pure koffie Ambtelijke pensioenen omhoog tot 2 pet. per dienstjaar DE ARONSKELK MOET RUSTEN MOCCONA\ *«25 Linnaeushof begint zomerseizoen met een groot seringenfeest Aannemer nam controleur een zakagenda af: f 200,— boete Om het bezit van twee „Rembrandts" Ambtenaar beurde giften voor bindwerk WOENSDAG 16 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Rapport staatscommissie Van Poelje Premie 7,5 percent In een interim-rapport, dat thans verschenen is, stelt de Staatscommis. sie voor de Pensioenwetgeving (on der de ambtenaren bekend als de commissie-Van Poelje) een ingrijpen de herziening van het pensioenbe- leid voor. Haar rapport, dat zij heeft gegoten in de vorm van een wets ontwerp, bevat naar de „Volks krant" mededeelt eert „glijdende" pensioenschaal, een pensioen van twee persent per dienstjaar over de eerste 6000 gulden en anderhalf per cent daarboven tot een maximum van 20.000 gulden, wijziging van het weduwe- en wezenpensioen, en een pensioenpremie van zeven en een half percent. De commissie adviseert de regering, de pensioenen, die zij thans aan haar oud-ambtenaren ver leent, op basis van 1% percent per dienstjaar, omhoog te brengen tot het bezoldigingspeil van rond 1 januari 1957. Bij deze pensioenvoorstellen van de commissie Van Poelje zijn de belangen betrokken van 200.000 ge pensioneerde en 300.000 nog in actie ve dienst zijnde ambtenaren. De commissie-Van Poelje sperket verder een oordeel uit over de aan passing van de ambtelijke pensioenen aan de algemene ouderdomsverzeke- ring, die op 1 januari aanstaande tot uitvoering komt. Haar standpunt is, dat deze aanpassing slechts dan ver antwoord kan zijn, wanneer de pen sioenen der ambteneren, op zich ge nomen, reeds alleszins een behoor lijke voorziening opleveren. Volgens haar geldt dit niet alleen voor de pen sioenen, die de overheid op het ogen blik nog moet toekennen, doch tevens voor die, welke thans reeds door ge pensioneerde ambtenaren worden ge trokken. In de kringen van de regering en ambtenaren houdt men er rekening mee, dat het wetsontwerp tot aan passing van de pensioenen (aan de ouderdomsverzekering), door de re gering aan de Tweede Kamer aange boden en later aangehouden, niet meer door het thans zetelende kabi net zal worden behandeld. Ook zal de tegenwoordige minister van Binnen landse Zaken waarschijnlijk geen wetsontwerp tot verbetering van de overheidspensioenen meer ter tafel brengen. Het complex van maatrege len is vastgelopen, sedert de Commis sie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer zich op het standpunt stelde, dat een „kale" aanpassing van de ambtelijke pensioenen voor de volks vertegenwoordiging niet aanvaard1- baar was. Met de „glijdende pensioenschaal, die zij voorstelt, beoogt de Commis sie-Van Poelje een koppeling van de pensioenen aan de algemene wijzi gingen in de bezoldiging van het Rijkspersoneel. De pensioenen moe ten dus rijzen en dalen met de sala rissen. Zo kunnen de gepensioneer den zic^i in de toekomst verzekerd weten van 'n pensioen, dat zijn wer kelijke koopkracht behoudt. De premie voor het algemeen ou derdomspensioen, die waarschijnlijk gecompenseerd zal worden door een loonsverhoging, zal voor de amb tenaren niet meetellen in hun pen sioengrondslag. De commissie advi seert dit, omdat anders het totale pensioen-inkomen van d i ambtenaar (zijn ambtelijk pensioen én zijn ouder domspensioen) zou uitstijgen boven het netto-salaris van zijn collega's die nog in actieve dienst