Russische concentratiekampen worden afgeschaft Rode dwangbuis wordt los geknoopt Het dwangbuis wordt losser gemaakt Volkspartij wint verkiezingen in Oostenrijk Rebellenleger rukt op tegen Tlemcen Clafi p*insje& hehüen hun pxafrtemen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 14 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13803 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w, f2.35 p. mnd., f7.p. kwart. Franco p.p.f7.40 - Advertenties^ 17 ct.p.m.m. Telefoontjes ƒ1.5 Ook de satellieten volgen in het spoor van Moskou De Russische concentratiekampen zullen binnen anderhalf jaar zijn ver dwenen. Er zullen dan nog maar twee strafinstituten bestaan de gewone gevangenissen en correctieve werkkampen. Dit werd gisteren meegedeeld door een top-functionaris van de Russische geheime politie de MVD, welke de concentratiekampen beheert, aan een groep Franse socialisten. De groep wier bezoek vooraf gaat aan dat van premier Mollet en de minister van Buitenlandse Zaken Pineau, die dinsdag in de Russische hoofdstad arriveren bracht een bezoek aan het concen tratiekamp in Tula, 130 km. ten zuiden van Moskou. WEL WERKKAMPEN. In tegenstelling tot de concentratie kampen, aldus de MVD-man, zal het verboden zijn mensen uit de werk kampen naar buiten het kamp gele gen projecten te zenden. De kampen zullen fabrieken bevatten waar de ge detineerden voor het merendeel men sen die niet voor politieke activitei ten zijn gestraft, ter werk worden gesteld. Volgens de Rus zal ook deportatie van gevangenen worden verboden, behoudens in die gevallen waar het personen betreft, die voor zeer zware politieke misdrijven zijn gestraft. Maar deze verbanning zal slechts kunnen worden bevolen door een ge wonen rechtbank. (De speciale tribu nalen van de MVD, die zonder meer tot de zwaarste straffen, w.o. de doodstraf en deportatie, konden ver oordelen werden kortgeleden opgehe ven). In de meeste gevallen zullen politieke misdadigers voortaan hun straffen uitzitten in gevangenissen in de naaste omgeving van hun woon plaats, aldusde MVD-man. Een speciale commissie was; naar de Russische functionaris meedeelde, ingesteld.om de processen van men sen, die wegens politieke, contra- revolutionnaire misdaden en misdrij ven tegen de staat waren veroordeeld te herzien. Deze commissie moet in oktober met haar werk gereed zijn en tegen die tijd alle onschuldig veroor deelden volledig hebben gerehabili teerd. Op weg naar de democratisering. De afschaffing van bet systeem van concentratiekampen, dat vooral onder het bewind van Stalin en zijn politie chef Beria een grote vlucht nam, is een nieuwe stap in de rionting van de door Kroestsjef beloofde democratise ring van de Sowjet-Unie. Onlangs werd de controle op de MVD aan zienlijk verscherpt en vorige week kregen de Russische arbeiders na 16 jaar weer het recht zelf ontslag te nemen. VRIJLATINGEN IN HONGARIJE. Reizigers, die uit Boedapest te M enen zijn aangekomen, hebben me degedeeld, dat de voormalige Hon gaarse president Zoltan Tildy, aan wie, sinds hij in 1948 aftrad, huisar rest was opgelegd, zich thans op vrije voeten bevindt. Ook Andreas Tasnadi-Nagy, voor malige minister van Justitie, die ver antwoordelijk was voor het uitvaar- Benoeming Bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot rector van Huize „An gela" te 's Gravenhage, de wel. eerw. heer W. J. de Rijk, die kapelaan was te Loosduinen (O. L. Vrouw Hemel vaart). BENOEMINGEN BIJ DE KRUISHEREN. De magister generaal der Orde van de Kruisheren, dr. W. van Hees heeft oe volgende benoemingen bekend ge maakt: H. J. M. de Gruijter van het klooster te Zoeterwoude naar Am sterdam, (Oprichting S.F.L. in Am sterdam Nieuw-West); J. D. M. Sweerts van het klooster te Rotterdam naar Zoeterwoude, (S.F.L. te Leiden) W. M. Oosterdorp van het klooster te Uden naar Rotterdam. H. WIJDINGEN PATERS JEZUÏETEN. Tweede en derde Pinksterdag, 21 en 22 mei, zal mgr. H. J. Paulissen van de sociëteit der Afrikaanse mis siën (Cadier en Keer), oud-bisschop van Kumasi, in de kapel van de pa ters Jezuieten te Maastricht de Wij dingen van subdiakonaat en diakonaat toedienen aan: H. Bots, Voorhout; P. van Breemen, Hilversum; J. Dre- sen, Maastricht; Th. Geraets, Voor