi raties, die toch niet meer voor dit volk te verwezenlijken zijn, mogen bedenken, dat zij de ontwikkeling, naar een nieuwe tijd voor dit volk, dat zo rampzalig het slachtoffer is geworden van omwentelingen, die Tiebben plaats gegrepen, onnodig zwaarder maken. Vijftien doden in Canadees klooster Volgens de laatste berichten zijn één geestelijke en veertien klooster zusters om het leven gekomen in het klooster „Ville St. Louis" bij Ottawa, dat dinsdagavond in brand vloog, na dat een Canadese straaljager tegen het gebouw was gevlogen en ontploft. De lijken van de geestelijke en drie zusters zijn geborgen. Op het ogen blik dat het vliegtuig het gebouw van drie verdiepingen raakte, bevon den zich circa 25 mensen in het klooster. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat velen zich niet konden redden. De oorzaak van het neerstorten van het vliegtuig, dat van 10.000 me ter omlaag gedoken was, is een raad sel. De piloten, die ook omgekomen zijn, hadden in hun laatste radiobe richt niets bijzonders gemeld. Het toestel was van een basis bij Ottawa opgestegen om een onderzoek in te stellen naar een onbekend vracht vliegtuig dat was gesignaleerd. Het was op de terugweg naar zijn basis toen het verongelukte. Naar „werkelijk begrip" tussen Indonesië en Amerika President Soekarno is gisteren te Washington aangekomen voor een officieel bezoek, dat, naar hij zeide te hopen, zal leiden tot een „werkelijk begrip" tussen Indonesië en de Verenigde Staten. Bij aankomst op het vliegveld werd president Soekarno verwelkomd door vice-president Nixon, de minister van buitenlandse zaken Dulles en admi raal Radford, voorzitter van het comité van stafchefs, leden van het diplomatieke corps en een groot aantal journalisten. Nixon zeide, nog nooit een zo groot aantal fotografen bijeen te hebben gezien als bij deze ge legenheid. EVENALS ONZE GEORGE In een welkomstwoord, dat hii tot de president richtte, zeide Nixon o.a.: U, evenals onze George Was- hintong, hebt uw volk van kolonia lisme naar de onafhankelijkheid ge leid en gaat het thans voor in de vrede". President Soekarno zeide in zijn antwoord o.a.: „Ik breng u de dank van het volk van Indonesië voor alle hulp, die u ons hebt gegeven voor ons nationaal herstel." Hij hoopte, dat dit bezoek zal leiden tot weder zijds begrip en een waarachtige vriendschap tussen de Indonesische en Amerikaanse volken. Soekarno reed vervolgens met Nixon in een grote open auto, die versierd was met de Indonesische en Amerikaanse vlaggen, naar het stad huis van Washington, alwaar als symbolische handeling de sleutels van de stad aan Soekarno werdén overhandigd. De weg, die werd ge volgd, was omzoomd door 2300 mili tairen van de Amerikaanse land-, zee en luchtmacht, een aantal groter dan ooit tevoren bij een bezoek van een buitenlands staatshoofd te Was hington was opgesteld. In.de voor naamste straten van de Amerikaanse hoofdstad zijn Amerikaanse en In donesische vlaggen uitgestoken. Soekarno zal, naar van officiële zijde werd vernomen, met Ameri kaanse autoriteiten geen „zakelijke" besprekingen voeren tijdens zijn verblijf in de Verenigde Staten. Wel zal hij donderdag te 16.30 uur plaat selijke tijd een vergadering toespre ken van beide Huizen van het Ame rikaanse Congres. De president zal vrijdag een toespraak houden voor de nationale persclub. Op het Witte Huis. Kort na 17.00 uur gmt is Soekarno door president Eisenhower ontvan gen op het Witte Huis. Eisenhower riep Soekarno een hartelijk welkom in de Verenigde Staten toe. Kort daarna was president Soe karno eregast aan een maaltijd, waaraan een groot aantal Ameri kaanse en Indonesische hooggeplaat ste persoonlijkheden aanzaten, o.a, de minister van buitenlandse zaken Dulles, vice-president Nixon, de In donesische ambassadeur te Washing ton Moekarto Notowidigdo, de Indo nesische minister van buitenandse Abdul Gani, Cabot Lodge, de leider van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties en admiraal Rad ford. ONTWAPENINGS PROBLEMEN De eerste besprekingen van de thans te Moskou vertoevende Fran se ministers Mollet en Pineau met premier Boelganin en partijsecretaris Kroestsjef, die woensdagmorgen zijn gehouden, hebben bijna uitsluitend over de kwestie van ontwapening ge handeld. De Franse ministers gaven een uiteenzetting van het Franse Incident zonder weerga Het Griekse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Britse ambas sadeur in Athene, Sir Charles Peak, geweerd van 'n recptie ter gelegen heid van het bezoek van de Westduit- se president Heuss aan Griekenland. Sir Charles had een uitnodiging voor de receptiegekregen en deze Weer een moord op Cyprus Twee Griekse Cyprioten vroegen gistermorgen bij de ingang van de luchthaven van Nicosia om een glas drinkwater, dronken dit gulzig leeg en schoten daarop de korporaal van de Britse luchtmacht, die hun het wa ter gebracht had, dood. Zij namen de vlucht, na met hun revolvers nog vier schoten in het wachtlokaal te hebben afgevuurd. Engelse militairen trokken er on middellijk met bloedhonden op uit om de terroristen op te sporen en schakelden ook een helikopter in. Dank zij het speurderswerk van het hefschroefvliegtuig konden de moor denaars achterhaald en gearresteerd worden. ook aanvaard, maar van de zijde van het ministerie werd hem verteld, dat hij en zijn staf beter weg konden blijven om „koning Paul niet in ver legenheid te brengen". De ambassa deur deed dit. In diplomatieke leringen in de Griekse hoofdstad achtte men deze stap zonder weerga in de diploma tieke gescheiden is, een poging van de Grieken, Londen te bewegen Sir Charles in verband met de kwestie- Cyprus terug te roepen. De Grieks se ambassadeur in Londen, Mostras,* werd reeds een tijd geleden terugge roepen, doch Engeland denkt er nog niet aan hetzelfde te doen. Op de receptie vergeleek koning Paul de kwestie-Cyprus met de strijd voor de Duitse eenheid. Eden naar Australië Premier Menzies van Australië heeft meegedeeld dat premier Eden van Engeland in januari a.s. Austra lië zal bezoeken als gast van de rege ring. Dit zal de eerste maal zijn, dat een in functie zijnde Britse premier Aus tralië bezoekt. Eden zal worden vergezeld door zijn echtgenote. De minister-presi dent en mevrouw Eden zullen ook Nieuw-Zeeland bezoeken. i standpunt ten deze: ontwapening in étappes, beginnend met een aanzien lijke beperking van bewapening en troepen en daarna een regeling politieke problemen en een fase van vergaande ontwapening. Premier Boelganin en partijsecre taris Kroestsjef ontwikkelden hierop hun standpunt: gelijktijdige bestude ring van ontwapening op het gebied van traditionele en kernwapens, zon der dat evenwel het ene tot voor waarde van het andere wordt gesteld. Zij brachten met name de jongste be sluiten tot beperking der Sowjet- strijdkrachten naar voren, die zij be wijzen van de goede wil van de Sow- jet-regering noemden. Mollet zinspeelde erop, dat van die laatste beperkingen geer> bewijs voor handen was en dat zij overigens, dit waterstofbomtijdperk van zeer beperkt belang waren. De besprekingen op dit punt, die drie uur duurden, worden vandaag voortgezet. Vriendelijk, doch standvastig. Naar in Franse kringen is verno men, bleef Mollet een „standvastig doch vriendschappelijk standpunt" innemen en deelde hij de Russen me de, dat zij de Amerikaanse politiek verkeerd begrijpen. Na besprekingen is een communi qué uitgegeven, waarin gezegd werd dat openhartig is gesproken over de wederzijdse standpunten ten aanzien van de ontwapening en, in het alge meen, over andere vraagstukken. Tijdens het noenmaal in het Krem lin stond premier Mollet op en vroeg in een tafelrede om verwijdering van de hinderpalen clie de uitwisseling van mensen en denkbeelden in de v/eg staan. In alle bioscopen in Moskou draaien op het ogenblik Franse films, er wor den Franse concerten gegeven, de ra dio verzorgt Franse uitzendingen en voor het