MOLLET EN PINEAU TE MOSKOU AANGEKOMEN Het Kremlin wil de Fransen in ere houden De opheffing van kampen in de Sowjet-Unie Liever op wacht dan atoombommen maken BROEKEN met een luchtje WOENSDAG 16 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13805 Zolang ze op wacht staan doen ze geen kwaad j Directeur: c M. v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w-, f2.35 p. mnd„ £7.p.kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties: 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.50 DE GEHUWDE VROUW /^VER de handelingsonbekwaam- heid van de gehuwde vrouw vrouw hebben wij te dezer plaatse al eens geschreven, toen bleek, dat minister Van Oven het ontwerp van wet van minister Donker zover wen ste te wijzigen, dat van algehele op heffing van de handelingsonbe kwaamheid van de gehuwde vrouw kon worden gesproken, welke alge hele opheffing in het ontwerp Don ker niet gegeven lag. Intussen is het gewijzigde wets ontwerp Van Oven aanvaard en zijn er dus wettelijk twee kapiteins op het éne schip gekomen, al wil dat niet zeggen, dat er in de practijk nu pok maar iets zou zijn veranderd. In de practijk was het immers zo, dat de vrouw in verreweg de meeste ge vallen zeker medekapitein was op het huwelijksschip, omdat zij bepaal de hoe het verdiende geld zou wor den besteed en de huwelijken waar de situatie zo is, zijn in de regel de beste huwelijken. Maar dan is het ook niet meer dan een daad van dood van doodgewone rechtvaardig heid om de wettelijke regeling aan deze practijk aan te passen. 'Al die duizenden vrouwen in de Nederland se huisgezinnen, die de beurs goed beheren, hebben er toch minstens recht op niet op één lijn te worden gesteld met minderjarigen en onder curatele gestelden, zo gauw het erom gaat financiële beschikkingen ten bate van het gezin te treffen. En zo was de situatie; Als ook de Eerste Kamer hieraan haar fiat zal hebben gegeven, zal de situatie zo zijn, dat de vrouw nu ook wettelijk voor alles wat met geld en goed heeft te maken de gelijke van de man is geworden. Zoals gelegd: wat zij overigens in de practijk al lang was, maar juist daarom was het nodig, dat een verouderde wetgeving daaraan werd aangepast. \7AN protestants christelijke zijde is hiertegen bezwaar gemaakt. Niet omdat men het niet nodig zou achten, die verouderde ën ten .aan zien van de gehuwde vrouw deni grerende bepalingen te wijzigen, maar omdat de wijze waarop dit hier gebeurde de twee-eenheid van het huwelijk zou aantasten. Een soort principieel bezwaar dus dat o.i. geen principieel kan worden genoemd. Men zag het in die kringen zo, dat men om de vrouw recht te doen, nu Ihet gevaar loopt de eenheid van het huwelijk aan te tasten. Indien dit werkelijk zo ware, zou men de bestaande practijk hebben moeten wijzigen, waarin de vrouw de koorden van de beurs houdt, en niet de wet. Het enige, dat o.i. hierin bij som migen een gevoel van onbehagen zou kunnen geven, is iets dat het- gevolg is van een soort van christelijke tra ditie. Het is de traditie, die altijd ook in katholieke gezinnen heeft geleefd, dat de man het hoofd is van de echt vereniging, het hoofd van het gezin. Dat is ook eigenlijk zo, ook daar waar de vrouw het geld voor het ge zin beheert. Dat is nooit een mate riële kwestie, die alleen maar ver band houdt met het beheren van geld of goed, het is meer een kwestie van gezag, dat de man tóch hebben kan, ook al laat hij in de practijk zijn vrouw beslissen hoe het door hem verdiende geld moet worden beheerd en besteed. Nu dit laatste echter ook in de wet zal worden vastgelegd, zou het voor mensen, die sterk op deze christelij ke traditie zijn ingesteld, de schijn kunnen hebben, dat hiermee aan de ze gezagsverhouding een einde wordt gemaakt, maar omdat deze twee be grippen 'geheel los van elkaarkun nen staan en in de practijk meestal ook staan, is hier van een beginsel- vraag zoals onze protestants-christe lijke vrienden dit