burg; R. Hordowirjono, Ambarawa, Midden-Java; I. Jeken, Nijmegen; A. Aan Kempen, Nijmegen; F. Kuijper, Amsterdam. A. Merix, Nijmegen; H. Nietsch, Enschede; F. Oomen, Utrecht; F. Pranata Widjaja, Muntilan, Mid- den-Java; S. Roos, Nijmegen; A. Ruijs, Amsterdam; H. Segers, Nijmegen; W. Straathof, 's Gravenhage; L. Velt- huyse, Amsterdam. C. Verhaak, Bre da; E. Verheijden, Amsterdam; W. Vul to, Schalkwijk; allen theologan ten van de sociëteit van Jesus. digen van anti-Joodse wetten in Hon garije, is vrijgelaten. Tenslotte is ook Bela Kovacs, ge wezen algemeen secretaris van de partij der kleine grondbezitters, weer vrij man. Hij was in 1948 veroordeeld. Volgens het Britse weekblad „The Observer" heeft de Hongaarse rege ring alle socialistische parlements leden en verbondsleiders, wier namen op een lijst der Britse Laibourleiders voorkwamen, vrijgelaten. De Britse socialisten hebben, zoals bekend, pre mier Boelganin en partijsecretaris Kroestsjef tijdens hun bezoek aan Engeland verzocht de vrijlating van socialisten die in Oost-Europese lan den gevangen zitten, te bewerkstel ligen. Kroestsjef is daar toen niet op ingegaan. Op de Britse lijst van Hongaarse socialisten kwamen meer dan vijftig namen voor. Mgr. Groesz mag zijn taak her vatten. Nadat vrijdag gemeld was, dat de Hongaarse aartsbisschop Groezs vrij gelaten was, maakte het Katholieke Persbureau Kathpress zaterdag be kend, dat deze zijn taak als hoofd van het college van Hongaarse bischop- pen hervatten zal. Praag laat Oren los. Mordecai Oren, een Israëlische socialistische leider, die in 1953 in Tsjecho-Slowakije tot vijftien jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld op be schuldiging van spionnage voor Zio nistische organisaties en de Britse ge heime dienst, is vrijgelaten en uitge wezen. Hij is zondag uit het land ver trokken naar Israël. Oren was" leider van de socialisti sche Mapam (Verenigde Arbeiders partij), die een linksere politiek veert dan de socialistische partij Ma- pai, die aan de regering is. Hij werd in 1951 door de Tsjecho-Slowaakse autoriteiten gearresteerd. Openlijke kritiek in Oost-Duits- land. Leden van de liberale democra tische partij (de grootste niet-commu nistische partij in Oost-Duitsland) hebben voor het eerst sinds jaren hun leiders openlijk bekritiseerd wegens de samenwerking met de communis ten. Het blad van de liberale demo cratische partij „Der Morgen" heeft het verslag gepubliceerd van een openbaar debat, dat onlangs door de partij georganiseerd was. Op dit de bat werd o.a. gezegd dat de partijlijn niet genoeg „liberale democratische ideologie" toont. Een der partijleden verklaarde, dat niemand tevreden kan zijn wanneer hij de boterprijzen in Oost- en West-DuiIsland vergelijkt (Ongerantsoeneerde boter kost in Oost-Duitsland bijna drie maal zoveel als in de Bondsrepubliek). ZHOEHOF ZIEK. Volgens Moskouse diplomatieke kringen is de 59-jarige Sowjet-Rus- sische minister van landsverdediging maarschalk Zhoekof, die zich in de tweede wereldoorlog onderscheidde bij de slagen om Leningrad, Stalin grad, en Berlijn, ziek. Niet gemeld wordt, of zijn ziekte ernstig is. Bijna absolute meerderheid De Volkspartij (Katholieken) heeft bij de zondag in Oostenrijk g.ehouden parlementsverkiezingen beslag gelegd op 82 van de 165 zetels in het parle ment, cLw.z. een zetel minder dan de absolute meerderheid. Bij de vorige parlementsverkiezingen in 1953 be haalde de partij 74 zetels. De socialisten hebben 75 zetels ge kregen tegen 73 in 1953, de partij van de vrijheid (liberalen) 5 (14) en de communisten en linkse socialisten 3 (4). Het aantal kiesgerechtigden be droeg 4.427.400. 4.351.951 Kiezers hebben hun stem uitgebracht. Er wa ren 75.463 ongeldige stemmen. De Volkspartij verenigde 2.000.068 stem men op zich, de socialisten 1.873.250, TRUMAN NAAR EUROPA. Harry S. Truman, oud-president van de- Verenigde Staten, komt woensdag a.s. met zijn vrouw in Le Havre aan voor een bezoek aan Europa, voor de eerste keer als amb teloos burger. Hij zal Frankrijk, En geland, Italië, Nederland en Duits land bezoeken. de communisten en linkse socialisten 192.432 en de liberalen 283.713. Andere groepen kregen in het geheel 2.474 stemmen. In percentages uitgedrukt heeft de Volkspartij 45.96 pet. van de stemmen gekregen tegen 41.26 pet. in 1953, de socialisten 43.04 pet. tegen 41.11 pet. De stemmenwinst van de Volkspartij bedraagt 218.291, die van de socialis ten 54.733 stemmen. Gasexplosie in goudmijn In de Oranje-Vrijstaat zijn zater dag als gevolg van een hevige gas ontploffing in een goudmijn bij Wel kom twaalf mensen om het leven ge komen. Elf van de twaalf waren ne gers. Er vielen 44 gewonden, onder wie een blanke. Tien gewonden zijn er ernstig aan toe. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. ZES DODEN IN TUNNEL. Zes arbeiders verloren zaterdag het leven toen zich in een tunnel waarin zij werkten bij het Italiaanse kust- plaatsje Sangro aan de Adriatische Zee een gasontploffing voordeed. Een arbeider liep ernstige kwetsuren op. Vele leden van reddingsploegen die zich in de tunnel begaven geraakten bedwelmd. Soekarno op reis President Soekarno is maandag ochtend'voor een reis van 50 dagen uit Djakarta vertrokken. Hij zal be zoeken brengen aan de Verenigde Staten, Canada, West-Duitsland, Zwitserland en Italië. Hij wordt vergezeld door de Indo nesische minister van buitenlandse zaken en een aantal hooggeplaatste autoriteiten. Door een stromende re gen werd het vertrek van het vlieg veld Kemajoran bij Djakarta ander half uur vertraagd. Verkiezingen in Saarland De drie pro-Duitse partijen in het Saargebied hebben bij de zondag ge houden gemeenteraads- en districtver kiezingen 70,1% van het aantal uit gebracht stemmen behaald. De Chris telijke Volkspartij van de voormalige premier Hoffmann verwierf 22.4% van het aantal stemmen. Van de pro-Duitse partijen gaat de Christendemocratische partij met 27.8% aan het hoofd, gevolgd door de rechtse Duitse partij van de Saar onder leiding van dr. Schneider met 24.4% en de sociaal-democratische partij met 18.8%. Bij de parlements verkiezingen in december was het percentage voor de drie partijen res pectievelijk 25.4, 24.2 en 14.3 (plus 5.8 voor de pro-Franse afdeling van de sociaal-democratische partij, die inmiddels in de sociaal-democra tische partij is opgegaan). De com munisten behaalden 29.893 stemmen (5.4%). In december j.l. kregen zij nog (6.6%) van het aantal stemmen. Mollet en Pineau naar Moskou Op een vergadering van de Franse ministerraad is zaterdagmorgen te Parijs bekend gemaakt, dat premier Mollet en zijn minister van buiten landse zaken Pineau aanstaande dins dag voor een bezoek aan de Sowjet- Unie zullen vertrekken. Tijdens de afwezigheid van Mollet zal Mendes- France het premierschap waarnemen. De Russische ambassadeur in Pa rijs, Vinogradof, heeft zaterdag ver klaard, dat de Sowjet-Unie grote ver wachtingen var» het bezoek koestert. De Franse ministers zullen in Mos kou wijdgaande besprekingen voeren, waarbij vooral de ontwapening en de handelsbetrekkingen ter sprake zul len komen. Mollet zal op 21 mei de terugreis ÜMolilcAc. auto-'i in een iteM.it Het Janskerkhof te Utrecht was zondagochtend het einddoel van een sterrit voor historische auto's waarbij een twintigtal vehikels uit vroeger dagen de garage hadden verlaten. De foto toont een nog altijd rijdende „Peugeot" daterende uit het einde van de vorige eeuw. aanvaarden, terwijl Pineau waar schijnlijk drie dagen langer in de Sowjet-Unie zal blijven. De ministers worden op hun reis vergezeld door een zestigtal personen, waaronder zich vertegenwoordigers van de pers bevinden. In Parijs is men van mening, dat dat rede die Churchill in Aken ge houden heeft en waarin hij voorstel de Rusland eventueel in een Euro- peée veiligheidsorganisatie op te ne men, de Franse ministers ten goede zal komen bij hun besprekingen in de Sowjet-Unie. Wervelstorm eist negen doden Drie krachtige wervelstormen die zaterdag het zuidelijke deel van de staten Ohio en Michigan teisterden hebben minstens negen mensenle vens geëist. Ruim 125 personen liepen verwon dingen op. De schade is zeer groot. Een van de stormen ging gepaard met een wolkbreuk. In een vakantie oord werden tientallen kampeerwa gens door elkaar gesmeten. Onlusten in Constantine Een rebellenleger van ongeveer drieduizend man sterk rukt op naar de stad Tlemcen ten zuidwesten