Samenwerking tussen aannemers, bouwers en architecten moet de produktie verhogen Congres kath. instituut volkshuisvesting Hoog-bouw ongewenst bevonden Vele bedrijven betaalden de ,,3 procent-ineens" niet uit Het produktschap vee en vlees keurt jongste prijsstijging af 400.000ste bezoeker op Keukenhof Ziekenfondswet wacht voor de deur WOENSDAG 16 MEI 1956 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD .PAGINA 1 Tijdens het congres van het katho lieke instituut voor volkshuisvesting, dat gisteren en vandaag in Deventer gehouden wordt, hebben verschil lende deskundigen hun gedachten laten gaan over de problemen, waar mede Nederland momenteel, wat be treft zijn volkshuisvesting, kampt. De voorzitter van het instituut, de heer J. Alders, betoogde, dat de bouwvak- arbeiders de productie van de wo ningbouw niet op kunnen voeren we gens het gebrek aan bouwstenen en dakpannen. Spr. riep de woning bouwverenigingen op in het spel van grote samenwerking hun bijdragen te leveren en ter wille hiervan beper kingen te willen aanvaarden. Dit mag er echter niet toe leiden, dat de wo ningbouwverenigingen uitgeschakeld worden. Ernstig kantte spr. zich tegen de wens van de particuliere bouwers, die „onbeperkt de vrije hand" in de woningbouw willen hebben. Momen teel hebben de prijzen in de premie- sector invloed op die in de woning sector, maar onbeperkte vrijheid zou de bouwcapaciteit eenzijdig richten op duurdere woningbouw. Bejaardenwoningen. Sprekende over bejaardenhuisves ting, toonde de heer Alders zich dank baar voor de extra subsidie van 100 per jaar, die minister Witte per wo ning gegeven heeft, maar omdat spr. meende, dat de last voor vele be jaarden toch nog te groot is, drong hij bij minister Witte aan op een hogere subsidie. Tot slot van zijn inleiding besprak de heer Alders de woninggrootte en de voorzieningen, die in nieuw te bouwen woningen aangebracht moe ten worden, zoals geysers. Straaljager doorbrak 't geluid en Haagse ruiten Enkele wijken van 's-Gravenhage* werden gistermiddag om tien. voor half zes opgeschrikt door een luide knal, die werd veroorzaakt doordat een straaljager de geluidsbarrière doorbrak. En vele bewoners werden niet opgeschrikt door de knal alleen, want bij de politie kwamen talloze meldingen binnen over gesprongen ruiten; ook grote spiegelruiten van winkels werden niet gespaard. De straaljager vloog, volgens voorschrift evenwijdig met de kust, maar bevond zich boven het land, terwijl hij zich boven de zee had moeten bevinden. Omstreeks tien uur waren 61 mel dingen bij de politie binnengekomen van gebroken ruiten. 35 Meldingen hadden betrekking op het gebied ten noorden van de Loosduinseweg en Haagweg tot aan de Sportlaan. Veel schade aan ruiten is ook geconstateerd in de Zoutman straat, de Witte de Wittstraat en de Van Kinsbergenstraat. De klap was zo hevig dat in de Gooilaan een gang lamp van het plafond viel. Het is nog niet bekend, waar de straaljager, de al deze scherven ver oorzaakt heeft, zijn basis heeft. LANDGOED SINGRAVEN BLIJFT BEHOUDEN. Het huis Singraven in de gemeen te Denekarnp zal met alle daarbij be horende eigendommen, als een ge heel worden behouden als natuur- en historisch reservaat. Dit is mogelijk geworden dank zij de medewerking van de stichting Edwina van Heek, die zidh bezig houdit met de instand houding van natuur-, en historische monumenten. Het landgoed omvat 350 hectare. MINISTER WITTE In zijn antwoord deed minister Witte een dringend beroep op op dracht gevers, architecten en bou wers tot grotere samenwerking. Al hoewel minister Witte de bouwvak arbeiders niet wilde binden tot een vèrmeerdering van het aantal werk uren in het algemeen, deed hij wel een beroep op de