zijn. Invaliditeitspensioen. Het tegenwoordige minimum-inva liditeitspensioen (van dertig percent) komt althans in de gedachten van de commissie te vervallen. Indien een ambtenaar voor zijn functie wordt afgekeurd moet pensionering kunnen volgen. Bij de vaststelling van het invaliditeitspensioen wordt rekening gehouden met de mate van invaliditeit. De wachttijden (om voor pensioen in aanmerking te komen) thans tien, zeven en vijf jaar worden gelijkgestreken op vijf jaar, waarvan DE K.V.P. OP WERKBEZOEK IN DRENTE In vervolg op de vergadering te Barger Oosterveld op 3 mei j.l. waar prof. Romme als landelijk lijsttrekker der K.V.P. en dr. Albering als de noordelijke K.V.P.-kandidaat als spre kers optraden, zal op 16 en 17 mei een werkbezoek aan Drente gebracht worden, waaraan de volgende per sonen zullen deelnemen: De voorzitter en de penningmeester der partij, t.w. de heren mr. H. W. van Doorn en P. B. M. Alberts, de partijsekretaris tevens noordelijk kan didaat, dr. L. A. H. Albering. en de volgende Kamerleden: mej. mr. J. C. H. H. de Vink, B. A. A. Engelbertink, drs. M. M. A. A. Janssen, mr. K. T. M. van Rijckevorsel. Vergaderingen en besprekingen vinden plaats te Emmen, Erica, Kla- zienaveen, Zwartemeer en Nieuw Schoonebeek. Te Emmen komt het kader van de Drentse K.V.P. bijeen, o.m. ter bespreking van de kwestie der statenlozen en de landbouw politiek. Te Zwartemeer wordt de centrale van de katholieke Gezinszorg bezocht, te Nieuw Schoonebeek volgt een bespreking met het bestuur van het Sociaal Charitatief Centrum. Le denvergaderingen zijn belegd te Erica, en Klazienaveen. er vier in werkelijke dienst moeten zijn doorgebracht. Voor weduwen- en wezenpensioen en verhoogd invalidi- teits-pensioen (na ongeval in én door de dienst) gelden geen wachttijden. De mogelijkheid van inkopen van wachtgeldtijd wil de Staatscommissie laten vervallen, doch zij stelt hier tegenover, dat deze zij het dan on der beperkende bepalingen mede- telt voor de vaststelling van het pen sioen. Ook wil zij de zogenaamde „be- houdsverzekeringen" (die ontslagen ambtenaren kunnen afsluiten-Som voor hun eventuele nagelaten ^be trekkingen het pensioen veilig te stellen) laten vervallen. Zij heeft hier evenwel aan toegevoegd, dat de nabestaanden van 'n ontslagen amb tenaar recht hebben op een pensioen, dat berekend is naar het bedrag, als hij op 65-jarige leeftijd met (uitge steld) pensioen zou zijn gegaan. De ambtenaren, die reeds een „behouds- verzekering" hebben lopen hebben het recht deze voort te zetten. Weduwepensioen. De Staatscommissie wenst voor het weduwe- en wezenpensioen een ge heel nieuwe wijze van berekening, waarbij de pensioen jaren van de overleden ambtenaar gewicht in de schaal gaan leggen. Door een wijziging aan te brengen in de kindertoelagenwet voor de ge pensioneerden, zouden de weduwen, vanaf het vierde kind, onbeperkt in aanmerking kunnen komen voor de kindertoelage, óók wanneer deze sa mengaat met het weduwen- en we zenpensioen. Volgens de thans gel dende regeling komen de weduwen in het algemeen hiervoor slechts in aanmerking, wanneer het wezenpen sioen minder bedraagt dan de kinder toelage. De Koningin in Rotterdam Bezoek aan het „Apostolaat ter Zee", de Shell en Ambachtscentrum Onder hartelijke belangstelling van de zijde der bevolking heeft Konin gin Juliana vandaag een werkbezoek aan Rotterdam gebracht. Achtereen volgens golden de belangstelling van H. M. de Shell-installaties en fabrie ken „Pernis" van de Kon. Ned. Pe troleum