Vier doen méér dan één! Chefarine4 Dl BRULLENDE BERG LENTE™ WATER Grote deelname voor de motorraces te Tubbergen WOENSDAG 16 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 Dank zij de pogingen van burgemees ter G. Kolenbrander van Tubbergen heb ben dinsdag zowel de Nederlandse als de Duitse overheid hun fiat gegeven aan het verzoek van het bestuur van de stichting „Circuit Tubbergen" aan Duitse bezoekers van de races op Tweede Pink sterdag de grensovergang te vergemak kelijken. Op vertoon van een geldig entree bewijs voor de wedstrijden op het Tub- bergse circuit en het normale „Personals- ausweis" gaan de slagbomen bij de di verse grensposten reeds open en het ziet er naar uit. dat door deze maatregel het aantal Duitse bezoekers sterk zal toene men. De races zelf beloven evenals voor gaande jaren, zeer interessant te worden. Voor de wedstrijden van de junioren, kwamen niet minder dan 74 inschrijvin gen binnen. Bij de senioren en internationalen ver meldt het programma namen van zeer bekende renners. De Engelsen komen niet in zo grote getale op, als gevolg van het conflict, dat vorig jaar tijdens de TT te Assen ont stond en waarbij o.a. Geoffrey Duke be trokken was. Het Duitse rennersveld is echter des te sterker, namen als Lutten- berger (MV Augusta). Scheidhauer (Bu- gatti), hebben een bekende klank in de 125-cc klasse. Bij de 250-cc klasse komen 21 rijders aan de start waarvan 16 Duit sers. 4 Nederlanders en 1 Engelsman. Wij noemen Baltisberger (NSU), Drikus Veer (CZ). Hallmeier (NSU). 27 Ren ners hebben zich voor de 350-cc klasse gemeld. Daarbij zijn de bekendste Ne derlanders. zoals Lo Simons, Van Burik, Elbersen en Rehorst. Verder is er een sterk veld van Duit sers, een tweetal Ieren, Matthews en Car en de Zuidafrikaan Grant. Uiteraard gaat de meeste belangstelling weer uit naar de halve liter klasse, waarin de Ne derlanders Drikus Veer, Priem Rozen burg en Piet Bakker onder elkaar een Aetherklanken DONDERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 TV-encyclopedie. 20.18 Tele- Foto-Tips. 20.28 Des Heilands Tuin, Pinksterspel. 22.00 Dagsluiting. HILVERSUM I 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Wij van het land. 12.40 Pianospel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Niuws en kath. nieuws. 13.20 Sopr. en piano. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Amus. muz. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Uit de Bijbel. 16.30 Pianotrio. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metro- pole-ork. en solist. 18.15 Blokfluit en klavecimbel. 18.30 Fries progr. 19.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Nederl. volksliede ren. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Verz.progr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Pe riodieken parade. 22.10 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 22.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20— 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Voor de huisvr. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfs leven ,caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.20 Voordr. en zang. 14.45 Omr.-ork. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: De walvis- conventie in de practijk. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Lichte muz. 19.30 Jazzniuz. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Concert- gebouwork. en soL en koor. (20.50 21.15 „Mijmeringen om een oud oud stadje" caus.). 22.30 Gram. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Act. af gram. 23.2524.00 Gram. hartig robbertje zullen vechten, becon curreerd door de NSU's, de DKW's en i BMW's van hun Duitse tegenstanders. Ook de Oostenrijkse kampioen Klinger. j die op BMW uitkomt, kan in deze klasse een dominerende rol spelen. Zoals be- kend heeft men de start een kleine tri bune verlegd in de richting van Tubber gen. van de tribune af kan men de ren ners net uit de bocht bij Eibergen zien komen en ze zeker een kilometer lang volgen in de richting van Tubbergen. VOETBAL Elinkwijk-spelers hadden een best seizoen De spelers van het eerste elftal van Elinkwijk zijn, naar het Alg. Dagblad uit Utrecht verneemt, door hun bestuur op royale wijze bedacht. Zij ontvangen ieder een extra-premie van ƒ750, dit naar aanleiding van de overwinning op Willem II (10). waardoor Elinkwijk definitief een plaats heeft veroverd in de te vormen eredivisie. Bovendien ontvangen de spelers ieder nog tachtig gulden voor deze gewonnen j wedstrijd, een bedrag, dat met tien gul den wordt verhoogd voor iedere gewon nen wedstrijd in dit afgelopen seizoen. Mocht Elinkwijk op de eerste of twee de plaats eindigen iets wat vrijwel zeker is dan gaat de penningmeester opnieuw met de geldbuidel rammelen. Wederom zullen dan de Elinkwijkster- ren per persoon 750 aan hun inkomen zien toevoegen. Voor dit laatste zal ech ter de KNVB toestemming moeten ge ven, daar hierdoor het maximumbedrag van 3600 per speler wordt overschre den. FORTUNA '54—PORTSMOUTH Tienduizend toeschouwers zagen in het Geleense stadion een aantrekkelijke wed strijd tussen Fortuna '54 en de Engelse eerste divisieclub Portsmouth, welke de gasten met 10 wonnen, nadat de rust met blanke stand was ingegaan. Tech nisch stond het spel van de Engelsen aanmerkelijk hoger. Fortuna moest zich daartegen met enthousisme verweren en dit is lange tijd vrij aardig gelukt. Pas in de twintigste minuut van de tweede helft kwamen de bezoekers aan hun enige doelpunt, toen middenvoor Hen derson de bal scherp naar voren plaatste. Linksbinnen Robertson spurtte er ach teraan en knalde de bal in een uiterst moeilijke hoek tussen doelman De Munck en de paal door in het net. 4 middelen iexamen werken mneller, krarhliger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chelarine „4" - elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. tf <b..t»ndd..lCh.l«rox, (Advertentie.) De vastgestelde wedstrijd HOVLug- dunum, welke voor Lugdunum van groot belang is, zal a.s. zaterdag worden ge speeld op het terrein van de vereniging HOV aan het Langepad te Rotterdam, en wel des avonds om 6.30 uur. Op de 2e Pinksterdag des avonds om 7 uur wordt op het terrein van de v.v. Alphen de eerste beslissingswedstrijd Lugdunum 2LFC 2 gespeeld. PROMOTIE EN DEGRADATIE Naar aanleiding van tot ons gerichte vragen publiceren wij hier nog eens de promotie- en degradatie-regeling zoals deze door de KNVB is vastgesteld: De kampioenen van de le klasse A. B C. spelen een gehele competitie om het kampioenschap van Nederland. De nummers laatst en voorlaatst van de le klasse A, B en C, degraderen naar de 2e klasse. De kampioenen van de 2e klasse A en B van de Districten West I en II spelen en groep van vier een gehele com petitie om twee plaatsen in de le klasse. De nummers laatst der 2e klasse A en B degraderen naar de 3e klasse. De kampioenen der 3e klasse A. B. C en D spelen een hele competitie om twee plaatsen in de 2e klasse en de nummers laatst degraderen naar de 4e klasse. 