wilden zien, o.i. geen sprake. r\E KATHOLIEKE LEDEN in de Tweede Kamer hebben de voor de vrouw vernederende bepalingen uit de wet willen wegnemen, van de andere kant hebben zij begrip gehad voor de traditie van de man, die al tijd het hoofd was van de echtverr eniging en daarom heeft de heer Van Rijckevorsel aan het einde van de be handeling een amendement inge diend, waarbij de bepaling, dat de man het hoofd der echtvereniging is, weer in de wet werd gebracht; Dit heeft bij de P.v.d.A. en met name bij mej. Tendelo hevige verontwaardi ging teweeg gebx-acht. Zij noemde dit amendement een „steen des aan stoots" en „een angel, die veel huwe lijksverhoudingen zou hebben ver giftigd." De aanvaarding van dit amendement zou het hele wetsont werp volgens haar bederven, slechts zou de schijn worden gewekt, dat de vrouw ondergeschikt is aan de man. Geen enkele verstandige vrouw, die tot nu en zo was het in 95% van de huwelijken haar gezin bestier de met het geld, dat de man verdient, zal in deze bepaling iets grievends zien. Het is eigenlijk niet meer dan een ornament in de wet, maar een ornament, dat met de materiële in houd van de wet niets te maken heeft en de wet ook niert aantast, maar dat alleen aan de christelijke traditie de eer en de plaats laat, wel ke aan die traditie toekomen. Frankrijk blijft trouw aan het Westen De Franse premier, Guy Mollet, en de Franse minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, zijn dinsdagmiddag in Moskou aangekomen. Zij landden op het het vliegveld Vnoekowo, waar zij o.a. werden begroet door premier Boelganin en minister van buitenlandse zaken Molotof en door leden van het diplomatieke korps. Reeds op het vliegveld verklaarde Mollet openlijk, dat Frankrijk het Westen niet in de steek zal laten. „Frankrijk behoort tot bondgenootschappen, ik zou zelfs willen zeggen tot gemeenschappen, waaraan het trouw zal blijven", zei de Franse premier. Mollet is de eerste politieke topfiguur van de westelijke Grote Drie die sedert het einde van de tweede wereldoorlog een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt. De laatste Franse regeringsleider die in de Kremlin is geweest, was generaal Charles de Gaulle in 1944. GEZAMENLIJKE PROBLEMEN. „Onze landen hebben belang bij de snelle oplossing van een aantal in ternationale problemen: Europese vraagstukken, de kwesties van het Midden- en Verre Oosten, en alge mene ontwapening. Over dat alles zullen wij spreken met de Sowjetre- gering", zei Mollet. Na Mollet's korte rede schudde Boelganin hem hartelijk de hand en begeleidde hem naar de eerste van een stoet Zis-auto's. Pineau en zijn echtgenote namen in de tweede auto plaats. De officiële besprekingen zouden vandaag beginnen. Men verwacht dat een poging tot verzoening van de Franse ontwapeningsplannen met die van de Sowjets een van de belang rijkste punten zal zijn. Mollet blijft vier dagen in de Rus sische hoofdstad en gaat dan terug Vliegtuig op nonnenklooster Bij het dorp Orleans in de Canadese provincie Ontario, ongeveer 11 km. len oosten van Ottawa, is gisteravond een straalvliegtuig van de Canadese luchtmacht op een nonnenklooster te Ville St. Louis, gestort. Volgens de eerste berichten zouden 52 van de on geveer honderd kloosterzusters en een priester om het leven zijn geko men of vermist worden. Een ooggetuige verklaarde, dat het vliegtuig in brand stond voordat het neerstortte. Er ontstond een hevige ontploffing. De inwonenden van het klooster lagen toen het ongeluk ge beurde te bed. Het gebouw, ter waarde van een miljoen dollar, werd geheel verwoest. Een 20-tal zusters verbleef er tot her stel van gezondheid. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. De schattingen lopen van 20 tot 50. Geen onafhankelijk Singapore De besprekingen, die in de afgelo pen drie weken in Londen zijn ge voerd over het toekennen van onaf hankelijkheid aan de kolonie Singa pore zijn mislukt. In een officieel communiqué is be kendgemaakt, dat men een punt had bereikt, waarop verdere besprekin gen geen zin hadden, de beide par tijen hadden him standpunten uit eengezet en compromissen aangebo den, doch deze waren niet voldoende om de kloof tussen de standpunten te overbruggen. De eerste minister van Singapore, David Marshall, verklaarde dinsdag avond, dat hij direct na terugkeer in Singapore zal aftreden. Hij vertrekt zondag uit Londen. naar Parijs. Minister Pinea blijft vijf dagen langer in Rusland om ook an dere steden te bezoeken. Men staat in Moskou betrekkelijk sympathiek tegenover de huidige Franse regering en men verwacht, dat de Sowj et-leiders tijdens het be zoek van Mollet en Pineau erop zul len aandringen, dat Frankrijk een „onafhankelijke lijn" binnen de wes telijke allianties zal volgen. Bloedige dagen in Algerië Franse troepen hebben gisteren in de onmiddellijke omgeving van Al giers een dorp ontdekt, dat door de Algerijnse nationalisten als een ves ting was verstrekt. De Fransen gingen onmiddellijk tot zuivering van het gebied over, doodden 26 rebellen en namen er 70 gevangen. Bij de Franse militaire acties zijn gisteren in totaal tenminste 110 op standelingen gedood. Volgens nog onbevestigde berich ten zouden de twee elkaar beconcur rerende Algerijnse nationalistische bewegingen, het Rationale Bevrij dingsfront" en de „Nationale Alge rijnse beweging", besloten hebben hun optreden tegen de Fransen samen te bundelen. In de afgelopen maanden zijn veel Aigerijnen om het leven gekomen bij botsingen, tussen deze twee groe pen. STRUCTUURVERANDERING Het besluit van de Sowjet-regering tot opheffing van de interneringskam pen in de Unie binnen de komende anderhalf jaar wordt door waarne mers te Parijs als een structuur-ver- ring en de vijfjarenplannen, besloot de Sowjet-regering de bevolking der kampen in dienst van de indus trialisatie te gaan stellen. In 1930 stelde de Gepeoe een spe ciaal orgaan, de „Goelag" in voor het beheer der kampen. De Goelag be lastte zich in 1931 met verscheidene andering van groot belang beschouw t ldS"e zlca. in vers<mei Men schat het aantal «detineerden 8rote, werken, zoals de aanleg Men schat het aantal gedetineerden in de Sow jet—Russische kampen van verschillende soort in totaal op acht a vijftien miljoen, oftewel twaalf a vijftien procent van het totale aantal volwassen mannen in de Sowjet-Unie. Het aantal kampen zou ongeveer twaalfduizend zijn. Tot de vervanging van de gevan genissen door „opvoedmgs-inrichtin- gen" werd besloten door het commu nistische partijcongres van 1919. Sedert de burgeroorlog bestonden echter ook concentratiekampen, waar in vijanden van het regiem op stren ge wijze behandeld werden. De meest bekende kampen van deze soort waren die van de Solovietzi- eilanden. Na 1925 werd het aantal concentratiekampen snel uitgebreid. Pas tegen 1930 echter, na de invoe ring van de gedwongen colleotive- Proefproces te Bonn In een proefproces voor het dis trictsgerechtshof te Bonn zal Neder land volgens Associated Press 650.000 dollar schadevergoeding eisen wegens schade, in de oorlog door de Nazi's toegebracht. Door dit proces wil men juridische opheldering verkrijgen over de restitutie-bepalingen in de Parijse verdragen, waardoor een jaar geleden de bezetting van Duitsland officieel beëindigd is. Ook Frankrijk, België en Italië heb ben schade vergoedingseisen inge diend. Op 19 juni zal in Bonn met de behandeling begonnen worden. België heeft de grootste eis inge diend: 20 miljoen dollar als compen satie voor de eigendommen der 21.000 Belgische Joden, die in Duitse concentratiekampen omkwamen. Ver der eist België 5.585.000 dollar over in beslag genomen schepen indus- striële uitrusting. 