Maatschappij, het R.K. Zee manshuis „Stella Maris" en de afde ling bouwambachten in 't ambachts centrum, onderdeel' van het bouw centrum. Omstreeks kwart over tien arri veerde vanmorgen de koninklijke stoet aan de Plaszoom, waar de bur gemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, ter begroeting aanwe zig was. In aanwezigheid van de commissaris der koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr J. Klaassesz, werd via de Maastunnel naar het ge bouw van de Kon. Ned. Petroleum Maatschappij te Pernis gereden. Lang de gehele route had de burge rij de vlaggen uitgestoken en over al werd H. M. hartelijk toegejuicht. Nadat de negenjarige Seva van den Bergh, dochtertje van de voor zitter van de contactcommissie, bloe men had aangeboden, begaf het ge hele gezelchap zich naar binnen. In de kleine lunchkamer sprak jhr mr J. H. Loudon een kort woord van welkom, waarna ir Ernste een cause rie hield over het fabriekscomplex. Hierna volgde een rondrit van 15 km over het terrein. Om ruim twee uur vanmiddag gaf H.M. de Koningin zich met haar gevolg naar het gereedliggende m.s. „Prinsesseplaat". Aan boord bevon den zich reeds de wethouders van Rotterdam, de gemeentesecretaris en de directeur van het gemeentelijk havenbedrijf. Na een vaartocht van ruim een half uur door de bedrijvige haven kon worden gemeerd aan de steiger van het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas". Op de kade stonden de auto's gereed, waarna de stoet via de Veer haven naar het R.K. Zeemanshuis „Stella Maris" aan de Willemskade reed; waar het werk van het „Apos tolaat ter Zee" wordt uitgeoefend. Door de aardrijkskundige ligging en het internationale karakter wordt Rotterdam wel'als een van de aan zienlij kse nederzettingen beschouwd van dit apostolaat, dat gegroeid is uit een actie, begonnen in 1891 te Glasgow. In 160 havens over de ge hele wereld vindt men thans een club van het Apostolaat ter Zee. Het aantal zeelieden-bezoekers in „Stel la Maris" wordt geschat dp ongeveer 100.000 per jaar. Voor het gebouw van „Stella Ma- ris" werden bloemen aangeboden door de zesjarige Jefke de Jong, zoontje van een medewerker. Koningin Juliana werd voor het gebouw ontvangen door de directeur en voorzitter van het apostolaat ter zee, pater P. G. A. Koevoets en de vice-voorzitter A. Kuypers. In de hal werden achtereenvolgens voorgesteld de haven aalmoezeniers pater C. van der Burgh en pater J. Witkamp alsmede de overige leden van het bestuur met hun dames. In de grote zaal, waar een groot aantal zeelieden van verschillende nationaliteiten bijeen was, richtte pa ter Koevoets woorden van welkom tot H. M. Vervolgens werd een rond gang gemaakt door het gebouw. Hier werden bezichtigd de bazar, de bar, de bibliotheek en de expeditie. Ver volgens ging men via de sacristie naar de kapel. Op de eerste etage werden in ogen schouw genomen de hotelruimte, de administratie en de directiekamer,' de verblijven van de aalmoezeniers en de kleine kapel. De rondgang eindig de in het restaurant, waar H. M. af scheid nam van haar gastheren. Bij het verlaten van het gebouw vorm den de aanwezige zeelieden op de kade een erehaag. Het derde en laatste bezoek gold het ambachtscentrum, ^peciaal de af deling bouwambachten. Omstreeks half vier arriveerde H.M. bij het bouwcentrum, waar be stuursleden en directie de vorstin begroetten. In tegenwoordigheid van werkbazen en leerlingen werd H. M. hier inzicht gegeven in de gevolgde werkmethoden en de reeds bereikte resultaten. De