eerst sedert de oorlog is woensdag een blad in het Frans „Les nouvelles de Moscou", verschenen met op de voorpagina in grote letters „Welkom". De Franse premier Guy Mollet (rechts) wordt hartelijk begroet door maarschalk Boelganin. bij zijn aankomst op het vliegveld van Moskou. Mollet brengt op het og enblik een bezoek aan de Sovjet Unie, waar hij o.m. besprekingen zal voeren over de handels- en culturele uitwisselingsmogelijkheden tussen Frankrijk en de Sovjet Unie. Toekomstige gade van prinses Margaret? Wederom doen de geruchten de ronde dat prinses Margaret van Engeland zich in het geheim zop hebben verloofd. Ditmaal is het prins Christiaan van Hannover die in Amerika woont. De prins, een broer van de hertog van Brunswijk en van koningin Frederika van Griekenland, is een achter achter-kleinzoon van koningin Victoria van Engeland. Bijgaande foto toont de prins tijdens zijn aankomst bij een bioscoop te New York voor het bijwonen van de première van de film „Desirce". Op één dag 230 doden Het Franse opperbevel in Algerije heeft gisteren bekendgemaakt, dat in de afgelopen 24 uur in verscheidene gevechten 230 rebellen gedood zijn. Onder de gesneuvelden zou zich ook de befaamde rebellenleider Si Moestafa bevinden. Oe befaamde spahi's hereden inlandse troepen stootten op 210 mijl ten zuiden van de stad Algiers op Si Moestafa, die ook wel „hoofd der woestijn" ge noemd werd, en 250 van zijn mannen. In de strijd, die daarop ontstond, sneuvelden 51 opstandelingen, onder wie de beruchte rebellen-leider, waarna de spahi's de achtervolging inzetten. De 39-jarige voormalige vracht autochauffeur was een van de leiders van de Algerijnse „Bartholomeus- nacht" op 1 november 1954, die het begin vormde van de opstand in Al gerije. Vorig jaar winter wist Si Moestafa uit een gevangenis te ont vluchten, waarna hij weer de leiding nam over de rebellentroepen in het woeste Aurèsgebergte. Reeds verscheidene malen eerder is gemeld, dat Si Moetafa gesneuveld was. Volgens de Franse autoriteiten hebben de opstandelingen dinsdag meer mensen verloren dan ooit tevo ren op één dag. Het verbitterde ge vecht tussen spahi's en rebellen woedde dicht bij de plek, waar in de wildernis een standbeeld staat ter herinnering aan de overwinning die de Franse troepen op 16 mei 1843 onder leiding van de hertog van Aumale behaalden op de befaamde emir Abd el Kader en diens man nen. De balans. Uit gewoonlijk goed ingelichte kringen in Algiers verluidt, dat het rebellenleger thans 10.000 man ge oefende troepen en een leiding van 5.000 man omvat. De opstandelingen zouden naar goeddunken uit dc be volking manschappen kunnen wer ven. Sinds het begin van de strijd in Algerië, op 1 november 1954, tot 10 mei van dit jaar zouden naar schat ting 8000 rebellen gesneuveld, 500 gewond en 3500 gevangengenomen zijn. Aan Franse zijde zouden 900 man gesneuveld en 2000 gewond zijn. Het aantal vermisten wordt op 350 geschat. 190 Europese burgers wer den gedood, 120 gewond en 70 ver mist. Met betrekking tot de Moham medaanse burgerbevolking zijn de cijfers resp,. 1500, 10000 en 500. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.). WISSJLEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met enke le verspreid voorkomende buien. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag de zelfde of iets lagere temperatu ren. Overwegend matige wind tussen noord en west. 18 Mei zon op 4.44. onder 20.34; maan op 13.47, onder 1.47. Hoogwaterstanden 18 Mei v.m. 9.45; n.m. 10.20. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO licht bew. 17 C. half bew. 14 zwaar bew. 15 half bew. 15 regen 21 zwaar bew. 16 zwaar bew. 20 half bew. 22 piist 26 licht bew. 23 onbewolkt 21 geheel bew. 20 zwaar bew. 23 licht bew. 19 nevel 22 licht bew. 23 zwaarbew. 24 nevel 19 licht bew. 23 nevel 23 onbewolkt 21 Korreltje Die. zijn eigen hart doorziet, en spot met zijnen butirman niet.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1