105-Jarige ex-slaaf houdt hardloopwedstrijd Benjamin A. Trimble, een voormalige slaaf, vierde zijn 105e verjaardag te Tacomo in de Amerikaanse staat Washington met een hardloopwedstrijd met de kinderen uit de buurt. Hij beweert dat hij de kinderen nog gemak kelijk bij kan houden en gezien het opgewekte gezicht, zoals de foto dat laat zien, heeft hij gelijk. kanalen (o.a. Moskou-Wolga). ploitatie van mijnen e.d. Na de oorlog ging de Goelag over naar de MVD. Na de dood van Sta lin werd aan zekere van zijn opvol gers het plan toegeschreven om de kampen te liquideren. In de laatste herfst namen deze geruchten vastere vormen aan. Toen werd. een amnes tie voor vele honderdduizenden Rus sische en buitenlandse gedetineerden afgekondigd. Sedertdien werd reeds met de opheffing van zekere kam pen een aanvang gemaakt. Met name overwegingen van eco nomische ^ard zouden tot het besluit van de Sowjet-regering hebben bij gedragen. In de industrie komt men namelijk reeds geruime tijd werk krachten tekort. Men zou de stel ling van Marx, dat de produkjie meer uitgebreid kan worden door vrije dan door gedwongen arbeid, herontdekt hebben. Naar het schijnt wil men echter „correctieve arbeidskampen" met eigen ondernemingen in stand hou den. Dergelijke kampen zijn b.v. de vleesconservenfabriek van Krasno dar, de kolertmijnen van Vorkoeta, de goudmijnen van Kolyma, schoen fabrieken voor het Rode leger e.d. Over het aantal personen, dat in der gelijke kampen gehandhaafd zal worden, is niets naders bekend. Het prinsje van Engeland tracteert 'n pony Een aardige opname van koningin Elisabeth II van Engeland en haar twee kinderen, prinses Anne en prins Charles, gemaakt tijdens een rustpauze bij polowedstrijden in Berkshire. De hertog van Edinburgh was een van dc deelnemers aan de strijd. Prins Charles is evenals zijn ouders een groot paardenvriend en ondanks zijn jeugd is hij vrij van angst voor de viervoeters. Graham ter dood veroordeeld Gilbert Graham is dinsdag t< Denver ter dood veroordeeld wegens moord op zijn moeder, die hij door het plaatsen van een bom aan boord van vliegtuig met 43 andere personen om het leven liet komen. De 24-jarige Graham, wiens von nis in de gaskamer zal worden vol trokken, stond alleen terecht voor de moord op zijn moeder. In haar baga ge had hij de bom verborgen, die het vliegtuig deed vei-ongelukken. De rechter bepaalde, dat het von nis in de week van 26 augustus tot 2 september voltrokken moet wor den. Graham verklaarde nogmaals, dat hij niet wil dat zijn advocaten hoger beroep aantekenen. Britse atoomproef Op de Monte Bello-eilanden, aan de noordwestelijke kust van Australië, is vandaag een geslaagde proef geno men met het jongste Britse atoom wapen, zo is officieel bekend ge maakt. De proef is een onderdeel van de derde reeks Brits atoomproeven, waarvan de vorige ook op de eilan den is verricht. De ontploffing waf van dezelfde omvang als de eerste op Montebello in 1952. Het wapen, waanmee de proef is genomen, was in een toren geplaatst. Indische Dakota verongelukt Een dakota van de Indische lucht vaartmaatschappij is dinsdagmorgen bij de landing op het vliegveld van Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, verongelukt. Zestien passagiers zijn om het leven gekomen. Het toestel vervoerde 28 passagiers. Het ongeluk heeft voorts het leven gekost aan drie Nepalezen die in een hut aan de rand van het vliegveld woonden. Dulles bekijkt Russische demobilisatie nuchter Dc Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dolles heeft «stèren op een persconferentie verklaard liever te zien dat Russische te maken?P Wa staan 0311 d*t zij in fabrieken werken om atoombommen In een commentaar op de Russische bekendmaking dat de Russische striid- krachten met 1.200.000 man zullen worden ingekrompen, zei de minister dat de Ver. Staten met van plan z.jn hun strijdkrachten eveneens te verminde- ren, daar dit te gewaagd zou zijn. Dulles herinnerde er evenwel aan dat de Amerikaanse strijdkrachten sedert de tweede wereldoorlog verminderd zijn van 12.3 tot minder 3 miljoen man. WAT IS DE BEDOELING? In antwoord op vragen gaf Dulles