koningin toonde grote belangstelling voor de demonstraties, gegeven door leerlingen loodgieters, stucodoors en terrazzowerkers, sdhil- timmerlieden en Voor het vertrek werd beneden in de hal nog een tentoonstelling op huishoudelijk gebied bezichtigd. Uitgeleide gedaan door het bestuur en toegejuicht door de voor het ge bouw verzamelde menigte begaf de koningin zich met haar gevolg weer in de auto's om daarna in de richting Kralingen omstreeks half vijf de stad te verlaten. H. M. werd tot aan de grens van de gemeente uitgeleide ge daan door burgemeester Van Wal sum.* Het fijnste uit direct klaar in de kop! Douwe Egberts (Advertentie). De maand mei is een belangrijke maand voor vele planten. Bij de ene plant begint de groei en bloei en bij een andere begint de rusttijd. Zo is het ook gesteld met de arons kelk, met dien verstande dat deze plant ongeveer midden mei rusten wil. De rust bestaat dan uit het maar zeer weinig water geven en vooral geen mest, want doen we dit wel, dan kan de plant niet rusten, omdat men met water en mest de groei be vordert. We zullen nu de gang van zaken eens op de voet volgen, want willen we genieten van de volle, pracht van deze plant, dan verdient ze onze volle zorg, anders zal de bloei zeer zeker achterwege blijven. Midden mei dus begint de rusttijd van de aronskelk, die duurt tot juli. Het kan voorkomen in."deze tijd, dat het blad half verdroogt, maar dit hindert niet. Zijn we in, de gelegenheid de plant in juli naar buiten te brengen en haar daar in te graven, dan zal haar dit zeer ten goede komen. We zetten haar daar op een niet te zonnig plek je, in goede aarde. Eventuele jonge Het bestuur van de Linnaeushof is over het aantal bezoekers, dat de show heeft bezocht stellig niet on tevreden. Gezien de korte tijd van voorbereiding, gezien verder het vrij korte bloeiseizoen en gezien tenslotte het feit dat men nooit heeft ver wacht, dat de Linnaeushof, wat het aantal bezoekers betreft, de Keuken hof in het voorjaar ook maar kan be naderen, noemde men de start be vredigend. En voor het zomerseizoen heeft men grootse plannen in petto. Onder meer zal op de grote weide een plankier worden gelegd, waar door men een soort openluchtthea ter wil creëren. Men wil n.1. door het optreden van balletgroepen en folklo ristische dansgroepen de bezoekers en men denkt met name aan de gasten van Katwijk, Noordwij k en Zandvoort nog meer bieden dan alleen bloemen. Het zomerseizoen zal rond half juni geopend worden met een se ringenfeest. De bedoeling is om op een attractieve manier de geschiede nis van de sering uit te beelden. On der meer zullen er mailcoaches, vigi lantes en trekschuiten aan te pas ko men om het geheel een historische entourage,te geven. Letsel door radio-activiteit De Nederlandse emigrant J. M. Thoonen (25 jaar) heeft bij de recht bank te Melbourne een eis tot scha de vergoeding ten bedrage van 40.000 Australische ponden ingediend we gens letsel dat hij door radio-activi teit zou hebben opgelopen. In december vond hij een radio actieve capsule en hield die verschei dene dagen in zijn zak, zich niet be wust van de gevaren daarvan. Zijn rechter dijbeen werd aangetast en zijn haar is uitgevallen. De eis van Thoonen is gericht tegen de elektriciteitscommissie van de staat Vistoria en tegen zijn werkgevers, die cootractwerk verrichten op 't kracht- De heer Van Duren, die deze ge gevens op een gisteren gehouden pereconferentie- verstrekte, vond dit een van de vele manieren om Ne derland