4e klas. Promotie: de kampioenen van de 4e klas A, B, C en D spelen in een groep een gehele competitie om twee plaatsen in de 3e klas. De kampioenen de 4e klas E, F. G en H spelen in een groep een gehele competitie om twee plaatsen in de 3e klas. De beide nummers drie van deze promotie-competitie spe len een beslissingswedstrijd om een plaats in de 3e klas. Degradatie: de nummers laatst van de 4e klas A t.m. H degraderen automatisch naar de afdelingen. Promotie afdelingen: De promotie van de Afdelingen naar de 4e klas van de KNVB wordt geregeld in overleg met de Afdelingen van de KNVB. AUTOMOBILISME RADIORALLYE HANDHAAFT EERSTE PLAATS De Radiorallye van Hertogrijders en KRO. die zaterdag 26 mei a.s. verreden wordt, zal ook dit jaar het grootste eve nement in de nationale automobielsport zijn. Op dit ogenblik, twee weken voor de start, hebben zich reeds 205 deelne mers gemeld, hetgeen meer is dan vorig jaar om dezelfde tijd. De uitzendingen van de KRO op 26 mei zulen geheel aangepast zijn aan de Rallye. Tussen 9.00 en 10.00 uur 's mor gens worden de eerste aanwijzingen voor de microfoon gegeven. In de middaguren is er weer een uitgebreid verzoekpro gramma. samengesteld door de deelne mers. De laatste uitzending staat aan het einde van het KRO-programma van die dag en zal de uitslag met prijsuitreiking bevatten. Dit geschiedt vanuit de Bra bant Hal in Den Bosch, waar de deelne mers hun slotfeest hebben en waarin voor het eerst een concours d'élegance voor automobielen is opgenomen. RACES IN OOSTENRIJK VERBODEN Het opperste nationale sport comité heeft alle autoraces in Oostenrijk ver boden. zowel op banen als op wegen. Met het oog op het toenemend aantal ongelukken bij dergelijke races is deze maatregel genomen „totdat een baan zal zijn aangelegd die aan de eisen voldoet". Klimproeven in de bergen zijn toege staan maar slechts op voor het publiek afgesloten wegen, en met de bepaling dat de wagens met zulke tussenpozen zullen starten dat de een de ander niet kan inhalen. - Het comité heeft geen bevoegdheid om races te doen staken maar het heeft ver klaard dat ieder, die er aan deelneemt, uitgesloten zal worden van alle interna tionale sportgebeurtenissen. Het verbod heeft geen betrekking op motorwedstrijden. WIELRENNEN JONGE RENNERS LEERDEN VEEL IN DE RONDE VAN DUINKERKEN Ploegleider Klaas Büchli, die dit sei zoen jonge profs en onafhankelijken aan een aantal buitenlandse wedstrijden laat deelnemen, is bijzonder tevreden van de Ronde van Duinkerken teruggekeerd. Zijn pupillen kwamen nog niet tot de ereplaatsen, maar dat zij alle acht deze zware etappecourse uitreden. mag al een opmerkelijke prestatie heten. Vooral als men weet. dat er van de 131 ge starte renners op de laatste dag slechts 47 de finish bereikten. Op de eerste de beste dag waren er al een dertigtal uit vallers onder wie gerenommeerde cou reurs als de Fransen Diot, Mahé en Mal- lejac. Op de tweede dag staakten ruim veertig renners de strijd. Van de Nederlanders hadden de mees ten te weinig „kilometers" in de benen om in de voorste gelederen te eindigen, maar hun doorzettingsvermogen viel bij zonder te loven. Adri Voorting. die de meeste internationale ervaring had, kwam tot de beste totaalprestatie, nl. de twaalfde plaats in het eindklassement. Henk van den Broek werd hierin 24ste. Piet van der Lijke 25ste, Sjef Lahaye 34ste, Wim Rusman 36ste, Giis Pauw 37. Floor van der Weijden 38ste en Adri van Stcenselen 40ste. Met de ervaring opgedaan in de Ronde van Duinkerken, gaat Klaas Büchli vol vertrouwen naar de Tour de l'Est (in de Elzas), die van 23 tot 27 mei wordt ge houden. De Nederlandse deelnemers zijn dan Adri Voorting, Gijs Pauw. Henk van den Broek. Piet van der Lijke. Adri van Steenselen. Sjef Lahaye en Wim Rus man. Reserve is Floor van der Weijde. De Poolse renner Stanislaw Krolak heeft de 2.207 km. lange etappewedstryd WarschauBerlijnPraag gewonnen. De laatste etappe, van Brno naar Praag (224 km.) leverde een overwinning op voor de, Rus Klevtsow in 6 uur 40 min. 27 sec., vóór de Belg Butzen de Tsjech Krivka, de Duitser Meister, de Tsjech Cahoj en de Nederlander Tiny Wolfs, die zesde werd. Zij allen noteerden de zelfde tijd als Butzen, n.l. 6.40.29. De Nederlander Arend