vakverenigingen hun medewerking te verlenen om tot een vermeerdering van het werk- resultaat te komen door een nauw contact tussen aannemers en arbei ders om meer uren per dag door te kunnen werken. Wel geniet de woningbouw voor rang, maar ook de weg- water- en wegenbouw vraagt grote werkkracht en bijzondere omstandigheden bren gen soms grote nadelen; zo heeft de afgelopen vorstperiode 40 miljoen manuren verloren doen gaan. De minister toonde zich een tegen stander van hoogbouw, omdat deze behuizing het levensgeluk van zijn bewoners niet ten goede komt en vond verder, dat men de bejaarden zoveel mogelijk in hun eigen woning moest laten. PRINCIPIëLE ZIJDE. In de middaguren sprak mgr. K. Roncken over de principiële zijde van de woningbouw. De moderne woning moet voldoende ruimte bieden en tevens voldoende mogelijkheid tot intimiteit scheppen om een gezond gezinsleven mogelijk te maken. De woningnood van thans veroorzaakt ook de hedendaagse geestelijke nood. Prof. ir. Froger bekeek het vraagstuk uit stedebouwkundig oogpunt. Hij achtte hoogbouw niet gewenst, omdat dit de sociale band, die tussen bewoners van een straat en een wijk moet bestaan, zeer bemoeilijkt Een oplossing meende spr. gevon den te hebben in de bouw van totale wijkcomplexen, waar de band tussen de bewoners onderling bewaard kan worden. Deze wijken hebben hun eigén hogere gebouwen, hun eigen parken, hun eigen voorzieningen; stedebouwkundig zijn ze volkomen aanvaardbaar en zij kunnen ook har moniëren met de overige stadsgedeel ten. Remhrandts keren terug naar het vaderland Het Amsterdamse rijksmuseum gonst op het ogenblik van de bedrijvigheid door de voorbereidingen van de Rembrandt-tentoonstelling, die op 18 mei a.s. door H.M. koningin Juliana zal worden geopend t.g.v. het feit, dat de Neder landse grootmeester 350 jaar geleden te Leiden werd geboren. De foto geeft een beeld van het uitpakken van een van de vele schilderijen, die uit vele steden ter wereld naar Amsterdam zijn gezonden voor deze expositie. Links houdt de heer Ton Koot, algemeen secrataris van het rijksmuseum, een oogje in het zeil. Loonsverhogingen voor volgend jaar naar de mogelijkheid om ook de ouden van dagen, die een uitkering ontvangen ingevolge de noodwet-ouderdomspensioen, een uitkering van 3 pet. over 1955 te ge ven, deelde minister Suurhof mede, dat lang niet alle bedrijfstakken tot de uitkering overgegaan zijn. Vele bedrijven meenden de uitkering niet uit de winst te kunnen betalen en andere bedrijven kampten weer met de moeilijkheid van zeer sterke per soneelswisseling. Omdat het daarom zeer moeilijk is een raming van de gemiddelde in- Import bevroren vlees? De stijgende prijs die het rundvlees vertoont heeft gisteren tijdens de openbare vergadering van het pro duktschap vee en vlees een punt van uitvoerige bespreking uitgemaakt. De slagersorganisaties hebben zich tot het produktschap gewend met het verzoek de export van vlees te staken, teneinde daardoor de stijging van de rundvleesprijs op de binnenlandse markt tegen te gaan. Het produkt schap besloot aan dit verzoek geen gevolg te geven, omdat volgens het produktschap door exportbelemme ringen de vleesproduktie in Neder land zou kunnen worden geschaad. Een by het produktschap binnen gekomen verzoek om toestemming te verlenen tot onbeperkte invoer van bevroren vlees, bestemd voor de bin nenlandse konsumptiemarkt, werd aangehouden, omdat het bestuur nader geïnformeerd wenste te worden over contingent en aard van het in te voeren bevroren vlees. Een nota hieromtrent werd toegezegd. De vertegenwoordiger van het ministerie van Economische Zaken constateerde een langzamerhand op lopen van de vleesprijs voor de con sument, hetgeen, volgens hem, in