als bloemenland te represen teren. Gelijk met dit feest zal men ook de avondverlichting van het park beginnen. De verlichting zal zo wor den aangebracht, dat er overdag weinig of niets van te zien zal zijn. De groepen coniferen bieden hiertoe mogelij leheden. De grote weide zal dius als „po dium" gaan dienen voor ballet- en folkloristische dansgroepen.. Men heeft reeds contact opgenomen met de Schermer Dansers uit Stompeto- ren, die al een keer met groot succes op de Keukenhof optraden. Toevallig kreeg de Linnaeushof via de Amsterdamse VW, contact met de stad Luik, waardoor men de kans kreeg de aandacht te vestigen op Nederland. Het gevolg hiervan is, aldus de heer Van Duren, dat reis- bureaux uit Luik met ingang van Pinksteren reizen op het pogramma zullen zetten naar Haarlem, de bol lenstreek en de badplaatsen. planten kunnen dan tevens afgeno men worden en apart opgepot wor den in een mengsel van 2 delen klei zodengrond, 1 deel bladaarde, 1 deel tuingrond en wat oude mest. Zijn we niet in staat de plant in de volle grond te plaatsen, dan dient ze na de rusttijd, dat is dus ongeveer midden juli, opgepot te worden in bovengenoemd grondmengsel. Men moet er daarbij op letten, dat de plant flink diep geplant wordt, omdat de knollen bovenop wortels maken. De aldus opgepotte plant wordt dan ingegraven en met een laagje turf molm bedekt om uitdrogen te voor komen. De knollen moeten dan weer aan de groei komen, zodat we niet mogen vergeten water te geven. Het oppotten. Begin september moeten de in de volle grond uitgeplante knollen op gepot worden. Aangezien echter de plant, tijdens haar verblijf in de grond reeds is beginnen te groeien, dienen we haar op te graven met een flinke kluit aarde, waardoor wij de groei niet zullen stuiten. We plaatsen deze kluit dan in een flinke ruime pot, waarna de plant nog tot begin october buiten kan blijven, maar uit de zon, waar ze geregeld gesproeid wordt. Met october moet ze naa rbinnen (eventueel vroeger bij vroeg invallende vorst). Aldus verhuisd, krijgt ze een plaatsje in het licht, maar koel en uit de zon. Heeft zij het nl. te warm, dan verliest zij haar blad. Naarmate het kouder wordt, krijg ze een war mere standplaats, maar in geen ge val mag de temperatuur boven de 60 gr. F. zijn. In deze periode ver langt de plant ruim water en weke lijks kunstmest. Sproeien en sponzen. Een besproeiing eenmaal per week met lauw water en eveneens weke lijks afsponzen der bladeren stelt zij op hoge prijs. Tijdens de bloei steeds veel water geven en in die tijd twee keer per week kunstmest tot de maand mei, als de rusttijd moet beginnen en wij de watertoevoer beperken tot het hoogst noodzakelijke. Krijgt zij deze behandeling niet, dan is het zeker tien tegen een, dat de bloei achterwege zal blijven en dat is jammer» want het is een pracht gezicht zo'n in bloei staande arons- kerk en de zorg is ze ruimschoots waard. (Nadruk verboden) EEN JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR ZWARE MISHANDELING GEëlST. De officier van Justitie van de Maastrichtse rechtbank heeft tegen de 36-jarige L. H. Th. uit Schaesberg •Terwinselen, een jaar gevangenis straf geëist plus een onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering. Th. is beschuldigd van zware mishandeling, met voorbe dachte rade. Op 9 juli van het vorige 'had Th. te Heerlen zijn meisje met bijlslagen zodanig aan het hoofd ge wond dat dit schedelbreuk tengevolge had. R0EL0FARENDSVEEN Tijdens de H. Mis, die vanmorgen in de