S)e Coidbeöoii/tci/tit Drie wijzen" van de Navo op zoek naar nieuwe taken Zomerzonnetje kreeg dit weekend in Nederland grandioze ontvangst De wijzen op zoek naar de Navo-ster Op politiek en economisch terrein Militaire kracht blijft geboden Gesneuvelden Canadezen te Holten herdacht Bollenstreek brak records Normale betrekkingen als Djakarta z'n zin krijgt MAANDAG 7 MEI 1956 47ste JAARGANG No. 13798 Directeur: c m v hamers veld. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20820. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.55 p. w., f 2.35 p. mnd., f 7.— p. kwart. Franco p. p. f 7.40. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 99 Drie „wijze mannen" zullen onderzoeken op welke manier de samenwer king van de vijftien Navolanden kan worden uitgebreid tot de niet-militaire gebieden van politiek en economie. Dit heeft de Noordatlantische Raad zaterdag in Parijs besloten. Het driemanschap zal bestaan uit de ministers van Buitenlandse Zaken van Canada, Italië en Noorwegen: Hester Pearson, Gaetano 'Martino en Halvard Lange. In een slotverklaring waarschuwt de Navoraad dat de militaire macht van de Sowjet-Unie nog steeds blijft toenemen. De atlantische mogend heden moeten daarom voorrang blijven geven aan het behoud van hun eenheid en sterkte. De tegenwoordige vooruitzichten lijken echter ruimte te laten voor verdere vreedzame initiatieven, zegt de verklaring. Vastgesteld wordt dat de gezamenlijke verdedigingsinspanningen niet ver geefs zijn geweest. Zij hebben de Sowjet-Unie weerhouden van een aanval in Europa en ertoe bijgedragen dat de Sowjetregering een politiek van „vreedzame samenleving" heeft aanvaard. EEN ATLANTISCH KABINET? Volgens United Press zijn de Ver. Staten voorstanders van een werke lijk en volledig atlantische kabinet. Dit zou een historische stap zijn op de weg naar de volkomen samenbun deling van de politiek der westelijke landen. Amerika is er echter nog niet zeker van of ook de andere Navo landen voor dit denkbeeld voelen. In afwachting van het rapport v de wijze mannen, hebben de Navo- ministers reeds een program bekend gemaakt dat gericht is op uitbreiding van hun economische samenwerking. Dit program omvat: 1. Periodiek onderzoek van de po litieke kanten van economische vraagstukken. 2. Versterking van de economische samenwerking tussen de ledenlanden en stappen om tegenstellingen in hun internationaal economische beleid uit te sluiten. 3. De vaste vertegenwoordigers in de raad zal worden opgedragen het plan van de Franse minister Chris tian Pineau te bestuderen om tot een onder de Verenigde Naties ressorte rend agentschap voor economische ontwikkeling van de gehele wereld te komen, met de hulp van een tech nische commissie. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op zijn-verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan de zeêreerw. heer Th. Lampe, die pastoor was te Oud-Ade. Tot pastoor te Oud-Ade is benoemd de zeereerw. heer J. N. Verkleij, tot op heden rector van huize Angela te 's-Gravenhage. Vervolgens heeft de bisschop van Rotterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer J. N. Omtzigt, als pastoor van Aarlanderveen. Aldaar is tot pastoor benoemd de weleerw. heer J. W. Kragtwijk, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Willibrordus). Benoemingen Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: pastoor te Naarden de zeereerw. heèr J. J. Kooy; tot pas toor te Egmond aan de Hoef, de zeer eerw. heer J. Th. van der Beek, die kapelaan was te Amsterdam (H. Wil- libr. buiten de Veste). Het voorstel een commissje van wijze mannen op te richten, is ge daan door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Fos ter Dulles. Het drietal zal de hoofdsteden van alle vijftien verdragslanden bezoeken om met de regeringen te bespreken hoe de politieke en politiek-econo- mische samenwerking tussen die