van 't Hof ein digde op de zestiende plaats en Bras- penninx op de achttiende, beiden in 6 uur.42 min. 40 sec. Tonny Peters werd 32ste in dezelfde tijd. In het algemeen klassement waren de Nederlanders: 7. Tiny Wolfs 59.49.28; 17. Arend van 't Hof: 49. Tonny Peters; 76. Braspenninx. ATLETIEK De Atletiek Vriendenkring ..Holland" zal het komende weekeinde drie dagen te gast zijn bij de KTV ..Südstern" in de Westduitse hoofdstad Bonn. Op uitnodiging van deze club zal daar met een grote juniorenploeg worden deelgenomen aan een internationaal jeugdsportfeest, terwijl voor de senioren van „Holland" een dualmeet op het pro gramma staat tegen de gastheren. Aan deze trip zal in totaal door 45 personen worden deelgenomen. De bus vertrekt zaterdagmorgen om 5 uur vanaf het Stadhuisplein. Het ligt in de bedoeling dat de KTV „Südstern" te zijner tijd een tegenbezoek aan Leiden zal brengen. Het Hooggerechtshof van de staat New York heeft de levenslange schorsing be vestigd van de Amerikaanse atleet Wes Santee. De schorsing was hem op 19 fe bruari opgelegd door de amateur atle tiek unie wegens het accepteren van te hoge onkosten vergoedingen. Santee ging tegen deze beslissing in beroep bij het hooggerechtshof. Rechter Walter Lynch, die kritiek le verde op sommige officials toen hij zijn uitspraak deed, zei o.a.: „Hij «Santee) zorgde er zelf voor. dat hij zijn ama teur-status kwijt raakte, maar niet zon der de hulp van verscheidene voorstan ders en .bewakers" van het amateurisme in de atletiek". Santee. wiens 4 min. 0.5 sec. de snelste tijd op de mijl is, die ooit door een Amerikaans atleet werd geno teerd, is officier bij de marine. Rechter Lynch merkte verder op: „Het is te hopen, dat er uit dit betreurens waardige incident, in de Amerikaanse atletiek lering wordt getrokken. Sommi ge promotors van wedstrijden zijn mede verantwoordelijk voor de schorsing van Santee De ervaring heeft geleerd, dat ^ij in hun verlangen om grote recettes te maken, alles deden wat mogelijk maar soms ontoelaatbaar was om cracks als Santee op hun races te laten uitkomen". Wes Santee werd op de marinebasis Quantico (Virginia) om commentaar ge vraagd. Die luidde o.a. als volgt: „de meeste promotors met wie ik te maken had. waren officials van de AAU. Dat waren de mensen, die mij vertelden, dat er geen enkel reglement werd overtre den. Moest ik mij hieromtrent dan zor gen maken?" WandeCend auet de {.itü&fl De negende etappe van de „vredes- tour" verliep voor de Duitse renner Willy Funke bepaald onbevredigend: h(J haalde de finish, doch moest het wande lend doen, met zijn karretje onder zijn armenDe etappe werd gewonnen door de Nederlander Van 't Hof. DE NOORDZEE-WEDSTRIJD De start van de aanbrengwedstrijd van Hoek van Holland naar Harwich door dertien Nederlandse jachten, die aan de grote Noordzee-race gaan deelnemen, is dit jaar wel een bijzondere gebeurtenis geworden, vooral dank zij het schitteren de weer op dinsdagavond. Het zuid-zuid westen windje was wel wat slapjes, toen om 20.10 het startsein werd gegeven van de marinesleepboot die als uitlegger fungeerde. Alle schepen bevonden zich vrijwel op de startlijn tussen het hoofd van de Noorderpier en de uitlegger, doch slechts zeven jachten, scherp aan de wind liggend, zagen kans voor dc uitleg- (21) ger langs te komen. De kleine „Zeeslang" van C. Bruynzeel, de enige „nieuweling" in dit gezelschap van beproefde racers, presteerde dit nota bene als eerste. De vijf andere schepen werden te veel door de stroom weggezet en konden pas na een of meer' slagen gemaakt te hebben, geruime tijd later de startlijn passeren. Verheugend was niet alleen het grote aantal deelnemende jachten, met niet minder dan zeven van de Kon. Marine Jachtclub, maar ook de weer grotere be langstelling dan vorige jaren van zeil- liefhebbers, die op de noorderpier. het strand en het startschip, van het fraaie schouwspel, die het vertrek vormde, ge noten. Wilt U iets weten? Vraag: Route Noordwijkerhout Breda, BredaHelmond, Helmond Utrecht, UtrechtNoordwijkerhout per fiets; hoeveel km? Antwoord: Noordwijkerhout. Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Willems dorp, Zevenbergschoon, Hoek, Ter- heyden, Breda, afstand: 105 km. Bre da, Tiliburg, Best, Son, Gerwen, Hel mond;'afstand: 65 kam. Helmond, Veg- hel, Den Bosch, Zalt Bommel, Utrecht afstand: 80 km. Utrecht, Woerden, Leiden, Noordwijkerhout 70 km. Vraag. Omtrent r.k. Wandelsport- vereniging. An woord: Ons niet bekend. Vraag: Route Zoeterwoude—Val kenburg (L); hoeveel km? Antwoord: Zoeterwoude, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Zalt Bommel, Den Bosch. Eindhoven, Weert, Swartbroek, Maas-bracht, Sus- teren, Sittard, Nuth, Hulsberg, Val kenburg; afstand 230 km. Vraag: Route LisseWaubach; hoe veel km? Antwoord: Lisse. Oudewetering, Alphen, Utrecht, Den Bosch, Eind hoven, Weert, Maasbracht, Sittard, Brunssum, Waubach; afstand: 240 km. Vraag: Route per autu van Leiden naar Slagharen; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Bodegraven, Utrecht, Amersfoort, Zwolle, Ommen, Dedemsvaart, Slagharen; afstand: 200 kilometer. Vraag: Route van De Vink naar Lithoyen en naar Espel. Antwoord: De Vink. Leiden. Alphen Houten, Culem/borg, Tiel, Waipel, Oyen, Lithoyen. De Vink, Alphen, Woerden, Utrecht. Amersfoort, Har derwijk, El'burg, Kampen, Ens, Eni- meloord, Espel. 49) „Ik heb de sheriff de waarheid ge zegd. Het is allemaal stenografisch opgenomen. Ik heb daar geen woord aan toe te voegen". Haar enig protest liet zij horen, toen een van hen over 't bed leunde en haar gemoedelijk op de arm klop te, waarbij hij zei: „Zeg Nielsen, be ken nou maar. Als je ons zo uitdaagt, betekent dat de doodstraf voor je. Als je .bekent, kunnen we „Blijf met je handen van me af!", riep An ne. „En al heb ik geen naam, dan kan je nog juffrouw Nielsen tegen me zeg gen. Waarom gaan jullie niet heen om de moordenaar van Oom Lee te zoeken, in plaats van mij te kwellen?" De verpleegster en de dokter wa ren tijdens het bezoek aanwezig ge weest en drie beschaamd gemaakte heren, die op de gang van het zieken huis met de politiewaker spraken, wa ren met deze eens, dat Anne ,,een onverschillig kind" was.- „Ik heb gelijk", hield Anne vol, die huilde en over heel haar lichaam beefde. „Maar ze behandelen me alsof ik melaats was". Men diende haar een kalmerend middel toe en wat later werden de brieven binnengebracht. Anne bekeek ze en begon zenuw achtig te lachen. Alle enveloppen waren open gesneden. Regels waren met heel donkere inkt onleesbaar ge maakt. Van twee brieven waren al leen maar enveloppen doorgegeven. Anne ging de correspondentie door, ze kon de goede raadgevingen om een bekwaam advocaat te nemen, enz. niet verwerken en evenmin al de namen van vrienden, die haar wilden helpen, onthouden. „Neem ze maar weer weg", ver zocht ze de verpleegster. „Uw vriendin juffrouw Sorki komt morgen", zei deze en gaf Anne nog maals een kalmerend middel. „Tecla", fluistefde Anne en viel in slaap. Tecla zou nieuws van John brengen. Tecla kwam de volgende morgen, een schaduw van wat ze eens geweest was. Daar ze gewaarschuwd was om voorzichtig te zijn, kwam ze op de tenen naar het bed toe, bang om een woord te zegen. „Tecla Sorki", lachte Anne, toen ze de ogen opsloeg en haar zag. ,ik had bijna „boe" tegen je geroepen". „Nikki! Kleine Nikki!" Al het op gekropte harteleed, alle zorg van de laatste weken lag in die kreet beslo ten. „Ten koste van wat ook had ik je dit willen besparen!" „Dat weet