kerk van Maria Presentatie werd opgedragen voor het gouden echtpaar M. A. Otten-Straathof, heeft pastoor Ligthart een telegram voor gelezen, waarin Z.H. de Paus het echt paar feliciteert en zijn apostolische zegen schenkt. De heer Otten heeft zich voor de eredienst zeer verdien stelijk gemaakt als koster en koorzan ger. LISSE De 77-jarige heer Kaptein uit Lisse is gisteren te Streefkerk, waar hij de bruiloft van zijn kleinzoon bij woonde, door een vrachtauto aangere den. Hij overleed ter plaatse. HET WORDT WEER VAKANTIE „Ik werd kwaad, omdat de ambte naar ongevraagd mijn agenda van tafel pakte", vertelde gistermorgen een hoofdstedelijk aannemer aan de politierechter te Amsterdam, waar hij terecht stond, omdat hij controle op zijn loonadministratie tegengewerkt had. „Anderhalf uur had de man in mijn huiskamer gezeten", zo zette de aan nemer het bezoek van de ambtenaar nader uiteen, „en toen ik even weg was om koffie te halen, greep hij on gevraagd mijn zakagenda van de tafel en ging er in bladeren. Dat maakte mij woedend en ik heb, nadat ik hem afgenomen had, gey/jsiderd hem wederom ter hand te stellen". De ambtenaar vertelde, dat hij de station Yallourn toen Thoonen zijn agenda niet ongevraagd genomen had: verwondingen opliep. Thoonen is nog 1 de aannemer vertelde, dat hij twee steeds onder behandeling in een zie- man als getuigen had, dat dit wel kenbuds te Melbourne. I gebeurd was en de politierechter De schilderijen van Rembrandt, die men in de Canadese stad Toronto ontdekt meende te hebben, blijken achteraf geen Rembrandts te zijn maar schilderijen van de hand van David Tenders, de jongere, een Vlaam se meester uit de 17e eeuw, waardoor de beide gevonden werken toch nog een zeer hoge waarde vertegenwoor digen. Het blijkt nu, dat deze twee „Te- niers" indertijd door een zekere mevr. U. in Breda zijn. geschonken aan een van haar dochters die gehuwd was met de Canadese Belg Richard van O, 56 jaar oud en reeds eerder ge huwd. De bedoeling was, dat deze schilderijen als een herinnering aan thuis, in de familie zouden blijven; en dat ze nooit zouden worden ver kocht. De heer Van O. heeft nog een zoon uit zijn eerste huwelijk, die nu 17 jaar oud is en binnenkort naar de universiteit gaat. Omdat dit nogal wat kosten met zich meebrengt besloot de heer Van O. deze twee kostbare schil derijen te gelde te maken. Daartegen verzet zich op het ogenblik de echt genote, met het argument dat deze schilderijen voor haar en haar doch tertje bestemd zijn en niet voor de heer O. Mevrouw. U. in Breda, die de schilderijen heeft geschonken, is hier van op de hoogte. Zij heeft een brief en later een telegram naar Toronto gestuurd, waarin zij nadrukkelijk be vestigt, dat de schilderijen inderdaad bedoeld zijn voor haar dochter en haar kleindochter. De heer O. en mevr. U hebben bei den een advocaat in de arm genomen, oriV tta te gaan, wie de werkelijke eigenaar van de schilderijen is, de man of de vrouw. vond, dat dit allemaal niet ter zake deed. De aannemer had geweigerd be scheiden te overleggen, die de ambte naar tijdens zijn onderzoek meende nodig te hebben. Omdat er de laatste tijd veel moei lijkheden met aannemers en contro leurs zijn, vroeg de officier een flinke straf: 200.boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter vond de voor waardelijke straf een beetje te kras en veroordeelde de balsturige aan nemer tot 200.boete. 