stryd is met de afspraak, die het be drijfsleven met de minister van economische zaken heeft gemaakt. De vertegenwoordiger meent, dat prijsstijging voorkomen -dient te wor den, zonodig ten koste van de winst marges. Slacht- en gebruikspaarden. Ook heeft het produktschap geen gevolg kunnen geven aan het verzoek van de paardenslagers om de export van paarden te staken; slachfcpaarden mogen in Nederland niet worden uit gevoerd, gebruikspaarden daaren tegen wel. De voorzitter van het pro duktschap was er met de paarden slagers van overtuigd, dat vele ge bruikspaarden worden geëxporteerd en met name in België toch worden geslacht; het produktschap kan hier tegen evenwel onmogelijk iets doen. Goedkeuring hechtte het produkt schap aan de import van 1000 ton industrievlees ten behoeve van de „luncheon-meat" exporterende in dustrie. Besloten wetd de overnameprijs van baconvarkens te verhogen van 2.30 tot 2.35 per kg. geslacht ge wicht en een gewichtsruimte voor baconvarkens toe te staan van 63 tot 72 kg. De volgende openbare vergadering van het produktschap werd vastge steld op vrijdag 8 juni. Voetganger gedood Vrachtauto in brand Op de rijksweg onder Diepenheim is- gistermorgen de 82-jarige land bouwer J. F. Brinkmans toen hij de weg wilde oversteken door een vrachtauto gegrepen en op slag ge dood. Door krachtig remmen van de chauffeur kwam de vrachtwagen dwars over de weg te staan en botste daarbij tegen een boom. De wagen vloog in brand en de Diepenheimse brandweer moest met een schuim- blusapparaat ter plaatse komen om het vuur te doven. De chauffeur en een naast hem zittende passagier wer den beiden licht gewond. De cabine van de vrachwagen brandde vrijwel geheel uit. Teleurgesteld emigrant wordt emigratie-leider De voormalige directeur van het Haarlemse gewestelijk arbeidsbureau emigreerde 5 jaren geleden naar Australië, waar zijn emigratie geen succes werd, zodat hij op zijn her haald verzoek aan de toenmalige directeur-generaal van het Rijks bureau in Den Haag toestemming kreeg terug te keren naar Holland in een functie bij het arbeidsbureau. In Nederland aangekomen, werd hij bij hetzelfde arbeidsbureau, waar hij vroeger directeur was, ingeschreven als werkzoekende en thans heeft hij een fuinctie gekregen bij het departe ment van sociale zaken in Den Haag als hoofd van. de afdeling emi gratie-aangelegenheden, welke af de- ling onlangs op het Ministerie van Sociale Zaken is opgericht. De nieuwe afdeling heeft tot taak de organen bij de Rijksarbeids bureaus, die zich bezig houden met het adviseren van werknemers, die willen emigreren, te intensiveren! (Advertentie) dit jaar nog zovele bezoekers zouden worden ontvangen, want het koude voorjaar deed het ergste vrezen. On middellijk na het inzetten van het lenteweer groeide echter de stroom bezoekers. Wat nog nooit is gebeurd, zal dit jaar het geval zijn: de tentoonstelling kan tot 27 mei open blijven. Zulks is mogelijk door de lage temperatu ren. De bloemen kwamen alle later in bloei en blijven die achterstand hou den. Daarop baseert men de ver wachting, dat dit jaar het half mil joen vol komt. De beeldenprijsvraag is een gewel dig succes geworden. Het is nog niet bekend hoeveel bezoekers eraan heb ben deelgenomen. Maar het aantal is veel groter dan de organisatoren hebben durven hopen. Gistermorgen passeerde de 400.000e bezoeker de loketten van de nationale bloemententoonstelling „De Keuken hof". Men heeft goede hoop, dat dit jaar het aantal van een half miljoen bezoekers zal worden gehaald. De 400.000e was een bezoekster: mevr. A. Verhoeff-v. Rooyen uit La ren (N. H.) een jarige bezoekster nog wel, want het geval wilde, dat zij en haar maji hadden besloten deze feestdag eens op de