ik". Anne's ogen schitter den, haar mond lachte. „Je moet er niet over tobben: je had er niets mee te maken. Wees flink, alles zal in orde komen. Je zal wel niet lang mogen blijven, vertel mij dus al het nieuws. Hoe maakt Lissa het?" „O, best. John nog altijd". „John", Anne zei zijn naam zacht jes. „Hoe maakt hij het?" „Hij is nu weer veel beter". „Is hij dan ziek geweest?" Tecla keek Anne verbaasd aan. „Weet je dat dan niet?", vroeg ze- ongelovig. „Hij heeft onafgebroken aan je bed gezeten totdat het gevaar over was. Toen is hij weggegaan. Niemand weet waarheen. Ik dacht, dat hij het jou misschien wel gezegd zou hebben". „John hier in het ziekenhuis?" Anne voelde een golf van geluk over haar komen. „Je hebt altijd om hem geroepen, onafgebroken. Hij is bij je gebleven zonder eten of slaap. Je hebt om hem geroepen, totdat je te zwak was om nog wat te kunnen zeggen". Anne kreeg een kleur. Was hij tegen zijn zin gekomen? Zo niet, waarom was hij dan weggegaan? „Hij was erg bezorgd. Hij meende, dat je moeilijkheden en ziekte zijn schuld waren. Hij zei, dat hij er voor zorgen zou, dat je door hem niet nog meer verdriet had". „En weet je niet waar hij is? Weet zijn moeder iets?" „Die zei iets over een schip". Anne knikte. Hij had er over ge- zij plagen elkaarI jprofcen, met het geld, dat de reis naar Alaska zou opbrengen, een trawler te kopen. Maar hoe kon hem dat belet ten haar op te zoeken? Of haar te schrijven? Of een boodschap voor haar achter te laten?" De verpleegster kwam weer opda gen en eer Anne de vragen, die haar op de lippen brandden stellen kon, werd Tecla tegen haar zin alweer uitgelaten. Geruime tijd lag Anne naar de wand te staren. John was weg. Hij had het einde van het proces niet afge wacht. Hij was tijdens haar ziekte trouw bij haar gebleven, maar toen ze eenmaal buiten gevaar was, had hij zijn eigen leven weer hervat en haar vergeten. John had gezegd, dat hij van haar hield. Dat had Rob ook gedaan. Rol) was eerzuchtig, geld was zijn doel. John was eerzuchtig, de politiek was zijn doel. Maar John was er niet een, om haar in dc steek te laten," tenzijZe voelde een steek in haar hart. Tenzij hij geloofde, dat zij schuldig was! Het werd morgen. De verpleegster reed Anne naar de grote veranda van het ziekenhuis en onder de hoede van een bewaker .in uniform mocht zij van het uitzicht genieten. Gedurende enige tijd was zij er tevreden mee, naar de purperen heu vels aan de overkant van de blauwe rivier te staren, om te kijken naar de meeuwen, die in kringen rondvlogen, om de warme zon op haar lichaam te voelen en de scherpe lucht van de vroege herfst te ruiken. Zn dacht over het leven na. Het leven,'dat 'haar toch weef dierbaar werd, nadat zij de dood had over wonnen. Op schriftelijk verzoek van Anne kwam Lissa de volgonde dag en bracht een paar boeken van haar voor haar mee, ook weer post. Prentbrief kaarten van rechter Kellogg met langorige ezels, lama's, havens en bergen. Een brief van zijn compagnon bracht een nieuwe schrik. Tot mijn leedwezen moet ik u berichten, dat Tom Farley na .het indienen van een bezwaarschrift er in geslaagd is. de uitbetaling van uw toelage tijdens uwe ge vangenschap stop te doen zetten. Anne ging na wat zij nog op de bank had staan. Het resultaat was bedroevend. „Maak je daarover maar geen zor gen", zei Lissa hartelijk. „We hebben een advocaat voor je. Wij Finnen heb ben onze spaarduitjes op een hoop gegooid, om hem voor je aan het werk te kunnen zetten". Door dit nieuws voelde Anne zich in het minst niet vernederd; het deed haar integendeel goed. De Finnen hadden de handen ineeil geslagen om zich tegen een gemeenschappelijke vijand te beschermen. (Wordt -vervolgd).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 9