lan den hechter kan worden gemaakt. Op 'n ministeriële vergadering van de Noordatlantische Raad tegen het einde van dit jaar zal dan verder overleg worden ONDERLING OVERLEG. De drie ministers zullen in het bij zonder moeten onderzoeken of de re geringen te vinden zijn voor een stelsel van onderling overleg, waar door geen enkele regering tot be langrijke stappen op politiek of eco nomisch terrein, waaraan internatio nale kanten zijn, kan overgaan zon der daarover eerst met de andere verdragslanden van gedachten te hebben gewisseld. Dit denkbeeld is door enige ministers, onder wie mi nister Beijen, naar voren gebracht. Minister Beijen heeft in de Navo raad een zakelijk overzicht gegeven van de gebeurtenissendie tot Indo- nesiës verbreking van de Nederlands- Indonesische Unie hebben geleid. Ook maakte hij melding van de po litieke processen in t Indonesië, die, zoals hij zei, in wezen meer tegen Nederland dan tegen de de personen zijn gericht. Tibet in opstand? Grote delen van Tibet zijn in op stand gekomen tegen de communis tisch Chinese kolonisten. Waarnemers geven de opstand weinig kans. Al dus berichten in Kathmandoe (Ne pal). Volgens een Indösche reiziger heb ben de verzetstroepen drie gebieden van het oude koninkrijk in handen en hebben zij een eigen regering. Zij zouden 800 Chinese soldaten hebben vermoord. Chinese autoriteiten hebben ver klaard, dat de berichten over een op stand verzonnen zijn. Ook een woord voerder van de Tibetaanse regering heeft verklaard, dat er geen sprake is van een opstand. Jungschlager wordt woensdag begraven De kist met het stoffelijk overschot van wijlen Leon Jungschlaeger is zondag aan boord gebracht van een Constellation van de K.L.M., die daarna naar Nederland vertrok. De kist was onopvallend uit een Op de Canadese begraafplaats te Holten zijn zaterdag de gevallen Canadezen, die voor de bevrijding van ons land hun leven gaven, herdacht. Op de bijgaande foto zien we schoolkinderen, die bloemen op de graven leggen. particulier ziekenhuis haar de Kema. joran-luchthaven gebracht. De plechtige uitvaartdienst voor Jungschlaeger zal woensdag 9 mei te 11.00 in de St. Servaas kerk te Maastricht worden gehouden. Van 10.00 uur tot 15.30 uur is er g genheid de familie te condoleren in de chapelle ardente van het voorma lige ziekenhuis „Calvariënberg", in gang Calvariëstraat te Maastricht. De teraardebestelling zal geschie den op het R.K. kerkhof aan de Ton- gerseweg te Maastricht. Op nadruk kelijk verzoek der familie zal aan het graf niet worden gesproken. Zelden is het in de bollenstreek zo druk geweest als in het afgelopen weekeind. Een leger van de rijks politie, uitgerust met mobiele tele fooninstallaties heeft niet alleen zater- lag, tijdens het bloemencorso, maar ook de ganse zonnige zondag de han den vol gehad om de grote ver keersstroom in goede banen te hou den. Opstoppingen zijn niet voor gekomen. Honderdduizenden in een gestadige stroom van autobussen, per sonenauto's, motorfietsen, bromfiet sen en fietsen bewogen zich langs de traditionele routes der bollentochten en konden thans te Sassenheim, Lisse Hillegom, Warmond, Noordwijkerhout en Noordwijk volop genieten van de fantastische kleuren, waarmede de velden getooid zijn. Voorts kon men de tentoongestelde corsowagens, de bloemenmozaïken en de versieringen bewonderen. Keukenhof te Lisse is altijd een goede graadmeter voor de drukte. Welnu, ondanks de aandacht die het Ook Sassenheim had niet te klagen over gebrek aan belangstelling. corso zaterdag toestroomde kwamen toch nog bijna *25.000 bezoekers door de brede toegangspoorten van dit prachtige 28 ha. grote park, de zondag gaf een recordbezoek te zien; r 50.000. Zeer omvangrijk was het bezoek uit Duitsland. Van de ruim 250 auto bussen met Keukenhofbezoekers wa ren er meer dan 100 uit Duitsland en enige tientallen uit Frankrijk en Bel gië. Het aantal