Keukenhof door te brengen, waar de jarige nog nooit geweest was. Zij werd bij de binnen komst ontvangen door de vice-voor- zitter, de heer Th. R. de Vroomen. Haar werd een prachtig boeket tul- overhandigd en voorts ontving zij de door het KalverstraatHeiligeweg- comité te Amsterdam beschikbaar gestelde waardebonnen. De Keukenhof is op het ogenblik bijzond remooi. De stralende zon doet de bloemenweelde tegen het jonge groen van bomen en struiken in allerlei schakeringen, nog beter uit komen. Men kan verwachten, dat de Keukenhof gedurende de Pinkster dagen nog zeer mooi zal zijn. Eigenlijk verwachtte men niet, dat Eerst Ouderdomsverzekering erdoor Op een persconferentie, welke de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer Suurhoff en de staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. Van Rhijn, gistermiddag hébben gehouden, heeft de minister medege deeld. dat er een voorontwerp voor een ziekenfondswet is, maar dat het overleg nog niet die resultaten heeft opgeleverd, dat hij meende tot indie ning te kunnen overgaan. Hij gaf te kennen, dat hij geen moeilijkheden wil de riskeren voor de ouderdomsverze kering in veilige havens was gebracht. Verscheidene problemen zullen in •komenstijging te maloen, die de uit kering ten gevolge zal hebben, is ook de compensatie, die de bejaar den, vallende onder de noodwet, zou den moeten krijgen, zeer moeilijk te palen. Tydens dit loonpraatje wees de minister op de looncompensaties, die zo mogelijk het volgend jaar verwe zenlijkt dienen te worden: 2H pro cent voor de premiebetaling i.v. m. de nieuwe oudersdomsverzeke- ring en 2 procent in verband met de te verwachtten huurverhoging. De mi nister achtte het afhankelijk van de economische toestand of deze loons verhogingen volledig verwerkelijkt zullen kunnen worden. Reeën op de weg Gevaar voor mens en dier De bosrijke omgeving van Voort huizen en Barneveld blijkt een grote aantrekkingskracht uit te oefenen op het op de Veluwe levend wild, maar daar de autowegen vlak langs en soms door de bossen heen lopen, ko men er nogal eens ongelukken voor die zowel voor de dieren, als voor de automobilisten ernstige gevolgen kunnen hebben. Op de Apeldoornsestraat en de rijks weg AmersfoortApeldoorn werden onder Voorthuizen reeds enkele ma len herten door de auto's aangereden. Vooral in de omgeving van d,e buurtschap Kallenbroek en op de Achterveldseweg (gemeente Barne veld) komen de laatste weken steeds koppels overstekende reeën voor. Een en ander was oorzaak, dat een der Barneveldse raadsleden aan B. en W. heeft verzocht op de betreffende we gen waarschuwingsborden „overste kend groot wild" te doen plaatsen. Op de Schoonderbekerweg onder Achterveld moest een automobilist' by een brug stoppen voor een zestal reeën, dat heel rustig de weg bver-i stak. Op de Achterveldseweg trachtte; de bestuurder van een personenauto een botsing met een reegeit te vdor- komen. Het prachtige dier werd ech ter aangereden, raakte ge,wond en vluchtte ijlings weg. HOOFDBEDRIJFSCHAPPEN DETAILHANDEL EN AMBACHTEN. De verwezenlijking van de P.B.O. op het gebied van het middenstands- bedrijfsleven heeft een belangrijke schrede voorwaarts gemaakt met de instelling van de hoofdbedrijfschap pen detailhandel en ambachten, ge vestigd te 's-Gravenhage. Deze hoofdbedrijfschappen zijn in gesteld bij een K.B., opgenomen in staatsblad 226 resp. 227. BEDRIJFSCHAP HANDEL IN PLUIMVEE, WILD EN TAMME KONIJNEN. In staatsblad 221 is opgenomen het Koninklyk Besluit, waarbij is ingesteld een bedrijfschap voor de handel in pluimvee, wild en tamme konijnen, dat gevestigd zal zijn te Amersfoort. BEDRIJFSCHAP GROOTHANDEL IN BLOEMKWEKERIJPRODUCTEN. In staatsblad 223 is opgenomen het Koninklijk