echter toe, dat de Russische bekend making mogelijk tevens een afwij zing van het gebruik van geweld in internationale aangelegenheden in houdt. „De Verenigde Staten juichen de Russische bekendmaking toe, indien zal blijken dat de bedoeling is af te zien van het gebruik van geweld bij internationale aangelegenheden. De meest voor de hand liggende verkla ring is echter de noodzaak in Rus land voor meer werkkrachten voor industrie en landbouw", merkte Dul les op. De Britse regering heeft de aange kondigde inkrimping van de Russi sche strijdkrachten „een stap in de richting van de vermindering der in ternationale spanning" genoemd. Maar in de Britse verklaring wordt de Sowjet-Unie uitgedaagd nu ook verder te gaan en met het Westen tot overeenstemming te komen over een meer omvattende ontwapening. De Westduitse socialistische partij heeft een „ernstige herziening" van het herbewapeningsprogramma van Adenauer geëist. De militaire des kundige van de Vrije Democraten heeft een aanval gedaan op wat hij noemde „de ouderwetse opvattingen van de Westduitse herbewapening". De regering-Adenauer zelf heeft geweigerd commentaar te leven op de bekendmaking van Moskou. Statistieken hebben uitgewe zen, dat in de V.S. jaarlijks 5000 postboden door honden worden gebeten. De Amerikaanse poste rijen hebben daarom besloten de postboden speciale pantalons te laten dragen, die een bepaalde hondafschrikkende geur ver spreiden. De postboden van Ballas, in de staat Texas, hebben echter tegen deze maatregel geprotes teerd. Zij houden van honden en vrezen het in hun nieuwe uniform zonder hun viervoetige vrienden te moeten doen Mislukte aanval op Makassar Een grote afdeling van de opstan dige Daroel Islam heeft vorige week getracht, zich van Makassar, de hoofd stad van Celebes, meester te maken. Het Indonesische leger heeft bekend gemaakt, dat Indonesische troepen meer dan 300 rebellen hebben gedood en talrijke andere gevangen genomen bij een actie, waarmee de poging om de stad in te nemen, werd verijdeld. Volgens het legercommuniqué is de kracht van de opstandige beweging „verpletterd". De luchtmacht heeft het hoofdkwartier by Bone in Noord oost-Celebes verwoest waarbij „hon derden" terroristen gedood werden en een aantal hunner zeilschepen tot zinken gebracht. Door deze militaire actie, aldus het communiqué dat in algemene bewoordingen is gesteld, is een aanval van de hoofdstad Makas sar, welke de Daroel Isiam in het af gelopen weekend bij het einde van de Mohammedaanse vasten wilde onder nemen, voorkomen. De verliezen van het leger zijn niet vermeld. Het totaal aantal van ae opstande lingen op Celebes wordt geschat op 2000 man. Sinds het gewapend ver zet in 1950 van kapitein Andi Aziz, die later naar Djakarta gelokt en daarna veroordeeld werd, is de geest van ver zet ap Celebes tegen de regering van Djakarta steeds izeer levendig get weest. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt I te 11.15 uiur). KOUDER. Overwegend droog weer met 2 veranderlijke bewolking. Kouder, vooral in het zuiden van het J land. Vannacht matige tot zwak- ke, morgen overdag matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. 17 Mei zon op 4.45, onder 20.32; maan op 12.30, onder 1.25. Hoogwaterstanden 17 Mei v.m. 8.20; n.m. 9.10. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. 17 C. OSLO licht bewolkt 17 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 ABERDEEN onbewolkt 20 LONDEN zwaar bewolkt 21 AMSTERDAM licht bewolkt 17 LUXEMBURG onbewolkt PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNOHEN ZURICH GENèVE LOCARINO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbewolkt 19 onbewolkt 24 onbewolkt 22 onbewolkt 21 half bewolkt 16 half bewolkt 18 half bewolkt 15 nevel 19 onbewolkt 21 onbewolkt 21 licht bewolkt 19 nevel 17 onbewolkt 22 licht bewolkt 19 Korreltje Stille .vissers vangen het meest.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1