Duitse, Franse, Bel gische, Amerikaanse en Engelse per sonenauto's op de parkeervelden was zeer aanzienlijk en wordt op ruim 20 pet. geschat. Extra treinen uit Essen en Keulen voerden ruim 10D0 bezoekers aan. Drs. Vermeulen, die zich het gehele weekeind op de cen trale post te Keukenhof bevond, be heerste de situatie volkomen. Zelfs op de Rijksweg en in het „beruchte" Bennebroek deed zich geen enkele opstopping voor. Aan het strand. Na de bollen trok het strand gis teren wel de meeste bezoekers. Nog nooit is het in mei zo druk geweest aiam het Bloemendaalse strand als op deze zondag. Duizenden trokken reeds in de vroege ochtenduren naar de zeekant, waar al spoedig de parkeer plaatsen voor auto's en fietsen vol waren. Bij de autobussen, die van Haarlem een lijndienst naar Bloe- mendaal rijden, stonden lange rijen gegadigden te wachten, zodat extra autobussen ingeschakeld werden. In zee kon men enkele tientallen moe digen een bad zien nemen, iets, dat hier nog nooit voor juni is gebeurd. De drukte kon vergeleken worden met een drukke dag in de zomer. Ook het nationale park „De Ken- nemerduinen" heeft duizenden be zoekers getrokken. Ook aan het Scheveningse strand is weer volop pootje gebaad en in de zon gebraad. De terrassen op de boulevard zaten vol, evenals de éta blissementen beneden op het strand. Trams en bussen hebben de drukte van het strandbezoek op sommige momenten nauwelijks kunnen ver werken. De drukte op het kantoor van de V.V.V. te 's-Gravenhage is tamelijk meegevallen. De meeste mensen had den voor accomodatic vooruit ge boekt. 250 mensen werden aan onder dak geholpen; de meesten daarvan waren Amerikanen, dan volgden Duitsers en daarna Fransen. Madurodam telde zaterdag ongeveer 3000 bezoekers, gisteren waren het er plm. 5000, waaronder Duitsers, Ame rikanen, Belgen en Fransen. Sonsbeekflora gisteren 22.000 be zoekers. Gisteren hebben 22.000 mensen een bezoek aan de Arnhemse bloemen tentoonstelling Sonsbeekflora ge bracht. Gistermorgen waren er slechts enige honderden bezoekers, maar in de middag stroomden" duizenden waaronder zeer vele buitenlanders het park binnen. Dit was voorzien en door het bijplaatsen van een extra kassa hoefde niemand lang te wach ten en konden in totaal 22.000 be zoekers genieten van de bloemen pracht der tulpen, en andere bloe men, die .nu eindelijk hun kleuren laten zien. Ook de andere beziens waardigheden zoals het openlucht museum hadden zeer veel bezoekers, in totaal 1.400 met zeer veel buiten landers o.a. Duitsers, Fransen, En gelsen en Amerikanen. Dit was ook het geval op de Hoge Veluwe waar het Kroller Muller Museum druk be zocht werd. Veel belangstelling voor bloe sem in Zuid-Limburg. De bloeiende boomgaarden in Zuid- Limburg hebben bij het mooie weer, van gisteren enorm veel belangstel ling getrokken. Op enkele plaatsen ontstonden zefs verkeersopstoppingen Onder toeristen bevonden zich ook veel Duitsers en Belgen. De kwestie der ambassadeurs De Indonesische minister van Voor lichting heeft verklaard dat normale diplomatieke betrekkingen tussen In donesië en Nederland alleen gevestigd kunnen worden nadat Westelijk De zaak-Schmidt De officier van Justitie, Sunarjo, is bij de 47ste zitting, in de zaak- Schmidt, die heden voor het landge- recht te Djakarta is gehouden, ervan beschuldigd, dat hij een getuige heeft bedreigd, dat hij door de politie zou geslagen worden, als getuige zijn ver klaringen, die hij voor de politie autoriteiten had afgelegd, zou herroe pen. Getuige H. Hofman vertelde aan rechter RoChjani, dat de officier van Justitie gedurende een gesprek ten huize van laatstgenoemde, hem (Hof man) had gedreigd, dat hij door de politie afgeranseld zou worden, in dien hij zijn verklaringen zou intrek ken. Hofman zei op de zitting van heden aan de rechter, dat hij tweemaal, toen hij door de politie werd verhoord was mishandeld. Hij was