Besluit,waarbij is inge steld het bedrijfschap voor de groot handel in bloemkwekerijprodiukten, dat gevestigd .zal zijn te Aalsmeer. de ziekenfondswet tot oplossing moe ten worden gebracht. Deze houden o.a. verband met het feit, dat men thans een gesplitste ziekenfondsen- verzekering kent, er zyn verplicht en onverplichtverzekerden en dat er versnippering is in de uitvoerings organisatie. Door de inideling van de werkgebieden van de fondsen ontstaan voorts verschillende moei lijkheden. De vraag of confessionele londsen moeten worden erkend is mede een vraag, welke in de wet zal moeten worden opgelost, zo zeide de minister, die voorts van oordeel is, dat er bepalingen in de wet moeten komen waardoor verzekerd wordt, dat de medewerkers con amore mede doen. Daaraan zit weer vast de hono rering der medewerkers. In beginsel ziet de minister drie op lossingen: 1. De hele zaak terugdraaien naar de vrije verzekering; 2. instelling van een nationale ge zondheidsdienst naar het Engel se model; 3. het codificeren van het bestaan de systeem, waardoor men van het bezettingsbesluit op de zie kenfondsen afkomt. Het advies, dat de Sociaal Economische Raad heeft uitgebracht, komt neer op een codificatie van het bestaande systeem. HEIDEBRAND IN HAULERWUK Gistermiddag omstreeks half vijf is in het Haulerveld onder Hauler wijk in de gemeente Ooststellingwerf on geveer tien hectare heide en ander half hectare jonge bebossing, eigen dom van staatsbosbeheer, door brand verwoest. De brandweren uit Ooster- wolde en Haulerwijk hebben het vuur weten te bedwingen, maar de brand weerlieden werden in hun werkzaam heden aanvankelijk belemmerd door de draaiende wind, <ïie een deel van de spuitgasten de pas dreigde af te snijden. De oorzaak van de brand is onbekend. Infectueuse bronchitis thans ook op de Veluwe Geen massale sterfte Ook op verschillende plaatsen van de noordwest Veluwe, o.a. in de om geving van Barneveld Voorthuizen en Nijkerk, is de nieuwe kippenziekte, de „infectueuze bronchitis", die dezer dagen in Oost Brabant en de Peel werd geconstateerd, waargenomen. Hoewel deze nieuwe ziekte, die in andere landen reeds langer bekend was, een ernstige bedreiging voor de Nederlandse pluimveestapcl betekent, is tot nog toe geen enorme sterfte on der de kippen uitgebroken. De ziekte is wellicht besmettelijk, want zij ver plaatst zich van hok tot hok. De symptomen zijn sterk gapen en pie pen. De groei van de dieren wordt belemmerd en zij raken totaal „van de leg". Later keert de produktie terug, doch komt veelal niet hoger dan 50 Voor kuikens gevaarlijk. Indien kuikens, jonger dan 6 we ken door deze ziekte worden aan getast, kan aanzienlijke sterfte voor komen; meestal is de crisis na een week voorbij. Deskundige adviseren de dieren veel melk te laten drinken, dan blij ven de jonge dieren beter in conditie. De pluimveehouders dachten aanvan kelijk met pseudo-vogelpest te doen te hebben, maar dit blijkt echter niet het geval te zijn. K.V.P.-PROPAGANDA MET ONTPLOFFINGEN Een novum in de politieke propa ganda is ook het afsteken van vuur werk. De K.V.P.-afdeling Tilburg zal dit propagandamiddel voor het eerst gebruiken op de avond van de tweede Pinksterdag, 21 mei a.s. WEER „PLEIN"-PREKEN Aanstaande zaterdag begint pater Jelsma weer zijn „Plein-preken" op het Plein in Den Haag vóór de trap pen van het gebouw van de Hoge Raad. De preken worden gehouden om de veertien dagen te 4 uur, tot eind oktober toe. Grote deelname aan Toerwagen-rally Dinsdag werd de jaarlijkse toerwagenrafly gehouden waaraan door vele autobussen uit geheel het land wc deelgenomen. De foto toont üe start van enkele autobussen te Gouda.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 5