'ca 20 pet gaafnaar fa milie en vrienden ca 18pct trekt naar de Veluwe ^^Baa ca80pctgaatinjulien augustus met vakantie ca.7pct trekt naar Zuid-Limburq ca66pcfc reist met de ca.1 pet. gaat lopende met vakantie ca45pctvan dekindi blijft in de vakantie th ca 80pct van de huismoe ders vindt de zomervakan tie veel te lang Scheepsberichten ABBEKERK 15 Takubar. ANNEN- KERK 16 Durban. BALI 15 v. A'dam n. Hamburg. BOSCHFONTEIN p. 15 Finis- terre n. Southampton. BLOEMFONTEIN p. 15 Dakar n. Kaapstad. CALTEX UTRECHT p. 15 Rasalhadd n. Rastanura. ENGGANO p. 15 Ceylon n. Belawan. ESSO AMSTERDAM 16 te Suez. ESSO DEN HAAG p. 15 Sicilië n. Antw. ESSO NEDERLAND p. 15 Kp Bon n. Banias. ESSO ROTTERDAM 17 Suez verw. HA- THOR 16 A'dam. HOUTMAN 15 Singa pore. HYDRA 15 Paramaribo. ITTER- SUM p. 15 Ouessant n. Londen. KEI- ZERSWAARD 15 Suez. LEKHAVEN p. 15 Madeira n. Antw. LOMBOK p. 15 Guardefui n. Aden. MAASDAM 15 v. Havre n. Southampton. OLDEKERK p. 15 Gibraltar n. Duinkerken. OMALA 15 Pireaus. PENDRECHT 15 v. Banias n. Coryton. RIOUW 14 Damman. RONDO 18 Marseille verw. ROTTI 15 Colombo. TABINTA 16 Surabaa. TAWALI p. 15 Kreta n. Marseille. WELTEVREDEN 15 v: Suez n. Belawan. WONOGIRI 15 v. Surabaja n. Semarang. IJSSEL p. 15 Gi braltar n. Malta. AARDIJK 15 v. Paulsboro n. New York. ALCHIBA 15 te Philadelphia. AL- DABI 16 Refice. ALHENA 16 Antw. ALPHACCA 16 Buenos Aires. AMERS- KERK p. 15 Guardefui n. Aden. AMOR 15 v. Ceuta n. R'dam. ARENDSKERK 14 v. Melbourne n. Aden. ARNEDIJK 15 v. Norfolk n. New York. HEELSUM 15 v. Savannah n. Havre. KENIA 15 Hamburg LOOSDRECHT 15 v. Suez. MARIE- KERK 15 v. Colombo n. Madras. NIEUW AMSTERDAM 16 New York. RADJA 16 te New York. RIJNDAM 15 v. Madei ra n. Casablanca. STAD DORDRECHT 16 Ceuta. STAD SCHIEDAM 15 v. Me- lili n. R'dam. TALISSE 16 Houston. TE- RO 16 Buenos Aires. UTRECHT 17 Ha lifax verw. WONOSOBO 16 Rastanura. Voor de Arnhemse rechtbank heeft terecht gestaan de 60-jarige gewezen hoofdcommies bij de gemeente-secre tarie, afdeling onderwijs, te Arn hem, H. B. W. B. Hem werd ten laste gelegd het accepteren van giften van een leverancier. De officier van jus titie, mr. Jeussing, eiste vier maan den gevangenisstraf met aftrek. In het jaar 1946 was verdachte be gonnen met het bedingen van kleine bedragen van een leverancier van bindwerk, telkens als deze een vor dering op de gemeente had. De leve rancier meende, dat zijn relatie met de gemeente afhankelijk was van de medewerking van verdachte en hij ging door met het betalen van deze bedragen, die volgens verdachte, va rieerden van 25,{ót ƒ40,(de leverancier sprak ook van giften van ƒ100,Verdachte ging met het accepteren van deze gelden ook door ■toen hij na 1948 een andere functie had. Hij verleende toen nog wel zijn bemiddeling aan de leverancier bij het indienen van de nota. De zaak kwam aan het licht toen 'bleek, dat. de leverancier knoeide met de bon nen. Deze is inmiddels hiervoor ver oordeeld. Verdachte zeide, dat hij niets kwaads had gezien in het acceptéren van geld. Hij kon geen invloed uit oefenen op het aanwijzen van leve ranciers na 1948. De relatie van de betrokken leverancier met de ge meente bestond reeds toen verdachte werd belast met de verzorging van schoolbehoeften en bindwerk. Toen was hij echter nog wel vrij in het aanwijzen van leveranciers. De raadsman, mr. Couvret, achtte hetgeen zijn cliënt heeft gedaan laak baar, maar niet strafbaar. Hij heeft slechts hulp verleend bij het doorge ven van de nota's zoals ook de post dat doet. Uitspraak over veertien dagen. U nadert een wegversmalling

Leidse Courant | 1956 | | pagina 6