door zes on bekende politiemannen geslagen met stokken. Voor de rechter trok Hofman zijn vroegere verklaringen in. Hierin had Hofman bekend, dat hij lid was ge weest vam illegale NederlandsIndi sche guerilla organisatie en dat hij in dit verband beklaagde had .gezien. Nog twee andere getuigen, de heren H. de Braai en C. Dumais hebben he denmorgen soortgelijke bekentenis sen, die zij voor de politie hadden af gelegd, ingetrokkèn. Zoals bekend, heeft ook Baden in een van de vorige zittingen in de zaak-Schmidt zijn verklaringen, die hij voor de politie had afgelegd, in getrokken. Twee vroegere employe's van de heer Schmidt, Hamacher en Hoogland, verklaarden heden, dat Schmidt on mogelijk in een illegale organisatie betrokken kan zijn geweest, omdat hij dagelijks op kantoor was. Voor de zitting van heden was er nauwelijks enige publieke belangstel ling. De volgende zittinig in de zaak- Schmidt zal 2® mei worden gehouden. Zonnig weer Het warme voorjaarsweer bereikte zondag zijn hoogtepunt, toen de tem peratuur voor het eerst dit jaar op enkele plaatsen in ons land tot boven de 25 graden steeg. Het hogedrukge- bied, dat al dagenlang het weer be heerst, verplaatste zich gedurende het weekeinde naar het zuiden en had zijn centrum vanmorgen in het Al pengebied. Een Oceaan-depressie trok langs de noordkust van Schotland in de richting van Scandinavië. Zij deed op de Britse elanden en in het Noordzeegebied de wind toenemen uit het zuidwesten. Ook in ons land nam de wind wat toe. Er stroomde bovendien iets minder warme lucht van Oceanische oorsprong binnen. Wolkenvelden, die samenhangen met het frpnt van de genoemde depressie, dreven voornamelijk over het noor den van het land. Het front wordt ge. volgd door een rug van hogedruk, die vanmorgen de Britse eilanden be reikte. Een diepe depressie op de Oceaan blijft op grote afstand van ons land. De regenkansen blijven daarom klein en morgen zullen op-1 nieuw zonnige perioden voorkomen. I Nieuw-Guinea aan Indonesië is over- bedragen. Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Nederland beschuldigd van pogingen Indonesië te overbluffen, nu Den Haag bekend heeft gemaakt, dat het commissariaat in Djakarta wordt omgezet in en am bassade. De woordvoerder van de Neder landse vertegenwoordiging in Dja. karta heeft verklaard, dat de Ne derlandse regering bij het besluit het Hoge Commissariaat om te zetten in oen ambassade, geen andere bedoe ling had dan aan een Indonesische wens tegemoet te komen. De Indonesische regeringscommis sie voor de uitvoering van de verbre king van de Unie-verdragen met Ne derland heeft intussen haar eerste zitting gehouden om een werkpro gram op te stellen. Besloten werd de commissie te splitsen in een sub commissie voor politiek en juridische kwesties, met Wibisono, de minister van Financiën, als voorzitter, en een sub-commissie voor financiële en eco nomische kwesties, met de minister van Economische Zaken, dr. Boer- hanoeddin als voorzitter. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HOE wordt het weer? 5 (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG, ZONNIG WEER. proog weer met zonnige perio- 5 den. Zwakke tot matige zuid- westelijke wind. Weinig veran- I dering in temperatuur. 8 Mei zon op 5.00, onder 20.18; maan op 3.39, onder 18.07. Hoogwaterstanden 8 Mei v.m. 1.40; n.m. 2.00. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. 16 C. OSLO regen 19 KOPENHAGEN regen 1® ABERDEEN onbewolkt 14 LONDEN zwaar bewolkt 24 AMSTERDAM zwaar bew. 23 LUXEMBURG onbewolkt 23 PARIJS onbewolkt 26 BORDEAUX mist 26 GiRENOBLE onbewolkt 25 NICE onbewolkt 21 FRANKFORT onbewolkt 24 MÜNCHEN half bewolkt 21 ZURICH nevel 24 LOCARNO onbewolkt 23 WÉNEN half bewolkt INNSBRUCK onbewolkt 25 r, ROME onbewolkt 22 AJACCIO onbewolkt 19 Korreltje Een spaarzaam gebruik verhoogt het genot. (Juvennalis).

Leidse Courant | 1956 | | pagina 1