van Oran en de Franse legerleiding doet wat zij kan om zoveel nn gelijk Fran se troepen in de 60.005 imvoners te lende stad te krijgen, voordat dit niet meer mogelijk is. De wegen tussen Oran dat het hoofddoel van de actie van de rebel- len zou zijn en Tlemcen zijn ver sperd door de troepentransporten. De rebellen-zouden zich op Marok kaans gebied van wapens hebben voorzien en nu in volle opmars zijn. Tussen Tlemcen en Oran worden ver sterkingen opgeworpen en een ge hele Franse pantserdivisie is in de strijd geworpen. De troepentranspor ten rijden kilometers lang tussen hagen van prikkeldraad, afgewisseld met betonnen kazematten en mitrail leurnesten. Liefst 228 doden. In totaal hebben de Fransen gis teren en zaterdag 228 rebellen doen sneuvelen. In de stad Constantine hebben tientallen terroristen huisge houden en verscheidene Fransen en pro-Franse Arabieren om het leven gebracht. Zij waren ongewapend de stad binnengedrongen, kregen bin nen de poorten wapens van hun vrou wen, en trokken toen schietend de stad verder binnen. In Constantine houden zich vermoedelijk duizenden rebellen en heimelijke aanhangers schuil. Kleine prinsjes stellen hun vorstelijke moeders even moeilijke vragen als alle kleine jongetjes alle moeders overal ter wereld; dat moge blijken uit deze foto van HJVÏ. koningin Elizabeth van Engeland met prins Charles en prinses Anne bij de Royal Windsor Horse Show. driedaagse ruiterwedstrijden, in het park bij het kasteel te Windsor..... en ook vorstelijke moeders, zo toont de foto verder, geven dan geuldig antwoord. Zouden kleine prinsesjes altijd zo zoet stilzitten? Weinig verandering Nadat in de nacht van vrijdag op zaterdag een koufront over ons land was getrokken, breidde zich geduren de het weekeinde een rug van hoge- druk uit over West-Europa. Het bleef droog en er was veel zon, waarbij de temperatuur zondagmiddag in ver schillende delen van het land tot 18 graden steeg. Inmiddels had zich op de Oceaan een golfstoring aan het polaire front tot een diepe depressie ontwikkeld, die met eeA luchtdruk van minder dan 970 mb over IJsland is getrok ken. Het overigens weinig bete kenende front van deze depressie naderde maandagmorgen ons land. Dinsdag komt het weer opnieuw on der invloed van een rug van hoge luchtdruk, die zich achter dit nieuwe front over de Britse eilanden naar het oosten uitbreidt. De regenkansen, zijn dus klein. In het temperatuurver- loop kwam geen belangrijke verande ring. J VENI CREATOR OP PINKSTERAVOND. Zoals ook het vorig jaar, zal op Pinksteravond des avonds om acht uur over het christelijk avondland het Veni Creator klinken. Deze smeekzang wordt door mgr. P. A. Nierman in de Groningse ka thedraal aangeheven. In de kathe draal van Birmingham neemt mgr. Grimshaw de strophe over. Vandaar uit gaat het naar de kathedraal van Mechelen met kardinaal Van Roey. Vanuit het Vlaamse land gaat het naar Limburg aan de Lahn met mgr. dr W. Kempf. Straatsburg komt met mgr. Weber, gevolgd door Wenen, waar dr Franz Jachym het Veni Creator overneemt. In de kathedraal van Genua besluit kardinaal Siri het gezang. De prelaten zullen zich allen tot het christenvolk wenden. De uitzending staat weer onder leiding van de initiatiefnemer dom Brockbrend O.S.B., hoofd van de godsdienstige afdeling van de K.R.O. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te LI. 1'5 uur). WEINIG VERANDERING. Droog weer met wisselende bewolking. Overwegend matige 5 westelijke vrind. Weinig verande- rin-g in temperatuur. 15 Mei zon op 4.48, onder 20.29; maan op 9.50, onder 0.28. Hoogwaterstanden 15 Mei v.m. 6.25; n.m. 7.00. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 19 OSLO zwaar bew. 18 KOPENHAGEN geheel bew. 15 ABERDEEN zwaar bew. 13 LONDEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM half bew. 17 LUXEMBURG onbewolkt 13 PARIJS onbewolkt 17 BORDEAUX onbewolkt 200 GRENOBLE nevel 17 NICE half bew. 22 BERLIJN licht bew. 15 FRANKFORT zwaar bew. 16 MüNCHEN onbewolkt 14 ZURICH nevel 13 GENèVE nevel 16 LOCARNO onbewolkt 23 WENEN onbewolkt 16 INNSBRUCK nevel 15 ROME licht bew. 22 AJACCIO onbewolkt 20 Korreltje Snelle raad doet zelden baat.

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1